MODERN FOTO Dag EIND B 119 Avondlicht GORKUM deen Geweten. TEL. 266 Binnenland FEUILLETON VERGROOTINGEN NAAR ELK PORTRET REINHOLD ORTMAN. 11) «Nu wij zullen zien, wat we voor hem kunnen doen Alleen zou ik, eerlijk gezegd graag willen dat hij je niet zoo dikwijls be zoeken bracht. Niet dat ik naijverig ben, maar het geeft zoo gauw aanleiding tot praatjes, Je zult me daarin toch gelijk moeten geven, lieve Edith. Edith legde haar arm om zijn hals en kuste hem. «Ik zou er immers trotsch op kunnen zijn, geliefde, indien ik je op een naijverig gevoel zou betrappen. Want dat zou een bewijs voor mij zijn, dat myn bezit je werkelijk nog iets waard is.« «Vleistertjs !c zeide hjj glimlachend, ter- wijl hij haar liefkoozing beantwoordde. «Ver keer je daaromtrent nog in twijfel Maar ik hou veel te veel van je, dan dat ik je ooit zou kunnen wantrouwen. Bovendien zou ik op myn leeftijd toch wel een heel eigenaardig figuur maken, indien ik den yverzachtigen echtgenoot wilde spelen.c «Och, spreek me toch niet van je jaren vleide ze. «Het is juist je rjjpe mannelijkheid, waarop ik zoo trotsch ben.c Hoewel de plotselinge ontdekking van de tot voor eenige oogenblikken onbekende jeugdvriendschap van zyn verloofde eerst werkelijk een gevoel van misgenoegen in professors gemoed had teweeggebracht was het nu echter in ieder geval aan Ediths handigheid gelukt, die ontstemming tot op de laatste herinnering te doen verdwijnen. Nog eenigen tijd keuvelden zy schertsend met elkander als twee jonge verliefden, toen vroeg Edith plotseling «En Ingeborg Zij is niet met je meegekomen Heb je haar dan nog niets gezegd ?c Professor Wallroths juist nog van geluk stralend gelaat werd opeens somber. «Ik ben je volledige bekentenis schuldig, lieve Edith. Ja, ik heb met mijn dochter ge sproken maar zy heeft de mededeeling van mijn verloving niet met zulk een vreugde begroet, als ik het wel verwacht had. Wy zullen haar den tijd moeten laten, zich aaD de gedachte van mijn aanstaande huwelijk te gewennen. Om Ediths mondhoeken trilde het ver dacht en zy wendde baar gelaat af, daar zy schijnbaar werktuigelijk voelde, dat haar schoone trekken op dit oogenblik een byna leelijke uitdrukking vertoonden. «Uit zich haar vriendschap voor my op deze wyze was alles wat zy vroeg. En na een korte pauze voegde zij er, zich be- heerschend, aan toe«Maar ik wil niet tusschen jou en je kind staan, Ludwig Indien ik geweten had, dat het den vrede jn je huis zou kunnen verstoren, dan zou jk je nooit mya jawoord gegeven hebben.* Voor allen die sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's La.veertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. «Maar Edith, welk een gedachte ant woordde de professor heftig. «Zouden wy soms ons geluk moeten opofferen ten koste van een dwaze gril van een kind Neen, neen, nooit mogen zulke woorden meer over je lippen komen, wanneer het niet je be doeling is my ten zeerste te kwetsen. In geborg zal zich gemakkelijk genoeg aan de veranderde omstandigheden aanpassen,zoodra zy ziet, dat mija besluit onwrikbaar is en wanneer zy desondanks in haar koppigen tegenstand mocht volharden welnu, dan zullen we een weg dienen in te slaao, waar door her gevaar, dat zich pynlyke toestan den zouden kunnen voordoen, geheel en al uitgesloten wordt.c «En welke weg zou dat kunnen zijn, Ludwig ?t «Daarover ben ik het op het oogenblik met mezelf niet geheel eens, Ingeborg heeft uit zichzelf den wensch te kennen gegeven bij ons huwelyk of in ieder geval kort daarna, bet huis te verlaten en na ryp overleg schynt mij dit uitkomstmiddel inderdaad voor alle betrokkenen verreweg het beste te zijn.c Met groote vastberadenheid schudde Edith het hoofd. «Neen, mya vriend, zelfs op gevaar af je toorn op te wekken moet ik eerlijk verklaren, kan ik ten koste van zulk een prys niet gelukkig kan zyn. Voor my is slechts een enkele mogelijkheid denkbaar, hoe Ingeborg het vaderlijk huis zou kunnen verlaten, zonder dat daardoor tevens voor my de deur voor altijd gesloten zou zyn.