Purol bij Ruwe en Schrale Huid ■Bij ver-a Parlementair Overzicht. Plaatselijk Nieuws Vragen op rechtskundig gebied manieren naar voren gebracht, doch werd ■steeds tegengewerkt. Smits. Men is er tegen geweest omdat er hier weinijg v;an terecht komt. v. Andel. Er is hier veel schuld waarvan de raad niets afweet. v. d. Pol. Daar moet ik tegen opkomen, er wordt hier niets ter sluiks gedaan, alles wordt openlijk behandeld, weet de raad er niets van,dan pleit het niet voor hem, want dan heeft hij de zaken slecht nage gaan. v. Andel. Ik weet wel de raad heeft het recht ten allen tijde alles na te gaan, doch ik vind het eerder een bewijs dat de raad op het gemeentebestuur vertrouwt. Voorzitter. U moogt iemand niet kwa lijk nemen, als hij een andere ge dachte heeft als U, evenmin als men U kwalijk zou nemen, dat U met een voorstel voor een progressieve heffing waart ge komen. v. d. Pol. Toen het in 1924 ging over de veceeniging heeft deze raad de financi- eelen toestand der gemeente lang en Dreed besproken, zoodat men toen goed wist hoe of het er bij stond. v. Andel. Toen en nu is een groot ver schil, toen kon men met f 6000 rond komen, doch de salarissen zijn sindsdien verhoogd. Ballegooijen. Die salarisverhooging is zeer gering en was alleen een gevolg van het grooter aantal inwoners. De heer Schreuders acht langer discus sieeren overbodig, alleen wil spreker nog even opmerken, dat de raadsleden die het idee van 6 pCt. geopperd hebben daar voor evengoed hun motieven bezitten, als het andere gedeelte dat Vooir 5 pCt. is qwer deze. motieven behoeft thans niet verder te worden uitgeweid, dit is 'voldoende ge beurd in de vorige verg.,'men heeft thans alleen te beslissen zal 'het 5 of 6 IpCt. zijn. v. Andel. Wij kunnen niet verhoogen. De gemeente zal noodgedwongen over moeten gaan tot vereenigen, gebeurt dit niet, dan moet men de zaken toch over geven. Schreuders. Als wij de zaken overgeven, denk je dan dat wij van de schuld zullen af zijn? Voorzitter. Wij hebben allemaal geroe pen Veen moet Veen blijven en daar ben ik ook voor geweest. v. Andel. Dan had ook de belasting omhoog gemoeten, maar daar wilde men niets van weten. Voorzitter. Als het 6 pCt. was gebleven, dan zouden wij niet in zoo groote moeilij'K- heid zijn gekomen. Ballegooijen. Het is geen eigenbelang als ik voor 6 pCt. 'ben. Het vorig jaar is m'n aanslag verdriedubbeld doch als 'k denk dat 6 pCt. noodig is, dan zeg' ik niet 5. v. Andel. Het schijnt dat U het hebt, anders zou men U er niet voor aanslaan, v. Ballegooijen. Dat zit nog. v. Andel. U komt royaler voor den dag, als een hoop andere menschen in de gemeente. Voorzitter'. Ik zal het aangehouden voor stel van v. Andel, om het percentage op 5 te houden in omvraag brengen. Voor dit voorstel stemmen de hecren Smits, 't Lam, v. Andel en Jiskoot, tegen de heeren van der Pol, Ballegooijen en Schreuders. Thans is aan de orde, het voorstel waar over in de vorige vergadering evecns de stemmen staakten, om de jaarwedde van den dokter te handhaven op het bedrag als op de begrooting uitgetrokken. De Voorzitter vraagt of een der heeren hierover nog het woord verlangt. De heer Jiskoot die bij de vorige verga dering niet is tegenwoordig geweest, ont ving gaarne een nadere toelichting. De Voorzitter voldoet aan dit verlan gen en zegt dat alle posten der 'begroo ting, die daarvoor eenigszins in aanmer king kwamen zijn verlaagd, door B. en W. is toen ook gezegd, de dokter kan ook wel wat van zijn jaarweede missen. Zijn salaris was f 375, men wilde dit ver- lager. met f 80 en alzoo