Eerste Blad S. D. LANKHÜYZEN Co's BANK Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4757. Vrijdag 4 November 1927. Binnenland Plaatselijk Nieuws l-AND van alten* Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Adrertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Openbare vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK, op Dinsdag 1 November 1927, desin.m. 2 uur. Afwezig de heeren J. Verschoor en A. v. d. Stelt. fBB VoorzitterEdelAchtb.£Heer|P. Berg- meijer, Burgemeester. Secretaris: de heer C. J. v.[d. Wiel. De Voorzitter opent de vergadering als naar gewoonte met gebed,4,waarna de heer Koekkoek in handen van den Voorzitter de vereischte eeden aflegt. De Voorzitter wenscht den heer Koek koek geluk met zijn herbenoeming als lid van den Raad en zegt blijde te zijn, dat de heer Koekkoek weer van zijn ziekte genezen is. Hierna verzoekt de Voorzitter den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde zijn thansIngekomen stukken. Een schrijven van den heer A. A. Kant, klokluider te Uitwijk, waarin hij den Raad mededeelt, dat hij ontslag neemt van deze funtie. Op voorstel van B. en W. wordt den heer Kant eervol ontslag toegekend. Hierna besluit de Raad, dat aldaar te te 8 en 12 uur niet meer zal worden ge luid. Voor het luiden bij begrafenissen enz. wordt door den heer Nieuwenhuizen aanbevolen de beer van Lier aldaar, die reeds de klok opwindt. Volgens spr. is daar niet iedereen voor geschikt. B. en W. worden gemachtigd naar een persoon voor dit werk uit te kijken. Een verzoek van de Chr. Herv. School alhier, waarin de Raad wordt verzocht eene vergoeding te mogen ontvangen voor het te geven herhaiingsonderwijs voor dezen winter ten bedrage van ten hoogste f 1.25 per lesuur, 't welk wordt toegestaan. Hierna komt een schrijven ter tafel van het Waterleidingcomité, met verzoek een bedrag van 4 cent per inwoner (f 150) beschikbaar te stellen, voor een te ont werpen plan voor watervoorziening in deze gemeente. B. en W. stellen voor dit bedrag toe te staan. Wethouder de Jong zegt: Wij moeten een anderen weg op, ik heb een verslag gelezen in een der dagbladen, waarin ook gesproken wordt over plannen voor een waterleiding, in deze provincie zijn al eens meermalen plannen op touw ge zet, maar men hoort nadien niets meer. De Voorzitter zegt een verslag over deze aangelegenheid van Utrecht gelezen te hebben, daar echter zegt de heer de Jong niets van. De heer Koekkoek informeert naar de omliggende gemeenten of deze reeds aangesloten zijn. De Voorzitter antwoordt, dat de gem. Dussen reeds aangesloten is. De heer Ottevanger is er sterk voor, al is hij bang dat ze toch weggegooid zijn. De heer Koekkoek zegt dat het niet verantwoordelijk is voor de gemeente wanneer er geen plan gemaakt wordt. De heer Noorloos gelooft niet, dat deze gelden weggegooid zuilen zijn. De heer de Jong zegt, dat burgemeester Egberts hem indertijd mededeelde, dat het f45 1 50 per inwoner zou kosten, spreker gelooft dat dit onderzoek een geflatteerd zal zijn en laat zich niet met een kluitje in het riet sturen. De Voorzitter zegt: Mij ook niet, doch dit is een voorloopig onderzoek, spr. vindt dat de heer de Jong de zaak vooruit loopt, deze heeft niet de minste reden om te zeggen, dat het een geflatteerd on derzoek zal zijn. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen, terwijl de heer de Jong tegen stemde. Een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat wanneer een armlastige in een ander gezin wordt on dergebracht, een geneeskundig onderzoek meet plaats hebben, dit met 't oog op de T.B.C. Hierna wordt aan de Chr. middelbaar en hooger onderwijs school te Dordrecht, 50 proc. van het exploitatie tekort per kind toegestaan. De heer Koekkoek begrijpt dit schrij ven niet goed. De Voorzitter licht dit nader toe. De heer De Jong zou er meer voor voelen als deze school te Gorinchem stond. Bij de behandeling v, d. begrooting wordt, op voorstel van B. en W. beslo ten voor den veldwachter Kraaiveld en den heer Geadeke