Eerste Blad Een doos fijne Toiletzeep Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No4724. Woensdag 13 Juli 1927. Int. Telefoon no. 19. (Postrekening no. 61525. DE PREMIE voor Parlementair Overzicht. FEUILLETON Provinciale Staten. Kiiuieiilaiid '1 ^and VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. NIEUWE ABONNE'S MODEBLAD. Alle nieuwe abonne's Modeblad, welke zieh ingaande dit kwartaal abonneeren en hun abonnement voor het derde kwartaal vooruit betalen, ontvangen terstond GRATIS een doos fijne toiletzeep uit de welbekende fabrieken van Redelé, te Eindhoven. Nieuwe abonne's, welke niet vooruitbetalen, doeh op 1 October zes nummers achtereen betaald zullen hebben, komen alsdan in aanmer king voor toezending dezer fraaie premie. DE UITGEVERS. Het werkeloosheidsvraagstuk en alles wat daarmee samenhangt Een interpellatie op papier De Koninginnebrug Minister Kan verweert zich Een ge olied debat 's Gravenhage, 7 Juli. Heelemaal tot rust komt de parlementaire machine nooit, evenmin als immers het leven of de tyd stilstaan. Is de Tweede Kamer met vacantie, dan zjjn er altjjd nog wel een of meer belangrjjke wetsontwerpen die de Eerste Kamer bezighouden. Of de mi nisters roeren zich en laten in de talrijke par lementaire commissies van zich hooren. En de kamerleden gaan op stap, om zich van verschillende toestanden of belangryke over- heidswerken op de hoogte te stellen. Waren er Maandag niet even een dertigtal van de leden der Tweede Kamer w.o. nog de voor zitter jhr. Ruvs, in IJmuiden, om een bezoek te brengen aan de sluiswer'ken te IJmuiden Vandaag was het grootste waterbouw kundige werk van vele eeuwen aan de beurt, nameljjk de bezichtiging der Zuiderzeewerken. Veel belangryker dan menige kamerdis cussie in ons breedsprakig parlement, was de vergadering van de commissie voor de economische politiek, een instelling uit den oorlogstjjd, die sedert Febr. 1922 niet meer byeen was geweest. Minister Slotemaker De Amerikaansche Ilillionair EEN PAKKENDE ROMAN VOL SENSATIE. (Vrij bewerkt naar het Engelsch.) 13) ::o:: Gordon Bray bewoonde de voorkamer op de tweede verdieping en was anders, dan de andere mannen, die zy ontmoet had. Hy was een schitterend voorbeeld van een man, die door zelfstudie vooruit gekomen is inontwikkeling. Het meisje keek hem vriendeljjk aan. Zy was niet verliefd op dezen knappen jongen man en bü was het ook niet op haar. Zy waren beide stryders in den kamp om het leven, kenden dezelfde vyanden, vonden dezelfde inspiraties. «Ik ga naar de «Technische*, zeide hy en zonder schaamte laat hy haar het dikke pak boeken zien, dat hij onder den arm had. «Ik krijg genoeg van Holdron. Van daag hebben zy myn salaris verhoogd met 1 shilling in de week en dacht, dat ik huizenhoog zou springen van dankbaar heid.* Zij had hem graag verteld van baar groot nieuws, maar zy was bang, dat een ,onkje naijver, al wat het nog zoo klein, :D hem zou opkomen en daarom besloot besprak daar het onderzoek van de sub commissie voor het werkeloosheidsvraagstuk. De minister gaf daarbij te kennen, dat het z i. duidelyk was, dat de oplossing van de werkeloosheid niet in de eerste plaats zal moeten worden gezocht in repressieve bestrijding, doch veeleer in wegneming der oorzaken. Van de werkzaamheden der sub commissie, die zich momenteel in een meer gevorderd stadium bevinden valt te noemen, in de eerste plaats een onderzoek naar de prijsvorming in het distributie proces. Een desbetreffend werkplan waarvoor de medewerking