ltiiiiieiilaiid. Bekendmaking. Plaatselijk Nieuws der kerk bevindt. Eerst nadat de Koninklijke familie haar gebed had verricht werdeo ook de andere autoriteiten binnen gelaten. Op het oogenblik, dat de kist in de groeve werd geplaatst, donderden in alle Roemeen- sche garnizoens de batterijen haar 101 saluutschoten, terwijl in de dorpen de kerkklokken luidden. In alle Roemeensche kerken werden godsdienstoefeningen ge houden. Na de ceremonie begaven de leden der Koninklijke familie zich per auto naar het station. Zij keerden onmiddellijk naar Boekarest terug. EEN ONFORTUINLIJK CHAUFFEUR. Te Den Haag reed een Ford-auto op den Bezuidenhoutscheweg ter hoogte van den Schenk weg een wielrijder aan, den heer v. G. Vervolgens kwam de bestuurder in aanraking met een tweeden wielrijder en ten slotte botste het Fordje tegen een groote vrachtauto. De stagnatie was niet gering, De beide automobielen waren tezamen vereenigd en de kraanwagen werd gealarmeerd om het Fordje te noodzaken zjjn prooi los te laten. De Eerste Hulpdienst vervoerde den eersten wielrijder, den heer v. G., die een bloe dende hoofdwonde had bekomen, naar het Gemeenteziekenhuis en de politieautoriteiten deden het noodige om achter de waarheid te komen. Het tramverkeer ondervond in niet ge ringe mate stoornis. O— ONWEER. Gedurende een hevig onweder, dat ge paard ging met hagelslag sloeg einde der vorige week de bliksem in een elevator van de Julianakanaalwerken te Maasbracht. De bliksem volgde de rails en trof twee arbeiders, die ongeveer honderd meter ver der in een put schuilden. Zjj werden tegen deu grond geslagen, doch bleven ongedeerd en kwamen met den schrik vrjj. Boven den Zuidoosthoek van Drente heeft ook een onweer van ongekende hevigheid gewoed, dat ongeveer 2 uur aanhield. Onder Klasienaveen werd de 17-jarige B. K. in huis door den bliksem getroffen en op slag gedood. Zijn moeder en zuster werden bewusteloos geslagen, doch kwamen na eenigen tijd bij en bleken geen letsel bekomen te hebben. In de woning werd geen schade aangericht. Tengevolge van den hevigen slagregen is de trambaan der E.D.S. onderspoeld, zoodat het tramverkeer gestoord werd. De oogst heeft veel geleden door den hagel slag, waarmede het onweer gepaard ging. Te Erica zijn, tengevolge van het inslaan van den bliksem, de woningen der families S. en De V. afgebrand. In die der eerste werden twee kinderen bewusteloos geslagen. Eerst laat in den avond zjjn zij by geko men. Het electrische net is ernstig bescha digd, zoodat de stroomvoorziening belem merd is. o DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Te Veenendaal wilde de monteur A. Landman uit Arnhem, een nieuwe lamp op een benzinepomp zetten. Hij klom in de jjzeren kolom en in de meening dat de stroom was afgezet, raakte hy de koperen fitting van de lamp aan, waardoor hjj den vollen stroom door het lichaam kreeg. Op zjjn gegil werd de stroom uitgeschakeld en kon hy door zjjn kameraads worden opgevangen en in de nabjjstaandè garage binnengedragen. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig, doch de langdurige pogingen om de levensgeesten weder op te wekken mochten niet baten. Landman was 27 jaar oud en ongehuwd. o DE DOOD VAN DEN HOTELHOUDER TE ZUNDERT. Op de rol van de vacantiekamer der Haagsche rechtbank kwam Vrjjdag voor de zaak van de weduwe C. van de Meer te Zundert, wier man in den nacht van 10 op 11 Januari 1927 door eenige marechaussees is doodgeschoten. Genoemde weduwe had hiervoor den Staat en de loeide marechaussees gedagvaard en zjj eischte voor zich en haar kinderen betaling van een bedrag van