RAVENS WAAIJ'S LETTERS-KOFFIE EEN NIEUWE STORMRAMP. naar GORCUM - KLEEDINGMAGAZIJNEN SPECIALE PINKSTER-AANBIEDING Grootste Kleedinghuis voor alle standen REISKOSTEN WORDEN VERGOED, fj^^' Pinkstermaandag tot 1 uur geopend. N.V. v.h. M. KAVENSWAAIJ ZONEN 5 2| CENT PER HALF POND. HOOGSTRAAT GORINCHEM. stelt U in de gelegenheid tot het verkrijgen van een prachtig DAMES- of HEERENRIJWIEL een schitterende WASCHMACHINE een prima HANDNAAIMACHINE; een eerste klas gouden DAMES- of HEERENHORLOGE. Vraagt bij ons circulaire, waarin alle bijzonderheden betreffende deze extra aanbieding vermeld staan. IETS GEHEEL NIEUWS. GEEN ONTBREKENDE LETTERS. Dr. Opperhout uit Deventer was spoe dig met een Roode-Kruisafdeeling ter plaatse. Het was merkwaardig, dat vrij- wel alle gewonden totaal zwart zijn, even- ■fr'" dat in Borculo bij verschillende gewon- M n werd geconstateerd. I JU 4. 'iiI Nog geen twee jaar nadat geheel Neder land opgeschrikt werd door een vreeselijke cycloon, die 10 Augustus 1925 Borculo bijna van den grond wegvaagde, heeft (Woensdagmiddag ten tweeden male een dergelijke natuurramp ons land geteis terd. En ook thans is voornamelijk de Geldersche Achterhoek het tooneel van de verwoesting geweest. Over het kleine, mooie dorpje Beltrum, tusschen Borculo en Groenlo gelegen, is Woensdagmiddag omstreeks vier uur een cycloon getrok ken, die volgens ooggetuigen in verschrik king den cycloon van Borculo evenaarde. Een hevige storm heeft in verschillende plaatsen zeer groote schade aangericht, vooral in Neede en Groenlo. Het landschap vertoont denzelfden aan blik als bij dc ramp in Borculo in 1925. Er zijn dooden en gewonden. Zeer vele huizen zijn verwoest in Aveest, Olden, Ei bergen, Hupsel, Neede, Groenlo, Beltrum Baihem en Harfsen. Op verschillende plaatsen zijn menschen- levens gevergd. Het aantal gewonden is zeer groot. Vooral in Neede waar een fabriek ge deeltelijk is ingestort hadden de artsen handen vol werk. Bij Millingen en bijna pal noordelijk daarvan te Angerlo, dat niet ver van Does burg dicht bij den IJsel ligt, is de eene hoos aan het werk geweest. Een andere heeft meer oostelijk het land nog veel erger geteisterd. Lichtenvoorde, ten noorden van Aalten kreeg den eersten aanval te verduren. 50 huizen verwoest. In dc buurtschap Olden-IJbergen zijn circa 50 huizen getroffen, waarvan meer dan de helft totaal is verwoest.# Vele per sonen zijn gewond. Uit een gef^h werden er vier naar het ziekenhuis verboerd. Tc Groenlo. Te Groenlo brak omstreeks half vier .Woensdagmiddag- een hevig on weder los, gepaard met hagelslag. Toen dit vermin derde hoorde men eensklaps een geloei en gedruisch in de lucht, en zag men even buiten het stadje op hoogstens 100 Meter afstand een geweldige zuil zich ver heffen, welke zich al rondwentelend met ijzingwekkende snelheid voortbewoog, puin en hout en zand met zich meevoerend. Het stadje zei fbleef gespaard, maar de boerderijen in de nabijheid werden het slachtoffer van den wervelwind die zich over een breedte van 500 Meter voortbe woog. Tusschen Lichtenvoorde en Neede wer- .jden ongeveer 150 boerderijen geheel ver woest. Alleen in Beltrum vallen vier doo den te betreuren, n.l. Papen, Spieker, J. B. ten Brinke en de 20-jarige Spieker. Papen werd door den wind opgenomen en op driehonderd meter van zijn woning teruggevonden. Hij was vreeselijk verminkt en absoluut onherkenbaar. De wind was hier sterker dan in Borculo. Bovendien werden zeer velen in de in stortende huizen gewond. Dezeu konden echter bij buren