Tweede Blad No. 4713 Vrijdag 3 Juni ONS KINDERHOEKJE 85 89 69 89 1450 2900 59 39 5" 29°° 21°° 1375 II50 De Kroon voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Gemaakte Goederen Stuk Goederen 210 Bedden - Dekens 625 I40 Ledikanten - Matrassen Kinderrubriek. Vrouwenrubriek Rubriek van den Arheiil Uit de Laiidbouwwereld. smaakt als room J Al dikwijls is In landbouwkringen de i vraag gesteld, of hiertegen niet iets gedaan kon en moest worden. En af en toe lijkt het wel, of de handen ineengeslagen zul len worden, maar tot een krachtige, daad- werkelijke actie is het tot heden niet ge komen. In Parijs heeft de gemeenteraid verschillende maatregelen genomen, om te bewerken, dat de slagers met geringere winsten genoegen zullen nemen. De stad zelf treedt op een 7-tal overdekte marke ten als verkoopster op; de verkoopers heb ben vast salaris. Een ander middel is, dat op de markten vacante ver koopplaatsen BEHOORENDE BIJ HET Een zegen voor de menschheid. X X X X X X X X X is een vorstelijke titel XXXXXXXX is een ander woord voor Cura^au-sje XXXXXXX is de prettigste dag van het heele jaar. X X X X X X is een jongensnaam. X X X X X is iets dat bijna ieder een 's avonds laat heeft. X X X X is een drank, die veel gedronken wordt. XXX is een boom. XX dat ben ik. X een medeklinker. VI. Eenvoudig en Gedistingneerd. BOB EN MOF IN DROOMLAND. XXVI. Deze lag naast hem, vast in slaap met haar hoofd op haar arm. »Wat zie jy er slaperig uit,« zei een stem achter Bob met een kir rend lachje. Bob draaide zich snel om. Voor hem stond een lief klein meisje van ongeveer zyn leeftijd. j»Myn droom zuchtte Bob. »Je wat?» lachte het kleine meisje. »Nou, Bob, je was diep in slaap Bob wreef zyn oogen uit en keek nog eens. Wel je bent Miesje, het meisje naast ons riep hy uit en schudde Mop om haar wakker te maken. »Ik heb'm gevonden, Mop, myn droom Miesje schaterde het uit van het lachen en vroeg wat hij toch bedoelde. Toen vertelden zy hun avonturen en Mop zeide, dat het onmogelijk was, dat zij alles slechts gedroomd hadden, omdat twee menschen toch niet precies dezenzelfden droom kunnen hebben. Dat vond moeder ook, toen zij thuis kwamen. (Vervolg en Slol.) Wettelijke regeling der Collectieve Arbeidsovereenkomst. I Manshemden, prima katoen reclame prys 1.30-1.10 Mansbroeken, zware kwaliteit gele keper 1.1595 Vrouwen hemden, soiiede, geel katoen 1 351.10 Vrouwen broeken, prima gele keper 1,20 95 Mans-Boezeroenen, prima kwaliteit dril 1.35 Blauw keper Jassen, Blauw keper Mansbroeken, zware kwaineit keper Manchester Mansbroeken, soiiede kwaliteit 4 75 Khaki Manshemden, ijzer- sterk voor dagelijks gebruik J20 240 Wit katoen, prima kwaliteit voor dames hemden 222 17? Graslinnen, extra zwaar voor hemen hemden 33 29 Graslinnen, voor lakens Reclame aanbiedieg 55 Geel katoen voor hemden zware kwaliteit 28—19 Geel katoen voor lakens prima kwaliteit 45 Geel keper voor vrouwen- Wit en grijze molton, Reclame prys 35-32? Wit Jeans, prima kwaliteit voor pantalons en nachthemden 34 Kapok bedstel, 2 persoons compleet 22.50 Kapok bedstel, 1 persooi.s compleet 19.00 Kapok bedstel, 2 peiso'ins, zware vulling Molton dekens, groote maat 1.10 Molton wiegdekens 49 Wollen dekens 2 per*oor>8 6.50 Wollen fantasie dekens 7.75 Gestikte dekens, 2 persoon8 Satinet dekens, 2 peisuon8 Jaquard dekens, 2 persoons Tocht dekens, mooie dessins 7.25 8.45 4.25 1.75 g25 775 Houten ledikanten, 1 persoons Houten ledikanten, 2 persoons 7.25 8.25 Ijzer ledikanten met spiraal- Q50 matras, reclame puj* 11.50 1 Houten kinderledikanten 9 95 Wit laké kinderledikanten 21 00 Spiraal matrassen 10.50 Staaldraad matrassen, .