Eerste Blad De drinkwatervoorziening in liei Land van Heusden em Aliens 8. D. LANKHUYZEN Co's BANK A. VERSCHUUR-BAERT, Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4727. Vrijdag 22 Juli 1927. FEUILLETON Itiiiiieiilaud. UND VAN ALTENfr Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nammers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Reeds sedert jaren hoort men in het Land van Heusden en Altena nog al dik wijls den wensch uiten „ach, hadden wij toch maar eens goed drinkwater". In den regel hoort men zulke woorden van menschen die begrijpen en ten volle be seffen dat goed drinkwater een aller eerste levensbehoefte is. Maar helaas zijn er zulke menschen veel te weinig. De meeste zeggen „mijn overgrootouders, grootouders en ouders hebben het er mee gedaan en zijn er oud bij geworden en waarom móet nu in den toestand ver andering worden gebracht?" En nu is juist een beroep op oude toestanden een hoogst bedenkelijk argument om het maar al te vaak betere nieuwe te weren. Zulk een beroep wordt door de bewoners van het Land van Heusdem en Altena zoo gaarne gehanteerd en daaraan moet dan ook stellig worden toegeschreven dat onze omgeving in zoo menig opzicht achter staat bij andere deelen des lands. Hoe moeilijk is het niet om in het Land van Heusden en Altena iets nieuws, 't zij op het gebied van landbouw, 'tzij op dat van veeteelt of op welk gebied ook, ingevoerd te krijgen Gelukkig wordt hierop een uitzondering gemaakt ten aanzien van de pluimvee teelt, die, dank zij enkele ondernemende pioniers, in het bijzonder in de gemeente Wijk, waar men drie groote en geheel naar de eischen des tijde ingerichte hoenderparken aantreft, op een behoor lijken trap van ontwikkeling staat. Van den landbouw en de veeteelt kan zulks helaas niet worden gezegd, al kan niet worden ontkend dat de veestapel van thans in betere conditie verkeert dan die van een veertig jaar geleden. Maar hoe dit ook zij, zeker is dat het bijzonder soort van conservatisme op allerlei ge bied, hetwelk de bewoners van het Land van Heusden en Altena eigen is, de ont wikkeling van de streek in de goede richting in den weg heeft gestaan. Men mag niet zeggen ,,'t is altijd zoo geweest en 't gaat goed, dus moet het zoo maar blijven". Vergete men toch niet dat de wereld grooter is dan het Land van Heusden en Altena en dat voor de wel vaart en de ontwikkeling eener streek ter dege rekening moet worden gehouden met allerlei nieuwigheden, waarvan elders rV Dextrine - Tuben Kitlijjai -"„Rodent -Rattenvergif - „Kraals"- Rattendood - Muizentarwe - Napthalinebollen - Inseetenpoeder - Inseetenspuiten. DROGISTERIJ HEUSDEN Wittebroodstraat 52. De Amerikaansche Dillionair EEN PAKKENDE ROMAN VOL SENSATIE. (Vrij bewerkt naar het Engelsch.) 46) TIENDE HOOFDSTUK. De geschiedenis, die het meisje deed weenen. De moord baarde natuurlgk een gewel dige verwondering. Niemand kon begrijpen, waarom een dronken slet vermoord gewor den was. Het onderzoek wees uit, dat zij den dood gevonden had door worging. Er werden geen arrestaties gedaan en de mis daad werd gevoegd bij de lange lijst van misdaden, die nooit opheldering kregen. Vier dagen na den moord zat Elsie aan baar bureau in het kantoor van Kerry en sorteerde de correspondentie. Zij had de geweldige stapels brieven tot een minimum gereduceerd. In een lade had zij een chequeboek en Kerry liet het aan haar over of zij daarvan naar aanleiding van de brieven, die meestal bedelbrieven waren gebruik wilde maken. Zy schoot aardig op en was druk bezig met het beantwoorden van een der brieven, de zegeningen reeds ruimschoots werden ondervonden. Alzoo met de drinkwatervoorzieningen. Hoe geniet men elders niet van de groote voordeelen die drinkwaterleidingen bie den Laat ik als voorbeeld noemen de drinkwaterleiding op Zuid-Beveland, die na vele jaren van getob en groote tegenwerking van meerdere zijden einde lijk, nu ongeveer een 15-tal jaren gele den, tot stand kwam. Het water op Zuid-Beveland was slecht en de water leiding verving het door heerlijk bron water. 