Parlementair Overzicht. FEUILLETON De Amerikaansche Dlllionatr. Buitenland Und van alten» Uitgave: Firma L. J. YEERMAN, Heusden. No. 4T28. Woensdag 27 Juli 1927. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Pijnlijke teten Z Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De eerste Kamer houdt de eer op. Minister de Geer verdedigt de Middenstandscredietbank. Een steen des aanstoots in de Tweede Kamer. Over listige haringen en bokkingen. 's Gravenhage, 21 Juli. De Eerste Kamer, anders wel eens het stiefkind der parlementaire belangstelling, hield deze week toch maar de eer op. Al lag de Tweede Kamer aan het Schevening- sche strand of zat te schudde-buiken van den lach om een of andere clowriefje in het Circus Hagenbeek, niet zoo de senaat. Die vergaderde, zooals het een senaat, die zich zelf respecteert, past. Baron van Voorst tot Voorst was weer hersteld en presideerde. In de eerste plaats was er een adres in gekomen van den Volksraad, met verzoek, de beslissing betreffende fusie van Oorlog en Marine niet aan te nemen, alvorens het. advies van den Volksraad te hebben inge wonnen. En dan was er, als hoofdschotelde in terpellatie de Zeeuw over het subsidie voor de Koninginnebrug te Rotterdam. Door het feit, dat Rotterdam's vroede vaderen het subsidie van de hand wezen, kwam deze interpellatie in een eigenaardige positie, zulks te meer, waar minister Kan de inter pellatie al twee weken geleden bij voorbaat schriftelyk beantwoord had. Ja, vond me neer de Zeeuw, ik kon nu eigenlyk mijn interpellatie wél intrekken. Maar omdat de zaak een algemeen karakter had, wilde hy er toch nog wat over zeggen. En hy deed dat heel vriendelijk. Onder bepaalde omstandigheden mocht belastinggeld worden besteed, om werk in het land te houden. Maar het mocht geen regel worden. De Commissie voor de werkverruiming heeft het Rotterdamsche gemeentebestuur niet kunnen overtuigen, dat het werk aan een Nederlandsche firma gegund moest worden. Toen de zaak zoo stond, ontvingen ze van den minister een schryven dat hy er prijs op stelde, het werk te geven aan een Ne derlandsche firma. Naar sprekers meening was de minister toen te laat. Toen bleek dat het subsidie voor een deel uit de kas van een der inschrijvers kwam, heeft de gemeenteraad van Rotterdam het subsidie geweigerd. Dat vondt roeneer de Zeeuw juist. Het had niet mogen gebeuren, dat de minister aan Werkspoor medewerking vroeg en de minister moest bekennen dat hij op dezen weg niet voort mocht gaan. Minister Kan, het woord verkrijgend, wilde ook nog het een en ander recht zetten. Hij was dankbaar voor deze gelegenheid daartoe en ook voor de prettige manier, waarop meneer de Zeeuw interpelleerde. De aanleiding voor 's ministers telegram was een bezoek van een inschrijver niet Werkspoor die hem zei, dat er kans was, dat het werk aan een buitenlander gegund zou worden. EEN PAKKENDE ROMAN VOL SENSATIE. (Vrij bewerkt naar het Engelsch.) 18) ::o »Ach, nu, we moeten niet twisten, zeide hy «toe gebruik uw invloed eens bij mijnheer Kerry ten goede. 0 «Ik hoop het waar te nemen,zeide zij, «hoewel ik niet inzie op welke wjjze U daar iets aan zoudj hebben.