Qeen Geweten. Verzorg uw Handen met Purol. =^eeeeee lag» en Stuk Goederen 11 23 36 14 29 17*5 25 21 Bedden Dekens 59 39 775 Ledikanten - Matrassen 1375 HOOGS STEENWEG. MODERN FOTO EIND B 119 Htfongfiiofif TEL. 266 GORKUM |SS FEUILLETON Plaatselijk Nieuws 144 29°o 575 VERGROOTINGEN NAAR ELK PORTRET wordt betaald. Ook een particulier zou zeer waar schijnlijk dezelfde woning bewonende, niet die huur behoeven te betalen. De heer Bouman zegt dat dit allee wel waar kan zijn, doch de onbillijke verhouding wordt daardoor niet wegge- nomen-die is er en die blijft er. Voorzitter. Die zelfde onbillijkheid, is door u als wethouder over het hoofd gezien. Bouman. Een menech kan falen, die kan voor een jaar iets hebben gedaan, wat hij thans anders doet. Voorzitter. Deze kwestie was toen ook te voorzien. Bouman. Ik heb het recht op die onbillijkheid te wijzen. v. Helden. Ik vind dat wij ons moe ten stellen op de basis van de Commer- ciale waarde. De tractementen van de Hoofden der scholen, zijn nog van dien aard, dat de gemeente ze geen douceur tje behoeft te geven. Voorzitter. De woningen zijn meer waard daarvan ben ik overtuigd doch men moet er ook de personen voor vin den om ze te bewonen. Als wij een jong Hoofd zouden krij gen, die genoegen neemt met een goed- koopere woning, dat blijft de gemeente met de woning zitten, aan een particu lier zal men ze dan niet gemakkelijk verhuren. v. Helden. De commercieele waarde der woning kan bij de benoeming van een nieuw Hoofd verdisconteerd worden. Ik vind f 200.voor de woningen ook laag, de gemeente moet ze toch onder houden Voorzitter. Zeker doch er is in geen jaren iets aangedaan. v. Helden. Dat is wel mogelijk, doch de woningen zijn toen nieuw gezet, en dan is er de eerste jaren weinig onder houd aan, doch dit neemt geregeld toe. v. Loon. Hoeveel betaalt een arbei der aan huur voor een woning van de bouwvereeniging Voorzitter. Drie gulden. v. Loon. Dan lijkt me de verhouding toch ook niet goed. Bouman. Ik wensch er een voorstel van te maken, de huur te verhoogen met 75per woning. Roza. Men moet niet vergeten, dat de Hoofden zijn benoemd op vrije wo ning. v. Helden. Dat is wel zoo, doch het is nu een heel audere geschiedenis, toen zat de huur in het salaris begrepen, later is dit gewijzigd. Roza. Dat is waar, doch nu is de vraag is het billijk, dat, nu in den tijd van hoogconjuctuur in 1919 de huur is vastgesteld op f 200.men ze nu, nu alles zich in dalende richtig beweegt, gaat verhoogen dat geeft toch een scheeve ven verhouding. v. Helden. Het is dwaas geweest om in 1919 te verlagen. De tractementen van de Hoofden der scholen zijn echter van dien aard, dat zij een fatsoenlijke huur kunnen betalen. Voorzitter. Kunnen de heeren er mede accoord gaan dat deze kwestie wordt aangehouden tot de volgende vergade ring? De raad gaat hiermede accoord. De gemeentebegrooting 1928 wordt hierop vastgesteld in ontvangst en uit gaaf op een bedrag van f 70341.19 De heer Bouman verklaart, dat de commissie over de begrooting 1928 der Ebbe geen op- of aanmerkingen heeft en dus adviseert tot goedkeuring. Met algemeene stemmen wordt ook deze begrooting voorloopig vastgesteld, tot een bedag in ontvangst en uitgaaf van f6530,246. GIBBONS Patent Knife Sharpeners rEngelsclie Messenaan zetters! in gewone- en luxe-uitvoering. FIRMA JOHAN SMULDERS, Vughterstraat 33 's-Hertogenbosch. Soliede Wederverkoopers gevraagd. RE1NHOLD ORTMAN. A 7) Maar hier mag men hopen, de opmerk zaamheid te trekken en slechts hier kan men leven. Maar het is niet gemakkelijk