Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Me. 4716 Woensdag 15 Juni Huwelijk HEUSDEN Jan Geertzen, JkJP's AMANDELTJES ~S>JPUDDIJVG^ Parlementair Overzicht. Burgerlijke Stand. Huwelijks-uitzetten. Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET De C.A.O. Amendementen. De knuppel in het hoender hok. Goedkoope paspoor ten. Maai: ze zijn nog te duur. We hooren meer. 's Gravenhage, 9 Jani. De Tweede Kamer heeft met veel be langstelling het wetsontwerp tot regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst ar- tikelsgewyze behandeld. Maar eerst even een intermezzo wat plechtige deelne mende woorden, van jhr. Ruijs de Bearen- broeck, Voorzitter van de Tweede Kamer, toen het bekend werd, welk een ramp Gelderland trof. En hy gaf daarmee uiting aan de gevoelens van deernis en deelneming met de velen, die door de cycloonramp getroffen werdeo. Dan Minister Donuer, die verklaarde dat de regeering met groote deelneming had kennis genomen van de schokkende gebeurtenissen en niet zou achterbly ven om te doen wat zy kan en wat op haar weg ligt. De Kamerleden gaan weer zitten. En de debatten gaan weer lustig voort. Het regent amendementen, moties, enz. Het ondanks het verzuek van Minister Donner principieel nagenoeg ongewijzigde motie- Sannes werd met 52 tegen 24 stemmen aangenomen. Dadelyk by art. 1 dient de heer Heemskerk (a.r.) een amendement in, om ar aan toe te voegen »Het beding, waai by een werkgever verplicht wordt, arbeiders van een bepaalde godsdienstige of politieke overtuiging, of leden van een bepaalde vereeniging niet, dan wel uit sluitend in dienst te nemen, is nietig. Maar de heer Heemskerk was niet de eenige. Meneer Sten huis (s.d.) en meneer Knottenbelt wilden beiden, elk een ver schillende, artikelwijziging. Maar de Kamer wilde er niet aan. Laten rusten dus maar "Want heusch, er was »des Gaten zu viel.« Over het amendement-Heemskerk viel menig woord. En niet altyd even vriendelyk. De heer Brautigam (s.d.) vreesde, dat het in de praktyk de tot standkoming van c.a.o. zou belemmeren en wilde daarom de laatste woorden »of leden van een be paalde vereêniging« schrappen, waarvan de Kamer tenslotte toch niets wilde hooren. De heer Smeenk (a.r.) en Kortenhorst (r.k.) waren voor 's heeren Heemskerk voorstel. Zoo ook de heer Engels (r.k.), die de op vatting van den heer Brautigam bestreed, als zou het amendement gericht zyn spe ciaal tegen de soc. deen. arbeidersbeweging. Het had een zeer algemoene strekking en spreekt uit, dat de vrybeid van organisatie naar geloofs- en politieke overtuiging ge handhaafd dient te bly ven. Eu dan deed de heer Engels een scherpe uitval naai de s.d., door o.a. te beweren, dat de s.d., waar zij de macht hebben, als de grootste tyrannen tegen de r.k. optreden, hetgeen hy aan den lijve ondervonden had. Daar was dus de knuppel in het hoenderhok geworpen. De heer Stenhuis (s.d.), zeer boos, beweerde, dat nergens de s.d. vak- vereenigingsmenschen zoo vervolgd en mis handeld werden, als in het Zuiden, waar bovendien geestelyke dwang zou bestaan. Hard tegen hard. R k. boos en de s.d, niet minder. Interrupties over en weer, en daartusschendoor, een mitraille van den voorzitter met zyn hamer. Als de rust voor een wijle is weerge keerd en de minister verklaard heeft, geen bezwaar te hebben tegen het amendement, oor. Marchant (v.d.) zich als voorstander had doen kennen (hy vreesde n.l. dat de S.d. zich een machtspositie wilden verze keren om anderen te weren) en de heer "Vliegen (s.d.) gezegd had, dat de s.d. torenhoog boven de r.k. uitsteken op het punt