Fietstochten PUROL Geslagen ijzeren Ramen Binnenland Plaatselijk Nieuws ZOMERAVOND. usschen die, welke met en andere, die z o n d e r straatvuil zijn ontgonnen, heeft ongetwijfeld opgemerkt dat de eerste in den r*gel het best aansloegen en later ook in de meest gunstige conditie verkeerden, 't Is zooals de heer Hudig, directeur aan het Groninger Proefstation onlangs schreef ^Duizenden hectaren schreeuwen om yuil.t En nu is de zaak zóó, dat vele steden met het vuil verlegen zitten, en die verlegen heid wordt bij de toename der bevolking steeds grooter, Men kan het vuil nietop- hoopen, er komt dagelijks te veelhet moet geregeld weg en spoedig weg. Zoo is men tot verbranding overgegaan, maar dat is wel een vlug werkend proces, doch duur, zeer duur. De belastingbetalers weten er van te vertellen. Oppervlakkig zou men zeggen de oplossing is eenvoudig, het vuil moet naar buiten, dan is de stad het kwjjt en het platteland geholpen bovendien de land bouw en 't algemeen belang worden er door gediend. Op die redeneering valt niets af te dingen, niettemin stuit de uitvoering op bezwaren. De twee hoofdbezwaren noemden we feitelijk alle Kan het platteland het vuil geregeld in vlug tempo, als voor de stad noodig is, afnemen 2 9 Kan het vuil aan den boer geleverd worden tegen een biiljjken prijs, die rendeeren kan Dit vraagstuk moet door belanghebbenden van beide partyen onder de oogen worden ge zien dit wordt dan ook reeds gedaan, 't Is iets voor de landbouworganisaties, die het vuil moeten afnemen en aan haar leden distribueeren. De N. V. »Het Landschapc wil een begin maken en aan deDrentsche landbouwers een aantal scheepsvrachten le veren tegen fl.50 per ton vóór den wal. Yoor een behoorljjke werking wordt pl.m. 70 ton per H.A. noodig geoordeeld, dat wordt dus een dikke honderd gulden per bunder. AALST. Beter laat dan nooit. Vorige week is door de dames L. B. en G. O. gecollecteerd voor den stormramp in den Achterhoek. Bij de gehouden verpachting van naweide op de Zaai- en Koewaarden werd van f 20f 22 per schaar besteed. Op »de Kortekampen* bedroeg dit vao f 20 f 27, terwijl dit op »de Nesch« van t 15 f 17 was. AMMERZODEN. Bjj Koninklijk Besluit van 16 Juli is het eereteeken (en wel de medaille in zilver) ingesteld by Koninklijk Besluit van 20 Januarie 1926, ter erken ning van uitstekende daden by gelegen heid van den watersnood in 1926 verricht onder meer toegekend aan de heeren D. W. van Dam van Brakel, Dijkgraaf van het Polderdistrict Bommelerwaard beneden den Meidjjk, wonende te Brakel en H. C. de Jongh, Dijkgraaf van het Polderdistrict Bommelerwaard boven den Meidyk, wonende te Ammerzoden. ANDEL. De prjjs der aardappelen be draagt alhier momenteel f 3 25 tot f 3.50 per H.L. De aardappelziekte neemt nog steeds toe. V- ALMKERK. 10 Sep. a.s. zal op 't fort Ippelschendyk alhier, een schietwedstrijd gehouden worden, uitgaande vaD de kring van Burgerwachten in 't Land van Altena. Op Zaserdag 27 Augustus n.m. 7 uur hoopt de Chr. Werkmansbond alhier in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk eene algemeene ledenvergadering te houden. 3 Sep. a.s. zullen uit deze ge meente een 3 tal vjjftallen deelnemen, aan de op 3 Sep. Prov. Schietwedstrijd te Eindhoven. Doordat kinderen met lucifers speelde ontstond bjj den Heer K. brand in een hooiberg, spoedig hulp voorkwam erger. BENEDEN LANGSTRAAT. Door het koude en natte weer in den voorzomer komen de boonen veel ten achter. Het mooie weer der laatste weken heeft nog goed gedaan. De prijzen zjjn veel op en ■afgaand thans varieeren de prjjzen: snjjboonen 15 cent per K.G. «tok prinsessen 15 20 cent per K.G. stam perfect 14 cent per K.G. GIESSEN. Onze Oud-dorpsgenoot, de heer A. *van Rijswijk is bevorderd tot kommies Ie klasse bjj 's Rjjks directe be lastingen, standplaats Roermond. 