Eerste Blad S. D. LANKHUYZEN Co's BANK A. VERSCHUUR-BAERT, 'n Buitenkansje! A. BAAIJENS Uitgave: Firma L, J. VEEBMAN, Heusden. No. 4755. Vrijdag 28 October 1927. ^and van alten* Dit bUd verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franeo per post beschikt fl.40. Afzooderlyke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den raad der gemeente HEDIKRUIZEN, op Dinsdag 25 October des n m. 6 uur. Voorzitter i EdelAchtb. Heer J. M. A van Bokhoven. SecretarisWelEdelen Heer J. Th Couwenberg. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering leest. Op de vraag van den Voorzitter of een der heeren ook op-of aanmerkingen heeft over de gelezen notulen, zegt de heer Dobbelsteen, dat het artwaarin wordt gesproken over het plaats nemen der raadsleden, niet is aangenomen, zooals het wordt voorgelezen. Er is be sloten, dat men kon gaan zitten waar men wilde en nu ziet spr. dat een ander raadslid de plaats heeft ingenomen, waar hij voorheen zat. Voorzitter. Het reglement van orde is aangenomen met algemeene stemmen. Dobbelsteen. Behalve dat artikel. Voorzitter. Het reglement is aange nomen en daaraan wordt niets veranderd. Dobbelsteen. Dat zou verdraaid mooi zijn. Voorzitter. Ik verzoek je stil te praten en niet zoo'n leven te maken. De notu len zijn goed. De Secretaris heeft inmiddels eenige nadere gegevens op de secretarie gehaald en leest deze voor. Hij zegt heel goed te weten hoe of het gegaan is. De heer Dobbelsteen heeft zich er wel tegen verklaard, doch de heer v. Beurden heeft, toen hij moest stemmen, gezegd, dat het hem niet schelen kon, waarop de Voorzitter toen zeide, dat hij voor of tegen moest stemmen, toen heeft Van Beurden voorgestemd en is het artikel ten slotte aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Dobbelsteen. Ik weet heel goed hoe het gegaan Is. Secretaris. Ja dat weten wij wel. Dobbelsteen. Ik verzoek den Secr. zich buiten de discussies te houden. Winkel. Dobbelsteen wil den raad maar verdacht maken. Dobbelsteen. Dat artikel is niet aan genomen. Voorzitter. Dobbelsteen, ik roep je tot de orde. Dobbelsteen. Ik hoop toch dat je er notitie van zult nemen. v. d. Brand. Zeg maar gauw ja, knik maar, dan is 't immers goed. Voorzitter, v. d. Brand zwijgen, dat is niet aan de orde. Als je het woord wilt hebben, moet je het eerst vragen. We zullen beginnen met de afwerking der agenda. Ingekomen stukken Schrijven van Ged. Staten, waarin dit college aandringt het reglement voor het Burg. Armbestuur te wijzigen en daarin een bepaling op te nemen, dat alvorens een verpleegde in een gezin wordt opge nomen, de leden van dit gezin eerst ge neeskundig worden onderzocht. B. en W. stellen voor, met het oog op de groote kosten, die er uit kunnen voortvloeien, er voorloopig niet op in te gaan. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot onderhandsche verkoop van bouwgrond. De Voorzitter stelt voor, aan den ver koop eenige voorwaarden te verbinden. Spr. zou willen voorstellen, om een slootje te doen graven, anders blijft men zitten met het water van de speelplaats en verder op. Zou men buizen moeten leggen, dan zullen de kosten veel te hoog loopen en zal er van de opbrengst niet veel overblijven. Besloten wordt, dat op kosten van de koopers een slootje zal worden gegraven, dat pondponds ge- wijze over de koopers zal worden om geslagen. Verzoek van de R. K. Voetbal vereen. „H. V. V." om een subsidie van f 30. B. en W. stel'en voor om zoolang er gemeentebelastingen worden geheven geen subsidie toe te kennen, aan sport verenigingen, dergelijke vereen, zijn Parol-zeep Teer-zeep Scheer-zeep Karnemelk-zeep Toilet-zeep DD.D.