van vryheidsliefde nam de Kamer z.b.s. het amendement-Heemskerk aan. Daarna nog een waar vloedstroompje van amendementen van den Schaik (r.k.) die meestal succes hebben en door de Kamer aanvaard werden, zy het ook na eenig debat. Dat was o.a. het geval met het voorstel, dat inhield, dat de leden eener vereeniging, die door een col lectieve arbeidsovereenkomst gebonden zyn, ook na het verlies van het lidmaatschap gebonden blyven, en een ander, dat be paalde, dat ontbinding eener vereeniging, welke een c.a.o. aanging, geen invloed heeft op de rechten en verplichtingen, die nit de overeenkomst voortvloeien. Alle maatregelen, om de werkingsfeer van de c.a.o. grooter te maken. Het paspoorttarief verlaagd. Tot 11. de geldigheidsduur tot 2 jaar. Zoo besloot de Tweede Kamer ook. Zoodat, als de Eerste Kamer net zoo vlug werkt als de Tweede, de regeling met 1 Juli van kracht kan worden. Juichen we echter niet te vroeg. Met f 1 krygt men nog geen paspoort. Want de provincie eischt nog altyd f 1 aan leges en de ge meente f 1.50. Zoodat, na deze brand schatting een pas toch allyd nog f 3 50 kost. Daar wees de heer Ebeis (v.d.) den minister nog even nadrukkelyk op. Minister Beelaerts wist. Zou er met me neer de Geer over spreken. Pleitte de ratio van bet ontwerp ook niet voor ver laging der provinciale en gemeentelyke leges O, zoo. Dus daar hooren we meer van. POLITICUS. Wy leveren onder speciaal gemakkelijke condities Vraag onze voorwaarden, op aanvraag worden U deze gaarne toegezonden. Concnrreerende prijzen. HEUSDEN. Geboren: Bertha, d. van Chr. Wijn stekers en J. Lubberdink. ALMKERK over de maand Mei. Geboren: Aria, d. van J. H. van Herwijoen en M. G. Vink Willy, d. van W. v. d. Water en J. Wynans Geert, z. van G. J. de Vries en T. Okma Cornelia Klazina, d. van W. H. de Graaf en A. Kant Anneke, d. van J. v. Breugel en A. de Graaf Maaike Johanna, d. van G. Monfrooi en G. A. Koekoek Maria Adriana, d. van A. T. Koekoek en P. J. Lagrauw Pietertje,d. van W. H. de Graaf en H. van Houten Cornelia, d. van G. Prins en A. Heiblom Nelly, d. van J. B. Branger en G. Ottevan ger Antonia, d. van J. Coljjn en M. Romijn Levenloos aangeg, kind van H. K. van Beest. Ondertrouwd: M. J. van Dalen 29 j. met J. W. Geerts 22 j. Getrouwd: L. v. d. Stelt met J. E Bos 22 j. Overleden: Arie in 't Veld wedn. van Chr. Jungerius 75 j. BRAKEL over Mei. Geboren: Anna Peterke, d. van W. J. Klop en C. G. Kuyntjes Elisabeth, d. van L. van der Linden en G. Schreuders Elisabeth, d. van H. Schreuders en M. van Helden Teuntje, d. van C. de Boef en M. van Wijk Cornelis, z. van L. van Dalen en H. Pelle Evert Jan, z. van J. C. van Balleguoijen en J. van Campen. Gehuwd: Johan Dirk van Giessen 35 j. en Cornelia van Zanten 37 j. Overleden: Barbara van Wjjgerden, 39 j. echtg. van M. Versteeg Helena Mij- dam 40 j. HERPT over de maand Mei. Geboren: Johanna Petronella, d. van H. v. d. Pol en P. Weijnen Hubertus M. z. v. J. A. Verhoeven en H, E. de Wilt. Gehuwd: Marinus van der Ven, 42 j. en Cornelia Smits 47 j. Johannes Slump 32 j. en Adriana L. van der Zalm, 31 j. Overleden; Jacobus A. van Oudheus- den 74 j. echtg. van Ant J. Neys Klara van Hek, wed. van A. P. de Ridder, 85 j. MET CPATIS^GDENAPINÈSAUS DUSSEN, over de maand Mei. Geboren: Regina d. van L. van Erp en G. SchuppertElisabeth Adriana Maria d. van P. A. Theuns en G. de Gast Teuntje d. van C. Donkersloot en Cl. van Assem Elisabet Maria d. van C. Glas en L. van Steijn Martinus Petrus z. van D. A. Heymans en C. A. de Ronde Adriana Johanna d van L. Timmermans en P. A. Schalken Jacoba d. van