Eerste Blad S. D. LANKHDYZEN Co's BANK 'n Buitenkansje! A. BAAIJENS fl. VERSCHUUR-BAERT, UND VAN ALTENA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4751. Vrijdag 14 October 1927. 2e financieele verhouding tusschen ftijk en Gemeenten. Kantongerecht flensden Binnenland Plaatselijk Nieuws Dit blad verschgnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnemtotsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int- Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ii. Ad f. Rijksuitkeering voor kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen. De staatscommissie wil onder de grond slagen der Rijk8uitkeeringswet ten laste van het Rijk een derde deel opnemen voor totale kosten van de verpleging van armlastige krankzinnigen voor wie ver pleging in een gesticht krachtens rech terlijke machtiging noodzakelijk wordt geacht, voor zoover althans deze kosten niet door particulieren worden betaald. Ad g. Ten aanzien der politie is een stelsel aanvaard, dat rekening houdt met het feit, dat de kosten der plaatselijke politie voor de gemeenten ten deele als verplichte uitgaven zijn aan te merken. Binnen het ressort van de functie van den burgemeester of van den commissaris van politie als hoofdofficier van justitie zijn de uitgaven voor de politie als ver plichte uitgaven aan te merken. De rijks- uitkeeringen, in verband hiermede te verleenen, wil de Staatscommissie, in afwachting van een reorganisatie van rijks- en gemeentepolitie beide, totdat een geheel afzonderlijke regeling zal zijn getroffen, voorloopig als dadelij k ingaande regeling vastleggen. Het onderzoek van het verkregen cij fermateriaal heeft bevestigd, dat het niet mogelijk is om voor de kosten van de politie een hoofdgeld te geven. Daarvoor loopen de kosten, die de gemeenten voor de politie moeten maken, in geheel ge lijksoortige gemeenten van dezelfde groot te te zeer uiteen. Het lijkt het meest gewenscht, een percentage te vergoeden volgens een progressieve schaal. Wanneer men in de thans voorgestelde regeling een percentage van 40 maximum bepaalt, n.l. voor de gemeenten met meer dan 200.000 inwoners, zou het kunnen dalen tot 35 voor de gemeenten tusschen 200.000 en 50.000 inwoners, tot 30 voor de gemeenten tusschen 50.000 en 20.000 inwoners en tot 25 voor de gemeenten beneden 20.000 inwoners. Wat nu de kosten dezer rijksuitkee- ringen betreft, komt de staatscommissie tot de volgende berekening welke is ge baseerd op de rekening der gemeenten over 1924. a en b. Rijksuitkeering grondslag jaar wedde burgem. en secr. f3,112.180. c. d. en e. Rijksuitkeering hoofdgeld f 12.498.238; f. Rijksuitkeering wegens de kosten van de verpleging van armlastige krank zinnigen, f 3.764.822 g. Rijksuitkeering kosten gemeente politie, f 11 075,079. De staatscommissie stelt verder voor, het beginsel te aanvaarden, dat aan de gemeenten, krachtens wettelijke regelin gen, rijksbijdragen zullen kunnen worden toegekend wegens de uitgaven, welke de gemeenten genoopt zijn te maken om te voorzien in de verzorging van het alge meen landsbelang of van algemeene be langen, welke door de gemeentegrenzen niet worden bepaald. De wenschelijkheid dezer rijksbijdragen vloeit voort uit de erkenning, dat ver- Bchillende takken van gemeentelijken dienst als armenzorg, werkloozenverzor- ging, ziekenzorg, zorg voor maatschap pelijk ongeschikten, onderwerpen van bestuur en voorwerpen van overheidszorg