Eerste Blad Parlementair Overzicht. FEUILLETON Buitenland Binnenland. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4730 Woensdag 3 Augustus 1927, ^AND VAN ALTEN# Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 11.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Ad verten tiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 our ingewacht. Over een vandalistisch minister. En een praatje over klinkers. Alsmede een zonderliog opstootje. En een opmerkelijke speech. 's Gravenhage, 28 Juli. Hoe durft ge u nog in het openbaar te vertoon*» 1 Gij zijt de grootste vandaal van Nederland Dit zijn de woorden, die men tot meneer Van der Vegte, minister van Waterstaat hoogstdezelve, heeft gericht. En dat, omdat er ergens 13 eiken geveld werden, in ver band met wegenaanleg. 26 briefkaarten (waarop dan de geïncrimineerde woorden o.a. voorkwamen) had de minister nog on langs ontvangen over die 1 eik. De minister voelde er dus weinig voor, op voorstel van den heer Polak in de Eerste Kamer, om den aanleg van den weg Amsterdam-Gooi te verbieden op grond van vandalisme ten aanzien van natuurschoon. Want, zoo zeide Z Exc., dan zou men waarschijnlijk zeggen Duift gij dat zeggen, gij, die U ieder oogen- blik zelf aan vandalisme schuldig maakt?! Er was ook nog een pleidooi voor den klinker Dit kwam alles zoo te pas bij eenige wetsontwerpen ia zake het wegenfonds. (Die, het zij hier voor alle zekerheid maar voor uit geconstateerd, z.h.s. goedgekeurd wer den). "Welnu dan, de heeren Smeenge (v.b.) en Polak (s.d.a.p.) en ook Moltmaker (s.d.a.p.) toonden zich ware ridders van den onver- valschten Nederlandschen straatklinker. Zy wilden de wegen niet asfalteeren of beton- neeren of wat dan ook, alleen klinkers moesten gebruikt worden. En de argumenten waren, dat dan de binnenschippers, die de steenen vervoeren, geen schade zullen lijden, dat de beplantingen langs de wegen niet 2ullen lijden van het gif der wegbedekkingen, dat in den grond dringt, en dat de arbeiders in de steen-industrie niet met werkloosheid bedreigd zullen worden. Minister van der Vegte was zoo geroerd door het pleidooi voor den goeden ouden Nederlandschen straatklinker, dat hy vond, dat hij het niet zou kunnen verbeteren en ernstige over weging toezegde. Toen was er even een opstootje in de Kamer. Of eigenlyk niet precies in de eigen lyke Kamer. Het was op de pers tribune. Een van de jongste collega's waagde het te vragen Waarom worden er eigenlyk wegen aangelegd, om de binnenschippers te plezieren, of om het verkeer te dienen Waarop de andere kamerverslaggevers ant woordden We gelooven om het verkeer te dienen.» Dus, er moeten zoo goed mogelyke, zoo vlak mogelijke wegen zyn De Ainerikaansche Diüionair EEN PAKKENDE ROMAN j VOL SENSATIE. (Vrij bewerkt naar het Engelsch.) 20) -■ U TWAAFDE HOOFDSTUK. De Dame, die haar Handschoen uitdeed. «Je wilt zeker mijnheer Bray wel even gezelschap houden tot ik klaar ben Hermann mompelde iets, wat op een toestemming moest lyken. Liever had hij het botweg geweigerd, maar, hy had zich zelf voldoende in bedwang om zyn natuur lijk verlangen te bedwingen. Na een «goeden dage tot den bezoeker, wandelde hy de kamer ongeduldig op en neer. Plotseling wendde hij zich echter tot den heer Bray. »Wat denkt u van mijn zuster vroeg hy. Gordon kreeg een kleur het rechtstreek- sche van de vraag, welke hem plotseling toegeworpen werd, kwam onverwacht voor hem. «Ik vind, dat zy buitengewoon charmant Ja, natuurlijk. Eu