-zeep Carbol-zeep Hout-zeep Sanllght zeep Poeder-zeep DROGISTERIJ HEUSDEN Wittebroodstraat 52. niet te vergelijken met muziek- of zang verenigingen. Dobbelsteen. Wat in de toelichting gezegd wordt over sportvereen. daarmede ben ik het niet eens. Ik zou zeggen dat een voetbalvereniging als deze die tevens de athletiek beoefent, de lichamelijke opvoeding beoogt, wat in elke groote gemeente wordt gesteund, ja U kunt wel knikken, overal worden dergelijke vereen, gesteund, in Vlijmen hebben zij een gratis terrein van de gemeente. Wat wordt er in den Bosch niet voor gedaan. Hoeveel menschen profiteeren hier Zondags niet van de vereniging, daarbij de voetbal vereniging staat voor veel grootere moei lijkheden op financieel gebied dan een zangvereniging. Een voetbalvereniging moet dikwijls naar andere plaatsen voor een wedstrijd. v. Hemert Ik heb steeds op het stand punt gestaan, geen nieuwe subsidie'» te scheppen. Waar echter overal de voet balsport wordt gesteund en de raadsleden hier subsidie hebben gegeven aan de zangvereniging, zou ik mijn principe willen prijs geven en ook deze vereen, subsidie verleenen. Ik zou ze dan allen over een kam willen scheren. Winkel. Ik vind het vreemd, dat de voetbalvereen. hoewel ze reeds jaren be staat eerst nu om subsidie komt vragen, en daaraan vroeger nooit heeft gedacht. In een der couranten heeft een heel lang stuk gestaan van den heer Dobbelsteen althans het was onderteekend door de heeren Dobbelsteen, v. d. Brand en v. Hemert, waarin de verschillende vereen, werden aangespoord om bij de gemeente om subsidie aan te kloppen, misschien is dit vei zoek een gevolg van dit ge schrijf. Ik zou echter nu maar eens willen ophouden met het verleenen van 8ubsidie's. Als we door de belastingen heen waren dan was het iets anders. Dobbelsteen. De heer Winkel zegt wel, dat de voetbalvereeniging reeds lang bestaat, doch dat is niet waar, die be staat nog pas geen jaar. In principe ben ik tegen subsidie, docb waar B. en W. in breuk hebben gemaakt wil ik van dit principe afwijken. v. Beurden. Ik ontken niet het nut van een voetbalvereeniging, doch de heer Dobbelsteen vergelijkt een zangvereeni- ging met een sportvereeniging en deze vergelijking gaat mijns inziens niet op. De zang is beter te vergelijken met de harmonie, evenals deze luistert zij alle feestelijkheden op; ze geven gezamenlijk concerten, die zeer veel belangstelling trekken en zeer worden gewaardeerd. Dobbelsteen. Kijk Voorzitter. U hebt reeds tweemaal het woord gehad. v. d. Water. Ik sluit me aan bij v. Beurden. v. d. Heijden. Zou voor de voetbal vereeniging niet een grooter terrein be schikbaar gesteld kunnen worden Voorzitter. Dat kunnen we later zien ik zal het voorstel van B. en W. in om vraag brengen. Dobbelsteen. Mijnheer de Voorzitter, ik zou toch nog wei even het woord willen. De Voorzitter stoort zich niet aan de vraag van den heer Dobbelsteen en brengt het voorstel in stemming. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten, de voetvalvereeniging geen subsidie toe te kennen. Voor subsidie stemden de heeren v. d. Brand, v. Hemert en Dob belsteen. Vaststelling gemeentebegrooting 1928. De Voorzitter zegt, dat drie raadsleden de begrooting zijn wezen inzien, en stelt voor, de begrooting vast te stellen, zoo als zij door B. en W. is aangeboden. De heer v. Hemert kan hieraan zijn stem niet geven. Eerst dient het ant woord van Ged. Staten te worden afge wacht. De heer v. d. Dobbelsteen begrijpt niet dat een begrooting zoo maar ineens kan worden vastgesteld, dat is in strijd met de wet, spr. kan niet begrijpen dat er raadsleden zijn die hieraan willen mede werken. Eerst moet het antwoord van Ged. Staten worden afgewacht. Voorzitter. De begrooting wordt nu behandeld. Dobbelsteen. Daar is in de vorige vergadering reeds over gestemd. Voorzitter Toen is ze alleen besproken en er is niet over gestemd. Dobbelsteen. Nee maar, nu springt mijn fietsband, we hebben de begrooting reeds behandeld. ^Op de agenda staat niet dat de begrooting zal worden vast gesteld. Voorzitter. Nou dan goedgekeurd. De begrooting wordt hierop vastge steld met 4 tegen 3 stemmen. De heeren v. d. Brand, v. Hemert en Dobbelsteen stemden tegen. Begrooting G.E.B, De heer Dobbelsteen wil er in de eerste plaats op wijzen dat hij niet op de ver gadering gehouden voor het onderzoek is tegenwoordig geweest, omdat deze ver gadering onder zijn kantooruren was gesteld waarop hij niet weg kan. Gaarne geeft spr. zijn eigen vrijen tijd om de belangen der gemeente te behartigen, doch mag daarvoor niet de uren gebrui ken die hem niet toehooren. Nu heeft spr. geen inzage van deze begrooting gehad heeft er de cijfers niet van gezien en kan er dus ook niets over zeggen en ze dus ook niet goedkeuren. De heer v. Beurden zou de commissie vergaderingen willen stellen op 's avonds 7 uur. De Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar, het blijft hem gelijk. De heer v. d. Water, Voorzitter der lichtcommissie, heeft ook geen bezwaar de vergaderingen op een later uur te houden, deze is zonder eenige bedoeling vastgesteld op een vroeger uur. De heer Dobbelsteen vindt het toch vreemd, dat wijl vroeger altijd werd vergaderd op een later uur, deze eerste vergadering wordt gehouden op een uur waarop spr. niet kan tegenwoordig zijn. De Secretaris licht deze kwestie, na verkregen toestemming, nader toe. Het is waar dat de vergaderingen steeds 's avonds zijn gehouden en spr. heeft er niet het minste bezwaar tegen, de vergaderingen voortaan weder op later uur uit te schrijven. Hij heeft ook liever, dat allen komen, verschillende malen is het echter voorgekomen, dat er leden wegblijven, eens zelfs heeft spr. geheel alleen zitten wachten. Spr. wil geen speelkind zijn voor de leden van den raad en hij wenscht zich ook niet als zoodanig te laten gebruiken. Dobbelsteen. De Secretaris moet mij niet iets in de schoenen schuiven, wat niet waar is. Ik heb de vergaderingen steeds bijgewoond en als ik verhinderd was, heb ik dat altijd laten weten, 't Is wel eigenaardig, dat deze eerste verga dering om 6 uur wordt gehouden. De Voorzitter merkt op, dat de com missie zelf maar moet uitmaken, op welk uur zij wil vergaderen en brengt de be grooting van het G. E. B. hierop in stemming. Met 4 tegen 3 stemmen wordt ook deze begrooting vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat het Hoofd der School gevraagd heeft, om voor de opberging van leermiddelen en leerboe- ben een kast te mogen hebben. Spr. heeft naar de kosten doen vernemen en deze zullen f 40 bedragen. Spr. stelt voor. het verzoek in te willigen en er een post voor op de begrooting 1928 te brengen. De heer Dobbelsteen kan zich met dit voorstel best vereenigen. Hij wil alleen opmerken, dat men nu niet van andere zijde moet gaan beweren, dat de kosten voor het onderwijs worden opgedreven. Met algemeene stemmen wordt tot het Tijdelijk