Tweede Blad lOpen Jan Geertzen, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. vrijdaB 22 Juli HEUSDEN Domme Critiek. Kinderrubriek. Plaatselijk Nieuws Huwelijks-wtzetten. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. 8t. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Te). Interc. 436 I Ruime auto- garage's (Station N.A.B.O. I SLEEUWIJK-'s BOSCH BEHOORENDE BIJ HET Om jong te blijven. Het feit, dat uw gezondheid te wenschej! overlaat is waarschijnlijk de eenige re(k&, dat gij u door lichte zorgen reeds ^ze nuwachtig, versleten en oud gevoelt. ^.Mis schien zijt gij een dier noodeloozgrllacht- offers van een nieraandoening. Laat deze te voorkomen nierzwakte u niet-*oud ma ken voor uw tijd. Zoek en verbeter de ooraak van uw kwaal. Tracht weer flink.^en gezond te worden. De pijn in de lerptnen, die ellen dige blaasstoornissen, j^Sofdpijn en dui zeligheid, dat afgematte zenuwachtige ge voel behoeven u niet:' langer te kwellen. Alle tesamen makenJpw leven tot een last, die zoodra gij u\y<;" nieren verzorgd hebt, verdwijnt. j? Verzwakte nifrren kunnen met Foster's Rugpijn Niererj Pillen versterkt worden, waardoor gii/ u in elk opzicht jonger voelt. Begin „onmiddellijk met het gepruik. Zonder uijjftel! Wacht niet, tot gij last krijgt var»? rheumatiek, ischias, spit, blaas ontsteking of waterzucht. Ook tegen der gelijke Jèrnstige kwalen worden Foster's Pillen/aanbevolen, doch voorkomen is al tijd beter dan genezen. frkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij' apotheken drogisten a f 1,75 per flacon. 31 Twee bedillende koeien, Gewoon om te loeien, Zagen den leeuwerik ryzen, Hoorden hem orgelen en prijzen. En heimelijk verbolgen, Dat ze niet konden volgen, Begonnen ze bulkend te schelden, Alsof ze de horzelen kwelden. Ik geef voor zoon'n diertje, Geen stroohalmziertje, Sprak de een, onder snuiven en blazen, En begon daarop spy tig te grazen. En voor myne ooren, Is het niet om te hooreo, Sprak de ander, en wrong met de Korens om haar kop zich een slinger van dorens. Maar met lachend gehinnik, Onder plagend gegrinnik, Sprak een paard dat hen luisterend begluurde, En hoofdschuddend trapte en schuurde Wanneer loeiende koeien, Zich met zingen bemoeien, Lachen weide en lucht om hun rede Maar by 't jubelend stygen, Van den leeuwerik zwygen, De velden in luisterenden vrede. Veen, Juli 1927. J. TIMMERMANS. Beste jongens en meisjes: De antwoorden op de vorige raadsels qjn 1. Koetsier. 2. Generaal. 3. Veldmaarschalk. De nieuwe raadsels zijn: 4. Wat b'yft er wel van een groote ronde parinekoek over, als je er de randjes afeet 2. Ik zit in den tuir, en ook in het duin, in de struiken en zeffs by een kui ken Maar nooit zag je mij, in de gras groene wei. In het bosch of soms tus- schen het mos. Wie is nu zoo knap, die me zegt wat die grap wel beduidt, en den naam van dien guit 3. Ik ben een groot en sterk en mach tig dier. Zóó sterk ben ik, dat als men mij den kop afslaat, ik toch altjjd nog honderd jaar word. Wie ben ik OOM KAREL. DE STRAF VAN KABOUTER PIPS In een groot bosch, niet eens zoo ver hier vandaan, woonde vroeger de kabou terkoning Okkie Koolraap, met zyn kabou tervolk. Die kabouters waren heele kleine kerelijes, zoo groot als een turf. Ze woonden in holle boomstammen en ook wel in oude konyneholen of in heele kleine huisjes, die ze van kleine takjes zelf bouw den. Koning Okkie Koolraap regeerde over hen en hy wenschte steeds, dat alle kabouters heel ijverig waren. Want er was heel veel weik voor hen te doen, in