Plaatselijk Nieuws schept een gevaarlijk precedent door het volle loon ait te betalen. v. Hemert. Het was een tijdelijke maat regel en nu loopt het maar door. Voorzitter. Ik zal het in omvraag bren gen, om hem f 2,50 te geven. Tegen stemmen de heeren v. Hemert, v. d. Brand en Dobbelsteen en de andere leden voor. Hierop sluit de Voorzitter de vergadering. Kiiineiilaiid DOOR DEN WAAKHOND GERED. Zaterdagmorgen in de vroegte is het lichterschip der Heveafabrieken te Ooster beek door onbekende oorzaak gezonken. Twee personen, die aan boord sliepen, werden door het blaffen van den waak hond gewekt en moesten zich in allerijl in veiligheid brengen. De zich aan 't dek bevindende goederen, waaronder 80 kisten rubber, zijo grootendeels in het water ver dwenen. NOODLOTTIGE AANVARING IN DEN NIEUWEN WATERWEG. Het Nederlandsche s.s. IJsselmonde gezonken. Vier van de 21 opvarenden verdronken. Onbeschrijfelijke angst en verwarring. Vrijdagnacht omstreeks 3 uur is het Nederlandsche stoomschip IJsselmonde in den Nieuwen Waterweg, ter hoogte van Poortershaven, in aanvaring gekomen met het Engefscbe stoomschip Ellerdale. De IJsselmonde is kort na de aanvaring ge zonken. De Ellerdale heeft met een groot gat in den voorsteven, een groote deuk aan bakboordzijde en met water in den voor- piek de reis naar Rotterdam voortgezet. De IJsselmonde behoort toe aan de N.V. Gebroeders Van Uden's scheepvaart- en agentuurmaatschappij. Het schip was op reis van Rotterdam naar de Oostzee met een lading kolen. Het is in 1910 bij L. Smit en Co. te Kinderdyk gebouwd en is 1381 ton groot, lengte 239 voet, breedte 36 en holte 46 voet. De Ellerdale meet 3754 ton en is in 1913 bij R. Thompson en Sons Ltd. te Sunderland gebouwd. Dit schip behoort thuis te Newcastle en behoort aan de Hindustan Steam Shipping Co, Ltd. (Com mon Bros). Het stoomschip IJsselmonde, is even buiten de vaargeul gekanteld. Het schip ligt onder de Zuidwal met den boeg naar het eiland Rozenburg en het achterschip naar de vaargeul. Bij hoog water komt alleen de zwarte romp boven den water spiegel uit. By laag water worden een stuk van den roodgemenieden bodem, het dekhuis met de stuur^oordsloep en de werkboot, een deel van het dek met ongeveer de helft van de laadheofden en een blad van de schroef zichbaar. Het water stroomt door de ruimen. De schoorsteen en de masten blijven nog onder water. De gezagvoerder, kapitein D. Klontje, deelde mede, dat er 21 koppen aan boord waren, o.w. enkele vreemdelingen, waar onder Zweden en Noren. De slachtoffers. Van de opvarenden zijn er 4 verdronken. De namen der slachtoffers zijn Jacobus van Maurik, 55 jaar, geboran te Nieuwe-Torige, gewoond hebbende Na- dorstsiraat 96b te Rotterdam, donkeyman; Nils Jensen, 29 jaar, geboren te Storward (Denemarken), woonachtig te Kopenhagen, matroos; Johan P. Laeleman 19 jaar, geb. te Monser, woonachtig te Naaldwyk, licht matroos Anie Rasmundsen, 22 jaar, geb. te Skudesnes, woonachtig te Stavanger, stoker. Een matroos van de IJsselmonde wist nog bytyds over te springen op het s.s. Ellerdale, dat terstond zyn anker had uit geworpen. Eenige opvarenden van het s.s. IJsselmonde, die te water waren gesprongen werden door matrozen van de Ellerdale, die een boot had uitgezet, opgepikt. Vermoedeijjk bevonden de slachtoffers van het s.s. IJsselmonde zich tydens de aanvaring in hun hutten. Te zeven uur is de Ellerdale in Rotter dam aangekomen. GROOTE BRANITTÈ HOOFDDORP. De molen «Hoop op Zegenc en een woonhuis verwoest. Een groote brand heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag te Hoofddorp (Haarlemmermeer) gewoed. Omstreeks 3 uur in den nacht ontdek ten eenige bewoners van het anders zoo rustige dorp een sterk rossen gloed op hun vensters. Het bleek hun, dat er brand was uitgebroken in den bekenden koren molen «Hoop op Zegenc aan de Concours- laan. Ook de bewoners van het nabij den molen gelegen woonhuis hadden den brand reeds ontdekt. Zij waarschuwden de brand weer, die ormiddellyk met een motorspuit ter plaatse was. Aan redding van den molen en van het woonhuis, dat reeds vuur had gevat, viel niet meer te denken. De molen, die reeds eenige jaren niet meer als zoodanig gebruikt werd en in welker benedengedeelte een timmermanswerkplaats is gevestigd, werd geheel een prooi der vlammen. Met donderend geraas stortte de geheele uit hout opgetrokken rooien jneen. Het woonhuis bewoond door den heer Dooleman ging eveneens geheel ver loren. De bewoners konden niets meer redden. Een groote schuur brandde mede af. De molen en het woonhuis waren niet verzekerd. De Inboedel en inventaris der timmermanswerkplaats waren verzekerd. Oorzaak onbekend. AUTO IN BRAND GEVLOGEN. Een der inzittenden omgekomen. Nabij Olst aan den straatweg Deventer Zwolle is Zondagnacht de aato van den beer H. de Groot uit Zwolle in brand gevlogen. De heer de Groot, die de brand veroorzaakte, doordat by een cigaret rookte bij het vullen van het benzinereservoir kwam in de vlammen om. Een der in zittenden, de heer ten Koppel uit Zwolle, wiens jas in brand vloog, bleef ongedeerd. AUTO-ONGELUKKEV. Kind overreden en gedood. Toen het 6 jarige jongetje van den heer H. Heidema te Hoogersmi'de de straat wilde oversteken, kwam er juist in volle vaart een auto aanrijden. Hoewel de be stuurder uit alle macht remde, kon hy niet voorkomen, dat het jongetje onder de auto kwam en in die mate gewond werd, dat het kort daarna is overleden. Te Oade Pekela is tengevolge van een aanrijding tusschen auto en rijwiel de weduwe K. Stut ernstig gewond en over leden. Zondagmorgen is op den Ryndijk te Voorschoten, een ernstig ongeluk gebeurd. De 6 jarige J. V. liep achter een wagen. Hy wilde den weg oversteken, waardoor hij werd aangereden door een vrachtauto van L. v. d. M. uit Leiden. De jongen werd ernstig gewond en in zorgelijken toestand naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Gisteren was het bewustzijn nog niet teruggekeerd. Hij heeft een schedelbreuk, een schouderfractuur en inwendige kneu zingen bekomen. DE MOORD TE CULEMBORO. Naar de N. A. Ct. verneemt, zal mr. H. H. Roobol, ééi der verdedigers in de Culemborgsche moordzaak, die op 29 Sept. a.s. voor het Arnhemsche gerechtshof wordt behandeld, ook den commissaris van politie, den heer Blok, te Culemborg, dagvaarden om te verschijnen als getuige décharge. Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door deZenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardts Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. eu Drogisten. EEN MOORDENAAR. Een der laatste nachten werden bij den landbouwer G. te Deurne 40 kippen dood gebeten. Den volgenden nacht keerde de moordenaar terug, doch werd in een bjj het kippenhok opgestelde val gevangen. Het bleek de hond te zyn van W. van L., aldaar. Met betaling der schade kwam de eigenaar vry, terwijl de kippenmoorde- naar den kogel ontving. DE MOORDZAAKT^TE CAPELLE AAN DEN IJSEL Een pbychiatrisch onderzoek zal worden ingesteld naar de geestvermogens van den verdachte B M., in de moordzaak te Cape!Ie aan den Ysel. Als