Tweede Blad NO 4707 ONS KINDERHOEKJE voor het Land van Neusden en Altena, de Langstraat en de Sommelerwaard. e illf :f ft IM Kinderrubriek. Vrouwenrubriek Uit de Laiidbouwwereld. Rubriek van den Arbeid BEHOORENDE BIJ HET Om jong te blijven. Het feit, dat uw gezondheid te wenschen overlaat is waarschijnlijk de eenige reden, dat gij u door lichte zorgen reeds ze nuwachtig, versleten en oud gevoelt. Mis schien zijt gij een dier qoodelooze slacht offers van een nieraandoening. Laat deze te voorkomen nierzwakte u niet oud ma ken voor uw tijd. Zoek en verbeter de oorzaak van uw kwaal. Tracht weer flink en gezond te worden. De pijn in de lendenen, die ellen dige blaasstoornissen, hoofdpijn en dui zeligheid, dat afgematte, zenuwachtige ge voel behoeven u niet langer te kwellen. Alle tesamen maken uw leven tot een last, die zoodra gij uw nieren verzorgd hebt, verdwijnt. Verzwakte nieren kunnen met Foster's RugpijnNieren Pillen versterkt worden, waardoor gij u in elk opzicht jonger voelt. Begin onmiddellijk met het gebruik. Zonder uitstel! Wacht niet, tot gij last krijgt van rheumatiek, ischias, spit, blaas ontsteking of waterzucht. Ook tegen der gelijke ernstige kwalen worden Foster's Pillen aanbevolen, doch voorkomen is al tijd beter dan genezen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij' apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 31 Beste jongens en meisjes, Hier zijn de oplossingen van de vorige raadsels weer: 1. De slak. 2. Iemand had het zoo druk, dat hem het „hoofd omliep" en Hij zijn „hoofd; verloor". 3. De spin. 4. Peper (opa, bes, spa, mes, Urk). Nieuwe raadsels 1. Hij heeft maar één oog en daarmee kan hij nog niet eens zien. En toch gaat hij op één been door dik en dun. Ra, ra, wie is dat? 2. Mijn geheel bestaat uit 11 letters en noemt iets, waarheen kinderen dikwijls heel graag gaan. 4 3 is een deel van een Zeilschip, 5 6 7 i* de naam van een heele recht» boom, 1 69 10 4 is een. specerij', 8 9 10 6 7 geeft men wel aan kleine kindertjes in den mond, in een 11 2 3 7 vindt men altijd veel hoo rnen, 1 10 10 4 is een vrucht. 3. Ik ken iemand, die een eigen huis heeft maar die toch nooit met zijn familie in dat huis kan women, al wijlde hij ook nog zoo graag. Wie is dat? 4. Worsten worden van vleesch ge maakt. En nu ken ik een worst, die nog nooit door een slager van vleesch gemaakt wlerd. ,en toch is hij van vleesch. Wat is dat nu? OOM KAREL. DE WONDERBAARLIJKE GESCHIEDE NIS VAN FLOORTJE KRUIDNAGEL. III. Toen Floortje op straat kwam, was er een groote menigte op de been. Want de koning zou een rijtoer door de stad maken, in zijn gouden koets met twaalf paarden er voor. Daarom moesten alle menschen aan den kant van den weg staan, opdat de rijweg heelemaal vrij zou blijven voor den koning met zijn rijtuig. Een groote dikke politieagent liep met zijn sabel in zijn hand en riep tegen alle men schen: Uit den weg hier, uit den weg, ga aan den kant van den weg staan, want de koning komt hier dadelijk langs. Natuurlijk was iedereen gehoorzaam en deden alle menschen wat de politieagent zei. Maar toen Floortje Kruidnagel dat zag, dacht hij opeensWeet je wat, ik ga daar midden op den rijweg loopen, waar niemand mag komen. Dan kan ik zoometeen den koning goed zien. En misschien denken de menschen dan wel, dat ik een Prins ben. Dat is aardig. Zoo gezegd,zoo gedaan, Floortje Kruid nagel ging heel parmantig midden op den rijweg loopen. Alle menschen keken naar hem en Floortje boog naar alle kanten, net alsof hij den Koning was. Maar dat had nog maar heel kort geduurd, of daar kwam de dikke politieagent met groote stappen aangèloopen, terwijl hij1 heftig met zijn sabel zwaaide en riep Hédaar, drommjelsche jongen, wil je wel eens maken, dat je weg komt? Ga als de weerga van den rijweg af, gauw. Ga aan den kant staan. Pas op, of ik neem je mee naar het politie-bureau. Floortje zei niets, En terwijl .de politie agent rood van kwaadheid voor hem stond, en met zijn sabel in de lucht zwaaide, en terwijl alle menschen hun halzen uit rekten en toekeken,, wat er wfel met dat brutale jongetje zou gebeuren, haalde Floortje zijn