Derde Blad No. 4757 Vrijdao 4 NovemOsr Jan Geertzen, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Il kinderrubriek. Kantongerecht Heusden Parijsche Jlodebrieven Parlementair Overzicht. Rechtzaken. mMwmwww® Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Bevrijd n van die rugpijn UITSPRAAK 21 OCT. 1927. Invaliditeitswet. A. G. v, G. Dussen, 45 X f 2 of 45 X 1 (1-L. P. L. W'dam, 13 X 1 0.50 of 13 X 1 d. J. v. d. L. DeWerkeD c.a., 36 X f 0 50 of 36 X 1 d. Wet midd. v. vervoer. W. G. v. W. Genderen, f 5 of 3 d. Scheepv. regl. Th. W. J. A'dam, 2X f 5 of 2 X 3 d. H. v. d. Z. zwervende, f 10 of 5 d.A. V. W'chem, f5 of 3 d. Stierenregl. W. M. Wijk, f 1 of ld.; B. C. v. A. W'chem, fl of 1 d. Gem.verord. H. D. Vlissingen, f 3 of 2 d. J. H. A'dam, f 15 of 10 d. T. d. R. A'dam, f 15 of 10 d. M. en R. wet. J. P. B. Nieuwkuik, f5 of 3 d.A. B. N. Made, f7 50 of 5 d.A. d. B. Almkerk, f 5 of 3 d. Prov. wegenregl, J. C. V. W'dam, f 1 of 1 d. 460 Sr. J. v. T. Sleeuwijk, f 3 of 2 d. A, d. H. Sleeuwijk f 3 of 2 d. 427 Sr. J. B. Almkerk, f 3 of 2 d. 453 Sr. J. S. W'hem, f 5 of 3 d. Rjjw. z. licht. B. v. d. W. Almkerk, e. a., ieder f 3 of 2 d. Voert. z. licht. N. D. Sleeuwijk, f3 of 2 d. Rijw. z. licht -j- 134 Sr. P. S. T. Veen, f 3 of 2 d. -j- f 10 of 5 d. 314 Sr. L. S. Nederhemert, f 3 of 1 week T. S. De Tweede Kamer op haar praat stoel. De steun aan de Robaver. Financieele verslechtering voor het|ver- lofspersoneel der landmacht. De Hoogen Raad van Arbeid wettelijk ge regeld. Het Indische vraagstuk. 's Gravenhage, 27 October. De Tweede Kamer heeft alle sluizen der welsprekendheid opengezet en door dien golfstroom van woorden moeten we ons met forsche slagen heen slaan. Welaan dan, daar hadden we bijv. het wetsontwerp voor memoriepost voor «Financiën,* waardoor aan de garantie voor de Nederl. Bank ten behoeve van de Rotterd. Bank een wetteljjke basis werd gegeven. Er was nogal tegen kanting van s d. zijde (het wetsontwerp werd met 57 tegen 23 stemmen aangenomen) en de heer Vliegen (s.d.) hnalde de Robaver historie op en sprak harde woorden, verweet gebrek aan openbaarheid eoz. De heer Oad richtte zich vooral tegen het feit, dat door deze gevraagde goedkeuring van de Kamer, drie jaar nadat de regeering de stappen deed werd aangetoond, dat de term «onder voorbehoud van goedkeuring door de Kamers,c een onding was. Waarmee de minister het natuurlijk niet eens was. En over die gevraagde openbaarheid, merkte de minister op, dat zulks verschrikkelijke gevolgen gehad zou hebben, omdat een ai- geheele instorting vaB de Robaver, de Nat. Bankver. zou hebben meegesleept en daarmee in totaal 640 fabrieken met 400.000 arbei ders. Daarom was het een nationaal belang, de Robaver te redden. Dan keurde de Kamer met 48 tegeB 36 stemmen (s.d., 12 r.k., Arts. en 1 comm.) de wetswijziging goed, waarbjj de mogelijk heid werd geschapen tot afwijking voor het reservepersoneel van de bezoldiging die voor het beroepspersoneel (bij de laodmacht) geldt. De bedoeling was natourlyk, de vergoeding «oor het reservepersoneel te kannen verlagen. Op grond van de overweging o.a., dat ver lofsofficieren dikwijls tijdens hun diensttijd hun burgerinkomen behouden. Voorts was er de wettelijke regeling van den Hoogen Raad van Arbeid, die in 1919 by Kon. Besl. werd ingesteld. Het verschil zou dan zijo, dat de minister niet beslist voorzitter zou behoeven zijn van den Raad, omdat de raad zjjc eigen voorzitter zou kiezen, verder dat de Raad voortaan ook eigener beweging de hoofden van departementen van algemeen bestuur zou kunnen adviseeren, terwijl het maximum der leden op 60 (vroe ger 48) zou worden gebracht. Er werd zwaar over het nut van den Raad gepraat. De heer Bierema was radicaal, wilde hem maar heelemaal opbellen. Anderen toonden zich ook niet erg gecharmeerd van den Raad. Maar de minister verklaarde toch, dat hjj de beide laatste jaren zeer waardevolle ad viezen