f^UwMeisjo Btnerkt :thQ6i Ijzerwaren, Gereedschappen Huish. Artikelen BIERLAAGH v. d. HEIJDEN, bij de Markt. SCHOUTEN Souvenirs Heusden H. KLERKS, Verkrijgbaar KOMT DUS NAAR WAALWIJK, Vragen op rechtskundig gebied Binnenland 4e* Afdeeling. Gem. koor «SjM Deo Gloria*Werkendam, 2* prjjs met 290 ponten. Mannenkoor «Ond. Genoegen*, Nieuwen- djjk, 2 a prijs met 297 punten. 2e Afdeeling. Kinderk. »S. D. G 'sVoorber.*, Sliedrecht, 2e prys met 287 punten. Gem. Koor «Looft den Heere*, Sleeuwyk, le prijs met 306 punten. Gem. Koor »D« Lofstem*, Kethel, le prijs met 348 punten. Fanfare «Determinate*, Klundert, 3e prijs met 245 punten, le Afdeeling. «Oefening Kweekt Kunst*, Nieuwendyk, le prys met 300 punten. «ZanglusU, IJsselstein, 2e prys met 283 punten. «Soli Deo Gloria*, Sliedrecht, le prys met 301 punten. Afdeeling Uitmuntendheid. «Uitspanning door Inspanning* Werkendam, le prijs met 301 punten. «Kunst na Arbeid*, Zandvoort, le prijs met 304 punten. Harmonie «Crescendo*, Sliedrecht, 2e prijs met 292 punten. Eere-Afdeeling. «Gorcum's Klein Koor*, Gorinchem, le prys met 315 punten. «Zang Veredelt*, De Bilt, le prys met 322 punten. By de gehouden Marchwedstryd werd de le prys behaald door «Crescendo* van Sliedrecht. By de Eere-wedstryd behaalde «Gorcum's Klein Koor* de le prijs«Zang Veredelt* de Bilt, 2e prys en «U. d. I t alhier de 3e prijs. De vrijwillige bijdragen der Herv. Kerk hebben ruim f 600.opgebracht. WOUDRICHEM. In de week van 22 tot 28 Juli j.l. werden aan de vischmarkt alhier aangevoerd 51 kleine zomerzalmnn (720 pond) tegen den prys van f 1.45 tot f 1.60 per pond 2 groote zomerzal- men (2130 pond) tegen f 1.40 f 1.70 per pond; 6 St. Jacobszalmen (2 7 pond) tegen den prys van f 1.50 1.70 per pond en 4 schotzalmen tegen f 1.f 3.per stuk. De mannenzangvereeniging «Wou- drichem's Liedertafek alhier zal op 15 Augustus a.s. deel nemen aan het con cours te Ammerzoden en uitkomen in de 2e Afdeeling. Fruitveiling van 29 Juli. Janbazen 1114 ct. p. KG. Oomskinderen 2023 Yellow Transparant I 22—30 «II 612 Aardappelveiling van 1 Aug. Blauwpitten f4.80—f5.10 p H.L Schoolmeesters f 3.00f 3 40 Eigenheimers f 4 00 f 4.40 Prinsesseboonen 27 ct. per K.G. Naar wy vernemen zal de christe lijke school in deze gemeente op 31 Aug. a.s. worden geopend. Gedurende de maand Juli j.l. werden ter keuring aangegeven 8 koeien, 25 var kens en 3 kalveren. ZUILIOHEM. De arbeiders, werkzaam de dijkverzwaring aan de Vleugeldjjk, waren ontevreden over het loon en besloten het werk neer te leggen. Na een paar uur begonnen zy weer te werken, op en kelen na, die ontslag hadden gekregen. - Zaterdag j.l. des v.m. omstreeks 40£ uur ontstond een begin van brand, op het dak van de woning van W. van Zomeren. Door de talryke hulp werd de b.and gebluscht en behoefde de spuit geen dienst te doen. Oorzaak onbekend. Ver zekering dekt de schade. ZALTBOMMEL. De Chr. Jongelings- vereeniging is voornemens Donderdag een uitstapje te maken naar 's Hage. Vergadering van den Raad der gemeente WOUDRICHEM. op 1 Augustus 1927, des namiddags 7.30 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer Jac. van der Lely. Secretaris de heer Chr. van Rijswijk. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het formulier gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn a. schrijven van de N. V. P. N. E. M. houdende mededeeling, dat het z. g. verlaagd tarief op 1 September a.s. zal worden ingevoerd. b. schrijven van J. Bax Sr. dat hij zijn benoeming tot lid der Schattings commissie R. I. B. niet aanneemt. c. schrijven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen waarin wordt medegedeeld, dat voor den vertrokken onderwijzer aan de le Open bare school geen tijdelijke leerkracht vóór Rijksrekening in aanmerking komt. De Voorzitter deelt mede, dat bij aan stelling van een leerkracht de wedde voor rekening der gemeente komt, waarna