Winterlezing te Woudrichem, schrijven te hebben ontvangen van de A.T.O. waarin wordt medegedeeld, dat de gemeente Werkendam er geen prijs op stelt om in hun autobusnet te worden opgenomen. Spr. vraagt welke bezwaren de heer burgemeester heeft gehad om onze gemeente in hun dienst te doen opnemen. De Voorzitter merkt op geschreven te hebben aan den directeur van de A.T.O. dat een bestaande N.V. den dienst heeft moeten opgeven wegens geringe belang stelling en dat zulks ook het geval wel zou zijn met de A.T.O. Volgens Spr. hebben wij thans toch een goede verbinding met het veer naar Hardinxveld. De heer Bril merkt op, dat wy wel goed weg kunnen naar het Noorden, maar niet naar het Oosten en Westen. Dat de heer Burgemeester en eenige personen weer daar niet zoo'n groot belang in stellen kan hy begrijpen, daar de heeren een eigen Fordje ter beschikking hebben, maar meerderen niet. De heer Bogers zou het prachtig vinden indien er een bus kwam te rijden van Werkendam naar de Tol en vervolgens naar Waalwyk en 's Bosch. De passagiers, die de richting GeertruidenbergBreda uit willen, kunnen dan overstappen op de bus die van Sleeuwijk komt. De Voorzitter deelt ten slotte mede er echter niets op tegen te hebben al zou de N.V. A.T.O.ook tien bussen per dag willen laten rijden. Nadat de heer Vink verzocht heeft om de lantaarns aan het veerbootje zoo spoedig mogelyk te doen plaatsen en de heer Groe- neveld naar de tarieven van de veerdienst heeft geïnformeerd en er op heeft gewezen dat velen 's avonds te Sleeuwijk overgaan omdat het daar goedkooper is, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting. vPieterse moet wel overal populair zijn, hij is altijd even beleefd.a »Dat heb ik ook wel eens gedacht, maar het is niet zoo, want hy is zoo beleefd, dat iedereen altijd denkt dat hy geld komt leenen.a Vergadering van den Raad der gemeente VEEN op Dinsdag 1 Nov. 1927, des v.m. 10 uur. De Burgemeester is wegens ongesteld heid afwezig. Voorzitter WelEd. Heer C.Schreuders, "Wethouder. SecretarisWelEd. Heer J. Timmer mans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formuliergebed, waarna de Secretaris de notulen der vo rige vergadering voorleest, die hierop onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Schrijven van het comité van drink watervoorziening voor het Land van Heasden en Altena. waarin wordt ver zocht een bedrag 4 cent per inwoner beschikbaar te stellen, voor het opmaken van een plan, waarin de mogelijkheid van watervoorziening voor genoemde streek door middel van een waterleiding onder de oogen zal worden gezien. B. en W. stellen voor, aan het ver zoek te voldoen en een bedrag van 140 beschikbaar te stellen. Het college is van oordeel, dat een dergelijk plan niet reeds in zijn begin mag worden tegen gewerkt. De heer 't Lam is het hiermede eens. Voor de gansche bevolking is het van groot belang, dat er een betere water voorziening komt. Ook de andere heeren zijn van dit gevoelen, zoodat met algemeene stemmen wordt besloten, het bedrag van f40 be schikbaar te stellen. Voorstel van den heer v. Andel, om den gemeente-veldwachter een bedrag van f100 toe te kennen voor kleeding, welk voorstel in de vorige vergadering is aan gehouden, omdat eerst bij den veld wachter geïnformeerd zou worden, wat hij jaarlijks aan kleeding uitgeeft. De Secretaris licht toe, dat de veld wachter om de rekeningen van het laatste jaar gevraagd is, doch deze kon hem die niet toonen, omdat die bij den In specteur der Directe Belastingen waren. Uit de rekeningen der voorlaatste jaren bleek, dat gemiddeld per jaar een bedrag groot fill door den veldwachter is uit gegeven voor zijn kleeding. De heer Smits acht de vergoeding van flOO billijk. De heer v. d. Pol is het hiermede niet direct eens. Gaarne gelooft spr., dat de veldwachter met f50 voor zijn kleeding niet toekomt, doch de f 50 voor kleeding zijn bij de vaststelling van het tractement ook meer beschouwd als te gemoetkoming. De heer Smits vraagt, of de