* «Ik begryp je niet goed, beste Edith Wat voor mogelijkheid is het dan, waaraan jij denkt «Alleen wanneer zy zelf in het huwelyk trad, zou ik mijn geweten bevrijd gevoelen van het onverdraaglijk verwijt, dat ik een kind van den huiselijken baard zou hebben verdreven.* «Mijn grootmoedige Eiith Maar eer lijk gezegd, dat is een uitweg, waaraan ik heelemaal nog niet gedacht heb. Ik vrees alleen, dat er voorloopig weinig kans bestaat op de verwezenlijking van deze gedachte. Ingeborg is nog zoo jong en zy heeft tot op heden nog nooit een levendiger belang stelling aan den dag gelegd voor de heeren uit haar kennissenkring. Tenslotte kan ik haar toch niet met ge weld aan den man brengen.* «Wie spreekt daar ook over? Maar misschien heeft zij tot nu toe te weinig gelegenheid gehad, mannen te leeren ken nen, die haar waardig genoeg waren om een eenigszins dieperen indruk op haar te maken. Ik bedoel heelemaal niet jou iets voor te schrijvenmaar ik zou het als een zeer gelukkige gedachte beschouwen, indien je er toe mocht besluiten, zulke mannen in je huis te inviteeren.c «Voor zoover ik daartoe in staat ben, zal het stellig gebeuren,* verzekerde de professor ijverig, «want ik moet bekennen, dat myn verstandige Edith ook ditmaal weer den juisten weg heeft aangewezen. Ik had my er zoo aan gewend, Ingeborg slechts als een kind te beschouwen, zoo- dat my de mogelykheid van een huwelyk By zijn laatste woorden ging de deur naar het aangrenzende vertrek open en in een zwartzyden japon ruischte met haar zoetsten glimlach de kleine mevrouw van Manstein binnen. Onder het elegante kan ten mutsje zag het in een scheiding ge kamde sneeuwwitte haar er nog veel eer waardiger ait aan eerst en het was heel begrjjpelyk, dat professor Wallroth de oude dame met een gelaat, waarop op rechte hoogachting te lezen stond, de haDd kaste. Het gesprek echter verloor door haar komst zyn ernstig karakter. Men praatte over allerlei opgewekte, doch ook tamelijk onverschillige dingen en men zou het onmogelijk geacht hebben zich een goediger, beminnelijker en zachtmoediger dame voor te stellen, dan mevrouw van Manstein Na verloop van een half uur nam de professor afscheid en Edith geleidde hem tot aan de deur. Op de gang legde zij nogmaals haar arm om zijn hals en flui sterde teeder vlak by zijn oor «Zul je ook altyd van my bljjven houden, Lud wig En zul je later nooit geen berouw gevoelen, dat je my uit myn somber be staan aan jou met je schitterende positie hebt verbonden (Wordt vervolgd.) Verscheidene schepen zijn druk bezig met het reddingswerk. O— EEN TREURIGE VRIJSPRAAK. De jury te Chester in Lancashire heeft Zaterdag, onder applaus van de publieke tribune een werkman vrijgesproken, die zijn 3-jarig dochtertje in het water had gedompeld om het kind uit haar ondraag lijk lijden koudvuur en mazelen te verlossen. Nadat uit de getuigenver klaringen was gebleken dat de man eerst zijn vrouw had verloren en het zieke kind met de grootste liefde had verpleegd, en nadat een dokter had verklaard, dat het kind ten hoogste nog enkele uren zou hebben kunnen leven, stond de vrijspraak wel vast. Eigenaardig was