als nu een betonnen weg veel beter is dan een klinkerweg Dan moet er betonweg komen, ten minste zoo kan een leek denken. En nq wordt er aangedrongen op ouder wetsche klinkers, omdat het zoo jam mer zou zyn voor de binnenschippers, als ze dat vrachtje moesten missen Wat kun nen de consfquenties daarvan niet zijn? Wij waagden het niet, onzen jongsten collega, die eenigztns fantastisch is aange legd, in zyn overpeinzingen te volgen. Maar hij ging voort «Stel je voor, dat de binnenschippers het jammer zouden vinden, als er geen «kinder hoofdjes» meer voor wegenbouw werden gebruikt Of dat er ergens in een onzalig uithoekje van ons land prikkeldraad voor wegenverhardirig werd gebruikt. Dan zou er een protest kunnen komen tegen beton- wegenbouw, omdat nu de fabrikanten van prikkeldraad geen werk meer zouden heb ben en dan zouden we nolens volens al onze wegen met prikkeldraad moeten verharden, om die arme prikkeldraadfabri kanten te sparen Toen legden we onzen jongsten collega gezamelyk bet zwygen op. Het was dui delijk, dat een verder redeneeren hem rijp voor zwakzinnigeninrichting maakte. Hij lijkt wel een kamerlid, merkte een der col lega's op. Ik vond dit een duistere opmerking. Nadat een aantal wetsontwerpen, o.a. de z.g. middenstandscredietwet, z.h.s. waren aangenomen, kwam in de Eerste Kamer ook nog de wijziging der L. O. wet ter sprake. Het ging om de instelling van het 7e leerjaar. Een enkele stemmotiveering was heel opmerkelijk. Zoo bijv. die van meneer Verkouteren (C.H die het 7e leer jaar heelemaal niet noodig vond. Hoe meer de arbeiders leeren, des te meer last heeft men later van ze, zeide deze spr. Admiraal de Ruyter werd uit school weggejaagd en dat was zijn geluk. Er is tegenwoordig meer behoefte aan een zevende speeljaar, dan aan een zevende leerjaar. Onderwijs is geen staatsbelang, de arbeiders moeten het zelf maar betalen. Dan was daar meneer de Jong (r.k die het heelemaal niet met den heer Ver kou teren eens was, die het voorstel zeer toejuichte en het zevende leerjaar op het platteland meer aan de behoeften der be volking wilde zien aangepast, door kook- en naailessen voor de meit-jes en practisch land- en tuinbouwonderwijs voor de jongens. Meneer Ossendorp (s.d.a p.) vond het voor stel van weinig belang en richtte zich voor namelijk tegen het systeem, dat aan gemeen te- en schoolbesturen den dwang van aan stelling van wachtgelders wordt opgelegd. Minister Waszink kwam tegen de beschou wingen van meneer Ossendorp op. Men was langzamerhand gaan vergeten, wat wachtgeld is. De gemeente-besturen stellen edelmoedig ook. Zooals u weet, interesseert zy zich voor de opvoeding voornamelijk van schoolgaande kinderen en jongelui.» Zeberliefï snoof eensdoch plotseling veranderd hy weder van takiiek. Waarom gaat u niet zitten vroeg hy en begon een gesprek over technische dingen met al den flux de bouche van een dilettant, die tamelyk veel kennis van zaken heeft. Hy hield den jongeman aaogenaam bezig tot Vera terugkwam. Haar auto stond voor de deur te wachten en hy hielp haar instappen. «Myn broer was zeker erg onderhoudend «Geweldig.» Zij keek hem aan. »U bent erg enthusiast,» zeide zij spot tend. Hy glimlachte. «ik geloof niet, dat hy erg op de hoogte is van architectuur zeide hy. Hij had een gewoonte om gezond openhartig te spreken, een gewoonte, die door haar, gewend als zij was aan een atmosfeer die noch gezond, noch openhartig was, zeer geapprecieerd werd. Hy dacht, dat