Derde Blad voor het Landv van Heusden en Attena, de Langstraat en de Bommelervtaard. NO 4703 PUROL Gesmette en róode huid bij De Roode Auto kleine kinderen Plaatselijk Nieuws iülilLLETON. marktberichten. MIJNHARDT's Hoofdpijn Tabletten 60 Laxeer Tabletten 60 ct Zenuw Tabletten 75 ot Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct BEHOORENDE BIJ HET VIERKANT- en ZESKANT VLECHTWERK, PUNTDRAAD, GEWOON'DRAAD KRAMMEN en voorts alle IJZERWAREN, HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN, GEREEDSCHAPPEN, TOUW, enz. FIRMA JOHAN SMULDERS Vughterstraat 33 'sHERTOGENBOSGH Telefoon 659. verzacht en geneest men met AMMERZODEN. Zondag is het voor muzikaal Ammerzoden weer een succes dag geweest. Op het nat. concours voor solisten en kwartetten te Rotterdam wer den de volgende pryzen behaald 2e afd. sol. G. Aarts, bariton, le pr. met 152 p.le afd. sol. M. Kivit, es-bas, le pr. met 170 p. afd uitmuntendheid, H. Moors, sax-alto, le pr. met 169 p. A. v. Duimen, tenor-sax, 2e pr. met 145 p*J. van Berkel, piston, le pr. met 157 p. Eere afd. J. van Hemert, sax-sopr., le pr. met 165 p. Voorwaar wederom eene schoone pres tatie van leden der fanfare St. Caecilia, die ih de groote Maasstad, Ammerzoden's muzikale bekendheid hebben hooggehouden en bevestigd. ANDEL. By gunstig weer zal Andei's Eanfarecorps Zaterdagavond 7 uur een openlucht concert geven. De verschillende aardbeienvelden staan er alhier prachtig bij en beloven een goeden oogst. De Emmabloemcollecte heeft alhier opgebracht de som van f32.90. Van Dinsdag op Woensdag zijn verschillende aardappelvelden afgevroren. BRAKEL. Door de vergadering van geërfden van den Dorpspolder Brake| is ingediend de navolgende voordracht ter benoeming van een poldermeester, wegens periodieke aftreding van den Heer C. P. van den Bogerd 1C. P. van den Bogerd 2. Joh. van Wijgërden 3. H. S, van der Linden. Door de muziekvereeniging »Oefe- ning baart Kunstin deze gemeente is besloten eene muziektent te doen bouwen. Wij waren in de gelegenheid de teekening van het ontwerp te zien en met genoegen kan worden gezegd dat de tent zeer fraai belooft te worden en een sieraad voor de gemeente zal zyn. Aan het gemeentebe- door OSCAR VENDEL. N ad ruk vc r b ode n 5) Hij begreep, dat er voor hem a!s de tective ook wel degelijk ris/co voor zijn leven bestond, wanneer hij het waagde om de opiumkitten van „Chines Town'' binnen te dringen. Maar een groot ver trouwen op eigen mloed en vastberaden heid, alsmede de wetenschap, dat in zijn rechter broekzak een kleine browning) wachtte op het beslissende morpent... ga ven hem kracht. Toch woelde het dooreen in Fleeter's brein van tallooze veronderstellingen en gissingen. De jonge, sterke Brit beken de zichzelf zoo gaarne, dat in laatste in stantie een detective ook niets mejer is dan een mensch, eèn zwak en onbeteiekenend atoom der schepping.... Detectives, ja, de wereld beschouwde hen maar al te zeer als de wonderen van vernuft, de reuzen en almachtigen, maar hoe heel weinig meer was tenslotte hijzelf naast een man als Hampton, die al zijn hoop op hem, Fleeter, bouwde. Sherlock Holmes, dat was de god der massa, de Boeddha en Mammon der groo te menigte, die niet begrijpen kon, dat de mysteries van dien grooten meester veel te mooi en te geraffineerd-v(ermif- stuur is verzocht de tent op het Markt plein te mogen plaatsen. AALBURG. Op 20 April had de Al- gemeene vergadering plaats van de Coöp, B. LeenbanJj L. B. te Wijk en Aalburg. Nadat door den Secretaris, A. Michaël, de notulen waren gelezen, kwam rekening en balans 1926 ter tafel, waaruit bleek, dat de omzet der bank gest'adig toeneemt en in 1926 weer ruim t 19000.groover was dan het vorige jaar, zoodat thans een totaal bedrag van f543132.-— bereikt werd. Aan Spaargelden werd van hier en elders ontvangen f81661.75 en terug betaald f58151.76. Aan voorschotten werd verstrekt f 23410.en terugbetaald f9831.60. Ontvangsten in loop. rekening f 167923.36, uitgaven in loop. 