Plaatselijk Nieuws noeming tot wethouder geluk. Na lezing en vaststelling van de notulen der vorige vergadering, doet de Voorzitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken. Schrijven van de Geitenfokvereen. te Aalst en Poederoijen om het rond leiden van dekbokken in de gemeente bij politieverordening te verbieden. De Voorzitter stelt voor aan dit verzoek te voldoen, waartoe met al gemeene stemmen wordt besloten. Bericht van Ged. St. dat zij de me dedeeling der benoeming van raads leden voor kennisgeving hebben aan genomen. Door B. en W. wordt aan den raad aangeboden de rekening der gemeen te over 1926 met bijlagen. De Voorz. verzoekt de heeren v. d. Sluis en Brienen te willen optre den als commissie voor het onder zoek. Bij de rondvraag vestigt de heer Brienen er de pandacht op dat (hij bin nenkort voorstellen zal doen om in de gemeente zoo mogelijk electrisch licht te krijgen. Tevens wil hij spre ken over de herstelling van de aan legplaats. Vervolgens vraagt hij hoe het zit met de benoeming van een onderwijzeres aan de school te Poe deroijen. De Voorzitter antwoordt dat eene wachtgeldster moet worden benoemd en steeds pogingen worden gedaan er een te krijgen. Reeds tweemaal •zijn een aantal dames opgeroepen, doch het resultaat is, dat nog geene is gevonden, die benoemd kan >vor- den. De ééne is elders benoemd, de andere is ziek, enz. Ook zal de kwes tie, dat zij nu er zooveel kans is, eerst de kat uit den boom kijken en maar niet direct Poederoijen komen, hier ook wei tusschen zitten. Intusschen doen B. en W. alle moeite zoo spoe dig mogelijk in de vacature te voor zien. De heer v. Ooijen vraagt hoe het staat met den aankoop van een stukje igrond van de Wed. Schaap te Aalst. (Het raadsbesluit is genomen en goed- igekeurd, maar nu heeft zij er verder niets van vernomen. De Voorz. zegt dat hij den Notaris reeds heeft gevraagd het transport in orde te maken. Hij zal er echter nog eens attent op maken. De vergadering wordt daarna ge sloten. Vergadering van den ï-aad der ge meente HERPT op Dinsdag 6 September 1927. Tot weth. zijn herkozen de heeren •J. C. v. Bokhoven en A. W. Verhoe ven. Aanbieding der gemeentebegroo- ring, de nieuw benoemde leden al- igrooting onder de leden laten circu- leeren dan kan ieder die inzien en j dan zijne eventueele op- of aanmer kingen maken. Wijziging gem.-begr. voor 1927. De Voorz. deelt mede dat over 1927 een j gedeelte te veel ontvangen gelden j aan het Rijk moet worden terugbe- taald d e ontvangen waren voor een heel jaar tot dekking der kosten der openbare school, welke school op 1 Juni 1926 is opgeheven. Nog is er een wijziging voor verhooging van den post onvoorziene uitgaven, welke moet worden verhoogd met f 100. Aldus wordt besloten. Voorstel van B. en W. tot vast stelling eener nieuwe instructie voor den gemeenteontvanger. Deze in structie wordt door den Voorzitter voorgelezen en met algemeene stem men aangenomen. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede dat van Ged. St. bericht is ontvangen dat de igèmeenterekening zonder op- of aan merkingen is goedgekeurd. Vergadering van den raad der ge meente BRAKEL op Dinsdag 6 Sept. 1927 des v.m. 11 uur. Voorzitter: E.A. Heer S. v. Dalen. