Derde Blad Ho 474? Vrijdau 30 Sepleier W. H. BRIK voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ONTVANGEN de NIEUWSTE STOFFEN Najaar- en Winterseizoen Dames-Heerenkleeding 00 RINCHEM. Z WIJ G E N Buitenland, Hoek Visscherdijk Plaatselijk \ieinvs Ingezonden. Parlementair Overzicht. AANGEHOUDEN. TRAGISCHE DOOD. EEN LAGE STREEK. DOOD GEVONDEN. FRAUDE. AUTO-ONGELUKKEV. MOTOR-ONGELUKKEN. AANSLAG. DOODELIJKE VAL. NAAR MAAT. Zou ik van U moet°n zwijgen, Omdat ik zoo zondig ben? God wie zou dan mogen spreken; Wie is rein van die ik ken? Vrome-duivel, zijn uw dronken Zóó benevelend, dat gij 't oog Floerst voor wat in eigen boezem Vaak hun bronstig hart bewoog? Ik doorzie uw doel wel brave, Sluiten wilt gij mij den mond, Opdat ik niet langer lovend Jezus Christus Kruis verkond. God doe mijne liederen ruischen, Geef mij psalmen in den nacht, Leer me oprechte zondaars troosten, Met Uw heilzang: 'tis volbracht. Ja voor U wil ik bekennen, Mijner driften droeve schuld, Maar geen duivel stuit mijn lofzang, Als Uw Geest mijn ziel vervult. 'kWil op zijn bevel niet zwijgen, Noch op dat van zijn geslacht, Liet Ge ook toe dat mij hun woeden, Aan den put der wanhoop bracht. O zij zouden gaarne dragen, Op dien put, wanneer ik zonk, Eenen steen, opdat mijn stemme, Nooit meer tot U óverklonk. Maar nóg zou ik op IJ hopen, Nóg U wachten in dien nood, Want het is onmogelijk Vader, Dat Ge Uw Kind van 't harte stoot. J. TIMMERMANS. Veen, 23 Sept. '27. RAAMSDONKSVEER. In de Herv. Kerk werd voor het fonds noodlijdende kerken en persoren ruim f 20 gecollec teerd. De heer Sneep heeft bedankt als Secretaris van het Provinciaal comité der N. C. G. O. V. Het paard van den heer K. ge spannen «oor een met steenen geladen kar, draaide te kort, viel en bekwam ern stige kwetsure. De kar liep nogal veel averij op. De levering eener nieuwe ligtent voor rekening van het Groene Kruis werd gegund voor f 230.aan den heer G. J. van Dongen. Dit is de vierde ligtent dier Vereeniging. Ten behoeve van de inrichting voor de alleen staande blinden te Woifheze werd ongeveer f 80.gecollecteerd. WOUDRICHEM. De op Zaterdag j.l. gehouden voetbalwedrijd tusschen >Blauw Wit« alhier en »W.V,V.c te Werkendam eindigde met 11. Op Zaterdag 1 Oct. a.s. des na middags 5 uur zal een voetbalwedstrijd plaats hebben tusschen »Blauw-Wita alhier en ïW.V.V.® te Werkendam. Door den heer G. Keritie, fruithandelaar alhier is daarvoor een lauwertak beschikbaar ge steld. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Te laat ontvangen voor het vorig nummer. M. de R. Mag ik naar aanleiding van het Hoofd artikel in Uw blad van resp. 16 en 24 dezer een plaatsje in Uw blad. Met belangstelling heb ik genoemde artikelen, goeddeels met instemming ge lezen. Dat de wegen in onze omgeving speciaal o. m. de Hooge Maasdijk, noodig ver betering behoeven, ben ik volmondig met U eens, maar of dit wel zoo ge makkelijk zal gaan als schrijver zich denkt, betwijfel ik ten zeerste. Het zal U namelijk niet onbekend zijn dat het wegdek vanaf de brug naar Nederhemert, tot aan de grens der Ge meenten Veen en Andel in onderhoud is bij de gemeenten Wijk c a. en Veen, waarvan Wijk c. a. ongeveer 6 K.M op rekening krijgt. Nu zult toch moeten toegeven, dat goed onderhoud van dien weg, bijna ondoenbaar is voor dezen onderhouds plichtige, om nog niet te spreken van de groote onbillijkheid die n. m. m bier heerscht. Deze onbillijkheid n.l. het onderhoud van dezen belangrijken verkeersweg, in hoofdzaak voor doorgaand verkeer, in handen van een kleine groep belasting betalers, die niet eens in de eerste plaats belang hebben bij een goeden toestand. Zou het niet veel billijker zijn, wanneer de Prov. bier wat meer aandacht aan Bcbonk Mogelijk ligt bier voor H. H. Staten leden uit onze omgeving een arbeidsveld open. Dankend voor de verleende plaats ruimte B