's-GRAVEMOER. Door het Oranje- Commité worden ernstige plannen overwogen om de verjaardag van H. M. de Koningin eenigzins feesteljjk te herdenken. NIEUWENDIJK. Daar de geruchten gingen dat de schoolvacantie nog een week langer zou duren, met het oog op den aanleg der centrale verwarming in de school, kan medegedeeld worden dat a.s. Dinsdag de school weer begint. Deze week werden aangevoerd 7500 eieren, men bestede voor Kipeieren f 6.20. Eendeneieren f 5.00. Ganseneieren f Kalkoeneieren f9.00. Alles per 100 stuks. Den 24 Augustus a.s. hopen Hen- drikus van der Pjjl en Jenneke van der Stelt hunne 60-jarige echtvereeniging te gedenken. Dien dag zullen het de luidjes ^pB llpP in verschillende afmetingen mét èn zonder tochtwangen steeds voorradig bij de Firpift JOHAN SMUJLDERS Vughterstraat 33 sHERTOGENBOSCH Telefoon 659 Dëze week vervoerde de heer P. A. Vermeulen enkele boeien van zjjn hof stede naar Biesbosch per aak. Na een poosje gevaren te hebben, kregen de dieren het in de gaten en bemerkten dat ze van hun stalling verwijderd werden, zonder ie aarzelen sprongen .de dieren te water en zwommen naar den kant en begaven zich naar huis. Deze week kwamen de gebroeders V. tot de onaangename ontdekking dat een zeug, die nog maar pas hare jongen ge worpen had en wegende 500 pond dood in het hok lag. De heer C. Koekoek alhier slaagde deze week te Breda voor de hoofdakte. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat bij den heer K. van Leeuwen voor de tweede maal aardbeien worden geplukt, groot van stuk en goed van smaak. Uitslag der gehouden loting dienst- plciht 1928, T. van Noorloos no. 9, B. L. Branderhorst no. 22, D. de Pender no. 20. OUDENDIJK. Bjj het omvallen van een pot met kokend water, kreeg de dienst bode van den landb. H. een gedeelte over beide voeten, waardoor zjj zich zoodanig brandde, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. RIJSWIJK. Alhier bestaat het voor nemen op 31 Aug. a.s. een feest te orga- niseeren. Een voorloopig programma is reeds vastgesteld, o. a. ringrijden met rijwielen, ringrijden met tweewielige rjj tuigen, ringrijden op losse paarden, stoelen dans terwijl, waarschjjnljjk nog meer zal worden toegevoegd. Ook niet-inwoners kunnen tegen verdubbeld inleggeld mede ringrjjden. Des avonds zal concert gegeven worden door muziek- en zangvereen. Opgaven tot deelname kunnen geschieden bij het Bestuur der muziekvereen. »Kunst en Vriendschap. SLEEUWIJK. Kort geleden werd Ds. Feijkes, pred. bij de Ned. Herv. Gem. alhier, beroepen te Tuil. Hierbij waren niet alle formaliteiten in acht genomen, die vereischt zijn, zoodat men thans opnieuw een beroep zal moeten uitbrengen. Naar men weet, had Ds. Feijkes het beroep reeds aan genomen. Dezer dagen kwam de heer P. alhier, tot de onaangename ontdek king dat 21 van zijn kuikens door rat ten waren doodgemaakt. Uitslag der loting van den dienstplicht lichting 1928. 1. J. H. Ippel. v.v. 2. J. A. Cornet. 3. A. G. Pellicaan. v.v. 4. Johs. Roubos. v.v. 5. C. v. d. Berg. v.v. 6. J. van der Pijl. 7. G. Visser. 8. C. T. van Poede rooijen. 9. T. van Noorloos. 10. A. F. van Vugt. 11. H. van Andel. 12. G. Bras. 13. J. J. Beukenkamp. 14. j Verbeek. 15. H. N. Mouthaan. 