* En voor hij het wist stond hij al op straat. Op zekeren avond werd Elsie, toen zjj op weg was naar haar flat in Chelsea, gevolgd door een goedgekleed vreemdeling, die, zonder eenige inleiding, 50 000. gulden bood vo^r eenige inlichtingen over de aankoopen, welke de L. Trust van plan was te doen. Haar eerste impuls was door te loopen, haar tweede, heel erg boos te zyn. Maar h aar derde en laatste was om den man te antwoorden. «U kunt uw principaal mededeelen, dat het onnoodig is, my geld aan te bieden, om de eenvoudige reden, dat ik niet de minste notie heb van de plannen van mijn heer Kerry. En ze li^p door erg kwaad en volgde ^MAtttfÉMÉÉflBÉÉftdlA«MIÉMÉk9MÉ Spreker deed toen niet anders dan Rotterdam *ven voor oogen houden wat hij meent, dat iedere minister doen moet. Maar men had spr. moeten antwoorden, dat gunning in dit stadium moeilijk meer ging. Doch dat deed men niet en vroeg^ of spr. het verschil wilde bypassen en daartoe verklaarde hij zich bereid. Voor minister Kan gold dus slechts het belang der werkers, het object als werkverruiming. Minister de Geer diende de Eerste Kamer ook van antwoord, naar aanleiding van de voorloopige beschouwingen in zake de Centra le Middenstandscredietbank. Zeker er heeft, versnippering van krachten plaats gevonden, er zijn fouten gemaakt door de middenstands- banken, waardoor onnoodige verliezen zyn geleden. Maar dat wil nog niet zeggen, dat middenstandsbanken gevaarlijk zyn Want de gevaren waren juist ontstaan, door dat de grenzen van het middenstandscrediet overschreden werden. Minister de Geer was van meening, dat ffnaDcieele opzét van het nieuwe bedrijf het risico van den staat vermindert. En waar het nieuwe bedryf met een schoone balans begint en uit de winst geleidelijk zyn interne positie versterkt, kon Z.Exc. niet inzien, dat het aandeelen kapitaal niet zou kunnen worden geplaatst. Het bedrag van credieten, dat bij den aan vang der zaak van de fusionneerende banken zal worden overgenomen, duidde erop, dat de middenstandsbanken zeker wel een be hoorlijk bedrijf zullen hebben. En voor de vrees dat de nieuwe middenstandsbank min der solvabele credietnemers tot zich zou trekken, was niet de minste grond aanwezig. Elk crediet zou naar zuiver banktechinsche beginselen beoordeeld worden en zou dit door de directie niet voldoende in het oog gehouden worden, dan was daar immers nog altijd het toezicht, dat de regeering in samenwerking roet de Nederlandsche Bank uitoefent. Dat zou daar dan zeker voor waken. Neen, er behoefde geen vrees te bestaan, dat een middenstandscredietbedrijf, mits behoorljjk georganiseerd en veilig bo- stuürd, geen voldoende winstcapaciteit zou bezitten, om na dekking zijner kosten, een behoorlijk overschot te laten. De capitulantenwetsteen des aanstoots in de Tweede Kamer, blijkens het voorl. verslag. Omdat vele leden meenden, dat dit wetsontwerp eigenlijk niet door het huidige kabinet had mogen worden inge diend. Zij zagen er een militairistische uiting in. Deze leden meenden, dat het ambtenarencorps uit alle groepen der be volking 'behoorde te worden gerecruteerd en zy vonden het oogewenscht, dat door een overvloed van oud-militairen in den burgerlijken dienst, deze als het ware «vermilitariseerd« werd. Nog afgezien van het feit, dat tal van personen op reeds eenigermate gevorderden leeftyd in 's Rjjks dienst komen, die niet de vereischte voor opleiding achter den rug hebben. Maar lijk. Den volgenden morgen vertelde zy den millionair van haar ontmoeting en hy knikte vroolyk. «Die man was Gelber hij is een privé detective in dienst van Hermann Zeber- lieff en hij zal u niet meer lastig vallen,* zeide hij. «Hoe weet li dat?* vroeg zij verwon derd. «Omdat u nooit onbewaakt naar huis gaat.* zeide hy. «Een van mijn mannet jes hield een oogje op u.« Een oogenblik zweeg zij en vroeg toen Heeft Zeberlieff een hekel aan U Hij knikte langzaam. In zijn gezicht kwam een trek van oneindig verdriet «Hjj haat mij,* zeide hy zacht* en ik haat hem als den duivel zelf.* Zij keek naar hem eri hunne blikken ontmoeten elkander. «Ik haat hem,* hij aarzelde «omdat by zich gemeen gedroeg tegenover een vrouw.