Tweede Blad No. 4717 vrildao 17 Joni voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. zenu/uAad&üm Kinderrubriek. Parijsche Modeforieven 1 Rubriek van den Arbeid Binnenland De Fabrieksarts. BEHOORENDE BIJ HET Versterk uw nieren Beste jongens en meisjes: De oplossingen van de vorige raad sels zijn: 1. Koekenbakker. 2. Kat tak. 3. Noot Toon. De nieuwe raadsels ^ijn: 1. Ik ben: Een geel en dik rond tonnetje, Gestoofd door een warm zonnetje. Ik word: door een mes in twee- en gehouwen, waarna ze mij heftig drukken en douwen. Ten slotte: ben ik dan koel en frisch, en schenk aan velen lafenis. 2. Soms ben ik hoog, dan weer heel laag; soms ben 'keen zegen, dan weer een plaag; soms ben ik donker, dan weer heel wit, maar steeds ben ik vochtig; hoe noemt men nu dit 3. Wie kan van de volgende let ters een bloem maken: b b e 1 moor t. OOM KAREL. tje den volgenden dag op weg naar het paleis. Wat zo ude koning woe dend zijn, als hij hoorde, dat bel, tooverstokje weg was. Nu zou F1 oor tje immers ook niet het leger van den koning van Labbardanië kunnen verslaan. Wat zou de koningin boos wezen, en de generaal. Maar tot zijn groote verbazing, kwam de koning Eloorljc al bij de deur van hel palcis tegemoet en riep hem toe: Hier is je tooverstokje terug. We hebben het gisteravond afgenomen van een man, die zei, dat hij het van jo ugekocht had. Die man had een leelijk woord gezegd tegen een politieagent en toen was hij mee genomen naar het bureau. Nou, en daar werden al zijn zakken uitge haald en toen vond men het stokje. Steek het nu goed in je zak en denk er om, dat je het niet verliest. Dat beloofde Floortje, die buiten zich zelf was van vreugde, dat hel zoo goed was afgeloopen. Kom nu mee naar net slagveld, zei de Ko ning, de generaal en de koningin zijn al op weg. Toen ze op het slagveld aankwa men, stond het leger van den ko ning er al in een lange rij. De ge neraal stond vooraan. Het slagveld was een groot weiland. Hé, riep Floortje, wat ruikt het hier lekker naar bloemen, ik heb eigenlijk hee- lemaal geen zin om te gaan vechten. Nee, ik ook niet, zei de generaal, maar het moet, want kijk maar, daar komt het leger van den koning van Labbardanië aan. Warempel, daar in de verte kwam een groot leger aan. De sabels van de soldaten schitterden in de zon. Nu moet je eens goed hooren,, Floortje, zei de koning op fluiste renden toon, dan zal ik je ons plan vertellen... En de koning sprak heel lang en zacht tegen Floortje. Önderlusschen was het andere le ger op het slagveld aangekomen. De generaal van den koning van Lab bardanië liep vooraan. Nu hielden ze stil. De generaal zei tot zijn man nen: luister goed, we gaan dadelijk vechten. Maar eerst moet ik even met dien generaal van het andere leger spreken. Want die heeft met een witte vlag gezwaaid. Blijf dus hier allemaal staan, maar let goed op, wat ik doe. Zoodra ik bij den vijand ben aangekomen, daar bij die witte vlag, dan moeten jullie me, alles nadoen. Alles wat ik doe, moe ten jelui ook doen. Dat beloofden de soldaten en toen ging de generaal naar hel leger van Floortje Kruid nagel en den koning en de koningin. Het was waar, de koning had met een witte vlag gezwaaid ten teeken, dat hij even met den generaal van het leger van den koning van Lab bardanië wilde spreken. Floortje en den koning stonden vlak naast el kaar. Toen de vijandelijke generaal vlak bij gekomen was, vroeg hij aan den koning: Wat wil je van mij, vij and De koning zei niets, maar stootte Floortje aan. Toen riep Floortje den vijandelijken generaal toe: Geef mij uw sabel. En op hetzelfde oogenblik hield Floortje hem het tooverstokje kalmeeren U en houden Uw geest helder Buisje75ct Bij Apoth.en Drogisten. voor. De generaal werd zoo bleek als een handdoek. Hij wilde iets stotteren, maar kon niets uitbrengen. Maar dan opeens nam hij zijn sabel en gaf dien aan Floortje. Daarna liep hij hard weg. Niet zoodra had den de soldaten van den koning van Labbardanië gezien, wat hun gene raal deed, of ook zij