vnr lei Land ian Heosien en AlteDa,deLangstraat en tie fiomielerwaard Eerste Blad LAARS l-KO Uerschir-Baert. - fUIJNHARDT'S S. D. LANKHUYZEN Co's BANK De Roode Auto Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4707. Vrydag 13 Mei 1927. Electriciteitslarieven in Noordbrabant. Bij Scheren PUROL FEUILLETON Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. nieuwate koffiesoopt (Sen byzondèp geupige en kvaehtige koffie voop slechts 50 eh pep half pond T. BOONSTRA Iliiiiieiilaiid ^and VAN ALTEN* Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. t De voorziening- van electrischen stroom is in vele gemeenten van Noordbrabant een onderwerp dat groote belangstelling geniet. Immers hebben tal van gemeenten door de electriciteitsvoorziening groote fi- nanciëele schade geleden en hebben zich zoodanig in schulden moeten steken, dat haar financiën in Zeer desolaten toestand verkeeren. Nu we in de gelegenheid zijn iets over de stroomtarieven te zeggfen, mee- nen we velen onzer lezers een dienst te bewijzen door zulks te doen. We hebben voor ons liggen het zeer belangrijke rapport der Commissie uit de Noordbrabantsche Kamers van Koophan del tot onderzoek der electriciteitstarile- ven iri Noordbrabant, en nu willen we aan de hand van dat rapport het een en ander neerschrijven. Het was op 7 November 1923, dat afgevaardigden der 5 Brabantsche Ka-' mers van Koophandel op initiatief der Waalwijksche Kamer, te 's Hertogenbosch bijieenkwamen ter bespreking van de ta- 1 riefpolitiek van het Provinciaal Noord-; brabants Eilectriciteitsbedrijf. In die bij eenkomst gaf de heer Bern. Timmermans een uitvoerig overzicht van de bezwaren, speciaal door de midden- en kleinindustrie tegen die tariefpolitiek gevoeld. Na gje- dachtenwisseling gingen de afgevaardigden acooord met deze conclusie: „De vergadering is van gevoelen, dat de PNEM ten opzichte van de industrie niet beantwoordt aan het doel, waar voor de PNEM is opgericht, namelijk te zijn een belangrijke factor voor de economische ontwikkeling der provincie. Zij kan aan dit doel thans niet beant woorden, omdat de tarieven die voor de industrie door de PNEM recht streeks worden aangelegd, in vergelij king met de kosten van eigen kracht- geen Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men voor het inzeepen de baardoppervlakte inwrijf met Doos 30, Tube 80 ct. door OSCAR VENDEL. o (Nadruk verboden). 9) Cross la® het bericht in de namiddag editie van de „Daily Mail" toen hij diep geschokt het ziekenhuis verliet, waar Flee ter des nachts zijn doodsstrijd had vol bracht. Inwendig kookte het bij den ouden de tective en allerlei gedachten woelden door Zijn brein. Wat kon er gebeurd zijn? Aan welk ge vaar had Fleeter zich in zijn overmoed' blootgesteld? Wie en waar kon Ling Won zijn En Dundan, Lotus en de roode aiuto? Het duizelde hem van al deze onop losbare moeilijkheden, maar niettemin voel de hij met groote zekerheid den wil en den heiligen plicht in zich om zijn jon gen collega te wreken en desnoods ten koste van alles, het geheim van den roe den auto te ontdekken. Cross herlas het bericht en het kwam hem wenschelijk voor den politie-commis- saris van de feiten op de hoogte te stel len. Hij riep een taxi aan en li(et zich brengen naar Scotland Yard, het groote Londensche politiebureau. Daar had de oude detective een lang durig onderhoud met den humanen amb- opwekking te hoog zijn." Denzelfden dag vond eene samenspre- king plaats tusschen dezelfde heeren1 en den heer D. L. Jonker, Directeur der PNEM. Deze gaf als zijn oordeel te ken nen dat de PNEM-tarieven de .vergelijking met de tarieven van andere provinciale electrictfeitsbedrijven zeer wel konden door staan; dat tariefsverlaging fnuikend zou zijn voor het bedrijf, dat, afgezien