Tweede Blad voor het Land; van Heusden en Altena, de Langstraat11 IH en de Bommelerwaard. NO. 4701 ONS KINDERHOEKJE Kinderrubriek. Rubriek van ien Arbeid Vrouwenrubriek BEROORENDE BIJ HETfc® woorden vormen, van boven naar beneden gelezen, weer het woord op den eersten regel. v X x x x x x X x x x x X x x x X xx X x» X Waarschnwingssignalen. Als uw organisme zelf u door pijn en kwalen, een duizelig gevoel, oorsui zingen en andere stoornissen waarschuwt, dat de nieren en het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed filtreeren, dient gij u in acht te ne men. Gij kunt het spoedig genoeg zelf uitmaken: 1 1 j j f£{ Let er op of gij last hebt van rugpijn;, rheumatische pijnen, ischias of spit, - een prikkelbaar, zenuwachtig, afgemat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gon zen, te vaak of te weinig aandrang" tot urineeren, troebel, te donker of te licht gekleurd water. Brandend en pijnlijk bij de loozing. Zanderig, gruisachtig, of dra derig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kan beteekenen, dat uw nieren hulp behoeven. Gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pil len. Zij worden aanbevolen als het mid del, dat de verzwakte nieren opwekt, die urineloozing regelt en u bevrijdt van rug pijn, rheumatiek en die andere ellendige verschijnselen van nieraandoening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 29 Beste jongens en meisjes, l i i Hier zijn de oplossingen van de vorige raadsels weer 1. Bot, schol, aal, paling, karper, baars. 2. Zeef. 3. Paardenbloem. Nieuwe raadsels: 1. Mijn geheel noemt een dier dat veel van water houdt en erg vlug is en bestaat uit 9 letters. 35 1 is een man,- die heel lekker kan koken. 65 7 is een fier paard. 7 8 9 6 5 3 is een naam, die men wel aan een gulzige jongen geeft. 4 57 is een slim dier. 7 21 is een andere naam voor een klein haardje. 2. Op den eersten regel moet een bloem komen te staan. De beginletters van de Op den tweeden regel staat een voorwerp, waarin we wa ter halen, op den derden een sieraad, op den 4en een bewo ner van Ierland, op den 5en een ander woord voor ihans, op den 6en een medeklinker. OOM KAREL. DE REIS NAAR DE MAAN VAN BUL LETJE SMAK. (Derde avontuur). i Een oogenblik later kwam koningiif Eiootebol, met een keurige witte schort voor, binnen. Ze droeg een bordje in haar hand, en daarop lag... een heel mooi ster retje. Het had vijf punten en 'het schitterde net als goud. In het midden had de ko ningin een groote toren van zoete room gemaakt. Ze zette het bordje voor Bul letje Smak neer, die zich niet lang be dacht, en smakelijk in het sterrentaartje hapte. Nog nooit van zijn leven had hij zoo iets heerlijks geproefd. Toen het op was, vroeg BulletjeGroei en die heerlijke sterretjes hier zoo maar aan de boomen, koning Blootebol? Welnee Bulletje, lachte het mannetje uit de maan, de sterretjes groeien hier zoomaar in de lucht. Zg hangen heelemaal los en niemand weet, hoe ze eigenlijk zoo netjes in de lucht blijven hangen. Maal ais we honger hebben, dan pakken we er maar een en als, we het erg lekker willen maken, dan bakken we die sterretjes, of we koken er sterresoep van. Je kunt ïe ook plukken en dan mee naar huis nemen en ze in je kamer ophangen. Dan gevqfn ze prachtig licht, zooals je hier wel ziet. Enweet je wat wij altijd met Kerstmis doen? Dan plukken de koningin en ik een heeleboel sterretjes en op Kerstavond gooi en we die naar beneden. De menscien op de aarde vangen ze dan op en versie ren er hun kerstboomen mee. O, wat heerlijk, zuchtte Bulletje Smak. Ik wilde dat ik zoo'n mooie ster had, om boven in onze kerstboom thuis te hangen. Nu, als je dat graag wilt, dan gaan we er samen een paar plukken., riep ko ning Blootebol, sprong van zijn troon en nam een groote zak mee. Ook pakte hij nog gauw een stok waaraan een groot vlindernet zat. Zoo gingen koning Bloote bol en Bulletje Smak naar buiten en wan delden verder op de maan. Hier en daar stonden kleine huisjes. En als er toevallig iemand buiten stond, dan boog hij diep voor koning Blootebol en Bulletje Smak. O, o, wat keken die menschjes op de maan, vreemd, toen ze Bulletje Smak daar za gen loopen in zijn hansop. Kijk, zei de koning, we z«llen daar boven op dien heuvel gaan