brengen op f 295. Naar aanleiding van deze verlaging is er van den dokter een verzoek ingekomen om de jaarwedde op het oude bedrag te houden. De lieer Schreuders zegt dat een ge deelte van den raad het salaris met te hoog acht voor de werkzaamheden die de dokter er voor verricht, terwijl een an der gedeelte voor vermindering is. Spr. geeft toe, dat er eigenlijk niets betaald kan worden, de vraag is echter al teen maar hoe oordeelt men over zoo'n zaak. Als men vraagt, wat doet de dokter er Voor, dan kan liet antwoord niet anders luiden dan het traktement mag niet ver laagd worden, De lieer v. Andel zegt het eigenaardig te vinden, als het gemeentebestuur eerst met een voorstel komt om te verlagen en nu terugkrabbelt. De heer Schreuders noemt dit juist opgemerkt, het gemeentebestuur bestaat echter uit 3 personen, het kan gebeu ren dat deze drie personen het over een zaak niet eens zijn, doch ten slotte heeft de minderheid zich bij de meerderheid neer te leggen. Als spreker thans dus anders spreekt dan 't voorstel van B. en W. luidt, dan is dit nog geen terugkrabbelen, doch is het Zijn, wat men is. De heer v. Andel blijft het raar vinden, het 'kan best zijn dat Wethouder Schreu ders is tegen geweest, doch ten slotte gaat het voorstel uit van B. en W. De heer Schreuders zegt zich te hebben afgevraagd, of de armenpraktijk niet te hoog wordt gesalarieerd. Als de dokter alle patiënten persoonlijk een rekening ging' zenden, dan zou het bedrag nog al wat hooger worden. Mag het gemeente bestuur den dokter nu pressen, om de arme zieken een keer minder te bezoeken. Waar het vandaan komt, daar komt het vandaan, maar daaraan te gaan beknibbelen laat spr.'s gevoel niet toe. De heer v. Andel is van meening dat het gemeentebestuur het eerst eens had moeten zijn alvorens het met het voorstel kwam. De heer v, Ballegooijen is er steeds te gen geweest het salaris te verlagen, spr. noemt deze verlaging treurig. De lieer Schreuders meent dat het eer hooger moest worden. De heer Jiskoot is van gevoelen dat de zieken riïet tekort mag worden gedaan. De heer v. d. Pol heeft er geen bezwaar tegen als men f 80 te hoog vindt, dit be drag lager te stellen b.v. op f 50, het sa laris blijft dan nog hooger dan voor den oorlog. De heer Smits merkt op, dat de dok ter in de gemeente is gekomen, onder voorwaarde dat hij niet in den Hoofdei. Omslag zou worden* aangeslagen, dit is men toch gaan doen. De heer Jiskoot meent, dat de Tegen woordige raad niet gehouden is, aan wat men vroeger heeft gedaan, spreker gelooft niet dat de dokter zelf zou willen om niet in den H. O. te betalen. De heer Smits merkt op, dat, als er geen dokter was, men er dan graag wat voor over zou hebben hem hier te, hou den, iedereen staat er op een dokter in de gemeente te hebben, in Wijk zit men zonder dokter. De heer Schreuders zegt, dat «ls men ziek is en men den dokter haalt men eerst niet vraagt wajt het kost, ook voor de armen is dit noodig. De heer v. d. Pol merkt op, dat de jaarwedde van den gemeente-geneesheer in de oorlogsjaren met 50 pCt. Is ver hoogd. Bij de bespreking over de pos ten die voor verlaging in aanmerking kon den komen, werd in verband met de n- nanciëele omstandigheden en met het oog op den levensstandaard gezegd, dat de jaarwedde van den dokter ook wel met f 80 kon worden verminderd. Misschien is deze verlaging wel wat kras geweest, doch spreker gelooft dat thans in 1927 de levensstandaard aanmerkelijk lager is dan in 1919. Smits. De gemeenteambtenaren zijn ook niet verlaagd. v. d. Pol. En in de vorige vergadering hebben wij nog pas het voorstel van Geel; Staten tot verlaging behandeld. Voorzitter. Zeker, zijn die salarissen ver laagd. Secretaris: Het scheelt mij f 500 dat er is afgegaan. Voorzitter. Iedereen heeft een veer moe ten laten, ook de dokter komt daarvoor iq aanmerking. 