ROZA, Weth. der gemeente Wijk c. a. De Eerste Kamer en de Troon rede Het recept De Tweede Kamer is stijlvol Wat bet eerst aan de orde komt „Tante Pos", 's Gravenbage, 29 September Haast U langzaam. Een motto dat in onze beide kamers terdege in eere wordt gehouden. Want wie nu had gedacht,dat na de „inspan nende" werkzaamheden van bet aan- hooren van de Troonrede, de Kamers weer met frisschen moed aan het wach tende werk zouden gaan, die vergist zich. Men beeft niet minder dan een kleine maand noodig, om van de vermoeie nissen op verhaal te komen. Maar laten we niet onbillijk zijn. Vergaderd is er toch. En gediscusseerd ook. Om te beginnen met de Eerste Kamer. Om U de waarheid te zeggen, was nie mand er eigenlijk op verdacht. Maar bet traditioneele Adres van Antwoord op de Troonrede, was den s.d. een doorn in het oog. Zoodat er door den beer Moltmaker (s.d.), nadrukkelijk tegen werd geprotesteerd. In bet bijzonder dan tegen den passus in de troonrede, waar o.a. wordt gezegd, dat de onlusten in Indië vreemd zijn aan den eigen volksaard. En hij kwam er tegen op, dat in bet adres zou worden gezegd, dat de Eerste Kamer met voldoening kennis nam van de mededeeling, dat deze on lusten vreemd zyn aan het eigen Indische volksleven en dat maatregelen genomen zijn om de bevolking tegen aanslagen op haar welvaart te beschermen. Boven dien waren de afdeelingsvergaderingen buitengewoon slecht bezocht geweest, waardoor bezwaren tegen bet adres niet tot uiting waren gekomen. Maar daar tegen kwamen prof v. Emden (v.d.), meneer Blomjous (r.k.), Coiijn (a r.), de Vries (c.h.) en Baron de Vos van Steen- wijk (c b,) op bun beurt protesteeren. Hun afdeelingen waren heel goed bezocht geweest. Maar bet slot van bet liedje was, dat het adres met 28 tegen 7 stem men (s.d.) werd goedgekeurd. Toen de Kamer Jftjtgr weer bijeen en was den leden bet antwoord van H. M. reeds in druk toegezonden. Voorzitter Baron Van Voorst tot Voorst kwam daarna de Kamer het een en ander ver tellen over zijn werkzaamhedenplannen. De wetsontwerpen over de N.V. en de fusie van Oorlog en Marine zouden zoo spoedig mogelijk behandeld worden. Maar in de eerste weken was afdeelings- onderzoek nog niet mogelijk. Dat zou op 18 October gebeuren. Het Adres van Antwoord van de Eerste Kamer. Nog even komen we er op terug. Het zou namelijk kunnen zijn, dat er iemand was, die wel eens haarfijn zou willen weten hoe dat er uit zag. Wel, bet adres een genoegelijke hoffelijkheid jegens het hoofd van den staat was bereid volgens het oude recept. Namelijk dat elke passus uit de Troonrede werd herhaald en er bij vermeld, dat de Kamer het boogelijk waardeerde. Zoo werd het dus een be vestiging van de Troonrede, waarbij vrijwel elke passus werd voorafgegaan door een der zinsneden. De Kamer ver heugde zich, waardeerde, begroette met ingenomenheid, ontving met voldoening met groote belangstelling, met groote waardeering, ziet belangstellend uit Het was heel stijlvol Van stijlvol gesproken. Daar hadden we bet in de Tweede Kamer ook over. En daar was wel reden voor. Volgens Voorzitter Ruijs. Omdat de vergaderzaal zoo netjes ver nieuwd was en door den Gebouwendienst zoo keurig in den witten toon gehouden. Meubileering en etoffeering waren ver nieuwd. Het was alles even stijlvol. Nu, zoo vond meneer Ruijs, bet beeld van de verjongde vergaderzaal, waarvan de groote stijl zoo is dat bij ook in de onderdeelen is te herkennen, moest nu ook het beeld van bet werk van de Kamer zijn. Dat moest ook stijlvol zijn, tot in onderdeelen. We moesten den goeden toon bewaren. Hm. Een goed verstaander beeft maar een half woord noodig. Onder de eerste punten op de nieuwe agenda staat o.m. de interpellatie-de Visser (comm.) over de vervolgingen en. veroordeelingen in IndiëMaar boe het ook zij, voor bet oogenblik werd de goede slijl bewaard. Stond de Kamer