dat groote bosch. Jelui weten immers wel, dat de kabouters altijd in de bosschen moeten zorgen, dat alles er netjes uitziet Ze moeten alle afgevallen doode bladeren wegvegen en de dieren, de vogels en de eekhoorntjes en zoo helpen, met het bou wen van hun nestjes. En dan moeten ze natuurlijk elaen dag alle boomen afstoffen, omdat die anders veel te vuil zouden wor den. Dan moeten ze de bloemen water geven en ondertusschen nog allerlei bosch vruchten verzamelen, om eten te hebben, als het winter is en er niets groeit. Je begrijpt dus zeker wel, dat elke kabouter heel ijverig moest ziju. Koning Okkie was dan ook den heelen dag in de weer, om te zien, of iedereen wel zyn plicht deed. Jelui weten natuurlijk ook allemaal, dat de kaboutertjes heel, heel oude man netjes zyn. De meesten zijn wel duizend jaar oud Nu was er een kaboutertje, die nog erg jong was, ik geloof maar honderd dertig jaar. Die heette Pips. Ik vind het wel jammer, dat ik het moet vertellen, maar koning Okkie Kool raap had heel veel verdriet van kabouter Pips. Want Pips was lui. Hij lag veel liever op zyn rug in het gras en liet zich lekkertjes in het zonnetje stoven, terwjjl hij luisterde naar de liedjes, die de kre kels zongen onder hun werk. Op een goeden morgen wandelde ko ning Okkie door het bosch, met een kroon van eikenbladeren op zyn hoofd en een staf in zijn hand, die gemaakt was van een stevige korenhalm. Daar opeens hoorde hy luid snorken. Hij keek goed waar dat vandaan kwam, en daar zag hij, dat ach ter een dikken eikenboom de kabouter Pips lag te slapen Pips riep Okkie luid, Pips heb je de groote eik van het Zonnelaantje al afge stoft en heb je al de blaadjes van de brui ne beuk al opgepoetst en heb je de ver- geet-my-nietjes al water gegeven Pips werd wakker, deed een oog open zoo lui was hy en riep brutaal Nee, kooi- g Okkie, dat heb ik lekker niet gedaan, en ik doe het ook niet, doe het zelf maar Meteen liep Pips hard wegKoning Okkie trok van boosheid zyn mooie kroon van zijn hoofd en trapte er boven op. Dan blies hy op een zilvere fluitje, om a> de kabouters te rsepen. Dadelijk kwamen ze aangesneld en vroegen Wat is er ko ning Okkie Ga allemaal Pips achterna Pak 'm, pok 'in riep de koning. En als je 'm gepakt hebt, dan brengen jelui hem naar den koning der mieren, om hem werken te leeren Pips had nog net gehoord, wat de ko ning zei. Daarom liep hij zoo hard hij kon Want hij was vreeseljjk bang voor den koning der mieren, omdat hij wel eens gehoord had, dat die iemand opat, als die niet wilde werken I De kabouters liepen in draf achter Pips aan, Koning Okkie voorop Pakt hem, pakt hem riep de koning telkens. Vlak by den uitgang van het bosch hadden de kabouters Pips bijna ingehaald. Pips kon byna niet meer. Plotseling maakte hy een sprong op zy en verschool zich achter een dikken eik. Wy leveren onder speciaal gemakkelijke conditie. Vraag onze Voorwaarden, op aanvraag worden U deze gaarne toegezonden. Concnrreerende prijzen. Oude bouwwerken in het Land van Heusden en Altena. III (SLOT.) ANDEL De voormalige kerk van St. Maarten, thans N. Hbevindt zich in een zeer desolaten ruïne-toestand. Alleen de fraaie toren uit de vijftiende eeuw heeft wegens zijn robusten bouw de vele stormen van velerlei aard alhier, getrotseerd. De stoere romp wordt be dekt door een keurig gemetselden spits, die met den toren der N. H. Kerk te Chaam het eenig voorbeeld in onze pro vincie is. Den toren ingaande bemerkt de bezoeker aanstonds den geesel der vernieling. De torenhal