van belanghebbenden uit den kring van den vrijen handel, alsook van coöperatieve zijde gevraagd zal worden is in groote trekken gereed. Het op dien grondslag uit te voeren onderzoek zal dan ook binnenkort een aanvang kunnen nemen. Omtrent de werkeloosheid is eveneens een summier onderzoek te wachten, alsmede over ioonen en salarissen en wat daarmede samenhangt en het vraagstuk der belem meringen, Over een vraagstuk, dat nog onlangs zoo sterk de aandacht vroeg, n.l. dat der va luta-concurrentie, had de sub-commissie een verslag uitgebracht en zy kwam tot deze twee conclussies 1. Er ligt op het ge bied der valuta-concurrentie thans voor de regeering geen directe taak. 2. Het is wenschelyk aan de regeeririg de bevoegd heid te geven tegen valuta-concurrentie on- middelyk een invoerbeperking in werking te stellen, met de verplichting om daarop op korten termjjn de sanctie van de volksver tegenwoordiging te vragen. Nu, over de eerste conclusie waren de heeren het alle maal eens. En de commissie voor de eco nomische politiek aanvaardde die dan ook z.h.8. Maar by de tweede kwam de op positie los. Hoe kon men nu de regeering de bevoegdheid willen geven tegen valuta- concurentie op te treden, terwyl pas de Economische conferentie te Genève zich zoo sterk tegen de hooge tolmuren in Europa eu andere handelsbelemmeringen had uit gesproken Zou zoo'n wet in Nederland het vrijhandelsland bij uitnemendheid tot stand komen, dan zou dat al een heel ongun8tigen indruk maken en aan het re sultaat van de conferentie ernstig afbreuk doen. De voorstanders betoogden echter dat hier sprake was van maatregelen tegen abnormale toestanden, zoodat van een in- druischen tegen de Geneefsche conferentie geen sprake was. Maar by de stemming bleek toch dat de stemmen staakten 1 f Dan was daar nog de interpellatie de Zeeuw in de Eerste Kamer. De Kamer was voor een poosje met vacantie Best zei minister Kan, ak zal de interpellatie dan wat moeten wachten, ik zal meneer de Zeeuw nu maar vast antwoordeD. En hy richtte zich schriftelijk tot de Eerste Kamer. Eeu interpellatie op papier dus 1 Het ging over de gunning van den bouw van zy, het hem een andere keer te vertellen. Hoe gaat het met de modellen vroeg zy. Architectuur was zyn einddoel en die schitterende modellen, welke hy maakte, waren de groote vreugde van zyn leven. Even ging er een wolk over zyo ge zicht, toen O, die maken het best,< zeide hy en met een knikje ging hy heen. Zy g>og naar boven en toen juffrouw Gritters binnen kwam, zeide zy «Ik ga u verlaten, juffrouw Gritters.* «Ach, heusch zei deze, die zich by dergelyke gelegenheden altjjd geroepen voelde om een uitdrukking van beleedigde onschuld aan haar gezicht te geven. «Ik heb een andere betrekking gekregen nu, en ik wil dichter by myn werk wo nen.* »Maar u hebt hier toch de ondergrondsche en alle mogelijke bussen vlak by dedeur zeide juffrouw Gritters. «Het is hard voor mij, twee huurders op een dag te verliezen.* «Twee De huisjuffrouw knikte. «Ouder ons gezegd en gezwegen,* zeide zy vertrouwelijk, terwyl zy met een punt van haar schort haar goedkoopen bril af veegde, die mynheer Bray dat gaat niet langer. Altijd achter met zyo huur en nu is hij me weer drie weken schul dig.