ÏÏW GELUK MET 1001 VERHOOGD. LETTERS-MARGARINE WEERBERICHT i1 RAVENS WA A Y's r te GORINCHEM, Prijzen vanaf f 9.75 tot de beste kwaliteiten Bij Scheren Plaatselijk Nieuws LETTERS-KOFFIE DE KWALITEITEN ZIJN PRIMA. DE PRIJZEN ZIJN ZÉÉR BILLIJK. VOORUITGANG WINTERPLEGING BIJ HET CENTRAAL GENOOTSCHAP. Da winterverpleging, die gerekend wordt 1 October aan te vangen, werd in 4925 begonnen in 4 der 9 huizen van het Cen traal Genootschap. Sedert dien is er een geregelde en zeer groote vooruitgang te zien. Het aanstaand winterseizoen worden althans voor de eerste periode van 5 weken niet minder dan 8 van de 9 huizen open gesteld en het laat zich aanzien, dat deze huizen ook alle volledig bezet zullen zijn. Langzaam maar zeker wint de overtuiging veld, dat het zwakke kind juist in den winter het meest steun noodig heeft. De winterverpleging is gebleken een mid del van beieekenis te zijn in de ry der middelen tot bevordering der volksgezond heid in het algemeen, en in den stryd tegen de tuberculose in het bijzonder. Bovendien is deze verpleging een sociaal- economisch belang omdat de huizen die vroe ger slechts 5 maanden werden gebruikt, nu weldra het geheele jaar in exploitatie zullen zijn. In 1926 werden in alle huizen totaal 4754 kinderen verpleegd. In dit jaar zal omstreeks begin October het 5000ste kind het een of ander huis van het Centraal Genootschap binnentreden. Nederland is waarlijk bezig zich op ge bied van kinderuitzending aan de spits te stellen. VAN KORTEN DUUR. De vorige week deed zich te Edam het byzonder geval voor dat het eerste vrouwelij ke raadslid (van den ouden Raad) werd geïnstalleerd en in dezelfde vergadering weer afscheid nam, daar zy niet in den nieuwen raad is gekozen, die Dinsdag is opgetreden. KREEFTEN NAAR BELGIË. Bijna dagelijks komen vrachtauto's met kreeften uit Zeeland de grens over naar België, waar voor de luxe-dieren hooge prijs wordt betaald. DE DOODSLAG TE EMMEN. Da Rechtbank te Assen heeft den ma chinist W. K., uit Emraen, wegens dood slag op W. Tams aldaar, gepleegd op 2 Mei j.l. tot een gev.straf van zes maanden veroordeeld, met aftrek van den duur der preventieve hechtenis. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 cf. PUROL (Vergadering v. d. raad der gemeente OUDHEUSDEN, gehouden te El sh out op Dinsdag 6 Sept. j.i. des nam'.' 2 uur. De Voorzitter, Burgemeester Fr. v. Liempt opent in tegenwoordigheid van alle nieuw benoemde raadsleden de vergadering en brengt punf:' I van de te behandelen agenda aan de or de Beëediging nieuwbenoemde le den van den raad. De benoemde raadsleden leggen in handen van den Burgemeester, de vereischte eeden af. Daarna wenschte de Voorz. met ieen hartelijk woord de a/tredende le den geluk met hunne herbenoeming len riep een welkom toe aan het nieuw gekozen raadslid den heer C. Spren- igers, en hoopte dat de leden steeds getrouw zullen blijven aan den door hen afgelegden eed, en dat zij voort durend eensgezind en eendrachtig mogen samenwerken om de belangen der gemeente te behartigenterwijl hij den wensch uitte, dat de aange name verhouding, welke steeds tus- schen de leden onderling heeft be staan, behouden zal blijven. De heer Sprengers bedankte in vloeiende welgekozen woorden den [Voorz. voor diens woorden en gaf te kennen dat hij als raadslid alles zat trachten aan te wenden om den ïgroei en bloei der gemeente te be vorderen en de belangen der gemeen te en die der gemeentenaren te be hartigen. Spreker betreurde het dat men in de verkiezingsdagen zijn per soon niet had .ontzien om hem so cialistische neigingen toe te schrij ven en dat zelfs twee leden, die met hem aan deze groene tafel gezeten zijn, die insuniaties gretig ter hand hebben genomen om zijn candidatuur te bestrijden. Tegen dergelijke ver- kiezingsmanouvres moet spr. protes- tëeren. Om