van eenigje individueele ontevredenen, van een alge- Qebp. v.d.SÖiqgelaav J&reda meene ontevredenheid onder de industrie over de PNEM-tarieven geen sprake zou Zijn, getuige het sterk toenemend aantajl aansluitingen. De uitvoerige discussies in deze bijeen komst leverden geen resultaat op. Zoowel de Kamers als de heer Jonker hand haafden hunne zienswijze. Ter bespreking van verschillende ge meenschappelijke belangen kwamen de Noordbrabantsche Kamers opnieuw bijeen op 11 Augustus 1924, ditmaal op uitnoo- 11 I' P J tenaar aan wien de veiligheid van dui zenden en duizenden menschen is toever trouwd. En toen Cross ruim twee uur later het bureau verliet, was er een ernstige uit drukking in zijn staalgrijze oogen. Zijn voorhoofd was in diepe rimpels getrok ken en hij liep als gedachteloos voort. Het gesprek met den commissaris htd voor hem plotseling een ingrijpende ver andering in den toestand gebracht en hij vreesde voor den komenden nacht.. LOTUS FAH. Duidelijk hoorbaar ging de electrische schel over in de villa, welke sedert ja ren bewoond werd door de edellieden Hampton en Dundan. Cross stond buiten op den breeden marmeren stoep en luisterde. In stilte hoopte hij, dat lord Hampton thuis zou zijn, want de oude detective had niet alleen belangrijke mededeelingfen te doen, hij verlangde ook naar een oogenblik rust, door de lange wandeling van het poli tiebureau in Westminster naar de villa in Kensington. Bovendien hield de ge dachte aan Fleeter hem voortdurend bezig. Onverwacht s nel werd de deur geopend door Lord Hampton persoonlijk, die den speurder bijna met open armen ontving. Komt binnen, mijnheer Cross. Ik zag u reeds door het venster en haastte mij u te. ontvangen. Hoe maakt u het? De beide mannen schudden elkaar de hand. Cross nam zijn hofed af en keek den Lord bewogen aan. Hiebt u reeds vernomen van Fleeter's ieinde? Hampton boog even het hoofd. Dan sloot hij zachtjes de groot® deur en hielp diging der Tilburgsche Kamer. In deze vergadering werd besloten eene Commissie te vormen, tot onderzoek der Electriciteitstarieven in Noordbrabant, ten einde eventueel met cijfers en verder fei tenmateriaal opnieuw bij het Bestuur der PNEM de noodzakelijkheid van tariefsher ziening te bepleiten. Voor elke Kamler zou één afgfevaardigide in de Commissie zittingfn epien. Tevens werd besloten een deskundige aan de Commissie als advi seur toe te voegen. De Commissie slaagde erin hiervoor bereid te vinden dien heer Dr. W. Lulófs, directeur der Ge meente Electriciteitswerken te£ Amsterdam. De Secretaris der Tilburgsche Kamer werd als secretaris aan de Commissie toege voegd. De Commissie was mitsdien als volgt sa mengesteld B. Timmermans, afgevaardigde der Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk, tevens Voorzit ter der Commissie. Ir. A. F. J. Beukers, afgevaardigde dei- Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noordbrabant te Breda. Ir. A. W. Jansen, afgevaardigde der Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Oosfelijk Noordbrabant te Geldrop. F. M. Rouppe v. d. Voort, afgevaardig de der Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor 's Hertogenbosch e.o. te 's Her togenbosch. F. A. J. M. van Spaendonck, afgevaar digde der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Tilburg e.o. te Tilburg. Dr. W. Lulofs, te Amsterdam, adviseur. Mr. B. J. M. van Spaendonck, te Til- burgy secretaris. De electrische stroomvoorziening ge schiedt in Noordbrabant door a. de gemeentelijke electrische centrale te Tilburg; b. de electrische centrale te Boxtel, c. de Provinciale Noordbrabantsche Elec- triciteiitsmaatschappij. De N. V. Provinciale Noordbrabantsche Electriciteitsmaatschappij werd opgericht in 1913, terwijl het bedrijf in 1919 werd