Eerste Blad S. D. LANKHÜYZEN Co's BANK Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4721. Vrijdag 1 1927. FEUILLETON Kiiineiilaiid UND VAN ALTEN* Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25. en franco per post beschikt f4.40. Afzonderlijke- nummers 6 cent. Int- Telefoon no. 19. Postrekening no. 81525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. A. A. SCHMIEHAUSEN-VRUDAG B. L. SCHV1IEHAUSEN geb. 23 Augustus 1854 geO. 27 Juni 1849 te Dordrecht. te Hoetmar by Munster (Westfalen). wonende aan de Breestraat te Heusden, hopen Dinsdag 5 Juli hunne 50- jarige Echtvereeniging te herdenken. De heer Scbmiehnusen is vroeger als brouwmeester in dienst geweest van de Bierbrouwerij »De Drie Hoefijzers* alhier. Versterking van den Maasdijk onder Jvijswijk. Tegen den Maasdijk onder de ge meente Rijswijk bevindt zich een wiel, die bij een doorbraak in 1809 is ont staan en langs den dijk gemeten een lengte heeft van 100 M terwijl de grootste diepte 13 M. bedraagt. Tijdens den hoogen waterstand in Januari 1926 bleek dat de dijk langs den wiel in vrij hevige mate aan kwel onderhevig was, terwijl de binnenberm, die een begin van afschuiving vertoonde, plaatselijk uit onbetrouwbaren grond bleek te bestaan. Bij het dijkbestuur rees dan ook zeer terecht de vraag of het wel te verantwoorden was den be- stuanden toestand langer te laten voort duren, waarom dat bestuur zich tot Gedeputeerde Staten wendde met ver zoek om door den provincialen Water staat een onderzoek naar den toestand van den dijk te laten instellen. Het resultaat van dit onderzoek was, dat de toestand gevaarlijk werd geacht en het dijkbestuur in overweging werd gegeven om tegen den binnenkant van den dijk een steenen berm aan te brengen van 10 M. breedte, ter hoogte van 1 M. -j- N. A. P. en met een beloop 4 1 af dalende in den wiel. Door Gedeputeerde Staten werd op eene spoedige uitvoering van deze voorziening aangedrongen en naar aanleiding daarvan heeft het dijk bestuur met bekwamen spoed een plan doen opmaken voor de noodig geachte De Amerikaansche Dillionair- EEN PAKKENDE ROMAN VOL SENSATIE. (Vrij bewerkt naar het Engelsch.) 10) o Zy knikte. Het was een nieuw beeld en de zelfgenoegzaamheid waarmede hij het debiteerde, vond zy aantrekkelijk. Als men het water stil laat staan, heeft het geen nut,* ging hy voort, opge wonden als een jongen. »Je moet het laten vloeien, maar toch aityd een reserve houden het moet niet sneller wegstroomen, dan het binuenloopt. Ik heb een zwaren dam, die staat hoog, boven op de heuve len een groot, machtig reservoir, waar altijd bijkomt, maar waar ook altyd uit loopt. Onder aan den heuvelvoet verzamelen honderden mannen alles, wat er bij my overlooptnog verder naar beneden staan weer kleinere mannen met kleinere dam men, en zoo voorts tot het wegloopt naar de zee, zooals het wel moet, als de tyd ervoor gekomen is, naar den grooten oceaan van wereldrykdom, die alles ver zamelt en alles weder terug geeft.* Zy keek naar hem in verbazing, naar dezen man, die op een haar aan den dood ontsnapt was en zoo verdiept was in versterking, welk plan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten verwierf. In het laatst van November j.l. werd het werk aanbesteed voor f 16280, zoodat met bijkomende kosten als schadeloosstelling voor het verwijderen van eene schuur, kosten voor afvoer van het ingespoten water enz. de uitvoering van het ge- heele werk op een bedrag van f17500 kwam te staan. De verzwaring werd verkregen door het spuiten van bagger- zand tegen den dijk en in den wiel. Ruim 20.000 M3. zand moest worden verwerkt. Het behoeft wel geen nader betoog dat met het aanbrengen der versterking een nuttig werk is verricht en dat deze versterking veilig als een werk van groot algemeen belang mag worden aangemerkt Het is een werk, waarvan beteekenis uitgaat tot ver buiten de grenzen van bet waterschap. Immers zou bij een eventueelen doorbraak van den Maasdijk te Rijswijk niet slechts het Oudland van