van dit college had ontvangen. En was het met den heer Kortenhorst eens, dat het in de practjjk moest uitgroeien. De heer Veraait (r.k.) stelde bij amendement voor achter het woord «Arbeid* telkens te lezen «Handel en Nijverheid*. Maar dat zou het heele karakter van den Raad ver anderen en daarom stelde de voorzitter voor, dit amendement ontoelaatbaar te verklaren, hetgeen de kamer deed, met 42 tegen 29 stemmen. De heer Kortenhorst wilde den ambtenaren in den Raad alleen raad gevende stem geven en dus het stemrecht ontnemen. Maar daarvan wilde de minister niet hooren (en de Kamer, met 54 tegen 14 stemmen ook niet), een eenmaal gegeven recht kan men lastig weer afnemen. Zoodat er van alle amendementen niets overbleef. Door de lang aangekondigde interpellatie De Visser (comm.) over de vervolging en massa-interneering van communisten in Indië kwam bet Indische probleem weer op het tapijt. Eerst even kibbelen over den spreek tijd. De voorzitter bood één uur. Meneer de Visser wilde «onbeperkt*. Ben je van Lotje, kon men den voorzitter hooren denken, en bij bleef op zjjn stuk staan, één uur. Doe er nog een uur bij, dong meneer de Visser. Maar de Voorzitter was «steenharde en het bleef op één uur. Maar niet, dan nadat de Kamer zich aldus met 42 tegen 19 stemmen had uitgesproken. De inter pellatie zelféén lange aanklacht tegen bet Nederlandsch gezag in Indië. De relletjes- makers zyn alle onschuldige lammereB. Toch zijn er feiteD, die door den heer de Visser genoemd worden, die, ontdaan van MlJNHARDT's Hoofdpijn Tabletten 60 ct Laveer Tabletten 60 ct Zenuw Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. de Moskousche «jusc, de aandacht van vele leden, zelfs van stellige tegenvoeters van den interpellant bezig hielden. Hij bestreed dat de onlusten aan «het eigen Indische volksleven vreemd* zouden zijn (Troonrede). Dat alle opstandigheid van het Indische volk van buiten af aangekweekt zou zijn, was onjuist. Sinds 1816 zijn er 69 opstanden geweest. De regeering zeide, baar cultureele welvaart8politiek te willen voortzetten, d.w.z. de politiek van parasieten op het Indische volk. Drie eeuwen lang had de Neder- landsche regeering een moord- en roof- politiek in Indië gevolgd. En toen de voor zitter den vurigen communist meedeelde, dat hjj dergelijke uitdrukkingen niet kon toelaten, noodigde deze den voorzitter uit, naar het Rijksmusum te gaan te Amsterdam waar hem de geroofde schatten zouden toe- glinsteren. Er was wel degelyk een economische ondergrond voor de onlusten, betoogde hij verder. De oorzaak was de koloniale over- heersching en de daarmee gepaard gaande misbruiken. Indië dreigde aan weergalooze corruptie ten onder te gaan. In zijn vragen wilde spr. de regeering o.a. uitnoodigen het oordeel uit te spreken, dat oogenblik- kelijk als strafmaatregelen moesten inge trokken en om een commissie van onder zoek in te stellen. Minister Koningsberger was kort in zijn antwoord. Het regeerings- onderzoek had onomstootelijk vastgesteld, dat de onluste in eerste instantie waren toe te schryven aan communistische actie, gedeeltelijk afkomstig uit het verre Oosten, Rusland en Indië zelf. Tegen betaling of door voorspiegeling van belastingvrijdom verschafte men zich een kring medewerkers uit de onderste lagen der Indische maatschappy. De aan stokers bleven buiten schot. De anderen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen of ter dood. Geïnterneerd werden zjj, die niet voor den rechter konden worden ge bracht, doch zelf toegaven, de communistische beginselen te zyn toegedaan. Van vergis singen der justitieele autoriteiten by de veroordeelingen was geen sprake. En voor een commissie van onderzoek voelde de regeering niets. Dan kwamen de andere tongen los. De heer Cramer (s.d.) hield een gematigd, doch zeer lang betoog, waarbij hy wilde aantonen, dat de communisten wel het vuurtje hadden aangestookt, maar dat toch de oorzaak