16. O. Groene veld. 17. T. Baggerman, v.v. 18. G. M. Biesheuvel. 19. M. Rijkers, v.v. 20. G. Versluis. 21. W. Bleijenberg. v.v. 22. B. L. Branderhorst. 23. J. H. Meerburg, v.v. 24. C. Hoeflaak. 25. L. van Heukelum. v.v. 26. D. de Pender, v.v. 27. B. A. van den Heuvel. De met v.v. aangegeven personen zijn voor goed of voorloopig vrijge steld van den dienstplicht wegens Broederdienst. WAALWIJK. Op verzoek van den In specteur van de Volksgezondheid, belast met het toezicht op de naleving van de Vleeschkeuringswet, is door het Gemeente bestuur bepaald dat het slachten voor den verkoop op boerderjjen, die geen slacht plaats hebben welke aan de wetteljjke eischen voldoet, slechts is toegestaan tot hoogstens twee dieren uit eigen veestapel per jaar. WERKENDAM. De Zaterdagmiddag j.l. gehouden voetbalwedstrijd tusscheu H. T. C. van Hardinxveld en W. V. V. alhier eindigde met 22. Door den heer A. van Koojj, sluis- meester alhier is als zoodanig met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag aan gevraagd. De j.l. gehouden collecte voor de Hervormde Cbristeljjke school heeft f 32.37, opgebracht. Zaterdag a.s. zal door de Auto zending op het Plein alhier, een spreek beurt worden gehouden. Door de Elkonawerken te Rotter dam gehouden examen behaalde onze dorps- noot de heer H. de Klejjn het vaardig heidsdiploma Autogenisch lossen en snjjden. Uitslag loting 1928 is als volgt 1 Aotonie Kornet. 2 Huibert de Haas. 3 Maarten Arie van Berchum. 4 Cornells Hendrik van der Stelt. 5 Huibert Bies- Cornet. 8 Adriaan van Berchum. 9 Johan nes. 10 Cornelis Arie Kieboom. 41 Leen- dart Dirk Versluis. 12 Hermanus Wouter Ilaans. 13 Joost Stam. 14 Jacobus van Oord. 15 16 Dirk de Waai. 17 Corne lis v. d. Schuit. Uitslag wedvlncht van de P. V. »Wilhelmina« van uit Sorgnies (B.) le en 2de prijs Chr. Mouthaan. De vrijwillige bydragen voor de Ned, Herv. Kerk, hebben bijna f800. opgebracht. Het Doorzitten by Wielryaen, een door de zon verbrand^ Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. VEEN. Op het Maandag 15 Aug. 1.1. te Ammerzoden gehouden muziek en zang concours, behaalde de gemengde zangv, »T. O. G. I. D. 0.« alhier, in de 2e afdeeling gemengde koren een eersten prijs met 329 punten. Een woord van hulde mag hiervoor zeker wel aan deze vereeni- ging worden gebracht, temeer daar zij met sleehts 19 leden optrad. Wy hebben hier gezien dat met willen veel is te bereiken. Een woord van lof mag ook zeker aan haar kranigen en talentvollen directeur de heer A. W. v. d. Nat, uit Sleeuwyk niet worden onthouden, temeer daar bij met bovengenoemde vereeniging in 2 jaren tyd niet minder dan 3 eerste pryzen wist te behalen. Wij willen hopen dat onze ver eeniging »T. O. G. I. D. 0.« onder deze bekwame leiding zoo zal mogen blijven voort gaan, en dat zjj ook hierin door de ingezetenen van Veen zal worden ge steund, opdat zy nog grootere lauweren mag oogsteo. WOUDRICHEM. Door het bestuur van het waterschap vDe oude Banc in de levering en het piaatsen van een ruwolie motor voor polder bemaling opgedragen aan de firma Dekkers te Roozendaal voor de som van f 6560. Fruitveiling van 17 Augustus. Alles per K.G. Noord Hul. Suikerperen 6 9 cent Dirkjes peren 5 6, cent Boterperen 6 8 cent Keswick Codlin 6 8 cent Gamersche Zuren 10 11 cent Blauwe pruimen 1417 cent Alles per stuk. Komkommers 2,— 3 cent Roode kool 4J6 cent Savoye kool 3 4| cent Aller per KG. Soyboonen 1822 cent Princesseboonen 17 19 cent Aardappelveiling. Alles per H.L. Schoolmeester f 3.90 Eigenheimers