Fietstochten PUROL Firma JOHaN SMULDERS, Gasthuisstraat ËORINCHEM. Grootste sorteering in de nieuwste Mantels en Japonnen. ZOMERSTOFFEN. KOUSEN EN SOKKE N. Tweede Pinksterdag tot TWEE UUR geopend. Zomersproeten Plaatselijk Nieuws Wij leveren U reeds een prima mantelde nieuwste kleuren in Rib Travers, vanaf f 12.50, f 14.50, f 18.90 en hooger. |n de Zomerstoffen, MousselineKunstzijde, enzsteeds het het beste en het reeds vanaf 19 cent per el. Katoenen Mousseline Japonnen in de nieuwste patronen vanaf fl.35. Sloffen Japonnen vanaf f6.90, f8.50, f9.80, f 10.90 en hooger. r)e grootste sorteering Kousen en Soit leen tegen zeer voordeelige prijzen. Prima zijden Kousen m alle k euren 59, 75, 89 cent. - Katoenen Kousen 21, 29, 35^9 cent Jil d Kcosse Kousen alle kleuren 79, 95, 125 cent. 1MMI Het Doorzitten by Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct. H.H. Landbouwers. Het maaiseisoen breekt aan Zoekt Uw voordeel en gebruikt voor Uwe Zeisen en Maaimachines Amerikaansche Carborundum- en Aloxite- Zeiswedsteenen en Vijlen die onmiddellijk scherp maken en onverslijtbaar zijn. Vnghterstraat 33 's HERTOGENBOSCH Tel. 659. verdwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten wmm 100, K.G. geslacht wordt bij inkoop ge taxeerd op 67 ct. en gemiddeld verkocht voor f 1,20, bruto-winst derhalve: 100keer 44 ct. is f 44. Als deze cij/ers tennaastenbij kloppen met de werkelijkheid (in le klas se zaken in groote steden zijn ze zeker hooger) dan zijn bovenvermelde klachten zieker niet ongegrond. B—r. Vergadering van den raad der gemeente ZUILICHEM op Maandag 30 Mei des v.m. half elf. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer v. Hoogstra ten. Secretaris: WelEd. Heer Tjalina. Alle leden zijn aanwezig behalve de heer v. Vucht, die kennis heeft gegeven verhin derd te zijn. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formuliergebed, hier op leest de Secretaris de notulen der vo rige vergadering, die daarop onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukkenUitvoerig verslag van den toestand der gemeente over 1926. De heer Hooijkaas zegt te hebben ge zien dat de school wordt bezocht door 69 betalende kinderen en 13 niet betalende, worden deze laatsten onder de onvermo- genden gerekend, vraagt spreker. De Voorzitter antwoordt, dat de ou ders dezer kinderen niet in de inkomsten belasting zijn aangeslagen en daarom ook geen schoolgeld behoeven te betalen. Nu de gemeente zelf de belasting niet meer mag heffen, is daar niets aan te doen. Het Verslag wordt hierop voor de leden ter inzage gelegd. Brief van B. en W. van Kerkwijk, waar in wordt medegedeeld, dat de begrooting 1927 op het Vleeschkeuringsbedrijf is goedgekeurd. Bericht van het bestuur der Bijzondere School te Zuilichem, dat dezen winter weder vervolgonderwijs is gegeven, ver zocht wordt de vergoeding groot f 45 te willen uitkeeren. Met algemeene stemmen verleent de raad hiertoe machtiging. Schrijven van Ged. St. waarin wordt aangedrongen een subsidie te willen ver kenen aan de Vereeniging voor Zuigelin genzorg, tot wederopzegging. Deze Vereeniging lijkt voor den Voorzit ter voor Zuilichem van weinig belang, hij acht het niet op den weg van deze ge meente, subsidie te verkenen. De heer P. J. v. Brakel acht het opk onnoodig, de afdeclitig Groene Kruis be staat hier slechts in naam, zij heeft in geen vijf jaar vergaderd. De heer Hooijkaas acht dit motief niet steekhoudend, het geldt hier niet een plaat selijke vereeniging, doch den provinci alen bond, die zeer nuttig werk verricht, waarom spr. wel subsidie zou willen ver kenen. Dc Voorzitter meent dat die subsidie dan toch zeker niet met terugwerkende kracht behoeft te worden verleend, een bedrag van f 10 acnt spieker ook voldoen de. De heer Hooijkaas zou niet minder dan f;50 willen toekennen, j De heer v. Veen acht dit wel wat hoog, er behoeft slechts f 3500 in totaal bijeen gebracht te worden, door rijk, provincie en alk Geldersche gemeenten, dan is f 50 voor een kleine gemeente veel te hoog. De heer Hooijkaas zou dan willen voor stellen er f 25 van te maken, j De Voorzitter vraagt of een der leden het voorstel van dhr. Hooijkaas wenscht tt: steunen, waartoe de heer v. Veen zich bereid