-yorem Aupmg, 2peis. 19.50 Kapok matras, Kapok matras, Zeegras matras, 1 persooos 15.50 Zeegras matras, 1 persoon» 39 00 29 00 14.50 Kienwsblad Iedere lijder aan verzwakte nieren, die gaarne zijn gezondheid zou herkrijgen, be hoort Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken, het middel, dat nieuwe kracht en energie aan tal van angstige nierlijders bracht. Het 25-jarig succes stempelt dit niermiddel tot een ware zegen voor de menschheid. Ook gij kunt daarvan profiteeren. Be gin nog heden met het gebruik van Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Merk op hoe uw gezondheid er door verbetert. Hoe de rugpijn afneemt, hoe de pijn in uw ledematen en spieren vermindert, hoe spoe dig uw nier- en blaasstoornissen verdwij nen. Door het versterken van uw zwakke nieren raakt gij bevrijd van urinekwalen, rugpijn, rheumatiek, blaasontsteking, wa terzuchtige zwellingen, ischias en spit. Stel 't niet uit. Laat de trage nierwer king niet van kwaad tot erger worden. Begin dadelijk met Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Kom de aangetaste nieren te hulp, waardoor het bloed weder behoor lijk gezuiverd en verrijkt wordt en het geheele gestel bevrijd wordt van schade lijke onzuiverheden. Foster's Pillen worden vervaardigd in modern ingerichte labora toria, worden noch bij de vervaardiging, noch bij de verpakking door menschelijke handen aangeraakt, en bevatten geen scha delijke bestanddeelen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 36 ginletters van de woorden van boven naar beneden gelezen, vormen het woord van den eersten regel. OOM KAREL. Beste jongens en meisjes, Hier zijn de oplossingen van de raadsels van verleden week 1. De klok als die afgeloopen is. 2. Handschoenen. 3. Radiotoestel. Nieuwe raadsels Zoek de verborgen boom- en bloem namen in de volgende zinnen a. De vogel werd de heele lieve maand Mei door niemand verjaagd. b. De matroos leschte zijn dorst bij' den pompbak en zei: kom ook hier drinken. 2. Vul onderstaande figuur in. De be- DE WONDERBAARLIJKE GESCHIEDE NIS VAN FLOORTJE KRUIDNAGEL. Toen ze in de eetzaal kwamen, stond de tafel al gedekt. De koning nam plaats, de koningin ook, waarna de generaal en Floortje ook mochten gaan zitten. De koningin sneed zelf brood. Het was na tuurlijk heet fijn brood, zooals jelui wel begrijpen kunt. Want het was konings brood. Ze sneed met een zilveren mes en legde de boterhammen op een gouden schaal, Dan smeerde de koning de boter hammen met een gouden botermes, met wel een duimdik van de heerlijke roombo ter. Wel, meneer Floortje Kruidnagel, vroeg de Koningin nu neel vriendelijk, hoeveel boterhammen blief je wel? Vier dikke, riep Floortje, die erge trek had. En wat wil je er op? vroeg de ko ning. We hebben van alles in huis hoor en anders laat ik wel even wat halen, oe kruidenier is vlak bij. Floortje keek de tafel eens rond. Daar stond een lange rij met schaaltjes. Er was: Spikkeltjeskaas, zoete kaas, gember koek, bloedworst, gestampte muisjes, ham- spek, bruine suiker, boterhammenworst, roggebrood, kersenjam en commensaal-- worst. Lieve hemel, ik weet het heusch niet, zei Floortje, er is zooveel. Geeft U me maar alleen een paar plakjes roggebrood. Goed, zei de koning en wat belieft de generaal het liefste. De generaal kreeg een kleur, draaide verlegen aan zijn grijze snor, en zei zacht Bruine suiker. Maar Floortje had het duidelijk ver staan. Hahaha, lachte hij, een generaal, die bruine suiker op zijn brood eet, naha, ik dacht dat U alléén maar buskruit zou lusten. Hahaha. De generaal werd nog rooder van ver legenheid en stamelde: Ja... ziet U... me neer Floortje,... ik... ik ben nu eenmaal dol op bruine suiker, dat krijg ik altijd als ik bij den koning eet. Toen begon de maaltijd. Het smaakte Floortje uitmuntend. Maar midden in hield hij opeens op en riep uitGortmet krentjes, daar heb ik heelemaal niet aan gedacht. Wat is er, vroegen de koning en de ko ningin verschrikt. Mijn moeder zit thuis natuurlijk in angst dat ik zoo lang wegblijf, antwoordde hij met een bedrukt gezicht. Is het anders niet, zei de koning. Dan zullen wij dit wel even verhelpen. Ik stuur meteen een knecht naar je moeder, om te zeggen, dat ze niet ongerust hoeft te zijn en dat je bij mij blijft eten. Zoo gezegd, zoo gedaan en Floortje liet het zich nu heerlijk smaken. Toen het eten bijna afgeloopen was, werd er drie keer achter elkaar luid aan de deur van het paleis gebeld. De koning deed zelf even open. Een oogenblik la ter kwam hij de eetzaal binnen, met een heel treurig gezicht. Wie was daar? vroeg de koningin. Een