deskundigen zijn benoemd dr. D. M. van Londen en dr. K. Penon, beiden zenuwarts te Rotterdam. o— MIJNONGELUK. Zaterdagmorgen, werd aan de L. K. be richt, werd op de 400 M. verdieping der Staatsmyu Emma, de mijnwerker M. uit Treebeek, toen deze van het werk naar de schacht ging, door een achteropkomende machine gegrepen en tusschen de machine en de stylen gedrukt. M. werd naar het ziekenhuis te Heerlen gebracht. PAST OP UW KINDEREN. In de Blankenstr. in Den Haag is een joGgetje uit het raam van de derde ver dieping gevallen. Het kind is aan de ge volgen overleden. De kleine was juist dien dag een jaar geworden. Terwyl moeder iets voor het fee3t gereed maakte, was het kind op de vensterbank geklommen. VERDRONKEN. Te Langeraar is de 84 jarige verpleegde uit het R. K. Gesticht J. v. D. te water geraakt en levenloos opgehaald. O INSPECTEUR PAUL. De beide revolverkogeis, waardoor inspec teur Paul in den Haag verleden week by de achtervolging van inbrekers is getroffen, zijn Zaterdagochtend in het Roode Kruis- Ziekenhuis langs operatieven weg uit het lichaam van den patiënt verwijderd. De toestand van den heer Paul is be vredigend. o— RUIME GIFT. Naar we vernemen, is door een inwoner i blijven, aan Regenten van het Israëlitisch oude mannen- en vrouwenhuis aldaar de toezegging gedaan, om voor den bouw van een nieuw gesticht f 100.000 beschikbaar te stellen. Regenten hopen daardoor uit voering te kunnen geven aan hun wensch ooq het verouderde gesticht aan de St.- Jacobstraat. opgericht in 1840, door een moderne inrichting te vervangen. o— LEGAAT. Door wylen mevr. M. J. Smeding, wed. J. J. Douma, is aao de diaconie der Ned. Ilerv. gemeente te Ee f 1000 geschonken en aan de kerk dier gemeente een perceel land ter waarde van ongeveer f 3500 SLACHTVEE NAAR ZWITSERLAND. De Zwitsersche regeering heeft het ver bod van invoer van Nederlandsch slachtvee (runderen, geiten, schapen en varkens) ingetrokken. Van 10 September af worden weer invoervergunningen binnen de grenzen van het toegestane contingent verieend. SPIRITUSSMOKKELAARS AANGE HOUDEN. Aan boord van het schip Anna Maria, schipper de Vries, dat van Antwerpen kwam, zijn Zaterdagochtend door de ryksambte- naren te Hansweert 90 kisten spiritus, inhoudende 3600 L., aangehouden wegens frauduleuzen invoer uit België. Het schip is eveneens aangehouden. WINDHOOS BOVEN KRUININGEN. Geen persoonlijke ongelukken. Aanzienlyke materieele schade. Een Razzia onder de vruchtboomen Zaterdagmiddag is over de gemeente Kruiningen (Z.) een windhoos van groote kracht getrokken. Tegen kwart voor vier kwam de wind hoos uit Z.-W. richting, gepaard met hevige regens, opzetten. De storm trok langs de hofstede Suy en heeft daar in een boom gaard zyn eerste vernielend werk verricht. Na een rij Canada-populieren gebroken en ontworteld te hebben, zyn in dien boom gaard 31 fruitboomen totaal ontworteld. Alleen in dezen boomgaard zijn tenminste naar ruwe schatting 250 a 350 H.L. van bet beste fruit afgerukt. Daarna is de storm gokomen in den tuin van de pastorie der Ned. Herv. gemeente, heelt daar, be have enkele boornen, een bijenstal van den dominee omvergewaaid en enkele bijenkas ten tot op 20 meter afstand neergesmakt. Door de wonderlijke speling bleef een bij enkast, die op 20 meter afstand nog in zijn geheel neerlag, geheel intact, alleen het deksel was niet te vinden (het zijn houten kasten). Daarna is in dezelfde lijn de windhoos terder getrokken tot het mid den van het dorp, schade veroorzakende op een breedte van 200 