vormen, die niet meer, als vroeger, slechts plaatselijk zijn georiënteerd. De consta teering in de praktijk ie een moeilijkheid voor elk onderwerp afzonderlijk, de be slissing is afhankelijk van plaats en tijd. De staatscommissie wenscht niet den weg te openen tot een regeling, welke de gemeente dadelijk zou stellen voor verplichte uitgave. Zij vertrouwt op een in de wet geregelde samenwerking tus schen Rijk en gemeente, welke van den kant van het Rijk samen is te vatten in in drie termen hulp, toezicht, invloed. Inzake de kosten voor het lager on derwijs heeft de staatscommissie als haar standpunt medegedeeld, dat zij zich niet Tijdelijk verkrijgbaar een partij UITSCHOT-SIGAREN, in kwa liteit minstens een ACHT-cents- sigaar gelijk, tegen den prijs van ZES cent, per kistje van 100f 5,50. Botermarkt 88 HEUSDEN. kon begeven in een algeheele herziening van de bestaande, in de bijzondere wetten geregelde financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Zij meent echter, dat een dringende reden bestaat om op één punt een uitzondering te maken en wel door een dadelijk ingaande regeling als tegemoetkoming in de kosten der ge meente voor het lager onderwijs voor te stellen. De staatscommissie is, op grond van cijfers waarvan zij kennis heeft genomen, van oordeel, dat de tegemoetkoming in de hoofdelijke exploitatiekosten moet worden gesteld op f 2.per leerling, zoo dat zij bij den gekozen opzet van een tegemoetkoming, welke de beteekenis heeft van ongeveer f 5 per leerling de tegemoetkoming per verplichte leer kracht op rond f 150 gesteld wenscht te zien. De regeling wordt dan aldus door het Rijk wordt aan de gemeenten een tege moetkoming gegeven in de exploitatie kosten van het lager onderwijs. Deze tegemoetkoming wordt aldus berekend, dat toegekend wordt een bepaald bedrag per leerling n.l. f 2, en bovendien een bepaald bedrag per verplichte leerkracht n.l. f 150, een en ander zoowel voor openbaar als bijzonder onderwijs voor het uitgebreid lager onderwijs zal de uitkeering op denzelfden voet plaats vin den. De tegemoetkoming aan eenige gemeente blijft echter beperkt tot 50 Pet. van de uit dezen hoofde werkelijk te haren laste komende kosten. De totale kosten van dit voorstel zijn berekend op f 6 619 608. Betreffende Rijkssteun in bijzondere omstandigheden wordt o. a. opgemerkt dat zich in elk stelsel tot regeling van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten toch de zwaarst belaste gemeenten van tijd tot tijd nog in nood zullen komen. Demogelijkheid tot steunverleening is thans reeds ge opend door de opening van begrootings- posten. Ten einde het aantal noodlij dende gemeenten zooveel mogelijk te beperken en in het algemeen een gezond financieel beheer der gemeenten mede te bevorderen, zijn destijds door de re geering voor de admidistratie der rijks- steunverleeniDg eenige algemeene regels gesteld. De Staatscommissie, die het belang der getroffen maatregelen voor het rijk en de gemeenten begrijpt, heeft zich echter met eenige bezorgdheid af gevraagd of geen gevaar voor de ge meenten bestaat, wanneer de financieele verhouding van het rijk tot de gemeen ten in nood niet beheerscht wordt door eene wettelijke regeling en zij meent dan ook eene wettelijke regeling te kun nen voordragen, welke door alle betrok ken autoriteiten in Rijk en gemeenten zouden kunnen worden aanvaard. Men ziet dus dat de Staatscommissie de meest noodlijdende gemeenten wel extra wil geholpen zien, maar de extra hulp niet voorop geschoven in de wet wil zien vastgelegd. STRAFZITTING VAN HET KANTON GERECHT TE HEUSDEN van Vrijdag 7 October 1927. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Jhr. Mr. J. Twiss Quarles van Ufford. Griffier: Mr. W. Ruttinga. Op de rol staan 59 zaken, waarvan er 5 kinderen betreffen. J. 8. de B. te Wijk had op den open baren weg aldaar krullen, oud riet, enz. in brand gestoken, waardoor groot brand gevaar voor in de omgeving liggende perceelen ontstond. 'tJongmensch was reeds meermalen door de politie ge waarschuwd. Straf 1 maand voorwaar delijke tuchtschool met een proeftijd van één jaar. Door den Heer Ambtenaar wordt de zaak voorgedragen tegen F. H., helder ziende te Gorinchem, aan wie ten laste werd gelegd dat zij onbevoegd de ge neeskunde heeft uitgeoevend by een zoon van Jan van den Heuvel te Genderen. KantonrechterErkent U het u bij dagvaarding ten laste gelegde? Verdachte Gedeeltelijk maar voor een deel niet. Op zekeren Woensdagmorgen kwam een broer van den patiënt bij mij, die mij heeft geprest om middelen mee te geven voor het braken en de ontlas ting. Ook heeft hij mij overgehaald om bij zijn broer te komen, wat ik's avonds gedaan heb, daar hij mij meedeelde dat 2 dokters en 1 professor zijn broer had den opgegeven. Ik kwam via Gorinchem uit Rotterdam en ben met een auto vanaf het Sleeuwijksche Veer gehaald. KantonrechterHeeft Arie van den Heuvel U de meegenomen medicijnen contant betaald? VerdachteDe medicijnen zijn nooit betaald. KantonrechterHebt U de auto be taald Verdachte: Neen Edelachtbare. KantonrechterVertel nu verder. VerdachteToen ik te Genderen aan kwam heb ik den patiënt gezien. KantonrechterEn onderzocht? VerdachteNeen Edelachtbare. KantonrechterGa verder. Verdachte: Later toen ik weer thuis was hebben ze me nog tweemaal opge beld voor zalf om pijn in de liezen te verzachten, welke ik gestuurd heb drie dagen na mijn bezoek. Voor de visite heb ik f 10.00 ontvangen, doch voor de medicijnen nihil, ook niet voor de zalf. Een tweede visite heb ik niet gebracht, omdat ik wel zag dat er niets aan te doen was. Meermalen hebben ze me nog gevraagd te willen komen. Kantonrechter Waarom hebt U voor de medicijnen niets gerekend VerdachteDat vond ik niet noodig. KantonrechterU dacht zeker „met eene betaling van f 10 00 voor de visite zijn de menschen al genoeg gevild." Kiespijn-poeders -tinctuur -watjes Atol-tandpasta Odol- Pebeco- Tandpoeder (los). Insectenpoeder „HELIOS". Kukirol likdoornpleisters. -voetbad. Likdoornzalf „DE GE DÉ". DROGISTERIJ HEUSDEN Wittebroodstraat 52. Maria Branderhorst, huisvrouw van Jan van den Heuvel en moeder van den overledene, wordt nu als getuige gehoord. Zij verklaart het volgendeIk heb haar door mijn zoon laten halen omdat de dokter niet kon helpen. Mijn zoon is 'sMaandagemiddags te Gorcum ge weest en 's avonds is verdachte gekomen te plm. 8 uur. We hebben haar van Sleeuwijk per auto laten halen. Zij heeft bij het bed van mijn zieken zoon gestaan en naar de breuk gekeken, waarop zij zeide dat de breuk niet goed geopereerd was. Ook zeide zij „over een maand ben je beter" Ze is plm. 15 minuten bij den patiënt geweest en toen is ze met mij in een andere kamer gegaan, waarbij ook waren mijn man en de juf vrouw, die V' rdachte vergezelde. De auto heb ik betaald en haar f 10.00 ge geven". Kantonrechter (aan getuige