Jan Geértzen, Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No 4721 Vrijdag 1 Juli Ruime auto- garage's Kinderrubriek. Rechtzaken. Parijsche Modebrieven Station N.A.B.O. SLBBUWIJK-8 BOSCH JtJezoelijt van ouds bekend, Hótel Café Restaurant Uitspanning. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 BEHOORENDE BIJ HET Nierkwalen maken u spoedig oud! VAN DE INTERNATIONALE ROEI-WEDSTRIJDEN OP DE AMSTEL TE AMSTERDAM, GEORGANISEERD DOOR DE STUDENTEN-ROEIVEREENIGING „NEREUS". Hierboven een aardige foto uit de eind-strijd der Jonge Vieren, die door De Hunze gewonnen werd. ILl.n.rt De Hunze. Area en de Maas. LEGER EN VLOOTDAG TE ROTTERDAM. De „blauwe" troepen worden door de pontonniers over de Kralingsche Plas gebracht om de „roode" troepen uit bun stellingen bij Rotterdam te verdrijven. Ned. Pomologische Vereeniging. Algemeene ledenvergadering van de afdeeling »Land van Heusden en Altena« der Ned. Pomologische Vereenigir<g gehouden op 24 Juni 1927 in de openbare lagere school te Eethen. Voorzitter de heer G. J. W. Brander horst Secretaris de heer P. W. Sprong. 1. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom aan de aan wezige leden, waarna besloten wordt de notulen der vorige vergadering aan te houden tot de eerstvolgende. 2. Aangeboden wordt de Rekening 1926 vermeldende in ontvangst f 575.27 en in uitgaaf f 406 12 sluitende alzoo met een batig slot van f 169.15. Wordt na on derzoek door 2 leden, onveranderd vastge steld. 3. Aan de orde is benoeming van een Bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer Jac. Verduin die geen lid meer van de Pom. Veieeniging is en derhalve niet meer als Bestuurslid van de afdeeling ken worden herbenoemd. By stemming blijkt, dat zyn uitgebracht 9 stemmen waarvan 5 op den heer J. de Fyter Mzn. te Andel, 3 op den heer R. v. Doveren te Wijk en 1 op den heer C. van Andel te Andel. Mitsdien is benoemd de heer J. de Fy- ter Mzn. die verklaart deze benoeming aan te nemen. 4. De jaarlyksche fruitverkooping wordt voorloopig bepaald op Donderdag 11 Augus tus 1927. Het Bestuur van den Fruitkoopersbond heeft aan de uitnoodiging om deze verga dering by te wonen, wederom geen gevolg gegeven. 5. Benoeming afgevaardigde voor de algemeene vergadering van de Ned. Pom. Vereeniging te Dordrecht. Bij gehouden stemming blykfc dat zijn uitgebracht 6 stemmen op G. J. W. Bran derhorst, 1 op J. de Fyter Mzn., 1 op C. v. Andel en 1 op J. v, d. Schans, zoo dat als afgevaardigde is aangewezen de heer G. J. W. Branderhorst. 6. De heer Lijsten, 2e Secretaris van de Ned. Heide-Maatschappij, afdeeling Fruit teelt, mede tegenwoordig, verklaart - zich evenals het vorige jaar wederom bereid 7oonoodig eenige boomgaarden te schatten en bij de fruitverkooping aanwezig te zijn. 7. Als opslager wordt wederom aan gewezen de heer Koekkoek te B -broek onder dezelfde voorwaarden als voorgaand jaar. 8. De Voorzitter deelt mede, dat tege lijkertijd met de oproeping voor deze ver gadering een 70 tal uitnoodigingen zijn verzonden aan fruitteelers in het Land van Heusden en Altena om de thans door den heer K. Onrust, Technisch Ambtenaar l.e klasse bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Oudenboscb, te houden lezing q,ver »de bespuiting van fruitbooment bij te wonen en na afloop daarvan te bezich tigen eenige aanplantingen en de resultaten van de verschillende proeven genomen door bespuiting met carbolineum van 4 verschil lende firma's en wel le van K. O. Bos agentuur Vruchtboomcarbolineum Ned. Teer te Eindhoven 2e N. V. Utrechtsche Asfh&ltfabriek merk S. en A. te Utrecht, 3e W. G. A. Kragt te Rotterdam en 4» P. A. Melzger te Rotterdam. Vertegenwoordigers van die Firma's en een aantal genoodigden waren inmiddels ten vergadering gekomen. Aangezien evenwel G. v. d. Pluviuszyn aanwezigheid deed kennen door de sluizen des hemels abnormaal wyd te openen, viel de bezichtiging zoowel in flguurlyken ats- in letterlijken zin in het water. De vooizitter deelde daarom den uitslag maar in de verga dering mede. Daarby bleek, dat bij alle vier proeven de besproeiingen geen gunstige resultaten hadden gegeven in verhouding tot niet besproeide, doch dat vooral de resultaten van 1 en 4 uitmuntten. Vervolgens