'rekening f175050 22. De zuivere winst bedroeg f 768.62, het geen bij de reserve komt. De bank heeft by de Centrale te Utrecht een beduidend bedrag te goed. Met de rentebetaling gaat het, behoudens een paar kleinigheden die soms «enigen tijd uitstel vragen, overigens uitstekend. GIESSEN. Bij de j.l. gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de num mering der ingeleverde Candidatenlijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing wer den deze alsvolgt genummerd. 1. Anti. Rev. lijst G. Hak 2. lijst C. M. Verhoeven. Op de Maandagmiddag in café de Lorm gehouden vergadering van Stemg. Ingel van het Waterschap »de St. Remboutspol- der« werd in beginsel besloten de windmolen te doen vervangen door machinale bemaling. Binnenkort zal definitief tot deze veran dering besloten worden, waarbij dan prof. Visser te Wageningen. de noodige voor lichting zal geven. 's GRAVENMOER. Daar het in de afge- loopen week 12£ jaar geleden was dat Ds. F. Anker Ned. Herv. pred. alhier, in zyn ambt bevestigd werd, waarvan de laatste 5 jaren in deze gemeente mocht deze reeds Zaterdagavond een prachtige bloemen zen ding ontvangen en na den gewonen dienst Zondagsmorgen sprak ouderling J9. Faro zijne Eerwaarde toe waarna door de gemeente Ps. 122 3 werd aangeheven. Waarna de Jubiléerende hartelijk dank zeide. ct Bij Apoth. en Drogisten. y TIELERWAARD. De hooihandelaren uit de Langstraat, voor wier rekening door commissionairs de restanten hooi worden opgekocht, hebben thans als limiet f 17 per 500 K.G. gesteld. 'Tegen dezen prys zijn nog weinig koopen afgesloten, daar door tig waren, om in de praktijk te kunnen bestaan... Sherlock Holmes, de wonderlijke schep ping van een zeldzaam productief schrij- viersbrein, de Homunculus voor de eeu wige vraag naar sensatie en exaltatie Fleeter schrikte plotseling op. De bus was het einde van haar route genaderd en met rammeiend rukken stopte de wagen bij een verkeersheuvleltje. Rond om was de huizenzee van een Londensch plein, schemerig verlicht door wat hoo- ge lantaarns, waarvan de ruiten schrik barend beslagen waren door den mist. Aan sombere overpeinzingen ten prooi verliet Fleeter het imperiaal en daalde in het duister moeilijk iiet kronkeltrapje af. Eenmaal op straat, sloeg hij linksaf, het Oosten in naar de dokken, naar Pop lar, waar in het hart van de havenbuurt de ontucht der kithouders leeft én waar een afschrikwekkend leven braadt en broeit onder den moordenden walm der wereld stad. Fleeter keek achter zich bij liet ver laten van de bus. Hij wilde zich ori- enteeren of het terrein wel vleilig Was en of Ling Wou's spionnen hem misschien j achtervoegden. Maar de mist maakte het onmogelijk om op meer dan vijftig passen een mensch te onderscheiden. Toch stond cr vlak bij de autobus een armoedig gekleede Chinees... Flet was de vreemde handlanger van Ling Won, oic des morgens door Cross gesignaleerd was op het trottoir van Kingsway. Fleeter bemerkte hem nu niet en ver volgde kalm zijn weg loopende langs den huizenkant, naar Limchouse Causeway. Spoedig had hij deze straat, de zielv der ChinecscKe wijk, bereikt en consta- het minder gunstige weer van de laatste weken, er nog niet veel gras is en alzoo de vraag naar hooi blyft voortduren, waar door naar men hoopt de prijs daarvan zal stijgen. Het vasthouden van dit product, ondanks het ver gevorderd seizoen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat den meesten landbouwers het hooi f 20 per 500 K.G. heeft gekost. WELL-AMMERZODEN. Maandagmor gen om 6 uur had een aanrijding plaats met een autobus van K. Struijk alhier en de melkauto van Vos te Nederhemert, op den hoek bij den heer A. Bok te Wellseind, Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, de materieele schade echter is niet onbeduidend. WAALWIJK. De burgemeester heeft met de gascommissie een studiereis onder nomen ter bezichtiging van verschillende gasfabrieken in verband met de plannen tot uitbreiding van de gasfabriek. In overweging