Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. NO 4703 ONS KINDERHOEKJE Jan Geertzen, Kinderrubriek. Vrouwenrubriek Uit de Landbouw wereld, Kuitenlaiiii BEHOORENDE BIJ HET Bevrijd Uw lichaam van nrineznnr Bij verzwakte nieren brengen urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden uw heele gestel in de war. Daarom is het zoo gevaarlijk om waarschuwende verschijnse len te verwaarloozFn, zooals rugpijn, ttrine- stoornissen, blaaskwalen, rheumatische pij nen, stijve en gezwollen gewrichten, gruis of neerslag in de urine, ischias en spit, gerommel in de ooren, hoofdpijn, duize ligheid en zenuwachtigheid. Gij dient de behoorlijke werking uwer nieren te herstellen,, waardoor zij de ver giften uit uw bloed filtreeren. Het is onverantwoordelijk om de kans te loopeii dat zich blaasontsteking, chronische rheu- matiek, waterzucht, steenvorming in de nieren of blaas, en gevaarlijke chroni sche nierziekten ontwikkelen. Duidelijk is, dat gij bijtijds uw nieren moet opwekken en versterken. Wacht niet langer. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het specifiek niermiddel. In ge heel Nederland is zijn succes bekend. Dui- zende dankbare mannen en vrouwen zeg gen, dat Foster's Pillen hen geholpen hebben, en zij knunen ook u gezond ma ken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 31 Beste jongens en meisjes, Hier zijn de oplossingen van de vorige raadsels weer: 1. Kikvorsch. 2. Sering (emmer, ring, Ier, nu g.) Nieuwe raadsels 1. Van welk laken maakt geen énkele kleermaker een pak? 2. Wie kan van de volgende letters een Hollandsch spreekwoord maken,, dat. uit twee woorden bestaat: aabddeeilrt. 3. Wie lom mij een lak noemen, waar mee men vast en zeker niet een brief kan sluiten 4. Er was eens een man, die vier guldens bezat. Hij droeg die in een beurs. Maar in die beurs zat een gaatje. En toen de man na eenigen tijd in zijn beurs keek ontdekte hij, dat hij twee guldens ver loren had. Hoeveel had hij er toen over? OOM KAREL. DE WONDERBAARLIJKE GESCHIEDE NIS VAN FLOORTJE KRUIDNAGEL. Fioortje Kruidnagel was een jongetje, zooals er zooveel zijn. Een heel gewoon jongetje was hij, die nog niet eens zoo heel lang op school was. Ik geloof pas drie jaar. In ieder geval, moest hij nog een heeleboel leeren. En daar had Fioortje nu niet zoo erg veel plezier in Of liever gezegd hij was een beetje lui en bleef veel liever thuis met Cesar de hond spe len of ging liever op straat knikkeren, dan dat" hij netjes naar school ging om de tafels van vermenigvuldiging te lee ren. Natuurlijk moest hij ook wel eens thuis schoolwerk maken. Maar dat vondt hij verschrikkelijk. Dan zat hij met een vuurrood gezicht over zijn boeken gebo gen en schreef zoo slordig in zijn senrift, dat hij den volgenden dag altijd school moest blijven om het over te maken. Ik behoef jelui zeker niet te vertéllen, dat de ouders van Fioortje Kruidnagel dat niets prettig vonden. En de meester op school ook niet. Je mag het niet verder vertel len, hoor. Maar in het geheim wil ik je wel vertellen, dat de meester op school dikwijls dikke tranen moest huilen, als hij zag, hoe vreeselijk slordig Fioortje Kruidnagel weer in zijn rekenschrift ge knoeid had. De meester kreeg er zoo waar grijze haren van. Op een goeden dag zat Fioortje Kruid nagel in de huiskamer aan de tafei en probeerde een som te maken. En, het was heusch een heel gemakkelijke som. Hij moest alleen maar uitrekenen, hoeveel zeven keer 21 was. Jelui weten natuurlijk allemaal wel dat 7 keer 21 is 147. Maar Fioortje zat te denken en te denken, maar hij kon de som maar niet oplossen. O, o, zuchtte hij, wat is die meester toch een nare man, om me zoo'n moeilijke som op te geven. Hij vergat echter, dat het niet de schuld van meester was, dat hij die som niet kon maken, maar dat het zijn eigen schuld was, omdat hij op school nooit oplette. O, o, zuchtte hij nog eens, wat is die som toch moeilijk. Hé, ik wou dat ik too- veren kon, dan hoefde ik nooit geen som men meer te maken. Toen opeens werd er zachtjes