Parlementair Overzicht. FEUILLETON *-AND VAN ALTEN* Uitgave: Eirma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4732. Woensdag 10 Augustus 1927. Int. Telefoon no« 19. Postrekening no. 61525. De Amerikaansche Millionair- Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25. eo franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ad verten tiën van 16 regels 90 cent» Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur én Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ADR. KLUUTENAAR M. CHABOT geb. 12 April 1855 e" geb. 22 October 1855 te 's GREVELDUIN-CAPELLE, vieren heden hun GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Belasting van de ruwe tabak of banderollestelsei. Het te vei wach ten wetsontwerp. Oneenigheid. De koepokinenting. Wederom heeft buitenlandsch fabrikaat voor keur boirno het Nederlandsche 's Gravenhage, 4 Augustus. De heeren afgevaardigden die voor zoover ze niet in Provinciale colleges aan het nzomerzutirigen* zijn op hun ak kertje (figuurlijk gesproken natuurlijk, want van al de geachte kamerleden is meneer Braat geloof ik de eeuigste, die er een echt akkertje op na houdt I) ergens in de zon liggen te braden en pijpjeseri sigaartjes smoken, zullen wel eens even zeer nadruk kelijk aan dat zelfde pijpje of sigaartje ge lrokken hebben, toen ze zoo even het rapport van de commissie van Schatk, betreffende een ontwerp voor belastingheffing op ruwe tabak, in handen kregen. En natuurlek aanstonds ijverig te besludeeren aanvingen, omdat uit dit rapport het wetsontwerp ge- distelteerd wordt, dat meteen bij de Kamer zal worden ingediend. Want uit het werk van deze staatscommissie blijkt uog weer eens duidelyk hoe netelig dit veel omstre den vraagstuk der tabaksbelasting is. Men is uitgegaan van den grondslag, dat de opbrengst van deze nieuwe belasting circa f 22 millioen moet bedragen. En ze zou in ongeveer dezelfde verhouding op de drie groepen fabrikaten moeten drukken, n.l. sigaren, rook en pruimtabak en snuif, en sigaretten. Ter verzekering nu vaneen opbrengst van 21 k 22 millioeri, zal van de ruwe tabak daarvoor benoodigd, een ge- wichtsrecht van 10 ct. per kilogram plus een waarderecht van 35 pCt. moeten geheven EEN PAKKENDE ROMAN VOL SENSATIE. - (Vrij bewerkt naar het Engelsch.) 22) »Je weet wel wat ik bedoel,zeide zy. »Dat kraantje open, de groote kraan 's nachts in myn 3laap even openzetten en zeven millioen, ben je ryiter.* Hy verdween van haar kamer en zeide tegen zyn gasten, dat zyn zuster niet erg wel was. En op hetzelfde oogenblik kreeg hij een duivelsche gedachte. Zonder eenige merkbare pauze ging hij voort: iW.j zyn hier onder vrienden en daarom kan ik het we! zeggen zij heeft besliste zelfmoordneigingei).* Een gemompel van medelijden ging er op. »Ik zal eens even gaan zien hoe zij het maakt,zeide hy »en dun gaan we eten.* »Ik dacht, dat ik je zuster voor het raam zag staan,zeide Leete, en voegde er met een ruwen glimlach by »Ib vleide myzelf, dat zy met haar band tegen me wuifde.* Hermann keek hem in starre verbazing aan. Hy wist, dat 'Vera Leete haatte, xooais een vrouw met fyne instincten een worden, en daarnaast nog voor sigaretten een banderolle-belasting van 18 pCt. van den kleinhandelsprijs. Ofschoon enkele leden van meeriing waren dat dit percentage slechts 15 pCt. van den kleirhaudelsprijs mocht zijn. Als waarde van de tabak, waarover belasting moet worden betaald, zou over het algemeen moeten worden aangenomen de prijs, dien de fabrikant, die de grondstof zal verwerken, daarvoor betaalt, dus niet, dien een handelaar in ruwe tabak daarvoor besteedt. In grove trekken is dit het re sultaat van het weik van de staatscom missie, en een eventueel wetsontwerp zou daarop moeten rusten. Dit wetsontwerp zal ook door de commissie worden opgesteld, maar zy bracht dit verslag reeds uit, ten einde den minister van financiën in de gelegenheid te stellen zyn inzichten kenbaar te maken, waarmee men dan rekening zou kunnen houden. Intusschen, hoe eenstem mig deze staatscommissie ook was, ten aan zien van het te volgen stelsel, over de voor gestelde verandering van heffingswijte was ze het heelemaal niet eens. De meerder heid meende namelijk, dat den