Derde Blad voor het Land van Heusden en Aliena, de Langstraat en de Bommelerwaard. NO 4707 WAALWIJKSCH MANÜFACTÏÏRENHANDEL. WAALWIJK. Groote Straat Firma Q. VERKADE - VITRAGE, ALL0VERNETS, ONDERGORDIJNTJES, AFGEPASTE LINNEN EN TELLEN GORDIJNEN, FRANJE, KANT, LANCARTER EN LINNEN VOOR GORDIJNEN. De enorme omzet hierin stelt ons in staat, prijzen te noteeren beneden iedere concurrentie. Buitenlandse)! Overzicht. Zomersproeten Parlementair Overzicht. Binnenland Witte goederen, Heel linnen, Half linnen, Graslinnen en Katoen voor Lakens, Hemden en Sloopen. Heel- en Halflinnen Hand- en Theedoeken, BEHOORGNDK BU HET De mogendheden hebben lang getreu zeld met de opstelling eener tweede nota aan Tsjen, den Chineeschen nationalisti- schen minister van buitenlandsche zaaen, naar aanleiding van de tegen buitenlan ders gerichte buitensporigheden te Nan king. Verscheidene dagen, zelfs weken lang is overwogen, hoe men zou reageeren op Tsjen's antwoordnota, die onbevredigend werd geacht, omdat hij in 't minst niet te gemoet kwam aan de eischen, door de mogendheden in hun collectief schrijven gesteld. Thans hebben de zaken zich zelfs zóó ontwikkeld, dat, nadat Amerika reeds vooraf weigeroe een nieuwe nota in zee te zenden, het versturen eener nota van Britsche zijde eveneens achterwege zal blij ven. Dit was één der belangrijkste mede- deelingen die Engelands minister van Bui tenlandsche zaken in het Lagerhuis deed en waaruit blijkt, dat Groot-Brittannië, al drongen den laatsten tijd sommige Brit sche heethoofden op een krachtiger sanc tie-politiek ten opzichte van China aan, is bijgedraaid en net Amerikaansche stand punt is genaderd. Van belang is na te gaan, waarom En geland thans van koers veranderd. De mo tieven die Groot-Brittannië's houding be paalden zijn eveneens door Chamberlain aangegeven. In het kort komen zij hier op neer, dat de gewijzigde politieke si tuatie in China Engeland ertoe heeft ge bracht niet opnieuw bij Tsjen aan te drin gen op het straffen der schuldigen, het vergoeden van schade en het aanbieden van excuses. Immersde scheuring onder de Chineesche nationalisten heeft tenge volge gehad, dat, terwijl de oorspron kelijke regeering te Hankau was gevestigd, een tegenregeering werd gevormd te Nan king, die uit gematigder personen be stond en die dé meeste macht aan zich wist te trekken. Daardoor verloor de com munistisch zich oriënteerende Hankau-re- geering, waarvan Tsjen de minister van buitenlandsche zaken wasjan beteekenis, zoodat laatstgenoemde niet meer geacht kon worden het nationalistisch China te vertegenwoordigen. Het had dus geen zin meer zich t ot Tsjen te wenden. Kortomde regeering te Hankau was niet alleen in een positie van machteloos heid geraakt, maar bovendien waren naar Chamberlain liet uitkomen de Chi neesche communisten, die onder den in vloed van Moskou de i ncidenten te Nan king hadden uitgelokt, teneinde Tsjang Kai Sjek in conflict te brengen met de. mogendheden, reeds geducht door de ge matigde nationalisten onder handen geno men; vele der communisten waren zelfs terechtgesteld, zoodat practisch de be straffing der schuldigen en wel op zeër radicale wijze reeds heeft plaats gehad. Als een der belangrijkste uitvloeisels van het optreden van Tsjang Kai Sjek, die te Nanking de lakens uitdeelt, beschouwde Chamberlain dan ook, „dat de communis ten ©n hun buitenlandsche raadgevers tri de oogen van geheel China in discrediet zijn gebracht. Onder deze omstandigheden acht Enge land het dan ook overbodig zich nog ver der met Tsjen te verstaan, daar het gezag, hetwelk deze vertegenwoordigde, feitelijk opgehouden heeft te bestaan. Daarom zal Engeland verder afwachten, hoe de ge beurtenissen in China zich zullen ontwik kelen. Het hoopt, dat er in het groote Chineesche rijk spoedig een stevige regee ring zal worden gevestigd, die niet langer erop uit is de* bevolking tegen de v" delingen op te hitsen. Engeland v kant Chamberlain gewaagde e op nieuw van, is bereid te praten over een herziening van de verdragen. M.a.w, Chamberlain liet uitkomen, dat Engeland in een geest van welwillendheid zich zou wenschen te verstaan met de gezaghebben de Chineesche