't Gevolg is geweest groote dank baarheid in de harten van bijna allen zonder onderscheid, die thans profiteeren van water, waarvan het gebruik een genot is. Ook het gebruikswater in het Land van Heusden en Altena laat zeer veel te wenschen over. Welwater is er over het algemeen slechtregenwater wordt er meestal met al zijn ongerechtigheden van vogels genuttigd, omdat filtreeren slechts hoogst sporadisch voorkomt, ter wijl het water, dat uit slooten, weterin gen en vlieten wordt geschept om voor menschelijk gebruik te dienen, ook van zeer twijfelachtig gehalte is, omdat het water in die slooten, weteringen en vlie ten niet stroomend is. Wij voor ons zijn overtuigd dat eene drinkwaterleiding voor de in het Land van Hensden en Altena gelegen gemeenten van buitengewoon groot nut zoude zijn en wij verheugen er ons dan ook van harte over, dat twee vooraan staande personen op het gebied van drinkwatervoorziening stappen willen gaan doen om het Land van Heusden en Altena van goed drinkwater te voor zien. Het is ons n.l. bekend dat de Heeren van der Velde, Inspecteur van de Volksgezondheid te Breda en de toen de waker, welke dien morgen dienst had, binnenkwam en haar een kaartje over reikte. Zij trok een gezicht toen z|j den naam las. »Weet bjj, dat mijnheer Kerry uit de stad is vroeg zy. •Ik heb het hem gezegd, juffrouw, maar hij wenschte u speciaal te spreken.* Zij keek nog eens weifelend naar het kaartje. Het geval had een humoristischen kant. Een week geleden had de heer Tack nooit gedacht, dat hij nog eens om een onder houd zou moeten vragen met juilrouw Marion. Laat hem maar binnen en, Carter toen de man by de deur was. Ja, juffrouw •Ik wensch, dat je in de kamer blyft, terwijl de heer Tack hier is.* De man tikte aan zyn uniformpet en ging naar buiten en kwam terug om den vroegeren firmant van de firma Tack en Brighten binnen te laten. Hij was een en al glimlach en beleefd heid en stak zijn gehandschoende hand uit met een buitengewone vriendelykheid. Wel, wel zeide hij met keurig ge speelde verwondering, »wie zou gedacht hebben U in zoo'n schitterende positie te vinden Wie, inderdaad antwoordde zij. Ongevraagd Uok hij een stoel bij het bureau. U zult moeten toegeven, dat de training in zaken, welke a onder mijn leiding ge had hebt U geschikt gemaakt heeft voor Ingenieur van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening, die een voorloopig plan voor het Land van Heusden en Altena in kaart bracht en de kosten ervan berekende, wonende te 's Graven- hage, voornemens zijn in de maand Augustus a.s. eene vergadering te be leggen om eene mogelijke totstandkoming van eene drinkwaterleiding voor het Land van Heusden en Altena te bespreken. Tot bijwoning dier vergadering worden uitgenoodigd de Leden der Staten Bogers, Gulden, Mr. van Ommeren, van der Schans en de Waard, de Besturen der gemeenten de Werken en Sleeuwijk, Almkerk, Dussen, Eethen, Woudrichem, Rijswijk, Giessen, Andel, Veen, Wijk c a., Heusden, Herpt en Oudheusden, de leden der Gezondheids-Commissie, gezeteld te Heusden, en de geneesheeren, die in een der genoemde gemeenten zijn geves tigd. En nu begrijpen we zeer goed, dat bedoelde vergadering niet als gevolg zal hebben dat, bij wijze van spreken, nog dit jaar eene waterleiding tot stand komt, maar wel is het ons inziens mo gelijk dat zij deze stoot kan geven om tot het gewenschte resultaat te komen. Het groote bezwaar dat op de verga dering tegen de stichting eener water leiding zal worden aangevoerd is na tuurlijk „de kosten", terwijl men voorts zal zeggen „door de electriciteits-voorzie- ning zijn de financiën onzer gemeente in zoo deplorabelen toestand geraakt, dat we ons de eerste jaren geen extra uitgaven mogen en kunnen veroorloven". Echter bestaat de mogelijkheid om deze bezwaren goeddeels te ondervangen en daarom juist is bedoelde vergadering, waar een en ander door hoogst bekwame deskundigen in den breede uit een zal worden gezet, zoo hoogst belangrijk. Van harte hopen