echter, dat de rechter die de jury moest inlichten en de advo caat van de Kroon al het mogelijke de den om den beklaagde te helpen. De rechter zeide tot de juryleden: ,,En te,n slotte geef ik u dit nog ter overweging. Wanneer beklaagde een hond zou hebben gehad, die afgrijselijke pijnen leed en hij zou het dier niet afgemaakt hebben, dan zou hij schuldig zijn en veroordeeld kunnen worden wegens indirecte dierenmishande ling. Maar nu hij zijn eigen dierbaar kind Uit haar ondraaglijke pijenen heeft ver lost, nu verlangt de wet dat een vervolging zal worden ingesteld". Er waren 3 vrouwen onder de jury, die reeds na 10 minuten over de vrijspraak tot overeenstemming was gekomen. O TRAGISCHE DOOD. 'Een drama Een vreeselijk drama wordt uit Troyes gtemeld. Te Ailleville woonde een bejaard echtpaar. De man was mijnbouwer en de vrouw had den laatsten t ijd teekenen van diepgaande melancholie vertoond. Enkele dagen geleden, toen de man 's middags thuis kwam, miste hij zijn vrouw in huis Had hij een voorgevoel van een ramp, vreesde hij zelfmoord? Hij ging zijn vrouw zoeken en vond haar dicht bij huis op de rails van den spoorweg liggen. De man poogde haar weg te trekken, maar de on gelukkige klemde zich uit alle macht aan de rails en de dwarsleggers vast. Aan den horizont doemde de sneltrein op. Een ver schrikkelijke worsteling tusschen beide menschen volgdede een vechtend om beider leven, de ander om eigen dood. De trein naderde. Heeft de machinist de bei de menschen op de rails telaat ontdekt? Blijkbaar, want pas op een honderd meter afstand van de worstelenden is hij gaan stoppen. Te laat echter, de trein heeft beiden verpletterd. De man was het hoofd van de romp gerukt. De vrouw leefde nog toen het personeel van den inmiddels tot stilstand gebrachten trein haar opnam. Zij stierf toen men haar tegen den berm van den weg neerlegde. ketel met 300 HL. kokend pek ontploft. Een arbeider werd op slag gedood, 8 an deren liepen zware brandwonden op. —O— ALS DE WINTER KOMT. Blijkens een telegram uit Genève heb ben zich in Zwitserland de eerste symp tomen vertoond van een naderenden win ter. In verschillende bergsteden heeft het zwaar gesneeuwd, tot op 900 M. Ook in het Duitsche Schwarzwald win tert het. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de temperatuur sterk gedaald Maandag is er veel sneeuw gevallen, tot op 1100 M. BRAND 21 personen omgekomen. Een bericht uit Helsingfors meldt, dat daar bij een bioscoopbrand tal van slacht offers zijn gemaakt. Een film geraakte in brand en de vlammen sloegen spoedig op de zaal over. Onder de toeschouwers ontstond een paniek. Negentien personen kwamen om en een aantal liep ernstige brandwonden op. Twee der gewonden zijn intusschen in het zie kenhuis reeds overleden, terwijl er drie nog in levensgevaar verkeeren. Het gebouw brandde tot den grond af. teerde tusschen Leur en het Liesbosch on der deze gemeente, constateerde hij, dat nabij den Bremberg over de spoorrails een tweetal zware balken was gelegd. On middellijk verwijderde hij deze en kon daardoor nog juist voorkomen, dat een déraillement van den sneltrein van Breda, die op komst was, het gevolg wierd van deze erge baldadigheid. Van Beurden stel- i de onmiddellijk de gemeentepolitie van Etten van een en ander in kennis, die on middellijk ter plaatse was en met een po litiehond aan het onderzoek trok, om de schuldigen op te sporen. Het onderzoek heeft nagenoeg den ge- heelen nacht geduurd. Of er voldoende aanwijzingen zijn gevonden om de daders op te sporen is nog niet hekend. Of hier moet worden gedacht aan een