* Het meisje schrok. Zjj had nooit een poging gedaan óm achter de finantieele omstandigheden van den jongen man te komen. In gedachten beet zy op haar lip. de brug over de Koninshaven in Rotterdam, en om de gannig aan een Nederlandsche onderneming mogelyk te maken, had de regeering besloten aan de gemeente Rot ter dam f 49.000 te vergoeden, zjjnde het verschil tusschen de laagste inschrijving (van een buitenlandsche onderneming) en die van Werkspoor. En na zat de zaak zóó in elkaar, legde minister Kan uit. Rotterdam wilde het werk, op aandrang van den mi nister, wel aan een Nederlandsche onder neming gunnen, als het Rijk het verschil bijpaste. De minister kreeg toen van de gemeenten Utrecht en Amsterdam de toe zegging van een bijdrage in de kosten van werkverschaffing aan den Staat van elk f 5000. Ook Werkspoór zegde een ver goeding van f 14000 toe. Een dergelyke vergoeding was gebruikelijk. Daarna ver klaarde de minister zich bereid de f 49.000 aan Rotterdam te vergoeden. En dat deed z.exc. op grond van de overweging, dat, indien de bouw aan Werkspoor werd gegund bij normale uit voering van het werk niet minder dan ongeveer f 150.000 méér in Nederland zou worden verloond. Zelfs als dit bedrag van f 49 000 ten volle ten laste van de Staat ware gekomen, zou dit nog slechts een bydrage beteekenen van 6 pCt., veel geringer dus, dan de 15 pCt. in de volle kosten van het werk (ongeveer f 800.000) welk marge als richtlyn pleegt te worden gebruikt. Van een beweerde «zjjdelingsche verlaging van den inschrijvingsprijs* was dus geen sprake. En of de minister het nooit weer zou doen Wel wis en drie. Minister Kan vond het vanzelfsprekend, dat hy niet de belofte kon doen, zelfs niet mocht doen, zich in de toekomst van steun aan de Nederlandsche industrie te onthouden. Al zou het natuurlyk bij hooge uitzonderings gevallen blyven. De wetsontwerpen betreffende het sluiten van overeenkomsten als bedoeld in art. 5a der Indische Mijnwet met de Koloniale Petroleum Mjj., de Ned.-Indische Aardolie Mij. enz., tot opsporing en ontginning van aardolie enz. zullen meteen in de Kamers heel wat stof doen opwaaien, zooals uit de voorloopige verslagen bljjkt. Tegen de Ned. Koloniale Petroleum Mjj. heeft men het bezwaar, dat het een dochter maatschappij der Standard Oil is en men hierin een herhaling van het gebeurde met de Djambi-concessie ziet. Verder waren verscheidene leden van oordeel, dat de schatten van den Indischen bodem toebe- hooren aan de gemeenschap en dat het mitsdien op den weg van het land ligt, die schatten te exploiteeren ten bate van de bevolking van Indië. Anderen keurden staatsexploitatie weer af. Ook tegen de overeenkomst met de Ned. Ind. Aardolie Mjj. hadden velen bezwaar, ook weer, omdat zjj staatsexploitatie wenschten. De terreinen «Misschien,* aarzelde zjj. «Misschien als ik u het achterstallige eens be taalde Een oogenblik kwam er een licht in de oogen van de vrouw, doch het verdween terstond weder. «Neen,* zeide zjj, «dat gaat niet op. Bovendien, hy heeft me een paar dingetjes gegeven, in plaats van het geld. «Een paar dingen Elsie keek van onder haar wenkbrauwen naar de vrouw. «Wat voor dingen?* Juffrouw Gritters keek haar niet aan. «Toch niet zijn modellen vroeg het meisje snel. Juffrouw Gritters knikte. «Oin te houden,* zeide zjj, «totdat hy betaalt.