we dan ook dat de vergadering door de genoodigden zoo eenigszins mogelijk zal worden bijge woond. Door haar Dij te wonen verbindt men zich tot niets, terwijl het geenszins onmogelijk is, dat door deskundige toe Lchting meerdere tegenstanders in voor standers worden herschapen. Te weer spreken is het niet dat eene drinkwater leiding voor het Land van Heusden en Altena buitengewoon nuttig zou zijn, maar eene andere quaestie is of hare totstandkoming in de tegenwoordige om standigheden mogelijk is. En daarvoor nu moet van gedachten worden gewis seld en wel met voorlichting van bij uitstek deskundigen. DOOR AUTO GEGREPEN. De arbeider L. uit Made is te Oosterhout op den Bredascheoweg met zijn fiets in botsiDg gekomen met een auto. De man bekwam verschillende min of meer ernstige verwondingen en werd op doktersadvies aanstonds uaar het ziekenhuis overgebracht. Zyn fiets werd geheel vernield. EEN REUZENSNOEK. Woensdag is in den boezem de Waal dezen grooten post van vertrouwen nu ontkent u het maar niet Spelenderwijs schude hij een vinger tegen haar. Het heeft me zeer zeker geholpen om de verandering hoogelyk te apprecieeren,* zeide zy. Mynheer Tack keek met een beteekenis vollen blik om naar den waker, die bij de deur stond en toen weer naar Elsie. Ik zou graag een oogenblikje een pri- vegesprek met u hebben,* zeide hy ge heimzinnig. •Het gesprek, dat u thans met my hebt, is zoo privé als het eenigszins kan, mijn heer Tack zei het meisje met een glim lach. »Ik ben geen directrice van de zaak hier, weet tl en ik bezit niet de au toriteit, noch wensch ik my te begeven in welke onderhandeling dan ook, welke uit den aard der zaak slechts door mijn pa troon kan geschieden.* De heer Tack slikte iets door, doch boog gracieus het hoofd. Precies, zooals het hoort, precies, zooals het hoort,* zeide hij met holle hartelijk heid. »DeB te meer, daar ik geruchten heb vernomen aangaande een zekere kleine onaangenaamheid. >Hy keek haar scherp aan. De kleur steeg naar haar wangen. Daar behoeft u werkelijk niet op te zinspeler, mijnheer Tack,* zeide zij koud. Mijnheer Kerry liet my arresteeren omdat hij wist, dat mijn leven in gevaar W&R hii h#>f>ft mii onllrnmMn n^rmicoi» telef. No. is Raamsdonksvesr. AGENTSCHAP VAN DE AMSTEKDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Büitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SBT" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA 's Zaterdags in Jali en Angnstas gesloten wegens benrsvacantie. ouder Rijsoord een snoek gevangen ter lengte van 1.50 M. en wegende 27 pond. 82-JARIGE VROUW VERDRONKEN. Te Renkum is de 82-jarige weduwe Bootsman in een regenton geraakt en ver dronken. O DE ONBEWAAKTE OVERWEG BIJ KETHEL. Op den onbewaakten overweg te Kethel is met den trein SchiedamHoek van Hol land overreden de 33-jarige groentenhan* delaar A. Hitzeman te Vlaardingen. Het hoofd van het slachtoffer werd van den romp gescheiden. —o DE NIEUWE SLUIS TE IJMUIDEN. De tweede deur gearriveerd. De tweede deur voor de nieuwe sluis te IJmuiden is Woensdagnacht op de reede aldaar aangekomen, gesleept door 3 sleep- booten. Donderdagmorgen om 6 uur werd de deur binnengebracht. o ERNSTIGE ZIEKTEVERSCHIJNSELEN NA VACCINATIE. Eer) viertal kinderen ernstig ongesteld geworden. Twee oveileden. Te Goes is een viertal van een groep gevaccineerde kinderen ernstig ziek ge worden. Reeds zijn twee kinderen over leden. De toestand van het derde kind is hoogst ernstig. Bij dit kind treden verlammingsverschijnselen op. Vanwege de rijksseruminrichting is reeds een on derzoek ter plaatse ingesteld. De onge rustheid ODder de ouders is groot. AUTO GESLIPT. Op den Bu8summer grintweg nabij het Spanderwoud is de auto van den 25 jarigen P. B. uit Amsterdam, met een vaart van pl.m. 80 K.M. op den door den regen gladden weg geslipt en tegen den berm opgereden. Door de hevige botsing sloeg de wagen om en schoof daarna nog ruim 20 Meter over den weg voort. De be stuurder riep uit alle macht om hulp en werd door voorbijgangers