worden ondergebracht. Op den Ruurlooschen weg vernielde de de wind hier nog over een lengte van 500 Meter alle hoornen, waardoor het ver keer totaal werd gestremd. e N eed e. Te Neede is 1 persoon gedood, 15 zijn zwaar en 100 licht gewond. De zaak heeft zich te Neede als volgt toegedragen Tegen vier uur, zag men een cycloon naderen, het was een zwaite zuil, die plotseling naar heneden kwam en een deel van dc gemeente Neede teisterde, opden weg van Eibergen naar Haaksbergen. Er werden twintig huizen, die hecht waren gebouwd, .totaal verwoest, maar 't ergste wa?, dat de textielfabriek van Ter Wceme, waar een vierhonderdtal arbeiders werkten, eveneens werd vernield. Daar vielen vele gewonden. Op het station, waar een machineloods instortte, vluchtten de arbeiders onder de treinen, maar cte wagens gingen aan het rollen. Een twaalfjarig meisje van den spoorwegarbeider Zandwijk werd door een wagon overreden en gedood. Uit hetzelf de gezin werd een der kinderen beide beenen afgereden. Ér was snel medische en particuliere hulp aanwezig, waardoor dr. Planten bin nen ruim een uur aan alle gewonden hulp had kunnen verleenen. De kracht van den wind wordt ook hier door gedemonstreerd, dat een met kolen geladen wagon totaal onderstboven werd geworpen en met de wielen omhoog lag. De zwaar gewonden werden naar En- scltedé vervoerd, terwijl de lichtgewonden naar verschillende ziekenhuizen zijn over- gebracht. Burgemeester Molier richtte tot den commissaris van politie te Deventer, den heer v. Tricht, die met een persauto sjjoed/g op het terrein was, het verzoek in, overleg te treden met den burgemeester van Deventer tot het spoedig zenden van I nachtlegers en loodsen. W In de richting Haaksbergen zijn vele f k UOomen afgeknapt en de daken van een groot aantal huizen vernield. De fabriek van de fa. Ter Weeme heeft zwaar geleden. Het nieuwe kantoorlo kaal ligt totaal tegen den grond. Het achtergedeelte der fabriek is geheel ver woest. De groote schoorsteen is voor de helft afgeknapt en het verdwenen gedeelte i s nergens terug te vinden. In en om Neede. Een berichtgever van het ,,Hbl." meldt: Komende uit dc richting van Borculo wordt men op een grooten afstand van het dorp Neede door de militaire politie aangehouden, die de auto's aan den kant van den weg plaatst en de inzittenden te voet verder laat gaan.. Er stond reeds een file van honderden auto's en andere voertuigen. In het dorp aangekomen, dat zelf niet is geteisterd valt het drukke verkeer op. Bij het raadhuis ziet men de eerste om gewaaide boomen. En voor, langs den weg naar Haaksbergen, wordt het beeld gaandeweg triester. Reeds hier en daar af gewaaide dakpannen, omgewaaide boomen tot aan de begraafplaats. Daar zijn een groot aantal boomen ontworteld. Reeds ziet men aan weerszijden var» den weg afgewaaide daken. Verder is de weg geheel versperd en werd het klimmen en klauteren over de neergestorte stammen, die in massa's over grooten afstand den weg blokkeeren. De huizen zijn steeds ernstiger beschadigd. Enkele veitoonen nog alleen de opstaande muren. Het meerendeel echter ligt geheel in puin. Het valt op, dat de boomen meest alle uit den grond zijn gerukt en niet af gebroken, zooals in Borculo. Ook is het aantal woningen dat geheel met den grond is gelijk gemaakt, grooter dan in Borculo, daar waren de huizen meer beschadigd. Bij een enkele vindt men de brokken steen uit den muur op een af stand van twintig meter van den muur liggen. En zoo gaat het door tot de be woonde buurt Loghuizen, waar