afgezant van den koning van Lab- bardanië, die kwam zeggen, dat de ko ning van Labbardanië ons den oorlog heeft verklaard. We moeten dus oorlog gaan voeren. Morgen gaan we met ons leger in den strijd, Generaal. De generaal begon te huilen en jam merde: We zullen het nooit kunnen win nen, want de sabels van alle soldaten zijn zoo bot als koek. Ik zou ze juist de vol gende week laten slijpen. Er is niets aan te doen zei de koning, we moeten toch vechten. Is er dan nie mand, die ons kan helpen? Misschien zou Floortje Kruidnagel ons willen helpen, zei de Koningin. fWordt vervolgd.) Onder no. 1355 is afgebeeld een keurig manteltje en rokje, waarvan het laatste van geruit flanel en het eerste van het bolero model in effen flanel is, gegarneerd met een randje langs de revers, die aan een stuk doorloopen, zakken en manchetten van hetzelfde als de rok. Het rokje is ta melijk kort en heeft de noodige wijdte door drie stolpplooien aan de voorzijde. Het omgeslagen staande kraagje en het smalle ceintuurtje maken het geheel tot een keurig mantelpakje. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de ma ten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van no. 1355. Kosten 55 ets. Het andere toiletje, afgebeeld onder no. 1356, is geschikt als wandelcostuum en wordt vervaardigd van flanel of wollen crêpe. Het heeft als hoofdkenmerk een grooten eenvoud, doch niettegenstaande dat is het een buitengewoon chic cos- tuumpje, met zijn grooten omgeslagen kraag en den gestrikten das, de smalle lange mouwen en de over de hand vallen de manchetten. Het lijfje is van het jumpermodel en wordt over den rok heengedragen, terwijl de onderkant van den jumper op aardige wijze gegarneerd wordt met gekleurde banden en een patje met vier knoopen op- zijde. Het rokje verkrijgt de noodige wijdte door de plooien, welke er opzijde in zijn aangebracht. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de ma ten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van No. 1356. Kosten 55 ets. Het vorig jaar is door den Minister van Arbeid een wetsontwerp ingediend tot nadere regeling der C.A.O. Deze is tot nog toe in ons land slecht geregeld, (of beter niet geregeld) in één artikel van het Burgerlijk Wetboek, waar enkel een defi nitie van het begrip C.A.O. en meer niet is gegeven. Van verschillende zijden werd er reeds lang op aangedrongen om deze regeling uit te breiden. Daarbij waren in hoofdzaak twee par tijen. De eene, die het privaatrechterlijke standpunt wenschte te behouden, terwijl de andere aan het instituut der C.A.O. een publiekrechterlijk karakter wilde geven, met name de mogelijkheid wilde open stel len om de bepalingen der C.A.O. z.g. bin dend te verklaren voor een geheele be drijfstak, d.w.z. dat de bepalingen niet alleen geldig zouden zijn voor de betrok ken partijen, doch ook voor alle andere arbeiders en werkgevers, die, buiten de martijen staan in de betreffende bedrijfstak werkzaam zijn. Minister Slotemaker de Bruine is Minis- er Aalberse, die reeds een voorontwerp voor deze bindendverklaring bij den Hoo- gen Raad van Arbeid had ingediend, niet gevolgd en hij heeft, zooals gezegd, een wetsontwerp ingediend, dat zuiver het pri vaatrechterlijk karakter handhaaft. Bij de behandeling van dit wetsontwerp benoemde de Tweede Kamer een bijzon dere Commissie van voorbereiding en het verslag van deze commissie is dezer da gen verschenen. In dit verslag is opgeno men het voorloopig verslag van de Tweede Kamer benevens de Memorie van Ant woord van den Minister, terwijl er verder een gewijzigd wetsontwerp aan is toe gevoegd. De wijzigingen zijn echter van betrekkelijk ondergeschikte beteekenis. In hoofdzaak hee/t de Minister zijn oor spronkelijk standpunt gehandhaafd. Wan neer men de indrukken nagaat, die het wetsontwerp in de kringen van hen, die zich met de arbeidsvoorwaarden bezig hou den, heeft gemaakt, dan kan men opmer ken, dat afgescheiden van een aantal, die het betreuren, dat de Minister de publiek rechterlijke richting niet is ingeslagen, men in het algemeen geen principieele bezwa ren tegen het ontwerp heeft, en dat de bezwaren