Tweede Blad HO. 4758 WDSDSdag 9 NOVBÉEr voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Oordeelt niet Parlementair Overzicht. Burgerlijke Stand. Ingezonden. BEHOORENDE BIJ HET De Kamer op haar praatstoel Ma- rineraa 1 De vrouwelijke griffier Over olie Aan den vooravond van het groote steekspelDe begrootings- debatten. 's Gravenhage, 3 November. Zooals te verwachten was, kwam de heer de Visser (comm.) ons by de interpellatie in zake de invallen en huiszoekingen bij Indonesiërs hier te lande vertellen, dat dit allen zeer brave lieden waren, die geer) greintje kwaad in den zin hadden. Hij diende een motie in betreffende maatregelen te treffen voor directe invryheidsstelling der Indische studenten. De heer Cramer (s.d.) wilde ook protesteeren tegen hun vasthouding en zijn fractie stemde vóór de motie, die niettemin met 59 tegen 22 stemmen werd verworpen. Een vry onbenullig wetsontwerp, n.l. betreffende de instelling van een Marineraad voor onderzoek omtrent rampen en ongevallen overkomen aan Nederlandsche oorlogsvaar tuigen, hielp de Kamer op haar praatstoel en lokte langdradige betoogen uit. De voor naamste tegenstanders waren de heeren Knottenbelt (v.b.) die het college overbodig vond, omdat we toch de Raad voor de Scheepvaart hebben die z.g. •gemengde* gevallen volgens hem zou moeten blyven behandelen, reden waarom hy een amende ment in dien geest indiende en Brautigam die vond, dat men de tot nu toe gevolgde methode van een commissie, ad boe moest blyven volgen. De heer Oud ging met den heer Brautigam mee. De heer van Dyk (a.r.) vond eok niet veel goeds in het voorstel, terwijl de heer Heemskerk aanvankelijk iets voor het amendement-Knottenbelt scheen te voelen, waarop deze het, naar hij meende in den geest van den heer Heemskerk wy- zigde. Maar toen moest de beer Heemskerk er niets meer van weten. De Minister Lambooy wees er op, dat de Marine-raad geen recht zal spreken, maar alleen zal onderzoeken, terwijl de •gemengde* gevallen toch altijd nog door de koopvaardy-party voor den Raad voor de Scheepvaartz ou kunnen worden gebracht. In een zuiver rechts- linksche stemming werd het amendement Knottenbelt verworpen en het wetsontwerp aangenomen. Dan was er een wyziging van de pro vinciale wet, welke o.a. tot doel had, de vrouw benoembaar te maken tot griffier van de Staten, het interpellatierecht van de Provinciale Staten jegens Gedeputeerden, aangaande hun toezicht op de gemeentebe sturen, te schrappen, enz. Twee kampvechters waren er voor de twee voornaamste punten. Terwijl er vele leden waren, die de benoembaarheid van de vrouw sympathiek vonden, trok de heer Beumer (a.r.) er tegen van leer. Hij was alleen bereid mede te werken tot het open stellen van eenig ambt tot vroüwen, wanneer er een regel komt, waarbij ontslag bij huwe- lyk geboden wordt. De heer van der Waer- den was sterk tegen het schrappen van het interpellatie-recht. Het recht kon niet wor den gemist. De Minister meende, dat de opheffing eigenlijk voortvloeide uit de jongste Grondwetherziening, en vele leden deelden deze opinie. Maar de heer van Aalten diende toch amendement in, om het inter pellatierecht te behouden. Deze poging slaagde evenwel niet en het amendement werd verworpen met 47 tegen 32 stemmen (democraten). De benoembaarheid der vrouw werd goedgekeurd met 50 tegen 32 stemmen waarna het heele ontwerp werd aanvaard met 42 tegen 37 stemmen. Volledigheids halve dient nog opgemerkt, dat de heer Bulten (r.k.) zyn stem tegen de benoembaar heid motiveerde, omdat by alle andere voor IN AMSTERDAM IS WAT TE ZIEN. de vrouw opengestelde betrekkingen ontslag lij huwelyk is voorgeschreven en hier niet. Het Haringwetje, ter bescherming van den goeden naam van ons zeebanket werd r.b.s. aanvaard, evenals nog een aantal andere ontwerpen. Verd»r