'tLam. Als de gemeente er niet zoo be nauwd voor zat zou er niet over gespro ken zijn. Voorzitter. Ik zal het voorstel om het traktement van den dokter met f 50 te ver lagen in omvraag bréngen. v. d. Pol. Wil men de vermindering terugbrengen op f 50 dan kan ik me daarmee wel vereenigen, doch hcelemaai niet verlagen, vind ik onbillijk, ik geloof dat iedereen het wel minder moet doen dan in 1919. Het voorstel van den Voorzitter hierop in stemming gebracht wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Ballegooijen, Smits, Jiskoot en Schreuders. Voor de heeren v. d. Pol en 't Lam, terwijl de heer v. Andel buiten stemming bleef. De heer v. d. Pol meent dat de kwes tie hiermede niet van de baan is, spreker zou willen voorstellen het salaris met f 50 te verminderen. De Voorzitter vraagt of een der heeren dit voorste/ wil ondersteunen, geen der heeren is daartoe echter bereid, zoodat het niet in stemming komt. Daar niemand verder het woord ver langt sluit de Voorzitter de vergadering. 1. Ik ben 30" jaar geleden getrouwd, met een vrouw, in gemeenschap van goederen. Nu had de vrouw onechte kinderen, die wij nooit hebben laten echten. Wjj hebben er ook nooit pleizier van gehad. Kunnen die niet-geëchte kinderen nog op treden als erfgenaam van een van de beide zijden? 2. Wanneer nu mijn vrouw komt te overlijden, hebben dan die onechte kinderen het recht om bjj mij, tegen mjjn wil, in te komen wonen en zich mjjn inboedel toe te eigenen 3. En als men toch komt, met geweld, welke maatregelen staan my dan ten dienste? A. W. 1. Wanneer de kinderen noch doorU, noch door uwe vrouw zjjn erkend (in den volksmond spreekt men van geëcht), kun nen zij nooit eenig recht laten gelden, noch op de nalatenschap van U, noch op die uwer vrouw. 2. Wanneer uwe vrouw komt te over lijden, hebben de onechte kinderen ab soluut geen recht om tegen uw wil bij U te komen inwonen of zich uw inboedel toe te eigenen. 3. Als ze toch met geweld bjj U ko men, kunt U eenvoudigweg aan de politie vragen, om hen zonder eenigen vorm van proces uit uwe woning te zetten. Iemand is borg gebleven voor een familie lid dat naar Indië vertrokken is. Het betreft een gehuwde vrouw, wier man al in Indië was. De schuld is door haar gemaakte winkelschuld. De (op zegel) gestelde termijn van betaling is reeds lang verstreken, zonder eenig bericht of betaling. Kan nu de borg direct vervolgd worden, of de eigenlijke schuldenaar in Indië De man heeft in Indië een goed betaalde be trekking. Wie betaald eventueele onkosten Is deze akte van borgtocht voor de wet van eenige waarde D. D. Wjj ontvingen van U in afschrift een stuk waar boven staat »acte van borg tochtEchter lijkt het niet zoo heel veel op zoodanige acte en is het meer een schuldbekentenis, waarin de schuldoorzaak ontbreekt. Het stuk heeft allerminst vol ledige bewijskracht en hoogstens kan het dienen als een begin van bewijs bij ge schrifte. Zoodanig begin van bewijs bij geschrifte moet door een ander bewijs middel worden aangevuld indien het in eene procedure wordt gebezigd. Maar laten we aannemen, dat schulde naar en borg beiden hunne verplichtingen ten volle erkennen en de z g.n. acte van borgtocht als juist aannemen. In dat geval is de borg jegens den schuldeiseher niet tot betaling gehouden dan bij gebreke