Derde Blad voor het Land van Neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No 4705 Mdn 6 Mei iJ9i£"is dfe Sssh mernxtég „KUPIDO" STAAT TER DEKKING Hniteiilaiid Ingezonden. Binnenland Q. J. W. BRANDERHORST te EETHEN. Bnitenlandsch Overzicht. Sproeten komen vroeg in Vragen op rechtskundig gebied BEHOORENDE BIJ HET EEN ZOON SLAAT TE AKEN ZIJN VADER DEN SCHEDEL IN. Hij vlucht na de brandkast te hebben geledigd. In een woning aan de Benediktinerstr. te Aken heeft Dinsdagochtend tegen 5 uur een vreeseljjke misdaad plaats gegrepen. De zoon Fritz Dentzer, die reeds geruimen tijd het ouderlijke huis bad verlaten, was plotseling en geheel onverwacht thuisge komen. Met een sleutel, dien hij nog van vroeger in zjjn bezit had, opende hjj de straatdeur en hij begaf zich aanstonds naar de kamer, waar zjjn 65-jarige vader, een smidsbaas sliep. De moeder sliep in een ander vertrek. Met een strijkyzer sloeg de ontaarde zoon zjjn slapenden vader dermate op het hoofd, dat de oude man bewusteloos bleef liggen. Toen nam hij van den hals zijns vaders een sleutel en opende daarmede de brandkast, die op dezelfde kamer, bij het bed stond. Toen de deugniet op het punt stond om te vluchten, werd een 11-jarige knaap, een zoontje van den oudsten zoon des grijsaards, en die bij grootvader sliep, wakker en begon luide hulp te roepen, De grijsaard herkreeg het bewustzyn, sprong uit bed en tusschen hem en zjjn zoon ont stond een hevige worsteling waarbij de uitgeputte man het onderspit moest delven. Hij werd andermaal bewusteloos. De zoon wist van de consternatie die in het huis ontstond gebruik te maken en te vluchten met medeneming van het geld. De grjjsaard is met een ernstige schedel breuk naar het Buntscheider hospitaal ge bracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De voortvluchtige misdadiger staat on gunstig bekend. Als hij geld noodig heeft gaat hjj over lyken. Met Kerstmis verliet hjj de ouderlijke woning en zwierf in België rond. Blijkerts het geneeskundig onderzoek is de oude Dentzer het ergst verwond naby het rechteroor. De neus is nagenoeg plat geslagen. De politie vermoedt, dat de mis dadiger nog gepoogd heeft zyn vader te wurgen. De arme moeder is doodsbedroefd, ze heeft nog 7 in leven zjjode kinderen. —o EEN FEESTCONCERT MET DROEVIG INTERMEZZO. Een dirigent bljjft dood onder het dirigeeren. Te Alsdorf, een Duitsche gemeente van het Akensche kolenrivier, in de nabijheid van de Nederlandsche grens, op korten afstand van Kerkrade gelegen, werd een feestconcert gegeven, ter gelegenheid en ten bate van de vereeniging tot bescher ming van zuigelingen, die 25 jaren bestond. De plaatseljjke zangvereeniging verleende hare medewerking. De directeur de heer G. Esser, een ge boren Alsdorfer, doch die zich sinds jaren als muziekleeraar en muziekdirecteur te Aken had gevestigd, had juist zyn zangers het eerste couplet van het bekendeLands- knechtssiiindchen doen zingen en wilde met de tweede strofe aanvangen, toen hy' plotseling achterover van den dirigenten- stoel sloeg en als 't ware terechtkwam op den schoot zijner vrouw, die naby het podium was gezeten. Er ontstond groote consternatie in de zaal. Ijlings toegeschoten zangers brachten unq directeur, die bewvsteloos was, buiten het locaal. De aanwezige pastoor gaf den stervende de H. Absolutie, terwyl genees- heeren, die eveneens het concert bijwoonden, slechts den dood konden constateeren. Een hartverlamming had een einde aan zyn leven gemaakt. De heer Esser was slechts 45 jaren en was gedurende enkele jaren directeur van het groote Akensche koor «Concordia. o WEER BRANDEWIJN IN NOORWEGEN. Nadat het alcoholverbod in Noorwegen 11 jaar van kracht is geweest, is de ver koop van brandewyn weder toegestemd. AARDBEVING TE JOHANNISBURG. Te Johannisburg is een aardbeving ge weest die 30 seconden duurde. In een mjjn in de buurt van de stad zyn door neervalland gesteente, een gevolg van de aardbeving, 2 inboorlingen gedood en 20 gewond. —o ELLENDIG. In een oud huis te Paderborn hebben ratten een 2 jarig kind een oor en een stuk van den wang afgebeten en den vinger van een 6 jarig kind. VALENCIA. Mistinguett, de populaire