zich ergens in te werken want waar zich maar een vacature voordoet, daar duiken direct 100 sollicitanten op, die elkander het liefst maar uic den weg ruimen. Al mijn pogingen waren tot dusverre ver- geefscb en alleen aan een gunstig toeval heb ik het te danken, dat men my thans de betrekking van Chemiker heeft aange boden in het Sanatorium van Dr. Giersberg. Maar eerlyk gezegd, is deze positie nog veel slechter dan die ik zoo even vaarwel heb gezegd. Het salaris is ellendig en ik zal bovendien nog veel harder moeten wer ken dan daarginds. Maar dat ontmoedigt mij niet. Ik ben immers in de hoofdstad en ik heb eindelyk mijn voet gezet op de onderste sport van den grooten ladder waar langs men naar beroemdheid en rykdom omhoog stygt. Dat ik de capaciteiten daartoe bezit, raag ik toch zonder o verdry ving wel beweren.- De beide wethouders onthouden zich ingevolge de wet van stemming. Ook op de begrooting voor het G. E B. zijn door de commissie geen op- of aanmerkingen gevonden. Alleen kan dit gezegd worden, aldus de rapporteur de heer Bonman, dat het bedrijf zich door het steeds toenemde getal van aan sluitingen, in gun">tigen zin beweegt. De begrooting van het G. E B. wordt in ontvangst en uitgaaf voorloopig vast gesteld op een bedrag van f 14818,25. De Voorzitter brengt hierop dank aan de heeren, die het onderzoek hebben verricht, voor hunne bemoeiingen. De agenda is hiermede afgehandeld. De Voorzitter heeft nog wel een brief, die hij echter in besloten vergadering zou willen behandelen. Op zijn vraag, of misschien nog iemand iets voor deze openbare vergadering heeft, zegt de heer v. Loon, dat hij het vorig jaar reeds heeft verzocht, om de kinderen tusschen het middaguur op het schoolplein te houden. Maandag was hij er zelf ge tuige van, dat een autobestuurder slechts door krachtig remmen een ongeluk wist te voorkomen. Krijgt men hier op een gegeven oogenblik een ongeluk dan blijft het niet bij een, doch worden er verscheidene kinderen getroffen. Het schoolplein is tegenwoordig toch ruim genoeg, zoodat ze daarop voldoende plaats hebben tot spelen. De Voorzitter zal het Hoofd der school hierop nog eens doen wijzen. De heer J. v. d. Pol dringt op spoed aan, voor het nazien der palen van het G. E. B., waarover hij in de vorige ver gadering reeds heelt gesproken, wordt er niet spoedig naar gekeken, dan gaat er een de sloot in. De Voorzitter zal den monteur tot spoed aanmanen. De heer J. v. d. Pol vraagt, of door B. en W. besloten is. het gymnastiek lokaal te Aalburg af te staan aan de voetbalvereen. De Voorzitter antwoordt toestemmend. De heer J. v. d. Pol vraagt, of het dan niet gewenscht, is dat in de voorwaar den wordt opgenomen, dat de vereen, alle beschadigingen in orde mo*t brengen. Het lokaal ziet er van binnen keurig uit, zoodat het jammer zou zijn als bet werd beschadigd. De Voorzitter zegt, dat deze bepaling in de voorwaarde is opgenomen. Niemand verder het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering en gaat de raad over in geheime zitting. ANDEL. Door het Comité van Winter- iezingen, alhier, zijn de volgende lezingen georganiseerd Woensdag 49 Oct.: Dr. H. Schokking te 's Gravenhage. Donderdag 40 Nov. Ds. A. G. Wolff te Vreeland. Woensdag 7 Dec.Ar ie Post te Sche- veningen. Maandag 46 JanuariCand. Den Boer te Amsterdam. Onze dorpsgenoot, de heer G. Ver» steeg J.zn., die tijdelyk als onderwijzer aan de Chr. Lagere school te Neder-Har- dinxveld was aangesteld, kreeg de mede- deeling, dat hij door het bestuur als zoo danig was benoemd. Edith