waren er nog, de verschillende «oliec-ontwerpen, wijziging van de wet Yan 5 Juli 1921 betr. oprichtiog van de Ned. lnd. Aardolie Mij., nadere verhooging van het le hoofdstuk der begrooting van uitgaven van Ned. Indië 1921, wijziging van het le hoofdstuk der middelen van de begrooting voor Ned.Indië 1927. De uitgifte van terreinen aan de Kolo niale Petroleum Mij. dochteronderneming van de Standard Oil, gaf heel wat stof tot pralen. Groot was de tegenstand van de Kamer niet. Deze kwam uitsluitend van links. De heer Cramer (s.d.) voornaamste woordvoerder wilde over het algemeen staatsexploitatie. En in het bijzonder deze zaak had men door exploitatie beter moeten voorbereiden. Maar vele andere sprekers meenden, dat de Staat dit risico niet mocht netren, omdat een goede explpitatie veel te groot risico oplevert. Voor een gemengd bedrijf voelde men ook niet, omdat we hier te doen hebben met een buitenlandsche onderneming in een Nederlandsch kleed. Minister Koningsberger zette uiteen, dat er haast moest worden gemaakt met de ontginning van den bodem rijkdom van Indië. Petroleum was heel ongeschikt voor Staatsexploitatie, omdat dit product reeds ver»trust« is tusschen twee wereldconcerns (Royal Dutch en Standard Oil), terwijl het verder een zeer gecompli ceerd bedrijf is. En zou men de zaak in zijn geheel beschouwen, dan zou er geld verloren zijn aan de Indische Olie. By het tweede ontwerp, aangaance uitbreiding van de werkingsfeer der Ned.-Indische Aardolie Maatschappij de Djambi-terreinen verzette de heer v. d. Waerden zich tegen uitgifte van verdere terreinen aan deze Maatschappij, die een kindje is van de Koninklyke, omdat dit onze laatste reserve van zware olie in Indië was, die heel ge makkelijk te exploiteeren was, en waarvoor de regeering zelf reeds een millioen had gespendeerd voor exploitatiewerkzaamheden. Anderen wezen er op, dat ondanks dat millioen, er nog niets gevonden was. En het slot van het lied was, dat de voor stellen betreffende de Koloniale Petroleum- Maatschappij z, h. s. werden aangenomen, terwyl de andere olie-overeenkomsten als mede de begrooting8wijzigingen met 51 tegen 29 stemmen werden aangenomen. Toen ging de Kamer voor een poosje vacantie nemen, tot 8 November. Maar dat was vreculer, poer mieux sauter*, om zich voor te bereiden voor den grooten Kamerveldslag De begrooting I Vóór Kerst mis wilde de Voorzitter daarmede gereed komen. Hij deelde de rantsoenen voor de spreektyden bij de algemeene beschouwin gen vast uit, waarna de Kamer naar huis ging, om te probeeren, zooveel mogelyk te speechen, in zoo kort mogelyken tijd. Wie weet, wat een wedstrijd in snelsprekerij dat zal worden. Politicus. Jawel, buvrouw, en in 't Rijksmuseum hebbe se ons twee schedels van Jacoba van Beieren laten sien, één van toen ze 16 jaar was, en één van toen ze 40 jaar was HEUSDEN. Geboren: Clasina Maria, d. van A. C. Kuijpers en A. Th. van Hooff Johannes Hendrikus, z. van H. W. van Veggel en M. S. Mooijekind Johannes Roeland, z. van R. J. Smits en M. van den Hooven. Getrouwd: Willem Hoogendoorn, 23 j., met Aiida Adrians van Oever, 24 j. ANDEL over Oct. Getrouwd: A. Roza, 29 j. met G. W. Verdoorn, 25 j.C. van Tilborg, 29 j. met J. G. Schouten 24 j. Overleden: Hendrika van de We tering 52 j. wed. van O. Bouman Adriana Resoort 72 j. echtg. van T. Roza. POEDEROIJEN. Getrouwd: J. H. Rüger 30 j. en met J. G. E. Goris 23 j.M. Baks 28 j. met P. Loef 25 j. Overleden: J. A. Eijsackers 26 j. NEDERHEMERT over Oct. Geboren: Gerrit R., z. v. G. Roo- men en M. M. Schaap Willemina A., d. v. A, G. Krielaart en W. Smits. Getrouwd: C. Verheij 35 j. met E. v. d. Zalm 21 j.J. L. Baan 24 j. met J, H. van Aalst 23 jaar. Overleden: E. G. Verhey 9 j. F. C. van de Laar 39 j. echtge. van P. van den Oever. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Pieter A., i. v. G. Ver schoor en F. Stout. Getrouwd: P. van Drunen 28 j. met A. F. Doiser 22 j. Overleden: A. Verschoor 57 j. N. van Aken 73 j. weduwe van Gerrit Lakerveld Anna Bras 32 j. eebtgenoote van C. van Pelt. BRAKEL over Oct. Geboren: Berend H., z. v. A. van Zanten en J. Fukkiok Frans, z. van W. van Leeuwen en G. A. H. Macleanen Bart, z. v. C. Pelle en A. van der Lin den Anneke, d. van S. Ermstrang en A. Brienen. Getrouwd: E. van der Ven, 25 j. en W. J. Ermstrang 19 j.A. M. Ermstrang 20 j. ea A. J. Versteeg 17 j. ALMKERK over Oct. Geboren: Jenneke C., d. v. P. H. Pruijsen en G. v. Drunen Willem J. z. v. W. Schmidt en W. d. HornJohanna, d. v. G. v. Burgel en J. v. Herwijnen Jacoba, d. v. W. Duizer en W. Schoen makers Willemina J., F. Romijn en J. v. Burgel Aagje, d. v. J. A. v. Breugel en J. Pruysen Cornelis, z. v. II. v. d. Pyl en A. v. Krimpen Adriana, d. v. P. Rombout en A. v. BreugelArie M., z. v. M. v. d. Stelt en E. H. v. d. Schuit Cornelis, z. v. A. v. d. Stelt en D. Ippel Maria C., d. v. P. v. d. Wiel en L. de Graaff. Ondertrouwd: P. A. Westerla- ken 20 j. met A. v. d. Wal 20 j. Getrouwd: P. R. v. Andel 23 j. met P. de Graaff 19 j. Overleden: G. de Vries, 4 maanden z. v. G. de Vries en T. OkmaC. K. de Graaf 4 maanden d. v. W. H. de Graaf en A. KantR. v. d. Plas 77 j. echtgenoote van J. ScheurwaterG. v. Elzelingen 19 j. echtgenoote van de Hoog W. Middelkoop 80 j. wed. G. Koekkoek C. A. van der Esch 56 j. echtgenoote van G. v. Steeis. WIJK c. a. over Sep. en Oct. Geboren: Arie, z. v. D. Bouman en J. Wijlen Antonia, d. v. A. D. Noor loos en E. P. Mans Adrianus, z. v. A. Vos en J. Hoeflaken Marius, z. v. K. Donkersloot en J. van Son Antonia W., d. v. W. v. Bergeyk Cornelia, d. v. P. de Waal en G. Colyn Pieternella, d. v. M. Timmermans en P. van der Pol Bas- tiaan z. v. B. Bouman en P. Millenaar Cornelis N., z. v. G. van der Maaden en M. Sparling Arie z. v. M. van Esch en M. de Ruyter. Getrouwd: P. Poorter 24 j. met G. van Heiden 29 j.H. Verbeek 24 j. met A. M. v. Kaijk 22 j. O v e r 1 e d en G. v. Doveren, 60 j. echtgen. van J. van Bergeyk L. P. Schou ten 14 j.H. van Rossum 33 j, eebtg- van J. van Alphen. WASPIK. Geboren: Catharina C. T., d. v. A. C. Kemmeren en M. E. Schaapsmeer ders Gerardus H., z. v. A. Neijssen en A. H. Verschuren Pieter, zoon van J. T. van Vugt en J. QuirijnsLambertus R. A. z. v. M. C. J. Berkelmans en J. M. van Dongen J. M. z. van C. de Hond en J. Tabbers. Levenloos aangegeven 2. Getrouwd: A. Lauwrier 31 j. en L. G. de Vos 28 j,W. v. Hert weduw naar van C. G. van Rooij 33 j. en H. Smits 36 j. Adrianus C. van der Kuijp 25 j. en M. J. A. Akkerman 19 j.C. A. van Loon 27 j. en G. A. M. Verschu- re 25 j. Overleden: P. S. Verduijn 18 j. M. J. Oomens weduwe van M. J. van der Ka 82 j.T. M. Smits 3 j.M. J. Ver- bunt echtgen. van C. J. Kamp 48 j. WOUDRICHEM. Geboren: Wouter z. v. A. v. Dijk en M. Kant Pieter H. A, z. van P. van Krieken en J. D. Boei. Getrouwd: G. J. van Vugt 18 j. met M. A. den Tek 17 j. Overleden: I. D. Versteeg 86 j. echtgen. v. T. v. Oudheusden C. P. Ver zijl 72 j. weduwe v. G. BorgA. C. Vink. 8 mnd. DE MUZIKALE ORGELDRAAIER. Heb ik je niet gezegd om hier niet meer te komen spelen Jawel, maar de acoustiek is hier zoo goed.c aan den lezer presenteert, zooals we allen weten,... >Batavus Droogstoppel Make laar in Koffie, Lauriergracht No. 37 Amsterdam...