moest gezocht worden in de «economische toestand* der bevolking. Hjj wenschte bij motie een commissie van onderzoek naar alle interneeringen. De heer Joekes (v.d.) voegde aan de economische oorzaken nog de geforceerde evolutie toe, waarin Indië zich bevindt. En achtte de intteineeringen te overhaast. Maar de heer Fortuijn (v. b.) zei, dat men dien noodmaatregel in den toen bestaanden maat- schappeljjken nood wel heel snel moest toepassen. De democratische afgevaardigden werden bestreden o.a. door de heeren Bjjleveld, van Boetzelaar, enz. De heer Rijckevorsel (r.k.) voelde wel voor een commissie van onderzoek naar de juistheid van de feiten, door den interpel lant genoemd. POLITICUS. DE TIEN GEBODEN VOOR AUTOMOBILIST EN FIETSER De meest voorkomende veranderingen voor het publiek, in verband met de in voering der Motor- en Rjjwielwet op 1 November a.s., zijn de volgende Een motorrijtuig op meer dan 2 wielen, dat zich tusschen een half uur na zons ondergang en een half uur voor zons opgang op den weg bevindt, moet voor zien zjjn van tenminste twee aan weerszij den van het rjjtuig aangebrachte lantaarns, die voorwaarts een helder wit licht uit stralen. Aan de linkerachlerzjjde van een lantaarn, die achterwaarts een rood licht uitstraalt. (Hieronder vallen dus ook mo toren met zijspan). Verboden is het een verlichting te bezi gen, die verwarring zou kunnen stichten. Een motorrijtuig op 2 wielen moet aan de achterzijde voorzien zijn van eeu lan taarn, of van een verticaal geplaatsten re flector, die achterwaarts een rood licht uit straalt of bjj beschjjning de daarop vallen de lichtstralen rood terugkaatst (op den weg, na zonsondergang.). Motorrjjtuigen rijdende baiten de be bouwde kom met een snelheid van 2040 K.M. per uur, moeten den weg vooruit be lichten 25 M.voor 40 K M. en meer tot op minstens 100 M. voor het rjjtuig. Stilstaan met verblinder.de lichten is ver boden. Bij bet tegenkomen van een ander ry of voertuig, motorrijtuig, rjjwiel, rjj- of trekdier of vee, op 400 M. afstand de ver blindende verlichting temperen totdat ge passeerd is. In iedere bebouwde kom is het thans verboden, verblindende verlichting te be zigen. (Thans niet meer stedelijk.) Motorrijtuigen moeten voorzien zijn van een behoorljjke geluiddempende inrichting. (Geldt thans voor iedere gemeente.) Motorrjjtuigen moeten voorzien zijn van een spiegel, tenzjj de bestuurder een zit plaats inneemt, waardoor hy het links achterliggende weggedeelte kan overzien. Een rijwiel moet voorzien zijn van, be halve de verlichting aan de voorzijde, een achterwaarts aangebrachte reflector, die een rood licht uitstraalt door beschijning. Rjj- en voertuigen moeten voorzien zijn van behalve de voorgeschreven verlichting aan de voorzjjde, een reflector aan de achterzijde, die door beschijning een rood licht uitstraalt. KINDERRECHTER TE 's BOSCH. Uitspraken. F. v. G. te Waalwijk, vernieling, f 5. subs. 2 weken tuchtsch.F. S. te Waal wijk, vernieling, f 5.subs. 2 weken tucht school J. V. te Veen, art. 321 S., uit gesteld tot 8 Nov.J. V. en C. v. K. te Heusden, art. 300 S beiden f 15.subs. 14 dagen tuchtschool. RECHTBANK TIEL. J. W. K. te Zaltbommel, misdrijf art, 308 W. v. Str., f300.— if 30 d. h. o-4*1 I Bezoek van ouds bekend Hótel Café Bills rd Restaurant Uitspanning. St. Jaasstraat 10-12 '8 BOSCH Tel. Interc. 