Derde Blad NO 4751 Snijwonden Kloosterbalsem voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Plaatselijk Nieuws Marktberichten. Buitenland Itimieiilaiid. Het mes dat uitschiet. BEHOORENDE BIJ HET OUDENDIJK. Op de Maandag gehouden ledenvergadering der Oranje-Vereeniging werden tot bestuursleden gekozen, de heeren A. B. Holster, T. C. Ottevanger, J. Spie- rings, P. Dekker, H. van Andel, F. C. Haiser en J. G. van Hoorn. Het ledental steeg tot 28. RAAMSDONKSVEER. Naar wy ver namen, werd de heer Bosman, van de Brigade alhier, overgeplaatst naar die te Apeldoorn. SPRANG. Maandagavond werd alhier een vergadering gehouden in Chr. Volksbond. De Voorzitter van genoemden Bond, de heer G. T. van Willigenburg opende op in christe lijke, kringen gebruikelijke wijze deze bijeenkomst. Allereerst heette hij de aanwezgien welkom, bij de opening van deze zaal in het nieuwe seizoen. Daarna richtte spr. zich tot den heer K. Spierings, wien hij dank' bracht die vanat de oprichting zoo welwil lend voor een kleine vergoeding de leiding op zich nam. Bij» de oprichting van den Christel. Volksbond was het de bedoeling een vergaderzaal in te richten en een lees- en ontspanningszaal. De vergaderzaal kwam reeds spoedig na de oprich ting tot stand, doch de lees- en ont spanningszaal liet nog op zich wach ten. Het doel dezer stichting was, dat de verschillende Chr. Vereenigin- gen in onze gemeente in een gezellige zaal, op prettige wijze hunne verga deringen konden houden. De stich ting van een lees- en ontspannings zaal had echter een ander doel, n.l. de jeugd op nuttige wijze bezig hou den, opdat zij ook1 in zedelijke wijze konden worden opgevoed. Nadat nu de lees- en ontspanningszaal twee ja ren heeft bestaan kan het bestuur van den Chr. Volksbond toch niet geheel tevreden zijn. Er worden klachten vernomen. Er gaan n.l. stemmen op spr. wil aannemen, dat deze 'klach ten komen van die ons vijandig zijn dat hier door de jeugd gehandeld wordt in strijd met onze Chr. beginse len dat er hier om geld wordt ge speeld. Wij weten allen, dat zulks reeds door den wetgever wordt verboden, doclr ook in christelijken zin is spe len om geld geheel uit den booze. Nu wil spr. aan allen een vraag stellen, n.l. dezeof allen samen wil len werken met het bestuur van den Chr. Volksbond en den lieder Spie rings om die lasterpraatjes den kop in te drukken. Mede sprak hij den wensch uit, dat zij den arbeid der vereen, willen steunen en ook dezen winter hier in deze zaal pretrig zullen samenzijn, waarna spr. de zaal voor voor geopend beschouwde. Enkele oogenblikken later zat de jeugd gezellig aan verschillende ta feltjes met dam- schaak- of domino- 'spei voor zich. Terwijl anderen de nieuwtjes uit de verschillende dag bladen aan de leestafel doorsnuffel den. XWOUDRICHEM. Nabjj het slot Loe- vestein is Donderdagmorgen door den heer M. Smits een lyk opgevischt, van een tot heden onbekend manspersoon, van omstreeks 30 jaar. In zyn kleeding werden geen papieren gevonden, zoodat de politie, die inmiddels gewaarschuwd was, evenmin de herkomst kon vaststellen. - Veiling 12 Oct. 1927. per K.G. Maagdeperen (Zomer) 1112J ct, (Herfst) 8 91 Doornperen 69J Stoofperen 57 Kafappelen 610| Goudreinetten 5| 9 Zoete appelen 6—8 Valappelen 23 Princesseboonen 20 Peen (per bos) 5| Bloemkool (per stuk) 10 Op Dinsdagavond a.s.. te 7.30 uur, zal de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeenkomen. By'de plaats gehad hebbende aan besteding, werd de levering van steenkolen en anthraciet voor de Openbare scholen en het gem.huis voor het seizoen 1927-28, gegund aan A. T. C. Wierkcx, alhier. Wij zijn letterlijk omringd door snijdende werktuigen en de kans dat wij er ons aan zullen bezeeren is dus héél groot. Reden genoeg om tijdig een pot Akker's Kloosterbalsem in huis te nemen, het heelende, ver zachtende, antiseptische mid del bij uitnemendheid voor kleine en groote snijwonden. AKKER's Groote pot 60 ct. Zeer groote pot f 1.