MODERN FOTO ATELIER COERTSE a g- en Avondlicht s=== EIND B 119 GORKUM Geen Geweten. dan alL deelnemers PAA1%1=TABAÜ LQU15 DQBBELHAUftë REQME-AfDEELIHO W. H. BRIK GORINCHEM. Dames-Heerenkleeding fevering van Bontmantels Vermaken van Bontwerken FEUILLETOH Elder's i'n dit blad is de laatste kleuH-annonce van aj^edrliKt, waarmede de serie van vijf compleet is. HOOGSTRAAT 106, ROTTERDAM. Hoek Visscherdijk TEL. 266 VERGROOTINGEN NAAR ELK PORTRET Vergadering van den Raad der gemeente ZUILICHEM op Woesnsdag 26 October, des nam. 2 u. Voorzitter EdelAchtb. Heer van Hoog straten; Secretaris WelEdelen Heer R. Tjalma. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het gebed, waarna de Secretaris de notulen der vorige ver gadering leest, die daarop onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger waarbij alles in behoorlijke orde is bevonden en bleek in kas te zijn met inbegrip van het be drag dat bij de Boerenleenbank was ge plaatst, een bedrag van f7974,22. Wordt aangenomen voor kennisgeving. Verzoek van Aart Hobo, Vleugeldijk 208, om een perceeltje grond nabij zijn woning in erfpacht te mogen hebben. De heer v. Veen merkt op dat het bedoelde perceeltje grond niet aan de gemeente toebehoort, zoodat deze er niets over te zeggen heeft. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten, dat eerst zal worden onder zocht, hoever het eigendom der gemeente strekt, vooral ook omdat er meer ge gadigden zijn. Ontheffing Hondenbelasting. Van een paar ingezetenen zijn ver zoeken om ontheffing dezer belasting ingekomen, waarvan alleen die van H. van Hofwegen, als juist wordt erkend, zoodat wordt besloten dezen adressant voor de helft ontheffing te verleenen. Verbouwing rijksveldwachterswoning. De rijksveldwachter verzoekt eenige verbouwing aan zijn woning tot stand te willen doen brengen, de kosten daarvoor heeft hij geraamd op f273. Adressant verklaart zich bereid als de door hem voorgestelde verbeteringen worden aan gebracht f25 meer huur te verwonen. De verbouwing lijkt B en W. niet nood zakelijk, om het aanzicht der woning mooier te maken, dit bereikt men niet met de voorgestelde verbouwing, reeds vroeger is de woning verbouwd. Het lijkt B. en W. wenschelijk niet op het verzoek in te gaan, want de voorgestelde verbouwing zal zeker meer dan f273 kosten. Een paar dingen zouden naar het oordeel van B. en W., b.v. de ingang van den kelder, veranderd kunnen worden, terwijl de bestaande ingang dan een kleerkast kan worden, het omhoog bren gen der zoldering der keuken zal echter veel te veel kosten, daarbij als er later een ander bewoner in komt, kan die wel weer verzoeken de zoldering omlaag te brengen. De heer Kanselaar heeft vernomen, dat als de voorgestelde verbouwing niet in zijn geheel wordt uitgevoerd, de ad- dressant liever heeft dat er dan niets aan gedaan wordt, door verplaatsing van den kelder-ingang, zooals B. en W. die voorstellen zou men altijd achterom moeten loopen om in den kelder te komen. De Voorzitter merkt op dat er in de gemeente een boel huizen zijn, waar men met de deur in huis komt. De heer Kanselaar meent dat er tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaar kan bestaan, wijl de rijksveldwachter voor de verbouwing een goede rente wil betalen, daarbij zal de woning als ze later nog eens verkocht zou worden, meer opbrengen. De heer v. Dalen merkt op dat de woning, door de verbouwing voor een kleinen boer ongeschikt wordt en dus bij verkoop dan minder zal opbrengen. De heer Kanselaar wenscht er een voorstel van te maken het verzoek toe te staan, dit verzoek wordt verworpen REINHOLD ORTMAN. I>,! ::o:: 13) Bovendien beschouwen de meesten een deurwaarder als een halven duivel moeten zij in dit geloof nog versterkt wor den door die helsche atmosfeer, die mjj omgeeft Daarom zonder omwegen wanneer je deze kamer, die ik je als een keurig