436 Reclamewagens speciaal tarief. ffiettwsblad Rugpijn waarschuwt u, dat uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt dan, dat gij een specifiek niermiddel dient te gebruiken om deze belangrijke levens organen te versterken. Waag u niet aan uitstel. Begin onmiddellijk Foster's Rug pijn Nieren Pillen te gebruiken. Dit middel kan aan de nieren nieuwe kracht geven, zorg dragen voor goede bloedzuivering, en rugpijn, blaasstoornissen, waterzuchti ge zwellingen, pijn in de spieren of ge wrichten, matheid, vermoeidheid, zenuw achtigheid, duizeligheid en urinestoornis- sen doen verdwijnen. Tal van mannen en vrouwen, die gedu rende de laatste 25 jaren leden aan nier kwalen en de pijnlijke verschijnselen daar van, getuigden, dat Foster's Pillen hun kracht en gezondheid herstelden. Aarzel niet. De werking van dit speci fieke middel is rechtstreeks op de nieren gericht, en als deze organen goed werken, wordt het bloed behoorlijk gezuiverd en krachtig. Daarom worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen dan ook algemeen aanbevo len tegen rheumatiek, lendepijn, ischias, rugpijn en andere ernstige gevolgen van nierzwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 32 Beste jongens en meisjes, De antwoorden op de raadsels van ver leden week zijn: 1. Panter panter. 2. Kees (Kous, Peer, Peel, Haas) 3. Eiken dag een draadje maakt een hemdsmouw in een jaar. De nieuwe raadsels zijn: Mijn geheel bestaat uit veertien let ters en noemt iets, waarvan zeker alle kinderen veel houden. 4 7 8 een boom!; 8 2 3 Vindt men in de keukeni* 1 5 4 7 >14 is ,een insect; 213 t,3 4 7 is een meisjesnaamj8 2 11 is een smalle weg; lPy 9 3 is niet dij<; 6 2 8 is een deel van het gezicht. 2. Ik ben mooi wit en ik smaak o, zoo goedKeert gij mij om, dan word 'k zoo zwart als roet. WIE BEN IK? Oom Karei. DE MEER DAN WONDERLIJKE HISTORIE VAN PETER TIJGER. In den tijd, waarvan ik je nu ga vertel len, leefde er in het rijk van den Koning der dieren, van Koning Leeuw dus, na tuurlijk ook een tijger. Maar die zag er toen heel anders uit dan nu, hoor O ja, heel anders! Hij had heelemaal niet van die zwarte streepen, ben je raar! Het was precies een hond, enNhij had pre cies dezelfde kleur als het zand. Als de tijger dus in den woestijn liep, kon je hem niet zien. Lag hij ergens in het zand te slapen, dan zag je niets van hem. En bo vendien liep hij altijd op sokken, zoodatje hem ook nooit kon hooren aankomen. In den tijd nu, dat deze wonderlijke ge schiedenis speelt, heerschte er groote op schudding in het rijk der dieren. Koning Leeuw was verschrikkelijk zenuwachtig en erg uit zijn humeur. Nu, dat was wel een beetje te begrijpen, want er waren den laatsten tijd erge rare dingen gebeurd. Je moet maar eens hooren. Op een goeden dag was koning Leeuw wat gaan wandelen. Hij liep op zijn ge mak het bosch in, terwijl hij een vroolijk leeuwenliedje zong, waarbij hij met zijn mooie pluimstaart den maat sloeg. Toen hij daar zoo wandelde, zag hij ergens een paar heele mooie vergeet-mij-niet-bloempjes staan. En, daar koning Leeuw erg veel van bloemen hield, ging hij erheen, om er even aan te ruiken. Maar niet zoodra had hij dat gedaan, of hij voelde een verschrik kelijk gekriebel in zijn neus en moest drie keer achter elkaar hard niezen. Stomver baasd kwam koning Leeuw nog eens met zijn neus bij de bloempjes en, sapperloot, weer moest hij njiezen, en nu wel vijf keer achter elkaar. Koning Leeuw werd er bang van. Maar het gekste van al kwam nog. Toen hij weer zijn hoofd naar den gTond boog, om aan die rare bloempjes te ruiken, waarvan hij zoo niezen moest, hoorde hij plotseliing een zacht gegrom, dat uit den grond scheen te komen. Grrr, grrr, gr, klonk het zacht, alsof ie mand onder den grond bezig was, een heele dikke boom door te zagen. Hiervan schrok koning Leeuw zoo erg, dat hij de beenen nam en als een haas zoo bang hard wegliep. Bleek van schrik kwam de ko ning der dieren in zijn paleis terug. Een paar dagen daarna gebeurde er weer iets anders. Koning Leeuw, die van schrik bijna niet slapen kon 's nachts, was overdag dikwijls erg sla perig. Daarom wandelde hij op zekeren dag een eindje den woestijn in, om daar een zacht plekje te zoeken, waar hij een oogje zou kunnen toedoen. Kijk, daar zag hij een aardig klein heuveltje. Wacht, dacht hij, daar zal ik gaan liggen, dan leg ik mijn hoofd op dat heuveltje, net als op een hoofdkussen. Zoo gezegd, zoo ge daan. Koning Leeuw ging liggen en even later dutte hij