PUROL Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4726. Woensdag 20 Juli 1927. os he id Parlementair Overzicht. FEUILLETON 'i i L iL .«tv i-i-t—i 11 I *-AND VAN ALTEN^ Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt f1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën v»n 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door Jtef* gebruik van een paar Mijnhardt/f Zenuwtabletten Glazen bqjsjè 75 ct. Bij Apoib. en Drogisten. O Van een vergadering, die eigenlijk geen vergadering was. Kame raad de Visser heet geen Lou Het Midden8tandscrediet in de Eerste Kamer Meneer Braat str jjd tegen de klokken. Onze wegen, 's Gravenhage, 14 Juli. Toen uw kroniekschrijver dezer dagen met zijn ziel en een reporterboekje onder zijn arm door de deftige gangen van ons parlementsgebouw kuierde, trof hem plots een zonderling geluid. Het kwam uit de zaal van de eerbiedwaardige Eerste Kamer. Daar was stemmengerucht, en oorverdoovend bamergeroflel, en boven alles uit een schier bovenmenschelijk bulderend, bassend, brom mend geluid, als van een dolgeworden mist hoorn. Wat was er gebeurd De Eerste Kamer onverhoeds in spoedvergadering bij een Voor een of anderen noodmaatregel Werd ons land bedreigd Hoor, daar bulkte de misthoorn weerMet bruut geweld wil ik een eind maken aan de heerschappij van de bourgeoisie Met zyne gewone nieuwsgierigheid drong hy in de raadszaal des lands door. Wel trof hy daar vele oude bekenden uit de Kamer. En toch, de Eerste kamer was het niet. Het was «slechts* een staten vergadering van Zuid-Holland. Wat die nu eigei lyk behandelden, hoort hier in deze kroniek niet thuÏB. Eo dat was ook heele- maal niet van belang. De agenda voor deze vergadering had niets, maar dan ook niets uit te staan, met de brooddronken bedreiging van de 9bourgeoisie* door deu Moskou-satelliet vau Bur ink (want deze was het, die met een misthoorn wedijverde). De zaak was eenvoudig zoo, dat dr. Hofman (r.k.) zijn medelid van Burink woordbreuk bad verweten. Daarop kwam Moskou even verhaal halen. En hij zei ronduit, dat hg zyn belofte, hier gedaan, niet zou houden. Zelfs menscheneters houden hun woord en Uw gedrag was niet fatsoenlyk, vond toen voorzitter baron Sweerts. Waarop meneer Burink den barou uiinoodigde, dat op een vergadering van werkloozeu te komen zeggen. En was het daarmee nu maar uit geweest dan ware er nog niets gebeurd. Maar nu kwam dr, Hofman vertellen, dat hy op de conferentie te Genève gezien had, dat de Russische afgevaardigden zich rykelyk met diamanten tooiden, en dat waren nu de partygenooten van Lou de Visser Lou. Ik heb nooit geweten beste Lou dat je niet «Lou* wilde heeten. Sapperloot, wat was je boos, toen je dien noeneer Hofman toebeet«ik ontzeg jou bet recht om my De Amerikaansche Dilllonair. EEN PAKKENDE ROMAN VOL SENSATIE. (Vrij bewerkt naar het Engelsch.) 15) O Hy ging hen voor naar de stoffige kleine ontvangkamer en stak het gaslicht aan. «Kan ik haar niet roepen,* vroeg het meisje. «Ik moet toch naar myn kamer.* Nog niet, alstublieft,* antwoordde Kerry vlug. «Wat er ook gebeurt, u slaapt van nacht niet in uw kamer. Ik heb een suite besteld in het Schweizerhof en ik heb er reeds twee dames heen gezonden om u te chaperonneeren,* glimlachte hy. «Men zou zoo zeggen, dat het niet moge- lyk is midden in den nacht een chaperonne te vinden, wel «Neen, zeker, niet,* glimlachte zy. En toch heb ik dat klaar gespeeld. Ik telefoneerde naar het Londen-Hospitaal en zeide, dat ze twee van hun aardigste ver pleegsters moesten zenden er bleef im mers altyd de kans, dat u flauw gevallen zoudt zijn. Nu nog iets. Nu was hy zeer