evenwel een zeker bewijs te geven, dat hij geen socialist is of socialistische neigingen gevoelt, ver zoekt hij den Voorzitter om in het vervolg maatregelen te willen tref fen en te nemen dat op verjaardagen van het vorstelijk huis, en wei vooral óp den verjaardag van H. M. de Koningin de nationale vlag van het Igemeentehuis te Elshout te doen uit hangen, want anders zou men ook wel eens kunnen uitstrooien dat zij kiie op het raadhuis in Elshout ze telen ook socialisten waren of soci alistische neigingen gevoelden. De Voorzitter antwoordde de heer iSprengers dat dergelijke praatjes en verdachtmakingen meermalen in ver kiezingstijden rondgestrooid worden, hij persoonlijk hechtte daar niet de minste waarde aanimmers, toen. de - cers^grkmen was. heeft hij hoogerhand moest verstrekken om trent de richting van den nieuw ge kozen raadsleden achter zijn naam ingevuldRoomsch-Katholiek. Nu, de verkiezingen echter achter den rug zijn, vertrouwde hij 'dan ook dat die praatjes wel weer spoedig zullen ver dwenen zijn. Wat het vlaggen op Koninginne dag betrof, was een onwillekeurig verruim, daar de vlag der gemeente indertijd uitgeleend was aan de Haar steeg, maar dat deze nimmer terug ontvangen is geworden. Andere ja ren stond spr. de vlag van zijn huis aan het gemeentehuis af, doch dit jaar was toevallig deze vlag niet ten zijnen huize aanwezigmaar in het vervolg zal voor een vlag gezorgd worden. Met welk antwoord de heer Sprengers en alle leden genoegen na men. Punt II. Verkiezing van 2 Wethou ders. De heer Sprengers en Brok werden door den Voorzitter als stemopne— mers aangewezen. Bij de eerste stemming werden op den heer W. Klijn vier stemmen uit gebracht, terwijl drie in blanco wer den ingeleverd, zoodat de heer Klijn werd gekozen, die deze benoeming aannam. Bij de tweede stemming verwierf de heer L. van Herpt vier stemmen, terwijl de andere drie in blanco wer den ingeleverd, zoodat de heer van Herpt gekozen werd, die zijne benoe ming eveneens aannam. De Voorzitter wenschte beide Wet houders geluk met hunne benoeming en hoopte dat hij met hen eendrach tig in het belang der gemeente zou kunnen samenwerken. Beide wethouders bedankten den Voorz. voor diens woorden en den raad voor het in hen geschonken vertrouwen. Punt III. Aanbieding gemeente-be grooting voor 1928. De Voorzitter deelt mede dat de ze begrooting sluit in ontvangst en uitgaat met een bedrag van f 20800 en deze bij de leden zou doen circu- leerendat voor hen, die zulks wen- schen, de memorie van toelichting, die eigenlijk voor Ged. St. bestemd is, ter inzage ligt. Hij verzocht de le den, die soms eenige op- of aanmer- kindgen mochten hebben, deze met hem, voorzitter, te bespreken, vóór de te houden vergadering ter goed keuring van de begrooting, daar hier door veel tijd en lange, breedvoerige notulen bespaard worden. Hierover werd door niemand het woord ge voerd. Punt IV. Wijziging der begrooting 1927. De Voorzitter deelt hieromtrent me de, dat deze wijziging in verband staat met een vordering van het Rijk ten behoeve van het Werklooze on dersteuningsfonds over '22, '23 en'24 en ten laste dezer gemeente, waar bij het Rijk zich zeer welwillend te genover deze gemeente heeft be toond benevens eene verhooging van f 10 op den post uitgetrokken voor den heer Lathouwer, aan hem toe gekend voor verricht schrijfwerk welke verhoogingen grootendeels ge dekt worden door de uitkeering van het Rijk aan deze gemeente wegens haar aandeel in de door het Rijk ge ïnde belastingen. Nadat de heer v. Herpt, wethou der, opgemerkt had dat in de be grooting. voor 1927 de heer Lathou wer reeds f 20 was toegekend, had hierover geen verdere bespreking plaats en wordt de voorgestelde wij ziging goedgekeurd. Rondvraag. De heer Sprengers vroeg het woord om den Voorzitter eenige inlichtin