ook vrij wel alle huizen vlak zijn neergeslagen. Den weg naar het station nemende, ziet men daar de machineloods met den grond gelijk. De daar achter staande groote landbouwschuur eveneens. Andere gebou wen zijn minder ernstig beschadigd. Twee houten noodwoningen werden ver woest. Twee daarin zich bevindende kin deren werden opgenomen en geraakten on der een rollenden spoorwagen, het eene was onmiddellijk dood, het andere zwaar gewond, zoodat voor het leven wordt gevreesd. De dokter te Beltrum was op ziekenbe zoek en liet zijn auto aan den weg staan. Zijn vrouw, die hem vergezelde, bleef zoo lang in den wagen zitten. Zij zag den cycloon aankomen en moest toezien hoe hyet huis, waarin haar echtgenoot zich ybevond, plotseling instortte. De auto zelf werd enkele meters ven der in een sloot geworpen. De arts werd niet ernstig gewond en kon spoedig uit het 'ingestorte huis worden bevrijd. De zich daarm bevindende zieke echter kreeg ernstige verwondingen. Verwoeste dorpen. De buurtschappen Lievelde en Beltrum zijn grootendeels verwoest. De wegen naar Borculo en Ruurlo zijn over een afstand van eenige honderden meters met afgeknapte boomen versperd, zoodat het geheele verkeer gestremd is. Verscheidene boerderijen zijn verwoest. De burgemeester van Groenlo heett in zijn auto tientallen gewonden, waaronder zeer ernstige, naar het ziekenhuis vervoerd. Er werd naar den Haag aan het Roode Kruis om hulp geseind. Ook aati het de partement van Oorlog werd hulp gevraagd in den vorm van genietroepen. In verschillende plaatsen in de omgeving zijn vele huizen verwoest. Te Lichtenvoorde. Te Lichtenvoorde zijn honderd huizen verwoest. De burgemeester van Lichtenvoorde heeft aan het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een telegram gezonden dat is doorgezonden aan het departement van Oorlog, waarin werd medegedeeld dat in Lichtenvoorde honderd huizen zijn i verwoest. De burgemeester heeft om militaire hulp gevraagd; het departement heeft een de- tachement genietroepen naar Lichtenvoorde gezonden. Ten Noord-Oos ten van Delden. Voornamelijk onder Wierden, Deldener- broek en Enter zijn groote verwoestingen aangericht. In Wiene zijn de grocte boer derijen van Wilmink, Scholten, Ziethol, Kruders, Wernink, Workel en Bebseler grootendeels verwoest. In Deldenerbroek trof de boerderijen van De Haar, Ensink, Sofhuis, Kraaienveld en Venenklaas hetzelf de lot. Belangrijke schade kregen de boerderijen van Brummelhuis te Wiene, Freriksen te Wiene en het baanwachtershuis van Stok- reef. Verschillende personen zijn gewond aan hoofd, armen en' beenen. De vrouw van Wernink en diens dochter zijn naar het ziekenhuis te Delden vervoerd. De ce mentfabriek en wasscherij aan den weg Delaen-Goor kreeg belangrijke schade. Honderden dennen aan denzelfden weg zijn ontworteld en gebroken. Geheel is verwoest het Eiberbosch en het Schicht. De weg van Delden naar Rijs- sen is versperd door omgewaaide beuken. Te Backenhagen zijn zware boomen ont worteld, vele telefoonpalen langs de lijn Delden-Goor zijn afgeknapt, een nieuw Burgerhuis van Ten Pierik te Wiene is vernield. De cycloon wérd waargenomen van den watertoren te Delden. Het geheele perso neel trok dadelijk op om den straatweg Delden-Goor vrij te maken, wat in een paar uur gelukte. De boerderijen zijn meeren- deels eigen boerderijen, de ontwortelde boomen meerendeels van 'Twickel. Een vrachtauto met blikken bussen werd zoo goed als niet beschadigd. De bussen wa ren honderden meters weggeslingerd. Ook Harfsen