ernstig. «Gisteren heb ik U gezegd, dat a vier woorden moest onthouden woorden, die u mij gezworen hebt, aan niemand mede zoo te noemen En toen hy je deftig Louis of Lodewyk wilde noemen, bralde je«Dat laat ik me door jou niet zeggen, halve idioot Dus geen Lou, en geen Louis en geen Lodewyk. Dan zie ik nog maar ééo uitweg om verwarring te voor komen, en dat isje voortaan «kameraad de Visser* te noemen. En na dit besluit verliet ik deze won derlijke vergadering in de Eerste Kamer, die geen Eerste Kamervergadering was en waar ten slotte alleen maar besloten werd, in zake de lijn GoudaAlphen onverwijld ia nader overleg met de regeering te treden. Over de kwestie van het Middenstands- crediet was de Eerste Kamer in het geheel niet eensgezind, naar bij de behandeling bleek. Er waren talryke leden, die ernstige bezwa ren hadden. De kleine middenstandsbanken brachten versnippering van krachten te weeg, terwijl andereu er nog aan toevoegden, dat aard en wijze van credietverleening door de middenstandsbanken heelemaal verkeerd wa ren. En ze hadden meer kwaad dan goed gesticht. Wilde men nu, na zulk een oo- dervinding, de middenstandsbanken met staatshulp in leven houden, dan diende men te weten of ze levens vatbaar zyn en voorzien in een redelijke behoefte. Maar die levens vatbaarheid was niet aangetoond en was er ook niet. Onderzoek, of de zaken nu winstgevend zouden kunnen worden gevoerd, was niet ingesteld. Liefhebbers voor aan- deeien in de nieuwe zaak zouden er zeker niet komen. En waarom toch wilde de regeering hel middenstandscrediet steunen Het gewone credietwezen werd toch ook niet gesteund En was het middenstands crediet in zichzelve solide dan had het geen steun noodig. Wat was dan de reden Dat zou meu wel eens willen weten. Was het om de mogelyke gevolgen van een débacle te voorkomen Dan moest de re geering het zeggen. Zoodat uit alles wel bleek, dat de minister aan dit ontwerp in de Eerste Kamer een heele kluif zal hebben. Dan was daar het antwoord van den minister van Waterstaat aan den populairen heer Braat. Deze voortreffelijke verdediger der Plattelandsbelangen heeft, om begry- pelijke redenen, op voet van oorlog met alles wat op een klok lijkt of daarmee verband houdt. Zoodat het niemand verwonderde, dat hy protest aanteekende tegen de nieuwe spoorboekjes, waarin de aankomst en ver trektijden zyn aangegeven in de 24-uur- tydsregeling. En in een vraag tot den minister vroeg hy niet meer of minder, dan de spoorboekjes weer op oude manier, dus by een twaalf-urige dagverdeeling, te drukken. Met die 24 uren, dat was veel te ingewikkeld. Kom, kom, zei de minister, niet zoo somber, meneer Braat. Het was heelemaal niet ingewikkeld. Zoolang men niet vertrouwd was met de 24-urige dag verdeeling, was er slechts een uiterst een te deelen, dan aan myzelf of, in het ge val van myn dood, aan mjjn executeurs 1* Zij knikte. Zyn stem was tot fluisteren gedaald. «Herinnert gij ze o nog «Ja,« 'zeide zyde woorden waren Kings way moet geplaveid worden* Hy knikte. «Ik vroeg U, deze woordeo nooit te gebruiken». «Ik heb myn belofte gehouden,* zeide zy vlug. Hij glimlachte. «Dat behoeft u nu niet meer te doen,* zeide by. «Na vanavond kunt u ze zoo dikwyis als u wilt gebruiken. Ik bad ze u niet moeten mededeelen.* Hun gesprek werd onderbroken door de komst van Bray. Juffrouw Gritters is onderweg, zeide hij. «Zy besteed nooit erg veel tyd aan haar toilet.