Eerste Blad S. D. LANKHUYZEN Co's BANK A. VERSCHUUR-BAERT, De Politierechter. FEUILLETON Binnenhuid Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4731. Vrijdag 5 Augustus 1927, DROGISTERIJ T. BOONSTRA *-AND van altenA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61&25. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Den 5en Juli 1921 is de wet tot stand gekomen, waarbij de Politie rechter is ingesteld. Ongetwijfeld heeft de groote populariteit, die in Engeland de „Politiemagistraat" ge niet, er toe medegewerkt dat ook hier te lande een dergelijke functi onaris door den wetgever in het le ven is geroepen. De instelling van den „Politierech ter" schept de gelegenheid om een voudige rechtszaken te doen behan delen door een enkelvoudige kamer in kort geding. Daarvoor zijn twee vereischten le. dal de zaak van eenvoudigen aard is, d. w. z. geen moeilijkheden oplevert, noch wat het bewijs, noch wat de toepassing der wet betreft 2e. dat naar het oordeel van den Officier van Justitie geen termen aan wezig zijn om een zwaardere straf op te leggen dan 6 maanden gevan genisstraf. Oordeelt de Politierechter dat de zaak moet worden behandeld door de volledige strafkamer, hetzij om dat de zaak moeilijkheden oplevert, hetzij omdat er reden is om een zwaardere straf op te leggen dan 6 maanden gevangenisstraf, dan ver wijst hij de zaak naar de strafkamer. De procedure voor dén politierech ter heeft de volgende bijzonderheden In het algemeen wordt dezelfde procesvorm toegepast als bij de rechtbank, maar de termijn van dag vaarding is korter en er wordt spoe diger vonnis gewezen. De regel is namelijk dat hij onmiddellijk na het onderzoek ter terechtzitting vonnis wijst* Men spreekt van een kort geding voor den Politierechter, omdat op een 'korten termijn gedagvaard wordt. Terwijl de gewone termijn in straf zaken voor de rechtbank op 10 da gen is gesteld, kan voor den Politie rechter gedagvaard worden op een termijn van 5 dagen en bij de groote rechtbanken (in steden van meer dan 100.000 inwoners) op een termijn van 3 dagen. De bedoeling van de instel ling van den Politierechter, aldus de Memorie van Toelichting, is een ver eenvoudigd en bespoedigd overwe gend mondeling strafproces, waar aan een zekere gemoedelijke kant niet behoeft te ontbreken en dat ook uit dien hoofde wel bij ons volks karakter schijnt te passen. Zoo hebben we dus rechtspraak door een rechter alleen, waar vroe ger vonnis werd gewezen door een college van drie. De voordeelen daar van zijnbesparing van arbeids kracht en versterking van het besef van verantwoordelijkheid bij dengene, die vonnis wijst, maar ook dat de De Auierikaansclie Dülionair EEN PAKKENDE ROMAN VOL SENSATIE. (Vrij bewerkt naar het Engelsch.) 21) Geruimen tijd schreef hij snel en toen de detective aangekondigd werd, moest hij nog eenige bladzijden schrij ven. Eindelijk was hij klaar en gat de papieren aan den man, die stond te wachten. „Deze brief moet zorgvuldig gele zen, de inhoud ervan wel overdacht en dan moet de brief vernietigd wor den," zeide hij. „De instructies moe ten zonder eenige reserve worden uit gevoerd en u kunt uw chef zeggen, dat hij, bij de uitvoering van mijn or ders, al het geld, dat hij er voor noo- dig kon hebben, van mij kan krij gen. Toen de man vertrokken was, wendde hij zich tot het meisje. „Het is een harde wereld voor vrouwen" zeide hij treurig en dat; was de eenige toespeling, die hij maakte op den brief en de daarop gevolgde bewegingen. Aan den muur in het kantoor hing een eigenaardige wandkaart. Het was een groote kaart van Londen, die speciaal voor „den koning" (zoo noemde de Pers hem tegenwoordig) rechter, die alleen onderzoekt en oor deelt, veel beter zijne afkeuring kan te kennen geven over hetgeen de verdachte heeft misdaan, beter kan vermanen en raad geven dan een pre sident, die namens een college han delt, kortom veel meer zijne persoon lijkheid in het werk kan leggen. Het