A. Hofmans en J. Trots Jacobus z. van C. H. Kivits. Overleden; Willem Prinsen weduwn van C. Pennings 78 j.Anna van Velthoven 11 j.Johanna Pelders echtg. van Adriaan Eijkhout 48 j. Gehuwd: Matheus de Wit oud 30 j. met Maria Francisca Verbunt 40 j. wed. van P. J. Lensvelt. VEEN over de maand Mei. Geboren: Gerrit Cornelis z. van W. Timmermans en J. A. Verbeek; Antonia Adriana d. van J. C. Blankera en D. A. Millenaar Jan Govert, z. van P. den Dekker en J. Biesheuvel. Overleden: Hendrina Marina Kool haas oud 74 j. Vergadering van den Raad der gemeente SLEEUWIJK, op 9 Juni nam. 2,30 uur. VoorzitterEdel Achtbare Heer W. Beukenkamp. SecretarisWelEd. Heer G. Vos. Afwezig zijn de leden Dekker, v. Driel en Gulden. De Voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze, daarna legt het nieuw gekozen raadstid, de heer Pb. van der Giezen, de vereischte eeden af en neemt hierop als raadslid zitting. Bericht is ingekomen van den heer Gulden, dat hij zijn benoeming tot lid der Schattingscommissie aanneemt, van den heer J. Roza, dat hij zijn benoeming tot gemeentebode aanneemt. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen processen verbaal van de zitting van Stembureau, Hoofd- en Centraal Stembureau. Van Ged. Staten is bericht van goed keuring ingekomen van het raadsbesluit tot het aangaan van een voorloopige Rekening-Courantovereenkomst met de Bank van Nederl. Gemeenten. Al deze stukken en mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Begrooting over 1928 van de gezond heidscommissie zetelende te Heusden. Deze begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f2473,99, met een post van onvoorzien groot f 148,99. Rekening I92ó van hetzelfde college. Deze rekening, die sluit met een batig saldo van f 330,04, wordt door den raad goedgekeurd. Goedkeuring door Ged. St. bij besluit van 25 Mei j.l. van de gemeenterekening 1925. Wordt aangenomen voor kennis geving. Wijziging huishoudelijk reglement van de Commissie tot Wering van School verzuim. Dit reglement dateert van 1901, Ged. Staten maken thans naar aanleiding van een Kon. Besluit bezwaar tegen een paar artikelen van dit reglement. De verandering is slechts van huishoude- lijken aard. B. en W. stellen dan ook voor, aan het verlangen van Ged. St. te voldoen en de verlangde wijzigiDg aan te breDgen. De raad besluit overeenkomstig dit voorstel. Tevens wordt zonder discussie tot wijziging der gemeentebegrootmg 1926 besloten. Verzoeken om ontheffing van aanslagen in het schoolgeld en verlichtingsbelasting. De Voorzitter zegt, dat verzoek om ontheffing van schoolgeld is ingekomen van J. de Peuter. Spr. stelt voor dit adres in handen van B. en W. te stellen, om daarover in een volgende vergadering advies uit te brengen. De heer Walraven wil dit verzoek gaarne even toelichten. Adressant is bij hem geweest en het is waar, dat zijn vrouw aliijd ziek is en hij een groot gezin heeft, hij is geruimnn tijd werke loos geweest en heeft groote dokters rekeningen te betalen. Spr. zou willen adviseeren het verzoek toe te staan, het betreft hier een heel net gezin. De heer v. Straten kan zich met het advies van den heer Walraven voor dit speciaal geval wel vereenigen, acht het echter veel beter dat de betrokkene vrije geneeskundige hulp wordt verleend. Hij kan dan zijn belasting betalen uit het bedrag dat hij nu aan den dokter moet betalen. De heer v. Arkel acht het beter thans geen beslissing te nemen, en zou eerst het advies van B. en W. willen afwachten. De heer v. 