f 3 80 —4 60 Blauwputten f 5.405.60 WAALWIJK. By de op 17 dezer ge houden tusschen tydsche verkiezing voor een zetel in de afdeeling kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel is in de vacature J. B. de Lange, bij enkele candidaatstel- ling gekozen de heer J. C. Frederiks, lid der firma A. Frederiks handel in manu facturen, meubileering te Kaatsheuvel. Een vuurbrok midden grjjs asbest, Zóó zonk der zonne rosse rest, Temidden van een wolkenwaas, Naar 't zilvrig waterbed der Maas Een bonte runderkudde lag, Of graasde op de ruige plag Der zoomen, waar de avonddauw De verten ving in nevelgrauw Een enkel landman gaarde nog, Van greppelkant langs veld met rog, Wat nachtvoer voor een bruine geit, Den garischen dag in 't land geweid Een vrouw met breede heupen trad Het voetpad af met schommelend vat En wateremmer, aan een juk, Doorbuigend van den zwaren druk Een knaapje zeilde in galop Een vlieger tegen 't windje op Een vrouwtje spoelde in een kreek, Haar wasch terzyde van de bleek Een zwemmer baadde 't blanke Ijjf, Ronddobberend als een elpen echjjf, En kringlend week en rimploos sloot Het water als hjj verder schoot Verholen zat een eenzaam paar, De hoofden koozend by elkaar, En puurde met lustgragen mond Naar wellust in den avendstond Het harte vol van zorggekwel, Dat in my gonsde als een hel, Zoo liep ik daar o God hoe lang Maakt dit me Uw avendzoetheid [wrang VEEN, 26 Juli 1927. Openbare vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK, op Dinsdag 16 Augustus nam. 3 uur (Z.T.) Voorzitter: EdelAchtbaren Heer P. Bergmeijer. Secretaris WelEd. Heer C. J. v. d. Wiel. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt hierna den Se cretaris de notulen der vorige vergade ring voor te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde zijn, ingekomen stukken. Een schrijven van de heeren J. P. Cornelis en P. M. Pouli, dat zij hun benoeming als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs aanne men, terwijl door den heer J. Kolff Cz. reeds mondeling mededeeling was gedaan, dat hij zijne benoeming als zoodanig aannam. Bij monde van den heer Verschoor brengt de Commissie tot nazien van de gem.rekening, dienstjaar 1926, verslag uit. Eenige kleine opmerkingen worden ge maakt, die door den Voorzitter, Secre taris en weth. Ottevanger worden weer legd, waarna de heer Verschoor, namens de commissie, dank uitbrengt aan het Dag. Bestuur en den Secretaris, voor hun beheer en administratie. Besloten werd de geldleening, groot f85,000 terug te brengen op f82,000 en deze te plaatsen bij het rijkspensioen fonds te 's Gravenhage, tegen een rente van 4s/4 Bij de gebruikelijke rondvraag zegt de heer Koekkoek, dat de O. L. School ook wel eens geverfd mag worden, daar de aansluitende Chr. Herv. School ook ge verfd wordt. Volgens spr. zal dit zoo afsteken en het is ook beter voor het onderhoud. De Voorzitter zegt, dat hiervoor reeds plannen bestaan om dit in het najaar te doen. Spr. is er mede ingenomen, dat er in den raad over gesproken wordt. Ook zou de heer Koekkoek in over weging willen geven, de Voorsteeg wat op te laten knappen, daar reeds vele gaten en kuilen het verkeer belemmeren. De Voorzitter zegt toe, hiervoor mede werking te zullen verleenen. De heer Verschoor zegt, vernomen te hebben, dat het land, 't welk te Uitwijk ligt, eerdaags verhuurd zal worden. Spr. geeft het gemeentebestuur in overweging in de voorwaarden op te nemen, dat de huurders zelf den sloot, welke aan dit land ligt, opmaken. De heer