f50.000. Voor den Staat stelde zich de lamd- advocaat mr. J. H. Telders, voor den marechaussee Claessen jhr. mr. G. W. van der Does en voor den marechaussee Coolen mr, A. F. Telders. De zaak werd daarna aangehouden tot 6 September. o— STEEDS AANHOUDENDE VOORUIT GANG IN KINDERUITZENDING. Onverminderd duurt de vooruitgang van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies voort. Tot October zjjn behalve nog eenige in bet Noorderhuis, alle plaatsen in de 9 Tehuizen bezet of besproken. Omstreeks 1 October begint de zg. winterverpleging. Ook hiervoor is de belangstelling sterk stjjgende en zeer terecht. De z.g. gele propaganda-brochure, met Wie een exemplaar wenscht, kan dit bekomen bij A. C. Bos te Egmoad aan Zee. ONDER EEN~AUTOBUS. Toen Zaterdagnamiddag het tienjarig meisje van W, Vlasblom te Ridderkerk aan den Kerkweg, per fiets een boodschap zou gaan doen, passeerde haar op dien weg een zwaren autobus. Op het zelfde oogenblik slipte haar rijwiel en viel zjj voor het achterwiel van de autobus, hetwelk over haar heenreed. Het meisje werd dood op genomen. VERDRONKEN. De 21-jarige A. B., dienstbode by de fam. K. te Zierikzee is waarschjjnljjk by het plukken van bloemen in den vjjver achter het heerenhuis verdronken. Men vond haar voorover in den vijver liggen. O DE DANKBARE AMERIKAAN. In den afgeloopen winter gebeurde het, dat een Amerikaan aan het N.H. kanaal nabjj Het Schouw met zijn auto in de modder wegzakte. Hy vroeg toen tever geefs aan eenige voorbijkomende melkryders om zjjn wagen met hun paard uit de modder te trekken, Een boerenzoon uit de Broekermeer heeft ten slotte geholpen de auto op den weg te trekken. De Amerikaan dankte en noteerde den naam van zijn helper. Eenigen tjjd later ontving de jonge man als belooning een radio-toestel cadeau. En nu heeft bij weer een nieuw motor rijwiel van den Amerikaan gekregen. o— DE VERDWENEN NOTARIS. Iu de omgeving van Hoogeveen, hebben de majoor der Rijksveldwacht R. Spa en de chef-gemeenteveldwachter H. Bults in een kreupelboschje bij Tienhout het lijk van den sedert 18 Juli j.l. voortvluchtigen Groningschen notaris H. S. gevonden. Het lijk is naar de begraafplaats te Hoogeveen vervoerd. KINDEREN OP~DE FIETS. De vrouw van den metselaar W. B. te Bergambacht vervoerde het 4 jarig kind achter op haar rijwiel. Op een gegeven oogenblik geraakte het voetje van het kind tusschen de spaken. Het voetje werd hevig verwond. Onmiddelljjk moest ge neeskundige hulp worden ingeroepen. o DE EERSTE PASSAGIERS VLUCHT AMSTERDAM—BATAVIA EN TERUG VOLBRACHT. Het vliegveld Schiphol te Amsterdam is Zaterdag het tooneel geweest van een groote gebeurtenis de aankomst van het eerste passagiersvliegtuig, dat de vlucht AmsterdamBatavia en terug ondernomen heeft. Een groote gebeurtenis als zoo danig is het ook in stad en lande gevoeld. Bleek dit niet uit de voortdurende belang stelling, die er voor het K. L. M.-vliegtuig en zjjn bemanning gedurende de reis be staan heeft, dan was het toch wel zeker duideijjk door het geweldig enthousiasme der menschenmenigte, welke Zaterdagmid dag op Schiphol was samengestroomd om de Indië-vliegers te begroeten. Een men- schenmeoigte was hetdat het er vol zou zjjn had men van te voren kunnen ver moeden, doch hoe geweldig groot de be langstelling was bleek pas dezen middag. Reed3 in de eerste middaguren begon de trek van bewoners der hoofdstad naar het vliegveld te voet, per flets, per boot, met auto's en wagens toog men er heen. Tegen drie uur was het een heele optocht ge worden, die slechts door de zorgen der politie en door de goede organisatie op het