tooverstokje uit zijn zak en liet het den politie-agent zien. Deze liet van schik zijn sabel uit zijn handen val len, zoodat die kletterend op de straat- steenen viel. De dikke aglent wist niet wat hij zeggen moest en Floortje zag, dat hem het huilen nader stond dan het lachen. Daarom lachte hij hem eens vriendelijk toe en zei: Wees maar niet bang, agentje. ik ben niet boos op je hoor, je wist na tuurlijk niet ,dat ik een tooverstokje had, nietwaar? Nee, stamelde de agent en plukte ver legen aan de koperen knoopen van Zijn BOB EN MOF IN DROOMLAND. XXIII. »Zeg Mop,« zei Bob, toen zy een minuut geloopen hadden, »merk jy niets vreemds »Ja,« zei Mop, »het lijkt wel gek, maar dat huis lijkt me steeds verder af te staan »Dat dacht ik ook,« antwoordde Bobvmisschien moeten wij achteruit loopen. Laten wij een streep op den weg trekken op de plaats waar we gekomen zjjn en het dan probeeren.« k, De kinderen bleven staan en Bob kraste met zyn voet een lyn over den weg en toen begonnen zij achteruit te loopen. De lyn was on middellijk een heel eind van hen verwyderd. Mop werd er een beetje door verschrikt en zy greep de hand van haar broertje. »Wat is dat nu riep Mop»begryp jy dat, Bob ^Natuurlijk, malle meid, de aarde draaid en wy staan stil, vlachte Bob. »Kom, laten wy eens probeeren om hard te loopen.(Wordt vervolgd.) jato. Toen opeens klonk' uit de verte paar dengetrappel. De Koning komt, de Ko ning komt, riepen de menschen. En ja hoor, daar kwam dje gouden koets, met 12 paarden ervoor, aangereden. De koet- uier, boven op den bok, die Floortje: daar midden op den rijweg zag- staan, riep boosUit den weg, uit den weg', deugniet. Maar Floortje stak zijn tooverstokje in de hoogte. De koetsier zag het. Hij ver bleekte -en trok opeens aan de leidsels. De koets stond stil. Daar werd de deur van het rijtuig geopend en de koning stapte uit. Stom verbaasd keek hij in het rond, naar d'en politie-agent, die stond te beven, naar den koetsier op den bok, die de paarden had stilgehouden, en naar dat kleine jongetje, dat daar heelemaal alleen op den rijweg stond. Van verba zing schoof de koning zijn kroon achter op zijn hoofd, krabdfe zich eens achter het oor en riep toenDrommels nogantoe, ik zal een gebakken bokking worden, als ik hier iets van begrijp. Wat is hier toch gebeurd Toen kwam Floortje Kruidnagel naar voren, stapte op den koning af, nam be leefd zijn petje af en sprak, terwijl het doodstil was op straat en je een speld had kunnen hooren vallenMajesteit, ik zou graag een eindje met U meerij'dfen in Uw koets. De koning keek, alsof hij de maan zag kopje duikelen. Met wijde open mond, staarde hij Floortje aan en vroeg dan eindelijk: Heb ik dat goed gehoord? Wou jij in mijn koets, mijn gouden koets meerijden Alstublieft Majesteit, zei Floortje. De koning keek hem aan met oogen zoo groot als tafelborden en stamelde ik zal een walvisch w|o-rden, Nals ik er iets van begrijp. (Wordt vervolgd.) Voile. Voile is de stof voor de gouden zomer dagen die gaan komen. Madame la Mode heeft het gedecreteerd en het hart van ie dere vrouw verheugt zich erin, want voile is niet te duur en tegelijkertijd charmant frisch om te dragen bij warm weder. De voilestoffen, welke thans in den handel zijn, zijin van zoo groote verschei denheid in kleur, uitvoering en bewerking dat een keuze zeer gemakkelijk te jnaken moet zijn. Voiles met een effen grondtoon en versierd met bloemen, voiles met ver schillende dun uitvloeiende kleuren gewe ven, voiles met effen grqnd en kleurige strepen bewerkt voiles voor iederer. smaak en ieders beurs. Hierboven is een keurig japonnetje afge beeld, dat een buitengewoon chique ef fect maakt. Men kan er verschillende tinten voor kiezen, die met de daarbij behooren- de contrasteerende streepen te krijgen ziijn. Het rokje is tamelijk kort en fijn ge- plisseerd, terwijl het lijfje met vierkanten uitgesneden hals, door middel van een ta melijk strak zittenden ceintuur in de taille het overblousende effect verkrijgt. Speciale opmerking verdienen de mou wen, die bij den pols tamelijk wijd en' poffend zijn, om dan in een strak op de hand vallend manchetje