gemeubileerde salon verhuurd heb, als een scheikundig laboratorium of zoo iets wilt gebruiken, dan kun je daar ook voor betalen. Vanaf vandaag kost deze kamer het dubbele ziezoo dat is mijne mee ning, c Düringhoffen keek den spreker met de grootste verbazing aan, die donkerrood geworden was als een gekookte kreeft. •Vader Leopard, dat is toch zeker maar een grap 1c >Om den drommel niet, zie ik er soms uit als een grappenmaker? Wat ik daar verlang, is niets dan recht en billijkheid. En aangezien je toch een solide jonge man met een vaste positie bent, zal het je wel niet veel uitmaken om mg deze dubbele huur nu direct voor de volgende maand varv Zendt de 5gekleurde advert en tien uiterlijk, voor ZO november as. aan: benevens het vereischte aantal FAAtl-50tl5, n.l. lO BOP1S van Vzons. of 3 BONS van 1 ons, óf 2 BONS van V^pond. Vermeldt !n Uw brief duidelijk.: a) Haam en voornamen b-Adres stad, straat en huisnummer, O Leejtffd, d) Haam der courant, waaruit de addertenhengeknipt zijn. Frankeert Uw brief Voldoende, onvoldoende gejmn keerde brieven worden ^evJeigerd met 5 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren Kanselaar en Hooijkaas. Het voorstel van B. en W. om een kleine verbouwing aan te brengen wordt hierop aangenomen. Eerst zal echter den rijks veldwachter gevraagd worden of hij met deze verbouwing genoegen neemt, mocht dit niet het geval zijn, dan zal er niets verbouwd worden. Begrooting 1928, Vleeschkeuringsbe- drijf. Deze begrooting, die ter visie heeft gelegen wordt goedgekeurd zooals zij is aangeboden. Begrooting 1928 der gemeente. De Voorzitter zegt dat hij het rapport der commissie voor zich heeft liggen, dat uit dat rapport blijkt dat de meerder- j heid der commissie, behoudens een kleine I aan te brengen wijziging voorstelt de begrooting vast te stellen zooals zij door B. en W. is aangeboden, de minderheid der commissie behoudt zich het recht voor haar standpunt nader toe te lichten. De Voorzitter dankt de commissie voor hare werkzaamheden en zegt dat er een adres van de heeren Hooijkaas en Kanselaar is ingekomen, waarin zij eenige wijzigingen voorstellen o. a om toe te treden tot het werkloozen besluit en daarvoor een post van f 100.op de begrooting te plaatsen, verder om den post ondersteuning behoeftigen van f 1000.— op f 1500.te brengen, een post van f 50.op de begrooting te brengen voor schoolvoeding en kleeding f 50.voor schoolreisje, de Zui- licheensche afdeeling van volksonderwijs een subsidie van f 10 toe te kennen, voor de rijende bibliotheek. Verder stelt men voor om een pomp te doen plaatsen in het huis op de aanlegplaats en stellen deze heeren een motie van orde voor om den hoofdelijken vooruit te betalen. Met ernstig gezicht schudde de jonge chemiker het hoofd. Daartoe ben ik helaas niet in staat. Het bedrag dat er van mjjo maandsalaris overbljjft, wanneer ik mijn verplichtingen nagekomen ben, is daarvoor lang niet vol doende en dan nog geheel afgezien van het feit, dat ik dan letterlijk vier weken lang geen sou zal bezitten.c •Zoo ?e vroeg Leopard op gerekten toon. •Je verplichtingen Dat zal me wat fraais wezen 1 Weet je wel, dat zooiets altjjd verdacht is bjj een jonge man ?c •Nu, wat dat betreft kunt u zich wel geruststellen Mijn verplichtingen bestaan eenvoudig hierin, dat ik voor de aflossing van een oude schuld, alles aan mijn moeder moet zenden, wat ik eenigszins missen kan. En op dezen grond, geachte beer Leopard boe hard het mg ook zal vallen, mij van uw gezin en deze mij liefgeworden plekjes te scheiden voor zulk een hoog bedrag kan ik de kamer onmogelijk houden. De reus met de snorrebaarden pufte geweldig en gedurende eenige oogenblikken verdween bij geheel en al achter de grjjze wolken, die by met de longenkracht van een locomotiefscboorsteen uit zyn üolland- scbe pijp zoog. »Mjjnheer,c klonk bet toen eindelyk van uit