in. Plotseling schrikte hij echter wakker... door een onderaardsch gegrom, als toen hij aan de vergeet- mij-nietjes had geroken. Grrr, grr, gr! Hij draaide zijn hoofd om en... hatsjie!!! Jühatsjieü! nieste hij, want eensklaps voelde hij weer een verschrikkelijk gekribbel in zijn neus. Met een schreeuw van angst sprong koning leeuw op en rende naar huis. Nu, jelui kunt wel begrijpen, dat door al die geheimzinnige gebeurtenissen, koning Leeuw heelemaal van streek raakte. Hij wist niet meer wat hij beginnen moest en in een vergadering van eenige bevriende dieren uit zijn rijk, vertelde hij, wat er gebeurd was. De vrienden beloofden er over na te denken en hem zoo spoedig mogelijk raad te geven. Den volgenden morgen koning leeuw was nog n iet heelemaal aangekleed en was nog bezig zijn haren te kammen en zijn snor op te draaien werd er aan de poort van het paleis gebeld, door ie mand die koning Leeuw dringend spreken wilde. En even later, werd de vroege be zoeker in de slaapkamer van koning Leeuw gelaten, het was... De haas! (Wordt vervolgd.) GEKRUISTE JAPONNEN. Lang niet nieuw is dit soort van toilet ten, maar ze schijnen zoo in den smaak te vallen, dat ze hoe langer hoe meer ge dragen worden en men het model gebruikt zoowel voor de heel eenvoudige, daagsche toiletjes als voor de fijnste en elegantste bal- of gelegenheidsjaponnen, 't Valt dan ook niet te ontkennen dat japonnen van deze makelij de goede eigenschap bezit ten, mooi en siank te vallen en bijna iede re vrouw goed te staan. Fijne, soepele stoffen komen in deze modellen bijzon der goed tot hun recht. En in een eenvou dig stofje uitgevoerd biedt de japon volop gelegenheid, er een aardige, ongezochte garneering op aan te brengen, die het toiletje een beetje moet opfleuren hetzij een reverskraag langs de voorpanden (zoo als op onze feekening) van witte of ge kleurde zijde, batist, of andere stof, hetzij een banüborduursel, een reep gebloemde stof, een rij vergulde knoopjes, terwij! ook een vestje van afstekende kleur hier heel aardig kan doen. Bij avondjaponnen in dit genre wordt dikwijls op de linker heup een kolossale vlinderstrik aange bracht van dezelfde stof, met afhangende einden tot beneden den rokband. Dikwijls bevindt zich dan op den rechterschouder een kleine platte strik, eveneens met heel lange slippen. Een groote bloem ofbloem- bouquet, op den overslag aan de heup bevestigd, een mooie brillanten speld of gesp met gekleurde steenen zijn eveneens versieringen die voor dit toilet geëigend zijn. 'T MODERNE KAPSEL. Hoe de modieuze haardracht in den eerstvolgenden tijd zal zijn, blijft voor- loopig nog een groot vraagstuk. Zullen we de haren kort dagen of lang, stijl of gegolfd Ondanks de voorspellingen van éekende Parijsche kappers, die ons den terugkeer der lange haren aankondigen, kunnen we er op rekenen, dat het pagekapsel nog lan gen tijd in zwang zal blijven. Maar het kortgesneden jongenskopje heeft afgedaan. De Mode is ontegenzeg gelijk voor meer vrouwelijke coiffures, voor lossere kapseltjes met golven en krul len. Nu staan ook die gladde, wegge streken haren lang niet alle vrouwen goed en vooral de blondines moeten ermee op passen. Het Japansche kapseltje (niet dat de vrouwen, maar dat de kleine kin deren in Japan dragen) met z'n gladde ponny over het voorhoofd, zal haar dik wijls beter staan. Engelsche bakvisch- jes met haar jonge, ronde gezichtjes en roze wangetjes staat 't dikwijls snoezig Jongeme.'sjes en jeugdige vrouwen kunnen 't eveneens met succes dragen, oudere dames niet. 's Avonds, bij een meer gekleed japon- netje, geeft men dikwijls de voorkeur aan een losse wrong in den nek of een bos wilde krullen achter tegen het hoofd, waar bij dan de overige haren heel glad en strak zijn getrokken. Kan men dit kapsel niet van eigen haren maken, zoo pleegt men valsche vlechten en krullen te gebruiken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9