autoriteiten. Daarom achtte hij het ook beter, al zou Engeland z.i. daartoe het recht hebben, daar van Chi neesche zijde de overeenkomst was ge schonden, niet over te gaan tot de we- der-in-bezit-neming van de concessie van Hankau. Dit zou de Chineezen slechts prikkelen en in de toekomst een beletsel kunnen vormen voor het sluiten van een accoord met de eene of andere stabiele regeering in China. dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Over paspoorten *en een secure Ka mer. Wat is er „loos" op Cu- racoa? Weinig malsche critiek. Het is zoo gemakkelijk, om Neder lander te zijn. Kijk, daar hadden we nu allemaal zoo echt gehoopt, dat de Tweede Kamer vu eens bij de hand zou zijn en vief en vlug en één, twee, arie dat wetsontwerpje aan nemen, waarbij de paskosten van £6 op f 1 werden gebracht en de geldigheidsduur op 2 jaar. Was daar niet een vereeniging van brave huisvrouwen als ik me niet vergis die nog speciaal een adres daar toe had ingezonden, opdat we er dezen zomer al van konden profiteeren? Maar de Tweede Kamer is een deftig lichaam, weinig minder deftig dan de eerste. En dus hebben we tallooze ceremoniën, die vervuld moeten worden. Zoodat de Ka mer moes tbesluiten, dit wetsontwerp te verzenden naar de vaste commissie voor de belastingen. Waarna onze hoop op een spoedige afdoening daalde beneden nul. Dan hadden we de begrooting van Cu racao, waarbij nog al wat onvriendelijk* werd gezegd. De heer Hermans, s.d., was absoluut niet te spreken over het beleid van den gouverneur en noemde allerlei misstanden als woningmisère, verouderde inkomsten belastingverordeningen, lage salarissen der ambtenaren enz. Op Curacao moest de in druk bestaan, dat er thans een tijdperk van débacle in de bestuursvoering be staat. Het werd feitelijk rechtstreeks uit den Haag geregeerd. De lieer van Boet- zelaer van Dubbeldam, ch. wenschte ge lijkstelling van bijzonder met openbaar on derwijs en oplossing van het vraagstuk der drinkwatervoorziening. Meneer v. Rappard, v.b., kwam klagen dat de kaden en straten in Willemstad in zoo'n treurigen toestand verkeerden en hij wilde ook de politie reorganiseeren op militairen leest. De heer Joekes, v.d., verklaarde dat er een groote economische vooruitgang was, maar in het bestuur was „somthing rotten." Politie reorganiseeren, daar moest deze spreker niets van hebben, alvorens het overleg te Curacao geëindigd was. Daarom mochten we hier nog geen beslis sing nemen. En was daar niet het voor- loopig verslag ter zake van den Koloni alen Raad, waarin verschillende beden kingen tegen reorganisatie op militairen grondslag worden geopperd, dat nog niet door den gouverneur was beantwoord? Nu, de heer v. Vuuren, r.k., achtte de bestuurlstoestandcn ook niet bevredigend, al was hij huiverig om iemand als schul dige aan te wijzen. Maar hij" kwam met nadruk op voor financieele gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijl. Wan neer zou de minister nu eindelijk eens uitvoering geven aan de wettelijke verplich ting in dat opzicht? En in verband met de jx)litie-reorganisatie, waarvoor een post op de begrooting voorkomt, zou hij gaar ne zien, dat de minister verklaarde, dat er nog niets gedaan zou worden alvorens men te Curacao tot overeenstemming was gekomen. De heer v. Dijk a.r., achtte een beslis sing door de Staten-Generaal op het oo- genblik dat het overleg te Curacao nog niet geëindigd was .ontoelaatbaar. En naaat de heer Lingbeek, h.g'., een uitvoerige speech had' afgestoken tegen de z.i. bestaande bevoorrechting van de Room- sche kloosterscholen, kwam minister Ko ningsberger aan het woord, allereerst met de mededeeling van het overlijden van den proc.