* »U had het niet goed moeten vinden, dat hy die aan u gaf,* zeide het meisje, met haar voet op den grond stampend. »U weet toch, dat hij u zeker betaald zou hebben I Juffrouw Gritters snoof. «Hy gaf ze mjj eigenljjk niet ik nam ze, ingevolge mijn recht erop !c zeide «ij. Het meisje staarde haar aan, alsof zij een vreemd nieuw insect was. »U nam ze Haalde ze uit z'n kamer vroeg zjj. Juffrouw Gritters knikte toestemmend. «Ingevolge myn recht,* zeide zij tot baar verdediging. «U u, u bent niet eerljjk riep het meisje nit. in kwestie, op Boenjoe, moesten nog waarde voller zjjn dan die te Djambi en het was een groot politiek belang, dat de regeering zelf den eigendom van deze terreinen heeft, met het oog op mogelijke conflicten in het verre Oosten. Zoodat we dus binnenkort een grootscb petroleumdebat in het parle ment kunnen verwachten. Waarbjj heel wat gesproken zal worden vermoedeljjk. Want is er iets beters denkbaar voor de smering der spreekorganen, dan juist olie Donderdagmiddag te 2.15 werd de ver gadering hervat. Voor Buitengewoon lid Gedep. Staten werden uitgebracht 54 geldige stemmen. Daarvan verwierf de heer Mr. P. H. Loeff 50 stemmen, zoodat deze dus was her kozen hij verklaarde zijn benoeming te aanvaarden. Vervolgens werd overgegaan tot verkie zing der leden van de bijzondere commissie voor de waterschappen. In deze commissie hadden zitting de heeren A. van Sa8se van Ysselt, W. Kipp, H. Aarden, A. D. van der Schans J. C. van Beek. Herkozen werden de heeren Aarden met 42, Van Beek met 42, Kipp met 42, Van Sasse van Ysselt met 42 en Van der Schans eveneens met 42 stemmen. Commissie voor de Reglementen. Vervolgens werd gestemd voor de ver kiezing van leden der commissie voor de reglementen. Gekozen werden de heeren H. vair den Biezen met 43, Mr, P. Loeff met 41, Mr. J. van de Mortel met 40 en Jhr. Mr. Van Sasse van Ysselt met 38 stemmen. Voorzien moest nu nog worden in de vacatures-Schrauwen en Van Stems. Het lid Schrauwen verzocht niet op hem te stemmen. By de derde stemming tusschen de can- didaten, die het hoogste stemmenaantal hadden verkregen, verwierf de heer Mr. Coovels 20 stemmen en de beer Mastboom 28 stemmem, zoodat laatstgenoemde ge kozen was. Voor de vacature-Van Stenis werd eveneens Smaal gestemd, met uitslag dat by de laatste stemming 47 geldige stemmen werden uitgebracht, waarvan Mr. Van Ommeren 39 en Mr. Coovels 8 stemmen verkreeg. Mr. Van Ommeren was dus gekozen. Hy verklaarde de benoeming te aanvaarden. O. m. kwam daarna nog aan de orde Vaststelling van een gewyzigd byzonder reglement voor het waterschap «Klein Waspik*. De bjjzondere commissie voor de water schappen kan zich eenparig met het ont werp vereenigeo. Wordt zonder bespreking aangenomen. Een donker rood rees naar de wangen van juffrouw Gritters. «Niet eerljjk I schreeuwde zjj, terwyl baar stem rees tot het hoogste falset. «Pas op, dat u dergelyke dingen niet zegt van fatsoenlijk menschen, juffrouw Er werd op de deur geklopt een scherpe, bevelende klop was het. Toen, zonder te wachten op permissie om binnen te komen, ging de deur open en traden twee mannen het vertrek binnen. «Marion?* vroeg de een. «Ik ben jnffrouw Marion,* antwoordde het meisje, terwyl zy zich afvroeg, wat deze indringers wenschten. De man knikte op vriendeljjke wjjze. «Ik ben brigadier Colestaff van de Lon- detische Politie,* zeide hy «en ik moet u in bewaring stellen wegens een aanklacht voor het stelen van veertien Pond, het eigendom van uw werkgevers, de heeren Tack en Brighten.