Eerste Blad k BMIJENS S. D. LANKHUYZEN Co's BANK A. VERSCHUUR-BAERT, ^nd van altenA De Miliioenen-nota. telef. No. is Raamsdonksvesr. Buitenland Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4747. Vrijdag 30 September 1927. Binnenland Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25. en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De nota betreffende den toestand van 's Land financiën, die eenige dagen ge leden door Minister De Geer aan de Tweede Kamer werd voorgelegd, geefi gelukkig den indruk dat bedoelde toe stand langzamerhand weer als normaa. mag worden beschouwd De periode der tekorten is voorbij. De uitkomsten van 1926 zijn bijzonder meegevallen, zoodat de gewone dienst van dat jaar zeer zeker een batig saldo van ruim 56 millioen gulden zal geven. En wat 1927 betreft, bestaat er gegronde reden om te voorspellen dat ook over dat jaar een flink overschot wordt verkregen. Voor 1928 worden de gewone uitgaven geraamd op hetzelfde bedrag als waarop zij voor 1927 oorspronkelijk waren be groot, op ongeveer 590 millioen gulden. En dit beteekent bezuiniging, als men in aanmerking neemt de bevolkingsver meerdering in ons land. Dat Minister De Geer er in is geslaagd, om de gewone uitgaven voor 1928 tot pl m. f590 millioen te beperken, mag nog gunstiger worden beoordeeld, wan neer men let op het feit, dat Zijne Excellentie zulks heeft kunnen verkrij gen ondanks de omstandigheid, dat het gewone budget is belast met een aantal bijzondere uitgaven, welke ten vorigen jare niet op de begrooting waren ge bracht. Zoo is ingevolge eene wet van 1926 de jaarlijksche bijdrage aan het Invaijditeitsfonds met f2 millioen ver hoogd, terwijl de bijdrage aan het Zui- derzeef'onds met f 1.5 millioen en die aan het Wegenfonds met f2 millioen vermeerderd is. Tenslotte heeft de op heffing van het Bouwlonds o a. tot een aanmerkelijke verhooging Hoofdstuk VA (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) geleid. Dat dit alles het totaalcijfer van het gewone budget per saldo toch niet boven dat voor 1927 heeft doen klimmen, is in hoofdzaak toe te schrijven aan de belangrijke verlaging die, dank zij o.a. het ruimer vloeien der middelen, de ge wone uitgaven van Hoofdstuk VIIA (Nationale Schuld) hebben kunnen on dergaan. Deze verlaging, die in totaal nagenoeg f9 millioen bedraagt, is ten deele een gevolg van het terugloopen der vlottende schuld van den Staatvoorts van de voorgenomen buitengewone af lossing van de 6 pCt.'s geldleening 1923 A per resto groot f97 millioen, op 1 Febr. a.s.en eindelijk van de 6 pCt.'s geld leening 1923 B, op 1 April 1928, voor welke conversie een wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening van f84 millioen zal worden ingediend. Vergeleken bij de groote vermindering die op Hoofdstuk VII A mogelijk ge worden is, heeft de verlaging, die eenige andere Hoofdstukken hebben ondergaan, niet bijster veel te beduiden. Hoofd stuk II (Buitenlandsche Zaken) kon met f400,000 worden verminderd, hoofdza kelijk als gevolg van het vervallen van den post voor wederopbouw van de ge zantschapegebouwen te Tokio, die ver leden jaar op dit Hoofdstuk voorkwam. Op Hoofdstuk VI (Marine) bleek een besparing van ruim f400,0Ó0 mogelijk door vermindering der personeel-uitgaven. Hoofdstuk VIII (Oorlog) kon ruim f600,000 lager worden geraamd. De bezuinigingen die op een aantal andere punten konden worden aange bracht, zijn voor het grootste gedeelte weder meer dan tenietgedaan, doordat bijvoorbeeld op Hoofdstuk V (Binnen- landsche Zaken) f5ü0,000 meer moest worden aangevraagd voor onderstand aan noodlijdende