gen te verzoeken omtrent het door hem' doen innen der gelden van de hondenbelasting, volgens eene blijk bare nieuwe verordening op de hef fing dier belasting. Spreker had nooit iets omtrent eene nieuwe verorde ning op de hondenbelasting verno men of gelezen, daarom verzoekt hij den Voorzitter wel te willen mededee- len of die verordening reeds afgekon digd is en of daarbij de (wettelijke weg is gevolgd om deze verordening van kracht te doen zijn. De Voorzitter antwoordde de heer Sprengers, dat op deze verordening de vereischte goedkeuring nog niet was verkregen, doch deze bepaald eerstdaags verwacht kan worden. Ten gerieve en ter tegemoetko ming van houders van losloopende honden heeft hij nu reeds die belas ting doen innen, omdat zij die deze belasting niet wilden betalen, ruim schoots den tijd hadden om hun hon den op te ruimen en alzoo niet meer belastingplichtig waren, wat bij 'late re inning, na bekomen goedkeuring dier verordening niet meer het ge val zou kunnen zijn. Spreker erkent dat deze innig niet correct isthe oretisch onverdedigbaar is, doch wei praktischtrouwens heeft hij alleen in het belang van houders van hon den gehandeld. Wethouder v. Herpt vroeg na de ze mededeeling o/ de stukken reeds ter goedkeuring waren verzanden, waarop de Voorz. hem antwoordde, dat hij zelf als wethouder die stuk ken indertijd had onderteekend en dat hij (Burgemeester), daarna de Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter tegen half drie deze vergadering, en uitte den wensch dat ook in het vervolg alle vergaderin gen zoo rustig en kalm verloop mo gen hebben als deze, want door een drachtig samen te werken wordende belangen dezer gemeente het beste behartigd. Vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM, op Dinsdag 6 Sept. 4927, nam. 7.30 uur. Door den Voorzitter wordt het formulier gebed gelezen. Hierop leggen de raadsleden, de heeren Boogers, de Bood, Bril, Groene»eld, Hak kers, Konings, de Klerk, van Oord, Vink, Visser en de Waard in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. Hierop weoscht de Voorzitter de heeren geluk met hunne benoeming tot raadslid en hoopt dat allen zullen medewerken tot het welzijn van de gemeente, het vertrouwen dat de kiezers in hen hebben gesteld zul len waardig toonen en dat het evenals de vorige 4 jaren wederom een prettige sa menwerking tusschen Raad en Voorzitter mag zijn. Spreker hoopt dat God hen allen in deze 4 jaren zal sparen. Vervolgens wordt tot 4 e wethouder ge kozen de heer C. H. Bogers met 9 stem men en 2 blanco en tot wethouder de heer J. J. van Oord met 9 stemmen en 2 blanco. Beiden heeren verklaarden hunne benoeming te aanvaarden. Het K.B. van 18 Juli 4927, waarby de schoolgeldheffing op het Lager Onderwijs werd goedgekeurd, wordt voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens werden aangeboden a. be grooting Burgerlijk Armbestuur voor 4928 b. gemeente- en bedryfsbegrootingen 4928 c. vaststelling rekening Burgerlyk Armbe stuur, dienst 4926d. voorloopige vast stelling bedryfsrekeniDg en gemeentereke ning, dienst 4926 Door de commissie, met het ouderzoek belast, werd schriftelijk rapport uitgebracht. De gemeenterekening wordt voorloopig vastgesteld en de overige definitief. Het voorstel van B. en W. om de huur der gebouwen van de U.L 0. school telkens met 4 jaar te verlengen tegen een huur prijs van f 302.50 per jaar wordt aange nomen. Na de gebruikelijke rondvraag sluit de Voorzitter de openbare vergadering. GROOTE OPRUIMING bij BAHLMANN GORINCHEM, van DAMES- en KINDER-CONFECTIE en HOEDEN Contant. HEUSDEN. Mej. C. E. Reas alhier, onderwijzeres op wachtgeld, is benoemd tot onderwijzeres aan School I te Zalt Bommel, en tevens aan de O. L School Na ons succes met de hebben wij in den handel gebracht onder dezelfde voorwaarden. Vraagt nog