hield de heer K. Onrust zijn aangekondigde lezing. Het zou ons te ver voeren deze interressante causerie geheel weer te geven. De hoofdgedachte was wel deze; ^fruittelers zorgt voor beter en mooier fruit, wilt ge de concurentie met het buitenland volhouden. De mid delen daartoe zijn, betere ziekten bestrij ding door doelmatige behandeling en be spuiting van vruchtboomen. Spreker gaf een overzicht van die be spuitingen, tyd en wyze daarvan, samen stelling en gebruik der grondstellen alsmede oorzaken en gevolgen van verschillende ziekten. Het traditioneele kersenmaal moest dit maal achterwegen blijven, wyl er nog geen rype kersen waren. De voorzitter had evenwel de goede gedachte gehad in de plaats daarvan aardbeien rond te laten dienen, eenerzyds als tymbool om in den geest van »Pomona« te blijven anderzyds om het verblyt in de hooge vergaderzaal eenigszins te veraangenamen. Een en ander werd ten zeerste geappre- Beste jongens en meisjes: De oplossingen van de vorige raadsels die geloof ik heelemaal niet moeilijk waren) luiden als volgt: 1. Hond, mond, pond, rond. 2. In aardappelen. 3. De letter A. De nieuwe raadsels zijn: 1. Ik heb pas een mooie nieuwe jas gekocht. Het is een heel bijzondere jas. Ik kan namelijk van mijn jas een mooie bloem maken, die heerlijk ruikt. Wie kan dat ook? 2. Mijn eerste deel is een rivier, die al in de heele oude geschiedenis ge noemd wordt. Mijn tweede is een nuttir viervoetig dier, dat zware lasten kan trekken. En mijn geheel noemt een zwaar log beest, dat in het water leeft en, geloof ik, wel het grootste zoogdier is, dat er bestaat. 3. Ik ben een nuttig voorwerp. Als iets te hoog ie, om er bij te komen, dan moet ik er aan te pas komen. Er wordt altijd op mij geklommen. Maar slaat men mijn kop er af, dan ben ik het nederigste dier, dat er bestaat. Want dan kan ik niets anders dan kruipen. Wie ben ik? OOM KAREL. ongelukkig. Want ik zoek het geluk en dat kan ik maar niet vinden 1 „Hahaaaaal", riep de professor uit, „daar gaat me opeens een licht op. Ik geloof zeker, dat ik weet, wat Prinsje Bellefleur bedoelt. Hij bedoelt zeker aardbeien met slagroom 1 Wacht eens eventjes Hij ging naar den kok toe en liet hem een groote schotel met de heerlijkste roode aardbeien klaar maken. Daar overheen moest hij de kostelijkste slag room doen, met suiker 1 Op een zilveren blad bracht de professor zelf den schotel met aardbeien en slagroom binneh „Hier," riep hij, Prinsje Bellefleur, „hier is het, wat 0 zoekt I" Vol verwachting keken de koning en de koningin en al de knappe professors van het land van Biebelbabbeldom naar het Prinsje. Koning Miertje moest zelf watertanden van dien heerlijken schotel met aardbeien, zóó lekker zag die er uit. Maar het Prinsje keek nog treuriger dan tevoren en zei alleen maar met zijn zachte stemmetje „Dank U wel, profes sor, het is heel lief van U, zoo iets lek kers te maken voor me, maar ik lust het toch heuech niet. Ik zoek het geluk 1" „Nou breekt me de klomp!" riep Ko ning Miertje uit en snoepte zelf een aardbei van den schotel van den professor. „Wie heeft er ooit van zoo iets gehoord Hij zond de knappe professoren naar huis en liet door het heele land van Biebelbabbeldom bekend maken, dat Prinsje Bellefleur het geluk zocht en dat iedereen, dié dat kon vinden, rijk beloond zou worden. Nu kwamen er uit alle deelen van het land, vriendelijke menschen, mannen en vrouwen en kinderen, die allen meenden, het geluk gevonden te hebben, dat Prinsje Bellefleur zocht. De een bracht een heerlijke meloen mee, de ander een roomtaart, een derde een hobbelpaard, een vierde een voetbal, een vijfde een griesmeelpudding met bessen sap, een zesde een levend konijntje, een zevende een sijsje in een kooitje, nog weer een ander bracht zelfs heel jong paardje mee, je weet wel, een veulentje, zooals dat heet. De koningin moest geregeld den beelen dag naar de deur van het paleis loopen om open te doen. De schel stond niet stil. Maar het Prinsje bedankte al die vriendelijke menschen en kinderen heel lief, maar hij bleef even verdrietig, want het geluk had niemand gevonden. (Wordt vervolgd) ARR.