* Het was, alsof zich een ijzige hand om Elsie's hart heen sloot en gedurende eenige oogenblikken kon zy nauweljjks adem ha len. Zij voelde, dat zij bleek werd en de kamer scheen om haar heen te draaien. Zy boog haar hoofd en haar vingers speelden onbewust met de brieven, die voor haar lagen. «Werkelijk vroeg zij beleefd. «Dat was dat was verschrikkelijk slecht van niet alle leden van de Kamer dachten er zoo over. Er waren er ook, die deze be zwaren wel wat overdreven vonden. Kom kom, we hoefden heusch niet te vreezen, dat het aantal capitulanten, dat in een burgerlijke betrekking zou worden geplaatst, bijzonder groot zou zijn, zelfs zóó groot, dat ten slotte het overgroote deel der ambtenaarsplaatsen door oud-militairen zou worden bezet. Maar zou deze wet wel bezuiniging brengen en zou ze wel in het belang der defensie zijn Dat was een andere vraag. En die werd niet duidelijk in het aangegeven stelsel beantwoord. Alleriei vragen kwamen op hoe groot de in het ontwerp genoemde premie zou zijn, of die in eens of jaarlijks zou worden uitgekeerd, of er jaarlijks wel genoeg burgerlijke betrekkingen te vergeven zouden zyn, en welke dat dan zouden zijn, enz. En deze leden betwijfelden of zich wel de besten als capitulanten beschikbaar zouden stellen. Het behoefde dan ook niet te verwonderen, dat een aantal leden de regeering verzochten of niet de mogelijk heid bestaat, het ontwerp in dien geest te wyzigen, dat lo. den capitulanten ze kerheid wordt geboden van plaatsing in een burgerlijke betrekking2o. dat be vorderd wordt, dat voor de vervulling der te verkrijgen burgerlijke betrekking vol doende geschiktheid aanwezig zij en 3o. dat door wettelijke regeling voorkomen wordt, dat door plaatsing van een capitu- lant rechten van andere ambtenaren of beambten worden geschonden. Over het wetsontwerp ter voorkoming van misbruiken id den uitvoerhandel van haring, van ons Nederlandsche zeebanket, was meer eenstemmigheid onder de leden van de Tweede Kamer. Velen wilden nog verder gaan, vroegen of men wel wist, dat er in andere takken van den visch- handel allerhande knoeierijen voorkwamen, van listige handelaren, die de minderwaar dige Spaansche ansjovis als Hoilandsche in den handel brachten, terwjjl buitenland- sche haring van inferieure kwaliteit naar Lemmer werd gebracht, om daar gerookt te worden en dan als Zuiderzeebokking aan de liefhebbers te worden voorgezet En of de regeering dan maar maatregelen wilde nemen, tegen deze anti-nationale bokking. Inderdaad, tegen deze rare bokkingen, die turfschip-van-Breda-allures durven aan te nemen, moet opgetreden. Maar wie zal uitmaken, of de wieg van een haring in de Zuiderzee stond en wat te zeggen van éooigré's Het lykt een moeilijk geval, deze bokkingkwestie. Stukgeloopen, zacht en gene of Branderig, ver men met F DROL. Zff*#oorde de bel van de telefoon klin gelen en hij nam den hoorn op. Hij wisselde een paar woorden met den onzichtbaren spreker, toen. «Ik ben zoo terug,« zeide bij. «Mijn heer Grant wil mij spreken. Zy knikte. Nu ging de deur met een zacht «klik* dicht en zij legde haar hoofd op haar ar men op het bureau en barstte in een hartstochtelijk weenen uit. Liefde was het hart van Elsie Marion binnen geslopen. Onverwacht en bracht tegelijk het zoete en het bittere met zich mede. o— ELFDE HOOFDSTUK. De Dame. die bevreesd was. «Waar ga je vanavond heen, Vera Hermann Zeberlieff sprak tot het meisje dat by het raam stond. Zy stond bij een venster dat uitzag over Park Lane in de richtig van het Park zelf. Er gloeide een cigarette tusschen haar lippen en de zachte giijze oogen wa ren op een punt gericht, gelegen ver bui ten den kring der menschelijke waarneming. Met een ruk keerde zij zich tot haar half broeder en trok haar welgevormde wenk brauwen op toen hij de vraag