Tweede Blad No, 4751 Waal Oei er Laiulboiiwrubriek. W. H. BRIK GORINCHEM. Dames-an Heerenkleeding voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. h CaxOJQ/t levering van Bontmantel; Vermaken van Bontwerken Kinderrubriek. Waarschuwingssignalen. Beste jongens en meisjes: De oplossingen zijn 1. De hoed. 2. Vink. 3. Merel (Em/mer - el) De nieuwe raadsels zijn: 1. Ik draag mijn hoofd heel hoog, Tot boven in den toren En als 'k daar niet bewoog, zou geen mij kunnen hooren. Ontneemt ge mij mijn hoofd, dan wordt ik heel wat kleiner, En stopt men mij, van eer beroofd, in de brei! Ja, ja, zoo zijn er Rara, wie ben ik 2. Mijn eerste is het omgekeerde van eb, mijn tweede is de helft van een tuin en mijn derde is de eerste helft van een week. Mijn geheel noemt een landstreek in Nederland. 3. Een naaldenkoker is toch maar een heel klein dingetje. En toch kan ik er nog 6 dieren ui'halen, en groote ook, hoor! Wie kan mij dat nadoen? OOM KAREL. Het huis van de honderd slapers. Vrij naar een oud sprookje Nadruk verboden alle rechten voorbehouden. 3 Zoo sliep dus het heele paleis van koning Komijntje, wel honderd menschen bij elkaar. Maar tegelijkertijd begon er een dikke haag van doornige struiken en planten rondom het paleis te groeien. Die doornenhaag groeide heel herd en in minder dan geen tijd was die zóó dik en hoog geworden, dat er niets meer van het paleis te zien was en niemand meer in het paleis kon binnengaan. De inwoners van het land van Koning Komijntje kwamen in dichte drommen naar het paleis, maar nie mand kon door de doornenhaag heen dringen. Toen begreep men in het land, dat de voorspelling van de booze fee was uitgekomen. En iedereen werdj heel bedroefd. Het eenigste dat men hoorde, was het luide gesnork van de keukenmeid, die met het hoofd in de pan met karnemelksche pap was gevallen Nu kwamen er dappere jonge prinsen en edellieden uit vreemde landen, om naar het slapende paleis te kijken. Ze probeerden allemaal door de doornenhaag heen te dringen, om koning Komijntje koningin Zonnestraaltje en prinses Roos- marie en alle anderen wakker te maken. Maar niemand slaagde er in, door den haag heen te komen. Er waren veel te veel prikkels. Met gescheurde klee- ren en vol krabben en schrammen dropen de dappere edellieden en prinsen af. Het was onmogelijk. Ze konden het paleis met de honderd slapers niet be reiken. Zoo gingen wel honderd jaren voorbij. En toen kwam er uit een heel ver land, een heel jonge prins, met een verbazend moedig hart. Hij had gehoord van het paleis met de honderd slapers en was vast besloten, het huis te bereiken. Hij trok zijn zwaard en ging moedig opjpad, om zich een weg te hakken in den door nenhaag.^ Allerlei distels LenJ stekels versperden} hem denkweg,jj maar, Eij zwaaide krachtig met zijn (zwaard^ en hakte^ze|neer. Wel kreeg hij af en toe een .leeirjke krab op zijn handen of op zijn wangen, maarjjhet deerde hem niet. Steeds Jverder* ging) hij. Zijn kleeren waren gescheurd, maar hijfgaf het niet op. Ea eindelijk,.'eindelijk was hij er door heen I Daar voor hem lag het huis met de honderd slapers. Hij liep -de trappen van ;het paleis op'^en zag hoe de,schild wacht in diepen slaap verzonken,"! opj; de trap "zat. De deurea stonden allemaal aan. Ongehindera liep hij door het paleis en overal zag hjj slapende menschen, hofdames, lakeie n edellieden, enzevoort. Eindelijk kwa hij in de kamer van koning Komijntj6 waar de koning, de Koningin, prinses'} e Roosmarie, alle vriendinnetjes en d de kok met zijn tulband (die heelemaal oudbakken geworden was 1) zaten of la gen te slapen Toen de moedige prins daar het prinsesje zag, die