-RECHTBANK TIEL. Donderdag, werd voor de Tielsche recht bank behandeld de berooving van Koopman A. A. B. uit Leerdam, die zich op 20 April door zekeren W. van H. te Nieuw- waal over de waal wilde doen zetten e» toen van achteren werd besprongen, een zak over bet hoofd werd geworpen, waar op een tweede persoon naderde, die zijn vest openscheurde en daaruit een porte feuille met f 1500.nam. Het onderzoek wees de gebroeders W. en A. van H. als de vermoedelijke dadets aan. B. meende zich te herinneren, dat W. van H. de persoon was die, toen hij op den grond lag, hem den mond en neus dichthield. Verdachte W. van H. ontkenthij had zyn broer op den rouf betrapt en nog ge tracht B. te ontzetten. Verdachte A. van H. bekende en ver klaarde op last van en uit angst voor zijn broer te hebben gehandeld. Deze was hem later te hulp gekomen en had B. be roofd. Van het geld had deze verdachte nooit iets gezien en hy wist ook nieij waar het geborgen was. Getuige B. schetste uitvoerig hoe de zaak zich had toegedragen. Hy kwam veel by de verdachten thuis en had hun al eens geld geleend. W. van H. had hy pertinent herkend. Het O. M. eischte tegen W. van H. een gevangenisstraf van drie jaren met aftrek van de prev. hechtenis en tegen A. van H., die berouw toont en het feit bekent, twee jaren gevangenisstraf met aftrek van de prev. hechtenis. De raadslieden mr. E. J. J. van Lidth en Jeude en mr. S. Rink refereerden zich aan het oordeel der rechtbank. (T. Ct.) VAN PLOOITJES, STIKSELLIJNEN EN BANDEN STOF. Geen dezer drie garneeringen zijn nieuw te noemen en toch worden ze nog zoo veel door de hedendaagsche mode ge bruikt, dat we er nog eens over spreken moeten, 't Is nu het zomerseizoen dat van deze garneering partij trekt. Heel fijne plooitjes of opDaadjes, die de Fran- gaise „vervures" noemt en die werkelijk iets op verven gelijken, zóó fijn zijn ze, kunnen voor de dunne soepele zomer- etofjes uitstekend dienst doen. Men kan er tallooze aanbrengen zonder dat ze de gestalte noemenswaard breeder maken. Door deze plooitjes kan men naar be lieven de noodige ruimte geven, daar waar ze noodig is. Eerst vinden we b.v. vlak aan de schouders een rij fijne plooi tjes. Dan wordt de stof vrijgelaten tot aan het middel. Aan de taille beginnen weer opnieuw de fijne plooitjes, ze rei ken tot over de heupen en laten het rokje vrij uitspringen. Bij de mouwen vinden ze dezelfde toepassing. Tot be neden den elleboog valt de stof ruim, daarna laten de plooitjes de mouw aan sluiten tot aan den pols toe. Maar de plooitjes worden dikwijls ook geheel als garneering beschouwd. Ze zijn dan over de geheele oppervlakte der japon aangebracht, soms in schuinsche richting als de stralen van een voorjaars bui. Dan hebben we verder de smalle stof banden van 1 2 centimeter breedte. Met behulp van deze ban den worden heel veel aar dige garneeringen gemaakt. Men zet ze b.v. rondom de japon, op kleinen afstand van elkaar en wisselt af één lange, één korte band. Deze banden zijn dikwijls puntig afgewerkt en op een gekleed japonnetje, eindi gen ze alle in eenweinigje franje of in een kleine hangende kralengarneering. Deze stofreepen worden ook dikwijls in vorm geknipt, in boogvorm, in zigzaglijn. Op een mantel gebruikt men ze steeds kleur op kleur. Maar bij japonnetjes kiest m. n meer afwisseling, ze worden dan juist in een contrasteerende kleur ge nomen, beige banden op een bruin toilet, rose op blauw, lichtgroen op don kergroen, enz. En nu nog de stiksels. Hoe veel aar digs er met zijden stiksels te maken valt; hebben we u reeds vroeger verteld. Op 't oogenblik worden ze bijzonder veel gebruikt, op sportjaponnen zoowel als op gekleeda visitetoiletten en al evenzeer op mooie mantels. Soms vindt men lange japonnen breede veelkleurige banden van zulke stiksels. Bij een donker, een zwart of donkerblauw toilet b.v. kunnen heel vroolijk doen verschillende groepen stiksels van witte of lichtgrijze dikke boordzijde Stiksels hebben soms een taak te ver vullen, ze moeten, in verschillende rijen onder elkaar, de plooien op hun plaats houden. Deze nuttige bezigheid ver richten ze bij het toiletje van ons twee de plaatje. ZOMER-MANTELCOSTUUM. Een mantelcostuum, samengesteld uit Schotsche of geruite, tesamen met effen stof, is geen nieuw