aan- Verkrijgbaar in de Drogisterij van Zenuwtabletten Maagtabletten Hoesttabletten Hoofdpijntabletten Laxeertabletten Kiespijntabletten Sanapirintabletten - Keelpijntabletten dien detective zich van zijn dikken jas tie ontdoen. Ik heb het vernomen, Cross, en ben ter zeer door getroffen... Een ernstiger tegenslag had ons moeilijk kunnen tref fen. Cross 'knikte zwijgend en de lord ver volgde Het is inderdaad wel tragisch om zoo onverwacht te moeten ervaren, dat er veel, veel gevaar aan uw beroep verbonden is... Maar aan d'en anderen kant lijkt hiet toch ook niet waarschijnlijk, dat Flee ter's dood verband houdt met het my sterie van de roode auto. De kranten sebrijvten immers, d<it er een vrij alge meen defect aan Fleeter's auto moet zijn ontstaan. Cross glimlachte. Geloof mij gerust, lord, dat er tusschen den dood van m'ijin jongen collega en de schandelijke doodenrit van de roode auto in den afgeloopen nacht, alle mogelijke verband bestaat. Eerstens hebben circa twaalf agienten de beide auto's achter elkaar gezien. Twee politicmannen heb ben bovendien waargenomen, dat de roode auto dwars door h'et hek van Hyde Park is gereden, achtervolgd door een huur wagen. Zij zijn er natuurlijk achterftan gegaan en vonden tot hun grooten schrik dfe huurauto geheel verbrijzeld. De chauffeur was bewusteloos en zwaar gewond, terwijl de tweede inzittende ter nauwernood teekenen van leven gaf. Een agent is toen om hulp weggerend en kwam juist bijtijds aan den ingang om te zien hoe de roode auto het park weer verliet door het vernielde hek... Ik ben overtuigd, lord, dat er iets ge beurd is, waarvan wij helaas wel nooit de bijzonderheden zullen vernemen. Fleeter telef. Ni. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP YAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binmen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie gevangen. De PNEM heeft een aandeelenkapitaal van f 1.000.000, verdeeld in 1000 aandee- len waarvan er 9951/2 in handen Zijn van de provincie, en 41/2 in handen van Bra bantsche Gemeenten. Als bedrijfskapitaal is bovendien door de Provincie verstrekt een bedrag van> f 20.000.000. De Directie aanvankelijk bekleed door den heer Ir. G. J. van Swaay£ is vanat 1 Mei 1922 in handen van den heer Dip/. Ing. D. L. Jonker. Wordt vervolgd VEROORDEELD. Een agent en een gewezen agent van politie als helers. Voor de rechtbank te Rotterdam heb ben terecht gestaan de 28-jarige C. v. W., zonder beroep en de 32-jarige agent van politie A. B., beiden gedetineerd, verdacht van poging tot heling en medeplicntig- heid daaraan. Het O. M. eischte tegen W. 2 jaar en tegen B. 1 jaar en 4 maanden gevan genisstraf. De Rechtbank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 39-jarigen K. J. d. K., depothouder te Zeist van de N. V. Zeeuwsche Voeder- en Kunst- mesthandel, die ten nadeele van deze N.V. f 14,000 had verduisterd. Hij werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk. De eisch was 8 maanden voorwaardelijk. zal ons nilet meer kunnen vertellen aan welk gevaar hij heeft blootgestaan.... Al sprekende waren zij het laboratorium gtenaderd en trad Cross voor het eerst binnen in de zaal, waar Hampton en zijn verdwenen vriend hun nuttigen en veel- Zijdigen arbeid verrichten. Het was er vol van '\vitg|elakte tafeltjes, alle bedekt m'et instrumenten, en in den hoek was een gezellige „cosy-corner" gemaakt bij den haard. De detective nam daar plaats in een lagten club-fauteuill. Zoudt u werkelijk denken dat er van zooveel gevaar sprake kan zijn. Wanneer onZe eerste veronderstelling juist is, dat Ling Won slechts een oplichter is, die den maam van Lotus Fah misbruikte om Charles in den val te lokken, aal -hij toch hernsch wel zoo verstandig zijn om alle gfevaar voor menschenlevens