* Zij viel niet flauw. Zjj stond daar als een steenen beeld, bewegingloos. Juffrouw Gritters keek haar donker aan en mompelde «niet eerljjk 1* «Wie besshuldigt mjj vroeg het meisje flauw. «De heer King Kerry,* zeide de detective. «Mjjnheer Kerry Neen, neen haar handen strekten zich uit en grepen den detective smeek end by den arm. «Werkeljjk, het is mjjnheer Kerry,* zeide hij vriendeljjk. «Ik voer deze inhechtenis neming uit op grond van «een verklaring Herziening van het byzonder reglement voor het waterschap «De Binnen Oude Maas*. De Bjjzondere Commissie stelt een re dactiewijziging voor. Besluit als voor. Adres van het Bestuur der afdeeling Noordbrabant van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, houdende ver zoek om een nieuw crediet beschikbaar te stellen tot bestrjjding der werkloosheid in dit gewest, nadat het gevoteerd bedrag van f200.000 zal zijn uitgeput. Wordt gerenvoyeerd aan Ged. Staten. Adres van de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant, voor Oosteljjk Noord-Brabant, voor 's Her togenbosch en Omstreken, voor Tilburg en Omstreken en voor de Langstraat, houdende verzoek om medewerking tot verlaging van de electriciteitstarieven, waarnaar door de P. N. E. M. electrische stroom wordt geleverd. Besluit als voor. HET ONWEDER VAN VRIJDAGAVOND EN VRIJDAGNACHT. Het onweder, dat Vrijdagavond en Vrijdag nacht boven een groot gedeelte van ons land heeft gewoed, heeft menschenlevens geëischt en tal van branden veroorzaakt, zooals uit de volgende, verre van volledige, opgave bljjkt In Noord-Limburg heeft Vrjjdagavond het onweer gewoed. Te Broekhuize werd mej. Peetere door den bliksem doodgeslagen. Te Lottum sloeg de bliksem in de boerde rij van J. Hendriks, de brand was echter spoedig gebluscht. In een weiland werd een koe van J. Thielen door den bliksem gedood. De boerenhofstede van Hofland te Bles- kensgraaf is afgebrand. Te Ottoland is de hofstede van N. Bakker afgebrand. Vrijdagnacht is de bliksem geslagen in een schuur by de boerderjj van F. Bel in Schalk onder Leerdam. De schuur is af gebrand een paard met* veulen en een stier zijn in de vlammen omgekomen. Vrijdagnacht is de bliksem geslagen in het koffiehuis Beuker te Erica (Drente), dat geheel is afgebrand. Verzekering dekt de 'chade. Vrjjdagavond is te Hyken, gemeente Beilen, de bliksem geslagen in de schuur van den timmerman Boer. In minder dan een uur waren huis en 'schuur door de vlammen verteerd. Vrijdagnacht is de bliksèm geslagen in een schuur met hooi van den landbouwer O. te Leidschendam. De geheele schuur met inhoud werd een prooi der vlammen. Ook eeuige kippen kwamen om. Door het inslaan van den bliksem is onder eede, welke hy voor den magistraat te Liverpool heeft uitgebracht.* «Het is onmogeljjk I Onraogeljjk Riep zjj uit, terwyl haar oogen zich met tranen vulden. «Het kan niet waar zjjn er moet een vergissing zyn I IJjj kan het niet gedaan hebben zou het nooit gedaan hebben I* De detectieve schudde het hoofd. «Het kan zjjn, dat er een vergissing bestaat, juffrouw Marion,* zeide hy zacht maar wat ik gezegd heb, is waar.* Hef meisje zonk in een stoel en bedekte haar gelaat met haar handen. De hand van den detective zonk op haar schouder neer. «Kom mee,, alstublieft,* zeide hy. Zjj stond op en machinaal baar hoed opzettend, ging zjj met de twee man nen de trap af en liet de huisjuffrouw sprakeloos achter. «Niet eerlykl* zeide zjj tenslotte. «Mjju God 1 Wat een praatjes hebben die win kelmeiden over zich Zjj wachtte tot zy de voordeur hoorde sluiten, toen bukte zjj zich om de doos, die onder het bed van hetmeisje stond voor den dag te haleD. Als er ooit een gelegenheid was om zich eeq paar onver- wachtte kleinigheden toe te eigenen, dan was het nu. I f i i (Wordt vervolgd.) voor liet Land van Heusden en JLItmlituistnit en de Boneleriaard i Ud

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1