meter. Van den heer Baarens is by na een geheel pakhuis in ernstige mate beschadigd. Kippenren met hok werden op 45 a 20 meter af stand tegen de huizen aan gesmakt. Broeiramen in den tuin zijn tot op 100 meter afstand weggewaaid. Ook aan de woningen van den heer v. d. Vliet, den veearts, den heer van Dyke, benevens den heer IJzerloo zyn de daken deerlijk geha vend. Lessenaars, liggende in de muziek tent, welke op het Marktveld staat, zijn tot op 200 meter afstauds weggestorrad. Het gemeentehuis is er betrekkelijk goed afgekomen, alleen het dak en de ramen zijn beschadigd. Aan de kerk der Ned. Herv. gemeente is een der wijzers op het wyzerbord gewoon naar boven gedrukt. Een groot raam in die kerk is finaal naar binnen gedrukt. Boornen staande bij die kerk, zyn tot op verren afstar.d in de tui nen der omwonenden gewaaid. Een lighal, waar gelukkig op dat moment niemand in was, is totaal in elkaar gedrukt. Aan het vereenigingsgebouw is belangryke schade aan het dak veroorzaakt. Aan veel meer andere woningen is veel glasschade. Een man, die met zyn paarden in het veld was, stond op een gegeven oogenblik in plaats van achter den ploeg vlak voor zijn paard. Persoonlyke ongelukken zijo tot beden niet bekend en zullen vermoedelyk wel niet zyn gebeurd. Ds storm heeft misschien plm. 2 minuten geduurd. Tot op 6 meter afstand van het postkantoor zyn de boomen totaal uit den grond ge rukt, doch het kantoor verloor geen pan van het dak. HEUSDEN. Stcrt. No. 173 bevat een afdrak van de Kon. goedgekeurde akte betreffende de Coöperatieve. Vereeniging tot Verbetering van het Paardenras in het Land van Heusden en Altena, te Meeuwen. Naar wij vernemen is door de Gemengde Zang vereeniging «Crescendo* alhier weer een aanvang genomen met de repetitie's en bestaat het voornemen om in bet laatst der maand October een uitvoering te geven. Zondag speelde het 2e elftal «Juliana* een vriendschappelijke wedstrijd tegen »Neerlandia< uit Sprang, welke door «Juliana* met 20 werd verloren. ANDEL. Als bijzonderheid deelen wij mede, dat door J. den Besten, alhier, dit jaar reed& voor de derde maal aardbeien De prys der aardappelen is alhier stijgende. Momenteel besteedt men reeds van f3.50 tot f5.per HL. Een en ar.der staat in verband met de heerschende aardappelziekte. Bij gelegenheid van het feest alhier, had J. Verbeek het ongeluk met zyn dog- car in een sloot te geraken. Met ver- eeode krachten werd een en ander op het droge gebracht. CAPELLE. Zaterdagavond j.l., 7 uur, gaf net muziekgezelschap «Kunst na Arbeidt te dezer plaatse, onder leiding van haar directeur, den heer A. Christ, in sameo- werking met de Gemengde Zangvereen. »'t R)zeknopjetonder leiding van baar directeur, den heer N. Soijers uit R'veer, een concert op de Nieuwevaart, naby het café van Mej. Wed. A. v. d. Haart, dat in alle opzichten uitstekend geslaagd mag heeten. De verschillende nummers van het welverzorgde programma, zoowel die der muziek- als van de zaogvereen. werden op verdienstelijke wijze uitgevoerd en ieder nummer oogstte dan ook een welverdiend applaus der talrijk aanwezigen. Het aantal sollicitanten voor de betrekking van tijdelyk onderwijzeres aan de Bijz. School aan den Loonschendijk, dat, zooals we vorige week melden, 50 bedroeg, bedraagt thans een 70 tal. In den loop dezer week heeft de benoeming plaats. De in het café van de Mej. Wed. A. v. d. Haart aan de Nieuwevaart alhier gevestigde postduivenvereen. «De Lucht- vaartc, hield j.l. Zondag in combinatie met de in het café van dhr P. Wage- makers te Kaatsheuvel gevestigde Postd.