verklaart, spr. acht de vereeniging bok zeer nuttig. Hierop wordt het voorstel van den heer Hooijkaas om f 25 subsidie te verkenen in omvraag gebracht, met uitslag dat de stemmen staken en Hetzelfde punt dus in dc volgende vergadering nogmaals aan de orde zal komen. Tegen het voorstel stem den de heeren P. J. v. Brakel, v. Dalen en M. van Brakel. Subsidie autodienst A. C. Ruger. Van genoemde autobusondernemer is een verzoek ingekomen om subsidie, wijl zijn bedrijf door verschillende wettelijke belem meringen niet meer loonend is. De Voorzitter zegt met belangstelling van dit adres te hebben kennis genomen, er is veel waars in, er is tegenwoordig een vrij strenge keuring, eerst mochten er met de bus van adressant 16 personen worden vervoerd, daarna slechts 13 en nu is dit tot 10 teruggebracht. Spreker heeft hier over nog een langdurige correspondentie gevoerd, evenwel zonder succes, In Zalt- botnmel, waar de bus naar het station in de gemeente blijft, mogen twintig personen in eenzelfde bus over den slechten stations weg vervoerd worden, doch hier over den Waaldijk die veel beter is mag dat niet, mogen dit slechts 10 personen zijn. Daar bij is vanaf 1 Mei een nieuwe belasting ingevoerd van fó per 100 Kilo gewicht. Nu zijn de tarieven wel iets verhoogd, doch hierdoor kan de dienst echter nog niet rendabel gemaakt worden. De heer v. Veen zegt dat de tarieven niet verhoogd zijn, dit is wel een tijdje geweest, doch daardoor werd het ver- I voer nog minder. De heer v. d. Water merkt op, dat de belasting voor autobussen geen f 6 doch f 8 per 100 K.G. bedraagt, luxe auto's j betalen f 6. De heer v. Veen zegt met den onder- nemer te hebben gesproken en deze ver- telde hem dat hij in het vervolg f 110 be lasting moet betalen, bovendien zal hij voortaan moeten voldoen aan 4 keuringen per jaar, die f 12.50 per keuring kosten en het totaal aan belasting dus f 160 be draagt. Waar zoo weinig personen ver voerd mogen worden, kunnen de tarieven nooit zooveel worden verhoogd dat het te kort wordt weggewerkt. De Voorzitter zegt dat men wel bezig is over een autoverbinding door den Bom- mekrwaard, doch de gemeente Zuilichem zal daarvan niet profiteeren. Was er ge zicht op dat men ook hier mooie bussen zou krijgen dan was het wat anders, doch nu dit niet het geval is, acht spr. het voor de plaats van belang dat de bestaan de onderneming blijft rijden, op dien grond acht spr. subsidie alleszins gewettigd. Het adres is pas ingekomen, zoodat geen over leg met de Wethouders kon worden ge pleegd. Spreker kan daarom niet zeggen hoe groot de subsidie volgens het oordeel van B. en W. moet zijn. Wethouder v. Dalen acht subsidieering onnoodig, de concurrentie is hier ook op autobusgebied groot genoeg, gevaar dat de ingezetenen geen gebruik van dit vervoer middel zullen kunnen maken, bestaat niet. De Voorzitter merkt op, dat de heer Ruger de eerste is geweest, die met rijden is begonnen, toen de anderen zagen dit het ging, zijn die toen eerst begonnen. Spreker kan zich best voorstellen, dat als er alk belastingen en onkosten af zijn, het bedrijf thans niet erg loonend is. Tot heden kan de burgemeester den keurings termijn verlengen, doch dit kan ook niet langer meer gebeuren en zullen de onder nemers hunne bussen 4 maal per jaar moeten laten keuren. Wethouder v. Dalen noemt subsidiee ring een gekke boel, geeft men de een subsidie dan zal ook de ander om subsi die aankloppen. De heer Hooijkaas acht het een belang, dat de auobus als middel van vervoer voor de gemeente blijft bestaan. Spreker is er voor de onderneming met een kleine subsidie te steunen. Dc Voorzitter zegt dat het hem plezier doet dat er stemmen in dezen zin opgaan uit de vergadering. De heer v. d. Water verklaart zich ook voor subsidieering en zou een bedrag wil len vaststellen. Wethouder v. Dalen blijft tegen subsi die, hoeveel gemak heeft Zuilichem van deze onderneming, vraagt spreker. Aalst en Poederoijen profiteeren er veel meer van. De heer v. Veen merkt op dat een ge deelte van Zuilichem uitsluitend van deze bus profiteert. De Voorzitter zegt dat het niet de be- bedoeling is subsidie te verkenen tot het volle bedrag van f160. De heer v. Dalen vraagt wat men dan zal doen als