staan, dan zijn we dichter bij de sterren en kunnen we de grootste en mooiste plukken. Ze. klommen boven op dien heuvel en wachttten tot er in de lucht een groote, schitterende ster kwam aanzweven. De koning nam zijn' net en rieppik ik heb je, en ving meteen die ster. Hij nam hem uit, het net en stopte hem in den zak, die hij meegenomen had. Hier, zei hij tegen Bul letje. Jij moet den zak dragen, veriies hem niet hoor. Kun je begrijpen, dacht Bulletje. Ja, hij zou daar die mooie ster verliezen. Geen sprake van, hoor. Toen de zak boordevol met gevangen sterretjes was, riep de koning: Nu gauw naar huis, Bulletje, want ik geloof wa rempel, dat ik daar de zon al zie aanko men. En zoodra de zon opkomt, moeten alle menschen op de maan in huis zijn, met de gordijnen dicht en dan moeten ze slapen, weet je? Holderdebolder stormden Bulletje Smak en de koning nu den heuvel af, naar het huis van koning Blootebol toe, dat vlak bij het randje van de maan stond. Maar, door dat ze zoo hard van de hoogte afkwamen, rennen, had Bulletje zoo'n vaart, dat hij niet gauw genoeg stil kon blijven staan. Hij vloog met een smak tegen het hekje rondom de maan, aan. Het hek zei krak- krak en brak. En daar tuimelde Bulletje Smak van de maan af, naar beneden. De zak met sterretjes was door den val uit zijn hand geschoten. Sneller, steeds sneller viel Bulletje Smak naar beneden. Kijk, daar zag hij zijn huis al. En plot seling, met een klap, viel hij midden in zijn bedje. Met een schok.werd Bulletje Smak wak ker. Het was alles maar een droom ge weest. Maar dan toch in ieder geval een heele mooie droom. Hij vertelde hem da delijk aan moeder. O Mama, wat jammer, dat ik dien zak met sterretjes heb verloren Ja, dat vond moeder ook. Maar misschien droom je die mooie droom nog wel eens. Dan moet je hem maar goed vasthouden, hoor. Nou, dat beloofde Bulletje. BOB EN MOF IN DROOMLAND. XX. Maar de draaimolen ging al sneller en sneller en toen eindelyk het gevaarte stil hield en de paarden hun vaart minderde, was ook Bob's droom plotseling weer verdwenen. «Bob, wat was het voor een droom vroeg Mop. «Ik kon hem niet zoo goed zien, maar ik weet zeker dat het myn droom was en nu zie ik hem niet meerDe paarden stonden stil en de arme Bob stapte af. Zyn gezicht stond in het geheel niet vroolykde teleurstelling was ook wel groot voor hem. Maar opeens zei Mop«Ik weet wat. We moeten in een schommelbootje gaan zitten, dan kunnen we noch veel verder zien«Dat is een prachtig idee,« vond Bob. De Clown betaalde weer met een knakworstje en vlug klommen de kinderen in een schommelboot. Zij schommelden al hooger en hooger, zoodat Mop er wel wat zenuwachtig van werd. «O, Bob ga toch niet hooger,gilde zy, «houdt op Dat kan ik niet meer,« schreeuwde Bob terug en de volgende minuutvloog de schommel over den bovenlat 1 Man «O, ik vind het best, dat je hier aardbeien wil planten, als je maar zegt, wie van ons ze moet plukken. Laten we toch liever frambozen nemen, die groeien tenminste wat hooger op EEN ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER S. SP1ERO TE 's BOSCH. Dc heer S. SPIERO voor onze stad en zijn naaste omgeving, ook geen onbekende, hoopt op 11 Mei a.s. den dag te herden ken, dat hij voor 25 jaren zijn intrede deed in het muzikale leven van ''s Bosch. De „Bossche Ct." schrijft hierover het navolgende De heer Spiero Oome Simon noemen we hem tegenwoordig vertrouwelijk die zich ontegenzeggelijk in een groote populariteit verheugen mag, werd 4 April j 1884 te Den Haag geboren. Gesproten uit een muzikale familie trok ook hem het muziekleven aan en op 15- jarigen leeftijd reeds ving hij de loop baan, welke zijn levensarbeid worden zou, in het openbaar aan als trombonist bij het orkest der dienstdoende schutterij in de residentie, onder leiding van wijlen den heer Bolten en tevens als trombonist van het Schouwburg-orkest. öp 22 Dec. 1901 behaalde hij het di ploma aan het Koninklijk Conservatori um voor Muziek te 's Gravenhage. In 1902 op 11 Mei, werd hij benoemd tot trombonist en violist van het toen malige Bossche Schutterij-Orkest, onder leiding van den heer M. J. Ogier en deed de heer S. Spiero zijn intrede in het Bos sche muzikale leven. In 1904 werd hij bevorderd tot solo- trombonist