dea nevel, >denk ja dat ik den man ben om een arme weduwe te bestelen Als je je geld niet slechter besteedt, blyf dan in hemelsnaam maar weer voor den ouden prjjs en bederf de menschen op myu groote klasse van niet-bezitters die niets len voorleggen. dan hun arbeidskracht aan de werkgevers M. d. V. Ook aangaande de school- kunnen aanbieden in ruil voor een zeker geldregeling zou ik een opmerking willen loon. Kan nu door de ondernemers geen maken. of geen voldoende winst worden behaald, Het komt mij voor, dat wij met de dan wordt het werk ingekrompen of ge- heffing van schoolgelden niet op den goe- heel stilgelegd. En als gevolg daarvan den weg zijn. Eerstens acht ik het in armoede en ontbering voor de arbeiders, de verordening vastgestelde bedrag waar- Nu meenen wij, dat het ook tot de beneden geen schoolgeld is verschuldigd sociale taak der gemeentebesturen be-te laag. Telkens bereiken ons verzoeken hoort, maatregelen te nemen om de ge- waarin ontheffing tot het betalen van omslag progressief te maken en noodigen daartoe B. en W. uit om hiervoor met de noodige voorstellen bij den raad te komen. De heer Hooijkaas zou gaarne eenige algemeene beschouwingen willen wijden aan de gemeentebegrooting, doch wil eerst dank brengen aan den Voorzitter voor de verstrekte inlichtingen, Spr. ver volgt Mijnheer de Voorzitter 1 Bij den aanvang dezer vierjarige zittings periode van den Raad, zal ik by de al gemeene beschouwingen eenigszins uit voeriger verschillende zaken moeten be spreken dan anders het geval was. Dit lijkt mij gewenscht. De begrooting toch is niet alleen een verzameling van ont vangst- en uitgaafposten, maar ook is hierin een aanwijzing te zien in welke richting onze gemeente wordt bestuurd. Ik moet dan beginnen met te consta- teeren dat van het gaan in democratische richting zeer weinig valt te bespeuren. Ik behoef slechts te wijzen op de werke loosheidvoorziening. Het wil mij toe schijnen dat hier aan het verschijnsel der werkloosheid niet voldoende aandacht wordt geschonken. De werkloosheid is een verschijnsel dat vast zit aan de ka pitalistische productie wijze. In het ka pitalistische stelsel is de productie de voortbrenging slechts gericht op het ma ken van winst, van zoo groot mogelijke winst. De productie is dus niet gericht op de voorziening in de behoefte aller menschen, zooals wij sociaal democraten dit willen omdat de grond en de pro ductiemiddelen in handen zijn van een kleine klasse, waar tegenover staat de bureau dan ook verder de lucht zooveel als je wilt. Zonder dat zal de duivel ze toch wel halenWant dat zeg ik je ik heb er genoeg van meer dan genoeg !c Maar in hemelsnaam, vader Leopard, wat is u dan toch overkomen, dat u van daag zoo geheel uit uw humeur bent Hebt u soms bij uw ambtelijke werkzaam heden de een of andere ergernis gehad •Of ik ergernis gehad heb ik een deurwaarder Nu, men kan toch wel zien, dat je nog een echte leek bent, om dat je zulk een vraag kunt stellen. Kun je je voorstellen, boe bet een eerljjk man te moede is, die buiten zyn schuld gehaat en gevreesd wordt, alsof hij de slechtste en onbarmhartigste kerel ter wereld was? Ik heb als onderofficier en later als wacht meester by de dragonders drie oorlogen meegemaakt en toen heb ik toch waar achtig heel wat te zien gekregen, waarby je hart baast zou stilstaan. Maar daar gold de spreuk leer om leer en de eene vyand staat daar tegenover den andere 1 Maar wat ik nu dag in dag uit moet doen is duizendmaal erger. Want de meDSCben, bij wie ik met myn actetasch en met myn blauwe zegels in huis val als de wreede verstoorder van hun geluk, hebben mij nooit een stroo breed in den weg gelegd en bet is op mijn woord een ellendig ge voel, als je zoo de deur binnenkomt en alle gezichten bleek ziet worden, alsof je op den voet gevolgd wordt door een ioger van geesten. Alt scbryver op de