-generaal van het Hof van Justitie, te Curacao, mr. Gorsia. En ja, de minister zou ook in meer dan één opzicht meer voortvarendheid bij den gouverneur aan wezig wenschen. Hij zal echter dezen zo mer Nederland bezoeken, en van de re sultaten daarvan, stelde spreker zich veel .voor. Samen zouden ze een urgentie-pro gramma opmaken en de minister zou er voor zorgen, dat met de uitvoering daar van sjxied wordt betracht. Verschillende verbeteringen werden reeds aangebracht. De politietoestanden op Curacao waren absoluut onvoldoende. Van een uit Neder land geimporteerde burgerpolitie heeft men moeten afzien, daar die te veel zou, kosten, en dan het overige ambtenarendom onmid dellijk ook salarisverhooging zou eischen. Er bleef dus niets anders over, dan sa mensmelting van garnizoen en politie tot een gewapend politiekorps op militaire leest geschoeid. Men zal personeel van de pol it iet roe pen en marechaussée hier nemen. Het was alleen de vraag, wat het karakter der politie zou zijn. Daarover wilde de minister een uitspraak van de Kamer uitlokken. Het gold hier een groot Nederlandsch belang. Aan den begrootings- post zou geen uitvoering gegeven worden voordat het overleg ,te Curacao afgeloopen was. En nadat een amendement Joekes, v.d., strekkende den post voor militaire politie met f 16.000 te verminderen, was verworpen met 38 tegen IQ stemmen, werd het wetsoptwerp z.h.s. aangenomen. Onze Kamer-cómmunist de Visser vroeg verlof om vragen te stellen over het ant woord van minister Beelaert aan den heer Albarda over den inval in de Sovjet-le gatie te Peking en over het gebeurde te Samarincia, waar een aantal Chineezen is gedood. Heel weinig commentaar lokte de con clusie van de Kamercommissie uit, betr. een kwestie met een aannemingsmij. voor een deel der Zuiderzeewerken, waarbij be sloten werd, vocrloopig geen verdere scha devergoeding aan die maatschappij te ge ven voor onvoorziene werkzaamheden, ten gevolge van verzakking van een dijk, enz. Deze werd, net als de Indische bedrijven- wet, z.h.s. aangenomen. Anders was het in de Eerste Kamer, met een aantal naturalisatie-wetsontwer pen, welke allen zonder dat er zich een senator druk over maakt aangenomen. Jlit. de Gijselaar, c.h., vond dat het veel te makkelijk ging om Nederlander te worden. Minister Donner merkte op, dat hij de vorige keer in de Kamer het ver wijt moest hooren, dat het de vreemdelin gen te lastig werd gemaakt. Nu was het precies andersom. Hierna nam de Kamer de ontwerpjes, benevens een aantal andere, z.h.s. aan. NEDERLAND EN BELGIE. Nieuwe dwaasheden van de „Action Nationale". Het „Hbl." schrijft: De „Action Nationale" van Brussel pre dikt weer een volstrekt onverhuld annexi- onisme. In een bespreking van de kosten, de moeite, het tijdverlies verbonden aan het maken van een kanaal buiten Maastricht om, betoogt het blad, daf met veel min der tijd en ginder geld Maastricht zou kunnen worden bezet door een half re giment. Dan kon men een betere oplos sing forceeren. Deze aansporing tot een oorlogsdaad tegen een bevriende moglendheid .is niet het eenige. Bovendien komt het blad met volstrekt oncontroleerbare mededeelingen over brieven, die het beweert te hebben ontvangen uit Brabant en Limburg, die moeten bewijzen, dat de bevolking dezer provinciën snakt naar aanhechting aan België. Wij weten niet, bij welke van deze twee gelegenheden het blad de grootste en de ergerlijkste domheid begaat. Wel weten wij, dat niemand in Nederland der gelijke bewijzen zou kunnen geven, dat hij van zinnen is, zonder dat een psychi ater zich daarmede zou bemoeien. De Belgische regeering laat kwajongens ook al zijn er officieren in actieven dienst bij, betijen. Dat is wellicht het beste standpunt, al is het niet zeer hoffelijk tegen den buurman, die deze kwajongens met modder bespuiten. Een dee.1 der Belgische pers schijnt echter gestook van dezen aard met de meest perfide onwaarheden die alleen minder gevaarlijk worden, omdat ieder de onwaardigheid als zoodanig herkent, nog zoo erg niet te vinden. Wanneer in Nederland iemand het zou wagen tegen een bevriende mogendheid dergelijke dingen te doen, dan zou men niet slechts in Den Haag zich geroepen achten om het alleruiterste te doen, om herhaling te voorkomen. Wie ziet, hoe angstvallig hier de pers waakt tegen het gevaar, dat de Groot- Nedertandsche beweging treedt buiten de perken, die de landsgrenzen haar op an der dan cultureel gebied voorschrijven, kan bovendien overtuigd zijn, dat een Nederlandsch pendant van de „Action Na tionale", gesteld het ware denkbaar, de ge- geheele pers tegenover zich front zou zien maken. In België verkneukelen zich de Gallo's