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, den nieuw benoemde leden al le welkom heetende en den wensch uitsprekende, dat men samen zal mo- igen werken in het belang der ge meente. Daarna leggen de heeren v. Dalen, v. Dam van Brakel, v. d. Bogerd, v. Wijgerden, v. Zanten en Klop den feed en den heer v. Veenendaal de be lofte af. Vervolgens wordt overgegaan tot de verkiezing van Wethouders. Bij de eerste stemming worden uit- igebracht op den heer Klop 5, den heer R. v. Zanterf 1 stem, en 1 stem blanco, zoodat de heer Klop is geko- zen. Deze verklaart zijne benoeming aan te nemen. Bij de tweede stemming verkrij- igen de heeren v. Veenendaajj 4 stem men, v. Wijgerden 1, R. v. Zanten 1 ten A. v. Dalen 1 stem, zoodat de heer v. Veenendaal is gekozen. Ook' deze verklaart zijne benoe ming aan te nemen. De Voorzitter wénscht beide heeren met hunne be noeming tot wethouder gefük. Na lezing en vaststelling van de notulen der vorige vergadering, doet de Voorzitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken. Schrijven van Mr. Vonkenberg te Gorinchem, waarin hij bericht dat de u+h-rnV dp vordering van den pjl- men voor kennisgeving. Brief van het gemeentebestuur v. Kerkwijk, dat Ged. St. van Gelder land de jaarwedde van den hulpkeur meester op. f 1300 wenschen te stel len en of daarmee accoord kan wor den gegaan. Besloten daartegen geen bezwaar te maken. Bericht van aanneming voor ken nisgeving door Ged. St. van de me dedeeling der namen van de nieuw benoemde raadsleden. Door B. en W. wordt aangebo den de gemeenterekening over 1926 welke op de gebruikelijke wijze ter inzage wordt gelegd. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter daarop de verga dering, nadat door hem een woord van dank is gesproken tot den heer v. Dalen, die tot heden het wethou derschap heeft bekleed, voor wat hij in 't belang der gemeente heeft ge daan. Vergadering van den raad der ge meente DE WERKEN en SLEEU- WIJK op Dinsdag 6 September 1927, nam. half drie. Met den Voorzitter en Secretaris zijn alle leden tegenwoordig als de ze de vergadering met voorlezing van het formuliergebed opent. De Voorzitter vraagt daarna of de heeren bereid zijn den zuiveringseed en den eed van trouw af te leggen, waarop alle heeren toestemmend ant woorden behalve de heer Gulden, die de belofte wenscht af te leggen. Nadat de vereischte eeden zijn af- gelegd en de belofte door den heer ulden is gedaan, wenscht de Voor zitter de heeren geluk met hunne be noeming tot lid van den raad. De periodieke verkiezingen, aldus spr., geven telkenmale een ander beeld te zien, ook thans is dit weer het geval, verschillende leden van den vorigen raad zijn niet als raads leden in dezen raad teruggekeerd. Dit is iets wat altijd treft, ornaat daar in een spiegel moet worden gezien van het leven, dat voorbijgaat, ook in het politieke leven gaat het zoo, Doch in het heden ligt de toekomst, thans staat de raad weer voor een pe riode van 4 jaar, waarin de leden hunne beste krachten zullen moeten geven tot welzijn der gemeente. Moge ieder lid handelen volgens den afgelegden eed of zijne belofte waardoor men zich met beide voeten heeft gesteld op het wettig gezag door God ingesteld. Moge ieder zijn beste krachten geven tot welzijn van ons gansclie vaderland, in het bij zonder voor onze eigen gemeente, daarbij vertrouwende op Gods hulp. Omdat daarmede worat te kennen gegeven dat men niet bouwt op ei gen kracht, doch de kracht van den Allerhoogsten om de gemeente tot welvaart te brengen. Hierop leest de secretaris de no tulen der vorige vergadering die on veranderd worden vastgesteld. Benoemnig wethouders. De heer Verhagen, aftredend ver kreeg 10 stemmen, terwijl 1 stem in blanco was uitgebracht, de heer v. d. Straten 9 stemmen, 1 stem was uitgebracht op den heer O. Walraven en een stem in blanco. De beide heeren verklaren hunne benoeming te willen aannemen en zeggen dank voor het in hen gestel de vertrouwen, nadat de Voorzitter hen geluk heeft gewenscht met hunne benoeming. De heer Sigmond verlaat hierop, na verkregen