beleefd de rede van meneer Ruijs aan te hooren, beloonde hem met een applausje. We waren toch al een beetje feestelijk. Want was daar niet een jubilaris in de Kamer? Meneer Ketelaar was dertig jaar Kamerlid en bad dientengevolge de gelukwenscben van vele leden in ontvangst te nemen. Vervolgens hadden allerlei huishou delijke werkzaamheden plaats, als com missie-benoemingen, benoeming van af- deelingsvoorzitter8, enz. En Vrijdag zal weer de dag zijn, waarop de leden bun nieuwsgierigheid zullen kunnen bevre digen, door aan de regeering vragen te stellen. Medegedeeld werd, dat bet eerst aan de orde komtbet wetsontwerp tot in stelling van een Postraad, de wettelijke re geling van den Hoogen Raad van Arbeid, de Robaver-wet en de interpellatie-de Visser. En dan natuurlijkbet groote begrooting8spel. De Postbegrooting. Interessant was daarin, dat bet in de bedoeling ligt, om, voorzoover de bedrijfsuitkomsten en de toestand van 's lands financiën dit toe laten, op den weg van tariefverlaging voort te gaan. Van de op 1 Juli 1927 ingevoerde verlaging van sommige post- tarieven, wordt een vermindering van inkomsten van f 3,950,000 verwacht. Verder zal bet Radio-verkeer met ver schillende Europeescbe landen worden uitgebieid. Een herziening der telefoon tarieven is in studie. Verbeteringen dus, op velerlei gebied. hh-h BEHOORENDE BIJ HET Nieuwsblad DE KRIM WEER GETEISTERD. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Krim nogmaals door een aardbeving is geteisterd. Vooral te Sebastopol en te Yalta zijn veel huizen ingestort. Vele personen zijn zwaar gekwetst. —O Drie wisselagenten zijn te Antwerpen aangehouden wegens afzetterij. Hun slacht» offers verliezen samen 500 000 trancs. f O Te Weenen werd een jonge vrouw bij het strijken met een electrisch strijkijzer op slag gedood. De politie en de stede lijke electrische fabrieksdienst stellen een onderzoek in. Men vermoedt, dat zij in een sterkstroomkring ia geraakt. o— Op 3 K.M. afstand van het station Gelde Juan (bij Nizza) werd een bom op den spoorweg geworpen, 5 minuten nadat de exprestrein naar Nizza was gepasseerd. Alleen 60 M. spoorrails en 57 teletoor.- en telegraafdraden werden vernield. Eindelijk is de affaire van den meisjes- tBoordenaar te Essen opgehelderd. Zijn lijk is in het bosch bij Büe, in verregaan- den staat van ontbinding, gevonden. —o De rechtbank te Boekarest heeft het bevel tot inhechtenisneming bevestigd tegen de gebroeders Manissalien, bankiers en graan handelaren, beschuldigd van het trekken van wissels ten bedrage van verscheiden tientallen millioenen lei op Roemeensche en buitanlandsche banken, zonder dat zij daar een deposito hadden. O— DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Bij Senftenberg in Silezië kwam, door dat de slagboomen waren geopend, een auto op den spoorweg, terwyl juist een goederentrein naderde. De auto werd ver morzeld, de eigenaar verpletterd, terwyl de chauffeur als door een wonder er zonder schram afkwam. In de buurt van Gogelsberg in Neder- Oostenryk is een met 37 personen bezette vrachtauto omgeslagen. De chauffeur, diens vrouw en een passagier werden gedood, terwijl 3 passagiers ernstig en de overige licht gewond werden. Bij Wiener Neustadt is een auto van de brandweer, die van een oefening terug keerde omgeslagen, waarby alle brandweer lieden min of meer ernstig gewond zijn, twee zells levensgevaarlijk. Bij de te Frankfort a. d. Oder gehouden wedrennen is de motorryder Tauer bij het passeeren van het eindpunt in botsing ge komen met den mottorryder Knerich die uit de tegenovergestelde richting kwam, en niet aan den wedstryd deelnam. Knerich was onmiddellijk dood, zijn vrouw, die ook op het motorrijwiel zat, werd ernstig ge wond evenals Tauer. Men vreest voor beider leven. meisje er aan. Eerst werd zy tegen een aantal electriche lijnen geworpen, werden