wordt besloten niet tot aanstelling over te gaan. d. Nota van aanmerkingen, gevallen bij Ged. Staten op het besluit tot wijzi ging der begrooting 1927. Daarna komt aan de orde het in de vorige vergadering aangehouden adres van een 12-tal rivier venters om vrijstel ling van betaling van veergeld. -B. en W. adviseeren het verzoek niet in te willigen. Op een vraag van het lid Schaap om trent de plaats, deelt de Voorzitter mede, dat men zich hierover tot den pachter kan wenden, die volgens de bestaande politieverordening een plaats kan aan wijzen. Het lid Viveen zegt dat de praktijk leert, dat de gemeente onmogelijk de parlevinkers iets kan garandeeren en vindt de verdediging door B. en W. buitengewoon slap. Het lid van Straten zegt dat het de gewoonte is eerst te betalen en dan te reclameeren, doch hoort, dat slechts eenige personen hebben betaald. De parlevinkers eischen dezelfde rechten als de visscher8, doch dit zijn twee afzon derlijke bedrijven. Hij stelt de vraag of het billijk is de parievinkers, die da gelijks lossen en laden, vrij te stellen. Viveen: Is het billijk dat de Maat schappij „Altena" zoo is behandeld Als er plaats kon worden aangewezen voor de parlevinkers zouden deze geen bezwaar hebben te betalen. Het lid van Wende! de Joode zegt dat het hier een belasting geldt ter te gemoetkoming in de kosten van het veer en is van oordeel dat de rivier ven ters, die voor het laden en lossen der goederen slechts 5 cent per week be hoeven te betalen, zeer billijk zijn be handeld. Een plaats garandeeren kan men ook aan een stoomboot niet Hij vindt het onbillijk indien de rivierven- ters geheel worden uitgesloten. Het lid Schaap zegt nog dat hij zijn stem aan het voorstel van B. en W. zal geven niet voor de plaats, die de parle vinkers innemen, maar als een heel ge ringe vergoeding voor het inladen van goederen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna met 4 tegen 3 stemmen die der leden Spoor, van der Wiel en Viveen, aangenomen. Vervolgens komt weder in behande ling het bezwaarschrift van A. van der Wiel tegen den opgelegden aanslag in het vergunningsrecht voor 1927/28. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. ad viseeren den opgelegden aanslag te hand haven. Bij gehouden stemming wordt het voorstel van B. en W. met 4 tegen 2 stemmen, die der leden van Wendel de Joode en Holster, verworpen, terwijl het lid van der Wiel buiten stemming bleef. Wegens het niet aannemen van de be noeming tot lid der Schattingscommissie R. I. B. heeft hiervoor een stemming plaats, waarbij worden uitgebracht op G. Struik 3 st., B. M. Borg 3 st. en J. Struik 1 st. en bij tweede stemming op G. Struik 6 st. en B. M. Borg 1 stem, zoodat G. Struik is benoemd. Daarna komt aan de orde de voor- loopige vaststelling van de gemeente rekening, de rekening van het G. E B. en die van het Burgerlijk Armbestuur, allen over 1926. De commissie van onderzoek brengt bij monde van het lid van der Wiel rapport uit, hierop neerkomende dat alle stukken zijn onderzocht en in orde be vonden, zoodat zij tot voorloopige vast stelling der rekening kan adviseeren. De aandacht der commissie is echter gevallen op een post ten bedrage van f 35.voor aankoop van boekjes „Oud- Woudrichem", welke aankoop niet bij den Raad bekend was. De Voorzitter zegt dat gemelde boekjes zijn aangekocht en aan verschillende vereenigingen zijn toegezonden, teneinde het vreemdelingenverkeer naar deze ge meente te bevorderen, terwijl de betrok ken post den aankoop toeliet. De gemeente-rekening wordt vervol gens met 5 stemmen de beide wet houders onthielden zich ingevolge art. 220 der gemeentewet van medestemmen voorloopig vastgesteld, wat den gewo nen dienst betreft op f63261.275 in ont vangsten en f 57101.665 in uitgaven, alzoo sluitende met een batig slot van f 6159.615 en wat den kapitaaldienst aangaat in ontvangsten en uitgaven op f 51115.82. De rekening van het G. E. B. wordt eveneens voorloopig vastgesteld op f 13303,96 in ontvangsten en uitgaven den gewonen dienst en f 21356,48 in ontvangsten en uitgaven in den kapi taaldienst. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur wordt vastgesteld in ontvangsten op f 1287,15, in uitgaven op f 1376 95, alzoo sluitende met een nadeelig saldo van f 89,80 Aangezien in de vorige vergadering de stemmen staakten, komt thans opnieuw in behandeling een voorstel van het lid van der Wiel om gedurende den zomer tijd de café's tot 11 uur opend te hou den. Het lid Schaap zegt dat hij zich hier mede wel kan vereenigen doch wenscht dit latere sluitingsuur voor den Zondag niet in te voeren. In verband met deze opmerking en die van dezelfde strekkiDg van het lid van Straten in de vorige vergadering is het lid van der Wiel bereid zijn voor stel in dien zin te wijzigen. Het eerste voorstel wordt daarna met 6 tegen 1 stem, die van het lid van der Wiel, verworpen en het tweede voorstel met 5 tegen 2 stemmen, die der leden Van wendel de Joode en Holster, aan genomen. Bij de rondvraag vraagt het lid van Straten nog inlichtingen over de pomp op Visschersdijk en wijst op de wensche- lijkheid een bord op hoek Hoogstraat te plaatsen, in verband met het verkeer, terwijl het lid Schaap informeert of reeds een onderzoek is iogesteld naar de straatverlichting in Landpoortstraat. Het lid van der Wiel zegt nog dat hij het te veel betaalde vergunningsrecht wil schenken aan de twee muziekkorp sen in deze gemeente. Aangezien het waarschijnlijk de laatste vergadering is welke de leden van Stra ten en Schaap als zoodanig bijwonen, brengt de Voorzitter hen dank voor het geen zij in de periode van 4 jaren in het belang der gemeente hebben ver richt. Daarna sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente ZUILICHEM, op Dinsdag 2 Aug. des nam. half drie, Voorzitter: EdelAchtbaren Heer Van Hoogstraten. SecretarisWelEd. Heer R. Tjalma. Afwezig de heeren v. d. Water en P. J. v. Brakel. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formuliergebed. De Secretaris leest hierop de notulen der vorige vergadering, die daarna on veranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Dankbetuiging door de familie Non- hemius voor de door den Raad betuigde deelneming, bij het overlijden van den oud-Burgemeester van Zuilichem. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 28 Juli, waar bij alles in behoorlijke orde is bevonden en bleek in kas te zijn f7084.20. Goedkeuring door Ged. Staten van de wijziging der gemeente-begrooring. Begrooting Keuringsdienst van Waren voor 1928. Als bydrijge voor Zuilichem is een bedrag uitgetrokken van f 127,29. Wordt goedgekeurd. Bericht van den Raad van State, dat naar aanleiding van het ingestelde be roep tegen het besluit van Ged. Staten, tot ïiiet-goedkeuring der begrooting 1927, de raad nadere motieven kan inbrengen hetzij mondeling of schriftelijk, voor 18 Juli. De Voorzitter zegt, dat de leden van dit schrijven is kennisgegeven. Aange zien, naar spr. meent, geen nieuwe mo tieven zijn aan te voeren, stelt hij voor, dit schrijven voor kenniegeving aan te nemen. De raad gaat met dit voorstel accoord. Aanbieding gemeenterekening 1926. benoeming Commissie belast met het nazien dier rekening. Als commissieleden worden aangewe zen de heeren M. van Brakel, P. J van Brakel en A. Hooijkaas. De beide aan wezige heeren verklaren zich tot dit onderzoek bereid, de heer Hooijkaas maakt evenwel het voorbehoud, dat het onderzoek des avonds za! geschieden. Begrooting 1928 en rekening 1926 der Gezondheidscommissie. De Voorzitter stelt voor, deze goed te keuren, waartoe zonder discussie wordt besloten. De Voorzitter zegt, dat de Gezond heidscommissie zoo langzamerhand wel kon worden opgeheven, doch meent dat dit wel een vrome wensch zal blijven. Voorbereidend