v. d. Wal geeft over deze sloot eenige inlichtingen. De heer Ottevanger is er voor, het werk voor rekeniDg der gemeente te doen verrichten. De heer v. Leeuwen heeft waargenomen, dat honden, welke voor vastliggend wa ren aangegeven, losliepen. Spr. noemt dit diefstal. De Voorzitter zegt, dat hem de namen van die houders van houden kunnen worden opgegeven, welke den gemeente veldwachter dan worden medegedeeld. Reeds werden enkele processenverbaal opgemaakt en de overtreders gestraft. De heer Ottevanger zegt, dat wanneer hij overtreding der Hondenbelasting vermoedt, dit aan de politie zal mede deel en. De heer v. d. Stelt informeert naar de besprekingen te Woudriehem gehouden, over de te stichten waterleiding in het Land van Heusden en Altena en bij welke bespreking de Burgemeester is tegenwoordig geweest. De Voorzitter doet hierover enkele mededeelingen, o m dat eene commissie is benoemd tot verdere behandeling en bespreking om de mogelijkheid vaneen waterleiding voor deze streek te onder zoenen. Door deskundigen werd op die vergadering een en ander toegelicht en werd steun van Rijk en Provincie toe gezegd. De Voorzitter zegt, dat op hem thans de taak nog rust, een afscheidswoord te spreken tot hen die vrijwillig heengingen en die niet meer herkozen werden. Spr. dankt hen voor den arbeid in het be lang der gemeente verricht. Ook hoopt spr. dat de nieuwe leden de belangen der gemeente op dezelfde wijze zullen behartigen als de scheidende leden. Daar er niets meer aan de orde is, sluit de Voorzitter de openb. vergadering. INBRAKEN. Bshalve de reeds gemelde inbraken te Velsen, is ook ingebroken in de woning van de wed. H., te Beverwyk. In deze woning hebben de inbrekers alles op hun gemak onderzocht. Uit een bufïstje in de voorkamer werd f 30 meegenomen. In het buffet vonden de dieven tevens den sleutel van de brandkastdeze werd geopend en f 195 aan geld benevens eenige papieren meege nomen. Uit een vest, dat over een stoel hing, werd een gouden horloge met een waarde vollen gouden ketting en nog f 10 zilvergeld ontvreemd. Uit een kinderpor- temonaie werd nog f 1.50 meegenomen. Vermoed wordt, dat de inbraak is geschied door personen, die met de omstandigheid der familie goed bekend waren. Op het bureau van »Gooi en Sticbt« te Hilversum hebben dieven zich meester gemaakt van een geldkistje. De deur bleek geforceerd. De buit was schraaler bevond zich slechts een bedrag van f 15 in het kistje. RIJWIELBELASTING. De Rywielbelasting heeft in Juli 1927 ZWARE FABRIEKSBRAND TE LEIDSCHENDAM. Dinsdagavond is te Leidschendam een zware brand uitgebroken in de meel- en veevoederfabriek annex graanhandel van de firma N. Blonk en Zn., aan den Oost- vlietweg, De brand ontstond in het mid dengedeelte der fabriek, waar de maalderij is gevestigd, en is vermoedelijk veroorzaakt door een explosie, teweeggebracht door den exhauster, welke de warme lucht van het graan, terwijl dit gemalen wordt, weg zuigt. Toen eenmaal de brand was ont staan, was de exhauster tevens oorzaak, dat het vuur zich snel door de geheele fabriek verspreidde, weldra was dan ook het groote, vier verdiepingen hoog zjjnde gebouw een kolossale vuurzee, welke door den krachtigen wind nog werd aangewakkerd. Omstreeks half negen was de brandweer het vuur meester en waren slechts de kale muren overgebleven. Alleen de machine kamer, waar zioh de stoommachine bevindt, die de electriciteit voor het bedrjjf opwekt, is gespaard gebleven, al is ook daar veel waterschade. De turbo-generator heeft