wordt nog slechts gedeeltelijk ingekluisd door in't midden vernield gewelf, zooals dat ook te Dieden in den toren het geval is. Dergelijke fractuur is het gevolg geweest van het ruw uithalen der voormalige oude klokken. Van de oude kerk te Andel is niets meer dan een halve ruïne gespaard. De Zuidelijke muurpanden van het schip en van het trannsept staan nog eernaam te rouwen, terwijl al het overige der middeleeuwsche kerk van den bodem is weggevaagd. GIESSEN s Van de voormalige St. Agneekerk, in de vijftiende eeuw ge bouwd, had Jonkheer Jan Pieck, wiens familiegraf onder Heesbeen vermeld werd in dit jaarverslag, het eollatierecht ten opzichte van het hoogaltaar. Van deze oude kerk bestaan nog slechts drie traveeën, als schamele overblijfselen van vervlogen, middeleeuwsche, heerlijkheid. Het oude slot der Heeren Pieck is sedert ruin een halve eeuw gesloopt, zoodat van de kerkelijke en burgerlijke heerlijk heid, die tot St Suitbertus, gezel van St. Willibrord, tot de zevende eeuw op klimt, niets meer is staande gebleven dan het vermelde. HEUSDEN. De voormalige St. Cathe- lijnekerk, thans N. H., ter plaatse dag- teekent van het midden der veertiende eeuw, uitgezonderd de twee noordelijke koorkapellen die twee eeuwen later ge bouwd zijn, kort voordat de kerk aan de N. H. overging. Dit geschiedde reeds in 1579, een der allereerste her- EEN KIJKJE VAN DE JONGSTE ONLUSTEN TE WEENEN. De barricaden worden door de politie geruimd. vormingen in Brabant. Zeven jaren te voren was de kerk gedeeltelyk uitgebrand en werd zij na eenige jaren wederom hersteld en bouwden de N. H. omstreeks 1640 het koorgedeelte wat hooger op, zooals ook het jaartal op den Oostmuur te lezen geeft. De afgeknotte torenspits dagteekent ook uit het midden der zeventiende 6euw. Aan de provinciale Commissie was door den President-Kerkvoogd het ver zoek gericht, om voorlichting en steun bij mogelijke herstellingen. Onzerzijds is daarop geadviseerd, de fraaie bak- steenen ongerept te laten voortbestaan, daar de soliditijd van den bouw nog voldoende blijkt en een restauratie heel den ouden geest, de warme, antieke, patine van dit historisch gebouw zou wegnemen. Het inwendige is geheel met kalklagen bedekt en het houten gewelf met een doodsgrijze tint. Te Heusden is de aandacht van den Burgemeester gevestigd op de fraaie gevelsteenen en muurankers, niet zonder reden, omdat, eenige jaren her, gevelsteenen verkocht en door afgietsels vervangen zijn ge worden. RIJSWIJK „In de Rotgans" vindt men de schamele, oude, resten van den lagen, stompen, toren waarnaast men een zeer onbeduidend negentiend'eeuwsch N. H. kerkje aantreft. Niets merk waardigs viel hier te rapporteeren. UITWIJK Van de voormalige Lieve Vrouwe kerk, alhier kan niets meer ver meld worden, dat de belangstelling der Provinciale Commissie zou kunnen wek ken. VEEN De Oude St. Paulus, thans N. H. Kerk, bevindt zich in vrij-goeden toestand. Dr. G. Tjalma alhier, corres- poudeerend lid der Provinciale Commis sie, heeft daaraan jaren zijn zorgen ge wijd. Aan de grens van Veen bevinden zich langs den grooten weg een paar grens- steenen. Op den eeueu staat 't wapen schild van 't Land van Altena, d. i. een schild met twee geaddosseerde zalmen van keel op een veld van goud, en op den anderen grensblok is 't bekende wiel vau Heusden gebeiteld. Deze grenspalen verdienen de aandacht en de belang stelling zij herinneren een ieder aan de twee landouwen Van den voormaligen Zuid-Hollandschen waard in Brabant: de Landen van Heusden