minister verandering vari heffiogswyze (dus ophetfiog vari het banderollestelsei t) ontraden moest worden. Maar met deze opmerking ging de commissie eigenlijk buiten haar boekje. Want haar opdracht was, een on derzoek in te stellen naar de wyze, waarop een belasting op de ruwe tabak ware te heffen Doch hoe het ook zy, hier is weer belangrijk materiaal voor kamerdiscussie aan wezig. En men moet onze gezellige Tweede Kamer kennen om te weten, dat zij deze gelegenheid zeker niet ongebruikt zal laten voorbijglippen. Het was natuurlijk te verwachten, toen dezer dagen melding werd gemaakt van Hy ging de kamer uit en de trap op. Er was vrees, noch wroeging in zijn hart over de daad, die hy van plan was te begaan. Hy ging niet techtstreeks naar haar zitkamer, doch gleed haar slaapka mer binnen, die door een deur met de zitkamer verbonden was. Zacht, sluipend, ging hy voort. Naast het venster was een lang zijden gordynkoord. Hy trok een stoei erby, stapte er geluidloos op en sneed het koord hoog boven zyn hoofd af. Even zacht stapte hy weer op den grond. Hy had drie minuten orn het werkje te doen. Over drie minuten zou hy glimlachend de afwezigheid van zyn zuster hy zijn gasten verontschuldigen, gedurende welken tijd dit schoone meisje met vzelfmoordneigio- gene slap neer zou hangen aan Hij zocht naar een passenden haak en vond ereen, die, naar zijn meening, het gewicht zou kunnen dragen, achter de deur, Hij draaide de kruk van de deur om en ging de zitkamer binnen. Zy zat bij het venster en stond verrast op. Wat doe je in myn kamer? vroeg zy. »Je sieraden stelen,t zeide hy gevat. Maar zij werd door zyn scbynbare welge zindheid riiet kalmer. »Hoe durf je mijn kamer binnen te gaan riep zy. Doodsschrik had haar bevangen en door baar hoofd schoten kris kras alle mogelijke plannen om te ont snappen. iptreden van ziektegevallen met doodelijken afloop ten gevolge van koepok-inenting, dat de principieele tegenstanders van verplichte enting in het geweer zouden komen, Zoo traden dus in het strydperkde heeren Kryger en Kersten, beide uit de Tweede Kamer, die minister Slotetnaker de Bruine eenige hartige vragen voorlegden. Zelfs verzochten zij instelling van een speciale commissie voor deze aangelegenheid. Wel heel interessant was het antwoord van Z.Exc., die verklaarde dat noch hier te lande, noch in het buiten land een stellige meening bestaat omtrent de oorzaak van deze gevallen. De onder zoekingen toonden echter aan, dat een b&c- terieel-steriele en tevens virulente koepok entstof nog niet te verkrijgen is en dat dus van de verstrekking van een niet onschadelyk vaccin tot dusver niet kan gesproken worden. Of de heeren Kryger en Kersten nu hier mede tevreden zullen zijn Het wil zoo lijken, alsof hier een stevige hoeveelheid virulente* diseussies opgehoopt liggen. Die zeker niet bacterieel-steriel zullen zijn Inderdaad, het was een ernstige beschul diging, zooals het daar onlangs zwart op wit in de bladen stond. Namelijk, dat bij de levering van buizen voor de aan te leggen waterleiding in Zeeuwsch Vlaanderen, uit drukkelijk aan Nederlandsche firma's die voordeelige aanbieding deden, geweigerd werd offerte te maken. En meneer Henri Polak zou meneer Henri Polak niet geweest zijn, als daar niet aanstonds de noodige vragen aan den minister* het gevolg van waren geweest. En dusof Z.Exc. de minister van Arbeid, handel, enz. ook kon mededeelen, of het inderdaad waar was, dat een Nederlandsche firma, of in ieder geval een buitenlandsche die in Neder land een fabriek wilde vestigen, geweigerd werd offerte te maken of dat het maken van zulk een offerte bemoeilijkt werd. En ware dat zoo, of de minister dan wilde be vorderen, dat de levering alsnog werd op gedragen aan een Nederlandsche firma, of een, die de buizen in Nedeiand door Neder landsche arbeiders wil laten maken. En wilde de minister dat niet, wat dan wel de redenen konden zijn, waarom de levering aan een buitenlandsche firma gegund zou worden. Ja, dat zouden wij en velen natuurlijk cnet ons en meneer Polak ook wel will* n weten. Te drommel, zyn wjj een volk van waterlanders, van dijken en poldermakers, van steenen bak kers en buizenfabrikanten of niet Men moet daar de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat eens naar vrageD. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente WASPIK op 3 Augustus 1927, des namiddags 6 uur. Voorzitter de EdelAchtb. Heer P. Dekkers. Secretaris de WelEd. Heer B. van Schyndel. praten,* zeide hij en stak zjjjn hat.d uit om haar aan te raken. Zij trok terug. »Wat heb je daar achter je rug?* vroeg zij in een verschrikt gefluister. Plots sprong hy op haar toe en sloeg een arm om haar heen, zoodat zy haar beide armen niet bewegen bon. Toen zag zij wat hy van plan was en zyn andere hand vloog naar boven en werd op haar mond gedrukt. »Genade fluisterde zy schor. Hij lachte haar in haar gezicht uit. Hy voelde met zyn eene hand naar den strik en deed dien over haar hoofd. Toen 9 Kerry weet het, Keriy weet het 1* zeide zy met omfloerste stem. >Ik heb hem geschreven. Er is een detective, die dit huis dag en nacht bewaakt ah!c De strik had haar hals geraakt. »Je hebt geschreven «Heb hem verteld moord mij vermoorden ik geef teekens ieder half uur moet over vier minu ten weer teeken geven.* Heel zachtjes liet hy haar los, en lachte ondertusschen. Hij had haar langzaam in de richting van het raau, geduwd, zoodat zy naar buiten kon kjjken. Daar stond een man met zijn rug tegeu het hek, die een stompje sigaar rookte. Hy keek naar het huis om het teeken, dat elk half uur gegeven moest worden, op te vangen. «Had je ooit gedacht, dat ik zoo goed tooneel kon spelenzei Hermann met Afwezig de heeren A. Brokx, A. Kamp en J. de Hond. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en goedgekeurd. Ter bepaling der stembeurt wordt het nummer 5 getrokken, zoodat het eerst zijne stem zal uitbrengen de heer J. Kamp. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken: a. Schrijven van Ged. Staten betreffende afkondiging eener strafverordening. b. Schrijven van de heeren P. Dekkers en A. Brokx, dat zij hunne benoeming tot lid van de Schattingscommissie aannemen en van de heeren B. Langewerf en J. Smits dat zij hunne benoeming niet aannemen. c. Schrijven van den Raad van Beroep voor de Directe Belastingen, houdende me dedeeling, dat op het bezwaarschrift, inge steld door J. P. G. van der Meer tegen zyn aanslag in de Straatbelasting afwijzend is beschikt. d. Kon. Besl. van 20 Juli 1927 tot goedkeuring van het raadsbesluit, waarby het heffingspercentage der Plaatselijke In komstenbelasting voor het jaar 19271928 wordt bepaald op 4 pCt. e. Accountantsrapporten voor de verrichtte contróle bij den Gemeente-ontvanger, Wo ningbouw-vereeniging en Burg. Armbestuur. Deze stokken worden zonder hoofdelyke stemming voor kennisgeving aangenomen. Wijziging Bouwverordening. De Voorzitter leest een schrijven voor van Ged. Staten, waarby in overweging wordt gegeven tegen de overtredingen van de gewijzigde Bouwverordening straf te be dreigen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Onderzoek geloofsbrieven. De Voorzitter zegt, dat tengevolge van het overlijden van den heer Klazen, tot lid van den Raad is benoemd verklaard de heer A. Vloeimans. Spreker wijst de heeren v. d. Rijken, Ruijtenberg en Verschuren aan voor het onderzoek der geloofsbrieven. De heer Ruy- tenberg deelt na het onderzoek mede, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden. Met algeireene stemmen wordt tot toelating der nieaw benoemde raadsleden besloten. Wijziging begrooting 1927. Zonder hoof delyke stemming wordt tot wijziging be sloten. Rondvraag. De Voorzitter vraagt of een der leden nog het woord verlangt. De heer Smits vraagt verbreeding van den weg op de Vrouwkensvaart. De Voorzitter zegt een onderzoek te zul len instellen. De heer Ruijtenberg vraagt of de bewo ners der perceelen, die aan dien weg zijn gelegen zelf niet den weg in orde kunnen maken. De Voorzitter zegt, dat verbetering van wegen een gemeentewerk is. In het najaar Zy wankelde naar het raam en viel op een stoel neer. »Ik heb je toch niet aan 't schrikken gemaakt, wel vroeg hij met een zekere leederheid, of wat daarop leek. Zy rilde van het hoofd tot de voeten. «Eruit!