losgerukt, daarop kwam zij neer in een weiland hier werd zij 500 M. ver mee gesleurd o-er allerlei hinderpalen, die zich op haar weg voordeden, heen. Ten slotte wist een man haar om het middel te grijpen en zoodoende te redder. Het meisje is ernstig gekeneud. O WINDHOOS TEISTERT STIERMARKEN Stiermarken is door een windhoos geteis terd. In Rittenbacb, een voorstad van Graz. werden de daken van 15 huizen meegesleurd. Eert tram werd tegen den rotswand aan gedrukt en de burgemeester Sankt Margare then, die zich in 'n wachthuisje aan de tram bevond, werd met buisje en al opgetild en een stok verder weer neergezet. Hij bleef ongedeerd. In St. Ruprecht werden de daken van alle huizen weggesleurd en stortten dikke muren in. Wagens werden met paard en al opgenomen en verderop weder neer- gesmakt. Een boerenhuis werd geheel plat gedrukt. De schade in dit dorp alleen bedraagt meer dan f 60.000. In de st'aten liggen de dakpannen en puin tot een halve meter hoogte. Het geheele ongeluk was in 10 minuten af'geloopen. o DE KINDERVERLAMMING IN DU1TSCHLAND. Uit Leipzig wordt gemeld, dat zich weer 13 nieuwe gevallen van kinderverlamming hebben voorgedaan, zoodat er op hetoogen- blik 124 gevallen zijn vastgesteld. Men vreest, dat het einde van de opidemie nog niet is bereikt. Het aantal sterfgevallen heeft zich niet uitgebreid. Te Koningsbergen zijn sinds 1 Augustus j.l ook 6 gevallen van kinderverlamming voorgevallen, waarvan een, een doodelijk verloop had. De bladen melden, dat in verband met de aanslagen op de spoorwegen in de Ri viera een 20-tal personen zijn gearresteerd. Het zijn buitenlandsche communisten, voor namelijk Italianen en Spanjaarden. Be vestigd wordt, dat de aanslagen zijn ge pleegd uit wraak over de terechtstelling van Sacco en Vanzetti, Bezwarende docu menten zyn bij de arrestanten in beslag genomeD. o By een vliegdemonstratie te Paderbom sprong de valscbermpiloot Kleineberg op 700 meter hoogte uit een vliegtuig. Het scherm ontplooide zich niet en Kleinenberg viel te pletter. Zyn vrouw, die zich in het vliegtuig betond, kreeg een zenuw schok. Een 16 jarig meisje heeft te Calais een parachute-sprong gedaan, waarbij zij onge lukkig te land is gekomen. Het woei hevig toen zij sprong, maar alles ging goed totdat zij bijna den grond raakte. Toen kreeg een windvlaag de parachute tfUJsskken en -ffigui-da b^^ee^ met^-het jjjegenen VOOR VOOR ANDEL. Onder vele blijkeo van belang stelling vierde P. de Kloe en echtgenoote Maandag j I. hunne 25 jarige echtvereeniging. Andels fanfarecorps bracht 's avonds een serenade. Tot lid van het College van Toezicht bij de Ned. Herv. Kerk alhier is bij her stemming gekozen de heer G. van Andel. - Dinsdagavond werd door de Oranje- vereeniging alhier in de v.m. openbare school een ledenvergadering gehouden. De Voorzitter, de heer H. Vogelaar, roept de aanwezigen een welkom toe en zegt, ^at deze vergadering is belegd, teneinde je leden een overzicht te geven van het plaats gehad hebbende feest, waarbij hij merkingen hebben of inlichtingen wenschen verzoekt die aan het Bestuur kenbaar te maken, zoodat dit daarmede in bet vervolg rekening zal kunnen houden. Vooral daar de tijd van voorbereiding zeer kort, feitelijk te kort was. zijn er wellicht eenigeopmer- kirgen te maken. Uit het verslag van den ffnaocieelen toestand bljjkt, dat de inkom sten hebben bedragen f933.37, de uitgaven f 804 89, zoodat nog in kas is f 128.48. Op een vraag van een der aanwezigen deelt de Voorzitter mede dat voor de school kinderen f 50 is besteed. Aanmerkingen worden verder niet gemaakt. De Voorzitter zegt daarna de feestcom- missie-leden, wier taak thans is beëindigd, hartelijk dank voor de door hen gedane werkzaamheden, teneinde het feest zoogoed mogelijk te doen slagen en hoopt deze een volgend jaar weder als zoodanig terug te zien. Daarna wordt een reglement