gemeenten doordat Hoofd stuk V A (Onderwijs) met f 1 millioen 1b verhoogd voor nieuwe pensioenen, en met f400,009 voor subsidie's aan bij zondere H. B. S. en Ivceadoordat Hoofdstuk XI (Koloniën) met ruim f400,000 aan meerdere uitgaven ten be hoeve van Suriname moest worden be last e. d. m. In het algemeen blijkt ook uit deze begrooting wel weer zeer duidelijk, hoe moeilijk ingrijpende be zuinigingen op een staatsbudget zijn door te voeren. Wij voor ons zijn tevreden met het geen Minister De Geer deed om tot be zuiniging te geraken. We krijgen be lastingverlaging en dat is toch stellig als een belangrijken stap op den goeden weg te beschouwen. Bij de raming van inkomsten voor 1928 heeft de Minister zich laten leiden door de werkelijke opbrengsten gedurende de eerste zeven maanden van 1927 en daarmede in verband is de opbrengst ^_^JWB3£mLdtir_e middbeIen voor 1928. aan- merkelijk hooger dan voor 1927 het voor Ammerzoden en Well f30. geval was. I Nog deelde de Voorzitter mede dat de Zoo is bijvoorbeeld de Vermogecsbe-subsidie aan de werkloozenkas dit jaar lasting fl,8 millioen hooger geraamd j f400 bedraagt, vorig jaar was die f100. dan voor 1927de dividend- en tantième belasting f 6 millioen de accijns op geslacht f l millioende bieraccijns f2,5 millioen; de suikeraccijns f2 mil lioen de opbrengst der zegelrechten f 5 millioen die der registratierechten f 1,5 millioen. Op deze wijze komt de Minister voor de totale inkomsten tot een cijfer dat hem in staat stelt, tot een niet on belangrijke belastingverlaging over te gaan. De Minister stelt voor, deze verlaging te bewerkstelligen door een vermindering van de inkomstenbelasting. Het des betreffende wetsontwerp is tegelijk met de millioenen-neta bij de Tweede Kamer ingediend Het heeft de strekking de bedoelde belasting voor alle aangeslage- nen met ongeveer één vijfde te vermin deren. Ook na deze vermindering, die een verlaging der inkomsten met f 15 millioen beteekent, zal volgens de be cijferingen der millioenen-nota, de ge wone dienst over 1928 nog een klein overschot te zien geven. Het totaalcijfer De reden dat de subsidie dit jaar zoo veel hooger is vindt zijn oorzaak hierin dat er thans 90 leden zijn aangesloten. De leden betalen zelf 20 centen per week contributie, terwijl het rijk en de ge meente ieder 10 cent per week bijdragen. Op voorstel van B. en W. werd het armbestuur voor 1928 vrijgesteld tot bij drage in de kosten van geneeskundige verpleging. De begrooting werd vervolgens vast gesteld en de commissie dank gebracht voor het nazien daarvan. Voorstel van B. en W. tot het doen aanleggen van een brandput bij het ge meentehuis en het in orde brengen van een bandsloot SlijkWell, alsmede rege ling van het financieel gedeelte aan de uitvoering van dit voorstel verbonden. Overeenkomstig dit voorstel werd be sloten. Aan de firma Frey en Verhoeven te Drunen zal het maken van den brand put worden opgedrage voor ongeveer f 400. De kosten zullen gedekt worden door het aangaan van eene geldleening der gewone ontvangsten wordt op ruim die echter uit eigen middelen zal worden f595 millioen geraamd, zoodat, bij een gedekt, behoudens goedkeuring van Ged. kleine f 592 millioen aan gewone uitgaven, Staten. een batig saldo van ruim f3 millioen zal overblijven. We zien dus, uit alles wat de begroo ting 1928 betreft, dat de grootste moei lijkheden op financieel gebied voor ons land voorbij zijn. Men mag zich daar over terecht verheugen, maar men wachte zich toch voor al te uitbundige vreugde, omdat het nog zeker met als een vast staand feit mag worden beschouwd, dat de belastingverlaging