vliegveld, waar de menscheiistroom uit mondde, in goede banen geleid kon worden. Schiphol was ter eere van de terugkomst van het Ihdië-vliegtuig in feesttooi. Op het terrein, vlak by de plek waar de H. N. A. D. P. zou landen, was een soort tribune, een platform gebouwd, waar de gasten plaats hadden genomen en waar tevens de bemanning van het vliegtuig ontvangen zou worden. Daar achter waren afrasteringen, die de toeschouwers van het vliegveld scheidden, terwjjl langs de af- rastingen tal van vlaggen stonden gesteld. Enkele groote Philips-luid-prekers vertelden de volke luidkeels de mededeelingen, die op het platform gedaan werden, waar het verwachte toestel het laatst gemeld was, wanneer het precies op Schiphol kon landen enz.ook de begroetingsredevoeringen zouden zjj over het veld doen weergalmen. Tenslotte vermelden wjj nog een esca drille vliegtuigen uit Soesterberg, die aan de Oostzjjde van het vliegveld stonden op gesteld. Eindelyk tegen 4.45 uur naderde in de verte in Oosteljjke richting een Fokker machine aan weerszjjden begeleid door twee andere K. L. M. vliegtuigen. Een gejuich ging onder de duizenden menschen op toen bet groote oogenblik aangebroken was. De H.N.A.D.P. kwam boven het veld, met hoeden en zakdoeken werd de bemanning toegewuifd, die terug groette. Twee groote cirkels beschreef het vliegtuig boven het terrein, steeds kwam het lager, totdat de wielen den grond raakten. Nog een eind liep het toestel door, zwenkte om en kwam met een bocht vlak bjj de tribune tot stilstand. Geysendorfer en Scholte, zag men uit de bestuurscabine kijken, de heer Van Lear Black en de overige opvarenden maakten reeds aanstalten om uit te stappen. Een daverend gejuich ging over het veld bjj het stilhouden van het toestel. De heer Plesman snelde toe om als eerste in het toestel de bemanning de hand te drukken, de heer Johan Bol en geoeraal Snijders verwelkomden daarna bij het uit stappen de vliegers. Voor het toestel stonden het eerst de familieleden van de vliegers, om hen te begroeten en nadat dit geschied was, nadat filmdraaiers dit alles hadden opgenomen, toog het gezelschap naar het platvorm, waar de heer Van Laer Black, de twee vliegers en hun familieleden, de mecancieq Weber en de heer Bayiin plaats namen en waar de huldiging begon. Toen Generaal Snjjders, minister Van der Vegte, de burgemeester van Amsterdam en de voorzitter van de Kamer van Koop handel aldaar het woord hadden gevoerd, werd medegedeeld, dat er verder geen redevoeringen meer zouden worden ge houden. (Er stonden nog 20 personen op 't lijstje t) De bloemen en cadeaux konden nog worden aangeboden. Toen dat was geschied en de eerewijn was ge schonken en rondgediend, kwamen de vliegers uit de bloemen, die hen bjjkans overdekten, te voorschjjn en maakten in een auto een rondgang over het veld, langs de vele toeschouwers, die met een geest driftig gejuich het viertal huldigden. Daarna werd langs den aangegeven weg de tocht naar de stad ondernomen, een tocht die in alle opzichten een zegetocht was. Langs den heelen weg, langs de ringvaart, door Sloten en tot in de stad tot het Amstel-Hotel toe stonden drommen menschen om de luchthelden toe te jubelen. Hier en daar wapperden vlaggen ter eere van den feestdag. Op de Stadhouderskade stond een troep padvinders die den vliegers hulde bracht. Langs Oosteinde en Sarphatistraat ging het daarna in den met bloemen versierden auto naar het Amstel Hotel, waar men ongeveer te zeven uur aankwam. De dag werd besloten met een feest maaltijd in hotel l'Europe, waar velen het woord hebben gevoerd. Vermelden we nog, dat minister