herhaalde. «Waar ik naar toe ga herhaalde zy «wel, dat is een eigenaardige vraag, Her. GEWELDIG ONWEDER BOVEN DE OMGEVING VAN LEUVEN. Groote schade aangericht. Over de omgeving van Leuven, namelyk Haacht, Rotselaar, Tildonk, Werchter, Wespelaar, brak een geweldig onweer los, dat gepaard ging met felle regenvlagen, waarbij gedurende zekeren tijd dikke hagel- steenen gemengd waren. De ysbrokken waren zoo groot als knikkers. Aldus werd ontzaggelijke schade aangericht aan de bieten, bitterpeen, aardappelen enz. De afgepikte maar nog niet opgebonden graan- hopen liggen in 't water en hier ook zal, als 't weder niet spoedig verandert, groote schade uit voortspruiten. De bliksem sloeg op verscheidene plaatsen in boomen werden vooral getroffen. In een woord, sedert lang had men alhier zoo een zwaar onweder niet meer gehad. TRAGISCH. Een verschrikkelyk ongeluk is Vrydag- namiddag gebeurd te Leefdael, op den weg van Brussel naar Leuven, en dit in bij zonder tragische omstandigheden. Emile Clapuyt, 30 jaar oud, wisselagent te Dour, reed per auto naar Leuven, waar by Zaterdag in het huwelyk zou treden met mej. Marie Louise Raes. Hy was vergezeld van zyne ouders en van zijn broer Maurice. Te Leefdael is de weg heel smal en 't is daar dat de auto botste op den motor vrachtwagen eener melkinrichting, met het gevolg, dat de auto der familie Clapuyt met alle geweld tegen een boom geslagen werd. Emile Clapuyt werd om zoo te zeggen op slag gedood. Mevr. Clapuyt, zyn moeder, werd doodelijk gewond opgenomen en naar eene kliniek van Brussel overgebrocht. Zijn vader, en zyn broer werden gewond, doch minder erg. Intusschen was men te Leuven de bruids tafel aan 't gereed maken en stroomden de bloemen toe. Toen de aanstaande het nieuws vernam overviel haar een crisis, die twee uren geduurd heeft en sedert dien is zij in een staat van volslagen wezenloosheid. GRIEZELIGE VONDST. Te Rijssel hebben grondwerkers in de Madeleinewjjk een tiental schedels en menschelijke beenderen opgegraven. Men vermoedt, dat men te doen heeft met slachtoffers van de belegering van Rijssel door de Oostenrijkers in 1792. o GEWELDIGE STORM BOVEN ITALIË. Vier dooden, 50 gewonden. Zondagavond is een geweldige storm boven Cremona en over de heele provincie losgebroken. De daken van een groot aantal huizen en van een der kerken werd niet voor mijn doen en laten.* «Ik verwacht van avond eenige heeren,* zeide hij nonchalant, «Je kent er een paar van Leete is er een van.* Zij huiverde even. «Een buitengewoon ongezond heer,a zeide zij. «Werkelijk, Hermann, je hebt het raarste mengelmoes van vrienden en ken nissen, dat ik ooit gezien heb. Het lykt wel een stelletje futuriston.* Hermann en Vera waren nooit al te beste vrienden geweest en slechts de be paling in het testament van hun vader had hen zoolang by elkander gehouden. De oude Fredrick Zeberlieff had zijn fortuin in tweeën gesplitst. De eerste helft moest eerlijk gedeeld worden tusschen zijn zoon het kind van zijn gestorven vrouw en het meisje wier moeder haar komst in de wereld slechts eenige uren overleefd had. Het tweede deel moest wederom pre cies tusschen hen beiden gedeeld worden* op voorwaarde, dat zy gedurende den tyd van vyf jaren na mijn dood samen blyven wonen, zonder dat een van beiden gedu rende dien tijd trouwt. Want, «besloot het testament, «het is mijn wensch, dat zij elkander beter leeren kennen en dat de verwijdering, die er tusschen hen ont staan is langzamerhand zal worden opge heven door een wederzydsch verstaan en begrypen.