toestemming, wegens familieomstandigheden de vergade ring. Ingekomen stukken Besluit van Ged. St. tot niet-goed- keuring van het raadsbesluit tot on- derhandschen verkoop van een stuk je gemeentegrond aan v. Vuuren, om dat er voor den berm van den weg fclan te weinig ruimte overblijft en de woning die op het stukje grond gebouwd zou worden een belemme ring zal vormen voor het uitzicht op den drukken rijksverkeersweg en het uitzicht van den weg naar Woudri- chem. B. en W. stellen voor bij de Kroon in beroep te gaan tegen deze beslis sing om daardoor de gelegenheid te krijgen het stukje grond aan het rijk over te doen. De raad gaat met dit voorstel accoord. Vaststelling 1ste aanvullingskohier van de Assurantiebelasting over '26. Dit kohier wordt vastgesteld op een bedrag van f 12,38. Voorlcopige vaststelling der gem.- rekening 1926 en winst- en verliesre kening van het G.E.B. over 1926. Deze rekeningen zijn in onderzoek feweest bij een Commissie bestaan- e uit de heeren Gulden en v. 't Sant. De heer Gulden rapport uitbren gende zegt dat de Commissie de re keningen heeft nagezien en in orde heeft bevonden, zij meende echter de opmerking te moeten maken, dat een paar werkjes die ten laste van de gemeente komen, n.l. de rijwielberg plaats achter het gemeentehuis en 't straatje van het gemeentehuis naar den rijksweg, in handen van timmer lieden zijn gestéld, terwijl het metsel werk is. Door deze handelwijze is gemeentewerk buiten de gemeente gegaan, wat een onaangename stem ming wekt onder de ambachtslieden uit de gemeente. Ook de rekening seert ze beiden goed te keuren. De Voorzitter brengt de Commis sie ook namens den raad dank voor de moeite van haar onderzoek. Wat de gemaakte opmerking betreft mee- nen B. en W. zich te kunnen verde digen, omdat de beide genoemde werken beschouwd kunnen worden als bijwerk aan den bouw van het ge meentehuis. Met den aannemer de timmerman v. Wijk is door B. en W. overleg gepleegd en wijl de prijs het college billijk voorkwam, is hem het bijkomende werk zooals meestal ge bruikelijk, opgedragen. Wel geven B. en W. toe dat, waar de fietsenberg plaats heel laat is gebouwd, den in druk gewekt kon worden dat dit een afzonderlijke opdracht was. Aanbieding gem.-begr. 1928 en be grooting G.E.B. voor 1928. Deze be zongen H. Mis. De buurt had gezorgd met Sept. en niet meer met Mei worden voor een waarlyk prachtige versiering n.l. aangenomen. een boog alsmede de rand van het dak. Voor de samenwerkende Zendings den boog waren met gouden letters Vereenigingen werd hier f 75.— byeec In spreuken aangebracht. gebracht De jubileerenden hadden veel gelukwen sten in ontvangst te nemen en kregen Naar "rnemen heef' de he?r nog meening cadeau. P- PraÜ^ers als voorzitter en lid bedankt De Fanfare >Wilhelmina« zorgde na- 'aD het Chr' Mannenkoor vOefemog baart tuurlijk als altijd by dergelijke gelegenhe- Kunstc. po werd de heer L Heurter Pz. den voor een serenade, welke jammer ge- *ot N oorzitter gekozen, noeg door het opkomen van een ooweder De heer L. viel van den wagen ec moest worden gestaakt nadat nog maar werd door de paajrden een eind voortge- twee nummer waren gespeeld. De be- sleept met het gevolg dat inroeping van langstelling was groot en er was een groote geneeskundige hulp noodig was. menigte volk op de been. De zoon dankte de Fanfare voor de be langstelling. Den avond werd verder ge noeglijk in huischelijken kring doorgebracht. grootingen worden, zooals gebruike- Wij willen deze oudjes alvorens te eindigen cj ■- lijk in handen gesteld van dezelfde Commissie die de rekeningen heeft onderzocht, n.l. de heeren Gulden en van 't Sant. Benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. School te Sleeuwijk. Op de voordracht zijn geplaatst No. 1, Mej. C. E. Reas te Heusden 2, Mej. J. C. v. Os te Everdingen 3, Mej. A. W. F. Entrop te Erichem. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. zich ingevolge het raadsbesluit van de vorige vergadering, gewend hebben tot den Minister met de vraag of bij een eventueele benoeming van een niet-wachtgeldster de Minister de jaarwedde van de benoemde, ook voor rijksrekening zal nemen. Z.Ex. heeft hierop geantwoord, dat het geen vereischte is dat wachtgelders(sters) solliciteeren. De gemeente bezit een lijst van deze wachtgelders en kan daaruit een keus doen. Zij kan hen, op wie zij hare keus heeft doen val len, oproepen om proefles te geven. Bij eventueele benoeming van een niet-wachtgeldster zal Z.Ex. de daar voor benoodigde gelden niet beschik baar stellen en zal deze dus ten laste van de gemeente komen, tenzij mocht blijken, dat benoeming van een wachtgeldster op onoverkomelijke bezwaren afstuit. Naar aanleiding van dit schrijven, hebben B. en W. gemeend de be staande voordracht, waarop als num mer één een wachtgeldster voorkomt te moeten handhaven, niettegenstaan de er groote kans bestaat dat deze in Zaltbommei zal worden benoemd en zij, zooals zij zelf aan spr. ver klaarde, deze benoeming zeer waar schijnlijk zal stellen boven benoe ming aan de school in deze gemeen te, iets wat spr. kan begrijpen. De heer Gulden acht het dwaas heid thans tot benoeming over te gaan, aangezien er 99 van de hon derd kansen zijn, dat nummer 1 in Zaltbommei zal worden benoemd en deze benoeming zal aannemen. Bo vendien acht spr. een voordracht, waarop slechts een benoembaar per soon voorkomt, immers geen raads lid zal zoo dwaas zijn, nummer 2 of 3 die geen wachtgeldster is, te stem men, omdat de gemeente dan haar salaris zoü moeten betalen, geen voor dracht. Spreker zou daarom de be noeming willen aanhouden en B. en W. de gelegenheid willen geven den raad een voordracht voor te leggen, waarop drie wachtgeldsters zijn ge plaatst, zoodat de raad keus kan doen 'en niet gedwongen is vanzelfspre kend nummgr1, 1 te stemmen. De Voorzitter is het met de rede neering van den heer Gulden niet eens, wel degelijk wordt den raad door B. en W. een wettelijke voor dracht aangeboden, de raad is vrij uit de daarop gestelde personen een keus te doen. Bovendien is aan het verlangen van den Minister voldaan, en komt op de voordracht een wacht geldster voor, die heeft gesolliciteerd. Spr. acht dit een verdienste, van de overige 600 wachtgelders is er niet een geweest, die heeft gesolliciteerd. Bovendien heeft de Inspecteur van het L. O. verklaard, dat Mej. Reas een goed onderwijzeres is. Aanhouden der benoeming acht spr. bovendien bezwaarlijk, omdat men rekening heeft te houden met den wettelijken termijn van vier maanden. Of de be noemde hare benoeming niet zal aan nemen, mag voor den raad geen re den zijn, om ze niet te benoemen, want, redeneert men in Zaltbommei evenals hier, dan wordt zij in geen der beide plaatsen benoemd boven dien, blijft dit bezwaar altijd gelden, men kan nooit met absolute zekerheid vooruit zeggen of een benoemde de ze benoeming ook zal aannemen. De heeren Walraven, Verhagen, v. 