en van Altena. WIJKi Slechts enkele monumentale bionuen getuigen hier nog vah de groot heid van 't verleden. De heeren Spie- rinck van Wel, de Abten der Witheeren- Abdij van O. L. Vrouw van Middel burg, de Tempeliers, de Abdij der Wit- heeren te Berne, hadden deel in het roemrijk krouiekboek van Wijk. Het kasteel van Wijk viel onder de vernielende slagen der Franschen in 1672 in puin de adelijke huizen Kronen burg, Eykensteyn vervielen tot puin en vormden zich iu boerderijen en de fraaie, oude gevels van 't verleden gingen tijdens den Gelderschen oorlog (begin XVIe eeuw), in 1672 en tijdens de vele water rampen verloren De St. Elisabethsvloe^ (1421) en de latere dijkbreuken van 1587, 1591, 1593, 1740 en 1809 richtten groote schade aan. Van het „Monnikenhof" het klooster der roemvolle Tempeliers bleef haast niets meer over, evenmin als van de oude schoonheid der St, Maartens-, thans N. H. Kerk van Wijk. De kerk bestaat uit een geheel in tuf steen gebouwd, doch afgesloten priester koor. De buitenbouw ervan is lager dan 't schip, naar ouden trant. Ofschoon de materialen, de tufsteen vooral, tot den Romaanschen tijd opklimmen, dagtee kent het koor toch uit het laatste der veertiende en 't begin der vijftiende eeuw De kerk is slechts weinige jaren later ge bouwd. Van deze kerk gaf het Provinciaal Ge nootschap voor Kunstenen Wetenschap pen in Noordbrabant twintig jaren ge leden „Het Missale van Wijck" met zijn merkwaardig kalendarium en fun daties uit. De algemeene toestand van het kerkgebouw met zijn massalen toren is vrijgoedofschoon aan het inwendige meer zorg wordt gewijd dan aan de buitenordonnantie. Na dit rapport over de oude bouw werken in de Landen van Heusden en Altena, valt er in dit jaarverslag weinig over de andere gemeenten in ons gewest aan de Staten te vermeiden." beenen door 't uitglyden van paarden^ en vee, doorgetrokken of stubgescbaaf-| de borsten of schouder bij trekpaarden voorkomende, zeére gevoelige of zwe rende spenen en uiers by 't vee of waar huisdieren zich gekwetst hebben, waar uitslag of zweren zyn ontstaanf gebruikt men de beroemde Oprechte} Winsamer Zalf. Prijs per bus f 0.75. Verkrygb. by Apoth. en Drog. AALST. Zaterdagavond gaf de Fanfare Prins Hendrikalhier, een concert. De verschillende nummers werden uitnemend ten gehoore gebracht. Heel wat belang,- 8 ellenden, ook van elders, waren aanwezig. AALBURG. Aan den autobus-ondernemer A. Bouman alhier, werd door Gedeputeerde Staten van Noordbrabant in hunne ver gadering van Woensdag j.l. concessie ver leend, voor het exploiteeren van een auto busdienst van Woudrichem via Heusden naar 's Bosch en wel om 4 maal per dag uit Woudrichem en even zooveel malen uit 's Bosch te vertrekken, op het gronde gebied der gemeenten Heusden, Herpt» Hedikhuizen en Vlymen echter mag hjj passagiers noch in- noch uitladen. By K. Baayens alhier is een post duif komen aanvliegen met een ring ge merkt 6259612. H.M. DE KONINGIN HEEFT EEN BEZOEK AAN DE MIJNSTREEK IN ZUID-LIMBURG GEBRACHT. Overal waar de Koningin, zich met den Prins en Prinses vertoonde werden de hooge bezoekers toegejuicht. Hierboven de hulde van de Limburgsche schooljeugd. ANDEL. De heeren A. Verbeek en N, Schouten zyn te werk gesteld als volontair aan de byzondere school te Waardhuizen. Op 2 Augustus a.s. zal de Hervormde Meisjesvereeniging »Tabitha« een reisje maken naar Arnhem en Omstreken. Jffaiwsblad (Wordt vervolgd.) iAéum__A. WtÊÊÊKmI ■fcrwii—i itiiia

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9