— „Geen Goud zoo goed" WERKENDAM. Maandag kreeg de 16 jarige landbouwersknecht A. v. d. Heuvel zulk een slag van een paard tegen het hoofd, dat hy bewusteloos wérd neerge slagen. De beide gemeente-geneesheeren waren spoedig ter plaatsen zy constateer den hersenschudding. De toestand van den getroffene is zeer bedenkelyk. Op Maandag 17 Oct. zal in het gebouw Nutszaai een voorstelling worden gegeven door de >N.V. Groot Tooneek, onder directie van Joh. Langenaken en Petro Beukman. Er zal dien avond ten tooneele worden gebracht, het meesterwerk »De Witte Non«, een tooneelspel in zes bedrijven, naar het beroemde filmwerk »The White Si3ter«, door George Mentone. Voor deze voorstellingen werd de wel willende medewerking verkregen van den heer M. Spree, directeur van den Circus- Schouwburg te Rotterdam, die zijn volledig materiaal ter beschikking stelde. Bovengenoemd werk werd gedurende een geheel jaar te Rotterdam en Amster dam vertoond en verwierf een buitengewoon gnnstige pers. Het publiek volgde vol spanning en opgetogen dit interessante tooneelwerk en brengt avond aan avond de vertolkers ovatie op ovatie. De hoofdrol wordt vervuld door Mevr. Mies Peijters, verder treden in dit werk op de dames Tine v. d. Werf, Lena Kemper, Stella v. d. Wielen, en de heeren Joh. Langenaken, Petro Beukman, John, de Geest, Bob Constant, Dirk Vermeer en anderen. (Zie advertentie). Overgenomen uit de Maasbode van Dinsdag 4 Januari 1927, Avondblad Tweede Blad, pagina 2, Amsterdam. »DE WITTE NON« Marius Spree, nog steeds een geliefd acteur bij het Amsterdamsch publiek, heeft er zoo juist den slag van zijn stukken te kiezen ook »De Witte None is weer zulk echt Tooneelspel, dat zoo diep ingrijpt in het volk. De geheele goed gevulde zaal van den Plantage-Schouwburg leeft weer mee met de heldin van dit drama van George Mentone, menige zucht wordt ge smoord, menig traantje weggepinkt. Zeer geslaagd achten we vooral de ta- fereelen, betrekking hebbend op de pro fessie-plechtigheid, waarin het Veni Creator, gevolgd door een klinkend Gregoriaansch Adore Te, diepen indruk maakt op het gemengd publiek. We wenschen Spree met dit stuk veel cucces toe. Overgenomen uit de Maasbode Zondagmorgen 11 April 1926, Rotterdam. »DE WITTE NON» Alles by elkaar een goed stuk. dat niet het minst door de Katholieken zal gewaar deerd worden. Dat een niet-Katholiek schrijver zich voor dezen stof intresseert, strekt tot verheuging. GOR1NCHEM, 10 Oct. Op de veemarkt waren aangevoerd 595 runderen, 8 nuch tere kalveren, 187 overloopers, 792 biggen 0 geiten of bokken, 0 schapen, 0 lam meren. De volgende prijzen werden besteed zware kaltkoeien f 350f 400 melkkoeien f 275f 350 kaifvaarzen f 200f 250 guiste vaarzen f150—f180 pinken f 90 f 130 graskalveren f 30f 65, nuchtere kalveren f 15f 25, overloopers t 25f 35, öiggen f 12—f20, schapen f f lammeren f f genen f f ZALTBOMMEL, 11 Oct. Op de beden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 153 biggen, pry» f 715. 