een bergplaats; te bouwen waarvan de kosten zullen be dragen 1 500 waarvoor door ieder f 20 huur per jaar moet worden betaald. De heer Noorloos merkt op, dat de lichtprijs in deze gemeente wel hooger is dan in andere gemeenten, spreker zou er voor zijn deze prijs zoo te stellen, dat dit in ieders bereik lag. De heer Ottevanger is het volkomen eens met den heer Noorlooe, doch merkt op dat de belasting in Sleeuwijk aan merkelijk hooger is dan hier, want daar betaalt men 6 en hier maar V/t pCt., maar wij kunnen het in gedachten houden. De Voorzitter stelt voor de lichtcom- miesie in overweging te geven de licht prijs zoo mogelijk te verlagen. De heer Burghout vraagt of de bur gerwacht een subsidie krijgt van f200, deze is volgens de Voorzitter maar f 100. De heer Noorloos informeert of er ook bouwgrond te koop is, in verband met de landarbeiderswet. De heer Ottevanger gelooft van wel, indien het geen bezwaar oplevert dat dit 5 a 10 mimuten v. d. weg af is. De heer Noorloos vraagt tevens of er ook een bedrag is uitgetrokken voor werkloozen, waarop de Voorzitter ant woordt van f 1200 voor de werkloozen- kas, dat is dus niet voor de werklooze die Noorloos bedoelt. De Heer Ottevanger is er voor, dat de werkman zich organiseert spreker zegt dan zorgen ze gedeeltelijk voor zich zelf. De Voorzitter zegt dat de diaconie der kerk eerst moet worden aangespro ken, en ten laatste de gemeente. De heer Koekkoek zegt iedere kerk moet voor haar eigen armen zorgen, dit is een christen plicht, maar het is hier een abnormale toestand. Volgens den heer v. Leeuwen maakt de bedeeling luilakkige menschen, hoewel er wel uit zonderingen zijn. Hierna wordt de begrooting vastgesteld. Tot leden van de elec.commissie wer den benoemd de heerenJ. Verschoor en C. A Walraven. Bij de gebruikelijke rondvraag, merkt de heer van Leeuwen op dat nog steeds de Almkade niet is opgeknapt die met wat zand er op te doen, toch een heter aanzien zou krijgen. De heer Ottevanger vindt dit onnoo- dige kosten, daar dit wel f 50 a f 60 zal bedragen. De heer De Jong zegt daar is thans geen behoefte meer aan een goed voet pad, spreker zegt nu zijn 't fietsen, en onderhand allemaal auto's. De heer v. Leeuwen deelde mede dat de haag aan de Gantelsteeg zoo hoog is bij Tamer us dat men elkander niet kan zien aankomen. De heer De Jong zegt dat het bestuur van 't Nieuwland hiervoor zorgen moet, ook zegt den heer van Leeuwen dat de straat bij den Notaris en Branger als het regend erg glibberig is, en verzoekt deze schoon te maken. Ook verzoekt de Heer van Leeuwen den duiker bij J. v. d. Koppel Zandwijk na te laten zien, daar deze niet in orde is. De heer De Jong zegt dat deze ver leden jaar, door de gem.-opzichter De Later is nagezien. De Voorzitter zal een en ander on derzoeken, niets meer aan de orde sluit de Voorzitter deze openbare vergadering. DE ZENDING. 613 November «Zeudingsweek* Na wekenUmge voorbereiding staan de Hoofdbesturen van de Samenwerkende Zendiogscorporaties (Zendingsbureau Oegst- geest) voor de grcote week »de Zendings- weekt. Dat er spanning en verwachting is spreekt vanzelf. Een gansch Christelijk volksgedeelte voor een of andere zaak mobiel te maken, is uiterst moeilyk ook de Zending is daarin niet geheel geslaagd, doordat helaas niet allen deelnamen aan den voorarbeid. Wèl mag met groote dankbaarheid ge constateerd worden, dat vele honderden Gemeenten in ons land in de komende week (613 November) in het teeken der Zending zullen staan. Ongetwijfeld wordt door velen gevolg gegeven aan den oproep am Gebed, Toewijding en Offer. o GEEN SCHIJNDOODE TE WASSENAAR. Het Zondagavondblad Ce tem* spreekt het bericht omtrent een schyndoode te Wassenaar ais volgt tegen »Dr. de Haan, de bekende geneesheer te Wassenaar, door ons naar dit geval van den schyndoode in zyne gemeente onder vraagd, verklaarde van iets dergelijks niet te weten. Toen wy daarna by de politie tot tweemaal toe op informatie gingeD, vernamen wy eveneens, dat vsd zooiets ter plaatse niets was