voordeel van bezuiniging komt hier natuurlijk niet in aanmerking fiscale belangen passen niet op de weeg schaal van Justitia. Het nadeel ech ter is dat beraadslaging met ambtge- nooten ontbreekt, maar dit bezwaar is niet van gewicht, omdat de bedoe ling is, dat de Politierechter alleen zaken van eenvoudigen aard zal be handelen kleine diefstallen, mishan deling, wederspannigheid, huisvrede breuk, enz., waarbij het bewijs geen moeilijkheden oplevert. oq 5ceecu> OuerfteerCyk! Bij ontdekking op heeter daad be staat nu de mogelijkheid, dat de ver dachte, die gearresteerd is en voor geleid, denzelfden dag terecht staat en zijn vonnis krijgt en zelfs is het mogelijk dat op dienzelfden dag het vonnis wordt ten uitvoer gelegd. Vroeger was ten uitvoerlegging on middellijk na het uitspreken van het vonnis niet mogelijk, omdat eerst de appèltermijn van 14 dagen moest.wor den afgewacht. Bij den Politierechter kan echter zoowel de veroordeelde als de Officier van justitie afstand doen van het recht van appèl. Als beiden dit doen, wordt het vonnis terstond onherroepelijk eii kan het worden ten uitvoer gelegd. Ziedaar snelle rechtspraak en snelle ten uit voerlegging. Deze snelle berechting komt echter zelden voor, want dik wijls moet nog een getuige worden gemaakt was. Er ging haast geen dag voorbij of er werd een nieuw stukje van Londen groen gemaakt. Dat be- teekende, dat het wederom in eigen dom van Kerry was overgegaan. Het meisje keek naar de kaart, toen Kerry zeide „Hoe zou u het vinden om eens een kijkje te gaan nemen tip de plaats van de vroegere slavernij „Bij Tack en Brighton vroeg zij verbaasd. Hij knikte. Ik weet het nie," zeide zij, „ik ge- loodat ik me werkelijk verlegen zou voelen" Daar moet je over heen zien te ko men, zeide hij opgewekt. Bovendien, je zult er maar heel weinig menschen meer vinden, die er in jou tijd ware'n. Eenige oogenblikken later kwam de auto voor en zij ging naast hem zitten. De menschen vragen wat ik ga doen, zeide hij. Tack verkocht het vorige jaar hon derdduizend pond aan goeaeren en het volgende jaar zullen wij er voor een half millioen verkoopen. Zij glimlachte, alsof hij een goede grap verteld had. Twijfel je er aan, vroeg hij. Weet u dan iets van een goederen magazijn af vroeg zij, de eene vraag met een andere beantwoordende. Hij schudde het hoofd wel neen. Maar dat is ook niet noodig, het ee nige wat men noodig heeft, is kennis van zaken in het algemeen en kennis van de menschen, die komen koopen. opgeroepen, zoodat dan de behan deling van de zaak wordt geschorst. Dikwijls is ook noodig dat een on derzoek wordt ingesteld naar de per soonlijkheid van den verdachte, zulks met het oog op de strafmaat. Zooals reeds vermeld, zal de Po litierechter de zaak naar de straf kamer verwijzen, als hij van oordeel is, hetzij dat de zaak niet eenvoudig is, hetzij dat er zwaardere straf moet worden opgelegd dan 6 maanden ge vangenisstraf. De zaak wordt dan door den Officier van Justitie aan gebracht bij de volledige kamer. Als regel geldt dat deze de zaak opnieuw onderzoekt. Heeft de Po litierechter getuigen gehoord dan zal de strafkamer in den regel die getui gen opnieuw hooren. De wijze van onderzoek ter terechtzitting is over eenkomstig die van de strafkamer. Een sterke afwijking is echter het vol gende mede geboren uit den drang tot spoed„De Politierechter geeft onmiddellijk na de sluiting van het onderzoek op de terechtzitting mon deling vonnis." De volledige kamer wijst altijd schriftelijk vonnis, dat ui terlijk 14 dagen na de terechtzitting wordt uitgesproken. De Politierech ter wijst in den regel onmiddellijk mondeling vonnis. In verstek-zaken mag een mondeling vonnis ook later worden uitgesproken. Is de verdachte verschenen, dan kan de reëhter be palen dat het vonnis schriftelijk zal worden gewezen en dan de uitspraak uitstellen. Blijkbaar is het de bedoe ling van den wetgever dat in den re- gei terstond op de zitting