rustig lag te slapen, met een blos op eiken wang, vond hij haar zoo mooi, dat hij zich voorzichtig vooroverboog en een kus op haar wang gaf. Op dat oogenblik sloeg het prinsesje haar oogen op. gaapte eens, lachte vriendelijk tegen den prins en zei Hèhè, wat heb ik lekker geslapen 1 Niet zoodra had zij dat gezegd, of koning Komijntje, koningin Zonnestraaltje, en iedereen in het paleis deed de oogen open, gaapte en werd klaart wakker. Dat was me een vreugde De kok moest dadelijk een versche tulband bakken en in het heele^land was het feest. Nu, ik behoef jelui zeker niet te vertellen, dat de moedige prins met prinsesje Roosmarie trouwdef en dat zij allemaal nog heel lang en gelukkig leefden. Dat is de geschiedenis van het huis met de honderd slapers. Volgende week begint een serie heel grappige verhalen uit het Dierenrijk! ook uit andere streken Het eigen geoogste koren en de zelf- verbouwde peulvruchten en aardappelen acht men niet meer geschikt, om er „zaadkoren" van te nemen voor het vol gende gewas Men wil daarom „veranderen." Heel veel belanghebbenden in deze omgeving zien nog niet goed in. wat een over-belangrijke kwestie, dat „verande ren" van zaaizaden en pootaardappelen is. Al te vaak nemen ze dat nog een beetje te lichtvaardig op, en stelt men, meer?in naam dan inderdaad, bepaalde plantenteeltkundige eischen. Men wil nieuw zaaizaad hebben! Er wordt mon ster gevraagd^en als dat, wat kleur, reuk, korrelvorm en korrelgrootte, en dergelijke uitwendig waarneembare eigenschappen bevatten, komt men tot zaken, waarbij meestal jde mede deeling van den ver- kooper, dat het zaad afkomstig is uit die of die streek, groot gewicht in de schaal legt. Komt men met de prijs tot een ac- coord, dan hoort men zeggen ik heb „NIEUWE" zaaitarwe, haver, gerst, erw ten. boonen, pootaardappelen enz. ge kocht I Zoo ongeveer is de algemeene gang van zaken i Nieuw zaaizaad en pootgoed! Nu de „oude oogst" zoo langzaam aan ingehaald is, en men al weer zorgen moet voor de „nieuwe oogst" in 1928, is het gewenecht, eens te bespreken, wat men eigenlijk begrijpt order het begrip „Nieuw zaaizaad" en „Nieuw pootgoed." Hier vat men die twee meestal samen in de dialectische -uitdrukking„Nijd zadkoorn." Wat men daar in de praktijk van het dagelijksche leven mee bedoelt, behoeven we u natuurlijk niet nader te preciceeren. In 't algemeen toch doelt men daar n ee op het aankoopen van zaaizadeQ of pootaardappelen van anderen, liefst Jammer genoeg Want welke waarborg heeft men nu, j dat het gekochte en (meestal duur be taalde) „andere zaaizaad of pootmateri aal" een beter gewas zal geven, dan waar- toe het niet goed genoeg meer geachte eigen verbouwde zaaizaad en pootmate riaal in staat is Als men de praktijken van sommige handelaren in zaaizaad en pootmateriaal nagaatheel weinig of geen enkele 1 Heel veel op bovengeschetste wijze gekochte „zaadkoorn" is toch te beschou j wen als een gewoon handelsartikel, dat van de eene hand in de andere over gaat. en eindelijk bij den boer op het 1 land terecht komt Het is al meer dan eens gebleken, dat boer A het zaadkoren kocht, dat buur man B had opgeruimd, als niet meer geschikt voor de zaai I Ook hebben we het eens meegemaakt dat een boer het zaad van zijn vriend evenals deze, niet goed genoeg meer achtte om uit te zaaien. En toch zaaide hij het onwetend uilZijn vriend had het soren verkocht op de Beurs te Rot terdam. waar een handelaar uit zijn woon plaats het had gekocht en aan hem als „nieuw" zaaizaad afleverde Gevoegelijk kunnen we het bij deze voorbeelden laten Heel veel komen dergelijke transacties voorZonder dat er natuurlijk nog gesproken