ook andere ondernemers om subsidie vragen? De heer v. Veen antwoordt dat deze dan niet verkend zal worden, hier geldt het een ondernemer uit de plaats zelf. De Voorzitter zegt niet te gelooven, dat een gedeelte van Zuilichem ooit van dc andere bussen zal profiteeren en of Aalst en Poederoijen nu in meerdere of mindere mate van deze autobus profitee ren, wil niets zeggen, voor een gedeelte der ingezetenen van Zuilichem is zij van veel belang. De heer Hooijkaas merkt op, dat de heer Ruger indien hij subsidie krijgt, misschien ook wel genegen is zijn dienst iets uit te breiden. De heer v. Veen zegt dat v. Leeuwen en Timmers eerst flink geconcurreerd heb ben, doch nu weder de oude tarieven hebben ingevoerd, zoodat daaruit wel is af te leiden dat men er met de lage ta rieven niet kan komen. De heer v. Dalen zegt, als ik mijn brood voor 38 ets. verkoop, vraagt ook niemand of ik er mede kan komen. De Voorzitter stelt voor een subsidie van f 100 te verleenen, welk voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Te gen stemden de heeren v. Dalen en M. van Brakel. Vermindering schoolgeld en gem. ink. belasting C. Koek. Uit het breedvoerig adres blijkt, dat adressant te hoog is aangeslagen en over het dienstjaar 192ó-'27 restitutie heeft ontvangen. Volgens bewering van adressant heeft hij over de jaren 1923, '24 '25 en '26 ook te veel belasting betaald en vraagt daarom terugbetaling van f 46,50 het te evel betaalde plus te veel betaalt school geld over die jaren. De Voorzitter zegt dat er wel eenigen grond van billijkheid in zit, doch dat de gemeente onmogelijk aan het verzoek kan voldoen. Is men te hoog aangeslagen dan moet men reclameeren en betaalt het Rijk de te veel betaalde belasting terug, de gem. kan dit niet doen, alleen het schoolgeld wat te veel is betaald, zijnde een bedrag van f 1.92 kan worden gerestitueerd. De leden van den raad deelen het gevoe len van den Voorzitter, zoodat op het ver zoek afwijzend wordt beschikt, alleen het teveel betaalde schoolgeld zal worden te rugbetaald. Aanvraag Caroussel. Van M. Ranjé te Arnhem is een verzoek ingekomen om op 11, 13 en 14 Juni a.s. met zijn draaimolen op een particulier terrein te mogen draaien. De Voorzitter zegt dat adressant zijn verzoek wel aan B. en W. heeft gericht, doch het ingevolge de nieuwe verorde ning een gevalletje voor den raad is. M. v. Brakel. Ik geloof niet dat dit in den raad behoeft te komen, volgens de politieverordening mag het niet. Voorzitter. Wilt U dit ook al uit den raad houden, dat zal niet gaan. Hooijkaas. De bedoeling van v. Brakel is dat het volgens de verordening niet mag, dit is echter niet zoo, de raad heeft al leen over de vraag te beslissen. Voorzitter. Ik blijf bij mijn reeds meer malen uiteengezette meening dat het niet bij den raad thuis hoort, doch jullie heb ben nu eenmaal een verordening gemaakt, dit wel zoo is. Gezien het vorig jaar alles zonder stoornis is verloopen, demen- schen er plezier in hebben gehad en de man schijnbaar een goeden dag heeft ge maakt, vraagt hij om dit jaar terug te mogen komen. Ik zou vergnuning verlee nen. v. Dalen. Ik zou den man maar in Arnhem laten. Voorzitter. Dus geen toestemming ver leenen? Wenscht iemand dit voorstel te steunen De heer M. v. Brakel verklaart zich hiertoe bereid. Vóór het voorstel stemmen de heeren P. J. v. Brakel, v. Dalen en M. v. Brakel. Tegen de heeren Hooijkaas v. d. Water en v. Veen, zoodat de stem men staken en het adres in een volgende vergadering opnieuw aan de orde zal ko men. Beschikbaarstelling schoollokaal voor de „Onderlinge varkensvereeniging". De vereeniging vraagt de beschikking te mogen hebben over een lokaal van de openbare lagere school voor hare vergade ringen. De heer v. Veen meent, dat tegen inwil liging van het verzoek wel geen bezwa ren zullen bestaan, ook andere vereenigin- gen is toestemming voor het gebruik van een lokaal verleend. De heer v. d. Water verklaart zich ook voor inwilliging van het verzoek. Met algemeene stemmen wordt de ge vraagde vergunning verleend. Rondvraag. De heer v. Dalen vraagt of de muziekvereen. aan hare verplichting tot betaling van f 2,50 reeds heeft voldaan. De Voorzitter antwoordt, acht dagen ge leden den Voorzitter