veldwach ter niet benoemd is op vrije kleeding, waarop de Voorzitter ontkennend ant woordt. De heer v. Wijk vraagt, of het trac tement van den gemeente-veldwachter van dien aard is, dat verhooging van de vergoeding voor kleeding ook noo- dig is. De Voorzitter antwoord, dat B. en W. meenen, dat het salaris van den veld wachter voldoende is. De heer v. d. Pol merkt op, dat de veldwachter een tractement heeft van f1500 plus vrije woning en f50 als bode. v. Wijk. Dus altijd een f1600. Smits. Hoeveel gaat er af voor pen sioenstorting v. d. Pol. Acht en een half procent, doch de gemeente betaalt daarvan ook nog een gedeelte. v. Andel. Ik geloof, dat er alles bij elkaar toch wel 16 pCt. afgaat. Smits. Als het rijk de verplichting niet oplag, zou de veldwachter niet voor zijn pensioen storten. v. Wijk. Als het rijk de verplichting niet oplag, zou de veldwachter ook geen salaris van f1500 hebben. Voorzitter. Het totaal tractement ver zekert den veldwachter een mooi bestaan, daarom voel ik niet veel voor inwil liging van het verzoek, doch van den anderen kant dringt de politiebond er echter op aan, en daarom zou ik de toelage voor kleeding van f 50 op f 75 willen brengen. Wil v. Andel zijn voorstel echter handhaven, dan is mij dat ook goeder is wel iets voor te zeggen, om de toelage te verhoogen. v. Andel. Als de veldwachter als gemeentebode bedankt, dan zal het de gemeente meer kosten. Voorzitter. Ik geloof niet, dat Swarts zoo iets zal doen. Als hij het echter deed, dan heeft de Raad ook het recht te zeggen„wij kunnen voor de woning meer beuren". Het werk voor den ge meentebode is zeer weinig. Smits. 25 gulden is voor de gemeente toch niet zoo'n groote som. v. Wijk. Als de gemeente er goed voorzat, nietdoch nu is het met geld gooien. v. Andel. De politiebond dringt er op aan, dus is het niet met geld gooien. Voorzitter. We kunnen en mogen met noodzakelijke uitgaven niet steeds naar den slechten financieelen toestand van de gemeente zien. Ik geloof, dat Swarts met f 25 zeer zeker genoegen zal nemen, doch ik zal eerst het voorstel van v. Andel om het bedrag der vergoeding te verhoogen op f 100 in omvraag brengen. Tegen het voorstel stemden de heeren v. d. Pol, v. Wijk en Schreuders. Voor, de heerenSmits, 't Lam, v. Andel en Jiskoot, zoodat het is aange nomen. Afdeeling Noord-Brabant van de ver- eeniging van Nederl. gemeenten om als lid tot de afdeeling toe te treden. Dit adres is in de vorige vergadering aan gehouden om eerst naar de kosten te informeeren. De Secretaris deelt mede, dat de kosten f30 per jaar zullen bedragen, waarop de Voorzitter zegt, dat B. en W. toe treding niet noodig achten. De gemeente is reeds lid van de Vereeniging van Nederl. gemeenten zelf en B. en W. achten dit voldoende. Met algemeene stemmen wordt beslo ten, niet toe treden. Behandeling gemeentebegrooting 1928. De Voorzitter verzoekt de Commissie van onderzoek rapport uit te brengen. De heer 't Lam zegt namens de com missie dat deze geen op- of aanmerkin gen heeft en deze heeft gezien dat alles in orde was. Alleen maakt de commissie er bezwaar tegen dat voor de gemeentelijke inkomstenbelasting een be drag geraamd is, berekend naar een heffing van 6 pCt. Voorzitter. De commissie is dus van IN 1950, OF HET OPLOOPEN DER BROODPRIJZEN EN HET GOEDKOOPER WORDEN DER AUTO'S. »Heb medelijden juffrouw, een stukkie brood alslublief.c »Neen mannetje, dat ken ik. Als ik een stuk brood geef, ga je bet verpatsen en van de opbrengst koop je een automobiel.c oordeel dat het bedrag verminderd moet worden, berekend naar 5 pCtdaardoor zal echter f800.minder ontvangen worden. v. d. Pol. Ik geloof dat wij niet aan 6 pCt. kunnen ontkomen, ik zou er meer voor voelen den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud met f 100 te verhoogen en 6 pCt. te laten. 't Lam. Daarmede ga ik accoord als de aftrek met f200.wordt verhoogd. v. d. Pol. Dat kan niet, dan gaat het geheele procent weer verloren. 