't Sant en v. d. Straten gaan geheel met de uiteenzetting van den Voorz. accoord. De heer Walraven acht langer spreken over deze kwestie overbodig. Na eenige discussie, die wij met het oog op het groote aantal verslagen voor ditmaal niet in zijn geheel kun nen opnemen, wordt tot stemming overgegaan, met uitslag, dat Mej. Re as met algemeene stemmen wordt be noemd. De rondvraag wordt uitgesteld tot een volgende vergadering. De Voorzitter sluit de vergadering. DUSSEN. Maandag vierden de echte lieden Bastiaan van Moergestel en Alleta IBisaceldai hun »-MUon hnot;oliikqf»ggt meente zijn herbenoemd de heeren C. M. heeren J. de Kleijn en E. C. de Wit Verhoeven en Joh. Nieuwenhuizen. werden herkozen. Van de lichting 1928 behoeven uit Naar wij vernemen verloor de deze gemeente geen dienstplichtigen te werknemer V. een zijner oogen, terwijl worden ingelyfd. voor het andere gevreesd wordt. •yC Evenals in vele dorpen in den om- WOUDRICHEM. In een Dinsdagavond trek schijnt men zich in de laatste jaren gehouden vergadering is in beginsel besloten ook in ons dorpje meer en meer toe te tot oprichting eener Oranjevereeniging en leggen op het houden van kippen. Zonder is hiervoor een voorloupig comité gevormd, twijfel valt op dit gebied bij een econo-Voor de afd> Volksonderwijs alhier misch beheer veel te bereiken. zaj Zaterdag a.s. des nam. 8 uur in café Uit het dorp Brakel wordt als bijzonder- ,Het Zwarte paard< optreden de hoer heid gemeld, dat de witte leghorns van |£|aag de Vries, Algem. Secretaris der Ver. Van Dam wiens hennen eerst 4 maanden Volksonderwijs« met het onderwerp »0ns oud zijn reeds aan den leg zyn. Openbaar Onderwys in zijn machtige be- Dat echtheid van ras alsmede huishou- teekenis voor de zedelijke opvoeding van ding en voeder natuurlijk ook hierna beïn- nog wel gelukwenschen en tevens dat zy nog hun diamanten bruiloft mogen vieren. G1ESSEN. Tot wethouders dezer ge- De Eerw. Zuster Alphonina hoofd der dorpsche R. K. Meisjesschool werd be noemd als Hoofd te Berkdijk. Tot hoofd der R. K. Meisjesschool op 't Dorp werd benoemd Zuster Theresia van Loon op Zand. De beide aftredende Wethouders, vloendende factoren genoemd moeten wor den, behoeft zeker geen nader betoog. 's GRAVENMOER. Gekozen G. ver hagen (A. R.) en W. Begeer (C. H.) aft. de wethouders A. v. Willigen (V. B.) en C. Mouthaan wilde partij die tevens als raadslid vervangen word door D. v. Beek (A. R. Woensdag j.l. kwam de straatschen polder in vergadering byeen tot benoeming eener voorzitter. Hiervoor werd gekozen C. Mouthaan die tevens nog benoemd werd als afgevaardigde naar den polder De Beneden Donge. HEDEL. In de gehouden gemeente raadsvergadering zijn tot wethouders geko zen de heer R. A. van Leeuwen (R. K. aftr.) met 4 stemmen tegen 3 op den heer H. van Os en de heer C. van Dig gelen (chr. hist.) met 4 stemmen tegen 3 op den heer C. Sonnevelt. LOON-OP ZAND-KAATSHEUVEL Ge kozen tot wethouder de heeren J. van Lier te Loon op Zand (aftr.) en L. J. van der Horst te Kaatsheuvel. NIEUWENDIJK. Een der sloopers der watermolen van den Emiekhovensche pol der had het ongelijk van de kap te vallen en tusschen het scheprad te recht te ko men. Erg bezeerde hij zijn hoofd, de hulp van Dr. de Vries werd ingeroepen. De Burgerw. alhier zal deelnemen aan den provincialen schietwedstrijd te Eind hoven. De heer J. v. d. S. had het onge luk terwyl hij het roer van de motorboot »Mooke« omduwde, in het kanaaltje over boord te slaan. Eenige personen haalden hem uit het diepe water. Den jongen heer P. J. Koekkoek alhier slaagde deze week te Dordrecht voor de 4a klasse der H. B. S. Bij den heer C. P. van Noorloos staat een appelboom voor den tweeden maal in vollen bloei. Aan de Rijkspostspaarbank werd in de maand Augustus ingelegd f1173,01 en f 131.72 terug betaald. Aangevoerd werden 5953 eieren, men besteedde voor kipeieren f 7.60 Kal koen f 5.50, eendeneieren f 6.89. Alles per 100 stuks. OUDENDIJK. In navolging van Wijk A zal ook bier aan de 2 de Openb. School een schoolfeestje worden georganiseerd op Zaterdag 10 September a.s. 