hij haar beleedigd had, want zy sprak niet meer, tot de auto over de Westminster Brug ging. Toen »U zult myn broer weer ontmoeten,» zeide zy. «Hy zal uw adres weten te ontdekken en u inviteeren voor een lunch Laat me nadenken.» Zy fronste de wenk brauwen. «Ik tracht me te herinneren wat er te voren geschiedde Oh ja 1 hy op wachtgeld en het Rjjk moet betalen, daarom neemt het aantal zoo toe. Met plattelandsbehoeften voor het onderwijs zou rekening gehouden worden. Met de ideën van den heer Verkouteren was de minister het in menig opzicht niet eens. Het slot was, dat het wetsvoorstel z.h.s. werd aan genomen, met aanteekening, dat de heeren Verkouteren en de Gyselaar tegen waren. Er is een hevige actie ontstaan tegen het bij de Tweede Kamer ingediende wets ontwerp tot regeling van de belastingheffing van niet binnen hei Rijk wonende Neder landers. De vertegenwoordigers van Neder landers in België, Frankrijk, Engeland, Duitschland en Zwitserland hebben daarom een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin verschillende bezwaren worden uit eengezet. De dwangmaatregelen worden «hatelyk» genoemd. Ook wordt gewezen op het gevaar, dat nu vele Nederlanders zich in den vreemde zullen laten natura- iiseeren. Aangedrongen wordt op verwer ping van het wetsontwerp. Uit de agitatie, die in verschillende kringen door het wets ontwerp is gewekt blijkt wel, dat er meteen in de Kamer nog wel een krachtig woordje over gezegd zal worden. Prikkelbaarheid DE OVERSTROOMINGEN IN CHINA. Het Chineesche blad Sjoenpas zegt, dat er 10.000 menschen zijn verdronken en 100.000 dakloos zyn geworden in Tejang- tsjou-foe, 80 K.M. ten Westen van Arnoy, by overstroomingen van de Koeling, die buiten zyn bed is getreden. Zeven dis tricten zijn overstroomd. De oogst is be schadigd. De schade zou 5 millioen M«xi- caansche dollars bedragen. —o VREESELIJK BOOTONGELUK. Twee booten omgeslagen. Veertig slachtoffers. Twee excursie-booten zjjn in het meer van Michigan gezonken. Verscheidene per sonen zyn verdronken. Het aantal dooden wordt op 40 geschat, meerendeels vrouwen en kinderen. De boot verging tydens een storm op het meer, die volgens den kapitein een paniek veroorzaakte. De passagiers snelden allen naar één zijde van het schip, -1 club en u aansporen over my te spreken en hij zal u vertellen, dat ik erg dol ben op bonbons en een paar dagen later zult u de mooiste doos bonbons thuisgestuurd krijgen van een onbekenden weldoener en natuurlijk, wanneer u over de verwonde ring van zulk een cadeau heen bent, zult u de doos aan my zenden met een briefje erbij.» Hoe groot de verwondering van zyn kant geweest zou zijn, als zoo iets werkelyk gebeurd was, grooter, dan die welke hy thans ondervond, kon ze onmogelyk zyn. «Hoe geweldig eigenaardig, dat u my zoo iets vertelt riep hy uit. «Waarom eigenaardig?» vroeg zij. «Wel, hy aarzelde even «om u de waarheid te zeggen, hy heeft me myn adres al gevraagd en hij heeft niet eens, maar wel twee maal gezegd, dat u bui tengewoon dol waart op niet op bon bons, maar op geglaceerd fruit.» »Hoe cru was alles, wat zy daarop zeide; maar na eenige oogenblikken wendde zij zich weder tot hem. «Als die geglaceerde vruchten aanko men,» zeide zy rustig, «moet u ze, pre cies zooals ze zyn, pakje, papier, touw en alles precies zoo naar Koning Kerry brengen, hy zal het begrypen.» «Koning Kerry «Vindt ge hem niet aardig vroeg zy snel. Hij aarzelde. «Ik geloof het wel,» antwoordde hy, dat omsloeg. Op het oogenbiik zyn 27 lyken geborgen. De kapitein en de be manning zyn gearresteerd. O—— EEN GRUWELIJKE MISDAAD IN TSJECHO SLOWAKIJE. Een dochter vermoordt haar vader met bylslagen. Meer dan een week geleden werd in eeD klein plaatsje Neudek een moord gepleegd. 