Altena worden overstroomd, maar ook een groot deel van het geheele land van Heusden en Altena. Alleszins begrijpelijk is het dan ook dat het Bestuur van het Oudland van Altena termen aanwezig achtte om aan de Staten van Noordbrabant te verzoe ken om toekenning van een provinciaal subsidie ten beloope van Vs der kosten van bet uitgevoerde werk en terecht wijst het Bestuur in zijn aanvrage er op dat voor dergelijke werken elders een be langrijk subsidie wordt verleend. Op het subsidie-verzoek nu is door Gedeputeerde Staten prae-advies uitge bracht en wel in dien zin dat zij de Staten adviseeren afwijzend op het ver zoek te beschikken Gedeputeerde Staten toch meenen zijn rijkdoms-philosophie dut bij totaal ver geten was hoe dicht hij op den rand der eeuwigheid geweest was en haar hart ging uit naar een zoo moedig man. Spoedig kwam hy weer tot het alle- daagsche terug, greep in zijn zak en haalde er een klein dik boekje uit, gebonden in een versleten en vuileri leeren band. Hy legde het met een teeder gebaar op tafel en opende het. Het was een boekje, dat jarenlang in gebruik geweest was. Som mige bladzijden waren volgeschreven in een klein fijn schrift, andere waren losgeraakt, doch waren keurig en netjes weder inge plakt. »Ik ben u een verklaring schuldig,* zeide hij en haalde tusschen eanijze losse velletjes een foto voor den dag. Hij keek er een oogenMik naar en legde het toen zoo op tafel, dat het meisje er naar kij ken kon. Zij slaakte een uitroep. 9 Dat dat ben ik zeide zij, en keek er in stomme verbazing naar. »Het Ijjkt veel op U, nietwaar Hij deed de foto weder terug in het boekje, terwjjl zijn lippen strak opeen geperst waren. »Maar U bent het niet eens zult u weten, wie het is dat is te zeggen, hij glimlachte weder »als ik niet het slachtoffer word van een navolger van den heer Horace z.g »Is hij dan dood vroeg zy. Da ander knikte ernstig. 9 Hij dronk koffie, waarin Proissisch zuur, in zijn cel, en liet het werk, dat onderscheid te moeten maken tusschen werken, tot de uitvoering waarvan een Waterschap wettelijk verplicht is en werken, welker uitvoering niet op eene verplichting berust. Volgens hun oordeel kunnen laatstbedoelde werken, waarbij het algemeen belang is betrokken door de toekenning van e$n provinciaal sub sidie worden bevorderd, terwijl eerstbe doelde werken dan pas door de provincie geldelijk behoeven te worden gesteund, wanneer de kosten van uitvoering van het werk de financieele draagkracht van het waterschap ver te boven gaan. En waar we nu in het onderwerpelijk geval te doen hebben aldus Gedeputeerde Staten met een verplicht werk, waar van de kosten gemakkelijk door het Waterschap 'zelf kunnen worden ge dragen, daar is subsidie uit de provin ciale fondsen niet gerechtvaardigd. Wij kunnen ons met de meening van Gedeputeerde Staten geenszins vereeni gen. Immers bestaat het Waterschap „Het Oudland van Altena" uit ruim 5l00 Hectaren, die gelegen zijn in ver scheidene polders weïke alle waterschaps lasten heffen, de een meer de ander minder, en waarvan verschillende polders zelf een schuldenlast hebben. De water schapslasten van bedoelde polders be dragen van 10 tot 13 gulden per hectare, zoodat een omslag van 't Oudland van Altena van f 2.50 per hectare wel weinig blijkt, maar verhoogd met 10 tot 18 gulden per hectare toch wel een druk kende last wordt. Bovendien moet men niet vergeten dat het werk is uitgevoerd niet slechts voor degenen, die dij klasten betalen, maar ook voor verschillende inwoners van het waterschap die nooit lasten betalen, terwijl bij een eventueelen dijkdoorbraak de overstrooming niet be perkt zou blijven tot het gebied van het waterschap, maar gerust gerekend kan woraen dat zij zich zou uitstrekken over het geheele land van Heusden en Altena, dat eene oppervlakte heeft van 12L00 Hectaren. Gedeputeerde Staten voeren hiertegen aan dat de kosten van de dijkversterking neerkomen op een meerdere jaarlij ksche helfing van f0 35 per hectare (eene hoogere