kwamen naar Floortje Kruidnagel toe, gaven hem allemaal hun sabel, en renden dan hard weg. Hun generaal achterna. Tien minuten later was het geheele leger van den koning van Labbar danië weggeloopen, terwijl al hun sabels waren achtergebleven. Zoo werd, door het tooverstokje van Floortje Kruidnagel het land van een oorlog gered. De koning van Labbardanië heeft nooit meer tets van zich laten hooren. Eén ding was echter jammer. Toen Floortje weer mei den koning en de koningin in het paleis terugkeerde, bemerkte hij tót zijn grooten schrik, dat hij zijn tooverstokje onderweg verloren had. Drie dagen lang zochten alle soldaten van den koning er naar. Maar het werd nooit meer terug gevonden. Zoo zat er dus niets an ders op voor Floortje, dan weer als een jongetje naar school te gaan en allerlei dingen te leeren. Maar hij is altijd goede vrienden met den ko ning gebleven. Kinderen in het voorjaar. 't Zou grappig klinken, wanneer we een kleiu meisje, zoo'n peuter van 'n jaar of vijf, over haar »mantelcostuum« zouden hooren praten. En toch 'zou het kleine ding in haar volste rec^t zjjn. Want de laatste kindermode schrijft de kleine dames mantelcostuumpjes voor, met korte, rechte manteltjes en geplooide rokjes. Of het rokje een gedeelte is van een geheele jurk of dat 't met een aardig zjjden wollen jumpertje van dezelfde kleur gedragen wordt, Uat men aan ieders smaak over. Op onze afbeelding ziet ge een aardig lichtblauw rips pakje met witte biesjes gegarneerd. Het jurkje van dezelfde stof heeft een smal wit leeren ceintuurtje, een wit kraagje en donkerblauw dasje. Een donkerblauw strooien hoedje met een licht blauw lint voltooid dit aardige costuumpje. 1' 'ïi I I Twee van onze bekendste verkeerspiloten, de vliegers Gejjsendorffer (r.) en Scholten (I.) zjjn Maandag j.l. gestart naar Londen, om daar den millionnsir Black op te halen, voor den tocht naar Indië. De beide piloten zullen op dezen tocht sturen,l "l Parasol en taschje. »De verfijnde smaak der kleinighedenc, zouden we de tegenwoordige mode kunnen noemen. Hoeveel zorg wordt er heden ten dage aan kleine toilet-onderdeeltjes gewijd. Hoe worden ze zorgvuldig bij elkaar passend gekozen. Wie dacht b.v. vroeger aan haar schoentjes, aan haar hoed of zelfs aan haar parasol, wanneer ze een taschje uitzocht We kozen iets wat we mooi vonden en waarvan de prijs in overeenstemming was met den inhoud van ODze beurs. En we gebruikten te samen wat we hadden. Toch valt er zeer veel voor den tegenwoordigen smaak te zeggen. De goed bij elkaar passende kleinigheden maken dikwijls van een heel eenvoudig toiletje een bjjzonder smaakvol geheel. Gaat een licht, simpel zomerjurkje er niet op vooruit, wanneer we b.v. een leuk bontgekleurd zomerschermpje boven ons hoofd uitspreiden en een tascbje van dezelfde stof aan den arm hangen Zulke aardige kleinigheden zien we tegenwoordig in de winkels liggen, maar men kan ze ook zelf maken en een oud parasolletje van het vorig jaar opnieuw overtrekken. Van hetzelfde lapje fatsoeneeren we een of ander leuk taschje, desnoods heel een voudig met een koord dichtgeregety Bij het aardige stelletje onzer teekening vinden we op een zachtgelen ondergrond oranje kransen, waarin kleine lichtblauwe bou- quetjes. W1LHELMINE. Eenigen tjjd geleden is door den Minister van Arbeid een Staatscommissie ingesteld onder voorzitterschap van Msgr. Nolens om rapport nit te brengen over de beteekenis van het instituut van den fabrieksarts voor de ongevallenverzekering en over de vraag of het gewenscht zou zijn aan de onder nemingen, waaraan een fabrieksarts is ver bonden, eenige afwijkingen toe te staan van de verplichting betreffende de aangifte van ongevallen aan de R. V. B. Men herinnert zich wellicht hoe over deze laatste kwestie in den zomer van het vorige jaar heel veel drukte is geweest, voornamelijk in verband met de z.g. verzwijging van ongevallen in de Mijnindustrie. Eigenlijk gezegd was de instelling van de commissie een direct gevolg van deze actie, doch, zooals