Van der Vegte in zijn redevoering meedeelde, dat de heer Van Lear Black, de piloten Geysendorfer en Scholten en de mecanicien Weber zjjn benoemd tot ridder iu de Orde van Oranje-Nassau. o DE DAME EN HAAR HOED. Een omstreeks 60-jarige dame, die Za terdagmorgen te Lemmer om 9 uur rnet een autobus uit Steenwijk arriveerde, zou haar reis naar Amsterdam met de oude Lemmerboot vervolgen. Toen zij op de treeplank van de boot liep, waaide haar hoed af. Zij zou er naar grjjpeu en viel daarbjj van de plank in de diepe Lemmer haven. Men wist deze vrouw, hoewel met moeite te redden. Door de burgery van droge kleeding voorzien, heeft zij haar reis naar Amsterdam voortgezet. o DE GEVAARLIJKE WEG. De koopman P. A. van G., wonende Vrouwjuttenland te Delft, is Zaterdag avond omstreeks 7 uur op den Rotterdam- sche weg nabjj den Overslag in botsing ge komen met een auto, die van Delft kwam. De heer Van G. verloor het stuur, reed van den dijk. De auto kwam onderste boven in de sloot neer. Met veel moeite wist hij zich en de beide kinderen, die naast hem zaten, onder de auto vandaan te werken. Zy hadden geen ernstig letsel bekomen. De zwaar beschadigde auto werd later met behulp vau een kraanwagen door den heer J. de Graaf gelicht en naar Delft vervoerd. o HET ONGELUK TE JAARSVELD Ook de beide lijken van de andere jeug dige slachtoffers, die bij het baden in de Lek bjj Jaarsveld zjjn verdronken en wel van den 46-jarigen C. Molenaar en den 11-jarigen G. Kool, zjjn thans uit de rivier de Lek opgevischt. SCHOUWTOERIIïG. BURGEMEESTER EN WETHQfJDERS VAN HEUSDEN, brengen ter openbare kennis, dat op Zaterdag 6 Augustus a s. des na middags circa 6 uiïr, SCHOUW zal worden gevoerd ovejfjjWaten en goten in deze gemeente, zurende deze alsdan be- hoorljjk moeten zjjn gereinigd en van gras en onkruid gewiverd, op straffe bij de Algemeene Pontieverordening bepaald. HEUSDEtfL 26 Juli 1927. Burgemeester en Wethouders /voornoemd, H. J. VAN EGGELEN, De Wethouder VAN EVERDINGEN. HEUSDEN. Wjj vernemen dat de heer ,f un^hta^rto»'» «urlar. Poa/ü no n Arbeid, overgeplaatst is van Waalwjjk naar deze gemeente en hoopt zich metterwoon alhier te vestigen. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente op Woensdag 27 Juli a. s., des namiddags 7.30 uur. Agenda 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Aanbieding gemeenterekening en reke ning van het vleeschkeuringsbedrjjf, beiden over 4926. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der gemeente- begrooting, dienst 4927. Zaterdag- en Zondagavond had in de benedenzaal van het café «De Gouden Leeuw* een bioscoopvoorstelling plaats door den heer C. Krikke uit 's-Hage, met de hoofdfilm «Quo Vadis ?c Velen, en vooral zij die het beroemde werk «Quo Vadis van Sienkiewicz waarna deze film is gemaakt, hebben gelezen, zullen hiervan hebben genoten. Dat er bij de Heusdenaren wel belang stelling bestaat voor de bioscoop is weder om gebleken, daar de zaal beide avonden geheel bezet was. Het is te hopen dat wjj den heer Krikke weer spoedig met een nieuw program zullen terugzien, en dat hy zich dan wederom in zooveel belangstelling zal mogen verheugen als nu het geval is geweest. Zaterdagavond gaf de fanfare der H. Familie op de Vischmarkt haar 3$ zomerconcert. De verschillende nummers werden op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht, jammer dat ook thans weder het aantal luisteraars gering was. In den gezegenden leeftjjd van 79 jaren overleed hier Zondag de WelEd. heer Jan van Dieten. Jaren en jaren vervulde hy de functie van R. K. Kerkmeester, lid der Schoolcommissie der R. K. scholen