bij genoemd orkest. Als zoodanig vestigde hij reeds spoe dig de aandacht op zich. Dat de heer Spiero musicus was met buitengewone begaafdheid werd in 1904 vastgesteld op den internationalen wed strijd voor Beroepsmusici te Tilburg. In de afdeeli'ng Uitmuntendheid behaalde hij aldaar den eersten prijs (gouden medaille) met lof der jury, met een concert voor Tromhoney. Ook buiten 's Hertogenbosch merkte men al spoedig dezen musicus op en al spoe dig bleek zijn talent als leider van een fanfarecorps. Zoo werd hij in 1906 benoemd tot directeur van het fanfarecorps „Wil'hel- mina" te Veen, welk fanfare-corps on der zijn energieke leiding niet minder dan 5 eerste en Eereprijzen behaalde, als mede den Eere-prijs van Z. K. H. Prins- Hendrik. In het zelfde jaar werd hij eveneens benoemd tot Directeur der Heusdensche Harmonie en de Harmonie te Herpt. In 1913 volgde zijn benoeming door het gemeentebestuur van 'si Bosch tot lee- raar aan de 'Stedelijke muziekschool. Na de opheffing van het Stedelijk Mu ziekcorps werd de heer Spiero een nog meer op den voorgrond tredende leidende muzikale persoonlijkheid, die door zijn aan- genamen 'voor zich innemenden omgangs vorm populariteit verwierf. Hij kende de muzikale behoeften der Bosschenaren hetgeen vooral naar voren kwam in de muzikale illustratie voor kooi en orkest der zoo populair geworden Bos sche Revue's. Hij is thans ook Directeur der 's Her- togenbossche Orkestvereeniging. Hij componeerde verder een reeks or kestwerken, waaronder niet minder dan 50 marschen. Ook als paedagoog heeft de heer Spie ro zeer verdienstelijken arbeid gelieverd; menig leerling heeft hij een muzikaleu grondslag gelegd, die hem thans een goede positie als musicus deed bereiken. Naar wij vernemen zal omstreeks den datum van het jubilé een groot concert gegeven worden met welwillende mede werking van de 's Hertogenbossche Or kestvereeniging: Mevr. Lamers-Hoogveld, sopraan; Rob. Gevers, bariton; Mar. Ogier Jr., viool. En zoo wacht hem in Mei a.s. na deze kwarteeuw van arbeidzaam muzikaal leven in de grijze Hertogstad zijn zilve ren jubileum, de herdenking dat hij voor 25 jaar zijn intrede deed in het Bossche muzikale leven. Voor den populairen „Oome Simon" zullen de Bosschenaren dit een onverge- te lij ken dag doen zijn, daar twijfelen wij niet aan. 44, 46 en 48. Kosten 55 .cents. Het,, overblousen van japonnen is op het oogenblik zeer in de mode en rnen vindt het dan ook in het tweede ont- werpje (nummer 1324). Bedrukte crêpe is de stof welke voor dit japonnetje ge kozen behoort te worden, en de garnee ring is gevonden door de boord linten van effen kleur, welke natuuurlijk wel in har monie moet zijn niet de voornaamste kleur uit de bedrukte stof. Twee en halve Me ter crêpe 95 breed zal men wel noodig hebben, terwijl voor de garneering onge veer 1,25 Meter zelfde breedte vereischt wordt. Het knippatroon kan men bestellen on der opgave van het nummer 1324 in de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 55 ets; Japonnen, welke gemaakt zijn van twee verschillende stoffen keeren als liet ware bij elke nieuwe voorjaarsmode weer te- rig. Blijkbaar vallen zij dus nog'al in den smaak. De groote mode-teekenaars zeg gen dan ook trouwens dat voor hun ont werpen geen enkele combinatie zooveel mogelijkheden biedt als de twee twee-stof fen japonnen en het lijkt er wel naar, dat deze kleeding in dit seizoen al zeer po pulair gaat worden. Taffetas en georgette is een zeer mo- die use combinatie voor avondjaponnen en ook satijn met fluweel biedt velerlei mo gelijkheden, Zeer dikwijls ziet men ja ponnen van gekleurde satijn welke gegar neerd zijn met breede zoomen van zwarte fluweel, terwijl japonnen van georgette meestal gegarneerd worden met zoomen en breede taillebanden van taffetas in een con trastee rende kleur. He/el dikwijls wordt ook boardlint in een effen kleur gekozen om te gebruiken bij bedrukte of op andere wijze bewerkte stoffen en dan zijn er natuurlijk nog de japonnen waarvan de bovenstukken en de rokken beide van verschillende stoffen zijn ver vaardigd, zoodat zij eentgszins het ef fect van een jumperkleedje geven. Men ziet dus, een groot aantal verschil lende modellen en ontwerpen zijn zonder al te veel moertje te