op de deur geklopt. Piepend ging de deur open., en daar stapte een heel oud vrouwtje naar binnen. Zoo, zoo, Fioortje Kruidnagel sprak ze met een krassende, krakende stern, zoo zoo, zou jij wel graag tooveren willen? En wat zou je dan wel allemaal willen tooveren Fioortje was zoo verbaasd, dat hij eerst niet wist wat te antwoorden, doch einde lijk zei hij: lk zou willen tooveren, dat mijn sommen heelemaal af waren, en alle maal goed en dat ik nooit geen huiswerk meer hoef te maken en... Nu, zei hét oude vrouwtje, en haalde een stokje onder haar mantel te voorschijn, hier heb je dan een tooverstokje van me. Dat kan je wel helpen. Want wanneer je dat stokje aan iemand laat zien, wie BOB EN MOF IN DROOMLAND. XXI. De kinderen hielden zich krampachtig aan den schommel vast en vielen er gelukkig niet uit. Langzamerhand verminderde het bootje zyn vaart en toen hij eindelijk een beetje van den schrik bekomen was, riep Bob»Waar zjjn we toch naar toe gevlogen Waar is de kermis gebleven Mop keek ook eens rond en ja, hoorde teuten, de draaimolens, alles was verdwenen, en toen de kinderen uit den schommel stapten verdween ook deze plotseling. Zij stonden nog wat verbaasd te kijken, toen zij plotseling een mannetje op zich af zagen komen, zoo vreemd als zij er nog nooit hadd»n gezien. Het ventje droeg rare, nauwe kleeren en hy had geen kousen en schoenen, maar het gekste van alles was dat hij op zijn handen liep. Hy liep vlug op de kinderen toe en toen hy bij Mop gekomen was stak hy haar zyn voet toe en vroeg lachend»Hoe gaat het het ook is, "die zal dadelijk zijn hoed voor je afnemen en alles doen, wat jij zegt. je maakt dus je huiswerk niet af. En als de meester dan morgen in je schrift kijkt, en zegtwaarom heb je je huis werk niet gemaakt? dan haal je dit stokje uit je zak, laat het den meester zjen, en dan zal hij niets meer durven zeggen en alles doen, wat jij wil. Héb je me goed begrepen? Ja, ja, juichte Fioortje, dank U wel, dank U wel.... Maar voordat hij het oude vrouwtje de hand had kunnen geven, om haar te bedanken, was ze uit de kamer verdwe nen. Daar voor hem, op de tafel, lag net tooverstokje. Heerlijk, dacht Fioortje, nu zal ik eens een prettige tijd hebben. Ik leer niéts meer. Ik doe niets meer. ik doe alleen nog maar, wat iK prettig vind. En hij stopte het tooverstokje goed weg, diep in zijn zak. Zijn boeken en schriften klapte hij dicht en juichend liep hij de straat op, om met Cesar te gaan spelen. De kinderen hebben tegenwoordig niet te klagen, men besteed aan hun kleeding ook heel wat tijd en moeite, alhoewel dit moet gezegd zij dit wel ver diend hebben, want jarenlang heeft men er zich betrekkelijk weinijg van aange trokken. Nu echter lijkt het weieens als of de mode-magazijnen ons tegen eken prijs willen doordringt! "'van liet g'roote belang, dat wij hebben bij de kinder- kleeding, althans de etalages bieden op gebied zeer veel moois en bijzonders. Het zal echter toch altijd wel het voor- dceligstc blijven om speciaal de kleertjes voor tic kleinen zooveel mogelijk zelf te maken. Men vraagt dikwijls zooveel voor een eenvoudig manteltje of jurkje, en de meisjes groeien er in den regel zoo snel uit, dat het meer dan eens niet is bij te houden. Wij geven daarom voor liet voorjaar maar weer eens een paar ardige patroon tjes, waarvan vooral het eerste no. 1329 iets aparts is. Het is feitelijk ontworpen voor kinderfeestjes, e.d. maal ais „Zondagsche" jurk, kan het - uit gevoerd In wat goedkoopere stof - even goed diensten bewijzen. Het bovenstuk is vervaardigd van rose georgette, terwijl het rokje gemaakt is van drie stronken écru kant. Het rokje is bevestigd aan een onderlijfje, dat met twee smalle linten aan de schouders hangt. Het jurkje is verder nog afgewerkt, door een ceintuur tje van diep gele fluweel, terwijl de zelfde kjeur gebruikt is voor de garnee ring op de schouders. Om het jurkje te maken voor een meisje van 10 tot 12 jaar heeft men 2 Meter georgette 05 breed noodig en [Meter kant 12 breed. Het knippatroon kan men