vernomen. Door ons ondervraagde inwoners van Wassenaar wisten evenmin iets van een schyndoode in hun gemeente af. De bewakingsdienst die in deze gemeente vijf wakers heeft oopen, wist niets. Dr. Duels evenmin. Dr. Louwerse gaf ons zyn meening, dat bij den huidigen stand der wetenschap een geval, als in de couranten vermeld, wel ondenkbaar is*. VIER VINGERTAFGEKNELD. Op de werf der Kon. Mij. »De Schelde* te Vlissingen, geraakte de werkman H. Caljouw, wonende te Souburg, met zijn linkerhand bekneld in een machine, waar door zyn vingers ernstig werden verwond. De man moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar bleek, dat vier zyner vingers moesten worden geamputeerd. o MAN OP DE RAILS. Toen de trein, die uit Zutphen te Gorssel moest aankomen, ter hoogte van Ned. Mettray was genaderd, zag de machinist een man op de rails liggen. Door krachtig te stoppen, kon een aanrijding worden ver meden, maar de man bleek reeds overleden te zyn. Het vermoeden bestaat, dat hy door een trein is overreden. Gebleken is, dat de verongelukte is de chef van het tramstation te Zutphen, de heer B. Oostindië. Hij laat een vrouw en kinderen na. —o— BRANDEN. Te Wormer heeft in de garage van den heer Fonteyn een ernstige brand gewoed. 8 autobussen en 1 luxe auto werden door het vuur vernield. De garage brandde geheel uit. Ver zekering dekt de schade. Door tot nu toe onbekende oorzaak ont stond brand in den grooten veestal van den landbouwer Halm te Veenendaal. De geheele stal met bijbehoorend bak huis brandde uit. De nabijgelegen boerderij met schuren en hooibergen konden met groote moeite behouden blyven. Het vee werd gered. Verzekering dekt de schade. Bij een brand te Zucdert zijn niet minder dan acht varkens omgekomen, waaronier een zeug en een paar groote zwijnen. De eigenaar was niet verzekerd. slaapziekte. By een zekeren L. te Heerlen, heeft zich een geval vrn slaapziekte voorgedaan. De patiënt is in een ziekenhuis opgeno men en aldaar overledeD. HERT GESCHOTEN. De heer A. Schellekens te Riel bij Til burg, schoet op het jachtgoed van den heer Peyenborg een prachtig hert. O BOERDERIJ AFGEBRAND. De boerdery, staande aan den Hoogen- dyk te Pernis, bewoond door A. en J. Molendijk is geheel afgebrand. De brand woedde zoo hevig, dat de brandweer niet by machte was hem spoedig telef. no. 15 RaamsdonksYeer. AGENTSCHAP VAN DE AHSTEBDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA te blusschen, waardoor zoowel de schuur als de woning een prooi der vlammen werden. Slechts enkele voorwerpen werden ge red, terwyl eenige duizenden K.G. hooi en stroo, enkele mudden tarwe en haver, alsmede verschillende landbouwwerktuigen, in de vlammen verloren gingen. De oorzaak van den brand is onbekend. De inboedel was heel laag verzekerd. DOODELIJK ONGEVAL By de werken voor den aanleg van de persleiding van de gemeente Groningen naar zee is een doodelijk ongeval gebeurd. De 27-jarige Tb. L. uit Leeuwarden kwam tu8schen den draad en de schijf van een heimachine, waardoor de dood spoedig in trad. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. LIJK AANGESPOELD. Op Vlieland is in verren staat van ont binding aangebracht het lyk van den Nederlandschen marinematroos. Door marine personeel uit Den Helder is het herkend als dat van den omstreeks April overboord geslagen matroos le klasse Tieken. o DOOR EEN AUTO GEGREPEN. De wielrijder A. G. te Budel werd aldaar door een auto aangereden. De man werd van zijn rijwiel geslingerd en werd met het hoofd tegen den grond gesmakt, waar door bij ernstig bloedende wonden opliep en in een naast bjjzyrjd huis moest worden binnengedragen. Het rijwiel werd byna geheel vernield. De autobestuurder bekommerde zich niet om het geval en reed met versnelde vaart verder. o ERNSTIG AUTO-ONGELUK. De 12-jarige Bastiaan Hofman, wonende v. d. Driftstraat 45 te VJaardingen, was achter op een vrachtauto geklommen van de firma Henneman en v. d. Heuvel uit Gouda, en hield zich aan de klep vast. In de Groeo van Prinstererstraat