kan worden van„bedrog of knoeierij Absoluut nietToch spreken sommige boeren, die woorden „hardop of zachtjes in zich zelf" uit, als ze bij de groei der gewassen zien, dat ze in hun verwachtingen be schaamd worden Beslist onrechtvaardig is het daD, aan de leverancier de schuld te geven. De schuld ligt bij de bedrogenen zelf Men behoeft nl. thans niet meer op zoo'n manier, als boven aangegeven is, zaaizaad en pootgoed aan te koopen, enkel afgaande op uitwendig waarneem bare eigenschappen en een goed vertrou wen in zijn leverancier Men kan en moet waarborgen eischen Men kan thans precies koopen wat men hebben wil. Ook uit de streek waaruit men meent, dat goed zaaizaad of poot materiaal vandaan moet komen. Als men Wilhelminatarwe wenscht i zuiver van soort en gegroeid in Zeeland, u kunt ze met besliste zekerheid krijgen Wenscht ge ze liever gegroeid in Noord- Holland, in een bepaalde droogmakerij of van een bepaald eiland in Zuid-Hol land, of uit een ander gedeelte van ons vaderland, u hebt uw wensch maar te kennen te geven aan de desbetreffende Secretaris der Provinciale Landbouw- maatschappij en u krijgt meestal adressen te over om uw keuze te doen Zoo is het voor zoo goed als alle ge teelde landbouwgewassen momenteel mo gelijk in vol vertrouwen op het men- schelijk kunnen uwer mede-landbouwers prima „zaadkoorn" aan te schaffen Dank zij het niet genoeg te roemen werk van onze Provinciale Maatschap pijen van Landbouw, gecentraliseerd in het Centraal Comité te Wageningen, vóórgelicht door het Instituut voor Plantenveredeling eveneens te Wagenin gen, hebben wij in ons land een pracht- instituut voor het onder controle teelen en afleveren van prima zaaizaad en poot materiaal, dat tot ver over onze nationale grenzen beroemdheid bezit! Hoe men werkelijk controleerbare waarborgen verkrijgen kan, over het „nieuwe" van zijn „zaadkoorn" door te koopen, wat de Prov. Mij. v. Landbouw aan „zaadkoorn" ten verkoop stellen, hopen we de volgende week in een ver- volgartikel'je aan te geven. F. C. HUIJSER, Landbouwonderwijzer, WOUDRICHEM. Hoek Visscherdijk NAAR MAAT. tegen scherp concnrreerende prijzen. g. Vergadering van den raad der gemeente WIJK c. a. op Dinsdag 11 Octo ber des D.m. half zeven. De Burgemeester is wegens ongesteld heid verhinderd. Voorzitter Weth. v. d. Velden. Secretaris WelEerw. heer E. Sluijmers. Aanwezig zijn alle leden behalve de heer J. v. d. Pol, als de Voorzitter de vergadering met voorlezing van het for muliergebed opent. Hierna leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering die onveranderd worden vastgesteld. De heer J. v. d. Pol komt ter verga dering. lügekomen stukken Het adres van L. v. Wijk om ver mindering van pacht welk adres in de vorige vergadering in handen is gesteld van B. en W. Dit college adviseert niet op het verzoek in te gaan, omdaf men zich met inwilliging op gevaar lijk terrein zou begeven. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig dit advies afwijzend op het verzoek beslist. Vaststelling Gemeentebegrooting 1928. De Voorzitter verzoekt de Commissie belast met het onderzoek rapport van hare bevindingen te willen uitbrengen. De heer G. P. L. Bouman zegt dat de Commissie de begrooting heeft onder zocht, dat zij omtrent de cijfers geen op- of aanmerkingen heeft Alleen heeft het de aandacht der Commissie getroffen, dat voor de ambtswoningen der Hoofden van scholen slechts een huurwaarde van f 200.wordt gerekend, terwijl de huur der woning van den gemeente-veldwach ter f 260.per jaar bedraagt wat de Commissie onbillijk voorkomt. De Voorzitter verklaart over de op merking van den heer Bouman ver wonderd te