Derae mad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ho. kM vriidao 22 April Binnenland Bekendmaking. BEHOORENDE BM HETJ AUTO-ONGELUKKEN. Auto te water, een doode. Te Bedum in Groningen is een vracht auto in het Botcrdiep gereden. De 58-ja- rige veehouder P. den Boer .verdronk, de drie andere inzittenden werden gered. Aangerden en gedood. Op den Roosendaalschenweg nabij Wouw is de wielrijder J. Vos uit Roosendaal in botsing gekomen met een auto, bestuurd door J. V. uit Stampersgat. Vos sloeg vermoedelijk met zijn hoofd door de voorruit van de auto en bekwam een schedelbreuk. i 'I Hij was op slag dood. V. reed door zonder zich om iets te bekommeren en liet te Roosendaal eenige wonden verbinden. Hij werd later op den avond door de politie gearresteerd, ter wijl de auto in beslag werd genomen. Door autobus overreden. Te Utrecht ging een drie-jarig jongetje dat buiten speelde op de treeplank van een autobus zitten, die even stopte. Niemand had hiervan iets bemerkt, tot dat de auto weer ging rijden; het jongetje viel en kreeg een der achterwielen over het hoofd. Hij was onmiddellijk dood. Den bestuurder treft geen schuld. Auto tegen een boom. Te Vreeland a. d. Vecht wilde een vrachtauto van den heer' S. een andere vrachtauto voorbijrijden. Daarbij haalde de bestuurder te veel links uit en reed tegen een boom. De auto werd zoo goed als vernield. De heer S. en een naast hem zittend persoon bekwamen ernstige kwet suren. fn een gevaarlijke, bocht in dezelfde gemeente reed ook een personenauto te gen een boom. Een der inzittenden brak zijn arm, terwijl de ander een ernstige hoofdwond opliep. De auto werd ge heel vernield. Door auto gegrepen. Te Leiden is den gewezen spekslager W. door een auto van den gemeentelijk- ken hulpdienst aangereden.. Met een her senschudding en ernstige kneuzingen aan de borstkas is hij' in het ziekenhuis op genomen. De bestuurder der auto moet met den vrij groote snelheid op dezen drukken weg hebben gereden. \n een sloot gereden. Te Soest reed een auto, bestuurd dooi den beer Juit Hilversum, in een sloot. De beer Jwerd bewusteloos uit de avito gehaald en bleek zeer ernstig gewond te zijn. Zijn toestand is zorgwekkend. Auto over den kop. Op den Rijksweg nabij de roomboter fabriek „St. Petrus Banden" te lleesch is een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De auto reed tegen een boom en is over den kop geslagen. De heer v. Loos broek, eigenaar eener drukkerij te Oss werd er uit geslingerd en gedood. Hij was gehuwd en laat een vrouw met vier kinderen achter. Motorongeluk. De heer M. F. Plankeel rijksveearts, week op den Orthenscheweg bij Den Bosch met zijn motor plotseling zijwaarts, zon- dcr dit vooraf te kennen te geven. Hij werd aangereden door een achter hem rijdende auto. Hij werd over den weg geslingerd en liep een hoofdwonde en een kniefractuur op. Botsing tusschen 3 motorfietsen.. Op den Langeweg te Zwijndrecht zijn drie motorfietsen met elkaar in botsing gekomen. Drie duorijdsters werden ge wond, doch niet ernstig. Alleen mcj. C. afkofmstig uit Den Haag', had een flinke wonde aan het hoofd. Eén motor met zijspan werd zwaar beschadigd. o— HEVIGE VECHTPARTIJEN Doodslag tc Weert. In het café van Martin Joostcn te Weert ontstond een woordenwisseling tusschen H. H. M. en H. H. J. Ze hadden de vo rige week reeds twist gehad. J. zag nu de kans schoon en sloeg M. met een stoel op het hoofd. M. had nog de kracht naar de marechausseekazerne te loopen O"--E, Daarna zakte hij ineen. De ijlirtgis ont