uit zyn wagen gehaald. Hoewel hy over inwendige pijnen klaagde, kon de dokter geen letsel con- stateeren. Hoe hij nog levend uit den totaal vernielden auto te voorschijn is ge komen, mag een raadsel genoemd worden. HENGELAAR VERDRONKEN. Een Rotterdamsche hengelaarsclub had Zondag een vischwedstrijd georganiseerd in het Ter Aarkanaal. Plotseling geraakte een der visschers, de 18 jarige J. de B., in het diepe kanaal en hoewei anderen in zijn nabijheid waren duurde het onge veer een kwartier vóór de drenkeling kon worden opgehaald. Zyn collega's konden namelijk niet zwemmen. Hoewel onmid dellijk onder leiding van een dokter de kunstmatige ademhaling werd toegepast, bleken de levensgeesten te zyn geweken. Op de honderden andere Amsterdamsche en Rotterdamsche hengelaars, die in het kanaal aan het visscben waren, maakte dit ongeluk een diepen indruk. De club, waarvan de getroffene lid was, staakte den wedstrijd en keerde naar Rotterdam terug. gegeven om te zeggen waarom. Wanneer u aanstonds heengaat, zult u in de voor zijde van het kantoor een stalen safe zien staan -—die safe heeft een letterslot, dat geopend kon worden met het woord •King8way*. Mijnheer Kerry gaf my drie woorden, waan an het eerste de safe zou openen. Hij zeide mij deze woorden, om dat hij ze niet durfde neer schryven. Maar toen bedacht by, dat hy my op deze wijze aan een groot gevaar had blootge steld. Men zoud mannen naar Smith Street, op instinatie van iemand, die ver moedde. dat ik het com bidatiewoord kende, om mij deze woorden af te dwingen en mijnheer Kerry, die het complot doorzag, liet mij arresteeren, wetend, dat ik in een Londensch arrestantenlokaal veilig zou zijn. Hij kwam met een extra trein naar Lon den om mij vry te maken.* Bovendien,* voegde zij erby, »bood de heer Kerry my elke som, die ik wenschte aan als compensatie voor het my veroor zaakte ongenoegen.* Hoeveel vroeg u vroeg Tack gespan nen, terwyl een hooghartig lachje om zijn lippen speelde. •Niets*, antwoordde zij kort en wachtte tot bij het doel van zijn komst zou ver klaren. Wederom keek hy rond naar den ste- vigen bewaker, doch kreeg geen aanmoe diging van het meisje. •Juffrouw MarioD,* zeide hy, terwyl hij zijn stem liet daleD, »gij en ik zyn altijd cnede vrienden aeweeet mnr4 r> DE INVALLEN BIJ DE INDONESISCHE STUDENTEN. Tweede Kamerleden gecompromitteerd Aueta seint uit Soerabaja, d.d. 19 Juli: Naar het Soer. Handelsblad uit Holland verneemt, zyn bij de documenten, die by den inval in de woningen van de Iudone- sische studenten in beslag werden genomen, brieven, die in hooge mate compromitteerend zijn voor vele anderen, onder wie het oud- hoofd van den belasting-accountants-dienst in Indië, de heer Vleming, en de leden van de Tweede Kamer, de heeren Joekes en Cramer. TE SNEL GEREDEN Op den Muiderstraatweg werd de 14- jarige fietsryder F. G. door een auto aan- eens heipen.* Zy schonk geen aandacht aan de af schuwelijke verminking der waarheid en hy ging voort »U kent de plannen van Kerryver telt u my nu eens, onder vier oogen, wel bedenkend, dat wy vrienden zyn, wat de hoogste prys is, die Kerry voor Goulding wil betalen.* •Zit u ook in dat concern vroeg zij verwonderd. •Het zwaarst van alle,* zeide hy op overtuigenden toon. •En wat is de hoogste prys ging hy voort. •Een half millioen en het aanbod is vast tot Zaterdag,* zeide zy. Ik heb juist dien overeenkomstig aan Goulding geschre ven.* Och heer, och heer, och heerzei Tack treurig. Waarom tracht u den ouden heer toch niet te overreden een beetje redelyker te zyn Er kwam een stalen glans in haar oogen. Hij herinnerde zich de episode van het inktstel en werd bang. Welken ouden heer bedoelt u vroeg zy op ijzigen toon. Tack haastte zich om zyn dwaling goed te maken, met het gevolg, dat hij den toestand nog verergerde. •Natuurlijk,* klonk zijD verontschuldi ging, «moest ik niet zoo over den heer Kerry spreken.* O, mynheer Kerry iiirlitLiiliiifliislmiJlltiii.liLiiistriit —o— i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5