jaarlijksche uitgaaf aan rente en aflossing in f 1500), hetgeen zij al van zeer geringe beteekenis voor de inge landen achten en welk bedrag door de ingelanden zeer gemakkelijk kan worden gedragen. Indien alle belanghebbenden, d. z. alle eigenaren van de 12000 H.A. die het geheele land van Heusden en Altena bevat, in de kosten van het Rijswijksche werk zouden bijdragen, dan zouden we DROGrISTER] A. VERSCHUy^ËAERT, HEUSDEN Wffiebroodstraat 52. BLANKH^fziJN op flesch GODSjjKAMPOLlE 9 bMndspiritus LEOLIN 9 AMMONIA 9 9 nog gedaan moet worden, in handen van zijn opdrachtgever. Honlaat moet u terug zyn vroeg hij plotseling. ïOm twee uur,* zeide zy in plotselin- gen, panischen schrik 1 »Het is nu drie,* zeide hy. 9U hoeft niet terug te gaan voor vier uur.* 9Maar meneer Tack 9lk ben het hoofd van de firma,* glim lachte hij. 9lk heb Tack en Brighten gekocht besloot lot den koop per tele foon, juist voordat u kwam. Ik heb de vryheid genomen, uw salaris te verhoogen tot tien pond per week. Wilt u nog een kopje kolfie Elsie opende haar mond om 9ja* te zeggen, doch er kwam geen geluid. Voor de eerste maal in haar lever, wist zy geen woorden te vinden. o— HOOFDSTUK V. De Menschen, die in het Kristallen Huis woonde. Ofschoon alle menschen thans Koning Keriy kennen en zyn leven en daden meer of minder nauwkeurig in alle mogelyke werkjes zyn beschreven, weten slechts wei nigen iets meer byzonders af van de stich ting van den grooten Trust, die in 19 naar Londen kwam. Het gebeurde indirect naar aanleiding telbp.no. 15 Raamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A DAM, m Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeed^Ee komen voorwaarden, Opent rekening-courant met «éfctevergoeding. Incasseert Binnen- en BuüefiTandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop vsffit Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkpfl^t vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupop» en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe^bmcetten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. apP^' Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA erdags in Jnni, Juli en Angnstus gesloten wegens benrsvacantie. Zaterdags met Gedep. Staten een provinciaal sub sidie onnoodig achten. Nu zulks evenwel niet het geval is en een b e- paald aantal personen n.l. alleen eigenaren van gronden in het Oudland van Altena, de kosten van het Rijswijk- sche buitengewone dijkwerk heb ben te betalen, terwijl toch het belang van het werk zich in veel grooter rayon doet gevoelen, zoodat het werk als van groot algemeen belang moet worden aangemerkt, nu achten wij een subsidie uit de provinciale fondsen alleszins billijk en gewenscht. Van harte hopen wij dan ook dat de Leden der Staten uit onze streek in de a s Zomerzitting der Staten zullen trach ten gedaan te krijgen dat de meening van het college van Gedep. Staten door de Staten niet wordt gedeeld en dat op het hoogst rechtmatig verzoek van het Bestuur van het Oudland van Altena eene gunstige beschikking wordt ge nomen. DE EERSTE MEIKERSEN VOOR PRINSES JULIANA. De heer Jac. Bouwman, fruithandelaar te Tiel, heeft de eerste Meikersen aan H. K. H. Prinses Juliana gezonden. LIJKJE OPGEHAALD. Uit een by het ouderlijk huis te Koog a. d. Zaan gelegen sloot is het Ijjkje van den 5-jarigen J. v. d. Meer, die sedert Woensdag 22 Juni werd vermist, opgehaald. o— MOTOR IN BRAND. Te Waalre is de heer Jansen uit Eind hoven, met zyn motor geslipt. De motor vloog in brand en werd gedeelteljjk ver nield. De heer J. bekwam zeer ernstige brandwonden en moest in bewusteloozen toestand naar Eindhoven worden vervoerd. van de wet van Shearman tegen de Trusts, waardoor massa's directies van Amerikaan- sche Maatschappijen moesten aftreden en daardoor naar de overzijde van den Oceaan gedreven werden. Het waren menschen met massa's plotseling onbelegd geld en de acht grootsten, waaronder Koning Kerry, vestigden zich in Engeland. Daar vormden zy den L, Trust, een Trust, die