Parijschê Variété-ster, heeft indertyd met haar ook hier te lande algemeen gezongen »Valencia«, deze stad en haar sinaasappelen wereld beroemd gemaakt. De sinaasappelenhan delaars te Velencia hebben nu uit erken telijkheid sinaasappelen in d»n handel ge bracht onder den naam van «Valencia de Mistinguettc. Om den haarbodem geheel vrij te maken en vrij te houden van de hinderlijke en den haaruitval bevorderende roos, is het de beste methode zoo nU en dan met de vingertoppen slechts een weinig Purol goed in de hoofdhuid te wrijven. Hoofdhuid en haar ne men Purol snel in zich op, zoo dat er geen spoor van eenig vet in het haar achterblijftdit wordt alleen zachter en handelbaarder, en blijft daardoor onberispelijk zitten. ONTPLOFFING AAN BOORD. Aan boord van het Fransche s.s. »Ma- noubac is by Marseille een stoomleiding gesprongen. Een der scheepsofficieren, 10 stokers en een passagier liepen ernstige brandwonden op. Een der stokers is aan zyn verwondingen overleden, drie andere verkeeren in levensgevaar. DAAD VAN EEN KRANKZINNIGE. Te Hasselt is een korporaal plotseling krankzinnig geworden. In de kazerne heeft hij een soldaat doodgeschoten. GRIEZELIGE VONDST. Te Hamborn vond men een Italiaan en diens schoonmoeder met afgesneden keel in hun woning liggen. De dader is de man, die sedert het plegen van de misdaad is verdwenen. Het motief voor de daad is nog onbekend. o— DE BENDE VAN DEN ZWARTEN MATHIAS. De moord op den ingenieur Van der Bank. Zaterdag is door de Kriminalpolizei van Aken, een rooversbende aangehouden die jaren lang schrik en ontsteltenis onder de bevolking van de Duitsch-Hollandsche grens teweeg heeft gebracht. De aanhouding van den rooverhoofdman den schwarzen Mathias, heeft nog aan het licht gebracht, dat leden der bende debet zyn aan den moord van den ingenieur van der Bank, die in Nov. 1923 door Separatisten werd vermoord. De Sonder-Bündler, genaamd in den volks mond Saubündler, poogden destyds Rijnland van de Duitsche Republiek te scheiden en er een afzonderlijke republiek van te ma ken. Een van hun hoofdkwartieren was te Aken gevestigd. Zjj beraamden o.a. een aanval op het raadhuis van het dorpje Brand by Aken. Ingenieur van der Bank, die met de dochter des burgemeesters ge huwd was, verdedigde met de bevolking het raadhuis. Toen v. d. Bank het terrein gedurende den nacht ging verkennen, werd hy door Separatisten doodgeschoten. Tot nu toe was deze moord onopgehel derd gebleven. Er zullen wellicht nog meer misdaden aan het licht komen, door de Sonder-Bündler tijdens hnn tweedaagsche heerschappij in Aken en omgeving bedreven. OVERVAL IN EENIUWELIERSWINKEL Te München heeft een tot nu toe onbe kend gebleven man, naar schatting 26 jaar oud, een 63-jarigen goudsmit in zyn win kel overvallen. Hy vuurde enkele schoten op den juwelier af, die daardoor werd ge wond. Voorbijgangers merkten, dat er iets niet in orde was en drongen den winkel binnen. De dader had geen tjjd gehad iets uit den winkel te ontvreemden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie Beleefd verzoek ik nog een klein plaats je in uw geëerd blad, naar aanleiding van het schrijven van den heer Lankhaar. Volgens de heer Lankhaar uiteenzette, was hij de geleider der auto (dit is vol gens mij de chauffeur), maar laat ons aannemen dat hij de begeleider was. Maar dan vraag ik me af, waarom de heer Kuckuck de route zoo dikwijls meemaakte, en kom ik tot de conclusie dat die man bitterweinig plichtsbesef heeft getioond te bezitten, anders had hij, zoo dra het gevraagd werd door v. d. S., zijn plaats afglestaan, daar het niet de eerste reis was die hij' meemaakte en ze ker al wel had gestemd. Dan komt de heer Lankhaar er mede voor dén dag dat de chauffeur bang was voor overbelasting". Hoe is zulks mo gelijk? Dan had de auto des morgéns zeker een grooter draagvermogen? Toen zag men de auto rijden propvol en de heer Lankhaar zelfs nog buiten op de tree plank. Dan durft de heer Lankhaar nog beweren dat in zulke omstandigheden ie der geneigd is, helpend op tje treden, waarvan dan nier zéker al een staaltje is gegeven. i Beleefd dankend, Een abonné. HET KANAAL ANTWERPEN—LUIK. De Belgische