mondeling vonnis wordt gewezen, hetgeen zijn onmiskenbare voordeelen, maar ook zijn nadeelen heeft. Uiterlijk wordt binnen acht dagen uitspraak gedaan. In het vorenstaande hebben we in vogelvlucht de wijzefyan behandeling van straf "zaken voor den Politierechter willen demonstreeren, omdat ons van meerdere zijde werd gevraagd eens iets over het instituut „Politierech ter" te vertellen. Moge onze beknop te uiteenzetting een kijk op de zaak geven DOODELIJK ONGEVAL D« 36-j»rif?e A. de Wulp, werkzaam op het Duitpche stoomschip «Mcnïllac, ligeende aan de E. N. C. Kunstmestfabriek te Vlaar- diingen, kreeg een lading papierhout op den rog, waardoor hy ernstig werd gekwetst. Blanke Azijn Azijn-essence Cayenne-peper Witte Peperkorrels Laurierbladeren Zwavelreepen Pergamentpapier HEUSDEN Wittebroodstraat 52. Zij kwamen hij Tack en Brighton aan en zij stond verstomd. Terwijl de verkoop rustig doorging, was er een klein leger werklieden bezig, de veranderingen, welke Koning Kerry wenschte aangebracht te zien, aan te brengen. Het zou een geheel nieuw verkoopsysteem worden, dat hij ging invoeren. De menschen zouden wor den ontvangen m. z. g. monsterka mers, die keurig uitgevoerd waren. Daar zouden zij de goederen, die in de vitrines waren uitgestald, van na bij kunnen beschouwen en zoo zij be vielen, konden zij met een lift naar boven, waar een geheel leger bedien den klaar stond om haar het gekoch te tegen overgave van een bon, in gepakt en wel te overhandigen. Ie dere kooper had dan niet meer, dan eenige luttele oogenblikken noodig om keus te maken, en na keus ge maakt te hebben, het pakje kant en klaar ingepakt in ontvangst te nemen en door den achteruitgang weder te vertrekken. Dan had Kerry nog een nieuw idee, dat hij in de praktijk zou brengen, daardoor kon hij komen tot het geweldadig hooge' bedrag van omzeteen halt millioen pond. Hij bazeerde n.l. den verkoop niet op een arbeidsdag van acht of tien uur, doch op een van 22 uur. Daartoe nam hij drie ploegen bedienden in dienst en om de koopers te blijven te trekken gaf hij voor de koopers op latere uren de meeste reductie. H\] stelde zich dat aldus voorEen ar tikel gemerkt bij de concurrentie 10 gulden hij hem van 10 u. 's morgens telbf. No. is RaamsdonksYeer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTEBDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. OÊT" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie 's Zaterdags in Jnli en Angnstns gesloten wegens benrsvacantie. Naar het ziekenhuis gebracht, overleed hy spoedig na aankomst. Hy laat een weduwe met 2 kinderen achter. o EEN LAGE STREEK. Pensiongasten, die men kan missen. Bij de faro. R. te Maarssen kwam een heer in pension, die opgaf »Bakkerc te heeten. Na een nacht gelogeerd te heb ben, bleek de gast vroegtydig verdwenen, met medeneming van2 gouden horlo ges, 2 gouden ringen, 1 gouden «yfje en 1 zilveren ring. De politie zoekt dezen Bak ker. -O— AUTO-ONGELUKKEN. Onder een autobus. Te Breda is een meisje op een fiets over reden door een autobus. Zy bekwam zoo ernstige kneuzingen, dat zy naar het zie kenhuis is moeten worden gebracht. Een zenuwachtige fietser. Toen te Noordwykerhout de 14-jarige R. met zyn moeder op den Heeieweg fietste, kwam van den anderen kant een auto, waardoor de knaap zenuwachtig werd, viel en onder de auto geraakte. Met vry ernstige verwondingen, is hij een winkel binnengedragen. Kleine oorzaken. Toen de heer G. uit*Gemert met zyn auto over den Bokelscheweg onder die ge meente reed, kwam plotseling een wesp den chauffeur in den wagen gezelschap houden. De heer G. trachtte het lastige insect met de hand weg te slaan. Hierdoor vergat hy het stuur, met het gevolg, dat de auto in tamelyke vaart tegen een boom botste. Auto omgeslagen. Omstreeks 4 uur wilde in de Juliana- laan te Delft een auto, komende van Rot terdam, een voorrijdende auto passeeren. Hoogstwaarschijnlijk door ongeoefendheid van den chauffeur, sloeg