't Lam. Dat geloof ik niet van de lagere inkomens blijft toch zooveel on inbaar en is f 600.aftrek niet weinig Wat kan men met f12.per week be ginnen, deze inkomens mogen wel vrij zijn van belasting. v. d. Pol. Als de aftrek op f 500. wordt gesteld, dan zijn deze inkomens als het een gezin met 2 kinderen betreft, ook vrij. Smits. De aftrek is weinig, ook de kinderaftrek is te laag. v. Andel. Laat ons de aftrek omhoog brengen met f 200.en het percentage op 6 houden. Voorzitter. Met plusm. 100 aanslagen geeft een verhooging van aftrek met f 200.een verlaging van het belastbaar inkomen van f 20.000 k 6 pCt. een ver mindering dus van f1200. 't Lam. Van de kleine aanslagen blijft er toch veel achterwege. Smits. Het gaat nu niet over de vast stelling van het percentage, doch over het begrootingsbedrag. Voorzitter. Dat is zoo, dus al hand haven wij het bedrag, dan kunnen wij later den aftrek nog wijzigen, het ramings- cijfer zegt niets, daarom lijkt mij het best de begrooting af te werken. v. d. Pol. Als wij het wijzigen, dan moeten wij niet wachten tot April, ik zou er echter voor zijn, de aftrek met f 100.te verhoogen en 6 pCt. te hand haven. 't Lam. 't Is hier een reuze onbillijk heid dat de lage inkomens evenveel be lasting betalen als de geldbezitters, dat is niet eerlijk, de meeste belasting be hoord te worden gelegd op de bezitters. Ik ben er niet voor de menschen te villen, doch de regeling zooals die thans is, is onbillijk. Smits. Bezitters zijn hier niet. v. Wijk. Ik vind het ook onbillijk dat iemand met f 1000 inkomen zestig gulden betaalt en iemand met f 2000 slechts f120. v. d. Pol. Dat is niet juist, de aftrek is voor beiden hetzelfde, de een betaalt dus van f 600. de andere van f$600 daarbij is de Rijks Inkomstenbelasting sterk progressief. Smits. Zouden wij hier ook niet het progressief stelsel kunnen invoeren Jiskoot. Dat is al genoeg besproken, dat gaat hier niet. Voorzitter. Er moet verandering komen wij moeten van de een of andere zijde geholpen worden, wie weet wat in den loop van 2 of 3 maanden gebeurd. v. Andel. Daar hebben wij reeds een jaar op gewacht. Ik stel voor het be drag op de begrooting te ramen berekend naar de heffing van 5 pCt. v. d. Pol. De kleine inkonens zijn meer gebaat met verhooging van aftrek met f 100. Het voorstel v. Andel hierop in stem ming gebracht wordt aangenomen met 2 stemmen tegen, de heeren v. d. Pol en Schreuders stemden tegen. De begrooting wordt hierop met alge meene stemmen voorloopig vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uit gaven van f34352,27. Voor het nadeelig slot is een geldleening geraamd. Begrooting Burgerlijk Armbestuur. Als subsidie uit de gemeentekas is een bedrag geraamd van f 150J. De Voorzitter merkt op, dat het eigen lijk niet genoeg is, ook hier valt niet te bezuinigen. In het bezuinigings rapport is daarop ook gewezen. Met algemeene stemmen wordt de be grooting van het Burgerl. Armbestuur hierop vastgesteld op een bedrag van f 1503.in ontvangst en uitgaaf. In de vorige vergadering is door den heer 't Lam een voorstel gedaan om voor den Hoogen Maasdijk een maximum snelheid te bepalen. Dit voorstel is toen aangehouden om te onderzoeken, of de raad de bevoegdheid heeft een maximum-snelheid in het leven te roepen. De Secretaris licht toe, dat de raad wei de bevoegdheid heeft om voor be bouwde kommen een maximum-snelheid te bepalen, hij mag daarbij echter niet beneden de 20 K M, per uur gaan, boven dien is het zeer moeilijk, om een kom vast te stellen, want de rechterlijke macht heeft de bevoegdheid te beoor- deelen, wat onder de kom eener gemeente mag worden begrepen en welk gedeelte niet. Waar rijden met een vaart van 20 K.M niet strafbaar is, komt van een maximum-snelheid-bepaling niets te recht, want 20 K.M. is reeds een te groote snelheid. De heer Jiskoot zou er nu voor zijn, om op de gevaarlijke punten flinke borden te laten plaatsen met opschrift in duidelijke op verren afstand zichtbare letters Langzaam rijden, seinen. Besloten wordt, bij de familie Jiskoot