aanslag op een trein of dat erge baldadigheid in het spel is, valt nog niet te zeggen. Het po litieonderzoek duurt nog voort. NAJAARS-VEEMARKT TE BREDA. Gaarne vestigen wij de aandacht van on ze lezers op de annonce van de Najaars veemarkt op Maandag 7 November en op de paardenmarkt op Woensdag 9 Novem ber te Breda. Daar er voor beide markten druk recla me wordt gemaakt, verwachten wij er een groot aantal koopers zoowel als verkoo- pe;s. Vooral de Najaarsmarkt zal een druk bezoek kunnen tegemoet zien, omdat aan een dergelijke instelling in West-Noord- Brabant een dringende behoefte bestaat. OPLICHTING. Een schijn-begrafenis. Onlangs kwamen op het Centrale kerk hof te Graz (Stiermarken) een groot ge zelschap bijeen in diepen rouw gehuld jom aan een algemeen bekende vrouw de laatste eer te bewijzen. Het bleek echter, dat geen graf was gedolven, noch eenige andere voorbereidende maatregelen wa ren getroffen. Ook de zoon van de over ledene was verdwenen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de dame nog springlevend is en de zoon alleen het bericht van haar dood had verspreid om bij allerlei menschen groote leeningen te sluiten. Het aanzienlijke bedrag dat hij op deze wijze had verkregen, heeft hij in vroolijk gezelschap verbruikt. ONTPLOFFING. Een arbeider gedood. In een brouwerij te Antwerpen is een ROMAN VAN DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Paarden aangereden. Toen de heer en mevrouw W. uit Twel- Io, per auto naar Hengelo, waren geweest, op den terugweg ter hoogte van de Del len tusschen Hengelo en Delden waren gekomen, reden zij een koppel paarden achterop, toebehoorende aan den paarden handelaar ten D. uit Goor. Bij het pas- 'seeren der paarden, die links van den weg liepen, sprongen er plotseling een twee tal ter zijde en geraakten onder de auto, waardoor de dieren vreeselijk werden ge wond, zoodat ze moesten worden afge maakt. Door den schok kantelde de auto en kwam in een sloot, tengevolge waarvan mevrouw W. aan hoofd en handen werd gewond. De auto werd licht beschadigd. O AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Het ongeluk te Overschie. De tolgaarder J. Voorhorst te Overschie die voor eenige dagen bij den tol aan den Rotterdamscheweg door een motorrijder werd aangereden is aan zijn verwondingen bezweken. De aanrijding te Breda. De slager v. Lier, die Donderdagnacht te Breda door een auto is overreden, is in het Ziekenhuis overleden. v EEN DRIELING. In het gezin van het echtpaar N. te Maassluis is een drieling geboren, twee jongens en een meisje. Het gezande drie tal brengt het kindertal in het gezin N. op negen. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIE KOLONIES. Het Hoofdbestuur van het Centraal Ge nootschap heeft besloten op Zaterdag 10 December 1927 een buitengewone alge- meene vergadering te houden ter voorzie ning in het nijpend plaatsgebrejc. Het voorstel komt in behandeling om de propaganda met geldinzameling te be ginnen voor den bouw van een tiende ko loniehuis en machtiging tot het huren van een huis ter voorzetting in dreigend plaats gebrek in 1928. Het is de bedoeling, van het voorstel om indien een geschikt of een geschikt te maken huis van voldoende grootte voor een aantal jaren gehuurd kan worden, dit reeds omstreeks Mei 1928 in exploitatie te brengen. De groei van het Centraal Genootschap is inderdaad verbijsterend! Terwijl 1926 het recordjaar was met een vooruitgang van 34172 verpleegdagen, zal 1927 die vooruitgang nog verre over schrijden. Er is alle kans dat het aantal verpleegdagen zal stijgen van 204496 