voor de Ver. vastgesteld, waarin is bepaald, dat zoo mogelijk elk jaar een feest zal worden gehouden, terwyl de Ver. tevens sprekers kan doen optreden over onderwerpen, be trekking hebbende op het doel der Vereen. Hel aantal leden bedraagt thans 228. Met het zingen van het Wilhelmus® wordt de vergadering gesloten. DOEVEREN. In den nacht van Maan dag op Dinsdag dezer week is alhier een brutale diefstal gepleegd, zoo is namelijk een beste kalfkoe betrekkelijk dicht by de woning van den eigenaar J. H. Boll uit de weide ontvreemd. Direct is er 's morgens de politie mede in kennis gesteld maar helaas heeft deze tot heden de hand nog niet kunnen leggen op de schuldigen. ELSHOUT. In de vergadering van de postduiven vereeniging »De Snelv!iegers« werd met meerderheid van stemmen be sloten dit jaar een nationale duivententoon- stelling te houden en wel op 5 en 6 November a.s. Zondag hield de postduivenvereniging »De Snelvliegers® een wedvlucht vanuit Quivrain afstand 213 K.M. Deelnemende duiven 40 stuks. Om 7 uur werden zij in vrijheid gesteld. De eerste werd ge constateerd om 9 uur 59 minuten 30 se conden. De prijzen werden behaald als volgt Gebr. Verhoeven le 5e en 12e prijs. G. Sluijmers 2e, 3e, 4e, 7e en 8e prys. M. v. Hullen 6e en 9e prijs. W. v. Leeuwen 10e en 11e prijs. P. de Graag 13e prys. Eerste overduif L. Poddewiju. Kampioenschap M. v. Huiten. DUSSEN. De heer Math. Versteeg en de Wed. v. d. Mast alhier, ontvingen ieder als extra-cadeau op Ravenwaaij's Letters- artikelen een damesrijwiel. Dit is reeds het 42ste en 46ste cadeau dat deze firma heeft uitgereikt. Openbare vergadering van den raad der gemeente, op Dinsdag 4 Oct. a.s., des namiddags ten 3 uur. Onderwerpen 1. Ingekomen stukken en mededeelingen, 2. Aanbieding gemeente-rekening dienst 1926. 3. Aanbieding gemeente-begrooting dienst 1928. 4. Uitloting schuldbrieven. GIESSEN. Door het College van B. en W. is tot plaatsvervangend burgemeester aangewezen de heer C. M. Verhoeven. '8-GRAVEMOER. In de j.l. raadsver gadering van Vrijdag 23 Sept. werd in vacature van armmeester ontstaan door de periodieke aftreding van den heer C. C. Dekkers, benoemd de heer W. Versteeg Hz. De wed. A. G. v. d. Pot kwam zoodanig ie vallen dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. MEEUWEN. Dinsdagavond om kwart voor zeven hoopt alhier in de Ned. Herv. Keik op te treden de heer Schoonerbeek uit Ermelo. NIEUWEN DIJK. Het zoontje van B. v. D. had het ongeluk van een wagen te vallen, dr. de Boer achtte onderzoek in ziekenhuis te Gorinchem noodzakelijk. Door het Mannenkoor O. G. alhier worden pogingen aangewend om in 1928 een Nationaal concours te houden, ver schillende personen hebben zich bereid veiklaard hunne medewerking te verlenen. Deze week werden aangevoerd 3358 eieren men besteedde voor kipeieren f 8.55 en eendeeieren f 7.00. Alles per 100 stuks. De gehouden Unie collecte langs de huizen bracht f 138,67j op. Op 18 November hoopt D. V. voor de A. R. Kiesvereen. op te treden den Heer C. v. d. Heuvel van Heemstede. Het zoontje van H. de Ruiter ge raakte al spelende in het diepe water de Bakkerskil. Toegeschoten hulp redde de kleine van een wissen dood. Deze week bad de aanbesteding plaars van suikerbieten scheepdoen der C. S. M. Er werd ingeschreven als volgt A. Heijstek f 1.00, J. v. d. Stelt f 0.93, T. Versteeg ffO.8^ A. yan Anrooij f Q.70 Hebt U last vah een droge keel, als U veelrerookt hebt? Koop dan eejfs een pakje WRIGLEYfs P.K.-Kauw- bonbons en /et eens op, hoe heerlijk dif Uw mond en keel verfrjsschen. mEen FKK.-tje na elk si gaartje' knapt U heelemaal op en doet het rooken beter smakg^i. Als*tl aan sport doet, kunt ge P.K.-Kauwbonbons e yen min missen. Zij voor komen dorst en verdrijven vermoeidheid; bovendien zijn ze goed voor gebit en maag. WRKtm

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9