bij wijze van proef een derge lijk bord aan te brengen. Het bestaande bord nabij het veer werd onvoldoende geacht. Daar niemand verder het woord ver langt, sluit de Voorzitter de vergadering. Den heer Smink van 's Gravenhage hield op Vrijdag 28 Oct. eene winter lezing, met het onderwerp „Het gebed HET VAK DER VOORSPIEGELAARS! De dorpsstraat zooals zij er uit ziet voor de verkiezingen en zooals zij er zal uitzien wanneer de candidaat die zijn verkiezingsrede met belofte doorspekt, gekozen zal zyn 1 van den Onwetende" van Multatuli weerlegd. Spr. begint met de vraag „Is het redelijk een God te aanvaarden, of is het redelijk een athëist te zijn?" De vraag rijst dan eerst „Heeft de wereld zichzelf voortgebracht". Wat zichzelf voortbrengt bestaat in een on verzoenlijke tegenstrijdigheid. Uit niets iels voortbrengen kan nooit. Alles moet een oorzaak hebben. Al wat in het be gin bestond heeft niets voor niet. God alleen is een eeuwig onbegonnen wezen. Het eeuwige te aanvaarden is redelijk. Uit en door dien eeuwigen God zijn alle dingen. Als wij over God spreken, be doelen wij een persoonlijken God. Deze enkele woorden zijn genoeg, om het eeuwige te aanvaarden. Wie deze een voudige woorden eigen heeft gemaakt, krijgt een geweldigen indruk. „Ik weet niet of we zijn geschapen met 'n doel", zoo begint het gebed van den onwetende. Dit is niet het gebed van een onwetende. Deze bidder ver moedt iets. Nu meent Multatuli dat wij bij toe val daar zijn. Veel geloof eischt het gelooven in toevalligheden. Wat is toevallig Spr zegt dit met enkele beelden zeer duidelijk. Verder zegt Multatuli „Hij is er niet of hij moet goed zijn". Hoe kan een God die goed is zich vermaken met ons leed En hoe kan een God die niet bestaat schimpen op de onvolkomenheid van ons bestaan Het is vol tegenstrijdigheden, onlogisch, en geen gebed. Is Hij er, dan valt de schuld van al 't verkeerde niet op ons, maar op den Schepper. Alsof niet de mensch zelf het vermogen had zichzelf te bederven. Multatuli maakt van de mensch een machine. Dan heeft de mensch den wil verloren. Als men op de phonograaf van een athëist een Christelijke plaat zet, b.v. Eere zij God... dan kunnen we toch niet zeggen„wat een Christelijke phonograaf is dat". Uw liefde heeft alleen beteekenis, omdat gij ook kunt haten. God werkt niet doel loos, als de mensch een machine was, had hij niet anders gekund. U gevoelt, dit gehaspel heeft geen zuivere zielesfeer. Wat gezag heeft Multatuli, zoo maar uit te maken, op de manier waarop hij het verwacht, hoe God moet zijn Hoe komt hij aan het besef „Ik ken Hem, voel Hem, en versta Hem". Heeft God zich aan hem geopenbaard God heeft zich wel geopenbaard in het rijk der natuur. Hier kan men Hem ook ont kennen, maar hij is ons geopenbaard, naar het karakter der vrijheid des geestes. Elke bepaling is een ontkenning, elke bepaling is begrenzing, Veelheid van vormen, veelheid van gestalte, God is niet bepaalbaar. Wij kunnen ons God niet voorstellen. Al voer ik op ten hemel, zie gij zijt daar enz. Hij heeft eens bepaald, dat Hij niet bepaalbaar is. Want als de God van eeuwige liefde Hem te kennen, moet gij die liefde ver staan, moet gij Hem liefhebben. Anders staat er met vlammende letters „Gewogen, maar te licht bevonden". Het geweten is een stille gericht-plaats Gods. Multa tuli heeft geen geloof in God, ook niet in andere. Hij is pedant, want al zou heel de wereld Hem verstaan, hij zou zich wijzen achter dan alle menschen. „Zoolang één menschenzoon dien God niet kent," „zoolang is 't laster te ge looven aan dien God". Het is hoogmoed zoo te spreken. „Is 't eene kind den vader meer nabij dan 'tandere?" Dit is niet waar. Het eene kind gehoorzaamd aan den Vader, het andere niet. De zon schijnt voor alle menschen, maar als je de luiken sluit, zoodat de zon er niet door heen kan dringen, dan gaat het toch niet op te zeggen „De zon deugt niet." ,,'t Kind dat vergeefs den Vader aanroept, doet geen kwaad." „De Vader die vergeefs zijn