- vereen. een wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Hall (B.), met den volgen den uitslag A. Versteeg, 1, 2, 6, 7e prys. J. van Dongen, 3 en 8. A. van Moergestel, 4, 5 en 10. P. Wagenberg, 9. J. Donders, 41. H. Rosenbrand, 12. C. de Rooij, 43. B. van Breukelen, 14, 22 en 25. Th. van Boxtel, 15, 16 en 26 G. van Wauroy, 17 en 20, H. Dekkers, 18. H. Snoeren, 19. J. Zwart, 21. P. v. d. Velden, 21. li. van Campen, 24. Tydens het concert op de Nieuwe vaart werd van het rywiel van den mu zikant J. v. d. S. een pas nieuwe electr. lantaarn ontvreemd. DRUNEN. Reeds lang heefc men er de aaudacht op gevestigd, dat langs den Parallelweg nabij de veiling en by het station DrunenHeusden, door den heer H. van Son zou worden geopend een naar de eischen des tyds ingericht café. Thans is de bouw zoover klaar, dat het testaurant Zaterdag 10 Sept. j.l. is geopend. Het café-restaurant genaamd «Buiten lucht*, hetwelk onder leiding van architect J. van Vlymen te Vlijmen, en den aan nemer J. Bonus te Waalwijk is uitgevoerd, is een ruime, mooi ingerichte, moderne gelegenheid. De opzet is inderdaad grootsch. Het geheel maakt een prettigen indruk. Voor licht en lucht is bijzonder gezorgd, in één woord het is ingericht volgens de moderne eischen. Veiling van Appelen Dirk-Appelen Zoete Appelen Peren Kuolperen Spruitjes Princesseboonen Tomaten Wortelen Siambooneo Kroten Juin Witte kool Roode kool Savoye kool Bloemkool Ramenas Meloenen Andy vie Komkommers Seldery Peen Prey ELSHOUT. Zondag hield de Postd.- vereen. «De Snelvliegers* een wedvlucht vanuit Vüssiogen, afstand 170 K.M. De prijzen werden behaald als volgt W. van Leeawen, 1, 2, 4e prijs. M. van Hulten, 3e prys. P. de Graag, 5, 6, 10, 14e prijs G. Sluijmersr 7, 8, 18, 19e prys. Gebr. Verhoeven, 9, 11, 12e prys. A. Duijster, 43, 15, 16e pry3. L Poddewijo, 47e prys. HEDIKHUIZEN. Ofschoon eerst ver wachtingen werden gekoesterd, dat de hooitoemaat niet duur zou zjjo, is dit nu juist wel het geval. Er werden zelfs zeer hooge prijzen besteed. Bovendien werkt het slechte weer het droogmaken zeer tegen. Liet het zich eerst aanzien, dat de imkers een zeer slecht jaar konden ver wachten, toch is het op het allerlaatst -16 per K.G. 9 per K.G. 1 7 per K.G, 3 24 per K.G. 3 4j per K.G. 18 —21 per K.G. 12 19 per K.G. 10 —28 per K.G 3 5 per K.G. 5 7 per K.G 11 4 per K.G. 3 5 per K.G. 8 —10 per stuk 2 9 per stuk 1 7 per stuk i -16 per stuk 1 2 per stuk 10 —35 per stuk 1 2 per stuk 3 7 p«r stuk 1 2 per bos 2 3 per bos 6 8 per bos den hongerdood gestorven, doch de over- blijvenden hebben zich gedurende de laatste veertien dagen te goed kunnen doen op de struikheide. De meesten zijn nu weer geschikt om te worden overwinterd. V6UDENDIJK. Oodarks het ongunstige weer is het Kinderfeesije Zaterdagmiddag toch doorgegaan. Het eerste gedeelte van den raiddag werd doorgebracht in de schuur van den landb. Holster, waar de kinderen werden getracteerd. Tegen 5 uur, toen het wat opschoot, is men naar het weiland gegaan en hadden de verschillende spelen plaats, waarvoor aardige pryzen beschikbaar waren. Had het weder medegewerkt, zeker zou dit voor de kleinen een vreugde volle dag geworden zijn, terwijl thans allen zich in de omstandigheden moesten schikken. De leiding was in handen van het hoöfd. der school, de heer Huyser, en «enige dames en heeren uit de gemeente. Bij den landbouwer Van H. viel Vrijdagmiddag bij het eggen een jong paard achterover in de egge, die juist even mei de tanden omboog lag. Het dier bekwam hierbij zooveel wonden, dat dadelijk de hulp van een veearts moest worden ingeroepen. RAAMSDONKSVEER. De collecte voor de Zending ouder Israël heeft opgebracht met nagekomen gift ruim f71. Voor de Federatie van Diaconieën werd alhier ruim f13.ontvangen. SPRANG. Zaterdag j.l. speelde onz korfbalclub «N.E.O.