Eerste Blad Niets nieuws onder de Zon. BIGGELAAP'5 KOFFIE BIKO 0e oowdOir MÏJNMRDT'S S. D. LANKEÜYZEN Go's BANK De Roode Auto Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. So. 4701. Vrijdag 22 April 1927. VEiriLLÈTON Hiiuieviiiifid Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. T. BOONSTRA Und van altenA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en 1 franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. „Er is niet nieuws onder de zon", want ook de goede oude tijd had evenals de onze zijn werkstakingen en zijn socia listische bewegingen. Laten we deze eens wat nader bezien. De overheid bepaalde bij keuren hoe hoog het loon moest zijnmeer mocht de werkman niet vragen en minder mocht de werkgever niet geven. Toch waren de werklieden er niet altijd mede tevre den. Reeds vroeg vindt men daarvan voor beelden o. a. te Leiden onder de volders gezellen, steeds het onrustigste deel dei- arbeiders. In 1400 eischten zij meer loon en staakten het werk. Doch de graaf(, die in Holland allen politieken invloed der gilden wilde voorkomen, bepaalde dat Zij weer tegen het gewone loon moesten beginnen of zoo jlit te klein mocht blijken, zou het gerecht dit naar zijn welmeenen verhoogen. Twee jaar later staakten zij opnieuw het werk en nu beval de graaf zeer streng, dat zij tegen het loon, door het gerecht vastgesteld, moesten beginnen of dat hun anders in 's graven landen het werk zou worden verboden. In 1406 verbood de overheid aan de vereenigingen een uniforme kleeding te dragen; immers daaraan kon men zien, hoe sterk men was, en de bewustheid van sterk te zijn leidde tot overmoed. Vlaanderen had dat alles tot zijn schade ondervonden en de deftige poorters in Holland beefden bij de gedachte aan uni forme kleeding. Soms echter en zeker in tijden dat er gebrek aan werkkrachten was, verlieten de ontevredenen om mleer loon te hebben, de stad en gingen meestal naar Utrecht, het bolwerk der gilden. Dan gaf de magistraat door den nood gedwongen toe en de werkstakers keier den terug. Zeggen wij thans iets over de socia listische bewegingen in vroeger een wien De handel op Oost-Indië en AmeriKa leverde ongehoorde winsten op, maar de ze kwamen slechts aan 't kleine getal han delshuizen ten goede. Naast de oude standen der bevolking, t.w. boeren, visschers, schip pers, gikUrmeesters en kleine koopjiieden verhief zich een nieuwe stand van groote kooplieden, reeders, belastingpachters, ren teniers en speculanten. Daardoor was het mogelijk dat omstreeks 1600 in Holland millionairs geen zeldzaamheid waren. Maar ook de schaduwzijde van dit licht door OSCAR VENDEL. ::o (Nadruk verboden). 3) Ik dank U. Geen dank, MylorcI, mijn collega en ik zullen geen steen oogekeerd laten om Uw vriend te redden. Vreest U, dat hij zich werkelijk in gevaar bevindt? Neen, ik vrees het niet, ik weet het ze ker. Er mag geen dag verloren gaan; de dood wenkt ieder uur. Lord Hampton sprong op. Maar laten wij ons dan ook haasten. Ga mee, mijnheer Cross, laten wij zoeken naar de roode :y.ito, naar Lotus en Ling Won.... en naar mijn vriend. Rustig legde de detective zijn hand op de schouders van de opgewonden cliënt. Kalm, laten wij kalm blijven, Mylord. Uw assistentie kunnen wij gerust ontberen bij het onderzoek, Laat het maar over aan Fleeter. Maar U moet mij noodzakelijk nog een paar dingen vertellen. Vraagt U maar. Dan in de eerste plaats, begon Cross, -<n hij nam weer het potlood en de block- note op, en wat is Lotus en wat is er tusschen haar en Dundan voorgevallen? Ik zal U zeggen, wat ik er van weet. U)at is niet veel. Dundan en ik waren sa- ontbrak niet. De tijden waren voorbij then een Venetiaansch gezant misschien niet zonder overdrijving kon schrijven, dat bij de Hollanders niemand om een aal moes vroeg en dat wanneer iemand een gave wilde schenken, hij niet wist, wien hij die geven zou. Het geheele land wemelde van bedelaars, die men te vergeefs door ikmilliiiniiniinnninninimiiilMii'.l Cebn v.d.Jfóiqó&laar Sftreda scherpe plakkaten