Jrende bij het Binnenland. Onderscheiding. -■ *Q—*- DE MAASVERBETERING. Omtrent de verbeterinsplannen van de Maas by Grave en Heusden verneemt de Tel. het volgende Het verbeteringsplan van den heer C. W Leley, hoofdingenieur van Waterstaat te Z utphen, is reeds door het Departement van hootdlngènlêiirs wmügfeZMlUBd. UiBUWe n» vierkaarten voor het werk zyn door den heer Hermanie te Arnhem geteekend en gedeeltelijk reeds gecarteerd en zullen dezen winter gereed zyn. Zoodra door de antoriteiten een definitief besluit zal zyn genomen aangaande het plan en zyn financieels zijde wordt wellicht in het komende voorjaar reeds met dit werk dat na de Zuiderzee-inpolderingwel het belangrijkste waterstaatwerk is, dat thans in voorbereiding is een aanvang gemaakt. Aangezien het een plan geldt, welks uit voering tusschen de 30 en 40 millioen zal kosten, ligt het voor de hand, dat een nauw keurige bestudeering zal moeten volgen op dat, na de totstandkoming, geen schade bij hoogwaterstand aan de geteisterde streken meer zal kunnen voorkomen. o KAPITEIN LINDBERGH. De Firma C. F. van Mill, te Gorinchem, verkoopers van de Gargoyle Mobiloils, deelt ons het volgende mede Kapitein Lindbergh gebruikte voor smering van zijn 220 P.K. Luchtgekoelde Wright- Whirlwind motor op zijn tocht New-York- Parys, Gargoyle Mobiloil »B«t. Het slagen van deze onderneming betee- kende eer en winst, het mislukken een wissen dood. Wel een schitterende reclame dus voor de prima kwaliteiten van deze oliën, die in dezelfde hoedanigheden door genoemde firma geleverd worden. WONING UITGEBRAND. Te Voorschoten is brand uitgebroken in de woning van den heer J. Zwetsloot in de Tramstraat. De woning is geheel uitgebrand. De inboedel was niet verzekerd. De öor- zaak is onbekend. i MET STEENEN NAAR EEN TREIN GEWORPEN. Tusschen het station te Leiden en de Haarlemmertrekvaart is op verschillende plaatsen met steenen geworpen naar den trein die om 8 minuten voor 10 naar Haarlem is vertrokken. Drie ruiten zyn vernield. Geen der reizigers werd getroffen. BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN DE PHILIPS' FABRIEKEN. Dinsdagavond precies te 9.26 liep de extra-trein waarmee H. M. koningin Wil- helmina en H. K. H. prinses Juliana zich van het Loo naar Eindhoven hadden be geven, om West en Oost draadloos toe te spreken, te Eindhoven op het spoor wegemplacement binnen. Duizenden menschen hadden zich langs den spoorweg opgesteld en juichten en wuifden de vorstinnen, die beiden voor een der ramen van de koninklijke coupé verschenen waren, zeer hartelijk toe. De koningin groette met de hand bui tengewoon spontaan haar volk terug. De koninklijke trein stopte op het ont ruimde door de marechaussée bewaakte emplacement, en werd de burgemeester, de heer A. Verdijk bij H. M. en de prin ses toegelaten om haar op Eindhovensch grondgebied te begroeten. Na een harte lijk onderhoud van vijf minuten trok de koninklijke trein op naar het emplacement te Nuenen, waar H. M. den nacht in haar trein doorbracht. Hier werd H. M. be groet door den burgemeester van Nue nen, jhr. Smits van Oijen. Alle'* Philips fabrieken glorieerden bij het passeeren van den kon. trein in volle licht. Oranje-blanje-bleu wappereden van de torens en daken en uit de gevels der fabrieken. Aan alle bewoners van het Philipsdorp waren gratis vlaggen verstrekt, zoodat ellce woning in het Philipsdorp met een vlag prijkte. De toespraak van H. M. de Ko ningin. Bij het binnentreden van het laboratori um speelde de Philips' harmonie het „Wil- was ingesteld, voor de luisteraars in West- Indië de komst van H. M. de koningin aankondigde. H. M. de koningin