voor 1928 in volgende jaren een steeds vooruitgaande zal zijn. los en in luxe verpakking, door grooten omzet steeds versch verkrijgbaar, alsmede alle Verkade's artikelen. Botermarkt 88 De Raad der gemeente AMMERZODEN vergaderde Vrijdagnamiddag te 3 uur, (wettelijke tijd). VoorzitterBurgemeester Herckenrath. SecretarisHoync van Papendrecht. De notulen werden onveranderd vast gesteld. De Voorzitter stelt het eerst aan de orde de ingekomen stukkenProces verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger, d.d. 17 Sept. Alles was in orde bevonden. In kas was f 9000, waar van inmiddels een gedeelte is uitgezet. Aangenomen voor kennisgeving. Bericht van Gedep. Staten, houdende goedkeuring der in vorige vergadering vastgestelde suppletoire begrooting. Besluit als voor. Voorstel van B. en W. tot voorloopige vaststelling van de gemeenterekening over het jaar 1926. Het lid van Wordragen brengt namens de commissie rapport uit en deelt mede dat geen noemenswaardige op- of aan merkingen zijn gemaakt, de commissie stelt daarom voor de rekening voor 1926 voorloopig vast te stellen in ontvangsten op den gewonen dienst van f66915.37 en in uitgaven op f 50607.94, batig saldo f 16297.43, de kapitaaldienst had eene ontvangst van f8096 70'/s en eene uit gaaf van 11301.16, alzoo een nadeelig slot van f 3204.457s- Vervolgens werden door den secretaris de verscheidene posten stuk voor stuk voorgelezen. Met algemeene stemmen vastgesteld. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de armenrekening over 19261927. De rekening wordt vastgesteld in ont vangsten op 12383.77 en in uitgaven op f2342.29, voordeelig slot f41.48. In behandeling kwam daarna de be grooting voor 1928. De Voorzitter deelt mede dat door het Groene Kruis subsidie is gevraagd. Vorig jaar is zulks niet geschied omdat vol gens hunne mededeeling het geld toen niet noodig was. Het Wit-Gele Kruis heeft geen subsidie gevraagd. B. en W. stellen voor het Groene Kruis eene subsidie te verleenen van 50 cent per lid op 1 Januari. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. Eveneens werd met algemeene stem men besloten aan de R. K. Militairen vereeniging te Venlo f 10 subsidie te ver- Voorstel van B. en W. tot wijziging van de belasting-verordening op de ver makelijkheid. Dit voorstel houdt in dat de verorde ning een zoodanige wijziging ondergaat dat voortaan voor het hebben van een danstent of dansvloer buiten café's f50 per dag zal moeten worden betaald. Na eenige discussie werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De vergadering werd daarna gesloten. leenen en aan de eeitenfpkvereeajgffi^*"5«~ren HET BEZOEK VAN DEN PRESIDENT VAN LIBERIA. H. M. de Koningin heeft Dinsdagavond in het Koninklyk paleis aan het Noordeinde officieel ontvangen, den president der re publiek Liberia, den heer King. De president was vergezeld door zijne echtgenoote, zijn dochter, zijn zoon en den adjudant kolonel Davis. Na de audiëntie gaf de koningin ter eere van den president een gastmaal in de kleine eetzaal. Met de koningin en den prins namen, behalve president King, aan den maaltyd deelmevrouw King hun dochter, mej. Ellen King captain King, bun zoon, die tevens een van 's presidenten adjudanten is, benevens kolonel Davis, eveneens ad- judaot. Voorts de minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. De koningin heeft den president van Liberia het grootkruis der Orde van Oranje Nassau verleend. De adjudant, kolonel Davis, kreeg het officierskruis dier orde, en de adjudant, captain King, het ridder kruis der zelfde orde. De heer J. Vieweg, consul-generaal