der vereeniging hier over te hebben gesproken. Deze wist echter niet of de Penningmeester der ver eeniging reeds aan de verplichting voldaan had, hij zou er evenwel naar informeeren. De heer Hooijkaas zou nog iets willen zeggen over de begraafplaats van gestor ven en vernietigd vee. Is het niet mogelijk dat deze begraafplaats wordt afgerasterd Thans graven de honden er vaak heele stukken uit en deze liggen overal ver spreid. Ook verdient het volgens spreker aanbeveling dieper te begraven. De Voorzitter belooft met deze opmer king rekening te zullen houden, hij zal een onderzoek doen instellen en zegt ver betering toe. Daar niemand verder het woord ver langt, sluit de Voorzitter de vergadering met dankgebed. Woensdagmorgen 1 Juni was de raad opnieuw in spcedeischende vergadering bij een, waarbij met Voorzitter en Secreta ris alle leden tegenwoordig waren. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten de heer M. Ranjé te Arnhem geen vergun ning te verleenen. Voor dit voorstel wa ren dezelfde heeren, die er in de vorige vergadering voor waren, terwijl thans ook de heer v. Vugt voorstemde. Het voorstel Hooijkaas om f 25 subsidie te verleenen aan de vereen, voor Zuigelin genzorg, werd eveneens met 4 tegen 3 stemmen verworpen. ALMKERK. 26 Mei 1.1. hield de Ring Altera" der Herv. C. J. Vereen, haai den landdag op een wei van den heer Brand alhier, terwijl de K. E. Fanfare „Nooit Gedacht" en de Woudrichemsche Zangvereen. haar medewerking verleenden. In afwijking- van het programma werd het openingswoord niet door den Ring- voorzitter gesproken, maar door het Eere lid Ds. Roth van Scheveningen. Als eerste spreker trad op Ds. Pop van Maassluis met het onderwerp: „Vrijheid, gelijkheid en broederschap". Ds van Kooten van Rotterdam, sprak over„Vier kleine dieren"mier, konijn sprinkhaan en spinnekop (Spr. 30). Vervolgens trad Dr. Severijn van Dord recht op, die in zijn rede er op wees, dat de jeugd vooral de tijd is; die zoo'n bui tengewone groote beteekenis heeft voor het leven. Daarom tracht men vooral de jeugd te bewerken en probeert de idealist het hart van den jongeling te kneden en de lijnen in te groeven. De indrukken in de /'eugd aangebracht, beklijven tot in hoo- gen ouderdom. De J. V. tracht ook het jonge hart te kneden, maar ontleent daarbij' haar kracht uit Gods Woord. Wereldsche idealen wisselen, maar bij alle verandering blijft één lijn vast; de lijn van Gods werk. Christus is 'tdie de koorden van het bewind in handen houdt. Thans was de beurt aan Ds. Luuring1 van Hazerswoude. Hij sprak over: „Een ijverig God." Als laatste spreker kregen we te hooren: Ds. Ewoldt van Raamsdonksveer. Zijn on derwerp droeg tot titel„Bouwen en strij den". De Ringvoorzitter dankte daarna allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen landdag, waarna Ds. Ewoldt in dankgebed voorging. De opkomst was vrij groot. DUSSEN. Met Hemelvaartsdag bracht de fanfare „Wilhelmina" alhier aan de ge kozen en herkozen leden voor den gemeen teraad eene serenade. Naar wij vernemen zal de Autobus- onderneming „N.A.B.O." voorlcopig wor den opgeheven. B. S. alhier, kwam dezer dagen te Vierlingsbeek- bij het lossen van een schuit grint van de loopplank te vallen en kwam in de Maas terecht. Direct toege schoten hulp wist hem op het droge te brengen. RAAMSDONKSVEER. Dhr. Fonteijne, Wachtmeester alhier, werd overgeplaatst naar de brigade Kaatsheuvel. Vanuit Waalwijk over RaamscLonks- veer-Geertruidenberg werd door de ree- derij Smit een vrachtdicnst ingesteld naar Amsterdam. De rijvereeniging „Juliana" behaal de te Breda met het carousselrijden den derden prijs. De Eerw. Fleer Tom heeft bedankt voor de beroeping als leeraar bij de Geref. Gemeente. WASPIK. Het driejarig kindje van den heer K. kwam spelenderwijze te vallen en brak een arm. Dr. Wijffels verleende geneeskundige hulp. Voor den keuringsdienst werden in de maand Mei aangegeven 9 runderen, 18 varkens en 1 kalf. De opening van het voetbalveld door de voetbalvereniging „Brabantia" zal plaats hebben op Donderdag 2 Juni a.s. Tot heden hebben zich 24 leden aangemeld. Firma J. H. ATHMER MARTENS Nergens Beter! Nergens Goedkooper!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 6