had hem, terwijl hij sprak, lang zamerhand haar gelaat weer toegekeerd. Van de opwinding, die de komst van den doctor eerst had veroorzaakt was nu dank zij baar herkregen zelfbeheersching in haar schoone trekken niets meer te lezen. »Als de inkomsten, die je nieuwe positie je verschaft, zoo slecht zyn, hoe wil je het dan klaarspelen daarvan te leven ?c Doctor Artois wierp het hoofd in den nek en glimlachte overmoedig. »Ik heb daarover nog niet zoo zeer nagedacht maar aangezien ik mij op dit punt nog steeds door alle moeilijkheden heb weten heen te slaan, zal zulks mij ook nu wel gelukken. De hoofdzaak is dat ik hier ben en dat wij elkander, als wy willen, nu dagelijks kunnen ontmoeten. Je kunt niet gelooven, lieve Edith, hoezeer ik naar je verlangd heb in myn treurig verbannings oord Ic Heb je je reeds door bindende afspra* ken verbonden Zeer zeker! Het is niet de gewooote van doctor Giersberg schriftelijke contracten op te maken maar hy heeft myn toezeg ging en omtrent iedere bijzonderheid zijn wij het eens geworden.* Desondanks bestaat er toch nog wel een mogelijkheid om de overeenkomst te verbreken niet waar?* Wanneer er zich plotseling wat beters voordeed misschien 1 Maar ik durf nauwelijks hopen, dat je iets dergelijks als een blijde verrassing voor mij in voorbe reiding hebt.* De arbeider H. Bouman had het ongeluk een stuk yzer op zijn arm te krijgen, tengevolge waaraan hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. DRUNEN. Toen Maandagavond de chauffeur van de firma Teurlings uit Waal- wyk met zyn vrachtauto van hier huis waarts keerde, reed deze met volle vaart tegen den afsluitboom aan den overweg op den Druoen8cheu Dyk. Deze werd totaal vernield. D auto stond op de lijn en de chauffeur kon den wagen niet vooruit of terug krygen. Op korten afstand na derde de zwaar geladen goederentrein, welke de auto een eind wegslingerde en totaal vernielde. Persoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. De trein had een half uur vertraging. Ds wachtmeester en politie uit Waalwijk waren spoedig aanwezig. Procesverbaal is opgemaakt. De materieele schade is groot. HAARSTEEG. Door het overlij den van onzen gemeente-veldwachter werd eene oproeping geplaatst om de ze vacature aan te vullen. Er hebben zich reeds ruim honderd sollicitanten aangemeld. HEDIKHUIZEN. In verhand met het in strijd van Art. 203 der Gemeentewet behandelen der gemeentebegrooting 4928, in de vergadering van den Raad van 4 Oct. j.l. werd door de raadsleden, v. d. Brand, v, d. Dobbelsteen en v. Hemert, bet vol gende verzoek gericht aan Ged. Siaten. Aan het College van Ged. Staten van Noord-Brabant, Den Bosch. WelEd. Zeer Gestr. Heeren, In de vergadering van den Raad der Gemeente Hedikhuizen, werd in stryd met Art. 203 der Gemeentewet, de begrooting over het dienstjaar 4928 behandeld, zon der dat deze vooraf ter secretarie was neer gelegd of verkrijgbaar gesteld, terwijl geen openbare kennisgeving hiervan was ge schiedt, en dit had moeten plaats hebben. Immers Art. 203 der Gemeentewet zegt »De begrooting der plaatselijke inkom sten en uitgaven wordt, met de noodige inlichting en bescheiden, jaarlijks, vier maanden voor den aanvang van het jaar, waarvoor zij moet dienen, door Burgemee ster en Wethouders aan den Raad aange boden. Zy wordt, zoodra zij is aangeboden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing neergelegd, en hetzjj in druk, hetzij in afschrift tegen betaling der kos- sten, algemeen verkrygbaar gesteld. Van de nederlegging en verkrygbaar- stelling, tusschen welke en de behandeling der begrooting in den Raad tenminste veertien dagen moeten verloopen, geschiedt openbare kennisgening.