van den schuldenaar, wiens goederen vocraf moeten worden uitgewonnen. Echter kan de borg niet vorderen, dat de goederen des schuldenaars vooraf wordeh uitgewonnen wanneer bij van het voorrecht van uit winning afstand heeft gedaan. Daar deze afstand nu in ieder geval niet is gedaan, moet eerst de schuldenaar aangepakt wor den alvorens de borg aan zjjne verplich tingen heeft te voldoen. Ook de kosten heeft de schuldenaar te betalen. Ik en nog een persoon zjjn samen voor iemand borg gebleven en hebben geteekend op een ongezegeld papier. Nu w'orden wij door een zaakwaarnemer aangeschreven. Moet nu echter eerst niet genoemde persoon worden aangeschreven, inplaats van oris en is dat ongezegeld papier ook van kracht voor de Rechtbank. De persoon waarvoor wij borg zijn gebleven heeft dat stuk zelf klaar gemaakt en aan de persoon afge geven die ons nu tracht te achtervolgen. Naar ik meen moet eerst de persoon zelf in de eerste plaats aangesproken worden, aangezien hij nog over goederen beschikt. A. B. De borg is jegens den schuldeischer niet tot betaling gehouden dan bij gebreke van den schuldenaar, wiens goederen vooraf moeten woiden uitgewonnen. Echter kan de borg niet vorderen dat de goederen van den schuldenaar vooraf worden uit gewonnen, wanneer hjj van het voorrecht van uitwinning heeft afstand gedaan. Of nu bij de acte van borgtocht van het voorrecht van uitwinning al dan niet af stand is gedaan, kunnen wjj zonder inzage der acte niet beoordeelen. Is zjj door een deskundige opgemaakt, dan is al licht in de acte opgenomen de clausule »met af standdoening van het voorrecht van schuld splitsing en uitwinning**, zoodat de schuld eischer U of uwen mede-borg dan naar zijn keuze voor het geheele bedrag kan aanspreken met passeeren *van den schul denaar. Dat de acte op ongezegeld papier is gesteld, doet aan hare bewijskracht in eene eventueele procedure niets af of toe. Al leen wordt de groote kans geloopen op eene stevige zegelboete. Van een deftig college dat uit spij belen ging. Heb de trams lief. Worden de houten banken der 3e klasse-coupé's zachter. Wel, wel, dat had rtien toch van onze deftige Eerste Kamer niet durven denken. Een record. Onze Eerste Kamer., die een record maakt. Eh wat voor een record. Een spijbelaarsrecord. Is het niet om te huilen? Het gebeurde nota bene onuer de behandeling van de Waterstaatsbegroo- ting. Daar kwamen we op twee dagen niet mee klaar. Dusnog een dag er aan gespandeerd. En of het nu aan de Lente lucht lag, die tot dwaze dingen verleidde, of aan de overmoedige zon, die een ge zicht trok, alsof het zomer was, 'we weten het niet. Maar vast stond, dat dien dag out 11 uur het vereisc'hte aantal leden met aanwezig was. En een half uur later nog niet en nog een uur later nog niet. Er waren er maar 24 van de 50. En wat nog nooit moet zijn voorgekomen, gebeurde nu: de kamer werd verdaagd wegens ge brek aan leden tot een lateren dag. Te drommel, wat moeten de kiezers daar nu wel van denken. Te voren had de heer Lindeijer, s.d., over de misstanden in het mijnbedrijf ge sproken, over liet accoordstelsel groot ste grief der mijnwerkers en de ge volgen daarvan en de loonregeling. Hij drong aan op een enquête naar den toe stand in de Limburgsche mijnen. De heer Polak s.d., wilde comforta beler derde klasse spoorwegrijtuigen. Dat kost geld interrumpeerde de minister stil zwijgend, terwijl hij de mimiek van geld tellen maakte. Ten aanzien van liet we- genvraagstuk oordeelde de heer Polak,s.d. het systeem van den minister het vijf jarig werkplan te langzaam. En