gesloten te wor den. De ceintuur wordt van het gestreepte goed gemaakt en valt met een lossen strik in het midden aan de voorzijde over het rpkje. De moderne slang »Zeg, Ali, scheijnou eens uit met die vervelende muziek speel liever een fox-trot Drinkwater voor het vee. Op goed drinkwater, voor den mensen zelf zoowel als voor het vee, wordt door de landbeuwers nog veel te weinig gelet. Toch is dit een zaak van een zeer groot belang. Om bij het vee te blijvenals de beesten onvoldoende drinkwater krijgen, of vuil, verontreinigd of ondeugdelijk wa ter, dan lijdt de gezondheid der dieren daardoor en gaat de melkgift achteruit. Dit wordt men gewaar in een droge periode, als de beesten in de wei vuil wa ter krijgen uit een kuil of drabbig sloot water. Dan vermageren ze, en ook in den melkemmer ziet men de gevolgen. Op den stal is het niet anders, al ontdekt men het niet zoo gauw. Wanneer de waterput dicht bij den beerput is; wanneer het drink water in den put vervuild wordt door z.g. zakwatjer en organische stoffen be vat, dan kan dit de oorzaak worden, van besmettelijke ziekten. Bevat het drinkwater te weinig kalk, is het te „zacht", dan lijdt hieronder de beenvorming, maar zijn er te veel kalkzouten in het water, is het „te hard". Slecht drinkwater kan zoowel verstopping als diarrhee veroorzaken. En zoo we al zeiden dq groei kan ter door belemmerd, de melkopbrengjt door verminderd worden. Verontreiniging van het water kan 'voorts geschieden, als er geen afstrooming naar buiten naar zlee kan plaats vinden, omdat de slui- zien gesloten blijven; door binnendringen van lek- en schutwater, waardoor het bin nenwater min of meer brak wordt; door het rioolwater, alsmede door faecale stof fen; eindelijk nog door het afvalwater van zuivelfabrieken en andere industrieën. Let men op al deze bronnen van verontreini ging, en de mogelijke gevolgen daarvan, is het dan wonder dat meer en meer ge ijverd wordt voor goed water door mid del van een waterleiding? In een rapport der Friesche Maat schappij van Landbouw, waarin gezegd wordt, dat het drinkwater voor het vee bijna ovferal in Friesland zeer veel te wienschen overlaat, wordt gewezen op de voornamie rol, welke het drinkwater bij een goede melkproductie spefeit. De melkopbrengst aan de zuivelfabriek te Bjetterwird bedroeg per koe van 6 Juli tot 23 October in 1919 gemiddeld 1371 K.G., in 1920: 1421 K.G. en in 1921 slechts 1252 K.G. Bedenkt men nu, dal in 1919 een vrij droog, 1920 een nat jaar en 1921 een bijzonder droog jaar was, dan wijzen deze cijfers wel op een vei> band, dat tusschen geringe melkopbrengst en slecht drinkwater bestaat. Naast een Verminderde melkopbrengst staan de ziek tegevallen door het gebruik van slecht drinkwater in de weide veroorzaakt. Stoornissen in de spijsvertering treden soms in erge mate op, vooral diarhee. Ook sterfgevallen zijn niet buitengesloten. Behalve koeien worden ook paarden en schapien door dit kwaad getroffen. Voorts mbeten niet zelden door het graven van putten of wateraanvoer extra kosten gemaakt worden, om aan geschikt drinkwater te komen, zoodat het een zaak van overwegend belang is, als Friesland zijn vee op geschikte wijze van goed drinkwater kan voorzien. In de toekomst hoopt men dit door het binnenlaten van zofet water uit het gevormde I Jsel meier tie bereiken, als de afsluiting en droog legging van de Zuiderzee haar beslag zal verkregen hebben. Weet gij dat er nog «teeds geknoeid wordt met mest- en voedcrStoffcndat nog steeds getracht wordt inferieure waar, mijider- waardige artikelen aan den man te bren gen, d.w.z. aan den boer, te brengen? Dat van uit Antwerpen onlangs getracht werd zoogenaamde „stikstofvrije Chilisal- peter" (lach niet) ons land binnen te smokkelen; dat het Proefstation te Maas tricht de waarschuwing gaf„Wees op uw hoede"; dat desniettegenstaande een wagon ons land werd binnengeloodst, maar nu onder den naam van „Afval van kunst mest"; dat dit product niets met Cnili- salpeter of andere kunstmestsoort gemeen had, maar eenvoudig was „ruw zout"? Is Het u bekend, dat aan het Proefsta tion zeer onlangs Thomas fosfaatmeel ten