boden geneesheer eonstateerclfe een bloed uitstorting in de hersenen, tengevolge; waarvan het slachtoffer aan een kant ge heel verlamd was. Hij is in het ziekenhuis opgenomen en overleden. M. die als een oppassend huis vader bekend stond, laat een vrouw met drie kinderen -achter. J. werd onmiddel lijk gearresteerd. Hij staat als een twist ziek mensc'h bekend. Na de kermispret het mes. Tijdens de Paaschdagen is te Enschedé er wordt met Pasclien kermis gehou den hevig gevochten. Maandagavond laat geraakten in de Tu- bantiastraat een gj'oot aantal personem slaags. Verschillende van hen werden min of meer ernstig gekwetst door messteken. Acht personen werden per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. De politie heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld. In de dr. Kosterstraat is zekere j. S. Van achteren aangevallen; hij werd door messteken in zijn rug gekwetst. De dader, is 's nachts door de politie van zijn bed gelicht en in arrest gesteld. Op het H. J. van Heckplein heeft de 18-jarige S., die wegens dronkenschap naar het politiebureau werd gebracht, gen agent van politie met een bijl aangevallen. De bijlslagen ketsten af op het hoofddeksel 'van den agent. De dader is wegens poging tot doodslag gearresteerd. Twee bejaarde vechtlustigen. Twee 72-jarige heeren, bewoners van de Rozenstraat te Amsterdam, waren ter viering van de Paschen, zich eens te goed gaan doen aan sterken drank. Daarna waren ze niet meer een van zin en wierd een van deze beide heeren boos. Hij; trok een mes en bracht daarmee een vier tal steken toe in hef gelaat en het achter hoofd van zijn buurman. De getroffene ging naar het gasthuis om zich te laten verbindende dader naar het politiebureau om zich te verant woorden. Toen «bleek, dat de wonden niet van ernstigen aard waren, mocht ook de gearresteerde weer het politiebureau ver laten. Huiselijke idylle. Aan de Roosbeek te Schiedam ontstond een huiselijke twist tusschen de echte lieden J. v'. Wl resp. 66 en 75 jaar oud. De ruzie was ontstaan doordat de man beschonken thuis was gekomen, waar over de vrouw niet erg gesticht was. De man ontstak in woede, nam een schilderij van den muur en wierp het op den grond stuk. Het 75-jarig vrouwtje, dat ook niet van gisteren was, zou hem die vernielzucht wel afleeren en nam op haar beurt een schilderij van den muur, doch sloeg dit op het hoofd van haar man stuk. Hierdoor werd hij niet ernstig aan het hoofd verwond. Door tusschenkomst van de politie is de man daarop gekalmeerd en naar bed gegaan. o— BEDRIEGELIJKE BANKBREUK Zekere S. te Roosendaal is gearresteerd wegens bednegel'ijke bankbreuk, hij is naar Breda overgebracht. o MISHANDELING Familiedrama. Tc Putte-Capelle heeft zich een fam lie- drama afgespeeld in het gezin van den heer S. De zoon loste drie revolverscho ten op zijn vader, zonder deze evenwel te treffen. Daarna wierp de woesteling zich op zijn broer en bracht dezen twee messteken top, o TRAGISCHE DQOD. Te Lienden bij Titel is het 8-jarig zoon tje van den heer Kleinloh, hoofd der school te Est, die daar met zijn gezin de Paaschdagen doorbracht, onder een auto geraakt en na enkele oogenblikken over leden. o— INBRAKEN. Inbraak te Zwijndrecht. Bij M. Vogel aan de Bruinelaan te Zwijndrecht is ingebroken, terwijl de be woners afwezig wapen. Er is letterlijk niets op zijn plaats gebleven. Alle kasten zijn overhoop gehaald. Wat er gestolen is kon nog niet wor den opgegeven. Inbraak in Den Bosch. In den Bosch is ingebroken in het hulp