en bestuurslid der vereeniging van den H. Vincentius. In hem verliest de gemeente een algemeen geacht en in ieder opzicht voorbeeldig ingezetene. Als een bijzonderheid wordt ons medegedeeld, dat de heer Klein-Loeff alhier een chalot heeft geteeld, waaraan 46 knollen zijn gegroed. Het kastje, dat j.l. Vrjjdagavond ten bate der «Heusdeosche Harmonieis verloot, is gevallen op lot no. 44. ALMKERK. De collecte gehouden in deze gemeente, ten bate voor den storm ramp bracht ruim f900.op. De landbouwer Z. S. alhier kwam Vrjjdagmorgen tot de onaangename ont dekking, dat een zyner beste koeien dood in de weide lag. Dat is nu reeds het 2e geval, dat in korten tijd bjj bovengenoemde plaats heeft. De heer L. Geudeke alhier, slaagde te Utrecht met lof voor het diploma kan toorstenograaf in de Ned. Taal, alsmede voor het diploma Typist. ANDEL. Pe vorige week maakten de oud-leerlingen van den landbouwcursus al hier, onder leiding van den heer F. C. Huyser, landbouwonderwijzer te Oudendyk, een excursie naar »de Wilhelminapolder« nabij Goes. Na een bezoek aan een veiling te Goes werd gemelde polder, welke een oppervlakte heeft van 1600 H.A., waarop 6 hofsteden zijn gebouwd, met een veestapel van 300 paarden, 500 melkkoeien, 800 schapen en 500 varkens bezichtigd, waarbjj de directeur verschillende inlichtingen ver schafte. Ruim voldaan keerden allen huis waarts. Een woord van dank aan den heer Huijser, die reeds veel in het belang van den landbouw in deze streek heeft gedaan en ook thans weder bereid wa3 de leiding van de excursie op zich te nemen, is hier voorzeker niet misplaatst. Bevorderd te Gorinchem van de 3e naar de 4e klasse der Chr. Kweekschool de dames Calame en Mans, van de 3a naai de 4a klasse der Ryks Normaalschool de heer J. den Besten en van de 8e naar de 9<5 klasse M.U.L.O. de heer A. van Hou- welingen. De leerlingen der Byz. School alhier brachten Vrjjdag j.l. onder geleide van het onder wyzerid personeel een bezoek aan Sche- veningen. Per autobus van den ondernemer Elshout uit Giessen werden ze naar Sleeu- wyk gebracht en verder per trein naar dé plaats van bestemming. Na volop te hebben genoten, keerden ze 's avonds in opgewekte stemming huiswaarts. BRAKEL. De loting voor den dienst plicht voor de ingeschrevenen der lichting 4928 zal voor Brakel en Pouderoojjen wor den gehouden te Zaltbommel op 47 Aug. Onze dorpsgenoot, de heer J. J. van Veenendaal, werd by het laatstelijk ge houden overgangsexamen der R. H. B. S. te Zaltbommel bevorderd van de le naar de 2e klasse. In de vergadering van 23 Juli zijn door den gemeenteraad de geloofsbrieven onderzocht der nieuw gekozen leden en is besloten tot toelating van alle benoemd verklaarden. CAPELLE. Tot onderw jjzeres aan de Chr.- school te Raamsdonk(dorp) is benoemd Mej. v. d. Leer, tijdelijk onder wyzeres aan de School met den Bybel aan den Loon- Bjj het aan de R. N.L. te ,s Bosch gehouden overgangs examen werd van de 2e naar de 3e klasse bevorderd onze dorps- genoote D. van Campen. Ia den tuin van de Wed. K. alhier staat een appelboom thans in bloei, terwjjl van den eersten bloesem reeds flinke vruch ten aan den boom hangen. Onze vroegere dorpsgenoot de héér J. W. L. H. A. Maaskant te Apeldoorn is bij K, B. benoemd tot reserve 2e luitenant bjj het 40e Reg. Inf. te Ede. Op den 20 Aug. e.k. alhier te hou den Landdag van Ned. Herv. Jongelings- vereenigingen zullen als sprekers optreden Ds. Anker te 's Gravemoer, Ds. de Geus te Waddingsvnen, Ds. Koolhaas te Oud- Beierland, Ds. van Lokhorst te Rotterdam, Dr. Severijns te Dordrecht en Ds. Ewoldt te Raamsdonksveer. Donderdagavond