* Het was mooi, heel mooi f En tot slot nog een prachtig gedeelte De angstige Droom*, uit één van Heyer- mans' overbekende »Falklandjes«. Het was een waardig slot van deze prachtige avond en er werd dan ook weer luid ge- applaudiseerd. Deze eerste Nutsavond is goed geslaagd. Zoo iets moesten we iedere week hebben, maar dat zal wel een onbe reikbaar ideaal blijven 1 HENK A. WOLTERS Wijk, 2 Nov. 1927. Nutsavond te Heusden. De voor Radio-vrienden wélbekende Haarlemsche Declamator Willem van Ca- pellen beeft ons op de Nutsavond van Woensdag 2 November eeDige uren van heerlyk kunstgenot bezorgd. Volkomen beheerscht was zyn voordracht en toch, prettig-los. Het eerste nummer van zijn program was het slotgedeelte uit Herman Heyermans' tooneelstuk »Ahasveros«. In 't kort vertelde de spreker 't ontstaan van dit drama. Heyermans had een too neelstuk geschreven, z'n eersteling. Eo dit werd door de tooneelcritiek zeer slecht ontvangen. En Heyermans wist wel, dat het met een eventueel volgend, van zyn hand verschijnend tooneelwerk, evenzoo zou gaan. En nu liet hij er de heeren- tooneelcritici lekkertjes inloopen. En wel door een anoniem dramaAhasveros* te laten opvoeren. Dit heette te zyn de vertaling van een Russisch tooneelstuk, waarvan de auteur onbekend was, en het behandelde de Russische Jodenvervolgingen... En... men roemde dit tooneelstuk om strijd I Wat liepen die tooneelrecensenten er in Toen maakte Heyermans zich zelf bekend als de ware auteur van 't stuk En ja, nu kon men toch slecht z'n oor deel terugnemen Op >Ahasveros< volgde •Ghetto*, en verder nog een heele reeks tooneelstukken. Het duurde echter nog vry lang, eer men Heyermans' wer ken de volle waardeering toekende, die ze vei dienden. De slotscène van »Ahasveros« nu werd op ontroerende wijze door den Declamator weergegeven. Hoe wist hy geregeld den juisten toon te treffen 1 Hoe beheerscht was zyn uitdrukking en hoe machtig zijn zeggingskracht I Schitterend vooral was het gedeelte, waar eerst de moeder, en daarna de vader tot de voor hen ver schrikkelijke ontdekking kwamen, dat hun zoon zich had laten doopen door de popen van de »Goyems*. Toen de vader ten slotte de vloek uitsprak over zijn, bet Jo dendom afvalligen zoon moet wei een ril ling van ontroering door de ryen der toehoorders zijn gegaan... Een hartelyk applaus volgde, en wél verdiend 1 Na deze schitterende inzet kregen we iets heel anders, een comisch gedeelte uit •Schakels*, en wel de samenspraak vol humor tusschen de beide broers Hein en Pancras. Ook dit werd op uitnemende wijze vertolkt, maar toch vond ik het eerste mooier. Dat is echter een heel persoonlijke opvatting. Na de pauze volgde de vertaling van een Engelsche legende »De Rattenvanger van Hamelnc. Vervolgens weer een subliem stukje, het eerste hoofdstuk uit Multatuli's >Max Ha- velaar*, alwaar Batavus Droogstoppél zich VEEN. Verwaande vroomheid zet met zedig aangezicht, Ootmoedig zuchtend, zich in Gods stoel ten gericht, En deelt in hel en hemel plaatsen, in den naam Van haar ervaring, onder glorie van haar faam Het kinderlijk gemoed dat voor haar vonnis beeft, En naar zijn meening bij haar hooge gratie leeft, Ziet tot haar godheid op met bedelend oogensmachten, En zucht zijn Lente door in nevelen en nachten Afwerend staart zij 't menschdom van haar zetel aan Slechts enkelen staat zij toe haar tempel in te gaan, Die wereldschuw als zij, kunde en vernuft verachten. En van hun boetekleed hun zaligheid verwachten Verdoolde, merkt gij dan niet hoe de Heiige gloeit Van gramschap, waar gij zóó Zijn goddelijk recht verknoeit? Stijg af, ruk de baret van uwe slapen, kniel, Opdat Hij niet dit kwaad bezoeke aan uw ziel Hij Die het kleine zoekt, het kreupele, het verachte, Vervloekt uw hoogheid, uw vermetele gedachten Keer tot den Christus die het afgedoolde droeg Van braven, lieven, vromen heeft de duivel er genoeg... J. TIMMERMANS. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente WERKENDAM op Maandag 31 October 1927 nam. 7 uur. Voorzitterde EdelAchtb. Heer W. Beukenkamp. Secretaris de WelEd. Heer J. A. Timmermans. Afwezig de heer C. Hakkers. Na het lezen van het formulier gebed worden de notulen der twee vorige ver gaderingen voorgelezen en onveranderd vast gesteld. De Voorzitter deelt mede dat de stand van de kas bij den Gem.