meer geschiedt, zjjn de druktemakers met de kous op den kop thuis gekomen. Immers de commissie heeft niet alleen een gunstig oordeel uitgesproken over de diensten, die de fabrieksarts in verschillende onder nemingen verricht ten bate van de onge vallenverzorging, doch heeft ook aan de Regeeririg geadviseerd een wettel jjke rege ling te treffen voor het instituut van de fabrieksartsen. Daarvoor zal noodig zyn de wyziging der Ongevallenwet 1921 in dien zin, dat op wettelyken grondslag aan verschillende ondernemingen geneeskundige diensten kunnen worden ingesteld en dat aan de onderneming met een erkenden ge neeskundigen dienst verschillende faciliteiten zullen worden verleend, voornamelyk be staande in vrystelling van het doen van aangifte van ongevallen op de wjjze, voor geschreven in de Ongevallenwet 1921. Het spreekt van zelf, dat deze vrystel ling maar niet zoo zonder meer kan worden verleend en de commissie heeft dan ook een aantal punten opgesteld, waarop in het bjjzonder gelet zal moeten worden. Zoo zullen in de eerste plaats eischen moeten worden gesteld, waaraan de geneeskundige dienst van de onder neming moet voldoen, wil zij voor het verleenen der faciliteiten in aanmerking komen en zal een orgaan moeten worden aangewezen, dat beoordeelt of aan deze eischen wordt voldaan. Verder zullen de ongevallen moeten worden bepaald, waar voor vrystelling van aangifte kan gelden. Tegenover die vrystelling van aangifte zal de onderneming de verplichting moeten worden opgelegd tot het aanhouden van een ongevalregister, waarin zy zelf alle ongevallen zal moeten aanteekenen. Dan zollen nog waarborgen moeten worden ge geven aan den door een ongeval getroffene, opdat deze niet hetzjj direct, hetzjj in de toekomst nadeelige gevolgen ondervindt van de nieuwe regeling. Met namen zullen de toekenning en uitbetaling der tjjdeljjke uitkeeriog geregeld moeten worden. Verder zullen er waarborgen moeten worden ge troffen tegen verjaring van de aanspraken der verzekerden, zooals die thans in de Ongevallenwet 1921 zyn gegeven en welke waarborgen anders met achterwege blyvéh van de aangifte zouden komen te vervallen. Verder moeten er regelingen getroifeh worden voor het geval dat de onderneming liquideert, enz. Ten slotte is er nog een teere kwestie. Er moet n.l. een doel matige regeling komen voor het geval de arbeider een anderen geneesheer zou wen- schen dan den aangewezen fabrieksarts. Al deze voorwaarden zyn echter van secuh- daire beteekenis. Hoofdzaak is, dat dë fabrieksarts, waarop zooveel is afgegeven, in elk opzicht de toets der critiek heeft kunnen doorstaan en indien de Regeer in#, waaraan vrjjwel niet behoeft te wordefi getwyfeld, het rapport der commissie aan vaardt, binnenkort een wettelijke grondsla, zal verkrijgen. Met recht mag dan oo' gezegd worden, dat het werk van deze Staatscommissie niet tevërgeefsch zal zyn geweest. Prinses Juliana lidmate der Nederl. Hervormde Kerk. In tegenwoordigheid van H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en de heeren Lipman en Kruijt als daartoe door den Kerkeraad der Nederlandsch Hervormde Gemeente afgevaardigde ouderlingen, is Vrijdagochtend H. K. H. Prinses Juliana door den hofprediker Ds. Weiter ten Ko ninklijke Paleize aan het Noordeinde te 's-Hage als lidmate der Nederlandsch Hervormde Kerk aangenomen. De bevestiging van H. K. H. als lid mate geschiedde in de Julianakerk in een gewone godsdienstoefening, welke door H. M. de Koningin en de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik werd bijgewoond. Voorganger was ds. Weiter. Over deze plechtigheid schrijft de »Crt,« Geheel rechts, op het laatste einde der aannemelingenbank, in lichtblauw kleed, het gezichtje in vrome aandacht opgeheven, zit de prinses der Nederlanden, hier enkel aannemelinge tusschen de aannemelingen uit alle standen. Met luide stem heeft zjj den psalm meegezongen, het hoofd devoot gebogen bij het gebed, opnieuw meege zongen Gezang 44, vers 1 en 2Wij knielen voor Uw