van Liberia voor Nederland, die president King op zijn bezoek aan ons land begeleidt, is bevorderd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De koningin droeg aan het diner de gouden keten van de Liberiaansche orde van de Ster en de prins het grootkruis dier orde, welke hooge onderscheidingen de president van Liberia aan koningin en prins verleende. O VAN HFT HOF. De Koningin heeft ten Koninklijke paleize in het Noordeinde in Den Haag in afscheids gehoor ontvangen prins Albert de Ligne, gewezen buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van den koning van België bij Harer Majesteit's Hof. Na afloop daarvan namen prins en prinses de Ligne deel aan het noenmaal der koningin. Thans is vastgesteld, dat de koninklijke familie a.s Dinsdag weer voor eenigen tijd naar Het Loo zal gaan. Zij maakt de reis per auto. SUIKERSMOKKELARIJ OP DE BELGISCHE GRENS. Ongeveer 3 maanden geleden maakten wij melding van suikersmokkelarij op de Beigisch-Nederlandsche grens, waardoor de Staat der Nederlanden voor f 135.000 werd benadeeld. Met het sleepschip »Trio« werden herhaaldelijk groote partijen suiker, die AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden A Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SW* Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA gesmokkeld. Zij waren afgeteekend met den naam van een verificateur, die er niet is. De politie is er ib geslaagd aanwijzingen te krijgen tegen de curgadoor N. J. S. en den verificateur-sectiechef W. P. J. B. Beiden zijn gearresteerd. O AUTO ONGELUK MET DOODELIJK GEVOLG. Dinsdagnamiddag omstreeks 6 uur kwam een wielrijder op den hoek van de Markt- Hinthamerstraat te 's Bosch, in aanrijding met den 84 jarigen J. Hollenstein, wonende Zusters van Orthenpoort. De man kwam te vallen en ook de wielrijder. Op hetzelfde oogenblik kwam een luxe-auto uit Kaa S- heuvel de Hinthamerstraat ingereden en voordat de chauffeur zulks kon voorkomen lagen beiden onder de auto, die onmiddel lijk stil stond. Een gioot aantal personen snelde toe om hulp te bieden en met vereende krach ten werd de auto opgetild en werden de personen beiden daaronder uitgetrokken. De oude man werd naar het ziekenhuis ovargebracht en oogenschijolijk blekeu de gevolgen van het ongeval met ernstig, de wielrijder had slechts eenige lichtte schram men en de oude man had een wonde aan het achterhoofd, zoodat de dokters van oordeel waren dat geeD levensgevaar aanwezig was. Gisteravond om 8 uur is Holledstein in het ziekenhuis overleden, vermoedelijk tengevolge van een hartver lamming. Het rijwiel werd totaal vernield. CULEMBORG. in de Culemborgsche DE MOORD TE De verdedigers moordzaak jhr. mr. M. van der Goes van Naters en mr. H. H. Roobol te Arnhem, welke gisteren voor het gerechtshof te Arnhem diende, hebben als getuige a décharche doen dagvaarden. M. Stiekel, wachtmeester te Culemborg, A. Collé te Baam, J. Collé te Culemborg, C. de Kruyfï te Culemborg, O. Muller te Rotterdam, J. Vermeulen te Culemborg, H. Vermeulen te Culemborg, mej. H. Hey, vrouw van J. Borgsteyn te Culemborg, majoor De Haan te Tiel, ds. S. v. d. Veen te Amsterdam, H. Verrips te Culemborg, A. D. Boorsma te Culemborg, de directeur der Rijkswerkinrichting te Veenhuizen, A. van Kessel te Geldermalsen, N. Leeninga te Rotterdam, Th. v. d. Stroom te Culem borg, H. J. Vroege te Culemborg, G. Ver waal te Rotterdam, B. van Veen te Culem borg, J. Roode te Epe, G. Brey, vrouw van Th. Lamboo te Culemborg, W. Pompe te Culemborg, R. Hartkamp te Apeldoorn en W. Linsen te Delft. Kiespijn-poeders -tinctuur -watjes Atol-tandpasta