griffis heb ik van dat alles niets geweten en ik volgen der werkloosheid voor de arbeiders zooveel mogelijk te verzachten. En in de eerste plaats zou het de plicht moeten zijn van hen die het kapitalistische stelsel aanhangen en verdedigen om in deze de helpende hand te bieden. Straks bij de behandeling der begrooting, komen wij nog wel op deze zaak terug. M. d. V. Thans kom ik tot een ander belangrijk punt, n.l. het woningvraagstuk. Ten opzichte hiervan is door de gemeente nog niets gedaan. Voor het opruimen van krotten en het bouwen van arbeiders woningen is nog geen sprake. In dit verband zou ik de vraag willen stellen, of B. en W. kennis hebben genomen van een, ik meen door den Minister van B. Z., tot de gemeentebesturen gerichtte circulaire waarin een bijdrage wordt toe gezegd voor het opruimen van krotten en het bouwen van behoorlijke arbeiders woningen. Zoo ja, is het dan niet mo gelijk, althans iets in deze richting te doen. In elk geval is, naar onze mee ning, het vraagstuk der volkshuisvesting een zaak die onze volle aandacht verdient Ook in dit opzicht heeft de gemeente een taak te vervullen. Ook zou ik, M. d. V., nog een enke woord willen zeggen over de gemeente lijke inkomstenbelasting. Hierbij heb ik het genoegen, te kunnen constateeren dat in de heffing dezer belasting in verge lijking met vroeger, thans meer billijkheid schoolgeld wordt gevraagd. Bovendien wordt schoolgeld geheven van kinderen wier ouders niet in de be lasting zijn aangeslagen, terwijl in de verordening staat, dat als grondslag voor de schoolgeldheffing dient het kohier der inkomstenbelasting. Ook moet bet eenige mate bevreemding wekken, dat alleen op de bijz. school kinderen worden aange troffen, voor wie geen schoolgeld wordt betaald. Volgens het laatst verschenen gemeenteverslag waren er dit 13. Vandaar dat wij hebben gemeend, een voorstel bij den Raad te moeten indienen om te komen tot een o. i. billijke school geldheffing. Verder zij het mij vergund, M. d. V., er op te wijzen, dat dezerzijds herhaalde malen is voorgesteld een bedrag te vo- teeren voor schoolkleeding, alsook om sub sidie te verleenen voor de reizende bi bliotheek, voor schoolreisjes, enzf Deze voorstellen werden steeds afgewezen. Het zijn slechts kleinigheden, doch het bewijst, dat de meerderheid in onzen raad nog steeds zeer conservatief gezind is. Van deze gezindheid getuigde ook het indertijd door den raad genomen besluit tot af schaffing van het vervolgonderwijs, dat evenwel door het optreden van Ged. Staten en in hoogste instantie door de Kroon werd te niet gedaan. Hieruit bleek wel zeer sterk de geringe waardeering van de raadsmeerderheid, voor een zoo be en rechtvaardigheid wordt betracht. Al langrijke zaak als het volksonderwijs, moge nu nog van alle inkomens een ge- Ook de laatst aangebrachte wijziging lijk percentage worden geheven, het heffen in de politieverordening, naar aanleiding daarnaast van 100 opcenten op de Rijks inkomstenbelasting moet toch als een ver betering worden beschouwd. Wij meenen echter, dat nog een stap verder in deze richting moet worden gedaan en wel door het invoeren van een progressief tarief. Wij hebben daarom de volgende motie ingediend De Raad, van oordeel dat den hoof delijken omslag in deze gemeente pro gressief behoort te worden geheven en van de door den Burgemeester verleende vergunning tot het plaatsen van een draai molen, ademt een zeer engen en conser vatieven geest. Dat die eene misstap, die hun inziens de burgemeester beging, reden gaf om deze bevoegdheid in zekeren zin te ontnemen, teekent toch wel de merk waardige mentaliteit welke slechts beerscht bij de meerderheid der raadsleden. M. d. V. Uit het hier aangevoerde mag worden geconcludeerd, dat het meest dat hierbij zoo ver dient te worden ge- bekrompen conservatisme, hier in den gaan, als artikel 243e der