de electrische tramlijnen en stoomtrams wil de hij opdoeken en vervangen door auto- buslijnen. De heer Koster v.b., begreep niet waarom besloten werd tot aanieg van de lijn Schaesberg-Simpelveld. De geraamde kosten van 9 jmillioen zou den worden overtroffen. De grootste zui nigheid was dus geboden. Aan den anderen kant meende hij, dat Limburg aanspraak heeft op tegemoetkomingen in verband met de nadeelen der geografische ligging en hij vroeg den minister een onderzoek in te stellen naar hetgeen in andere landen door de spoorwegen voor de grensprovin cies wordt gedaan. De heer Moltmaker, s.d. was niet tevre den over. het beleid van den minister. De veiligheid op de spoorwegen was over het algemeen wel goed... maar toch... de vei ligheid moest tot een maximum gewaar borgd worden. Door de ramp bij de Vink "wondingen, steenpuisten of brandwon den enz., gebruike men direct Op rechte Winsmner Zalf. Prijs per bus f 0.75. Verkrygbaar bij Apoth. en Drog. is komen vast te staan, dat gedurende langen tijd met de veiligheid op die lijn is gespeeld. Hoofdambtenaar Leith gaat vrijuit. Hij lieeft tijdig gewaarschuwd. Maar waarom werd er geen just/tieele vervolging tegen de twee verantwoordelijke personen ingesteld? En dan de onbewaakte overwegen. Van de 2625 overwegen wa ren er nu 1412 onbewaakt. Natuurlijk behoeven niet alle overwegen bewaakt te worden, maar men ging toch veel te ver, getuige het ongeval dat weer pas bij Ke- tliel plaats had. Nu, de heer v. Lanschot r.k., was ook niet voor de poes. Hij had het over de- treurige, schandalige toestanden op wa terstaatsgebied in Noordbrabant. Daarann moest een einde komen. Deze waren een gevolg van het /eit, dat het Rijk' nog geen capaciteit heeft gegeven aan het bed van de Maas. En hij vond, dat de verbetering, van de bewuste toestanden nu juist eens een werkje was voor een extra-parlemen tair kabinet. Het Drongelensch kanaal moest verbeterd worden, iets, waarop hij al 8 jaar geleden gewezen had. En als men weer met België gingen onderhandelen, dan moest niet vergeten worden te Wij zen op den overlast die men in Brabant heeft van het afloopend water uijt Bel gië. Nadat de lieer Smeenge, v.b., nog op de urgentie van de verbinding Am sterdam-Rijn had gewezen, kwam minister van de Vegte aan het woord, die den lieer Polak gebrek aan liefde voor de trams verweet. Die kwestie was te belangrijk, oim1 zoo maar in eens radicaal met een enkel woord af te doen. En de kwestie van Noordbrabant? Moeilijke kwestie, van eeuwen her. O, zeker er was een ontwierp in onderzoek, dat nog nader moest wor den bezien. Nu, en die Belgische wa terkwestie zou ernstig aan den Minister van Buitenlandsche zaken worden over gebracht. Wat Amsterdam-Rijn betreft, wa ren ten opzichte van de adviezen de slot woorden nog niet gesproken, maar dat zou toch binnen zeer korten tijd gebeuren. Dc beschouwingen van den heer Lindeijer over de mijnen in Limburg;, vond de mi nister te somber. Een enquête was niet noodig, want alles wat mogelijk is ter verbetering en waarvoor deorganen aan wezig zijn, werd gedaan. En kon er nog iets bij den spoorweg Schaesberig,-Spek-i holzerheidc bezuinigd worden, het zoui overwogen worden, terwijl de minister ook een ernstig woordje met de spoor wegdirectie zou spreken om de derde klas spoor wat comfortabeler te maken. Ten slotte werd ook deze begrooting z.h.s. aangenomen. En of de Kamer zich geneerde over haar verzuim van vorige week, zoo ging ze nu op een draf verder. Werkte snel achter elkaar een 'begrooting voor de Pos terijen, een