bestellen onder opgave van liet nummer 1329 voor de leeftijden van 10 tot 12 jaar. Kosten 50 cents. Het andere jurkje is meer voor eiken dag bestemd. Hc,t is gemaakt van bladgroe ne crêpe. Het is gesneden in recht val lende lijnen en de garneering bestaat uit een weinig stiksel van groene borduur- zijde. Bij liet patroon behoort tevens een voorbeeld voor een bij liet jurkje be- hoorend broekje, iets dat zeer practisch is. Om het jurkje met hletbroe'klje voor een kind van .4 tot 6 jaar te molken, heeft men twee en een lialvicn meter stof 95 breed, noodig. Het knippatroon kan men bestellen onder opgave van het nummer 1330 voor meisjes vani 4 tolt' 6 jaar. Kosten 50 cents. nooit meer vogels, dan gij in staat zijt te verzorgen. 2. Bedenk, dat een vogelkooi wel te klein, maar nooit te groot kan zijn. Plaats de zitstokjes zoover van elkaar, dat de vogel om van het eene op het andere te komen, zijn vleugels moet uitslaan en zoodoende longengymnastiek moet maken. 3. Bescherm uw vogel voor brandende zonnestralen, maar vooral voor tocht; ook voor kachelwarmte en plotselinge tempe ratuursverandering. Hang de kooi zoo hoog dat ge den vogel altijd kunt zien. 4. De grootst mogelijke reinheid moet de vogelliefhebber in acht nemen. Hij lette er bijzonder op of de zitstokjes schoon zijn, daar de vogel anders gemak kelijk ziekte in de pootjes kan krijgen. 5. Voeder goed, maar niet te veel; voerzaam, maar niet te rijkelijk; niet meer dan het dier kan verteren, en richt u bij de samenstelling van het voedsel naar het jaargetij en naar de gesteldheid van den vogel. Deze houdt van afwisselend voer, altijd hetzelfde maakt hem verdrietelijk en triest. 6. Breng van uw wandeltochten veler lei lekkere beetjes uit de natuur mfce; daar voor is iedere vogel zeer dankbaar. 7. Zorg steeds voor zuiver en frisch water. Geef het in den zomer tweemaal daags, in den winter kunt ge wel één of een paar dagen overslaan. 8. Ziekten der vogels zijn door na tuurgetrouwe verpleging gemakkelijker té voorkomen, dan later door kwakzalverij en te genezen. Verdubbel uw zorg in den ruitijd, en geloof niet, dat de vogel gedu rende het zanglooze tijdperk niet zoo go^o behoeft te worden gevoederd als anders. 9. Laat de zorg voor uw vogels nooit aan zorgelooze, vergeetachtige menscnen, nog minder aan kinderen over, maar voe der en reinig ze zoo mogélijk altijd zei.. 10. Houd u liefdevol met uw vogels bezig; spreek en speel met ze, want zij houden in de nauwe kooi van tijdpassee- ring. Plaag echter uw verpleegden, die daartoe niet geschikt zijn, nooit met het aanleereu van kunststukjes. Uw zorgvul digheid zullen ze u door aanhankelijkheid en vlijtig gezang, dubbel vergoeden. De tien geboden voor Vogelliefhebbers. 1. Schaf u nooit een vogel aan vóór gij nauwkeurig op de hoogte zijt van zijn behoeften en u overtuigd hebt, dat gij overeenkomstig de natuur er aan kunt voldoen en den vogel het verlies van zijn vrijheid eenigermate kunt vergoeden. Houd ANATOL JOSEPHO. Wy geven hier een foto van Anafcol Josepho, de uitvinder van het in Ameril a thans zoo populaire automatische foto apparaat. Tot voor kort onbemiddeld, rekent men hem thans onder de dollar koningen. TER DOOD VEROORDEELD. Jeugdige roovers. De krijgsraad te Mitau in Lettland heeft een berucht roover ,den nog jongen Ans' Kaupen, alsmede zijn handlanger en mak ker Pebalga tot den stro pveroordeeld. Zes jaar lang, heeft Kaupen de wegen onveilig gemaakt. Hij heeft ongeveer 20 moorden op zijn geweten, terwijl een 200- tal overvallen en plunderingen op zijn naam staan. Enkele jaren geleden heett hij doodkalm een onschuldige ter dood laten brengen voor een moord, door 'hem gedaan; een andere onschuldige is voor hem tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld Kaupen is als zoon van een hoer in de omgeving van Mitau geboren. Hij voel de niets voor den landbouw en leerde het behangerswerk. Bij liet uitbreken van den wereldoorlog was hij 19 jaar. In het Russische leger nam hij aan verschillende groote slagen deel en streed later