zetel neerF Wij Heer en al Uw leden. En de voorganger spreekt nu tot cte prinses als tot een zusterhoe jiel Haar wensch is geweest in den kring der gemeente te worden bevestigd als lidmate. Hjj roert aan aan wat er dit groote oogen blik moet omgaan in de harten der joAge aannemelingen, en ook in die der ouders, hier onze geëerbiedigde koningin als Moe der, de prins der Nederlanden als Vader, van de koninginmoedereen emótie zoo heilig en zoo teer, dat nooit de mond van een ander onder woorden brengen kon, wat daar omging in hun binnenste, tus schen God en hun ziel. Hij spreekt van de dankbaarheid, die in heel onze vader- landsche kerk op dit oogenblik moet op- Als hij de vragen gesteld heeft, pan alle aannemelingen tegeljjk, waar onder aan een bijzondere, die in het gods huis geen byzondere zyn wil, en dat krach tig overtuigde sterke Ja 1 geklonken heëft, stiekt de voorganger plechtig de ar^pen uit»De Heere zegene en behoede u.« Groot is de indruk by hen, die dit overvol Godshuis bevolken van deze toch zoo simpele plechtigheid. Staande zingt de gemeente psalm 887. vers 4»God zelf zal u bevestigen en schragen. Er is diepe aandoening in de stem (van den grijzen predikerals hy sprqekt, lang en warm over: Houdt wat, ge hebt« opdat nieraaBd uw kroon nqme, want by Hem alleen is ze veilig. Nog eens zingt de gemeente staande Gezang 274 vers 2»Zjj zal ons niet berouwen, de keus van 't smalle pad«,en na de uitspraak van de Zegenbede, .ver laten onder doodsche stilte eerst de Ouders en Grootmoeder van de nieuwe lidmate van Oranje Nassau het kerkgebouw. Dati komt de grjjze apostel zyn discipelen halen uit hun bank. Even een aardig moment. Domjnee Weiter buigt naar de uiterst rechtsche plaats waar de prinses gezeten is. Maar de prinses wenkt, dat de anderen voor zullen gaan, dat ze in dezelfde maar nu omgekeerde volgorde, zjj nu als laatste, de kerk weer verlaten wil. Maar de plechtigheid is tharis voorbij, de nieuwe lidmate is weer kroonprinses der Nederlanden. De andere aannemelingen bagrjjpen of durven «niet, dan volgt prinses Juliana als voorbeeld den voorgangerIn stille ernstige groep verlaten de jonge leden van de kerk bet schoone groote gebouw. Juliana van Oranje Nassau, kroonprinses der Nederlanden, is tot lidmate der Neder landsch Hervormde kerk bevestigd. ST. JANSRECLAMEMARKT TE 's HERTOGENBOSCH. De alom bekende groote St, Jansrecla memarkt te 's Hertogen bosch wordt Woens dag a.s. 22 Juni voor de vjjfde maal ge houden, (eerste lustrum). Deze markt verheugt zich ieder jaar in buitengewone en stjjgende belangstelling. Ook dit jaar is de belangstelling buitengewoon groot. jtosblad Werp dat lustelooze, afgematte gevoel 'van u, en herwin uw gezondheid en ener gie door uw nieren te helpen om de scha delijke en kwaaddoende vergiften uit uw bloed te filtreeren. Maak uw leven weer tot een lust. Die pijn in de lendenen, die urinestoornissen, dat vermoeid, zenuwach tig, uitgeput gevoel, die hoofdpijn en dui zeligheid kunnen alleen te wijten zijn aan nierzwakte, en deze kan overwonnen wor den. Piekeren helpt u niet. Wordt flink en gezond door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De tijd bewees, dat dit specifieke niergeneesmiddel aan de nie ren juist die versterkende hulp geeft, die zij noodig hebben en deze organen biji- staat om het bloed volkomen en terdege te zuiveren. Door nieuwe kracht aan de verzwakte nieren te geven, kunnen Foster's Pillen kwellende nierverschijnselen als rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, niersteen, en blaas ontsteking verlichten en voorkomen. Duizenden in Holland danken hun te genwoordige gezondheid aan de genezen de eigenschappen van dit niermiddel. Be gin inog heden met het gebruik en zie hoe snel gij een flinke gezondheid kunt her krijgen. i Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon 34 DE WONDERBAARLIJKE GESCHIEDE NIS VAN FLOORTJE KRUIDNAGEL. Vervolg en slot. Met looden schreden ging Floor m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5