't Sant meent dat de heer Walraven goed met het gezin bekend is de anderen raadsleden niet, daarom behoeft het adres niet op de lange baan te worden geschoven en mag men dus gerust op het advies van den heer Wal raven ingaan. De Voorzitter acht het in 't algemeen de beste weg, dergelijke adressen in han den van B. en W. te stellen voor advies, deze keer zal men op het advies van een raadslid ingaan, bij een volgend geval misschien niet en geeft men daardoor het betreffende raadslid een cachet van onbetrouwbaarheid. B en W. willen wel gaarne rekening houden met het advies van den heer Walraven. De heer Walraven merkt op, dat dit ook slechts zijn bedoeling is geweest, hij bedoelde niet het adres in deze verga dering af te handelen. Hierop wordt het adres in handen gesteld van B. en W. opdat deze in een volgende vergadering hierover hun ad vies kunnen uitbrengen. Verder is nog een verzoek ingekomen van P. Smits te Sleeuwijk om onthef fing van schoolgeld. Ook dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. Nog is ingekomeja een verzoek van den ingezetene Monshouwer om ontheffing van brandweer belasting. De heer Wal raven zegt dat het kohier voor de be lasting door het brandweerwezen wordt opgemaakt, doch de ingezetenen beweren dat zij niet eens weten wie of er brand meesters zijn, en of er een brandspuit of een geit in hef hok staat, want de spuit komt nooit naar buiten en wordt nooit geprobeerd. De]menschen zeggen dat zij daar wel moeten betalen, doch alles moeten missen. De Voorzitter zegt dat de brandspuit er is, laatst is zij nog gebruikt bij den brand bij van der Wiel. Men heeft toen gestuurd om de spuit van Werken dam, doch daar zeide reen, 50 meter van je van daan, aan de Schans staat een spuit. Toen is tevens gebleken dat die spuit veel beter werkte dan de spuit van Werkendam. Wat het brandweer college betreft daarmede zijn B en W. geruimen tijd aan het sukkelen geweest, tot 3 of 4 maal toe is er iemand be noemd, die telkens weer bedankte ten slotte is men toch geslaagd er een te krijgen. Dekker de molenaar is opper- brandmeester, Scherff en nog een zijn brandmeester, Spr. zegt toe te zullen informeeren waarom de spuit niet wordt geprobeerd. De heer Koman noemt de aanvraag om ontheffing niet in den haak, het lijkt er meer op om pressie op den raad uit te oefenen. De heer Verhagen merkt op, dat als de spuit niet op tijd wordt geprobeerd de fout daarvoor bij de brandmeesters ligt; in hunne instructie staat duidelijk dat zij 2 maal per jaar de spuit moeten probeeren. Ook dit adres wordt hierop in handen van B. en W. gesteld voor advies. Verzoek van R. van Andel om ver mindering van schoolgeld. Dit verzoek is gegrond op het feit dat adressant vermindering heeft gekregen van In komstenbelasting, B. en W stellen dan ook voor het verzoek in te willigen. Aldus wordt besloten. Bericht van den heer C. Pruissen dat hij zijn verkiezing tot raadslid aanneemt. De voorzitter zou voor afwikkeling van punt 7 en 8 eerst de rondvraag aan de orde willen stellen. Hiervoor melden zich aan de heeren Walraven, v. 't SaDt, v. Straten en de Boom. De heer Walraven zou graag vernemen, hoe of het staat met de onderhandelin gen met den heer Lagrouw en hoever B. en W. met de onderhandelingen met de Waterschappen zijn gevorderd. De Voorzitter antwoordt, dat wat be treft de onderhandelingen met Lagrouw B. en W. nog niets gevorderd zijn. Spr. zou met den heer Walraven nog eens met Lagrauw gaan spreken. Na afloop der vergadering zou spr. daarvoor even het tijdstip willen vaststellen. Wat het uit diepen betreft, daarover is nog geen be richt ontvangen. Over het inlaten van water hebben B. en W. zich tot den Hoold-Ingenieur van den Waterstaat gewend, doch antwoord is hierover nog niet ontvangen. De beer Walraven gelooft niet dat de verdere onderhandelingen met den heer Lagrouw veel succes zullen hebben, de heer Lagrouw blijft bij zijn eerste voorstel. De Voorzitter merkt op, dat, indien met den heer Lagrouw geen overeen stemming wordt bereikt, de gemennte ook niet veel aan het pad heeft. Spr. wil echter met den heer Walraven nog eens met den heer Lagrouw gaan spreken. De heer v. 