-Ontvanger is opgenomen. Er bleek te zyn met de saldo's van de postgiro enz. f8.120,08. Dat van Gedep. Staten een schryven is ontvangen waarin deze mededeelen dat het geld dat geregeld gestort wordt tot herstel van vervreemd kapitaal, thans belegd moet worden. Dat is ingekomen een schryven van den Gemeente-veldwachter Smal, waarin deze verzoekt om 1 vrije woning, 2 vrijstelling van licht en 3 vrystelling voor de betaling van de waterleiding. B. en W. stellen voor op het punt sub 1 goedgunstig te beschikken en sub 2 en 3 af te wijzen. Na eenige vragen van den heer Bril en een opmerking van den heer Vink om in de kosten van het licht tegemoet te komen daar de heer Smal veel licht gebruikt voor de gemeente wordt besloten de woning boven het gemeentehuis gratis beschikbaar te stellen en in de kosten van het licht tegemoet te komen. Dat door de vischvereen. sSamenwerking* te Hardinxveld is gevraagd een houten gebouwtje te mogen plaatsen naast de aanlegsteiger van het gemeenteveer te Hardinxveld. Hierin zal door genoemde vereen. vi3chafslag worden gehouden tot ongeveer 's-morgens half negen. Het overige gedeelte van den dag is het gebouwtje ledig en zou het als wachthuisje voor de passagiers die met het motorbootje over willeD, gebruikt mogen worden. B. en W. stellen voor dit goed te keuren. De heer Bril is hier tegen en zou aan beide zijden op kosten van de gemeente een wachtlokaaltje willen plaatsen. Deze is van oordeel dat de menschen aan deze zyde ook moeten kunnen schuilen by slecht weer. De heer Bogers merkt op, dat het ver keer zoo geregeld is, dat men van het bootje direct in de bus kan stappen. De heer Vink is het hiermede gedeeltelyk eens en vraagt hoe het dan moet gaan met de menschen die per flets aankomen en dus wel eens te vroeg zullen zyn. Daar het echter in de bedoeling schynt te liggen later wachtlokalen te plaatsen, wofdt het voorstel van B. en W. aange nomen. Hierop had de uitloting plaats van de obligatiën No. 84, 136, 83 en 106, elk groot f 500.van de leening groot f 80.000 gesloten in 1900 voor het waterleiding bedrijf en de uitloting van No. 5 van een leening als voor gesloten in 1920. Het voorstel van B. en W. tot het con- verteeren der 5 s/4 geldleening van 1923 restant f 107.000.in een leening ren tende 4 7/8 wordt goedgekeurd. Deze overeenkomst zal worden aangegaan met de Maatschappij van Gemeente-Crediet. Thans is aan de orde, ontwerp gemeen schappelijke regeling met de gemeente De- Werken c.a. omtrent de toelating van leer lingen uit Werkendam op de openbare lagere school te DeWerken. Dit ontwerp wordt vastgesteld zooals is aangeboden. De vaststelling van de pensioensgrondslag van den heer L. Verdoorn, als onderwijzer belast geweest met het geven van vervolg onderwijs heeft plaats zooals werd voor gesteld. Met algemeene stemmen wordt herbe noemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer C. C. Kieboom. Vervolgens wordt de wijziging van de gemeente-begrooting dienst 1927 aange nomen. Daarna heeft plaats de vaststelling van de begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur, bedrijfsbegrootingeD en gemeente- begrooting, dienst 1928. Volgens de com missie met onderzoek belast, zijn hierop geen aanmerkingen. Hoewel bet punt niet op de agenda voorkomt, stellen B. en W. voor met ingang van 1 Januari 1928 een bedryfsverordening vast te stellen op de gemeente-veerdienst. Dit bedrijf zal dan los komen te staan van de gemeente, zoodat men ten allen tjjde een goed overzicht over den toestand van het veer heeft. Hiermede kan de raad zich vereenigen. Bij de rondvraag zegt de heer Bril een Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5