* Het is ons onbegrijpelijk, hoe raadsleden, zonder een begrooting vooraf ingezien of bestudeerd te hebben, hieraan hun goed- keurig kunneu verleenen, en leidt dit later slechts tot moeilijkheden. Baleefd, doch dringend, verzoeken wij U dan ook, Besluit van genoemden Raad, tot goedkeuring der begrooting 4928, ter Manshemden, prima katoen reclame pryg 4.30-4.10 Mansbroeken, zware kwaliteit gele keper 1.4595 Vrouwen hemden, soliede, geel katoen 1.351.40 Vrouwen broeken, Frima gele keper 4,20 95 g Mans-Boezeroenen, prima kwaliteit dril 1.35 Blauw keper Jassen, prima kwaliteit en pasvorm Blauw keper Mansbroeken, zware kwalireit keper Manchester Mansbroeken, soliede kwaliteit 4 75 Khaki Manshemden, yzer- sterk voor dageljjks gebruik Wit katoen, prima kwaliteit voor dames hemden 22J 47, Graslinnen, estra zwaar voor heeren hemden 33 29 Graslinnen, voor lakens Reclame aanbiedieg 55 Geel katoen voor hemden zware kwaliteit 28 —19 Geel katoen voor lakens prima kwaliteit 45 Geel keper voor vrouwen broeken, prima kwal. 25—29 Wit flanel, extra mooie kwaliteiten 321 221 Wit en grijze molton, Reclame prys 35-32J Wit Jeans, prima kwaliteit voor pantalons en nachthemden 34 Kapok bedstel, 2 persoons compleet 22.50 Kapok bedstel, 1 persoons compleet 49.00 Kapok bedstel, 2 persoons, zware vulling Molton dekens, srroote maat 1.10 Molton wiegdekens 49 Wollen dekens 2 persoons 6.50 Wollen fantasie dekens 7.75 Gestikte dekens, 2 persoons Satinet dekens, 2 persoons Jaquard dekens, 2 persoons Tocht dekens, mooie dessios 18*5 145° 6*5 g25 375 J40 7.25 8.45 4.25 1.75 Houten ledikanten, E^O 4 persoons 7.25 Houten ledikanten, C90 2 persoons 8.25 Ijzer ledikanten met spiraal- Q50 matras, reclame prijs 11.50 Houten kinderledikanten 790 9.95 Wit laké kinderledikanten 175° 21.00 I* Spiraal matrassen 40.50 j9O Staaldraad matrassen, 1COO systeem Aoping, 2 pers. 19.50 Kapok matras, OQ00 2 persoons 39 00 Kapok matras, 2 persoons Zeegras matras, 1 persoons 15 50 Zeegras matras, 11^° 4 persoons 14.50 29 00 2jOO vernietiging te willen voordragen en op- nieuwe behandeling te gelasten. Uw antwoord met belangstelling wachtend, Hoogachtend. P. v. d. Brand Wzn. A. v. d. Dobbelsteen. D. v. Hamert. Raadsleden. Haarsteeg-Hedikhuizen, 8 Oct. 1927 RIJSWIJK. Maandag geraakte alhier een vrachtauto van den heer Blom uit Dordrecht, beladen met bloemkool, ver moedelijk doordat zij in aanrijiing kwam met een andere auto, van den Hoogen Maasdyk. De chauffeur bekwam, doordat hij de voorruit moest stukslaan om zich te bewryden, ,een lichte verwonding aan zijn |hand. De auto, met welke de aan rijding plaats vond, reed ijlings door, doch werd later door de marechaussee uit Wou- drichem^en den gem.veldwachter Vos aan gehouden. Des avonds is de auto met vereende krachten op den dijk gebracht, terwyl 4e kool op een andere auto was overgeladen. RAAMSDONKSVEER, De heer de R. rooide een aardappel, die het recpectabele gewicht had van 4 ons. De heer v. Rjswijk werd benoemd tot HjoM eener R, K. S:hool te Lies el Neen Maar toch verzoek ik je drin gend deze betrekking niet aaa te nemen. Wy kunnen nu j list niet op dezelfde plaats leven, Siegmund Hij richtte zich uit zijn gemakkelijke houdiog op en boog zich voorover ten einde haar beter in het gelaat te kunnen zien. Wy kunnen niet? Hoe moet ik dat opvatten? Wat is er dan voorgevallen, dat ons zulks zou kunnen verhinderen Als je slechts 24 uur later uit Frank fort was vertrokken, dan zou je het ge weten hebben. Ik heb gisteren aan je geschreven om je mede te daelen, dat ik my verloofd heb.