tamelijk outocratisch was. Menschen a et opgeblazen ideeën over hun eigen belang rijkheid werden dood-gedrukt, even ge- makkelijk als oen een vlieg dooddrukt Hermann Zeberlieff was er een van. Hij deed 12.000.000 gulden in den 9pot« doch hy kon zijn mond niet houden. De koorts van bekendheid en roem kwam over hem en hy beging de onvergeef lijke fout om een foto te laten nemen van 9deze mammoeth-cheque* (deze woorden stonden er onder gedrukt) en liet dienaar alle kranten zenden. De cheque werd nooit aangeboden ter betaling. Zeberlieff had een massa United Wes tern Railway aandeelen. Den morgen, waarop de toto in de bladen verscheen, stonden die aandeelen op 240 gulden. Dienzelden middag waren ze gezakt tot ff. 125.Den volgenden dag daalden zy tot op ff. 80.een geweldige de bacle. De machtigste groep financiers in de wereld had ze doen 9kelderen*. Her mann krabbelde uit de krach met een ver lies van 8 millioen. Het was typisch, dat die Trust al zyn VOORZICHTIG MET BENZINE. De 35-jarige Th. W. Beek, wonende aan de Cuypstraat no. 129, te Den Haag, was in de keuken van zijn woning bezig met benzine een klok schoon te maken. Hij bemerkte niet, dat in het vertrek een theelichtje brandde en werd zich dit gevaar eerst bewust toen de benzinedampen in vlammen waren overgegaan. Zyn moeder kwam op zijn hulpgeroep toesnellen én' trachtte de vlammen te blusscben, doch deze tastten ook de vrouw aan en zij werd daar by ernstig aan borst, hoofd en armen' gewond. Haar toestand was van dien aard, dat zij een 63-jarige weduwe ia het Gemeentelijk Ziekenhuis aan den Zuid- wal moest worden opgenomen. De zoori bekwam minder ernstige brandwonden aatt! de handen en kon, na verbonden te zijn/ thuis blyven. Het brandje werd gebluscht voordat hét gelegenheid had gehad zich verder uit te K breiden, zoodat de materieele schade gering is gebleven. EEN TEGENVALLER. In het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg heeft raej. P. T., wonende in de Cronjestraat te Rotterdam aangiftei' gedaan, dat, toen zy bij de Rjjksverzeke- ringsbank een bedrag van f 110 wilde innen, dit reeds op haar naam opgeno- men bleek te zijn. De politie stelt eed onderzoek in. ERNSTIGE VAL. Te Boxtel is Zondagavond een onbekend gebleven persoon bij het passeeren van den spoorwegtunnel, gestruikeld en naaf beneden gestort. In bewusteloozen toe stand werd de man opgenomen en in de marechaussee-kazerne ter verpleging opge nomen. Nog steeds is de man bewuste loos. Daar men den man niet kent, heeft m-sn zijn familie nog niet kunnen waar schuwen. macht in handen gaf van een man Ko ning Kerry. Zij vroegen geen uitleg van zyn doen en laten en verwachtten dien uitleg ook niet van hem. Zy brachten het geld bijeen en gaven het Koning Kerry ter beschikking, omdat Koning Kerry de eenige man was, die de werkeljjke waarde kende van onroerende goederen. Zy werk ten op een zeer eenvoudige basis. De getaxeerde waarde van Londen was 45.000.000. Pond Sterling. Zy schatten, dat het jaarljjksch inkomen van Londen 150.000.000. Pond Sterling bedroeg. Zjj waren er dus zeker van, dat 2y met een uitgave van 30.000 000. Pond Sterling 10 percent van London's inkomen konden ver dienen. Dat was in een paar woorden hun op zet, maar daar kwam nog bjj, dat, al was de metropolis geweldig groot, de uitbrei- ning daarvan aan geen grenzen gebonden was. Londen zou, op zekeren dag twee maal zoo groot zyn als nu en de waarde van den grond zou enorm verhoogd zyD. 9lk zie Londen zich uitstrekken tot St. Albans in het Noorden, Newbury in het Westen en Brighton in het Zuiden,* schreef Koning Kerry in zyn dagboek. 9Het kan zich zelfs uitstrekken tot Colchester in het Oosten maar de Oostzijde van een stad is altijd een onbekende grootheid in een ontwikkelingsplan*. Er moesten hinder palen, haast onoverkomelijke hinderpalen overwonnen worden, doch met geduld kon men ver komen. (Wordt vervolgd).» voor Het Land strest en en aard AiS?."-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1