't Sant zou willen vragen, of de geneeskundige hulp voor de armen praktijk geheel wordt overgelaten aan Dr. Mijnlieff. Spr. zou ook de verlos kundige hulp voor de minderbedeelden van gemeentewege willen betalen. De Voorzitter zegt, dat als er termen voor aanwezig zijn, deze hulp ook kos teloos wordt verstrekt, valt men er niet voor in de termen, dan kan men deze hulp bij het gemeentebestuur of armen bestuur vragen. De heer van Arkel zou dit ter kennis van de betrokkenen willen doen brengen, De Voorzitter noemt dit moeilijk. Het verstrekken van gratis geneeskundige hulp is geen maatregel die eerst pas is ingevoerd, reeds jaren is dit het geval, de ingezetenen kunnen het dus weten. Bovendien mrchten er gevallen zijn dat de menschen te veel eergevoel bezitten om er om te komen vragen, dan kan hen toch door een der leden, van het Arm bestuur of Gemeenteraad er op gewezen worden. De heer van 't Sant zegt dat zijn op merking juist voor de catagorie geldt als door den Voorzitter genoemd, zij die hard roepen worden wei geholpen,, het zijn echter juist de stille armeu waarop spr. doelde. De heer v. Straten merkt op dat de rioleering der haven verstopt zit, waar schijnlijk een gevolg der laatste stort buien, bovendien is de zinkput wel wat diep, spoedig ingrijpen acht Spr. ge- wenscht. De Voorzitter zegt toe een en ander te laten nazien. De heer de Boom zegt dat de men schen aan de Schans erg sukkelen met drinkwater. Spr. vraagt of het niet mo gelijk is dat er een pomp wordt geslagen. De Voorzitter antwoordt dat het ge meentebestuur reeds 2 jaar geleden een bedrag van f 300.had uitgetrokken, om aldaar een pomp te slaan. De bewo ners wilden er daar echter niets van weten en beschouwden het als een soort bespotting en verklaarden geen 50 me ter te willen loopen om aan de pomp het water te halen. Denkt men er thans anders over, dan doet men het best zich met een adres tot den raad te richten. De heer Walraven zegt dat er om water wordt gevraagd, doch men heeft spr. daar ook om licht geviaagd. Is er nu geen mogelijkheid, dat daar een kleinen transformator wordt geplaatst op den hoofdkabel, als de bewoners dan een garantie stellen voor een af te nemen kwantum stroom zou er dan door het gemeentebestuur niet berekend kunneQ worden, of er mogelijkheid is, de be woners ook daar van licht te doen pro. feteeren winst zal het wel niet opleve. ren doch ook het bestaande net werkt met verlies, wat de bewoners aan de Schans wel mede moeten dekken, zonder van het licht profijt te trekken: De Voorzitter zegt dat hij steeds heeft gemeend, dat het te duur zou zijn, loopt den hoofdkahel vlak langs de Schans, dan is bij de P.N E.M. te infor meeren, of de mogelijkheid bestaat daar een goedkoopen transformator te plaat sen, deze behoeft dan geen duizenden te kosten, de vraag is of de P.N.E.M. wil medewerken. De heer Koman zou als het eenigzins mogelijk is het verzoek willen inwilligen. De Voorzitter belooft de zaak te zullen onderzoeken. Onderzoek geloofsbrieven C. Pruissen. De Voorzitter wijst de heeren v. Arkel en v. d. Giezen aan voor dat