zocht te verdrijven. Hoewel met den Oost-Indischen han del en de droogmaking van meren én plassen aanzienlijke sommen werden ge wonnen, genoten hoofdzakelijk alleende •groote reeders en ondernemers deze win sten. Daarbij kwamen belangrijke wijzi gingen in net industrieleven, daar de nieu we takken oude deden vervallen en dege nen, die in een nieuw bedrijf hun geld staken, niet altijd naar wensüh slaagden. Maar dit waren niet de eeuige ontevre denen over de wanverhoudingen in de maatschappij; de boeren klaagden over de groote schade door het wild veroor zaakt en over het verbod om verschillen de ambachten op het platteland uit te oefenenook neringdoenden leden onder men in Shanghai. We hadden een reis cioor het grootste deel vait China gemaakt en gelegenheid te over gehad om ons degelijK te gewennen aan Chineesche gewoonten. Om der wille van de eigenaardige beko- koring, die er ligt in het anders doen dan men werkelijk is, hadden wij ons steeds zoo Chineesch mogelijk gedragen. Doch toen wij met die vreemde gewoonte in Shanghai aankwamen, bemerkten wij al ras, dat er voor de Chinee zen zelf veel meer aardigs in was, dan voor ons. Chineesche vrouwen b.v. vonden het heer lijk, om haar moedertaal door ons te hoo- ren uitspreken. Wij konden er vaak har telijk om lachen. En om Don Dundan, die trotsch is als een pauw, zich niet tot on derwerp der hilariteit wenschte te zien, besloten wij om voortaan gewoon En- gelsch te doen. Wij hadden er veel last mede, want de zonen van het Hemelsche Rijk zijn uiter aard niet hulpvaardig en laten je als vreem delingen gaarne ploeteren in het labyrint van taal puzzles. Toen gebeurde het, dat wij op een avond in een speelhol naast elkander zaten voor het groote halma-bord. Tegenover ons zat een slank watervlug Chineesje van mis schien drie en twintig jaar en naast dien een beeldschoon meisje. Wanneer men gertiimen tijd in een vreemd land vertoeft temidden van een vreemd ras, leert men tenslotte zien met de oogen der landlieden. Bij de Hotten- totten en de Zoeloe's zijn ook miooie vrou wen, maar men moet den aard en de hi storie kennen van het ras om de schoon heid van zijn dochters te zien en te ge nieten. Lotus Fah was schoon, zooals ik haar de alleenheerschappij der gildcbroedprs de handel had met talrijke binnentollen en stapelrechten te kampen en het geheels land zuchtte onder zwaren belastingdruk. Te midden van dergelijke toestanden verhief zich in Zeel,and de secte der Kwa kers en der Labadisten- (1657), die, hoe wel godsdienstige partijen, zeer socialis tische of liever communistische ideeën ver kondigden, daar zij gemeenschap van alle goederen en geen bijzonder eigendom meer wenschten. In verschillende steden von den zij aanhangers, al trad de overheid ook tusschenbeide. Onwillekeurig oefen den zij ook invloed uit op de werklieden dier dagen. Immers een schrijver van dien tijd, Pieter de la Court, tijdgenoot en vriend van Jan de Witt, zegt (1650): „de werklieden, die in ongunstige tijden geen werk kunnen vinden, beschuldigen, als zij in armoede geraken, niet hun eigen uitspattingen en verkwistingen, maar, of schoon zij van rijken en van lakenmees- ters hun onderhoud krijgen, schelden zij altijd vol dank hun weldoeners voor bloed zuigers en zijn geneigd gemeenschap van goederen in te voeren en zich even rijk als de rijkste meester te willen maken. Ook hier blijken dus weer, evenals in de middeleeuwen, de laken'berfeiders een onrustig element te zijn. Reeds in 1618 werden opzichters der lakennering te Am sterdam aangewezen om voor de buiten sporigheden en den moedwil der lakenbe- reiders te waken.