postkantoor. De daders zijn binnengeko men door het forceeren van de buiten deur. Zij hebben in de zware brandkast twee groote gaten geboord, doch werden 'blijkbaar op dat oogenblik in hun werk gestoord, althans er wordt niets vermist, evenmin zijn zij er in geslaagd de brand- kastdeur te openen. De politie arresteerde twee beruchte internationale inbrekers H. en K. Inbraak te Rotterdam. Bij de firma J. v. Mess el en Zoon, ju weliers en horlogers aan de Hoogstraat is tijdens afwezigheid der bewoners, in gebroken. Het gestolene beloopt in de duizenden guldens. De firma v. Messel is tegen in-' braakschade verzekerd O— WIJK c.a. op Woensdag 22 April '27, v.m. half elf. Voorzitter: Ed. Achtb. Heer R. J. v. Doveren. Secretaris: WelEd. Heer E. Sluijmers, Aanwezig alle leden, behalve de heer J, v. d. Pol. De Voorzittéf opént de vergadering met voorlezing van het formuliergebed, daar na leest de Secretaris de notulen der vo rige vergadering, die hierop onveranderd worden vastgesteld. - Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. St. van de Gem.- begrooting 1926 bij besluit van 6 April j.l. idem van de begrooting '26 der Ebbe en van het GEB. Wordt aangenomen voor kennisgeving. Verslag van de Gezondheidscommissie te Heusden over 1926. Wordt voor de leden ter inzage gelegd. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van een perceel grond op de Ebbe aan de Voetbalvereeniging alhier. Verzoek van Koenr. Vos om het stukje grond aan den Hoogen Maasdijk tusschen D. v. d. Pol en G. Vo's aan hem te ver huren. B. en W. stellen vóór om den strook grond aan adressant te verhuren voor f 10 per jaar tot wederopzegging toe. De heer G. P. L. Bouman merkt op dat de gemeente nrets Aan het strookje grond heeft, doch de omwonende gaan er over om water te halen, wordt dit niet belem merd De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. de bedoeling hebben dit in de voor waarden der verhuring, die wederzijds ten allen tijde kan worden opgezegd, op te nemen. De raad besloot hierop overeen komstig het voorstel van B. en W. Benoeming^, leden der Schattingscomm. voor de Rijksink. bel. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren W. Mouthaan, W. v. Wijk, K. v. d. Velden en N. v. d. Maa- den. De heer Roza zegt dat hij in de vorige vergadering verzocht heeft dit punt aan te houden om het eerst in een vergade ring van B. en W. te bespreken, wijl dit niet was gebeurd. Naar aanleiding dezer bespreking kan spreker voorstellen de af tredende leden te herbenofemen. Met algemeene stemmen wordt de af tredenden herbenoemd. Benoeming van een onderwijzer met ver plichte- hoofdacte aan de O. L. School te Wijk. Op de voordracht zijn door B. en W. geplaatst: No. 1. J. H. Butler te West-Kapelle. No. 2. J. C. de Wilde te Apeldoorn. Bij deze sollicitatie is overgelegd eene verklaring van het Hoofd der School, waarin deze B. en W. heeft geadviseerd tot plaatsing der sollicitanten op de voor dracht zooals thans is geschied. Ook van den Inspecteur van het L. O. is bericht ontvangen, dat hij zich met de voordracht kan vereenigen, met bijvoeging evenwtel, dat hij deze voordracht niet als alpha- betisch wenscht beschouwd te. zien. Met andere woorden dus dat hij no. 1 ter benoeming aanbeveelt. De heer Roza zegt dat het voor deze benoeming misschien te laat en ook over bodig is, doch voor de toekomst zag: spreker gaarne vastgelegd, dat de benoem de onderwijzers, verplicht worden in de gemeente te wonen. De Voorzitter zegt dat aan deze be noeming deze verplichting reeds kan wor den verbonden. De heer J. A. Butler wordt hierop met algemeene stemmen benoemd met in gang1 van 1 Mei a.s. Daar niemand verder het woord ver langt en er verder niets te behandelen is, sluit de Voorzitter de vergadering. smaakt als room Vergadering van den raad der gemeente DUSSEN op Dinsdag 19 April des v.m. om hall' tien. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer J. J. H. Snijders. Aanwezig zijn alle leden, behalve de heer v. Dijk. De Voorzitter opent de vergadering en leest daarna de notulen der vorige verga dering die hierop onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Nota van aanmerking op de gemeente- rekening door Ged. St. De aanmerkin gen zijn slechts van administratieven aard /en worden in handen van B. en W. ge steld ter afdoening. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. nog hebben gecorrespondeerd met oen Haag over de Landarbeidersstichting. Naar aanleiding van de gevoerde cor respondentie stellen B. en W. voor de Voorschotten aan M. .v. d. Pluijm en van Sint Maartensdijk te verhoogen aangezien v. d. Pluijm met het bouwen, zijn porte- monnaie iets te buiten is gegaan in plaats van f 2500 bedragen de kosten thans f 2714 willen brengen op f 2500. Met algemeene stemmen wordt aldus •besloten. Verslag van de Bank van Nederland- sche Gemeenten over 1926. Wordt ter in zage gelegd. Van de PNEM is ingekomen de balans met winst- en verliesrekening van het GEB over het tijdvak 1 Jan.-30 Juni 1926, Uit deze rekening blijkt dat het verlies over dit tijdvak f 5129,30 heeft bedragen. Ook deze stukken worden ter inzage ge legd. Proces-verbaal van kasopneming bij den Gem.-Ontvanger, waarbij alles in behoor lijke orde is bevonden. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot verkoop grond aan het R. K. Schoolbestuur. Wordt voor kennis geving aangenomen. Gemeenteverslag en verslag Volkshuis vesting. Wordt ter inzage gelegd. Machtiging van B. en W. tot het ver richten van Burgerrechtelijke handelingen De Voorzitter licht toe dat de juris prudentie veranderd is waardoor B. en W. gemachtigd moeten worden door den Raad om voor de gemeente als gevolmach tigde op te treden. Het geldt slechts een vormkwestie, want alles blijft, het zelfde. Met algemeene stemmen wordt de mach tiging verleend. De Voorzitter zegt dat van Dr. D..G. de Groot een verzoekis ingekomen om eervol ontslag met ingang van 1 Mei a.s. B. en W. stellen voor het gevraagde ont slag op de meest eervolle wijze te ver kenen. Dr. de Groot is ongeveer 13 jaar hier werkzaa'ni geweest en de bevolking ziet hem met leede oogen weggaan. Wij wenschen, aldus spr. mijnheer de Groot, met zijn familie alle geluk en voorspoed die hij verdiend heeft, want dag en nacht was hij in de weer om dé ingezetenen bij ziekte 'bij te staan. B. en W. vragen bo vendien een crediet om Dr. de, Groot een cadeau te schenken, als een herinnering en als bewijs van erkentelijkheid, voor alles, wat hij in het belang der ingezete nen heeft gedaan. Spreker zegt dat B. en W. nog niet kunnen zeggen, wat voor cadeau dr. de Groot zal worden aangebo den. De heer Middelkoop acht het 't beste dat B. en W. wordt opgedragen Dr. de Groot een cadeau aan te» bieden en dit college zelf te laten oordeelen wlelk ca deau het zijn zal. De raad besluit in dezen zin, terwijl Dr. de Groot ontslag wordt verleend op de meest eervolle wijze als gemeente-ge neesheer, en B. en W. bovendien een blanco crediet wordt verstrekt, om den scheidenden dokter een cadeau aan te bieden. Benoeming van een gem.