geteisterd. Verschillende boerenhoeven zijn geheel of gedeeltelijk ingestort, bij den landbou wer Ten Have op den Bolder kreeg een zoon een beenbreuk en een andere een j hoofdwonde, de echtgenoote van den land- j bouwer de Greef is ook aan het hoofd i gewond. Denneboomen van groote dikte werden afgeknapt en verscheidene wegen zijn onbegaanbaar. Van de gemeente Bathem is de buurt schap Zuidloo eveneens zwaar getroffen. De woning met schuur van de wed. G. W. Schutte is totaal vernield en die van B. J. v. Schooten in dezelfde buurtschap zwaar beschadigd. Het landschap vertoont geheel hetzelfde beeld als op 10 Aug. 1925 te Borculo Boomen zijn afgknapt en versperren op tali van plaatsen de zandwegen. Oproep van het Roode Kruis. Het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis zendt den volgenden oproep: CYCLOON. Evenals bij de stormramp in 1925 en den watersnood in 1926 het geval was doet het Nederlandsche Roode Kruis thans weer een beroep op het Nederland sche volk ten einde den nood der slacht offers te kunnen lenigen. Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis, Princessegracht 27 te 's Gravenhage, neemt gaarne gelden per postwissel of per giro (No. 22120) onder vermelding „Cyclooniamp" in ontvangst. Bedenk dat snelle hulp, dubbele hulp is. Te Tubbergen. De burgemeester van Tubbergen deelde nog mee, dat de schade op ongeveer f 100.000 word geschat. De schade aan het gemeentelijk electriciteits net wordt op plm. f 6000 geschat. Te Geesteren. Te Geesteren ging de windhoos over de boerderij van G. Stalsnijder. Het dak van het hoofdgebouw werd gedeeltelijk ver nield. Zware dennen werden ontworteld. 15 zware eiken met een halven meter mid dellijn werden als lucifers afgebroken en een eind verder neergeworpen. Een steenen schuur werd geheel dakloos. De top van een boom werd over een bouw land meer dan 200 meter hoog door de lucht meegevoerd. Deslachtoffers. Tot dusver staat vast, dat overleden zijn, 5 personen, n.l. de 13-jarige A. W. Zandwijk uit Neede, de timmerman Wormmester uit Eibergen, te Neede werd gedood de 38-jarige J. Papen, die leven loos in een weide onder de gemeente Ei- bergen werd gevonden, de 45-jarige B. Brinke, die een vrouw en 4 kinderen ach terlaat uit Eibergen. en de 20-jarige land bouwersknecht J. G. Spieker uit de buurt schap Beltrum. Naar het tooneel van de ramp. H. M. de Koningin wordt hedenmiddag te Neede verwacht voor een bezoek aan het geteisterde gebied. Donderdag heeft Prins Hendrik, Minis ter Kan en de Commissaris der Koningin mr. S. baron van Heemstra de geteisterde plaatsen in den Achterhoek bezocht. Men meldt uit Axel Een hevig onweer, gepaard met een ge weldige windhoos en hagelslag, heeft Woensdagochtend alhier gewoed. Er is voor duizende guldens schade aangericht. Op de akkers heeft de oogst veel door den hagelslag geleden. Een landbouwschuur, waarin zes nien- schen voor het noodweer schuilden, stort te in, 2 van hen, de arbeider v. d. Vijvere en Wolters werd vrij ernstig gewond. Eerstgenoemde bekwam een gebroken dijbeen, de andere borstkneuzingen. In één straat zijn meer dan 400 ruiten vernield. Tal van boomen zijn ontwor teld. Het onweer duurde niet langer dan ongeveer een kwartier. De schuur, die thans is ingestort, is ruim 7 jaar geleden eveneens bij een hevig onweer getroffen. Drie menschen werden toen gewond, onder wie ook de heer v. d. Vijvere,die thans in dezelfde schuur een schuilplaats had gezocht. BERGEIJK STUFKENS'

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2