kanalen-kwestie. Volgens een Belgisch blad heeft de kwestie van het aanleggen van het kanaal Luik-Antwerpen een grooten stap vooruit gedaan. Tusschen het departement ;vart Openbare Werken en al de ontwerpers van de kanaalplannen is het, dank zij de wéderzïjdsche toegevendheid, tot een na genoeg definitief accoord gekomen. Het rechtstreeksche kanaal zou dan tusschen Luik en Antwerpen over Hasselt worden gegraven. De werken zouden dien jaren duren, gedurende welken tijd getracht zou worden het bestaande kanaal en de enclave bij Maastricht te verbeteren. De sub-commissie vertrekt Zaterdag uit Luik per auto naar Jemeppe, volgt den stroom tot Herstal, van daar naar de val leien van den Jeker en den Djemer, om dan Maastricht en het kanaal naar Den Bosch te bezoeken. De reis eindigt te Asch. I 11 O GESTRAND. Ten gevolge van de onbekendheid met het vaarwater is Maandagavond ten Wes ten van Lemmer geheel ,buitein die vaar geul gestrand de groote ijzeren sleep— kaan „Herman", kapitein T. Ntoklberg, uit Mainz. Het schip was geladen met bazalt en op reis van Duitjschland naar Lemmer. o ONGEVAL. Dakpan op 't hoofd. Vermoedelijk door trilling van den weg is van een perceel aan den Amsterdamsche Straatweg te Utrecht een dakpan los geraakt en naar beneden gevallen. Een meisje, dat juist passeerde, kreeg die dak pan op het hoofd. Men vermoedt dat zij een lichte hersenschudding heeft bekomen. Zwart met 2 witte voeten en kol. DE MAXIMUM-SNELHEID. De 30 K.M.-snelheid in 'Den Haag. In de week van 25 April tot en met 1 Mei adijn te Den Haag terzake overtre ding van dé max.-snelheid van 30 K.M.. per uur 80 processen-verbaal opgemaakt. Sedert deze verbodsbepaling is in wer king gegaan (19 Maart j.l.) zijn aldaar 480 processen-verbaal opgemaakt. o— PRINSES JULIANA. Een gedenkpenning. In hét paleis aan hef Noordeimide in Den Haag heeft Prinses Juliana een de putatie ontvangen uit het bestuur van de Vereeniging voor Penningkunst, die aan de Prinses de eerste afslagen kwamen aan bieden van een penning, welke de vereen, heeft doen slaan bij de Kon. Begeer naar het model van Toon Du puis! en Jac. J. van Goör. Bij dé aanbieding lichtte de heer Vatier Krane met enkele woorden het' geschenk toe. Bij hét onderhoud met de deputatie, dat op de aanbieding volgde, betoonde Prinses Juliana zich zeer erkentelijk voor den penning en informeerde Zij' belangstel lend naar liet werk van de Vereen, voör Penningkunst. EEN OVERVAL IN ATJEH. Luitenant Harting licht gewond. Zes aanvallers neergelegd. Het Haagsche Aneta-kantoor meldt, dat blykens hier te lande ingekomen officieel bericht, op 3 Mei des voor middags om halfvier een overval heeft plaats gehad van het wachtbivak in de Mengamatvallai, by Dekgeld f4.drachtig flO.bovendien. landschap Kloët, Atjeh. Overvallen werd een brigade marechaussee onder commando van den len luitenant F. Harting. DE MOORD TE CULEMBORG. De Culemborgsche moordzaak zal 16 Mei te Tiel voorkomen. Woensdag is te Genève onder voorzit terschap van den Belgischen oud-minister Theunis, de economische wereldconferen tie begonnen, die tot het einde der maand zal duren. Tot dusver hebben rui!m veer tig staten vertegenwoordigers aangewezen. Elk land kan vijf gedelegeerden zenden en bovendien zooveel deskundigen als het wenscht. Vooral de Fransche afvaardiging moet bijzonder talrijk zijn en niet alleen bestaan uit economen, maar tevens uit verscheidene deskundigen voor Volken-' bondszaken. Behalve officieele vertegenwoordigers, die echter niet als woordvoerders van hun rejgeeringen, maar als vaklieden voor de verschillende takken van industrie zullen optreden, zijn door den Volkenbondsraaü nog elf vertegenwoordigers van handelska mers en andere internationale organisaties als conferentieleden aangewezen. Door het Volkenbondssecretariaat wordi het aantal vertegenwoordigers, met uitzon dering van de deskundigén, op ongeveer 180 gfeschatwanneer men hierbij nog de deskundigen rekent, komt men tot liet oijifler van ongeveer 600. Er zijn vier vrou wen onder de gedelegeerden. Enorm veel materiaal is in lvet jaar, gedurende hetwelk het voorbereidend werk is verricht, bijeengebracht. Officieele en