- In 1638 vergaderden dagelijks de lakenscheerders om betere voorwaarden te verwerven.' De overheid bepaalde dat bij oproer de gildedekens uit andere 'plaatsen moes ten verschijnen tot de orde hersteld was. Dit moest den ontevredenen doen zien, dat men elders niet terecht zou kunnen en onderwerping dus de eenige oplossing was. De meesters zochten tegen de dreigende houding der arbeiders hulp in eene nau were aaneensluiting en hielden daartoe congressen in de verschillende steden, ten einde alom hun solidariteit tegenover de woCl hoofden te tooncn. Hierdoor schij nen d'e gemoederen wat gekalmeerd te zijn, maar toch moesten nog in 1661 geheime Verkrijgbaar in de Drogisterij van A. Zenuwtabletten Maagtabletten Hoesttabletten Hoofdpijntabletten Laxeertabletten - Kiespijntabletten Sanapirintabletten - Keelpijntabletten dien eersten avond in het speelhol zag naast dien clown van een cavalier, heb ik nooit meer een schooner vrouw ontmoet, noch. in China, noch in Europa. Ik kan niet beschrijven, hoe mooi Lotus wel was, maar ik weet, dat zoowel Dundan als ik zeer onder den indruk waren van haar persoon. Zij sprak Engelsch met een rapheid en een charme, die haar in onze oogen tot een wonder van beschaving verhie ven. Dundan was zeer voorkomend tegen'haar en het feit, dat zij zich zijn complimentjes en snedige geestigheden liet welgevallen, verbaasde mij niet, want Dundan had se dert Oxford steeds veel succes gehad bij de andere sexe. Wij rookten dunne sigaretjes en dronken import champagne van goede kwaliteit. Er werden heen en weer geestige woorden gesproken, waarvan de Chinees vrijwel niets verstond. Hij zat er bij als een char latan. Maar op de lichtste wenk van Lo tus vloog hij letterlijk, om een waaier te halen of w'tit bloemen, welke zij af en toe tegen haar klein neusje duwde. Dien nacht gingen wij samen naar huis, dat wil zeggen, naar het huis van Lotus. Het was er mooi en verfijnd, zooals alles van haar mooi en verfijnd moest wezen. Mijn vriend chaperonneerde Lotus, haar arm in de zijne. Ik volgde met den Chi nees. Thuis, in een salon van Oostersche weel de, waar alles getuigde van de eenigszins mystieke artisticiteit der charmante be woonster, schonk Lotus ons geurige thee en speelden wij poker tot den morgen. Toen had de Chinees alles verloren en hij ging heen, glimlachend en beleefd, met telef. No. is RaamsdonkSYeer. AGENTSCHAP TAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis hij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie samenkomsten worden verboden. Dat de magistraat beducht was voor arbeidersbe wegingen, bewijzen de strenge straffen op het bijwonen der vergaderingen gesteld: tuéhthuis of geeseling en later ze/fs de doodstraf. Maar cte lakenarbeiders waren niet de eenigen over vvier woelingen geklaagd! werd. Te Amsterdam stonden de hoeden makers er eveneens voor bekend. „Het is den Heeren van 't gerecht ter oore gekomen, dat de hoedenmakersgeztel- len iederen Zondag hun vergaderingen en complotten houden tot schade der mees ters" daarom werd bepaald, dat geen meester een knecht zou huren, die aan zulke bijeenkomsten deelnam. De verga deringen werden verboden en de onvvil- ligen met ontslag bedreigd. Een anlder voorbeeld: In 1736 zouden de scheeps timmerlieden van Amsterdam minder loon krijgen; teneinde dit af te weren, trok men met 2000 man naar het stadhuis om van burgemeesters behoud van 't oude loon te eischen; zij verklaarden liever te willen sterven, dan iets van hun loon te laten vallen. De magistraat zag zich te genover deze demonstratie gedwongen toe te geven. „Er is niéts nieuws onder de zon" zeggen wij nogmaals. Immers zagen wij hoe reeds voor meer dan twee et uwen in ons land, communistische ideeën de groote massa clectriseerden. Toch was het slechts een vluchtig weerlichten, want de socialistische strooming der zeventiende' eeuw is spoedig verloopen. Zelfs het socialistisch getinte- sektend om der Kwa-< kers verloor weldra zijn acuut karakter in 1719 waren er te Rotterdam nog een excuus voor zijn gebrekkige kennis van de Engelsche taal. Lotus lachte hem hartelijk uit en bracht hem tot aan de kralen gordijnen, welke den salon scheidden van den wonderschoo- nen tuin. Daar kreeg hij een hand... Weer 'bij ons terug aan het speeltafeltje, gooide Zij met één hand de kaarten er af en gaf mij daarna een lederen map. Ik moest er onze namen en ons Londensch adres in