's Avonds kwam een boerin hoogst opge wonden in het gemeenteziekenhuis, waar haar beide zoons waren en riep om een dokter vuor haar man. Toen men bij de boerdery gekomen was, vond men daar den boer, stervende op een divan. Zyn hoofd vertoonde elf bylslagen. Voor den divan zat, zeer onder den indruk, de 19-jarige dochter. Het raam was stuk geslagen, doch weldra bleek dat dit na den moord van binnen af was geschied, daar er bloedvlekken aan het kozijn wa ren. Moeder en dochter beweerden daar entegen dat roovers waren binnengedrongen en den man hadden doodgeslagen. Zelf waren ze in den kelder gevlucht. Een politiehond volgde het spoor naar een veld waar de bebloede byl werd ge vonden. Toen keerde de hond naar de boerdery terug. De politie bracht aan het licht, dat de man met de vrouw in omin leefde, omdat hij hardnekkig weigerde de helft van zyn bezit op haar naam te laten schrijven. Ook bestond er tweedracht tusschen hem en zyn dochter. Daar men meer en meer vermoeden kreeg tegen de vrouw eb de dochter wer den beiden gearresteerd. De dochter bekende tenslotte haar va der vermoord te hebben. De moeder houdt desondanks nog steeds aan het ver haal van den roofmoord vast. DE REIS VAN KONINGIN EN PRINSES. De Koningin en Prinses Juliana vertrek ken heden van Soestdijk naar Noorwegen, vanwaar zy 30 Augustus terugkeeren om zich voor eenigen tijd naar den Ruigenhoek te begeven. RIJWIELBELASTING. Het bestuur van het Chr. Nationaal Vak verbond heeft den minister van financ.ën verzocht eerie wetswijziging te willen be vorderen waardoor het noogeljjk wordt door b. v. voor de rywielbelasting als be lastingdienstjaar 1 Mei tot 30 April vast te leggen dat deze belasting in de maand Mei kan voldaan worden, ook door hen, die geregeld van hun rywiel gebruik moet maken. Belangrijke groepen arbei- deis, als b.v. bouw- en landarbeiders, kun nen in Mei deze belasting met veel minder bezwaar betalen dan in Januari. methodes.» Elsie had hem verteld van de arrestatie en nu vertelde hij het verhaal van Elsie's wedervaren. Het meisje luisterde ingespantfen. «Wat een schitterende gedachte van hem,» zeide zij vol enthusiasm*, «en hoe echt Koning Keriy-achtig 1» Na de piysuitdeeling zeide zy tot hem. «Breng me naar huis.» Toen zy in den auto zaten zeide zy. «Ik wilde, dat u iets voor me deed.» «Ik zal alles doen, wat u wilt.» Er was geen bizonder vuur in die woor den, maar er was iets in den eenvoud van de wijze, waarop hy ze uitte, dat de kleur naar haar wangen bracht. «Ik wist welt dat u het doen zoudt, antwoordde zij haast impulsief«maar het i3 iets, dat u misschien verachtelijk zult vinden.» «U moet me morgenavond in Regent street ontmoeten,» zeide zy. Ik ik ben tamelyk laf en ik ben bang van menschen. Zy maakte den zin niet af en gaf hem geen verderen uitleg van het geheim waar om hy haar moest ontmoeten. «Om negen uur, op den hoek van Vigo Street,» zeide zy, toen zy hem verliet b(j de deur van het huis in Park Lane, «en je zult erg gehoorzaam en geduldig moe ten zyn.» Zij gaf hem haar hand, die hy nam. Zy hief haar hooger en honger en eerst LANDBOUW. In de maand Juni werd uit ons land uitgevoerd aan tuinbouwproducten voor f 11.554.000 tegen 18.706.000 