ondierzoek werd aangeboden, dat slechts 5,8 pCt. fosforzuur bevatte; dat hier weer dezelfde bedrieger achter zat als achter het z.g.n. „stikstofvrij Chilisalpeter"; dal de Nedërlandsche leverancier, toen hij on raad vermoedde, den landbouwer, die hel goedje gekocht had f 250 schadeloosstel ling betaalde, om welke reden het Proef station van een vervolging heeft afgeaien? Is het u bekend dat de Proefstations er zijn voor dien landbouwer, die zich dus groote schade kan berokkenen, als hij er geen gebruik van maakt, dat wil zeggen niet in vereeniging met anderen aankoopt en monsters doet opzenden? Het rapport der Socialisatie- Commfssie. Dezer dagen is verschenen* het rapport van de Staatscommissie, ingesteld bij Kon. Besl. van 11- Maart 1920 met opdracht te onderzoeken, door welke wettelijke maatregelen de voortbrenging en de ver deeling der goederen meer dienstbaar kon den worden gemaakt aan het algemeen belang. Zooals men ziet, een omvangrijke en moeilijke taak, en de Commissie heeft dan ook 31 vergaderingen aan de ver schillende discussie's gewijd. Gezien de formuleering van haar op dracht en het tijdstip, waarop zij jverd ingesteld, kreeg de Commissie al spoe dig den naam van Socialisatie-Commissïe, en velen, waaronder niet het minst de so- siaal-democraten, verwachtten dan ook, dat deze Commissie nu eens precies zou ver tellen, in hoeverre de socialisatie in Ne derland mogelijk of gewenscht was en op welke 'wijze zij zou moeten worden aangepakt. Zij, die dit meenden, zijn ech ter door het verschenen rapport teleurge steld. Immers, in het rapport worden wel allerlei meeningen naar voren gebracht omtrent de problemen der socialisatie, doch een vaste lijn daaromtrent is vrij wel op geen enkel punt te bespeuren. Wanneer men nu weet, dat niemand min der dan dr. Nolens, de bekwame R. K. staatsman, voorzitter van déze Commis sie was, dat verder een groot aantal van de meest ter zake kundige persoden op dit gebied in Nederland lid van de Com missie was, dan pleit het niet voor het onderwerp zelf, als een dergelijke Com missie daarover geen ander rapport kan uitbrengen dan thans is verschenen. Voor het overige zijn de werkzaamhe den van deze Commissie in zooverre merk waardig, dat zij niet na beëindiging harer werkzaamheden haar natuurlijken dood is gestorven, doch dat zij, toen de Regeering 2 Febr. 1923 mededeelde, dat zij1 er niet toe wilde medewerken om aan de Com missie het z.g.n. enquête-recht toe te ken nen, het niet meer noodig vond vergade ringen te houden en daarna in de verwer ping van het initiatief-voorstel van Dr. v. d. Waarden door de Tweede Kamer op 17 Maart 1925 aanleiding vond haar taak als beëindigd te beschouwen. Er wordt niet bij verteld, dat men blijkbaar geen weg meer wist met de besprekingen, doch dit zal waarschijnlijk wel het geval geweest' zijn, aangezien men toch niet mag aannemen, dat een zoo belang rijke Commissie enkel uit baloorigheid, omdat zij haar zin niet krijgt', als een kleine jongen met spelen ophoudt. Wij zullen dan ook dit rapport hier niet bespreken, aangezien het meer nog dan soortgelijke rapporten wel direct naar de boekenkasten en de archieven verhui zen zal. Practisch nut heeft deze Com missie al zeer weinig gehad en men kan het rapport dan ook niet anders beschou wen dan als een uitvloeisel van de in de na-oorlogsche jaren verkondigde denkbeel den. Gast, die te laat verschijnt op het diner van de familie. Pasrijk »Zoo, Jan, ze zyn pas aan de soep hé Tot schade der Volksgezondheid. Reeds meermalen is er van verschillende zijden op gewezen, dat het clandestien stoken van gedistilleerd zeer nadeelig is voor de volksgezondheid. Deskundigen hebben helder uiteengezet;, hoe onvolko men de clandestiene stioker zijn product moet bereiden. Waar de fabrikant van zuiveren alcohol vaak tot 25 pCt. en meer van Zijn ruwen alcohol in den vorm van brandspiritus en foezelolie moet afschei den, is het duidelijk, welke hoeveelheid onzuivere stoffen mede opdrinkt degene, die zich waagt aan het product van den cla^destienen brander, wien de mkkWsn JffenwsMad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5