23.UUU eieien, piys p. si. 8—9j ct. 840 K.G. boieipi ys per halt K.G. roomboter fl.3ü, boerenb. t 1.25. ROTTERDAM, 11 Oct. Ter veemarkt Waren beden aangeroerd 173 paarden, 6 veulens, 19U8 magere runnereu, 786 vette runderen, 165 vette kalveren, 445 nuchtere kalveren, 730 graskalveien, 305 schapen of lammeren, 294 biggen, 19 bok- keu of geiten, 9 overloopers. Pry zen per stuk vau mager vee: melk koeien f 210440, kaltkoeien t 225 445, stieren f 110 460, pmkeu f 130 175, graskalvereu f 40 95, vaarzen 1 180230, paarden f200350, slacht- paarden f 100200, hitten f130200, veulens t 75-100, biggen f614, biggen per week f 1.25f 1.75, overloopers f 20 30, fok-nuchtere kalveren f 2030, slacht- nuchtere kalveren fll18. 0e KeUerdansche eierveiling. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe- zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende pryzen besteed Kipeieren f 5.50110.25 Idem (klein) f f Eendeieren f 5.50f 7.35 Aanvoer 68.000 stuks. 's BOSCH, 12 Oct. Op de markt van heden werden aangevoerd 2160 stuks. 1408 stuks hoornvee, 625 biggen, 14 zeugen, 57 schapen lamm., 59 kalveren. De pryzen waren als volgt: Kaltkoeien f220 k f375, kaifvaarzen f210 a f 335, magere ossen en koeien f 120 A t 215, vette ossen en koeien le kw. 50 2e kw. 41 ct. p. p., pinken f 100 k f170, zeugen f 65 f 100, biggen fl.75 A f 1.p. w. schapen f 18 f29, lammeren f 16 a f 25. Vetvee lager. Overigens lui pryshoudend. ONTPLOFFING Munitie-ontploffing. Te Quebec in Canada zijn 2 per sonen gedood door het ontploffen van een hoeveelheid munitie van ge brekkige samenstelling in het sana torium van het arsenaal. Een werkplaats van anarchisten te New-York in de lucht gevlogen. Verscheidene dooden en gewonden Een hevige ontploffing heeft een huis in de italiaansche wijk te New- York vernield, waarbij verscheidene personen gedood of gewond zijn. Zeven lijken en 12 ernstig gewon de personen zijn aeeds geborgen. Uit de hevigheid der ontploffing leidt men af, dat zij door dynamiet en niet door gas of een andere ge wone oorzaak is teweeg gebracht. De politie heeft dan ook een uit gebreid onderzoek ingesteld. Men meent, dat verschillende kamers in het vernielde huis gebruikt zijn, om bommen te vervaardigen. Onder de puinhoopen moet een bom gevon den zijn van hetzelfde maaksel als de bommen, die men tijdens de Sac- co- en Vanzetticampagne op verschil lende punten van den ondergrond- schen spoorweg heeft gevonden. Ook meent de politie in een der lijken dat van een bekend anarchist te herkennen. De buren verklaarden bij hun ver hoor, dat een maand geleden 2 jon ge Italianen een kamer aan de ach terzijde van het huis gehuurd heb ben en dikwijls met geheimzinnige pakjes in- en uitgmgen. Op grond van een en ander neemt de politie aan, dat in het huis bom men vervaardigd werden en dat ten gevolge van een onvoorzichtigheid ontploffing is geschied. opgenomen met een ernstige sche delbreuk. Zijn toestand js zeer ern stig. EEN BELGISCHE PRINSES .GE BOREN. Enkele uren na aankomst harer moeder, prinses Ingeborg van Zwe den, heeft prinses Astrid Dinsdag het leven geschonken aan het prinsen kind, dat Josephine Charlotte Inge borg Elisabeth Marie José Astrid zal worden geheeten. Prinses Ingeborg, koningin Elisabeth, dr. Spies en twee verpleegsters waren bij de geboorte aanwezig. Koning Albert en prins Le opold bevonden zich in een belen dende salon. Onmiddellijk na de ge boorte werd het jonge prinsesje in ae groote wieg gelegd, welke ook reeds voor prins Leopold, prins Ka- rel en prinses Marie José hee/t ge diend. Twee uren na de geboorte heeft een batterij veldartillerie, op het exercitieveld te Etterbeek, de protocolaire 51 salvoschoten gelost en werd de bevolking der hoofdstad op de hoogte van deze blijde gebeur tenis gebracht. Dinsdagmiddag werd het prinsesje voorloopig gedoopt. De eigenlijke doopplechitgheid zal later, op een nog niet vastgestelden datum plaats hebben. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Bij Schlikau is een groote auto met 8 personen in volle vaart tegen een boom aangereden en daarna in een greppel gevallen. Eén persoon werd gedood en de zeven anderen zoo zwaar gewond, dat zij in het zie kenhuis moesten worden opgenomen. o INBRAAK. Inbrekers ten getale van een groep van acht personen is in de vroege ochtenduren van den Zondag aan 't werk geweest in.de Jaegerstrasse in het hartje van Berlijn met het inbre ken in een engrosmagazijn van stof fen. Zij werden door een nachtwa ker ontdekt. Toch konden zij een der meegenomen auto's vol laden en met den buit ontsnappen, zonder dat iets anders dan hun aantal bekend werd. VLIEGONGELUK De Oceaanvlucht van mej. Elder. Geen berichten ontvangen. Men begint zich te Londen onge rust te maken over het uitblijven van berichten omtrent het vliegtuig van mej. Elder, 'twelk een route volgde, waarop zich een twintig mailbooten bevinden. Er zijn geen verdere be richten ontvangen over het vliegtuig waarmee de Amerikaansche mej. El- der van het Roosevelt-vliegterrein is opgestegen, om over den oceaan naar Parijs te vliegen. -o DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Een fietsrijdende pastoor [werd bij Péronnes in Henegouwen door een auto aangereden en 7 meters ver weg geslingerd. Buiten kennis werd hij EILANDEN, DIE VERSCHIJ NEN EN VERDWIJNEN. Naar de Britsche consul op de Ton ga-eilanden in den Grooten Oceaan mededeelt, heeft het oorlogsschip La burnum gemeld, dat het Falcon-ei- land uit de zee herrezen is. Plet ei land bestaat uit een vulkaan, die in werking is. De „Times" teekent bij dit bericht aan, dat aardbevingen en vulcanische uitbarstingen in deze streken geen zeldzaamheid zijn. In 1886 wera het Falcon-eiland ten gevolge van een vulkanische uitbar sting op het eiland Nimafoou wer kelijk een eiland. Tot dien tijd liep het met hoog water onder. Twaalf jaar later was het echter weer onder de oppervlak te der zee verdwenen. In het midden van de 19e eeuw is in de buurt een ander eiland opgedoken, het Wes- ley-eiland, maar ook dat is sindsdien weer verdwenen. EEN 12CPJARIGE? De „Times" verneemt, dat te Hy derabad, in Dekkan, een Moslem, ge naamd Syed Habib Aledroes, is ge storven, van wien beweerd werd, dat hij 129 jaar was. Hij was in Arabië geboren en ruim 80 jaar geleden naar Indië verhuisd. De Nizam van Hyde rabad en een aantal autoriteiten wa ren bij de begrafenis aanwezig. —o ONTSPORING Te Essen kwamen een personen trein en een rangeerenden goederen trein met elkaar in botsing. Hierbij werden 18'personen gewond en groo te materieele schade aangericht. HEVIGE BRANDEN. Te Ettelbruck in Luxemburg brak brand uit en een groote autogarage. Een groote hoeveelheid benzine en olie benevens tien auto's werden een prooi der vlammen. De schade be draagt een millioen francs. Een hevige brand heeft het dorp Puy-St. André in het departement Hautes Alpes geteisterd. Niet minder dan 80 huizen vielen aan de vlammen ten prooi," waardoor 300 personen dakloos zijn geworden. Twee perso nen zijn in de vlammen omgekomen, terwijl er acht ernstige brandwon den bekwamen. Men vreest, dat nog eenige personen die worden vermist eveneens in de vlammen zijn omge komen. DOODELIJK ONGEVAL. Het bijna tweejarig dochtertje van den heer" K. Blokland te Giessendam werd door een vrachtauto van den varkenshandelaar T. C. Trapmamaan- gereden en .gedood. TRAMBOTSING. Nabij Velp zijn twee motortreinen van G.T.M. met elkaar in botsing gekomen. De motortram, komende van Arnhem, had een goederenwagen als volgwagen. Van deze tram werd het voorbalcon totaal vernield, ter wijl de goederenwagen uit de rails liep. Het voorbalcon van de tram komende van Dieren werd in minde re mate beschadigd. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De con ducteur van de motortram, komende van Dieren was aan het tramstation waar gewisseld moest worden, blijk baar in een oogenblik van gedach teloosheid doorgereden en mede door dat de tramtreinen elkaar in de bocht, waar het uitzicht niet vrij is, nader den, volgde de botsing. VERLAGING VAN DE RIJWIEL BELASTING. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de Rijwielbelastingwet, waarin wordt voorgesteld het tarief te verlagen van f 3 tot f 2.50. Tevens zal de uitreiking van kostelooze rijwielmerken worden uitgebreid. Tot nu toe is uitreiking daarvan alleen mogelijk aan een ge zinshoofd voorgesteld wordt nu ze ook mogelijk te maken aan eerrMid van het gezin, indien het gezinshoofd voor zijn beroep geen rijwiel noodig heeft, doch een lid van het gezin wel. STROOPERSDRAMA TEANNEN. In het Eeksterveld te Annen (Dr.) werden de beide gebroeders N., die daar bezig waren met den lichtbak te stroopen, door jachtopzieners om singeld. De een gaf zich spoedig over doch de andere trachtte te ontkomen. Een der jachtopzieners trok zijn re volver en loste een schot in de duis ternis, met het gevolg, dat N. zeer ernstig getroffen neerviel. In het zie kenhuis te Groningen is hij korten tijd daarna aan de gevolgen overle den. N. was vader van drie kinderen. DE NIEUWE MOTOR- EN RIJ- WIEIWET. Van bevoegde zijde .deelt men het volgende mede: De nieuwe motor- en rijwielwet treedt 1 Nov. a.s. in werking. Inge volge paragraaf 4 van het daaraan verbonden reglement moeten op dien datum, alle zware vrachtautomobie len en aanhangwagens voorzien zijn van een z.gn. inschrijvingsbewijs. Hierop wordt nogmaals de aan dacht gevestigd, aangezien thans blijkt, dat 80 pCt. der vrachtauto- bezitters niet op de hoogte zijn van deze ëischen van het nieuwe motor en rijwielreglemeiit. Het bewijs is verkrijgbaar aan het inschrijvingsbureau voor motorrijtui gen van den Rijkswaterstaat met in vulling van vier gekleurde aanvraag formulieren, die aan de bureaux van politie en den Rijkswaterstaat in ge heel Nederland verkrijgbaar zijn. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vermoedelijk tengevolge van den dikken mist, is de vrachtwagen van Berends op een onbewaakten over weg nabij Zwolle door een sneltrein gegrepen. De bestuurder werd van den wagen geslingerd, doch kwam er gelukkig met onbeduidende wond jes af. De wagen werd totaal ver splinterd. BELANGWEKKENDE VODNST. Bij het opruimen van het Kunst- nijverheidsmuseum te Haarlem is op de zolders een viertal plafondschil deringen gevonden van Barent Fa- britius, voorstellende „de vier jaar getijden". Zij zijn op hout geschil derd en loopen spits toe. Een der planken draagt den naam van den schilder voluit en het jaartal 1669. OPENING MAASAVAAL KANAAL Naar men uit Nijmegen meldt, zal de koningin ongeveer 27 October het Maas-Waal-kanaai openen en bij die gelegenheid een bezoek brengen aan de gemeente Nijmegen. EEN LUCHTBALLON. Op een weiland bij Giessendam is een luchtballon met vier heeren en een dame, geland. Hij was afkomstig uit Essen. Kienwsbtad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9