gemeentewet raad nog steeds den toon aangeeft. En toelaat, noodigt B. en W. uit, de daartoe noodige voorstellen aan den Raad te wil- NAAR MAAT. EN tegen scherp concnrreerende prijzen. BELEEFD AANBEVELEND. wou, dat ze me daar maar gelaten hadden met myn klein inkomen en myn tevreden hart. Men kan nu wel gemakkelijk zeggen, dat de meesteo van hen, die ik een bezoek breng, heelemaal geen medelyden verdienen, omdat het lichtzinnige schuldenmakers zyn, die zich hun ongeluk zelf bereid hebben. Maar het is toch heel wat anders, of men in zijn warme kamer achter een kop koffie het exploit in elkaar zet, of dat men de ellende van aangezicht tot aangezicht aan schouwt en zijn plicht moet vervullen, ondanks smeekbeden en tranen, ondanks wanhoop, ziekte eu nood.c Maar vader Leopard, u wordt bepaald c De duivel moge me halen, maar wat te veel is, is te veel Ik zou je uit myn practijk geschiedenissen kunnen vertellen geschiedenissen die een steen zouden doen jammeren en ik lieg niet, als ik zeg, dat ik nog geen enkel aangenaam uurtje heb meegemaakt in deze verwenschte be trekking. Gouden bergen zou het my op leveren 1 Want eer ik by een arme vrouw het laatste ellendige stuk weghaal, eer enfin, ik wil er verder niet over praten want ik heb van de vrouwen hier in huis al genoeg verwijten daarover moeten hoo- ren 1 Maar ik zeg nogmaals Ik heb er genoeg van en ik houd het niet lang meer uit, als ik niet zelf tot den bedelstaf wil komen door dit z.g. winstgevend bedrijf.c Ja, dan moet u wel van de nood een deugd maken. •Vandaag is me weer zoo'n zaak over komen uitzetting wegens achterstallige kom ik tot de vraagzal de komende vierjarige periode verandering brengen Hierbij kom ik van zelf tot een korte beschouwing over de dit jaar gehouden raadsverkiezing en de daarna gevolgde wethoudersbenoeming. Het verheugende voor ons, bij deze raadsverkiezing, was het feit dat ons stemmental van 52 in 1923 steeg tot 102 in 1927, met het gevolg, dat thans 2 vertegenwoordigers der Sociaal Democratische Arbeiderspartij de raadszaal zijn binnengetreden, Het groote aantal kiezers dat zich aan onze zijde schaarde, is een bewijs dat de voor- oordeelen, die men hier voorheen tegen onze partij had, langzamerhand gaan ver dwijnen. Wij mogen daarom hopen en vertrouwen, dat in de toekomst ook hier de arbeiders en allen die lijden onder de maatschappelijke wanverhoudingen tot het besef en het inzicht zullen komen, huurde huiseigenaar is een van de aller ergste, inwendig en uitwendig zoo taai als leer en daarbij een piepjong ventje. Achter op een binnenplaats op de vierde verdieping huisden de arme bewoners. Een steen drukker, die door zyn werk een borstkwaal heeft opgeloopen en die nauweljjks nog kan kruipen. Daarby een teer, zwak vrouwtje en vijf levendige kinderen 1 Als ze op straat gezet worden, gaan ze alle maal onherroepelijk te gronde. Enfin, het was natuurlyk myn plicht geweest dat te doen maar ik kon het niet over mijn hart verkrijgen en ik ging naar den huis eigenaar Irmich heet hjj en deed een goed woordje voor dje arme menschen. Je had eens moeten zien, hoe dat kereltje me aangaapte met zijn schelvischoogen, alsof ik een wonderdier was. Toen ik zoo tegenover den man stond, had ik geen andere wensch dan nog eenmaal gedurende vierentwintig uur onderofficier te wezen en dat ik hem onder mijn commando had als recruutWeliswaar was het ventje veel te min geweest om 's keizers wapen rok te dragen I Enfia, eindelijk liet hij zich tot een edelmoedige daad overhalen. Nog een vol etmaal wilde hij wachten en als dan de huur betaald was met alle kosten en interesten, dan konden zjj wat hem betreft nog tot den volgenden termyn blijven wonen. Vyftien daalders bedraagt de heele achterstand, als ik mijn eigea kosten niet meereken. (Wjordt vervolgd.) ROMAN VAN ■m.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 6