* een wedstrijd tegen «Philips*, op het terrein van aatstgenoemde te Eindhoven. Door de vele regens was het terrein zeer slecht ie noemen, zoodat verschillende by het spelen uitgleden en met een bemodderd sportcostuum den wed stryd streden. De uitslag w«_ 610 ia het voordeel van «Philips*. Daar met ingang van 1 October de heer M. Zwart naar Driebergen vertrekt, is volgens den candidatenlijst als zyn op volger tot lid van den raad der gemeente SprangCapelle aangewezen den aannemer C. Timmermans alhier. Zaterdagavond werden na bespreking der agenda, voor de te Utrecht te houden B mdsjaarvergaderifig vari het Ned. Werk liedenverbond «Patrimonium* door de afd. Sprang als afgevaardigden benoemd de heerèn J. W. Genuïc Jr. en C. Klootwijk en tot secundus de heeren W. Dalmaijer en H. Chabot. De najaarskeuring van spririgstiereo voor deze gemeente zal gehoudeo worden op het Marktplein op Maandag 19 Sept. e.k. des voorm. 11 uur. Op den Oosterhoutechen weg had de heer E. het ongeluk met een ander motorrijder in botsing te komen. Beide beryders kwamen met den schrik vry, echter hun motors waren deerlijk gehavend, zoodat ze voor directe berijding niet te gebruiken waren. WASPIK. Tot volontair ter gemeente secretarie is toegelaten ds heer de Bot uit Geertruidenberg. Door de biljardvereenigiDg «Kryt op Tijd*, gevestigd by den heer Montens zal in den loop der maand October eea groot tournooi worden gegeven waaraaa prachtige prijzen zyn verbonden. WERKENDAM. De voetbalwedstrijd, gehouden tusschen Wilhelmina uit Aalburg en W.V.V. alhier op het sportterrein achter de molen eindigde met 2 0 in het voor deel van de Aalhurgsche vereeniging. De bloempjesverkoop gehouden voor de plaatselyke afdeeling ter bestryding van d« T. B. C. heeft f100.89* opgebracht. Gedurende de afgeloopen maand zyn ter gemeente-secretarie voor de vleesch- keuring aangegeven 86 varkens, 14 run deren en 1 schaap. WOUDRICHEM. De in de Ned. Herv. kerk gehouden collecte voor den Geref. Zending8bond heeft f88.opgebracht. Gedurende het tydvak van 2 tot 9 September j.l. werden aan de viscbmarkt alhier aangevoerd 18 zalmeo van 10 tot 30 pond. De pry3 bedroeg fl.75 tot f2.per pond. Op Vrijdag 16 September a.s., des namidnags 8.30 uur zal in het gymnastiek lokaal der le Openbare School alhier eea openbare vergadering wordea gehouden met het doel te komen tot definitieve oprichting eener Oranjevereeniging. Ziterdagmiddag is alhier in den ouderdom vao 79 jaren overleden de heer M. van Gooi, die van 1 Januari 1901 tot en met 31 December 1925 de betrekking van gemeente-opzichter bekleedde. WIJK. Voor de binnenkort te houden bazar, ten bate van de muziekvereeniging «Oefening en Uitspanningc, bestaat veel animo. Uit de talrijke giften die inkomen of worden toegezegd blijkt duidelijk, dat «O. en U veler sympathie heeft. Onder de ingekomen giften zijn zeer belangrijke, o.a. een geheel tuinameublement. Vele ingezetenen en niet-ingez«tenen zyn aan den arbeid om het een of ander gereed ie maken. Als de voorteekenen dus niet bedriegeu, belooft deze bazar eea succes te worden. Op verzoek plaatsen wij hieronder de —O— —O——

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2