-geneesheer. De Voorzitter zegt dat gelijktijdig den nieuwen dokter J. S. de Boer bij hem is geweest met dokter de Groot en dat deze laatste, dokter de Boer ter benófe- ming als gemeente-geneesheer aanbeval. De omstandigheid dat dr. de Boer wordt aanbevolen door dr. de Groot, die bij de ingezetenen het algeheele vertrouwen geniet, was aanleiding dat B. en W. dokter de Boer, die voor hen een onbekende is ter benoeming voordragen onder dezelf de1 voorwaarden waarop dr. de Groot is be noemd, n.l. deze, dat het traktement als ge me e n n te-gen eesli e er nooit zal worden ver laagd. Dr. de Groot is benoemd o>p een salaris van f 600 wat later vrijwillig is verhoogd tot f 750. Een opvolger 'begint gewoonlijk niet in dc voestappen die de voorganger heeft achtergelaten, doch hij het begin daarom stellen B. e i W. voor het salaris ook tc stellen op f 600. In dé eerste plaats zal spreker thans de benoeming aan de orde stellen. De heer M. v. d. Pluijm gelooft niet dat er gestemd behoeft te worden. Spr. meent dat dr. de Groot niet iemand zal aanbevelen die dit niet verdient. De heer Middelkoop merkt op, dat ei- slechts één ter benoeming wordt voorge dragen, zoodat er geen keus is en daar door stemming overbodig. Met algemeene stemmen wordt dr. de Boer hierop benoemd tot gemeentc-gte- neesheer op een jaarwedde van f 600. Wijziging begrooting voor het dienst jaar 1927. Deze wijziging houdt verband met de voorschotten ten behoeve der Landarbei- ders§tichting. Met algem. stemmen wordt tot de voorgestelde wijziging besloten. Adres ven de slagers uit Dussen. Deze geven in hun adres te kennen, dat hunne slachtplaatsen op 1 Juli aan de eischen der wet moeten voldoen, wat voor verschillenden van hen bezwaar op levert, met het oog op de groote kosten. Waarom zij verzoeken van gemeentewege een openbare slachtplaats op te richten. B. en W. stellen voor dit adres in han den te stellen van den veearts, om diens advies te hooren. De Voorzitter Is van oordeel dat de slagerijen in de gemeente aan de eischen van de wet voldoen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Schrijven van het bestuur der FT K. Drankbestrijdersyereen. en van de R. K. Mariavêreen. van vrouwen en meisjes voor drankbestrijding, waarin aan het gemeente bestuur een kleine subsidie wordt ge vraagd. Voor eerstegenoemde vereen, een subsidie van f 15 en voor laatstgenoemde een #an f 10. sympathiek staan tegenover deze vereei en gaarne het nut er van erkennen. Z hebben heel goed werk gelevferd vooi de bestrijding van drankmisbruik. Dit mis bruik is de laatste jaren sterk afgenomen en komt zoo goed als niet meer voor. B. en W. zitten evenwel vast ,aan het raadsbesluit om niet met voorstellen tot subsidieverleening te komen. Het geldt hier evenwel vereenigingen uit de gemeen te, die nuttig werkzaam zijn, zoodat het college den raad zou willen aanraden, het verzoek, zij het dan niet in zijn ge heel, doch in elk geval gedeeltelijk in te willigen als blijk van waardeering voor hetgeen de vereenigingen hebben ""gedaan. De heer M. v. d. Pluijm zegt dat dit verzoek in de vergadering van de vereeni gingen naar voren, is gebracht, met het oog op het groote belang voor de gemeen te. Het groote drankmisbruik van vroe ger bestaat niet meer, maar tóch is het noodig steeds met de bestrijding te blij ven voortgaan. Spreker acht een subsidie ook gewettigd met het oog op de volks welvaart. De heer v. d. Steen zou een paar vra gen willen stellen, n.l. hoeveel leden telt de vereeniging