* Koning Kerry wierp een snellen blik op den jongen man, een blik, die hem van het hoofd tot de voeten opnam. Hij zag een blond jongmensch van twee en twintig met twee eerlyke blauwe oogen en een even ferme kin als hij zelf bezat. Het voorhoofd was hoog en breed de vingers, welke zonder geluid te maken, op tafel trommelden, waren lang en welgevormd. Men zeide van Koning Kerry, dat hij twee dingen op het eerste gezicht door en door kendeland en menscben. Van dat enkele oogenblik van doordringend aankyken kende hij Gordon Bray als man# Juffrouw Gritters kwam binnen, knip.' voudige berekening noodig, om de aankomst en vertrektyden tot de vroegere gebruike lijke tijdaanwyzing te herleiden. Neen, en de minister had heusch bezwaar ertegen, om den reisgids der Nederlandsche spoor wegen weer in den ouden stijl te does drukken. Neen, neen, dat ging niet. De Eerste Kamer hield zich in de af- deelingen ook nog bezig met de begrooting van het Wegenfonds voor 1927 en de twee daarmee verband houdende wetsontwerpen. Nu, hier was meer waardeering voor den minister te bespeuren. Van verschillende zijden klonken woorden van lof voor de voortvarendheid van den minister, wat be treft de oplossing van het wegenvraagstuk. Hier en daar werd een nuttige wenk ge geven, o. a. dat het zeer wenschelijk wa», dat de uit de Wegenbelasting verkregen gelden zoo spoedig mogelijk zouden worden benut, waarbij echter tegen partieele her stellingen werd gewaarschuwd, omdat de gelden daaraan besteed, zoo dikwijls blijken onnut te zyn uitgegeven. Denk toch in vredesnaam om onze kos telijke wegeobelastingcentjes, kon men dui zenden automobilisten hooren zuchten I [)oos30"60Jube 80ctBij Apoth.en Drogisten. Binnenland HOLLANDSCHE STOOMBOOT VERGAAN BIJ DUSSELDORP. De stoker verdronken. Blykens een bericht in de «Dusseldorfer Nachrichten* is in den nacht van 14 op 15 dezer, kort na twee uur, de Nederl. stoomboot »Mira«, die nabjj het veer van Himmelgeist (bij Dusseldorp) voor anker was gegaan, plotseling, zonder bekende oorzaak gezonken. Van de bemanning konden zich drie menschen redden. GRATIE. De Koningin heeft volledige gratie ver leend aan den caféhouder S. te Venlo, die tot negen maanden gevangenisstraf was veroordeeld, wegens het doodschieten van een lastigen bezoeker in zyn café. Deze S. is de man, die tydens het bezoek van de Koningin aan Venlo in de dagen van den watersnood in het water sprong en naar H. M. toekwam om gratie te smeeken. HET BEWAREN VAN RIJWIELEN. Naar de «Voorwaarts* verneemt, zullen oogend tegen het lichteen shawl, eeD rok, een paar pantoffels en een heel regi" ment veiligheidsspelden bedekten haar nachttoilet. Zoo zeide zy, een beetje van streek door den aanblik van Kerry en totaal iu de war toen zy Elsie zag ik dacht, dat U voor vannacht veilig opgeborgen waart. Het humoristische in haar toon was ge forceerd en zy voelde zich bljjkbaar heele maal niet op haar gemak, «Ik wensch naar u juffrouw Marion's kamer te gaan om een paar van haar be zittingen te halen, zeide Kerry tot ver rassing van het meisje. Juörouw Gritter was meer in de war, dan ooit. »0,< zeide zij, «dat is vreeselyk, lieve.* Zy richtte een hoopvollen blik op Elsie. «De kwestie is,« zy kuchte «de kwes tie is, juffrouw Marion, dat ik mij een groote vrjjheid gepermitteerd beb.« Zy wachtte. «Ria kwam toevallig vanavond om tien minuten voor elf thuis en voelde zich niet erg goed Elsie verborg een glimlachje. Zy had het gezicht van Ria al meer gezien als zy zich niet erg goed voelde.* Moeder,zegt ze tegen me, ging juf frouw Gritter voort, «Moeder je zult toch je eenige dochter het huis niet weigeren en haar op straat laten staan, zegt ze. Wel, zeg ik, wel Ria, je weet hoe het is. Ik heb geen enkel bed vry, dan dat van juffrouw Marion, die op reis is. Ik zeide dat, riep juffrouw Gritter uit, om de zaak aan de daarvoor in aanmerking komende stations der Nederlandsche Spoorwegen met ingang van 1 Augustus maandabon nementen voor het in bewaring geven van rywieien worden verkrijgbaar gesteld, kostende f 2.