de medi cijnen toonend): Zijn dit de medicijnen waarvan je zoon gebruikt heeft Getuige Ja, Mijnheer de Kantonrech ter. KantonrechterHeeft je zoon van allee gebruikt en hoelang Getuige: Ja van alles ongeveer 7 dagen. Er was bij de zalf eene gebruiksaanwij zing bij. Ik weet niet of over de zalf getelefoneerd is. Voor kruiden en pillen heeft mijn zoon i5.bG betaald. Toen verdachte bij het bed van mijn zoon stond moest deze hard in haar hand knijpen en heeft zij ook het gezwel in de lies gezien. Arie van den Heuvel, landbouwer te Genderen wordt thans gehoord. Hij zegt dat hij in Augustus drie keer by verdachte te Gorinchem is geweest. telef. no. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Eerst op een Vrijdag met urine van overdag. Daarop Zaterdags nog eens met urine van 's morgens en vervolgens den daarop volgenden Maandag, 's Maandags was verdachte thuis. Om medicijnen heb ik niet gezeurd, en zij gaf mij ge heel uit eigen beweging medicijnen mede n.l. een buil met kruiden en een fleschje met witte korrels, waarvóór ik f 5.50 moest betalen. Dit bedrag heb ik direct betaald en heeft ze aangenomen. Wel zei verdachte„Betaal nu maar niet dat komt wel terecht als ik bij jullie ben," maar ik had het toch bij me en heb het maar betaald. Kantonrechier tegen verdachteHoor U wel dat getuige zegt, dat hij U f 5,50 voor de medicijden contant heeft betaald Verdachte 't Is toch niet waar, Edel- Achtbarevoor de medicijnen heb ik geen cent ontvangen, Getuige v. d. Heuvel's Avonds is verdachte bij den patiënt gekomen en daar waren Vader en Moeder bij. Na de ziekenkamer te hebben verlaten, is zij in de andere kamer gekomen en daar waren toen Vader, Moeder, ik en Mejuf. Jacquemijns, die met haar mee was ge komen. Ze heeft toen nog mijne zuster gesproken en haar medicijnen tegen ze nuwen voorgeschreven. De zalf heeft verdachte gezonden naar aanleiding van haar bezoek bij ons, want over zalf heb ik niet getelefoneerd. Bij mijn bezoek aan verdachte te Gorcum, heb ik, naar ik meen, wel gezegd, dat mijn broer door den dokter was opgegeven. J. S. de Boer arts te Dussen zegt ge weten te hebben dat verdachte bij pa tiënt was geweest, hetgeen de familie van den Heuvel hem verteld had. Getuige kwam geregeld zijn patiënt bezoeken; ik kwam altijd als 't noodig was. zegt hij. In den tyd waarin verdachte bij patiënt kwam, was hij te Dussen en dus steeds bereikbaar. Geertruida Jacquemijns, wonende te Gorinchem trad als getuige décharge op, Zij zegt tegenwoordig te zijn ge weest bij het gesprek, hetwelk tusschen Arie van den Heuvel en verdachte te Gorinchem is gevoerd. 's Zaterdags kwam v. d. Heuvel en Mevrouw was toen niet thuis. Hij vroeg of er niets aan te doen was om Mevrouw zoo spoe dig mogelijk te Genderen te krijgen en vertelde dat zijn broer al door meerdere dokters was opgegeven, 't kostte wat het kostte. Hij gaf mij een fleschje urine en daar ik wist dat Mevrouw er toch niet was heb ik het weggegooid. KantonrechterDat gebeurde zeker gemakshalve maar met alle fleschjes urine, die werden afgegeven Getuige: Neen, maar ik wist dat Me vrouw uit was en de urine te oud zou worden voor onderzoek. Kantonrechter't Is wel buitenge woon merkwaardig, maar ga verder. Getuige's Maannags is van den Heuvel teruggekomen en heeft toen met Mevrouw gesproken. Ik heb gehoord dat hij toen zeide dat zijn broer door alle dokters was opgegeven. Verder heb ik van het gesprek niets