idee. Maar dit oude idee wordt telkens weer zoo aardig en met verschillende kleine nieuwe variaties toegepast, dat deze mode nog voorloopig wel niet van de baan zal zijn. De effen stof kiest men zoowel in de donkerste als in de lichtste tint die in de ruitstof voorkomt. In het laatste geval krijgt men natuurlijk een lichter, zomerscher geheel dan in 't eerste. Is de rok van effen, de mantel van geruite stof ver vaardigd, zoo wordt deze laatste voorzien van zakjes, revers of kraag in effen stof, zoo wordt ze rijkelijk gegarneerd met gei uit stof. Dit kan op verschillende manieren gebeuren. .Zaak is 't hierbij, dat men zorgt een vlug, elegant en niet- stijf geheel te krijgen. I QtfQncnncitio eenvo,)(fig. beschaafd en werkhistig Jongmensch, dat thans LBvCllo|JUolUC. H.B.S., M.U.L O. ojJJjmtf&lsopleicliiig geniet, kan op 1 Juli a.s. of by het eindigen van den cursus ala volontair geplaatst worden in een grossiers- en detailzaak in ijzerwaren en touw óm in dezen handel te worden opgeleid. Eigenhandig geschreven brieven met volledige inlichtingen omtrent opleiding enz. onder het motte «Soylrtlfa te zenden aan Boekhandel HEINEN, Kerkstraat 's Hertogenbosch. PRINSJE BELLEFLEUR of de waargebeurde geschiedenis van een koningszoon en hoe hij het geluk vond. 'N MOOIE KLEUR BLAUW. Kent ge de mooie kleur „bleu de France?" 't Is een fijne matte tint blauw, niet donker, niet licht, niet opzichtig en toch vroolijk en frisch. Ze is ook niet bard, maar behoort tot de pastelkleuren in één woord, 't is een kleur, die prettig en aangenaam doet en de meeste vrouwen goed staat. Deze kleur nu is bijzonder in den smaak voor den zomer. En niet alleen om er een japonnetje in te hebben, maar om er geheel en al in gekleed te zijn, van top tot teen. Bij een blauw zijden of blauw voile japon hebt ge in de eerste plaats een strooien of zij'den hoedje in dezelfde tint. Verder zijn uw schoentjes en taschje van blauw leer, eveneens ver- toonen uwe sjaal en handschoenen de mooie kleur en zelfs het coquette kleine parasolletje prijkt in „bleu de France." Maar hoe de koning en de koningin ook vroegen, er was niets anders uit Prinsje Bellefleur te krijgen dan de de woordenIk zoek het geluk 1 Daar het Prinsje heelemaal niets wilde eten, liet de koning de knapste bekendste Êrofessors uit het heele land komen, 'ie voelden het Prinsje allemaal de pols en lieten hem wel honderd keer zijn tong uitsteken. Dan gingen ze allemaal in heele dikke boeken lezen en keken ge leerd achter de groote glazen van hun brillen De allerknapste van de professors vroeg het Prinsje nog eens: Wel. hoog heid Prinsje Bellefleur, wat scheelt er toch aan Het Prinsje keek den professor treurig aan, schudde zijn hoofd en zei Mij scheelt niets, ik ben alleen maar mm ffienwsblad Het komt in den middelbare^ leeftijd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rugpij'n, duizeligheid, ze nuwpijnen en urinekwalen. DÈ is gewoon lijk een gevolg van overspanning der nie ren, dat zij sinds lang Jlulp behoeveij. Want gedurende uw heeftf leven, dag en nacht, werken de nierejf om de vergil ten uit uw bloed te Jhltreeren. Als zijl hierin falen, kunnen eifistige en diepgaan de kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur-zoutenyfhaopen zich dan in het bloed op en Vormen de kristallen, die zenuwpijnen en Jrheumatiek veroorzaken; of wel wordt Jen onvoldoende hoeveel heid water aap het bloed onttrokken., waardoor zicbf waterzuchtige zwellingen kunnen vorn#n. Ook kunnen ontstaan blaasstoornigjsen, niersteen, niergruis, blaas ontsteking, ischias, spit, vermagering, ze nuwachtigheid en gebrek aan energie. Vermijdt de ontwikkeling dezer verschijn selen. Wfek de nieren op en versterk ze met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke niermiddel werkt rechtstreeks op de o<^zaak van uw kwaal, reinigt en ver sterk# de nieren, lenigt de urinekanaljén en ijgelt de werking der blaas. Zbowel mannen als vrouwen kunnen baat virflen bij het gebruik van Foster's Rug- pip Nieren Pillen. /Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel qiiket let hier vooral op) bij apotheken èji drogisten a f 1,75 per flacon. 35

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5