oveneens veel van den brand te Ijjden gehad. Groote hoeveelheden graan, bloem, meel, maïs, pulp, lijnkoeken, gerst, haver, enz. zijn verbrand. Naar een der firmanten mededeelde was alles op beurspolis ver zekerd. De schade wordt op f 200.000 begroot. Zes jaar geleden, in September, is deze fabriek eveneens door brand verwoest. NED. HERV. KERK. De algeui. synode der Ned. Herv. Kerk heeft de volgende toelagen uit hare fondsen verstrekt f 2069 voor herstellingen aan kerk en pastorie te Hilvarenbeek tot verbetering der schraalste predikantstraktementen Helvoirt f 400, Boxtel f 360, Heeswijk en Dinther f400, Vught f413, Vierlingsbeek f 680, Oss f 273, Hilvarenbeek f 650, St. M'chiels-Gestel f410, Boxmeer f 250, Lith f 300, Oud en Nieuw Gestel f 440, Stand- daarbuiten f 450, Terheyden f 600, Kruis land f 697, Zundert f 350, Eiten f 373, Dongen f470, Hooge Zwaluwe f400, Drunen f 900, Baardwyk t 760, Uitwjjk f235, Valkenswaard f800, Deurne f575, St. Oadenrade f 500, Otrschot f 600, Veld hoven f 810, Someren f 800, Bergeyk f 728, Heeze en Leende f 680, Hoogeloon f 590, Asten f 840, Helenaveen f 745, Bladel f600, Budel f668, Veghel f160, Gennep f 657, Lith f 300 voor het pre dikantstraktement Dussen voor den dienst in den Z. H. polder f100; Vcchel voor den arbeid in de Peel f250, Helenaveen voor schulddelging f 500 en voor den arbeid in de afgelegen deelen der gemeente f 400. NEDERLANDSCH LEGERVLIEGTUIG GEVALLEN. Zooals men weet, is een Nederlandsch vliegeskader naar Zurich vertrokken om deel te nemen aan de vliegwedstryden, welke daar van 12 tot 21 Augustus worden ge houden. Dit eskader is den llen Augustus te Zurich aangekomen. Aan het Departement van Oorlog is telegrafisch bericht ontvangen, dat by een vlucht over de Alpen één der Nederlandsche vliegtuigen nabij Bellinzona over den kop is geslagen. De inzittenden bleven echter ongedeerd. Het vliegtuig is licht beschadigd. —O DOODELIJKE VAL. Te Wessinghuizen, gemeente Oostwedde, is de bejaarde vrouw van Jan Willing by plukken van fruit van een trap gevallen. Zy brak haar nek en was onmiddelijk dood. o— HET MES. By een twist in de Ursulasteeg te Leiden, heeft W. F. den 29-jarigen grondwerker L. S. met een mes in het hoofd gestoken. S. is door eenige agenten van politie naar het Ziekenhuis vervoerd, waar hy werd verbonden. MOTOR-ONGELUK. Twee zwaar gewonden. Op den Haagweg onder Voorschoten vlak by het Haagsche Schouw zyn twee stucadoors uit Den Haag in volle vaart met een motor* rywiel, by het nemen van een bocht eerst door een spiegelruit van een woning en vervolgens tegen een benzinetank op wielen gereden. Het motorry wiel geraakte tusschen de tank en de muur klem. De duorjjder, F. van Herk, werd tegen den grond ge slingerd. Hy bleek een zware hersenschud ding, een beenbreuk en verschillende andere verwondingen te hebben opgeloopen. De bestuurder, J. S. Mjjtes, geraakte tusschen de tank en de muur beklemd. Omstanders hebben hem uit zjjn benarde positie bevrjjd. Hjj bleek eveneens een hersenschudding, een beenbreuk en andere kwetsuren te hebben opgeloopen. In zeer zorgwekkenden toe stand zjjn zjj naar het Diaconessenhuis te Leiden overgebracht. Het motorrijwiel dat zwaar is beschadigd, is door de politie in beslag genooMn.^ vermoedden dat de rem men niet in \fj»aren. tr- eerste zeven maanden van 1927 beliep f 6.702.117 de belasting werd dus be taald voor 2.234.039 fietsen (over de eerste aeven maanden van 1926 f 6.558.285). o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 6