verkrijgbaar een partij UITSCHOT-SIGAREN, in kwa liteit minstens een ACHT-cents- sigaar gelijk, tegen den prijs van ZES cent, per kistje van 100f 5,50. telef. No. is RaamsdonksYeer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTEBDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. «F" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Botermarkt 88 HEUSDEN. aanschafien van een kast aan de open bare lagere school te Hedikhuizen be sloten. Bespreking gebouwtje met privaten en bergplaats aan de openbare lagere school met brandspuithuisje te Hedikhuizen. Besloten wordt, het gebouwtje publiek aan te besteden. De verdeeling der kosten zal aan den architect worden overgelaten. Bij de rondvraag vestigt de heer v. Hemert de aandacht op den meer dan slechten toestand van den weg tusschen de Boterfabriek te Herpt en Siegers er is haast geen doorkomen aan. Spr. dringt er op aan, om er een der ge meentewerklieden eens heen te zenden. De Voorzitter antwoordt, dat er thans geen gemeentewerklieden beschikbaar zijn deze werken in de zooislagen. De heer v. d. Water heeft de werk lieden bezig gezien, doch de werkwijze staat hem niet aan. Zij verdienen daar slechts f2.25 per dag, wat naar zijne meening veel te weinig is. Sp. zou gaarne hierover het gevoelen van den raad eens vernemen. De werkzaamheden kosten nu aan de gemeente f 1000wordt het op een andere manier uitgevoerd, dan kunnen de menschen per dag meer ver dienen en behoeft het de gemeente slechts f600 te kosten. Spr. zou de werklieden in het aangenomen laten werkende gemeente is dan van de risico af. v. Hemert. Daarmede kan ik me zeer goed vereenigen. Dobbelsteen. De uitvoering van die werkzaamheden is aan B. en W. f2,25 per dag voor dergelijk werk is weinig. Kan het niet worden aanbesteed v. d. Water. Dan kunnen de menschen f2.75 per dag verdienen en behoeft het de gemeente geen f1000 te kosten. Voorzitter. Daar weet je niets van. v. d. Water. Ik zit al 20 jaar in dat werk en meen er dus wel mede bekend te zijn. Winkel. U wilt de menschen dus in het aangenomen laten werken. Ik zou daartoe niet zoo gauw overgaan als ze niet genoeg verdienen, geef ze dan meer. v. d. Water. Dat is niet mijn bedoe ling. Voorzitter. Er is genoeg over gesproken. v. d. Water. Daarmede ben ik het niet eens ik wil wel eens van den raad hooren hoe hij er over denkt. Voorzitter. Dat had je eerst in de vergadering van B. en W. moeten brengen ik verzoek nu te zwijgen, je hebt reeds tweemaal het woord gehad. Winkel. Laat ons samen eens gaan kijken. Dobbelsteen. Ik vind goed dat dit eens door den heer v. d. Water ter sprake wordt gebracht, door den heer r. d. Brand is reeds herhaalde malen hetzelfde betoogd, doch er is nooit geen nota van genomen. Winkel. Het gaat toch niet aan om onder de gemeentewerklieden een aan besteding te houden daarbij moet men ze dan van ander werk afnemen. Voorzitter. Heeft de heer v. d. Water een voorstel? y. d. Water. Ik mag niets meer zeggen. Dobbelsteen. Dat mag j e gerust anders vraag toestemming aan den raad. Onderwijl de heer Dobbelsteen dat zegt hamert de Voorzitter voortdurend en verzoekt deze den heer Dobbelsteen te zwijgen. Deze laatste spreekt echter door, waarop de Voorzitter onder heftige discussie, waaraan verschillende leden door elkaar deelnemen, de vergadering schorst. Na heropening 6telt de heer v. d. Water voor, dat B. en W. met den raad gezamenlijk eens poolshoogte zullen gaan nemen. Voorzitter. Dan ga ik niet mede. Verschillende leden spreken weer door