richtte zich vervol gens in de volgende woorden tot Neder- landsch West-Indië „Suriname en Curacao, Het is mij een groote vreugde, dat Nederlandsch vernuft met het doorzet tingsvermogen, waarom ons volk van ouds bekend is, op zoo schitterende wijze de laatste moeilijkheden heeft overwonnen en voor de menschelijke stem de afstanden heeft doen wegvallen, die de deelen van mijn rijk scheiden. Ik grijp deze gelegenheid gaarne aan allereerst om mijn dank uit te spreken voor de talrijke blijken van liefde en aan hankelijkheid ten aanzien van mij en mijn Huis, welke mij uit uw midden bij menige gebeurtenis van bijzonderen aard hebben bereikt. De telkens daarbij tot uiting ge komen hartelijke gevoelens hebben mij steeds dieper getroffen en erkentelijk ge stemd. Ik koester het vertrouwen, dat de banden, die Curacao en Suriname aan het moederland hechten en die den stempel van eeuwen dragen in gemeenschappelijk stre ven immer meer zullen worden versterkt en verinnigd. Het ook bij U levende besef, dat Neder land en de overzeesche gewesten in Ame rika in liefde en leed, in streven en cul tuur één moeten zijn en blijven, moge steeds dieper wortel schieten en tot voller ontwikkeling geraken. Mijn beide vertegenwoordigers in Wesi- Indië. Gij, dié getoond hebt uw beste krachten aan uw gewesten te willen ge ven, moge het U en uwe medewerkers bij het vervullen van uw moeilijke taak tot steun zijn, mijn persoonlijke verze kering te vernemen, dat ik uw streven met warme belangstelling volg. Ik wensch U, ingezetenen van Suriname toe, dat, ondervonden tegenslagen ten spijt, reeds in het nabije verschiet moge liggen een wederopleving in nieuwe vormen van de welvaart van weleer tot heil inzonder heid van samenleving in uw door de na tuur met kwistige hand bedeelde gewest. Ik houd mij overtuigd, dat ten slotte ook hier de zon de wolken van het heden te voorschijn zal treden en roep U al len op om door eendrachtige samenwer king op elk gebied ook uwerzijds die toekomst te helpen voorbereiden. Met U, ingezetenen van Curacao, ver heug ik mij in den toenemenden bloei van uw gewest, Mijn hoop is, dat daaruit voor U allen, zoowel van de beneden- windsche als van de boven-windsche ei landen, blijvende zegenrijke gevolgen kun nen voortkomen. Met trots zie ik Willemstad een voor aanstaande plaats innemen in de rij der groote wereldhavens en die hoe langer hoe meer bevestigen. Nieuwe tijden brengen vroeger niet gedroomde middelen. Maar van allé eeuwen blijft, dat die zich geheel geven aan een zware taak in zijn over gave daaraan beloond wordt met den moed •om opgewekt te volharden. Het volbrengen ligt in Gods hand. Geve Hij daartoe Zijn zegen." De toespraak van H. M. de koningin duurde ruim zeven minuten. De toespraak van Prinses Ju- la n a. Na de rede van H. M. de Koningin hield Prinses Juliana, aangekondigd door den heer A. F. Philips, de volgende toe spraak tot Nederlands West-Indië: „Het is een zoo bijzonder aardig denk beeld, dat ik vandaag met U alleen spreek en wel langs dezen weg, waarvan de ont dekking immers van zoo groote beteekenis zal blijken te zijn. Zij het ook van uit de verte en voor U onzichtbaar, toch doet het mij oprecht veel genoegen om thans met U in verbinding te komen. Het was voor mij reeds een bijzondere gewaarwor ding, dat ik eenige weken geleden op mijn eigen kamer kon genieten van het zelfde schoone concert, dat ook aan U door de Philip's fabrieken zoo vriende lijk werd aangeboden en nu door dit ge sprek, den grooten afstand die ons scheidt op eenmaal schijnt te zijn weggevallen zal ook voor Mij dit eerste persoonlijke con tact met West-Indië een onvergetlijke