* Doctor Artois bleef gedurende een paar seconden onbeweeglijktoen leunde hy weer achterover in de kussens en kruiste de armen over de borst. Een onaange name, hoonende trek vertoonde zich op zijn gezicht. »Z)o?« sprak hy op gerekten toon. tDus dat is het? En daarom deze zon derlinge ontvaogst Dan meet ik je toch werkelyk heel ongelegen gekomen zijn, mijn arme Eiith Is het misschien onbeschei den naar den naam van dea gelukkige te informeeren, wieu hst gelukt is mij te verdringen •Lvat oo3 niet op dezen toon over dit onderwerp verder spreken Siegmund Als je mijn brief gelezen had, dan zou je nu weten, welk een strijd het mij gekost heeft Men kon het de spreekster aanzien ea hoorde het bovendieo uit den klank harer stem, dat zij de waarheid sprak. Dat scheen evenwel niet op te vallen, want hy ging op denzelfden hoonenden toon voort»0, dat geloof ik graag zon der meer 1 Jullie vrouwen zijn altijd heldinnen, wanneer je tot het gewichtige besluit komt een man te verraden. Ik twijfel er geen oogenblik aan, dat je al lerbelangrijkste redenen hebt gehad een ander in myn plaats te treden. Maar ik heb er toch wel eenig recht op zijn naam te vernemen.* Eiith klemde hiar lippen op elkaar. Esq minuut verliep, alvorens zy antwoord de. Toen echter sprak zij kortaf en m9t bijna ruw klinkende stem: »Hit is pro fessor Wallroth.* Doctor Artois kon een uitroep van ver bazing nauwelyks bedwingen. »Aba 1 Ik feliciteer je 1 O'ar het feit, dat ik tenminste niet voor den eerste dea beste ben opgeofferd, mag ik mij dus niet biklageu. Weliswaar zou hy veel beter je vader kannen zijn maar een echte en hartstochtelijke liefde vraagt niet naar zulke kleinigheden zooals een groot ver schil in jaren. Ei tot je eer mag ik toch zeker wel aannemen, dat je hem liefhebt.c Zj keek hem recht in het gelaat en haar oogen schoten vonken»Ik zal je in 't geheel niet meer antwoorden, wan neer je voortgaat op deze wijze tot mij te spreken. Je toorn mag ik dan ver diend hebben, niet echter dezen tergenden hoon. Dat ik niet tot de vrou wen behoor, die tweemaal in haar leven kunnen lief hebben, weet je goed genoeg.* Hij stond op en zijn donkere wenkbrau wen trokken zich samen, terwyl hy dicht voor haar ging staan. Dan heb je je dus aan hem verkocht, Edith Ei je meent je tegenover mij te kun nen rechtvaardigen door mij dat te beken nen Ja Want als ik my gisteren niet aan hem verkocht had, dan zou ik mor gen of overmorgen misschien gedwongen geweest zyn, myn lot aan dat van een onwoordige te verbioden. Ben je niet in staat dat te begrjjpen Niet geheel en al! Er zijn meisjes, die onder nog slechter omstandigheden j irenlang gewacht hebben op de vereeoi- ging mat den ut in, wieu haar liefde toe behoorde.* Zeer wel ongelijk, hoewel ik ver moed, dat deze heldhaftige meisjes in h.artroereoda novellen en gedichten heel wat vaker voorkomen, dan in het werke lijke leven. Ei je mocht van mij niet verwachten, dat ik zoo'n novellenmeisje tot voorbeeld nam. Indien ik wat anders voor je had kunnen doen, iets grootsch, iets geweldigs, geloof me, dat ik zonder aarzelen daartoe bereid zou zijn geweest. Een vrtjwillie, langzaam wegkwijnen onder de ellendigste, oaverdraaglijkste omstandig heden echter is geen offer, zooals men dat van een meisje ais ik ben mag verlangea.c -V- - 7" 1 I Jr Y -va J roman van (W.ordt vêrvolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 6