tot omstreeks 244000 en het aantal verpleeg de kinderen van 4751 tot rond 5750. Na genoeg deze heele vooruitgang is gemaakt in de z.g. winterverpleging, d.i. vóór 30 April en vanaf 1 October. Wanneer niet zeer spoedig het aantal tehuizen wordt uitgebreid, zal naast een reeds bestaand plaatsgebrek in den zomer, ook een even nijpend plaatsgebrek komen in de winter verpleging, waarvoor niet alle bestaande huizen geschikt zijn. PÖLITIE-INSPECTEUR PAUL De politie-Inspecteur Paul, die eenigen tijd geleden bij de achtervolging van een inbreker door dezen met revolverschoten levensgevaarlijk werd gewond, dpch de zer dagen uit het Ziekenhuis voor ver der herstel naar zijn woning kon terug- keeren, ontving dezer dagen bezoek van burgemeester Patijn, die, vergezeld van den hoofdcomm., den heer Paul kwam me- dedeelen zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, met welke on derscheiding de burgemeester en de hoofd commissaris hem gelukwenschten. GOED AFGELOOPEN. Twee zware balken op de rails gelegd. Men meldt uit Etten en Leur: Toen Zondagavond de spoorwegwach ter Van Beurden te Leur de lijn inspec- ERNSTIGE BRANDWONDEN. Aan de gevolgen overleden. Eenige dagen geleden was de heer J. J. V., drogist, wonende aan de Beetsstraat te Den Haag in zijn winkel aan het werk. Hij wilde een pannetje met asphalt smel ten dat hij daartoe op een petroleum- kachltje had gezet. Plotseling sloeg de vlam in het pannetje De heer V. wilde het naar buiten dragen, maar daarbij geraakten zijn kleeren in brand. De man bekwam ernstige brand wonden en is in het Ziekenhuis over leden. Nog een slachtoffer. Bij mej. S. in de Van Dijckstraat te Den Haag was een begin van brand ont staan in haar kamer. Zij bekwam hierdoor ernstige brandwonden en is in het Zieken huis overleden. AANGEHOUDEN. De pseudo dokter. De eenige dagen geleden aangehouden koster eener R. K. kerk te Den Haag, J. genaamd, die zich uitgaf voor dokter van den Raad van Arbeid en dienstmeisjes aan een onderzoek onderwierp, is thans ter beschikking van de Justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring overge bracht. Er hebben zich nog eenige perso nen, bij wie J. ook bezoek had gebracht, bij de politie aangemeld. In totaal zijn er thans 13 aangiften bin nengekomen, waarvan twee betrekking heb ben op meisjes van 13 en 14 jaar. —o DOOR DE TRAM OVERREDEN Doodelijk gewond. Op den Nieuwe Binnenweg te Rotter dam, wilde de 17-jarige kantoorbediende A. Imanse, uit de Tasserelstraat, op het achterbalcon van een in beweging zijnde- tramwagen van lijn 8 springen. Hij gleed echter uit en kwam onder een wiel van den bijwagen, waardoor zijn linkerbeen werd verbrijzeld. Hij werd direct naar het Ziekenhuis vervoerd, waar operatief ingrijpen nood zakelijk werd geacht. Na hevig lijden is Imanse evenwel aan de gevolgen zijner verwonding overleden. ONWEER. Twee koeien door den bliksem getrof fen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn tijdens het onweder, dat boven West maas woedde, twee rnuderen van den land bouwer B. uit Oud-Beierland door het hemelvuur getroffen en gedood. Eerst Zon dagavond zijn de dieren gevonden. Het vleesch werd voor de consumptie afgekeurd en onder politietoezicht begra ven. —O AUTO-ONGELUK. Door eigen wagen overreden. De chauffeur W. Achterberg, oud 20 j., van de fa. M. Stemerdink te Veenendaal, is een ernstig ongeval overkomen. Tusschen Eist en Rhenen liepen eenige jongens achter den zwaar beladen vracht wagen, om zich te laten meetrekken. Achterberg, dit bemerkende, stapte langs den langzaam rijdenden wagen af, waarDij hij