—. —o KIND DOODGEREDEN. Zaterdagmiddag tegen 2 uur heeft zich te Den Haag op den hoek van de Jan Coyenstraat en de Gerard Doustraat een zeer droevig ongeluk afgespeeld, waarby de 5-jarige Paulina Beumer uit de Jan van van Coyenstraat om het leven is gekomen. Het kind zat spelende op den trottoir band met de beentjes op de straat, toen uit de Gerard Doustraat met zeer matigen gang, nagenoeg stapvoets, een beladen groen- tenwagen met paard en bestuurd door den 25 jarigen A. D. v. G. uit den Bauius Potterstraat kwam. De wagen reed zoo dicht langs het trot toir, dat het kind eerst de wielen over de beentjes kreeg en daarna met bet lichaam er onder kwam. Het meisje was nagenoeg terstond dood en het deerlijk verminkte lijkje, dat de politie voor het houden van een sectie in beslag nam, werd door den Eerste-Hulp dienst naar het ziekenhuis vervoerd. Daar de politie meent, dat er sprake is van groote onoplettendheid van den be stuurder, aangezien hij van 20 meter reeds vry uitzicht bad op het kind, is G. voor- loopig aangehouden en tegen hem proces verbaal epgemaakt wegens het veroorzaken van dood door schuld. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Te water gereden. Vyf personen verdronken. Maandagmorgen omstreeks half twaalf heeft op den weg van Groningen naar Meppel een zeer ernstig ongeval plaatsge had, waarby vyf menscben het leven lieten. Naby de Dieverbrug reed dr. Tonckens uit Groningen, die met zijn echtgenoote, twee zoons en een dochter met vacantie uit Gioningen was vertrokken, met zyn auto tegen een boom. De boom knapte af en de auto vloog over de tramrails in de Drentsche Hoof.-1 vaart. Er was, toen het ongeval plaats had, niemand op den weg. De anto was een gesloten wagen en de inzittenden scbynen niet meer daaruit te hebben kunnen komen. Kort nadat het ongeval moet hebben plaats gehad, ont dekten voorbijgangers den afgeknapten toom en sporen van de auto over den weg in de richting van de vaart. Toen zy gingen kjjken ontdekten zy den zoo goed als geheel in het water gezakte auto. On middellijk werden reddingspogingen onder nomen, doch toen de vyf inzittenden op het droge waren gebracht, bleken zy allen reeds te zyn overleden. Doktoren uit Diever en Dwingels, in allerijl ontboden, konden slechts den dood constateeren. De stil te houden. «Dus het komt erop neer, dat uw doch ter in juffrouw Marion's bed slaapt vroeg Keriy en Elsie trok een vies ge zicht. «En nam de vryheid juffrouw Marion's nachtjapon te leenen, voegde juffrouw Grit ter eraan toe met den wensch om haar geweten te ontlasten. Elsie lachte een beelje tegen haar zin, doch Kerry was volkomen ernstig. «Laten we er naar binnen gaan. Jy blyft hier, mijn kind I* Juffrouw Gritter ging langzaam naar de deur. Zy slaapt zwaar, als zy niet goed is. zeide zy. Waarom wilt o naar boven 1 «Ik wil zien of u de waarheid spreekt of niet, zeide Kerry, «en of het uw doch ter is of iemand anders, die juffrouw Ma rion's kamer heeft op het oogenblik.* «O, is dat alles vroeg juffrouw Gritter opgelucht. «Komt a dan maar mee.