kind laat roepen handelt wreed." Het kind dat den Vader aanroept om hetgeen er al is, doet wel kwaad. En de Vader die zwijgt, kan meer een Vader zijn als die spreekt. Spr. maakt dit met tal van voorbeelden duidelijk. (Slot in 't volgend nummer.) NDEL. Ds. A. G. Wolf van 's Graven land, die Donderdag 10 Nov. hier hoopt te spreken 7 uur in de Openbare school voor het comité van winterlezingen, heeft als onderwerp Friedriek Nietzsche en het Christendom. Niemaod verzuime dezen nuttigen avond. Naar we vernemen zal de Chr. Zangvereen. »Sursum Cordac alhier in begin van December een openbare uitvoering geven. V,Aan den cursus in landbouwboek- houden wordt naar men ons mededeelt reeds door een 40 tal personen deelgenomen. Wel een teeken, dat er veel animo bestaat. Woensdagavond a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier Ds. A. B. van der Put een dankstond houden voor 't gewas. Ds. van Drenth te Zuidlaren heeft voor het beroep naar de Ger. gemeente alhier bedankt. ALMKERK. J.l. Vrijdagmiddag geraakte een kindje van den Heer J. Teuiing alhier in een onbewaakt oogenblik te water. Ge lukkig wist de heer M. Colijn (die op het hulpgeroep was komen toesnellen) de kleine, die reeds zinkende was en geen teekenen van leven meer gaf, op 't droge te brengen. Nadat ongeveer 40 minuten kunstmatige ademhaling door W. Paans en M. Colijn, met behulp van G. Teuiing en mej Koek koek was toegepast, werden de levensgeesten weder opgewekt en kon Dr. de Vries die inmiddels ter plaatse was gekomen, de ver dere behandeling van de kleine op zich nemen. Men kan zich de vreugde der ouders voorstellen- Wegens ziekte van Ds. Benders Her», pred. te Rijswijk (consulent alhier) is het dankuur j I. Donderdagavond in de Herv. kerk niet gehouden, en zal D.V. nu plaats hebben a.s. Vrijdagavond te 6.30 u.; terwijl alsdan zal voorgaan Ds. Róth van Scheveningen. De E. A. Heer Bergmeijer burge meester alhier, had het ongeluk dezer dagen zoodanig v. d. fiets te vallen, dat genees kundige behandeling van Dr. Bauwer van Gorinchem noodzakelijk was. A.s. Donderdagavond 6.30 u. hoopt Ds, Douma van Oostkapelle, in de Geref. kerk alhier, dankuur te houden voor 't gewas. BRAKEL, Reeds geruimen tijd bestaat tusschen de gemeente en den dorpspolder van Brakel geschil over het eigendomsrecht van een stukje grond, waarop naar beweren van den polder, door de gemeente zonder recht is geplaatst het gebouw der voormalige electrische centrale. Indertijd is door den polder tegen de gemeente den eisch ingesteld dat laatstgenoemde het eigendomsrecht op den grond zou bewyzen. In dezen eisch is de polder niet-ontvankelyk verklaard. Daarna heeft de geërfdendag van den polder bes oten tegen de gemeente den eisch in te stellen tot ontruiming van bedoeld perceel kadastraal bekend Sectie A no. 2020. By vonnis van de Rechtbank te Tiel dd. 2 September j.l. is de polder in dezen eisch ontvankelijk verklaard, veroordeelende de gemeente om den grond te ontruimen en aan de tegenparty geleden schade te ver goeden. Deze zaak in de raadsvergadering van 21 October j 1. ter sprake komende, besloot de raad met 4 tegen 3 stemmen, om van de beslissing der Arr, Rechtbank te Tiel in hooger beroep te gaan. Thans is door Gedeputeerde Staten van Gelderland de goedkeuring op het raads besluit om in hooger beroep het rechtsge ding voort te zetten, geweigerd. B.-BROEK. Woensdagavond half zeven zal de vergadering plaats hebben van den Ring »Altenac der Christelijke Jongelings- vereeniging in de Ned. Herv. Kerk alhier. BENEDEN LANGSTRAAT. Vette var- kens zijn dalend en gelden 64 ct. per K.G. levend gewogen. Jonge biggen worden met weinig handel omgezet van f10 tot f 12 per stuk. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 10 November 1927, des voormiddags om 10 uur. Agenda 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Voorloopige vaststelling gemeente-reke ning 1926. 3. Vaststelling gemeente-begrooting 1928. O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 6