eerstgenoemde auto om, waardoor de chauffeur K„ wo nende te Scheveningen, bloedend werd ver wond, zoodat by met een andere auto naar het gasthuis moest worden overgebracht om te worden verbonden. Het omgeslagen motorrijtuig bekwam zware schade. o MOTOR-ONGELUK. Te Rotterdam is bericht ontvangen, dat Maandagmiddag de 20 jarige J. H. Veder, de oudste zoon van den heer J. C. Veder, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, alhier, by een motorongeval in de omgeving van Belfast om het leven is gekomen. Oif- I DIEFSTAL. De politie te Vlissingen heeft gearresteerd eenige 12- en 13-jarige jongens, die zich herhaaldelijk hebben schuldig gemaakt aan het 3telen van lood van fabrieksgebouwen en huizen. Ook werd een 27-jarige koopman gear resteerd, die het gestolene opkocht, Alft verdacht van heling is deze man ter be* schikking ven de justitie te Middelburg gestelek —O TRAGISCH. Te Haduard is de werkman Sj. van der Woude, werkzaam bij den heer Bolt, te Hoogemedum, met paard en wagen in een s'oot geraakt en verdronken. INBRAAK. In het Beekhuizer bosch te Velp heeft de kunstschilder Geraedt zyn atelier. Dins dagmorgen werd er ontdekt, dat er was ingebroken, waarby van een valschen sleutel gebruik is gemaakt. Er is voor een waarde van f 500 gestolen, waarby o.a, een bont mantel en eenige costuums. tot 8 u. 'savonds f5; van 8 u. 'sa- vonds tot 11 u. 's avonds f 4.50van 11 u. 'savonds tot 1 u. 'snachts f4; van 1 u. 's nachts tot 8 uur 's mor gens t 3.50. Van, 8 bot 10 's morgens zou de win kel in handen zijn van de schoon maaksters, die iederen dag opnieuw voor een grondige reiniging zouden zorgen. Dienzelfden avond verscheen in al le Londensche kranten een aankon diging, dat de „Vereenigde Hande laren van Londen" zich tot een N.V. hadden gevormd. De lijst van de win- liers, die erbij aangesloten waren, hield elke firma in, in Oxford Street, die in dezelfde branche waren als Tack en Brighten. De lijst van Di recteuren vermelde o.a. Hermann Ze- berlieff en John Leete. Gevaarlijk werk, herhaalde koning Kerry. Zeg, die krant is niet erg op ons gesteld. Hij sloeg de bladen van de Eve ning Herald om. Een prachtig krantje, bromde hij. Toen haalde hij zijn chequeboek uit den zak, teekende een blanco cheque en vloeide de inkt af. Elsie, zeide hij, en het meisje kreeg een kleur. De Evening Herald is te koop. Zij vragen er 60.000 pond voor het 'kan zijn, dat ze met iets minder tevreden zijn. Hier is een blanco cheque. Ga die krant koopen. Koopen herhaalde het meisje in stomme verbazing. Ik ik maar ik kan niet ik ben geen zaken vrouw. NA 15 JAAR. Vijftien jaar geleden verloor de heer D, v. H. te Soest in zyn tuin een gouden ring. By het spitten vond hij hem dezer dagen terug. Die krant is te koop ga haar koopenzeg hun, dat je de com pagnon van Kerry bent. Hij glim lachte haar bemoedigend toe Mijn compagnon, zeide hij, mijn lieve kleine compagnon. HOOFDSTUK 14. De man, die een Gor dijnkoord doorsneed. Vier heeren waren uitgenoodigd' voor het diner in 410, Park Land,' maar tot nog toe waren er slechts drie gekomen. En erger nog Ve ra, die door Hermann speciaal ge vraagd was, om de honneurs waai te nemen, had gezegd, dat zij hoofd pijn had en weigerde pertinent om beneden te komen. Je laat me een gek figuur slaan te genover die menschen, stormde hij. M'n beste Hermann, zeide zii, wordt niet woedend, ik heb hoofd pijn het is een vrouwelijk) voor recht. Jij hebt altijd hoofdpijn, als je er trék in hebt, zeide hij. Zij zag er ech ter niet al te best uit. Hij vroeg zich' af Neen, antwoordde zij* op zijn onuit- de gaskraan van de kachel openstond gesproken gedachte, Ik merkte dat; en de groote kraan van de leiding dicht was, daarom heb ik het kachel kraantje ook maar dichtgedraaid. Wat bedoel je vroeg hij ruw. Zij glimlachte. i (Wordt virvoigd.) Koor lel Land vai Heosflen en AltBia,deLangstraat n ie lontlrrwnrd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1