* Het meisje dacht aan het testament, terwijl zij naar den haard liep en deasch door den storm vernield. Een inrichting voor de zijdeteelt werd volmaakt verwoest. Op dit oogenblik telt men al 4 dooden een vijftigtal gewondenaanmerkelijke schade is overal aangericht. Ook te Acpuanagra is een doode te betreuren. o— ERNSTIG AUTO-ONGELUK. In de vroegte is Vrijdag in de nabijheid van Boedapest een auto, tengevolge van een defect aan de stuurinrichting, van een 20 meter hooge helling omlaag gestort. De zeven inzittende kooplieden, die op weg naar de markt waren, werden allen levens gevaarlijk gewond. WINDHOOS. De dorpen Strengdt en Hotzenroda bij Eisenach zijn ernstig geteisterd. Meer dan 60 huizer. werden verwoest. Een persoon is gedood. —o— DE UITVAART VAN KONING FERDINANT VAN ROEMENIË. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de uitvaart van Koning Ferdinand onder enorme belangstelling en deelneming heeft plaats gehad. Het was 9 nur 's morgens toen de iykstoet zich by het paleis in beweging zette naar het noorder-station, waar vier speciale treinen gereed stonden om het stoffelijk overschot en de rouwdragenden naar Curtea de Arges over te brengen. Daar aangekomen, werd de lijkkist door Koning Alexander van Joegoslavië, prins Nicolaas en de officieren der Koninklyke militaire kanselarij van den wagon door de Koninklyke wachtzaal Daar de affuit gedragen, die voor het station gereed stond. De stoet stelde zich op in dezelfde volgorde als te Boekarest en zette zich in beweging naar het klooster. Langs den geheelen weg waren deputaties van alle Roemeensche regimenten opgesteld. Diep zwaaiend brachten de vaandels de lijkkist hun groet. Nadat de affuit met de lykkist gepasseerd was, spoedden de vaandeldiagers zich langs een korteren weg naar het klooster, waar nogmaals een laatste groet werd gebracht. Het was vijf uur, meldt men aan de »Crt.«, toen de stoet het klooster bereikte. Koning Alexander, prins Nicolaas en de officieren der militaire kanselary droegen de kist naar binnen. In het klooster werd een godsdienstoefening gehouden door alle metropolieten en bisschoppen van Roemenië, in totaal 120 geestelijken. De lykkist stond onder een baldakijn, omgeven door de leden der Koninklijke familie. Toen de geestelijken, overeenkomstig den ritus, het lied «Eeuwig zy ziju herrinnering* aan hieven, weenden de Koningin en alle andere aanwezigen luid. Na de godsdienstoefening werd de kist in de kerk gebracht, slechts begeleid door de leden der Koninklijke familie, dec regentenraad, de ministers en de generaals. De lijkkist werd nog niet in de groeve geplaatst, die zich links van den ingang «Ons huishouden, zooals het nu is, loopt de volgende maand ten einde,* zeide zy en hij knikte. «Ik zal bly zijn als ik het geld kryg, bekende hy,« en niet buitengewoon treu rig gestemd als ik.* «Mijn rug zie,* maakte zy den zin af. «Daann stemmen wij tenminste volkomen overeen.* Hy sprak niet. In dergelijke woorden wisselingen verloor hij het altjjd, en zy trok in gedachten aan haar cigaret. «Ik ga naar het Technisch College, naar een prijs uitdeeling,* zeide zij en wachtte op zyn onvermijdelijke sarcasme, «Naar het Southwood Instituut «Zij knikte.* «Je bent op weg een heele persoonlijk heid te worden in de weldadigheidswereld,* zeide hij met een valsch lachje. Het zal me nooit verwonderen als ik nog eens boor, dat je non geworden bent. «Ik ken iemand, dien dat wel zou ver wonderen zeide zy. «Wie dan vroeg hy vlug. Myzelf, zei het meisje koel. Met een gegrom ging hy weer in zyn stoel zitten. «Het is hard voor je, dat ik niet trouw, ging zy voort. «Jjj krygt de heele erfe nis als ik trouw gedurende de periode die in het testament staat.* «Ik wensch heelemaal niet, dat je trouwt* snauwde hy. «oor het Ijmd van Heusden en AlteiaJeLangstraat en ie Bommelerwaard ■ma

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1