in Juni 1926. o HEILZAME INVLOED VAN DEN DONDER Van zyn doofheid genezen. Over de gemeente Emmen trok een hevige onweersbui, waardoor eenige perso nen bewusteloos neerviellen,. tengevolge van schrik by een ontzettenden slag. Deze slag heeft echter ook iets goeds teweeggebracht. Een bekende persoonlijkheid in ons dorp is zekere heer Jan Holties. Deze lydt reeds zeer vele jaren aan erge doofheid, doch men deelt ons mee, dat Jan door het geweldige lawaai van bovenbedoelden on weerslag plotseling weer in het bezit van z'n gehoor is gekomen. Wij hopen dat dit gelukkig gebeuren voor onzen Jan van blijvenden aard zal blijken te zyn. OP ZIJN VROUW GESCHOTEN. De Arnhemsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 26 jarigen landarbeider te Arnhem, die na tot 5 maanden gevangenisstraf te zyn veroordeeld wegens moordaanslag op zyn vrouw van wie hy gescheiden leefr, zich opnieuw aan een zelfde feit schuldig maakte en de vrouw door revolverschoten in den rug verwondde. De Rechtbank heeft de man tot 5 jaar gevange nisstraf veroordeeld, overeenkomstig den eisch van het O. M. VERDRONKEN. Te Uithoorn is een 18-jarige schipper te water geraakt en verdronken. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. De 76 jarige arbeider A. W. Elzinga te Harkema—- Opeinde is door een stier aan gevallen, op de horens genomen en tegen den grond geworpen. Zyu toestand is zor- gelyk. DOOR DEN TRAM GEGREPEN EN GEDOOD. Zaterdagmorgen om 11 uur is op den straatweg by de Haagsche Schouw onder de gemeente Oegstgeest de 40 jarige riet dekker W. de Vletter, toen hij daar met zyn rywiel uit een laantje kwam, dooreen tram van de H.T,M. gegrepen. Hy werd deerlyk verminkt opgenomen en was terstond dood. Hy laat een vrouw en 3 kinderen achter. IJ TE VER IN ZEE GEWAAGD. Vrijdagmiddag begaf een onbekend ge bleven dame zich by het baden te ver in ze*. Zy kon niet zwemmen en verkeerde dan ook spoedig in levensgevaar. Daar zy zich op het stille strand, 2 K.M. ten zuiden van Egmond, in zee begeven had, was er niemand in de nabijheid. Toevallig pas seerden twee jachtopzieners in de duinen. Met die bedoeling had zy in den auto haar handschoenen uitgetrokken, Q DERTIENDE HOOFDSTUK. De Winkel, dien Kerry kocht. Koning Kerry las den brief, die dien ochtend met de post gekomen was, nog eens over en borg hem, in tegenstelling tot zyn gewoonte in zyn binnenzak. Zyn secretaresse zag het en vreesde, dat het een terugkeer beteekende tot de slechte dagen van vroeger maar hy glimlachte en schudde het hoofd. Hy had de gewoonte al haar gedachten oogenblikkelyk te kunnen lezen. «Dit is werkelyk een privrebrief,» zeide hy en de inhoud scheen al zyn aandacht in beslag te nemen* LaDgen tijd ^t hy aan zyn lessenaar na te denken toen, na eenigen tjjd, nam hy den brief nogmaals terhand en las hem weder door. Wat ook de inhoud ervan kon zyn, de brief scheen hem te hinderen en nu nam by de telefoon op en vroeg een nummer aan, dat zy herkende als het nummer van Pinkertdn, het detective burau. «Stuur mij iemand om instructies te halen,» zeide hy en hing den hoorn weder op. i voor iiet Land «au Deusden en AlteHdeLaiistraat en He Somiaelerwaarif komt Vaak voort uit slecfite spijsvertering, Alle spijsverterings stoornissen moeten spoedig zwichtenvoor Foster's Maagpillen. het laxeermiddel bij uitnemendheid. r's «Maagpillen Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. Kn r f —O— j i r Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1