en de Monets in de kwajongensstreken van briefjeswerpers en plakkers en de opruiende taal der „Action Nationale". Omdat zij zegt, dat zij wel graag zou den willen, maar niet durven schrijven? Misschien. In elk geval, omdat hun aan een goede verstandhouding' met Neder land niets is gelegen. Anders dan bij ons, waar de geheele pers een vriendschappelijke relatie tot den zuiderbuur wenscht. Bereidt het comité de Politique Nati- nale een „expeditie" in Noord-Bra bant voor? De correspondent van de „N. R. Ct." te Brussel schrijft: - De annexionisten van het Comité de Politique Nationale blijken thans een tochtje in of boven Noordbrabant voor te bereiden. Even als voor Limburg het ge val was, beginnen zij met de legende te verspreiden, dat de bevolking van Noord- Brabant door de rest van Nederland wordt verdrukt en niets méér verlangt dan door de Belgen uit de klauwen van den over weldiger te wiorden verlost. Zoo schrijft de Action Nationale in haat- nummer van deze week (waarin zij o.m. ook nog beweert, dat een half regiment Belgische troepen voldoende zou zijn om Maastricht te bezetten en er, trouwens met open armen door de autochtone be volking zou worden ontvangen), onder den titel, in groote letters: De stem van het andere België, dat „de echo's van Noord- Brabant, het oude Nederlandsche Kern- penland nog altijd weergalmen van de vreugde door te Roosteren aangeplakte biljetten gewekt." „Ook wij", zoo zegt een zoogenaamde Noordbrabantsche correspon dent, „zouden evenals de Maastrichtenaren het deden, gaarne den luchtbode zien ver schijnen, ons den wekroep uit het moeder land brengend, teneinde zeker te zijn, dat het ons niet heeft vergeten." En zoo gaat het voort, ruim twee ko lommen lang, over de „Noordbrabanders, die niets van hun Belgische eigenaardig heden hebben verloren", en dit trots 1648 en 1830; over „den Brabantschen slaaf", die uitgehongerd wordt door den Protes- tantschen meester, enz. Aan het slot van het artikel wordt de hoop uitgesproken, dat, wanneer het ,,on- ajfwendbare uur" zal zijn gekomen vermoedelijk in 1930 de agitatie tegen Holland algemeen en goed georganiseerd zal zijn en tot de „bevrijding" zal kunnen leidefn." Tot zoover de correspondent van de „N. R. Ct." De „Bossche Courant" schrijft er bij Wij voelen neiging om den heeren te verzoeken, maar eens naar Brabant te komen, maar ons dan zóó dicht te dur- ven naderen, dat wij ze aan den lijve kun nen doen gevoelen, hoe wij met hen sym- patiiiseeren. o POGING TOT OPLICHTING. Pensiongasten, die men kan missen. De politie te Hilversum zoekt een fa milie die zich noemt, „Rogers" bestaande uit man, vrouw en één kind. Deze per sonen leven ongeveer uitsluitend op kos ten van de pensionhouders. Zij blijven OVeraL één of twee dagen, om daarna spoorloos te verdwijnen. Ook op andere plaatsen schijnen zij slachtoffers gemaakt te hebben. o— BRANDEN. Boschbrand. Maandagmiddag omstreeks vijf uur brak brand uit in de bosschen van het land goed „De oude waranda" te Tilburg, ge legen aan de spoorlijn Tilburg-Breda. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch behoefde geen nulp te verleenen, daar eigen personeel het vuur reeds meester bleek. Ongeveer drie vierde H. A. bosch is verbrand. De oorzaak is vermoedelijk het wegvliegen van vonken uit de loco motief van den trein. Brand in een woonschuit. In de woonschuit van den meubelma ker Veltman te Amsterdam is brand uitge broken. Men waarschuwde de bewoners, man, vrouw en drie kinderen, die zich reeds ter ruste hadden begeven, zoodat deze zich tijdig in veiligheid konden stel len. De meubelmakerij is uitgebrand. De oorzaak is onbekend. —o SPOORWEGEN. Met ingang van 12 dezer zullen reizi gers, die onderweg in een hoogere klas se willen overgaan of verder willen rei zen dan het station van bestemming van hun plaatskaart, wederom aan den con ducteur kunnen bijbetalen; men moet ech ter vóór dat men in de hoogere klasse stapt of vóór dat men doorreist, den conducteur waarschuwen, anders is men strafbaar. o DROOGTE EN VORST. Belangrijke schade. Men bericht uit het Oosten van Noord- r*5 ~y. jVienwslilail

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9