* zeide zy. «Ga heen! Nu ken ik je geheim Met een schouderophalen verliet hy haar, terwyl hij het zijden koord mede nam, want dat was een te gevaarlyk bewysstuk om het bjj haar achter te laten. Zy wachtte tot zy hem beneden in de hall hoorde. Toen vlood zy naar haar kamer en sloot de deur. Met bevende handen maakte zy haar voorbereidselen. Zy kleedde zich zoo vlug aan, als zy nog nooit in haar leven gedaan had en ging de trap af. In de hall zag ze Martin en stond stil. «Geef me een wandelstok komt einiet op aan welke vlug De man ging heen en kwam terug met den stok met ivoren knop ven haar broe der. Zy keek op haar horloge. Het was tien minuten over half neger. Een taxi bracht haar naar Vigo Street en hoe dichter zij kwam by den man, dien zy wist dat haar beminde en by de vrij heid, die in de toekomst lag, des te beter kwam zy in haar humeur. Gordon Bray stond te wachten. Zij betaalde den chauffeur en nam zyn arm, «Ik wist, dat je hier zoudt zyn zeide zullen Burgemeester en Wethouders met plannen komen om tot geheele verbetering van de wegen over te gaan. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad over in besloten zitting. Vergadering van den Raad der gemeente VEEN, op Donderdag 4 Aug. des n.m. half elf (O-T.) De Voorzitter is afwez'g, zoodat het Voorzitterschap wordt waargenomen door Wethouder Schreuders. Met den Secretaris zijn nog tegenwoordig de heeren J. v. d. Pol, M. Smits, J. van Andel en D. Jiskoot. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formuliergebed. De notulen worden daarna gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. Staten van de Gemeentebegrooting 1927, op de cijfers zooals zij laatst door den raad zijn vast gesteld. Onderzoek geloofsbrieven nieuwe raads leden. Deze wordeD onderzocht en in orde be vonden, zoodat tot toelating wordt besloten. Vaststelling kohier Hondenbelasting. Dit kohier wordt vastgesteld op een bedrag van f80.50. De heer v. Andel zegt, dat de veror dening op de heffing en invorderiog dezer belasting hoog noodig veranderd moet worden. Zooals het thans gaat, komt er niets van terecht. De Voorzitter is het hiermede eens, de een betaalt en de ander niet, wat een groote onbillijkheid veroorzaakt. Daarby loopen er veel meer honden dan zijn aan geslagen. De heer v. Andel zou de verordening in de eerstvolgende vergadering willen wijzigen en strenger tegen de houders van honden die onwillig zijn tot betalen op treden. De heer Jiskoot is het hiermede eeqs, gaat het er niet anders naar toe, dan kan men de hondenbelasting beter afschaffen. De heer Smits is het hiermede eens. De heer v. d. Pol merkt op, dat de gemeente geregeld met de kosten zit. Een belasting afschaffen, ai brengt deze dan ook niet zooveel op, acht hy bezwaarlyk. Besloten wordt, dat B. en W. in de volgende vergadering met een voorstel tot wyziging voor de heffing dezer belasting zullen komen. Oninbare posten schoolgeld. Dit punt wordt in besloten vergadering behandeld. Oninbare posten Hondenbelasting. Het kohier vermeldt een totaal van f 92,50 aan aanslagen, waarvan slechts f32.50 is geïnd. Besloten wordt, het restant oninbaar te verklaren. Gordon. Ik ik wil, dat je van me houdt, Gordon De lantaarns op straat schenen een woesten rondedans ze maken voor de oogen van den man. «Ik aanbid je, Vera,* zei hy heesch. «Heb dan nog een tijdje geduld met me,« zeide zy teeder«en als ik dingen doe, waar je het niet mee eens bent «Dat zou je niet kunnen doen,* zeide hy. En toen, midden in Regent Streetm een der drukste straten van Londen, ging zij op haar teenen staan en kuste hem. «Nu,c zeide zy, en duwde hem van zi«h af, terwyl haar oogen glinsterden, nu moet je me wyzen waar de winkel van Kerry is.« «Hier,* zeide hy en wees haar den winkel aan. Zij snelde over het trottoir, tot zy by de donkere ramen gekomen was. Toen, zonder eenige waarschuwing, hief zy den stok op en joeg den ivoren knop door het dikke glas. I Een agent van politie greep haar. «Myn God U riep Gordon Bray uit, «waarom deed je dat Vrouwenkiesrecht schreeuwde Vera en lachte. En zij lachte nog toen zy haar in een rytuig naar Marlborough Street brachten en lachte ook den volgen den morgen, toen zy veroordeeld werd tot drie weken hechtenis. ii en AltenajeLan Boimelerwaard i" mwi- «fffyi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1