elkaar, tot tenslotte het voorstel van den heer y. d. Water met algemeene stemmen wordt aangenomen. Voorzitter. Zijn er nog meer voor stellen Dobbelsteen. Ik had nog een voor stel. Ik heb een afschrift gevraagd van de begrooting en toen is mij door den Voorzitter toegevoegd: die krijg je niet; doch daarop is men toch teruggekomen, ieder ingezetenen heeft het recht een afschrift te koopen. Ik heb toen de kosten opgevraagd en toen is een bedrag genoemd van f7,50, daarvoor paste ik natuurlijk. Ik begrijp niet waar die f 7,50 vandaan moeten komen. Het gemeentepersoneel kan voor het over schrijven toch geen arbeidsloon in re kening brengen. Nu zou ik willen voorstellen, dat de gemeenteraadsleden, die dit verlangen, tegen een schappe- lijken prijs een gemeentebegrooting wordt verstrekt. De Voorzitter verzoekt den Secretaris, aangezien deze daar beter mee bekend is, deze kwestie toe te lichten. De Secretaris zegt, dat door den heer Dobbelsteen om een afschrift gevraagd is. Had de raad besloten, dit afschrift gratis beschikbaar te stellen, zooals de heer Dobbelsteen dit voorstelde, dan was het spr.'s plicht geweest deze te verstrek ken, hoewel hij het meer dan dun vind, dat men in een kleine gemeente als deze een afschrift van de begrooting verlangt. De heer Dobbelsteen heeft toen om een afschrift gevraagd dat volgens wettelijk voorschrift ieder ingezetene kan krijgen. Spr. heeft toen aan zijn volontair ge vraagd, wat deze voor het overschrijven der begrooting moest hebben. Niemand kan en mag eischen dat spr, die reeds 4 ex der begrooting moet gereed maken, plus alle bijbehoorende stukken voor iedereen, die uit plagerij misschien, om een exemplaar komt vragen, gratis af schriften gaat maken. Als kosten is de heer Dsbbelsteen teen een bedrag van f7,50 opgegeven. Dobbelsteen. U belde me op en vroeg of ik een afschrift van de begrooting wenschte. Op mijn toestemmend ant woord zei U „wil dan eerst even f7.50 op de secretarie brengen". Dus wat U zegt, is een leugen. Voorzitter. Dobbelsteen, ik roep u tot de orde. Dobbelsteen. Ik zou willen voorstel len, voor de raadsleden tegen een schap- pelijken prijs een afschrift van de be grooting beschikbaar te stellen. Winkel. De begrooting ligt gedurende 14 dagen of 3 weken ter inzage. Dobbelsteen. Daar heb ik niets aan ik wensch juist een afschrift om het te bewaren en nog eens te kunnen verge lijken. Voorzitter. Wij zouden wel een exem plaar bij de leden kunnen laten circu- leeren, daar is geen bezwaar tegen. Dobbelsteen. Ja maar Voorzitter. Ik sluit de discussie. Dobbelsteen. Dan vraag ik den Raad machtiging, hierover verder te spreken. Met 4 tegen 3 stemmen wordt den heer Dobbelsteen machtiging verleend, hierover verder te spreken. De heeren v. Beurden, Dobbelsteen, v. d. Brand en v. Hemert stemden voor. Dobbelsteen. De heer Winkel zegt, de begrooting ligt ter inzage en dat is juistdoch ik wil een afschrift, om later nog eens te kunnen nazien. v. Beurden. Wat noemt u een schap pelijke prijs? v. d. Water. Als er één circuleert, acht ik dat voldoende. Dobbelsteen. Ik ben er niet voor, om alles maar blauw blauw te laten, al zijn er raadsleden, die daar genoegen meae nemen. Voorzitter. Ik laat niet toe raadsleden te beleedigen, die waarschijnlijk meer in 't belang van hnn gemeente werken dan u. Wij kunnen zoo niet aan 't verga deren blijven. j De Secretaris merkt op, dat nergens l voor kut Land nan Heusden 6n Alten de Langstraat en is Bnmmelemard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1