particuliere organisaties, vooral vele uit Duitschland, hebben daaraan meegewerkt. Wat vooral bij de bestudeering van het opnvaingrijkë materiaal de aandacht trekt, is, dat de eisch inzake opheffing dei douane grenzen of althans het uit den weg ruimen van zooveel mogelijk douane-be letselen zoo duidelijk en voortdurend tot uiting komt. De agenda der conferentie bevat twee hoofdpunten.. Allereerst zullen algemeenc besprekingen plaats hebben over de groo te economische stroomingen in verband met het vraagstuk van liet handhaven van den vrede en over de groote vraag stukken der wereldeconomie. Verder zal men in bijzonderheden afdalen, wat de vraagstukken handel, nijverheid en land bouw betreft. Drie kwesties zullen hier bij op den voorgrond treden1 dou- die leidt naar een steeds intenser samen- wierking der landen op economisch ge bied. Ofschoon er thans door de drie gaten in den dijk bij Poydras een groote hoe veelheid water stroomt, is de riVier te Nfew-Örleans slechts weinig gezakt. De ingénieurs hebben deswege nog twjee ton dynamiet laten aanrukken en men hoort nu weer het geluid der ontploffingen. Ei is thans een oppervlakte van negen vier kante mijlen land onder water gezet, zon der dat dit te New-Orleans verlichting van den druk op de dijken heeft gebracht. De angst onder de inwoners neemt toe, daar het water nog maar enkele centi meters van den top van den dijk ver wijderd is. De ingenieurs hebben echter nadrukke lijk verklaard, dat de bevolking van New- Örleans geen reden heeft voor ongerust heid net is, volgens hen, slechts een kwestie van uren, dan zal het peil van de Mississippi twee of drie voet gedaald Zijn. Inmiddels heeft de hoofdstroom in de nabijheid van Vicksburg nieuwe 1 streken onder water gezet in de staten Ar kansas, Mississippi en Boven Louisiana. Een keerdam in de omgeving van Vicks burg is bezweken en dientengevolge zijn twee steden onder water' geZet. Vijf andere dijken dreigen te, bezwijken In totaal staan thans 30 steden min ol' meer onder water. Het leven van honder den menschen, die aan de tijdig gegeven waarschuwing geen gehoor hebben ge geven, loopt gevaar. De Arkansas-rivier heeft den dijk over een breedte van 1600 M. doorbroken. Het water stroomt vijf districten in Z.-O. Ar- kensas binnen .en bedreigt verscheidlcne stadjes. Hoover, de minister van handel, heeft per draadloozen omroep het Ameri'kaan- scbe volk verzocht spoedig hulp te ver- leenen. De overstrooming is volgens hem de grootste in de geschiedenis van Ameri ka. Er zijn 200.000 personen geruineerd. Zes milliioen acres land zijn overstroomd en de aangerichte schade beloopt 200 millioen dollar. Nederlandsche betuiging van deel neming. De Nederlandsche regeering lreeft tele- anetarief en handelsverdragen, 2 de in- I grafisch aan Hr. Ms. glezant te Wnshing- ternatiouale industrieele kartels en 3 dé ton opgedraglen om hare deelneming te speciale toestand van Europa. betuigen aan de Amerikaansche regiering De conferentie zal beginnen met open- 1 'n verband met de door de Mississippi bare algetnéene besprekingen, die ver- veroorzaakte overstroómingen en de daar scheidene dagen zullen duren en daarna j1A^ in Amerika ontstane ramp. overgaan tot eveneens openbare commissie zittingen, om daarna in openbare slotzit tingen de afzonderlijke commissie-rappor ten aan te nemen, waarvan niet het doel is overeenkomsten te sluiten, maar alge- meene richtlijnen op te stellen. Een offi- ciieiuse publicatie van het Volkenbonds secretariaat deelt dienaangaande mede: „De conferentie moet worden* be schouwd als een soort algemeene raadple ging en haar voornaamste doel is in ze keren zin een collectieve mleening te kris- tallisieeren omtrent de voorwaarden, be ginselen en waarborgen voor den econo- misehen vooruitgang." In dezen geest zal de conferentie dan ook slechts een etappe zijn op den weg, het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. I f I Is een gepensionneerd Rijksambtenaar, den door hem eenmaal afgelegden eed gehouden dien te handhaven. B. VI, I l I 1 i yieowsblail Purol in Doozen 30, 60, Tube 80 cent. Bij Apoth. cn Drogisten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9