Mijncn-bcgrootingf, een Ma rine- en een oorlogsbegrooting en een hee- le serie wetsontwerpen weg. Bij oorlog, beschuldigde mevrouw Pothuis-Smit, s.d., den minister ervan, dat de weermacht niet versoberd is, en dat zijn begrootilng een lofzang op den oorlog was. Daartegen kwam de heer Verhoeven, c.h., op, die zijn hart eens danig luchtte, en ook de minister zelf verklaarde geen loflied op den oorlog te hebben gezongen, doch slechts den sluier te hebben opge licht in antwoord op de bewering, dat we weerloos zouden zijn. Bij de Marine-begrooting drong de lieer Lindeijer, s.d., aan op invoering van een reglement Arbeidsvoorwaarden voor het loodspersoneel. De minister Lambooy gaf te kennen, dat, wat den loodsdienst op de Schelde betreft, door de verwerping van het Ned. Belg. tractaat een nieuwe phase is ingetreden. Het lag nu in de bedoeling, den loodsdienst zoodanig te erganiseeren, dat hij geheel gebaseerd wordt op de thans bestaande tijdelijke regeling, zoodat deze dan feitelijk geconsolideerd wordt. Met groote belangstelling wordt ten slotte dé mededeeling van onzen ^ieuwen minister Beelaerts van Blokland aange hoord, ten aanzien van de verhouding van ons lénd tot België. Hij wilde nie/ over het verleden spreken, doch slechts het oog op de toekomst gericht Houden. Er was geen reden die niet met vertrou wen tegemoet te gaan. De specifiek juri dische grondslag van de verhouding met België wordt gevormd door de schei dingsregeling van 1839. In het nakomenvan zijn verplichtingen is Nederland niet tekort geschoten. Bij het verleenen van zijn medewerking toil wijziging van de bepalingen is er geen reden om van Nederland meer te vorde ren, dan waartoe het gehouden is, maar hieruit volgt geenszins, dat Nederland af wijzend moest staan ten opzichte van Bel gische economische desiderata, welke ver-, band houden met zijn ligging. Aannemend, dat België met gelijke gevoelens Is be zield ,is de regeering overtuigd, dat het overleg met België zal leiden tot een re sultaat, dat aan beide landen öevredn ging schenkt en recht doet wedervaren aan tie politiek van tegemoetkoming en toe nadering, welke wordt nagestreefd. Inbreker (tot op een stoel vastgebon den heer des huizes). Als je het lef hebt nog een keer te niezen, sla ik je hoofd door den muur. M'n baantje is al ge vaarlijk genoeg denk je dat ik zin heb ook nog de griep op te loopen EETHEN. In de op 28 April j.l. door het Centraal Stembureau gehouden open bare zitting, zijn door loting de candidaten- lijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing genummerd alsvolgt No. 1 lijst J. A. van der Schans. No. 2 J, A. van Campen. No. 3 W. G. J. Branderhorst, No. 4 Adr. Vos Czn. No. 5 D. van Buuren. No. 6 C. M. Donken. No, 7 J. J. Brouwers. No. 8 G. van der Beek L.Gzn. NIEUWENDIJK. Deze week werden aangevoerd 12982 eieren. Men besteedde voor Kipeieren f 5.10 Ganzeneieren f 6. Kalkoeneieren f 10.50; Eendeneieren f4.60. Alles per 100 stuks. - Zaterdagavond 30 April hoopt de Kiesvereen. ^Vreest God, eert den Koning* een ledenvergadering te houden om 7 uur, in het Instituutlokaal. Aan de orde is 1. Bespreking Gemeenteraadsverkiezing. 2. Verkiezing bestuurslid. X. Maandagmorgen werden de bewoners onzer gemeente opgeschrikt door het geroep van brand. Al spoedig bleek dat een felle schoorsteenbrand was ontstaan bij den heer J. van Oosterbout. De buren die spoedig het onheil bemerkten, verleenden hulp en bluschten den brand. Op de laatstgehouden Ingelanden vergadering van het »Oudland van Altena*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 10