* Zij ging voor, nam een lamp mede nit de hal en stak die aan. By de deur van de eerste verdieping-achterzyde bleef zy staan. «Als juffrouw Marion iets mist uit haar koffer, dan heeft dat niets met my of met myn dochter uit te staan,* zeide zy. Zy draaide den knop van de deur om en trad binnen, Keriy volgde haar. By het licht van de lamp zag hy een figuur onder de dekens liggen en een vlecht ver ward haar op het kussen. lyken zijn voorloopig in een huisje langs den weg opgeborgen. Naar het persbureau V. D. mededeelt, heeft een politieagent toevallig geconsta teerd, dat de auto niet harder dan 35 K.M. reed. Er moet in de anto iets ge beurd zijn. Vermoed wordt dat de be stuurder, die 59 jaar was, een hartver lamming heeft gekregen. O AUTO TE WATER. Tengevolge van een defect aan de stuur inrichting is te Den Helder een auto door de leuning van een brug aan de Spoorgracht gereden en in het midden van de diepe gracht gestort. De bestuurder opende oogen- blikkelijk het portier, waardoor hy en de mede-inzittende heer naar den wal konden zwemmen. Zij kwamen vry met eenige lichte verwondingen en den schrik. BRAND IN DE LOOSDUINSCHE VEILING 12 loodsen afgebrand. Te kwart over 12 Vrijdagnacht werd de politiepost aan de Wilhelminastraat te Loosduinen gewaarschuwd, dat er op de terreinen der Loosduinsche Groentenveiling een ernstige brand woedde. Oogenblikkelyk werd de brandweer van Loosduinen gealarmeerd. Met twee spuiten poogde deze het vuur te beteugelen, maar al spoedig bleek, dat de primitieve spuiten niet den minsten invloed hadden op het vuur, dat zich al meer en meer over do veilingsgebouwen uitspreidde. De brandweer van Den Haag werd ge waarschuwd, die spoedig met motorspuiten ter plaatse verscheen en de bestryding van het vuur. krachtdadig ter hand nam. Maar ondanks deze krachtige bestrijding sloegen om halftwee de vlammen nog hoog op. Een tiental dubbele loodseD, welke met komkommers en tomaten gevuld waren, zyn totaal uitgebrand. Aanvankelijk meende men, dat de brand ontstaan was door de benzine van een Ford-auto, die in een der loodsen stond, maar later bleek, dat dit niet juist kon zijn, daar de brand op een geheel andere plek begonnen was. De schade wordt op f 100.000 geschat. o ERNSTIG AUTO-ONGEVAL TE HILLEGOM. Zondagmiddag 5 uur is op den Leidschen straatweg te Hillegom een ernstig auto- ongeluk gebeurd. Een Ford-auto, waarin behalve de chauffeur, drie heeren en' 2 dames zaten, wilde, komende uit de rich ting Leiden, uitwyken voor een uit de tegengestelde richting naderende wielrydster en reed daarbjj in volle vaart tegen een aan den kant van den weg opgeslagen stapel rioolbuizen. De auto sloeg tweemaal over den kop. Een naast den chauffeur zittende dame werd op slag gedood, terwyl de vier overige passagiers ernstige verwon dingen bekwamen. De chauffeur kwqm Maar de vrouw in bed bewoog zich niet. Vlug liep Kerry de huisjuffrouw voorbjj en legde den rug van zyn hand tegen haar bleeke wang. «Ik geloof, dat het beter is, als u naar beneden gaat,* zeide hy vriendelijk, en zegt u dan tegen de mannen, die buiten wachten, dat ik hen noodig heb. «Wat bedoelt u vroeg de bevende vrouw. Hy nam haar de lamp uit de trillende hand en zette ze op een kastje tegen den muur. «Uw dochter is dood,* zeide hy op rustigen toon, «Zy is vermoord door iemand, die over den richel langs den muur kwam, daar by het raam.* Hy wees naar het venster, dat open stond. Koning Kerry zeide de waarheid met die plechtige stem van hem. Zy was dood, die arme dronken ziel, vermoord door mannen, die gekomen waren om van Elsie's lippen het geheim af te dwiDgen, dat de brandkast de geweldige brandkast van Kerry met het letterslot voor hen zon openen. Want Hermann Zeberlieff had goed ge raden Koning Kerry sloot nog steeds zijn safe met den naam van een straat en die straat was «Kingsway*. >M WÉ*.- OI **i nor kit Laid m Heusden en Mttiilduistriit en dt liiitliriurl —O— jf. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1