en hoeveel contributie wordt er betaald? De lieer v. d. Pluijm zegt dat de ver eeniging 80 leden telt en er 3 maal per jaar. 20 ets. contributie wordt betaald, dus 60 ets. per jaar. De heer Herman zegt, dat de veree nigingen reeds 13 jaar bestaan en zeer veel in het algemeen belang hebben ge daan. De eerste jaren door propaganda te maken, die zooveel kostte, dat de gees telijke adviseur het tekort moest bijbrokken. Waar gebleken is dat de vereenigingen goed werk leveren en zij met hun tinan- tiën niet kunnen rondkomen hebben zij de vrijmoedigheid .gehad, bij de gemeente om een kleine subsidie aan te kloppen. De Voorzitter zou het verzoek willen inwilligen onder voorwaarde dat een vol gend jaar een verslag' van de werkzaam heden der vereenigingen wordt overgelegd, zoodat de raad toezicht op de verleende subsidie heett. De heer Middelkoop vraagt of het de bedoeling is een vaste subsidie te verlee- nen, waarop de Voorzitter ontkennend ant woordt, ieder jaar moet de subsidie op nieuw door den raad worden verleend. De lieer Middelkoop gelooft niet dat een der leden onsympathiek tegenover de vereenigingen4fHaat. Met toekenning van subsidie dient men echter voorzichtig te zijn, men komt er mede op een hellend vlak. De Voorzitter stemt dit toe, de kans bestaat, dat men ook van andere zijde voor hetzelfde doel om subsidie komt vragen en men mag die dan uit billijk heidsoogpunt niet weigeren. Spreker zou thans als blijk van waardeering de ge vraagde subsidie's toekennen, liet volgend jaar evenwel inoet dan een verslag worden overgelegd. De lieer v. d. Koppel zou ook gaarne over 1926 nog een verslag zien ingeleverd, de raad is dan meer verantwoord. De Voorzitter acht dit voor de vereen, geen bezwaar, de gemeente moet met zijn subsidie alleen aanvullend optreden, nooit mogen de vereenigingen op de publieke kas gaan steunen. Hierop wordt de gevraagde subsidie verleend onder voorwaarde dat over 1926 alsnog een verslag zal worden ingezonden. Bij de rondvraag informeert de lieer Herman naar den dag voor de gemeente raadsverkiezing. De Voorzitter zegt dat de'/.e is vast gesteld op Dinsdag 24 Mei. Dc lieer Herman zegt dat verschillen de personen vooral in Hank hem er over hebben gesproken den dag te stellen op Maandag, met het oog op hen, die hu/ten af werken, is dit een meer geschikte dag, zij behoeven dan niet zooveel te verletten. Kan de stemmingsdag dus niet verdaagd worden De Voorzitter zegt dat verdaging niet mogelijk is. Stemming moet plaats hebben 42 dagen na de candidaatstelling, Maan dag en Zaterdag zijn weer ongunstige dagen voor de huisvrouwen, daarom heb ben B. en W. gemeend het op Dinsdag te moeten stellen, het ieder naar djen zin maken gaat nu eenmaal niet, daarom zou spreker den eenmaal vastgestelden dag maar aanhouden. De heer v. Balkum is bet hiermede eens, doch spreker achtte Maandag toch ook geschikter. Hoe lang moet een werkgever vrij geven om te gaan stemmen. De Voorzitter antwoordt dat hier 2 uur voor gegeven moet worden. Besloten wordt den eenmaal vastgestel den dag vast te houden. Daar niemand verder het woord ver langt sluit de Voorzitter de vergadering, DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend, dat op Donderdag;, 28 April a.s. des voormiddags 10 ttnr ten stadhuize gelegenheid zal bestaan tot kos- telooze inenting en herinenting. HEUSDEN, 21 April 1927. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. JVicuwsblad II «U^ ian BUIL 1UUU xamtrnmmmmmmm

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9