her innering blijven. Het belangrijk bericht van enkele dagen geleden, dat de heer dr. ir. de Groot te Bancioeng er in geslaagd was van uit Java een gesprek met Ne derland te voeren, schijnt met toepas sing van deze methode ook de mogelijk heid tot het voeren van geregelde gesprek ken ook tusschen de West en Nederland naderbij te brengen. Ik behoef U wel niet te zeggen, hoe zeer ik mij er in zal verheugen, indien op deze wijze de banden tusschen U en ons nauwer zullen kunnen worden toege haald. Gaarna grijp ik deze gelegenheid aan om naast de dankbetuiging die ik reeds aan den Gouverneur van Suriname en Curacao heb gericht voor de mij aange boden gelukwenschen, nogmaals uiting te geven aan mijn hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling en mede leven, waarmede ik kort geleden bij' mijn achttienden verjaardag werd verrast en voor d ewijze, waarop ook bij U dien dag werd herdacht. Hoewel ik nog nimmer onze West heb aanschouwd, voel ik mij toch gelukkig te genover dat gedeelte van ons Rijk niet meer geheel een vreemde, omdat ik door mijn studie reeds het een en ander heb geleerd van de staatsinstel/ingen en verhoudingen in Amerika en van de VraügSlükktül, Uit! de ontwikkeling daarvan beheerschen. Na tuurlijk hoop ik mij zooveel mogelijk op de hoogte te blijven stellen van al het geen met de welvaart en den vooruitgang van West-Indic samenhangt. Met mijn ouders bezocht ik veertien dagen geleden het Zeemanshuis te Anster- dam alwaar wij veel West-Ind/sche zee lieden ontmoetten en één hunner ons zeer warm toesprak. Wij waren zeer getroffen door de gevoelens die daaruit bleken.. Ik moge eindigen met den wensch, dat nu deze mooie nieuwe communicatie mij het groote voorrecht schonk heden met u in aanraking te komen, zij ons in staat moge stellen elkander nader te treden op elk gebied des levens, waar dit noodig en mogelijk mocht zijn en dienstbaar zij aan het bevorderen der gemeenschappelijke gevoelens, die zoo velen aan deze en aan gene zijde der zeeën samenverbinden. Ik heb gezegd." De toespraak van H. K. H. Prinses Juliana duurde tien minuten. Nadat Prinses Juliana haar toespraak beëindigd had, begaf het gezelschap zich naar het lokaal, waar de zendinstallatie is opgesteld. H. M. liet zich hier omtrent verschil lende onderdeden voorlichten en zich in het bijzonder de groote watergekoelde zendlampen toonen. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de bibliotheek van het laboratorium. Hier overhandigde H. M. de Koningin persoonlijk aan den heer A. F. Philips, directeur van de N. V. Philips' Gloei lampen Fabrieken de Eere-medaille in goud voor voortvarendheid en vernuft, verbon den aan de Huisorde van Oranje. Verder deelde H. M. de Koningin mede, dat zij den heer J. J. Nurnsus en dr. B. van der Pol Jr. had benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De redevoeringen goed over- gekome li. Uit West-Indië is bericht ingekomen, dat zoowel de toespraak van H. M. de Ko ningin als die van H. K. H. Prinses Ju liana uitstekend waren overgekomen en dat woord voor woord kon worden ver staan. VEROORDEELD. Verdacht van verduistering. Voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's Gravenhage heeft terechtgestaan de ma joor van de militaire adm. W. H. E., ge wezen hoofd van het Centraal magazijn te Woerden, wien verduistering is ten laste gelegd van f 10.000. Verschillende getuigen werden gehoord. De advocaat-fiscaal eischte een gevan genisstraf van 4 jaar. /ae J3iaa iwslilad W yoor het Land fan Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4713 frijdsg 3 Juni t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9