Landbouwonderwijs. Van den Landbouwconsulent en eenige landbouwonderwijzers is een adres tot den raad gericht, waarin wordt aange drongen op het doen geven van voor bereidend landbouwonderwijs. De Voorzitter acht de noodzakelijkheid van dit onderwijs hier niet aanwezig, omdat dit onderwijs is bedoeld voor jongens die de school hebben verlaten en nog geen landbouwonderwijs kunnen ontvangen en voor dergelijke jongens de gelegenheid openstaat voor het volgen van herhalingsonderwijs. De heer M. v. Brakel acht dit onder wijs eveneens overbodig en stelt voor, op het adres afwijz nd te beschikken. Aldus wordt besloten. Ontheffing Hondenbelasting H. van Herp en H. W. Kanselaar. De Voorzitter acht het eerste verzoek billijk, de hond van H. van Herp, die was aangegeven als losloopend, werd echter gevaarlijk en moest van begin 1 Mei af worden vastgehouden, zoodat het alleszins billijk is dat zijn aanslag wordt veranderd in „vastliggend hond". De raad gaat met dit voorstel accoord. j Wat het 2e geval betreft, hier acht de Voorzitter de heer Kanselaar wel degelijk als de houder van den hond, zoodat deze terecht is aangeslagen. Het is best mogelijk dat er wel een kleine historie aan dezen hond is verbonden, doch dit is een kwestie waar de raad buitenstaat en die alleen beslecht kan worden door adressant en den vroegeren eigenaar van den hond. Tot zijn spijt moet de Voorzitter dan ook voorstellen, den aanslag te handhaven en afwijzend op het adres te beschikken. De heer v. Dalen spijt dit niets, hij acht den aanslag wettig. Ook de andere heeren zijn schijnbaar van hetzelfde gevoelen, zoodat op dit verzoek afwijzend wordt beschikt. Rondvraag. De heer v. Dalen vraagt waarom de gemeente nog steeds buiten gesloten blijft van het electrisch licht. De Voorzitter zegt dat een paar jaar geleden een conferentie is gehouden met een ingenieur van P.G.E M. Deze stelde toen den eisch dat voor straatverlichting 24 lichtpunten zouden worden aange bracht en dat 80 pCt. der bewoners zou aansluiten. Door het gemeentebestuur is toen ge zegd dat hieraan onmogelijk kon worden voldaan, omdat een gedeelte van de in gezetenen niet van het electrisch licht zal kunnen profiteeren, dus 80 pCt. te hoog is en men daaraan nooit zal kunnen komen, terwijl volgens berekeningv. B en W, 8 lichtpunten voor verlichting der Kom voldoende zijn Ten slotte is er gezegd, dat 80 pCt. van de bewoners der Kom voldoende was en dat niet over de geheele gemeente berekend behoefde te worden. Men zou een berekening maken van den opzet van een net zooals de Ingenieur zich dit had gedacht en één zooals dit was ontworpen door het ge meentebestuur. Van een dergelijke be rekening is echter nooit iets gehoord. De heer van Dalen zegt dat hij juist daarom zijn vraag heeft gedaan, kunnen B. en W. niet eens om deze berekening vragen De Voorzitter heeft hiertegen geen be zwaar, zoodat om de aangegeven bereke ningen zal worden gevraagd. De heer Hooijfcaas vraagt of de be schrijving voor de hondenbelasting niet op dezelfde wijze kan geschieden zooals dit vroeger gebeurde toen de veldwachter of gemeentebode de gemeente afging om bij de ingezetenen de honden op te nemen. Thans zijn verschillende ingezetenen van de nieuwe bepaling de dupe geworden en gestraft. De Voorzitter zegt dat de beschrijving op dezelfde wijze is geschied, de ge meentebode is de gemeente afgeweest en heeft beschrijvingsbiljetten uitgereikt, welk biljet binnen 8 dagen moest worden ingeleverd, al krijgen de menschen geen biljet, dan zijn ze toch nog verplicht in Jan. aangifte te doen. Tengevolge der drukte met de samenstelling der kiezerslijst is hieraan niet de hand gehouden en heeft spr. daarom in de maand Maart nog een waarschuwing gezonden en nogmaals een termijn gesteld zoodat hij meent zeer lankmoedig te zijn geweest. Vroeger ging de gemeente veldwachter de ge meente rond voor de