te vermijden. Cross staarde in het haardvuur en scheen ernstig na te denken. Dan ving hij lang zaam aan te spreken op duidelijken ze keren toon. Hoort u eens, mylord, ik heb een an dere opinie. Dundan is vandaag juist zes etmalen verdwenen. De roode auto is in dien tijd tweemaail des nachts gezien, mfet uitzondering van St. Luke-avond. Nergens >is iets naders om Lirng Won's plannen bekend geworden en Lotus Fah is hoegenaamd niet in de zaak gemengd, althans hebben wij !niets van haar gezien of gehoord. Dundan leeft, maar rijdt onder den onverklaarbaren invloed van dien Chi nees in de roode auto en wel op een wijze dat hij zich vroeg of laat te pletter moet rijden. In den afgeloopen nacht heeft Ling Won hem zelfs .zoo onverantwoor delijk laten racen, dat een ingrijpen van dé politie onvermijdelijk was. Ergo zoekt MOORDAANSLAG Op zijn vrouw geschoten. De Arnhemsche rechtbank heeft ver oordeeld den 22-jftrigen arbeider J. v. L. die in Februari j.l. nabij den Am „ter- dam sch en weg te Arnhem met een revol ver op zijn vrouw heeft geschoten, zonder haar te treffen, tot 6 maanden gevange nisstraf. Verleden week heeft hij weer eenige schoten op zijn vrouw gelost, welke haar in den rug troffen. L. is gearresteerd en naar Arnhem overgebracht. —O— VERDUISTERING f 5000 verduisterd. Dezer dagen heeft de politie te Roosen daal aangehouden en vandaar uit naar Rijswijk overgebracht den heer A. gewezen directeur eener N. V. alhier, die zich schul dig heeft gemaakt aan verduistering van een bedrag van ongeveer f5000, ten na deele der vennootschap. Bij zijn aanhou ding had de heer *A. geen geld meer bij zich. Alles was in België verteerd. Hij Is in verzekerde bewaring gesteld. VERDRONKEN. Een geheimzinnig geval. De 23-jarige fabrieksarbeider uit Hou ten, die op last der justitie te Utrecht in het Huis van Bewaring gevangen werd gehouden totdat zou zijn uitgemaakt, of hij al dan niet schuld zou hebben aan den dood zijner vrouw, is thans weder in vrij* kunnen vinden om zijn verklaringen, dal heid 'gesteld. Men heeft geen reden®n zijn vrouw zonder zijn toedoen fe te wa ter geraakt, in twijfel te trekken. o I-L..LILJl!!**gl -LILJlgSHBMHMMHMMBHBMMBBMMB hij het gevaar. Dacht u nu, lord, dat een oplichtti' moedwillig contact met de politie ver- wékt, voorts Zijn leven in gevaar brengt en tenslotte vergeet om zijn oplichting] te plegen? Wan',t u zult mij, ten, aanzien van het laatste, toch toegeven], dat ik het goed heb. Immers, indien Lingl Won een oplichter was, had u hier toch allang een dreigbrief ontvangen. Neen lord, wat ik geloof is het volgen» de: Lotus Fah is beleedigd door de be handeling van Lord Charles en heeft er* giens in een Chinees Town een krankzin nige rasgenoot van haar opgedragen om Dundan te vermoorden. Vergeet niet, dat zij een grillige en wraakzuchtige vroütti moet Zijn, want in Shanghai beet zij toch Dundan ook haast een hand af Uit pure hartstocht. Zoo zit het mysterie in elkaar, Lord Hampton, wat ik u verzeker. Lotus is de zielende kracht, maar zij blijft zelf wij» sélijk op den achtergrond. Ling Won ia de betaalde moordenaar en, om te voor» komen, dat hij strafbaar zou zijn, hypno tisleerd lrij Lord Charles om1 de auto te besturen. Let eens op, dat hij hem eer®t» daagsvierkant de Thames instuurt en er zelf tijdig genoeg uitspringt om1 niet te verdrinken. Lord Hampton, die intusschen ook w« gaan Zitten, luisterde aandachtig en toonde groote interesse voor de inzichten van dien grijzen man, op wien hij zoo voj» komen durfde vertrouwen. Ik ben zoo juist, ging Cros® voort, bij den commissari® van politie geweest en heb hem uit plichtsbesef en noodzakelijk* heid deelgenoot gemaakt van ons geheim,.. (WarM wanmtgAJ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1