gehoord, 's Avonds ben ik met Mevrouw mede naar Genderen geweest. In de zieken kamer ben ik niet geweest. Mevrouw zei later tegen mij in de andere kamer „er is toch niets aan te doen", waarop ik zeide „spreek u ze maar moed in" en dat heeft ze gedaan. Ik heb niet gezien dat Mevrouw f 10.00 heeft ont vangen en weet dat dus niet. KantonrechterIk weet dit laatste wel en of U het weet of niet kan mij niets schelen. Verdachte ontkent patiënt onderzocht te hebben, terwijl de Moe der van patiënt verklaart dat verdachte het gezwel in de lies wel heeft opgeno men. Ik wil weten hoe dit zit en daarom zal ik de verdere behandeling dezer zaak 14 dagen aanhouden en als dan gelast ik de dagvaarding van J. van den Heuvel, die ook in de zieken kamer tegenwoordig was toen verdachte zich bij den patiënt bevond. (Wordt vervolgd). MOTOR-ONGELUK. De mist. Op den achterweg tusschen half weg en Slot er dijk is een motorrij wiel tegen een stilstaande auto ger reden. De motorrijder A. Nieuwen- huizen en de duorijder Jansen, bei den uit Haarlem 'werden tegen den* grond geslingerd met het gevolg, dat beiden gewond werden en naar een? ziekenhuis te Amsterdam vervoerd moesten worden. Oorzaak van de bot sing was een zware mist, welke liet uitzicht belemmerde. MISHANDELING Het mes. In een perceel aan de Piet Joui- bertstraat is een twist ontstaan tus schen het gescheiden echtpaar W. In dit perceel woonde de vrouw- met haar kinderen, die onverwachtl bezoek kreeg van haar voormaligeu' man, wien zij te kennen gaf niet in' huis te zullen toelaten. Hij werd dan ook in het schuurtje bij de woning staande ontvangen en hier ontstond! een twistgesprek, waarbij de man zich dermate opwond, dat hij zijn vrouw met een mes een steek in den rug toebracht. Na deze daad nam W. de vlucht ,het mes in de schuur ach terlatend. De dader is echter door: de politie aangehouden. ERNSTIG ONGELUK. De wielrijder Neuschwander van Ridderker is op den Lagendijk door een vrachtauto aangereden, waardoor hijij kwam te vallen en een hersen schudding bekwam. De chauffeur van de auto heeft het slachtoffer aan den kant van den weg gelegd en is daar op doorgereden. Eerst laat in den' avond is bij den aangeredene, die buiten kennis was, het bewustzijn we dergekeerd, waarna hij naar huis ver voerd is. bahlmann gorinchem, "Voordeelig adres voor goedpassende Dames- en Heerenkleeding, alsmede voor Hoeden Pelterijen Stoffen enz. HEUSDEN. In aansluiting op ons vorig bericht, aangaande den Solisten-, Duetten en Kwartetten-wedstrijd, uitgeschreven door de vFanfare der H. Familie«, alhier, waar van a.s. Zondag 16 Oct. het 2e gedeelte zal worden afgewerkt en waaraan door een der beste solisten in den lande, den heer G. van Erp uit Os, zal worden deelgenomen, meldt men ons, dat deze zeer belangryke wedstrijd weder met een kort woerd ge opend zal worden door den EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen, Burgemeester dezer gemeente. Zondag a.s. speelt het le elftal »Juliana« een competitiewedstryd te Waalwijk tegen *W. S. C. II«. Naar wij vernemen, zal zich de heer Mr. L. H. Verhoeven, alhier, de vol gende week vestigen als Advocaat-procureur. De heer P. Vergouw, agent der Vrijw. Ouderdomsverzekering, heeft als zoodanig ontslag aangevraagd. In de vergadering van »'t Note, NIEUWSBLAD voar bet Land ver Heusden en AitenaJeLangstraat sn de Boinmelerwaard I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1