is het bouwen van een nieuwe gasfabriek of uitbreiding van de bestaande. WOUDRICHEM. Mej, L. Benjamins alhier behaalde de vorige week te Utrecht het diploma machine schrijven, met 75 lettergrepen per minutvereischt werden 50 lettergrepen. De land- en tuinb, ïLand van Altena« die tot heden voor hare leden kunstmeststoffen, steenkolen, sparren en pootgoed aankocht, stelt ook thans de ge legenheid open, mais en griesmeel te be stellen, wat dan voor gezamenlijke rekening wordt aangekocht. ZALTBOMMEL. Voor de betrekking van gemeente-secretaris hier ter plaatse hebben zich 84 personen aangemeld, waar onder vele meesters in de rechten en velen als secretaris in andere gemeenten. per week f 1.75—f 2.50, overloopers f 25— 35, fok-nuchtere kalveren f 20—30, slacht- nuchtere kalveren f 9 12. GOR1NCHEM, 25 April. Op de veemarkt waren aangevoerd 462 runderen, 4 nuch tere kalveren, 164 overloopers, 1170 biggen 0 geiten of bokken. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 350f melkkoeien f 275f 350 kalfvaarzen f 250f 300 guiste vaarzen f150f180 pinken f80 f 150 graskalveren f f nuchtere kalveren f 12f 20, overloopers f 25f 35, biggen f 12f18, schapen f20f30, lammeren f 10f 15. De Rotterdamsche eierreiUng, Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe- zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 4.60f 5.80 Idem (klein) f f Eendeieren f 4.25f 5.00 Aanvoer 300.000 stuks. ZALTBOMMEL, 26 Aprii. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 179 biggen, prijs f 1218. 0 kalveren f af 76.000 sieren, prijs p. st. 4| —5 ct. 940 K.G. boter, prijs per half K.G. roomboter f 1.15, 'boerenb. f 1.10. ^erga 's BOSCH, 27 April. Op de markt van heden werden aangevoerd 2551 stuks. 1271.stuks hoornvee, 1033 biggen, 73 zeugen, 93 schapen lammeren,*8l kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien f230 f410, kalfvaarzen f225 a f320, magere ossen en koeien f 140 f 225, vette ossen en koeien le kw. 50 2e kw. 45 ct. p p., pinken f 95 f 155, zeugen f 70 f 110, biggen f 1.75 a f 2.25 p. w. schapen f 20 f30, lammeren f 18 a f 25. Aanvoer ruim, handel goed. ROTTERDAM,* 26 April. Ter veemarkt .waren heden aangevoerd: 107 paarden, 3 veulens, 2111 magere runderen, 936 vette runderen, 209 vette kalveren, 1735 nuchtere kalveren, 120 graskalveren, 151 schapen of lammeren, 313 biggen, 10 bok ken of geiten, 15 overloopers. Prijzen per stuk van mager vee: melk koeien f230—430, kalfkoeien f240 425, stieren f130—460, pinken f80 150, graskalveren f vaarzen f170250, paarden f250350, slacht- paarden f 125200, hitten f 150200, veufèns f 100-130, biggen f 1018 biggen teerde hij aan verschillende bijzonderhe den, dat zij zonder twijfel bewoond werd door zorgclooze en weinig-zindelijke zo nen van' liet Fiemclsche rijk. Huis aan huis waren bars en thee- salons, waarvan de toch reeds vervuilde gevels vrijwel wegdoezelden in de grauw heid van den/ dalenden nacht. Uit de eet huizen drong een vieze, lauwe lucht naar buiten van uien en gekookt vleech. Schreeuwerige uithangborden en groo te aanplakbiljetten, alle beschilderd met hetzelfde abracadabra van vreemdsoorti ge Icttcrteekens, c'n verschillende spook- achtig-lichtendc lampions schiepen hier een beklem mende sfeer rond den dolenden vreemdeling. Fleeter voelde er zich dan ook als in een doolhof en ten einde raad trad hij bin nen in een kakelbont beschilderde krot, dat op een 'verweerd bord stond 'aange prezen als „Sailors Home". Het bleek er binnen al even armzalig te zijn, want het geheele interieur van dit „home" bestond slechts uit wat ban ken en eenige tafeltjes, waarop eenvou dige thee-serviezen gereed stonden. Deu ren waren er niet en van ecnigerlei luxe was geen spoor te bekennen. Op den muur stonden een paar Chineesche gedichten geschreven, hetgeen voor deskundigen een bewijs had kunnen zijn, dat het huis in derdaad hoofdzakelijk Chincezen herberg de. Gedichten worden in China n.L zel den gepubliceerd. Hun, die belang inliet werk van een pöëet stellen, wanneer deze zijn werken heeft voorgelezen, wordt een voudig gelegenheid geboden om de ge dichten over te schrijven en ter verdere verbreiding schrijven de dwepers ze dan weer op muren en kamerwanden. •gadering van den raad der gemeente VEEN op Dinsdag 26 April nam. half zeven. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer R. J. van Do veren. Secretaris: WelEd. Heer Timmer mans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het gebed, waarop de Se cretaris de notulen der vorige vergade ring leest, die hierop onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Schrijven van Ged. Staten naar aanlei ding van het schrijven van het gemeente bestuur over het.sluitend maken der bc- grooting. Ged. Staten verzoeken om, in afwachting van mogelijke hulp van rijks wege op de begrooting een sluitpost van f 5500 te brengen onder opbrengst geld- leening. De heer v. d. Pol noemt dit een ei genaardig voorstel, was de raad met het zelfde voorstel gekomen, dan zouden Ged. Staten waarschijnlijk dit niet hebben goed gekeurd. De Voorzitter acht het gewenscht, om op liet voorstel van Ged. St. in te gaan dan kan men tenmniste de zaken loopende houden. De heer v. d. Pol vreest als men er niet op in gaat, de» zaken over 2 maan den heelemaal stop zullen staan en men dan met 1 juli heelemaal in de misère zit. De heer Sehfeuders noemt het een ad ministratieve wending waardoor met cij fers, de begrooting sluitend wordt ge maakt. De Voorzitter zegt dat het alleen de bedoeling is, de begrooting sluitend tc maken, naderhand kan men dan nog zien wat er gedaan zal worden. Men heeft hier al zoo lang met cijfers gew :rkt, Iaat Ged. Staten dat nu ook maar doen. De Secretaris licht een en ander nog nader toe. Spreker noemt het voorstel van Ged. Staten heel mooi., zou de raad er niet op ingaan, dan zit mejn reeds- spoedig met verschillende zaken in moei lijkheid, terwijl liet niets dan een admin- Fleeter keek rond in liet kleurloozc vertrek, dat voor hém als Westerling hee lemaal onbehaaglijk was. Een Chinees kwam geruischloos binnen en ging met een hoofdknik tegenover hem zitten. De detective groette terug. Hoe weinig kon hij vermoeden, dat deze man hem van Kingsway af met de zelfde autobus gevolgd was. De Chinees klopte tweemaal op de tafel met de knokkels van zijn magere hand. Onmiddellijk schoof cr in den wand als het ware een gat. Daar was een, voor het oog verborgen, doorgang, welke naar ach teren voerde. Een sluw-locrcnd kereltje kwam er door en serveerde voor twee personen thee. Blijkbaar was liet. een scheepsbediende, want hij droeg een pi- low-pak met staanden kraag en blinkende knoopen. Zwijgend als hij gekomen was, ging de bediende ook weer heen. Toen boog de Chinees tegenover Flee ter zich een weinig naar den detective en vroeg fluisterend On the look out for pleasure, sir? waarop de aangesprokene ontkennend het hoofd schudde. Ik zou het twijfelachtige genoegen van jouw opium niet, vriend, maar wél een lian- digen tolk, die in staat is om een paar documenten voor mij tc vertalen in het Chineesch. De achtervolger deed verrast. Dank den hemel, sir. Ik weet een zeer goeden tolk voor U.... Ling Won. Met het uitspreken van dién naam, keken de sluwe spleetoogjes van den Chinees Fleeter scherp aan en bij ingeving be greep de laatste dat hij thans op moest passen. stratieven maatregel is. De Voorzitter merkt op dat men met liet'armbestuur dan ook vastraakt en men niet verder kan bedeelen. De Secretaris, tevens armen verzorger zeg dat hij dan morgen reeds vast zit, na afloop der ver gadering wil hij hierover nog even spre ken. De Voorzitter stelt voor als sluitpost op de begrooting" te brengen een bedrag van f 5500. De heer Smits vraagt, waarom deze post er door het gemeentebestuur niet di rect op is geplaatst, waarop de Voorzitter antwoordt, dat het gemeentebestuur niet op deze gedachte durfde te komen. Met algemeene stemmen wordt hierop overeenkomstig het voorstel van den Voor zitter