vinden en bovendien heeft deze mode nog een ander voordeel en dat is, dat men nog al eens gemakkelijk overgebleven lapjes of kleedingstukken uit een vorig seizoen gebruiken kan bij het maken van iets nieuws. No. 1323, de eerste teekening van de ze rubriek, is een combinatie van effein en gebloemde crêpe-de-chine. Het bewerk te deel van de japon is bedrukt met bloemmotieven in jpastelkleufendeze stof is gebruikt voor den rug en de zijkanen van de japon. De voorbaan is van effen blauwe crêpe. Een zeer smal ceintuurtje van dezelfde stof is om de taille gebon den, hetwelk een aardig effect oplevert en voor een weinig vulsel zorgt. Voor het maken van deze japon zal men aan bedrukte stof ongeveer 2 Meter 95 breed noodig hebben en van de effen crêpe ongeveer 1 Meter 25 zelfde breedte. Een patroon is op bestelling verkrijg baar onder nummer 1323 in de maten 42, Het zelfdoen bij de Ongev a lien ver zekering. Toen in 1901, nada het ontwerp On gevallenwet van Minister Lely, waarbij de organisatie geheel was opgedragen aan de Rijksverzekeringsbank, door de Eerste Kamer was verworpen, het tweede ont werp Lely tot wet was verheven, werd het mogelijk gemaakt om naast de Rijks verzekeringsbank ter uitvoering van de ongevallenwet eigen risicodragers in het leven te roepen. Zoo kwam 26 Maart '02 de Centrale Werkgevers Risicobank tot stand met aanvankelijk 65 werkgevers met 35.000 werklieden en een jaarloon van 16 millioen gulden, dat echter op 1 Febr. 1903, de datum van de volledige inwer king treding van de ongevallenwet 1901, het dubbele bedroeg. Het doel van deze instelling was de onkosten, welke voor de werkgevers uit de Ongevallenwet voortvloeiden, gezamen lijk volgens het omslagstelsel te dragen. Deze Vereeniging herdacht 26 Maartj.l. haar 25-jarig bestaan en daarbij bleek, dat zij thans ongeveer 14,500 werkge vers omvat met een jaarloon van 740 millioen gulden. Behalve dat zij in den loop van haa bestaan ongeveer 37 millioen gulden b( spaard heeft op de premie, die andei aan de Rijksverzekeringsbank hadden mo( ten worden betaald, heeft zij steeds o, den voorgrond gesteld, dat ongevallen zoo veel mogelijk zouden moeten worden voor komen, en is er van haar dan ook een sterke actie daartoe uitgegaan. Veel in vloed heeft de Risicobank ook uitgeoe fend op de' andere ongevallenwetgevingen als de land- en tuinbouwpngevaHenverze- kering en de zeeongevallenverzekering, die door het voorbeeld van de Risicobank, reeds voordat daartoe wettelijke verplich tingen bestonden, de ongevallenverzexering bij de aangesloten werkgevers had gere geld. Het streven van de Risicobank kan dan ook onmogelijk enkel naar de financiëele resultaten beoordeeld worden. Veel meer is de groote kracht steeds geweest het zelfdoen, dat juist door de werkgevers, die wars zijn van Overheidsbemoeiing, werd gewaardeerd. Waar uit de hierboven genoemde cij fers "blijkt, welk een plaats dte Risico bank in de sociale verzekering inneemt, meenen wij niet te mogen nalaten in deze Rubriek van den arbeid bij gelegenheid van haar zilveren feest ecnige woorden daaraan te wijden. Wij hebben dit vooral ook gedaan, omdat-zich in den loop der jaren om de Risicobank heen een groot aantal andere vereenigingen hebben gegroe peerd, die op soortgelijke wijze een be paalde tctk van sociale verzekering be< hartigen en die samenwerken In de Ver eeniging Centraal Beheer. Juist met het oog op de toekomstige ziekteverzekering, die ook nog steeds op het programma staat om wettelijk geregeld te worden, waaromtrent Minister Sloite- maker de Bruine reeds een voorontwerp van wet heeft ingediend, was het te meer van belang op deze instelling de aandacht te vestigen. Het gedenkboek, dat ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan is uitgegeven en de rede, door den president-directeur, Dr. F. E. Posthuma, op de feestvergade- ring gehouden, getuigen van den geest, zooals wij die hierboyen hebben beschre ven. Patroon «Wel allemachtig, je staat daar al vyf minuten zonder een woord te zeg gen. Waar wacht je eigenlyk op Jongste bediende (uiterst zenuwachtig) «En op U eh of U my mis schien verhooging van salaris wilde voor stellen U Nieuwsblad 'V (Vervolg en Slot.}

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5