beschrijving, doch deze heeft gezegd dat hij niet langer gratis dienst voor de gemeente wenschte te presteeren, daarom geschiedt dit thans door den gemeentebode. De heer Hooijkaas vraagt, nu de auto- busdieqst van Rüger opgeheven wordt, hoeveel deze nu van de toegekende sub sidie krijgt. De Voorzitter autwoordt dat van Ged. Staten bericht is ingekomen, dat er vol gens dit college geen termen aanwezig zijn om de dienst van Rüger te doen voortbestaan zoodat aan deze geen con cessie is verleend. Belanghebbenden kunnen tegen dit besluit in beroep komen, nu heeft spr., die zich als vertegen woordiger der ingezetenen als belang hebbende beschouwde, verzocht ge noemde ondernemer alsnog concessie te verleenen en daarbij gewezen op de be langen voor de ingezetenen bij deze autobusdienst. Ook de ondernemer zelf heeft beroep aangeteekend tegen het besluit van Ged. Staten waarbij geen datum werd genoemd, wanneer de dienst moet worden gestaakt, misschien zal dit echter 1 Januari zijn. Als dezen datum bekend is, kan worden berekend hoeveel van de toegekende ?ubsidie behoort te worden uitbetaald. Hierop sluit de Voorzitter de ver gadering met dankgebed. In April viel van een voorbijvarend schip een hond overboord, die door één persoon werd opgevischt en aan wal gebracht. De schipper verzocht deze persoon zijn hond, als het schip weer af kwam varen, aan boord te brengen. Toen dit gebeurde, voer juist een «sleep* langs, zoodat men niet bij het betreffende schip kon komen. Deze hond werd door my, als lid der dierenbescherming, opgenomen en gevoed. Tnans slaat men my aan in de gemeentelijke hondenbelasting, als zijnde de houder van den hond, welke belasting ik weigerde te voldoen, daar ik my niet als houder beschouw. Mag ik hierover nw gevoelen vernemen Z. K. ONGELUKKEN. Te Muiden, nabjj de Papelaan, reden twee wielryders een derden zekeren J. v. Raamsdonk, aan. Deze kwam zoo onge lukkig te vallen, dat hjj bewusteloos bleef liggen. Met een ernstige hersenschudding werd hjj per auto naar het Burger Zie kenhuis te Amsterdam vervoerd. Zjjn toe-, stand is zorgelyk. De beide wielrijders, die het ongeluk hadden veroorzaakt, had den in de groote consternatie kans gezien te ontkomen. De 4-jarige H. v. M. te Den Haag is uit de derde etage van de woning aan den Trekweg gevallen. Het ventje is opgeno men met een hersenschudding en een arm fractuur. V*/ 'NMgQQd al zegt zij het natuur lijk liever niet. Zonder een frisschen mond en een aangenaam rieken- den adem kan men haast niet prettig met elkaar omgaan. Het is zoo gemakkelijk Uw mond en adem frisch te houden. Een geregeld gebruik van WRIGLEY's P.K. Kauwbonbons kost U bijna niets, terwijl elke nasmaak van eten, drin ken en rooken erdoor verdwijnt. HH.26 Onderget. vrachtrijder te Heusden, verzoekt zijn clien tèle beleefd orders aan volgend adres af te geven: A. VAN HOOFF Kolenhandel, daar deze voor 3 weken buiten Heusden verblijf heeft. HEUSDEN. Nieuwe groene erwten gevraagd. Grossier WIJK. Vraagt ons in den Boekhandel van de Firma L. J. V E ER M A N te Heusden in boomschorslijstje k 45 CENT PER STOK met de Waalwijksche Winkelweek dan zult U overtuigd worden dat U voor en nergens beter kunt slagen dan te W a a 1 w ij k bij Bijna 40 jarige ervaring in het IJzervak geeft U waarborg voor vakkundige en Soliede bediening.' Landbouwgereedschappen van Eerste Klasse Eng. en Amerik. huizen, zoo ook Gereedschappen voor Bouwvakken. Electrische- en Hand-Waschmachines, Wring- machines. Wasch en Veevoeder-Fornuizen. Kachels in alle soorten. Bouw-artikelen. Komt das naar Waalwijk, U kant daar evengoed slagen als elders! Voor goede en goedkoope reisgelegenheid zal zorg worden gedragen. T P /I T TT n «T> TT A A n n. Aangezien deze van administratieven aard zijn, zal hieraan worden voldaan. mm ERWTEN W.W.W. Biedt U Voordeel.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 6