's avonds zal het fanfarecorps »Kunst na Strydc eenige nummers geven op de tent, terwijl moge lijk nog een muziekaie wandeling zal vol gen. RIJSWIJK. Op 31 Augustus j.l. is al hier een in alle opzichten uitstekend ge slaagd Oranjefeest gehouden. Des morgens werd door de muziekvereen. met de school kinderen een rondgang door de gemeente gemaakt. Des namiddags werden verschilllende volks spelen gehouden waarvoor mooie prijzen waren beschikbaar gesteld. Alles had een zeer goed verloop. Des avonds werd op onze jeugd.c Veiling vau 7 Clapps favoriete William Duchese Knolperen Keswick Codiin Zoete appelen Kroetappelen Soyboonen Aardappelen Blauwe Eigenh. Gele Sept. 18- p. 6—1\ 2J-3 3-7 5J—6| 15-18» K.G. f 3.60-f 3.80 p. H.L. f3 50—f3.80 p. H.L. Vanaf heden aardappelenveiling des nam. 2 30 uur en des Woensdags en Vrijdags voorm. 10,15 uur. Leden worden verzocht hun aardappelen zooveel mogelijk daags tevoren aan te voeren. Daartoe in staat gesteld door enkele warme voorstanders van onze Openbare School hebben j.l. Zaterdag de kinderen der le O. L S. alhier hun Koninginne- feest gevierd. Door omstandigheid kon zulks met op Koninginnedag plaats vinden. Met de leerlingen waren tal van belang stellende ouders opgekomen, zoodat het ruime gymnastieklokaal nagenoeg geheel bezet was. Het hoofd der school sprak over de liefde van ons volk tot het Vorsten huis. In dit verband sprak hij over de liefde, die vooral onder de leerlingen onder ling dient te heerschen, liefde in de school, in het gezin, in het geheele maatschappe lijk leven. Met het zirgen van Vader- landsche en andere liederen (met piano begeleiding) en rykelyk onthaal der kinderen werden enkele uren in prettig samenzijn doorgebracht. Tenslotte vroeg de heer Westerhof namens de aanwezige ouders het woord om het personeel der school hartelijk te danken voor de moeite, welke het zich had getroost, om de kinderen en ouders deze genoeglijke uren te verschaffen. Het Concours Hippique te Gorinchem. Woensdagmorgen is het Concours Hip pique begonnen met de opstelling van de M. C. merriën op het stationsplein, waar een voorkeuring plaats had door de Jury bestaande uit de heeren D. C. M. de ia Porte, Jhr. van Coehoorn van Sminia en C. J. Costermaos. Alle aangegeven dieren, n.l. 22 stuks, waren aanwezig. Om tien minuten over negen vertrok de stoet voor het afleggen van den afstandsrit, welke haar einde vindt op het concoursterrein ongeveer tien uur. Om ruim tien uur kwam de stoet op het terrein aan, waar de eiudbeoordeeling plaats had. De pryswinners waren o. m. Irolenia van A. Z. Snoek, Almkerk. Divina van G. H. Straver, Bibiloniëabroek. 4e AfdeeliDg. Concours Eenspannen Fokmerriën (N.S.Tg.) 3e pr. Divina van G. H. Straver, Babi* loniëabroek. CORRESPONDENTIE!. Met het oog op de talrijke raadsver slagen hebben wij de discussies moeten het feestterrein door rmtriek en rang.ereen.>*k°rlM1- ^0 vestigen e.enwel de aan- een goed geslaagd concert gegeven d*cht leMre °P h" door d»n S°r* 00 zitter van den gemeenteraad van De Wer- In de op Dinsdag 6 dezer alhier j^q en Sleeuwijk medegedeelde antwoord gehouden raadsvergadering werden tot van den Minister van Onderwijs, dat voor wethouder gekozen de heeren A. Smits en solliciteerende onderwijzeressen en onder- Ta v. Gammeren aftredend waren de hee- wijzers en voor gemeentebesturen, die in ren Westerlaken en Verschoor. eene vacature voor onderwijzend personeel RAAMSDONKSVEER. Deze week be- moeten voorzien, van groot belang is. gon aan de Chr. School op 't Veer de Pe Redactie. Het is de bedoeUoe dat X4 X 3 H

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 10