gedu rende den burgeroorlog in het roode le ger. In /ijn land teruggekeerd, deserteer de hij uit liet Lettisc'he leger. In 1920 begon zijh leven van struikroover. In lom pen gehuld ,rnet revolver en gewejer ge wapend, een masker voor het gezicht, overviel hij reizigers die' hij uitplunderde. Had hij genoeg „verdiend" op deze wijze, dan ,trok hij naar Riga, waar hijl, keurig in avondtoilet gekleed, uitging en als grand seigneur zijn buit verbraste. Dit leventje dum;de ongeveer 3 j,ajartot hij rustig ging werken bil zijn vroegeren behangerspatroou om slechts nu en dan voor een dag of tien spoorloos te verdwij nen, in die dagen werden op de straatwe gen de reizigers op klaarlichten dgg door een woestuitzienden roover aangehouden en onder bedreiging met een revolver uit- plutiderd. Weigerde iemand zich naar zijn eischen tc voegen," dan schoot de roover onmiddellijk. Zelfs auto's werden door den bandiet aangehouden, waarna hetzelf de tafereel zich herhaalde. Tot de brutaal ste staaltjes van de daden van Kaupen be hoorde de aanhouding van een trein, waar van hij den machinist neerschoot; den pas sagiers werden de passen afgenomen, ter wijl hij alle tasschen en koffertjes door zocht, den postwagen plunderde, om daar na een goed heenkomen te zoeken. Bij een van zijn overvallen dwong hij een politie beambte hem vijf uur lang te helpen plunderen. Maandenlang werkte hij op deze wijze zonder dat de politie er in slaagde hem in handen te krijgen. Kreeg' zij hem i'tf het vizier, dan schoot Kaupen altijd liet eerste en wist ongedeerd te ontkomen. Herhaaldelijk was hij verloofd. Zijn uit verkorene kreeg steeds de prachtigste ge schenken, was het geld op, dan trok hij er maar weer op uit. Zoo besloot hij b.v. èens den sneltrein Berlijn-Riga in de lucht te laten vliegen. Zijn meisje had n.l. 15,000 roebel noodig. De aanslag mislukte, maar Kau,pen doodde een wisselwachter en plun derde zijn slachtoffer uit. Gewoonlijk toog hij er alleen op uit, slechts in enkele gevallen werkte hij sa men met zijn helper Pébalga. Met dezen roofde hij o.a. twee hofsteden leeg, bii welke gelegenheid zij samen acht menschen ombrachten. Zijn geliefkoosde lectuur was, zoo heeft Kaupen in zijn verhoor verteld, de detecti- ve-roman met Sherlock Holmes dweep te hij. Js Mans houding voor zijn rechters was in overeenstemming met zijn daden: bru taal, overmoedig, zelfbewust. Tot bij het einde van zijn proces een ontzettende angsi hem plotseling klein maakte. o— UIT CHINA. Het optreden der communisten. Uit Hankau wordt gemeld, dat de com munisten een vijftigtal personen, onder wie twee jonge meisjes, hébben gearres teerd en terecht gesteld. Hoe de communisten aan duiten komen. De communisten te Hankau hebben een heffing van 30 pCt. van alle bankdepo sito's bevolen. Deze methode om aan geld te komen wordt ook in andere ste den in het binnenland door de communis ten toegepast. Te Hankau zijn verscheidene rijke Chi nee zen door de arbeidcrswacht gearres teerd onder beschuldiging1 van het bezitten van onwettig verkregen eigendommen. Wrangel tc Belgrado. Uit Belgrado verluidt dat generaal Wrange! daar is aangekomen. Dit heeft in diplomatieke kringen groot opzien ge baard. Het heet ,dat Wrangel een nieuw leger wil vormen om tegen de Bolsjewis ten te vechtenY In Yoego-Slavische regéeringskringeri acht men zijn optreden geenszins ge» wcnscht, vooral ten aanzien van de weldra te verwachten erkennitijg de jure van Sowjet Rusland door Yoego-Slavië. O DE MIST. Niet langer gevaarlijk. Door den Engêlschen geleerde J. L. Baird werden dezer dagen wederom met succes laboratoriumproeven verricht met betrekking tot den onzichtbaren straal,; die naar men wil, nevel kan doordringen en dus lvct gevaar, dat nog steeds verbon den is aan zee- en luchtvaart bij mistig weer, zou uitschakelen. Binnenkort zullen op zee experimenten worden verricht. o— Bezoek van ouds bekend H6tel Café Restaurant Uitspanning. St- Jansstraat 10-12 'S BOSCH. nieuwsblad (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5