opschrijven. Toen nam zij de map weer terug. Maar Dundan vroeg toe stemming om ook iets te schrijven en on der zijn handteekening zette hij den naam van Lotus, trok er een kring omheen en plaatste daar een vraagteeken achter. Het was een veelbeteekenende wenk, maar Lo tus werd er niet boos öm, integendeel, zij beloonde hem met een kus... Wij gingen naar ons hotel terug en za gen Lotus in twee dagen niet terug. Toen bracht een toeval ons weer samen met haar en den beleefden Chinees. Met zijn vieren bezochten wij' een the ater en na afloop verschillende salons. Daar het onze laatste avond in den vreem de was den volgenden morgen zouden wij vertrekken maakten wij gebruik van Lotus' invitatie om tot besluit een partijtje poker te spelen bij haar thuis. Het was zeer gezellig en interessant, dank zij de import champagne en de be dwelmende sigaretten. De Chinees was voorkomend als steeds en hij glimlachte slechts, wanneer onze Engelsche conver satie hem te machtig werd. Dienzelfden nacht had er nog een zeer onaangenaam incident plaats. Wij wilden namelijk afscheid nemen, toen Lotus plot seling het gelaat van mijn vriend in haar slanke handen nam, en smeekte om haar maar 120 Kwakers en daarmee ook zijn beteekenis voor de maatschappij. NACHTELIJK BEZOEK VAN BELGEN AAN NEDERLANDSCHE GRENSDORPEN De leider van de nachtelijke expeditie een Belgisch officier in actieVen dienst De correspondent der N. R, Ct. te Brussel meldt In den loop der vorige week, bij het in winnen van inlichtingen omtrent het gebeurde te Roosteren en te Susteren, ter oore ge komen, dat de »kwajongesstreek«, zooals men in Belgische officieele kringen het aan plakken van annexionistische proclamaties op Nedérlandsch grondgebied door een groep uit Brussel gekomen jongelui heeft genoemd onder leiding van een Belgisch officier had plaats gehad. Het was mij echter niet mogelijk, van dit gerucht een stellige beves tiging te verkrjjgen. Thans echter schrijft de ^Action Natio- nale«, het week orgaan van het Comité de Politique Nationale in haar Paaschnummer De knappe officier, die, naar men ons zegt, de kleine vredelievende demonstratie te RoosterenDietteren Susteren leidde ver dient te worden geluk gewenscht met de keuze van dit punt der kaart van Limburg. Zijn onze inlichtingen juist, dan zou »le brillant officiervan wien het annexionisti sche weekblad gewaagd, niet zijn een re- serve-officier of een rustend officier, maar een Belgisch officier in actieven dienst. mee te nemen. Je gaat van me weg, huilde zij, naar Europa, naar je verre land. Dundan 'bevestigde dit en zeidat wij morgen naar Londen zouden vertrekken. Zie je wel, je gaat van me weg, en ik heb je lief, barstte Lotus los en krampachtig knelde zij haar armen om Charles' hals. Er gebeurde toen iets vreeselijks. Dun dan rukte zich los en zóó hevig, dat Lo tus met een smak achterover viel en roer loos bleef liggen. Toen Dundan en ik on middellijk bij' haar neerknielden en Char les liefkoozend zijn hand langs haar wan gen streek, beet Zij hem als een wild beest in de hand. Charles sprong op cn rende, brullend van pijn naar buiten. Ik volgde hem en Lotus bleef achter, snikkend op den grond. De beleefde Chinees glim lachte... Lord Hampton zweeg een oogenblik. Cross keek in gespannen aandacht naai de deur. En hoé liep het af? informeerde de laatste dan. In hooge mate verrassend, mijnheer Cross; ik zal het u vertellen. Dundan's hand werd aan boord ver bonden en het duurde maanden eer de wond geheel genezen was. Wij verlieten Shanghai, zooals was vastgesteld, vroeg in den morgen en gingen rechtstreeks naar huis. Eenmaal terug, in Londen waren de herinneringen .aan Lotus Fah snel vervaagd. Wij leefden rustig als goede vrienden en werkten zeer hard. Toen werden wij op een avond verrast met het onverwachte bezoek van een jon gedame. Zij was keurig gekleed en kwam in een auto voot. Het was Lotus... (Wordt vervolgd voir bet Land van neusden en Altena,deLaflgstraat en tie Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1