schoot de klep plotseling los, waardoor de joDgen van den auto viel, juist toen deze achteruit reed, met het gevolg, dat de jongen het linkerachterwiel over het lichaam kreeg. Ernstig gekwetst werd hij op advies van dr. Birnie naar het Ziekenhuis gebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. o DOOR EEN VALLENDE MAST GEDOOD. De 56-jarige havenarbe;der J. Spaan, uit de Marinestraat, is op een der aan de Maas haven te Rotterdam liggende booten der Nederlandscbe Rynvaartvereeniging, door een vallenden, mast getroffen en gedood. o— DOOR EEN IJZEREN PIJP GETROFFEN. Aan boerd van het aan de loods San Francisco te Rotterdam liggende s.s. »Kiel- drecht* is een 800 K.G. zware ijzeren pijp, door het breken van een strop, gevallen en terechtgekomen op den 52-jarigen los-werk- man M. J. Kooiman, van den Havendjjk te Schiedam. Kooyman is met een hoofdwond en een gebroken rechterknie in het Zieken huis aan den Cooisingel opgenomen. o GERAAMTE GEVONDEN. De arbeiders, werkzaam ter verbetering van de Stouwe-waterleiding in deWoesten onder Vriezeveen, vonden op een diepte van ongeveer een halven meter eea mensehen- geraamte. In den schedel was een klein gat, zoodat het vermoeden van een misdaad bestaat. VERDRONKEN. De 57-jarige J. Dobbe, kreeg terwyl hij de vaart aan het reinigen was, een toeval en viel te water. Spoedige hulp mocht niet baten, daar de levensgeesten reeds ge weken waren. De man laat een vrouw van hoogen leeftijd achter. Te Rypwetering is het 4-jarig zoontje van G. H. te water geraakt en verdronken. o DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Naar de N. A. Ct. verneemt, is door den rechter commissaris in de Culemborgsche moordzaak, mr. Kaars Sypesteyo, te Tiel, mej. de wed. Haveman uit Assen, gedag vaard om voor hem te verschynen.j o GESTOLEN. De politie te Laren heeft de 21-jarige dienstbode A. K. gearresteerd, die de familie G. aldaar op alle manieren bestolen had, zooals geld uit den spaarpot der kinderen, kleeren, levensmiddelen, enz. Sedert eenige dagen had zij haar dienst verlaten en was naar Amsterdam vertrok ken, alwaar de politie haar opspoorde. bahlmann gorinchem, Voordeelig adres voor goedpassende Dames- en Heerenkleeding, alsmede voor Hoeden Pelterijen Stoffen enz. HEUSDEN. Zondag a.s. speelt het eerste elftal »JULIANA« een competitie wedstrijd tegen »JULIANA II* uit Baard wijk op het terrein nabij de brug. Onder leiding van scheidsrechter Slaats. Aanvang 2 uur. Het tweede elftal speelt te Besoyen een wedstrijd tegen R. W. B. 3. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand October 1927 Ingelegd t 12004.98. Terugbetaald f 18894.94. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10111. De vrachtauto van C. y. W. te Brakel kwam Woensdag j.l. in aanryding met eene autobus van de onderneming N.A.B.O. nit Dussen. Beide voertuigen werden zeer ernstig beschadigd, zelfs zoo dat de reis niet kon worden voortgezet. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Op Woensdag 2 November trad voor het Departement Heusden van de My. tot Nut van 't Algemeen op, in hotel >Con- cordia* alhier, de bekende voordracht kunstenaar de Heer Willem van Cappellen, uit den Haag. Dat vaa de talenten van den Heer Van Cappellen een goeden roep uitgaat bleek aanstonds uit het feit, dat de zaal zeer goed bezet was, daar zelfs belangstellenden uit zeer afgelegen plaatsen aanwezig waren. Na een korte inleiding van den Voor zitter van het Departement den Heer Hii- wig, ving de Heer Cappellen zyne voor drachten aan met 't drama »Ahasverus« van Herman Heyermans. Onder ademlooze stilte werd deze aangrijpende voordracht aangehoord en wy zagen menige toehoor ster een traan wegpinken, alle toehoorders waren ten zeerste ontroerd. Dat echter de Heer Van Cappellen ook als humorist raak weet te treffen bleek uit de voordrachten «Schakels* van Her man Heyermans, de Rattenvanger van voor lie! Land van Heusilen en AlfrnJeLaysinat u flu liiiiliriurl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1