onderzoek. De heer v. Arkel verklaart namens de commissie van onderzoek, dat deze de stukken in orde heeft bevonden en dus tot toelating adviseert. Overeenkomstig dit voorstel wordt be sloten. Beëediging gemeente-ontvanger. Van den heer Koman is een schrijven ingekomen, waarin hij kennis geeft ont slag te nemen als raadslid, vandaar het onderzoek der geloofsbrieven van den heer C. Pruijssen. De heer Koman is dus thans geen raadslid meer en aan gezien de Minister het besluit tot vaat- stelling van de zekerheidsstelling heeft goedgekeurd, kan tot beëediging van den nieuwen gemeente-ontvanger worden overgegaan. De heer Koman legt hierop in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. De Voorzitter wenschtden heer Koman hierop geluk met zijn functie en spreekt de hoop uit, dat deze volgens den afge- legden eed de belangen van de gemeente zal behartigen en dat God hem daartoe de kracht moge schenken. Waar het de laatste vergadering is, die de heer Koman bijwoont als lid van den raad en als lid van het college van B. en W., wenscht spr. een kort woord van afscheid tot hem te richten. Niet iedereen valt het te beurt op deze wijze afscheid te nemen. Vele jaren is ae heer Koman lid van den raad en lid van het college van B. en W. geweest en in de jaren, die spr. Burgemeester van deze gemeente is geweest, heeft hij den heer Koman ieeren kennen als iemand die de belangen der gemeente ter harte gaat en die nooit tijd of moeite heeft gespard om deze belangen voor te staan. W^r de heer Koman thans zijn betrekking als lid van den raad neerlegt, blijft hij toch in een gemeentebetrekking en spr. hoopt, dat God het hem geve nuttig werkzaam te zijn voor de gemeente in een lange reeks van jaren. Spr. dankt den heer Koman voor alles wat hij in het belang van de gemeente heeft gedaan. De heer Koman, hierop antwoordende, zegt, dat hij den Voorzitter dankbaar ie voor de woorden die deze tot hem richtte en spr. kan niet nalaten om den Voor zitter en zijn mede-wethouder, op een oogenblik als dit, dank te zeggen voor de aangename wijze waarop men steeds voor de belangen der gemeente heeft kunnen samen werken. Spr. heeft het voorrecht gehad den Voorzitter te leeren kennen als iemand, wien de belangen der gemeente aan het hart zijn gebonden, hij dankt hem als vriend voor datgene wat hij steeds in het belang van de gemeente heeft ver richt. Ook brengt spr. een hartelijk woord van dank a;n de leden van de raad, al was men niet steeds een zelfde gevoelen toe gedaan, dit verschil van meening, heeft bij spr. nooit eenigen wrok ver oorzaakt. Hij hoopt van harte dat B, en W. met den raad steeds op aange name wijze de belangen van de gemeente mogen behartigen en dat de nieuwe leden van den raad, zonder aanziens des persoons, de belangen van alle gemeente- naren en niet die van een enkele cata gorie of een gedeelte der ingezetenen zullen voorstaan, en zij niet zullen zien naar de oogen der kiezers. Verder hoopt en wenscht spr. dat hij zal mogen voldoen aan de wenschen van den Voorzitter. Spr. wil tot slot ook nog een bijzon der woord van dank tot den Secretaris richten, voor de bereidwilligheid waar mede hij hem steeds van advies heeft gediend. Spr. hoopt ook in zijne nieuwe functie steeds op de hulp en medewer king van den Secretaris te mogen reke nen en hiermede neemt hij afscheid, hoewel hem dit zwaar valt, van allen. De Voorzitter sluit hierop de verga dering. JJezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEBUWIJK-'s BOSCH Jfieowsblad fa. JOH. DE MOL,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5