zijn, te meer waar deze in ter tijd als Wethouder zelf heeft voorge steld, om de woninghuur voor de Hoof den der scholen te brengen op f4. per week, in een periode toen alles veel duurder was als thans het geval is. Later is Bouman onder het Wethou derschap van Roza en zijn persoon met het voorstel gekomen om de huur waarde te verhoogen, welk voorstel met meerderheid van stemmen werd ver worpen. Nu alles verlangt naar verlaging, ook de woninghuur, komt de heer Bouman opnieuw met 't voorstel tot verhooging. De Hoofden van scholen komen zoo zachtjes aan nabij de leeftijdsgrens, dat zij gepensioneerd zullen worden, daarom acht Spr. het niet gewenscht thans de woninghuur te gaan verhoogen. Wordt er laten een nieuw Hoofd der school benoemd, dan kan met het verlangen der Commissie worden rekening gehou den, doch Spr. zou nu willen voorstel len, die huur op het zelfde bedrag te handhaven zooals ze nu is De heer Bouman zegt dat de Voor zitter de opmerking maakt, dat spr. zelf de woninghuur heeft voorgesteld zooals ze thans is en later niet het voorstel is gekomen om de huurwaar de te verhoogen Spr. heeft dit gedaan omdat toen de onbillijkheid bestond met de huur voor de veldwachterswoning. Nu is het wel waar, dat alles sinds dien tijd is verminderd, doch niet, in die mate, zooals het zijn moet. De onbillijkheid was er en is er nog. De Voorzitter merkt op, dat niet alles maatstaf mag worden genoemd, de huur voor de veldwachterwoning. B. en W stellen deze huur niet vast nog de Commissie voor de woningen, doch de Minister. Als de gemeente in de mogelijkheid komt om voor den veld wachter een geschikte goedkoopere woning te krijgen, dan is daar niets te gen. Was de woning, thans door den veldwachter bewoont een woning van een particulier dan zou niet die huur worden gevraagd, die er thans voor BEHOORENDE BIJ HET Kieuwsblad Als uw organisme zelf u door pijn en kwalen, een duizelig gevoel, oorsui zingen en andere stoornissen waarschuwt, dat de nieren en het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed filtreeren, dient gij u in acht te ne men. Gij kunt het spoedig genoeg zelf uitmaken Let er op of gij last hebt van rugpijn, rheumatische pijnen, ischias of spit, een prikkelbaar, zenuwachtig, afgemat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gon zen, te vaak of te weinig aandrang tot urineeren, troebel, te donker of te licht gekleurd water. Brandend en pijnlijk bij de loozing. Zanderig, gruisachtig, of dra derig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kan beteekenen, dat uw nieren hulp behoeven. Gebruik dan onmiddellijk Fester's Rugpijn Nieren Pil len. Zij worden aanbevolen als het mid del, dat de verzwakte nieren opwekt, de urineloozing regelt en u bevrijdt van rug pijn, rheumatiek en die andere ellendige verschijnselen van nieraandoening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 29 KRAAN AANGEVAREN. Te Amsterdam ter hoogte van de Petroleumhaven aan het Y is een kraan aangevaren. Op onze foto ziet men de vernielde kraan en hoe zij door het dak van de daarstaande loods stortte. in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd- en kiespijn, worden zeer snel verdreven door In buisjes van 75 en 40 ct.proefbuisje 25 et. ,ab|etten werken zonder kramp of pijn. Doos 60 cent. DE JAZZBAND VAN HET AMERIKAANSCHE LEGER. Het Noord-Amerikaanscbe leger heefi het eerste volledige Jazz orkest bij den troep ingevoerd. Van Saxophon af tot Bastuba toe, zijn alle instrumenten bezet. De leider van het corps, dat reeds zeer populair is, is Kapitein W. J. Stannard. EN BELEEFD AANBEVELEND.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5