zich richten fegen verschillen de in de artikelen neergelegde bepalingen. Zoo vinden b.v. velen, dat verschillen de artikelen niet thuis hooren in dit ont werp, dat de C.A.O. regelt, doch in een wet betreffende de vakvereenigingen. Im mers deze artikelen regelen de aansprake lijkheid en de verhouding van vakveree nigingen. Afgescheiden daarvan worden al gemeen de aansprakelijkheid van de vak vereenigingen en de nakoming der C.A.O. te vaag geacht. Een verder bezwaar is, uat volgens het ontwerp in de Statuten van een vereenig/ag kan worden bepaald, dat een lid zich na hel afsluiten van het contract door binnen een bepaalden tijd voor de vereeniging te bedanken, aan de verplich tingen kan onttrekken. Dit zou de geheele materie op losse schroeven zetten. Verder vinden anoeren het niet juist, dat, wanneer een werkgever een C.A.O. voor een deel van zijn werklieden heeft afgesloten, hij verplicht is, wanneer dit tenminste niet uitdrukkelijk anders is bepaald, deze ar beidsvoorwaarden ook te doen gelden voor al zijn andere arbeiders. Weer anderen wenschen, dat meer aandacht geschonken wordt aan de in de laatste jaren opgeko men bedrijfsrcchtspraak, die steeds meer de burgerlijke rechtspraak vervangt, ter wijl er ook op wordt aangedrongen een bepaling op te nemen, dat tijdens het be staan van een C.A.O. staking of uitslui ting is verboden. Zoo zijn er meerdere bezwaren, die ook in dat verslag van de Kamer-Commissie worden genoemd en die bij de openbare behandeling zeer zeker wel aan de orde zullen komen. Met belangstelling mag wor den afgewacht, hoe de wet, die er onge twijfeld wel zal komen, tenslotte zal lui den. r Het is een vrij algemeene klacht dat plaatselijke uitzonderingen daargelaten door de slagers te groote winsten wor den gemaakt. En als we spreken van „Al gemeen", dan hebben we niet slechts ons eigen landje op het oog, maar ook het buitenland. In Frankrijk b.v. wordt ali evenzeer geklaagd. De vleeschconsument moet hooge prijzen betalen, terwijl de landbouwer-veehouder zich met een be scheiden vergoeding voor al -zijn werk, zorg en risico, moet tevreden stellen. De grootste verdienste wordt gemaakt tus- schen boer en consumentdoor cornmis- sionnairs, agenten, handelaren en slagers, 't Is een dikwijls geconstateerd feit, dat de handel, méér dan de producent, die maandenlang het werk verricht en de risico draagt, met de grootste winst gaat strijken. De boer drukt dit uit op teekenende wijze, als hij zegt: Het schuim1 van den handel is nog beter, dan de best betaalde arbeid. een 16-tal worden uitgegeven aan de slagers, die zich verplichten iederen dag hun boekhouding aan een daartoe aan gewezen ambtenaar voor te leggen. Deze ambtenaar is bevoegd prijsverlaging voor te stellen, en, indien hierop door de slagers niet wordt ingegaan, de verkoopvergun ning in te trekken. Dan wordt nog een derde middel toegepast: de instelling van z.g.n. gecontroleerde slagers, die zich aan de voorschriften der prefecten onderwer pen en verklaren genoegen te nemen met een winst van 5 pCt. van den omzet. De Minister van Landbouw heeft voorts teneinde de vleesch prijzen naar omlaag, te doen gaan, toegestaan om levende scha pen uit Duitschland in te voeren. Men ziet: daar ginds wordt wat gedaan. Hier klaagt men wel, maar blijft men laksch. De co- operatie staat hier ten aanzien van deze zaak nog aan net eerste begin. We zagen in het „Groninger Landbouwblad" een be cijfering van den heer Cohen te Beerta met de slotsom, dat een slager verdiende op een koe ongeveer f 50, op een varken plm. f16. Het lijkt ons bijzonder laag, zegt „De Veldbode", en het blad zet een andere berekening op met gansch an dere uitkomsten. Het stelt den inkoopprijs op 95 cent, den gemiddelden verkoop prijs op f 1.35 per K.G., bij een beest van 300 K.G. geslacht; dan is de brutowinst 300 keer 40 et. is f 1 20. Een varken van prima kwaliteit en pasvorm 325 250 r>ro*ke Pr'ma kwal. 25-—29 Wit flanel, 'Xtra mooie kwaiiteneri 32j22? 1Q25 375 59° 69° J90 175° J90 16°° 2 prrSooOB 2 pel 8.1008 HOOGESTEENWEG. TEE-912

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5