bleef haken, met het gevolg, dat hij onder het achterwiel kwam. Met zware in wendige kneuzingen werd hij opgenomen en onmiddellijk per auto naar de Rijks kliniek te Utrecht overgebracht. Vergadering van den raad der gemeente EETHEN op Dinsdag 25 October des v.m. half tien. Voorz.tter: EdAchtb. Heer D. F. Brune. Secretaris: WelEd. Heer D. A, v. d. Schans. Aanwezig alle leden, een vacature we gens het overlijden van den heer J. v. d. Heuvel. De Voorzitter opent de vergadering, waarop de Secretaris het formuliergebed leest. De Voorzitter zegt daarna, dat, al vorens met de afwerking der agenda te beginnen, het hem gepast voorkomt eenige woorden te wijden aan. de nagedachtenis van het ontslapen raadslid, de heer J. v. d. Heuvel. De verkiezingen zijn nog slechts kort achter den rug en reeds in. een der eerste vergaderingen is een lid door den dood aan den raad ontnomen. De heer v. d. Heuvel kon slechts in de nieuwe pe riode één vergadering bijwonen^ n.l. de vergadering, waarin hij verklaarde de be langen der gemeente naar zijn beste weten te zullen behartigen en reeds nu is hij ons ontnomen, ook hier geldt de mensch wikt, maar God beschikt. De heer v. d. Heu vel was verschillende jaren lid van den raad en enkele jaren wethouder, en al die jaren heeft hij naar zijn beste weten de belangen der gemeente behartigd, waar voor hij als zoodanig gewaardeerd mag worden. Spreker betuigt ook namens alle leden van den raad, zijn deelneming aan de echtgenoote en de kinderen, van den ontslapene, in hun smartelijk verlies en verklaart, dat de heer v. d. Heuvel niet zal worden vergeten en zijn nagedach tenis steeds in eere zal worden, gehouden. Alle raadsleden waren bij het uitspre ken van deze rede, van hunne zetels op gerezen. Thans worden, waar geen. der leden op- of aanmerking daarop heeft, de notu len der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat van Ged. St. een brief is ingekomen, behelzende eenige opmerkingen, naar aanleiding der ter goedkeuring gezonden rekening '26. Eenige der opmerkingen zijn niet juist, de andere slechts van administratieven aard, zoodat spr. voorstelt de afdoening in handen, van B. en W. te stellen, waar mede de raad accoord gaat. De heer v. Buuren vraagt of het den Voorzitter niet aangenaam is, dat Ged. St. zich met sommige aanmerkingen, vergis sen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat ieder mensch weieens een vergissing be gaat. Wijziging huishoudelijk reglement van orde voor de Commissie tot wering van schoolverzuim. Ged. St. wenschen dat ee nige bepalingen, van dit reglement worden gewijzigd. Aldus wordt overeenkomstig het verlangen van Ged. St. besloten. Vaststelling der begrooting 1928. De Voorzitter verzoekt de Commissie van onderzoek rapport te willen uitbren gen. De heer v. Buuren verklaart namens deze Commissie, dat zij geen buitengewone op- of aanmerkingen op de begrooting heeft. Alleen wil spreker persoonlijk op merken dat tegenwoordig buitengewoon veel zorg wordt besteed aan de gemeente ambtenaren, althans de post pensioenbij dragen komt er ontelbare malen in voor) het is echter ook al een gevolg van de wettelijke bepalingen, 'Waaraan niet is te ontkomen. De Voorzitter zegt, dat dit een gevolg is van de nieuwe begrootiugsvoorschrif- voor haar altijd in nevelige verte scheen te liggen. Maar er zijn er stellig velen nog jonger naar het altaar gegaan dan zy en wanneer zich vandaag of morgen een geschikte partij voor haar voordeed, zou ik mij stellig niet lang bedenken «ja en amen* te zegen.*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 6