gaf het muziekge zelschap «Kunst na Arbeidt alhier by de O. L. School aan de Nieuwstraat een concert, dat ondanks het regenachtig weer. nog een groot aantal belangstellenden trok. De verschillende nummers van het program ma werden onder leiding van den heef A. Christ op verdienstelijke wijze uitge voerd. Het bouwen van een woonhuis met schuur in de Molen^teeg voor C. Sprangers is opgedragen aan den aannemer J..Quirjjns alhier. - Woensdag 27 dezer zal de bjj de Ned. Herv, Gemeente alhier beroepen predikant Ds. Van Hoff te Wilnis een bezoek aan deze gemeente brengen. Door bjjzondere omstandigheden is Zijn Eerw. verhinderd des avonds voor de gemeente een predik beurt te houden. Het muziekgezelschap «Kunst na Arbeidt en de gemengde zangvereeniging «Hallelujah* alhier, benevens de Chr. zangver. te Besojjen en de gemengde zangver. «Excelsioruit 's-Gravemoer zijn aangezocht hun medewerking te verleerten aan den op 20 Aug. e.k. te dezer plaatse te houden landdag van Ned. Herv. Jongel. vereenigingen. De in het café van Mej. Wed. A. v. d. Haart alhier gevestigde postduiven- vereen. «De Luchtvaart* houdt a.s. Zondag een wedvlucht vanuit Jemelle. J.l. Maandagavond werd het zoontje van den landbouwer G. A. alhier in de Kerksteeg, terwjjl hij van achter een hooi wagen kwam loopen, aangereden door een juist passeerende auto. Geneeskundige hulp was noodzakelijk, en werd door Dr. Kohier verleend. Bij de j.l. Zaterdag gehouden aan besteding van het verfwerk in de O. L. school in de Kom alhier werd als volgt ingeschreven J. Klaasse te Sprang voor f 460. T. den Hollander te Capelle voor f 138. Gebr. Van der Waals te Capelle voor f 133.99 Het werk is opgedragen aao den iaagsten inschrijver. DOEVEREN. Bedankt voor het beroep door Mr. van der Horst te Hoek van Hol land met by voeging van f 50.aan de Kerkvoogdjj alhier ter vergoeding der ge maakte onkosten. Maandagavond kwam een juffrouw per fiets in aanrijding met een hittenkar van een aardappel-koopman uit Wjjk, met gevolg dat de juffrouw met haar fiets in een sloot te recht kwam. De politie stelt een onderzoek in. DUSSEN. De beroepen predikant bjj de Herv. gem. Ds. Kuiper Etn. pred. van Vreeswyk heeft het beroep naar de Herv. Gem. alhier aangenomen. EETHEN. Bjj besluit van Gedep. Staten dezer provincie d.d. 12 Juli 4927, zijn vnoigoed vrijgesteld van den dienstplicht wegens broederdienst G- A. Branderhorst, L. de Fyter en B. A. Versteeg. GENDEREN. Naar wjj uit goede bron vernemen is de heer T. Kamphuis, direc teur der Coöp. Stoomzuivelfabriek «Op Hoop van Zegent alhier, benoemd tot directeur der Coöp. Stoomz. fabriek te Giessen-Nieuwkerk. GAMEREN. J.l. Zaterdag 23 dezer werd te Njjmegen publiek aanbesteed het bouwen van een Steenfabriek op de «Turks- waard te Afferden. De laagste inschrijver was onze dorpsgenoot de heer Cr. van Eek voor de som van f 37.756. 's GRAVEMOER. De WelEd. heer B. J. Millenaar, voorzitter der Straatschen polder heeft als zoodanig voor deze functie bedankt. By den landbouwer G. van Dalen lag Maandag j.l. een zjjaer beste vaarzen onder de gemeente Waspik dood in weide. De veearts constateerde miltvuur. NEDERHEMERT. (Eiland) By den heer M. van Diggelen alhier is een postduif komen aanvliegen gemerkt 2040796 Beige. De loting voor de lichting 4928 zal voor deze gemeente gehouden worden op 19 Aug. ten 12 uur (Z.T.) in de voor malige O. L. School te Hedel. Aan den dienstplichtige P, Vaas is afbeeldingen van alle Tehuizen, is omge werkt in herdruk. De slundete koppen van de vlieaers v' L.'- L* v*-r--*■

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2