heden Uw winkelier. Reeds zijn 30 extra c a d e a u x op de LETTER-KOFFIE afgegeven. te Sleeuwijk. Naar wjj vernemen, zal zy de eerste benoeming aannemen. Zondag a.s. te 2 uur speelt het tweede elftal «Juliana® een vriendschap pelijke wedstryd tegen »Neerlandia« uit Sprang, terwijl om 4 uur het eerste elftal een wedstrijd speelt tegen K. S. W. uit Kaatsheuvel, op het terrein nabij de brug. De beoefenaar van de hengelsport, A. v. d. O., had vorige week een mooi buitenkansje. Hjj wist op één dag niet minder dan 433 stuks voorn te vangen. Het grootst aantal, voor zoover bekend, door iemand tot heden bereikt. AALBURG, Bij onderzoek is ons ge bleken, dat het bericht over een begin van brand in de machinekamer van de maalderij van den Boerenbond op een ver gissing berust. In het gebouw is een in richting voor het ontwikkelen van gas, welke inrichting eenigen rook veroorzaakte, waardoor het vermoeden van brand werd gewekt. CAPELLE. Tijdens het hevige on weer, dat j.f. Maandagavond boven deze gemeente woedde en vooral ten Zuiden van de spoorlijn vergezeld ging van een geweldigen regenval, is de bliksem ingeslagen in de woning van H. K. in de Egbontsche Steeg, evenwel zonder belangrijke schade aan te richten. Ook werd het elec- trisch net getroffen, waardoor een gedeelte dezer gemeente in het don ker zat. Ds. F. v. Asch te Den Ham (O.) heeft voor het op hem uitge bracht beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. Bij onderhandsche aanbeste ding is het verfwerk van het nieuw gebouwde woon- en winkelhuis voor den heer R. A. Maayers te Besoyen, opgedragen aan den heer J. v. d. Schans, schilder alhier. GENDEREN. D« twi-fde fokdag der Fok- en Controlevereeniging »Het Land van Heusden en Altena® te Eethen zal op 20 September a. s. weder alhier worden gehouden. Er zijn 49 klassen, en geziea de talrijke reeds ingekomen aangiften be looft deze dag weer zeer belaDgryk te wor den. HERPT. Maandag hield de schutterij »St. Catharina® haar jaarlyk3chen teerdag, waarbij een onderlinge schietwedstrijd was georganiseerd. Het buitengewone mooie weer werkte zeer verdienstelijk mede om den wedstrijd goed te doen slagen. Na een hevigen kamp was de uitslag als volgt 4e pr. Adriaan de Kort met 40 p. 2e pr. Corn, de Kort met 40 p.3e pr. Mart. Fitters met 40 p. 4e pr. Jac. Kuijs met 40 p. 5a pr. Joh. v. Sprang met 40 p.; 6a pr. Adr. v. Sprang met 8 p.; 7e pr. Mart. de Kort met 7 p. 8a pr.- Am. de Kort met 7 p.9e pr. Jan Ver hoeven met 5 p. en 40a pr. Hannes van de Wens met 4 p., alles in 40 schoten. In het vereenigingslokaal werden da prijzen uitgereikt, waarbij nog menig potje »Müochener bier® werd gedronken en er alzoo een prettige stemming heerschte. NEDERHEMERT. In de gehouden raads vergadering werden als wethouders her benoemd de heeren E. v. d. Vliet en E. M. Smits. De yk en herijk van maten en gewichten zal voor deze gemeente plaat3 hebben te Aalst op Woensdag 24 Sept. des voorm. van 9.30—42 uur. Deze week werd alhier een fiet3- plaatja ontvreemd van den veerknecht Ant. Smits, die zyn fiats binnen had staan. Als dader werd aangehouden J., die het na gehoord te zijn bekende. Onder de kinderen breiden zich de mazelen uit. De ziekte is echter niet van heel ern8tigen aard. POEDEROIJEN. De heeren A. J. i V' Ma r- uvjfc T f •-'M A - M, 1.G Y:.v v Wanneer de barometer dezen stand aanwijst, is 't geraden Uw desbetreffende stukken ter goedkeu ring had opgezonden. De heer Sprengers bedankte den aan te trekken. Hebt U er geen of is deze niet mooi meer, gaat dan naar het Kleedingmagazijn van en voorziet U van een keurige waterdichte Regenjas, die aan alle eischen voldoet. Vooral de nieuwe REGEN JAS-DEMISAISON wordt U zeer aanbevolen. GEMAAKT EN OP MAAT. '#è*v£ i'. -> 'AL; l I EIJK STUFKENS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2