besloten. Vaststelling heffingsperc. dienst '27-'28. In de vorige vergadering is over dit punt een langdurige discussie gevoerd, met ge volg dat de heer v. Andel voorstelde, het heffingspercentage niet te verhoogen op 6 doch op .5 te houden. De raad was toen niét voltallig, 3 leden stemden voor en 3 tegen het voorstel zoodat het aange houden moest worden tot deze vergade ring. De heer Ballegooijen zou nog gaarne iets zeggen. Vorige week Vrijdag en Zaterdag moest spr. van verschillende menschen hoo- ren, Ballegooijen wil het percentage met 3 pCt. verhoogen. Deze onware verkie zingspraatjes beginnen spreker erg de keel uit te hangen, men zit altijd maar te pra ten en men benadeeld hem, daardoor als neringdoende. Het is onwaar dat spreker het percentage rriQt 3 pCL zou willen ver hoogen, hierover is nooit gesproken, al leen over verhoaging mtelk 1 pCt.. v. Andel. Dan moet je namen noemen, anders moet je over die praatjes zwij'gen. Ballegooijen. Ik vind het flauwe ver- kiezingspolitiek. Voorzitter. We houden hier geen verkie- zingspraatjes, doch hebben alleen overi de belangen van de gemeente te spreken. v. Andel. Die praatjes kunnen wij laten rusten. Bij de discussies over mijn voorstel is door Ballegooijen naar voren gebracht;, dat het we/ 6 pCt. kan zijn en daar kom ik tegen op. Het is mij onbegrijpelijk, dat IJ als neringdoende, die dus zeer goed met den toestand in de gemeente op dé hoogte is, zoo iets kunt beweren. U weet zeker zoo goed als wij, dat de be lastingdruk voor de meeste ingezetenen reeds te zwaar is, doch u werkt ons altijd tegen. Ballegooijen. Ik weet heel goed, dat de belasting reeds zwaar genoeg is, doch wij komen f 5500 te kort. Als wij niet tot verhooging. overgaan, dati zal men dat het volgend jaar wel uit den Bosch doen, en dam zal het er wel anders uitzien. v. Andel. Laat men het van uit den Bosch doen, dan zijn wij van de verant woording af, doch ze weten in den Bosch ook wel, dat men hier niet kan betalen, waarom hebben wij hier ook geen pro gressief stelsel. Voorzitter. Waarom zijt ge niet met zoo'u voorstel gekomen?" v. Andel. Toen ik pas hier zat ben ik er mede gekomen, doch U zelf hebt mij toen gezegd, doet het niet, want ge treft u w e i ge n p o r tem o n n ai e Voorzitter. Dat was voor U nog geen reden om niet met een voorstel te komen, nis ik zoo iets in mijn hoofd had, dan zou ik er mede in den raad zijn gekomen. v. Andel. Als men vah tc voren weet, dat het niets uithaalt, dan komt men er nief. mede. Voorzitter. U weet niet van te voren of liet niets uithaalt. v. Andel. Ik heb het op verschillende Was deze toeschietelijke en nieuwsgie rige Chinees misschien een spion? Of zou de fortuin den detective werke lijk zóó gunstig zijn, dat de eerste de beste mensch, dien 'hij hier ontmoet cc, hem inlichtingen kon verschaffen omtrent Ling Won? Fleeter erkende, dat er voor de eerste veronderstelling zeer veel te zeggen viel, maar nu hij zich zoo plotseling vlax bij het doel van zijn speurtocht wist, gaf hij toe aan zijn 'overmoed en met een absolute onderschatting van het mogelijke gevaar, vroeg hij: Kunt u mij bij dien lieer brengen De Chinees stond reeds overeind en ging naar de deur. Fleeter volgde hem,, na wat zilvergeld op tafel te hebben neergelegd voor die thee. Zij gingen Limehouse Causeway ver der door en kwamen in een donkeré straat. Flier was niet meer dat chaotiscne der decoraties en reclames, doch veeleer een soort van diepe geheimzinnigheid. Van enkele huizen stonden de deuren' open en zag men gangen, zwak verlicht door lampions. In zulk een gang trad de Chinees on- vlerwacht binnen en met het hart vol twij fel volgde Fleeter hem, tot voor een oieur, waar de gids met een kruisen van zijn armen afscheid nam. Dan verdween hij snel in het schemerduister van de lange gang. Fleeter klopte op de deur en trad ver volgens binnen. Zijn hart klopte, maat hij dwong zichzelf tot kalmte. u .V Nieuwsblad (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9