Odol- Pebeco- Tandpoeder (los). Insectenpoeder „HELIOS". Kukirol-likdoornpleisters. -voetbad. Likdoornzalf „DE GEDÉ". DROGISTERIJ HEUSDEN Wittebroodstraat 52. Ledenvergadering van het Nntsdepartement Werkendam. Dinsdagavond had een ledenvergadering van het Nutsdepartement plaats. de Voorzitter de aanwezigen taMMfiMRÉlF feinne- crgh—»*"" Nadat welkom bad de verslagen van den Penningmeester en Secretaris bleek, dat da instelling floreert. Door de bibliotheekcommissie werd mede gedeeld, dat in het afgeloopen seizoen veel minder lezers waren ingeschreven, dat wordt gezocht in het feit, dat ter plaatse 2 lees gezelschappen en 2 andere bibliotheken aanwezig zijn. Om te trachten de lezers wederom te trekken, werd besloten het uitleenen van boeken te stellen op Dinsdag en Vrijdagavond 's avonds 89 uur, boven dien werd het leesgeld var, de aanwezige boeken gesteld op f 0.02 en van de even tueel nieuw aan te schaffen boeken op f 0.05. Opgemerkt moet worden, dat in de Nutsbibliotheek alleen goede en opvoedende boekwerken (alle onder strenge controle van het Hoofdbestuur) aanwezig zijn. Eveneens de teekencursus werd slechts matig bezochtin verband hiermee werd besloten, de kinderen van ouders, die moeilijk het lesgeld kunnen betalen, toch toe te laten en de kosten hieraan verbonden te doen dragen door het Departement, In de vacature Mijnliefï, die door drukke ambtsbezigheden zich genoodzaakt zag te bedankeD, werd voorzien door de benoeming van den heer W. Ritman, terwijl als com missaris van de spaarbank, tevens bestuurs lid van het Depart., werd gekozen de heer J. A. Timmermans. Door den Voorzitter werden woorden van hartelijken dank tot den heer Mijnliefï gesproken, vooral hetgeen hjj gedaan heeft in de vele jaren voor het Departement. De Voorzitter zegt vervolgens de na volgende personen te willen nitnoodigen voor het geven van Nutsavonden. Fr. Hulleman voordracht, Mr. J. J. Foch lezing over Venetië, M. Lokhorst lezing over Mexico, Mej. Rosa Spier harpiste, Em. HuJIebroek dichter-zanger, G. Arbous voordracht, terwijl als avond voor eigen risico georganiseerd zal worden de bioscoop voorstelling »Een reis naar tropisch Neder land.Het 90-jarig bestaan ho>pt men te vieren met het toorieelsluk >de Stroomt van Max Habbe te geven door het gezel schap Bouwmeester, dat vorig jaar een groot succes oogste met het tooneelstuk «Thuiskomstc. Deze feestavoud is uitsluitend toegankelijk voor leden, introductie heeft niet plaats. Het nieuwe reglement werd na enkele wyzigingen goedgekeurd. Ieder lid zal gratis een exemplaar ontvangen. Het Bestuur werd opgedragen een rapport samen te stellen betreffende de bestaans mogelijkheid en de kosten eener Nutschool, opdat de leden aan de band van het rapport verdere beslissingen kunnen nemen. Nog werd besloten een nieuwe kachel voor de zaalverwarmiDg aan te schaffen. TREINBOTSING IN BELGIE. Donderdagmorgen was de reizigerstrein, die om 8.41 uit Mechelen naar Brussel vertrok eenige honderden meters van het station verwijderd, toen hij door den blok- trein van 7.11 uit Brussel in de flank werd aangereden. De seinen bleken ge blokkeerd te zijn geweest en de machinist kon niet tijdig stoppen. Twee 3e klasse wagens van den lokaal- trein werden vernield. 78 Reizigers heb ben by het ongeluk verwondingen bekomen, waaronder een 10-tal zwaar. Onder de gewonden bevinden zich geen Nederlanders. DE OVERSTROOMINGEN. Naar uit Bellinzona wordt gemeldt, moeten in de streken, die het ergst van het nood- NIEUWSBLAD voor liet Land m HbisIci ti AltenajeLaiistreat U gonieierwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1