Dit nummer lestaat uit l manen Jij Boodschappen doen, geen PUROL vergeten. ^ND VAN ALTÉNA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4764. Woensdag 30 November 1927, Dit blad verschjjnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Buitenland. OVERSTROOMINGSRAMP IN ALGIERS. Ten gevolge van de hevige regens der laatste dagen hebben ernstige overstroomingen plaats gehad in de provincie Oran. In de streek van Mos- taganem zijn vijftig huizen weggesla gen en een vijftigtal menschen om het leven gekomen. Bij Perregaux is een dam van de Wad Sergoes doorgebroken, zoodat het water de streek overstroomt. Troepen hand haven de orde en organiseeren de hulpverleening. De verbindingen tus- schen Oran-Aigiers en Oran-Mosta- ganem zijn verbroken. De gouver neur-generaal Violette begeeft zich naar de gesteisterde streek. Een later bericht meldt De overstroomingen in Algiers ne men de afmetingen van een ramp aan en hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag geleid tot een groot ver lies van menschenlevens. Naar men vreest zijn 300 personen gedood en 250.000 menschen dakloos geworden onder de slachtoffers moeten zich ook enkele Europeanen bevinden. Wegen en spoorbruggen zijn ver nield gedeelten van den spoorweg naar Oran zijn volkomen wegge spoeld. Vooral vele boerderijen heb ben het zwaar te verduren gehad. vuurd. De burgemeester werd niet I gewond. De dader genaamd Strebin- ger, een 23-jarige tooneelspeler, vluchtte, terwijl hij steeds schoot. Hij werd achtervolgd en sprong op een rijdende tram. Hier slaagde de po litie er in hem te arresteeren, ter wijl hij de revolver nog in zijn hand hield. -o- IN GROOTE FABRIEKSBRAND ZWEDEN. In de buurt van Stockholm in het plaatsje Sodertalge is de machinefa briek Baltic tot den grond afgebrand. De brandweer van Stockholm slaagde er nog juist in een groot benzinede pot te redden. De schade loopt in de millioenen kronen 600 arbeiders staan op straat. SCHIP IN NOOD. Het Amerikaansche s.s. „Mexico" is bij Vanquilla op eenf rif geloo- pen. Er zijn 150 passagiers aanboord Het schip geeft noodseinen. o VLOEDGOLF. Uit Santiago (Chili) wordt gemeld dat een vloedgolf, die onmicldelijk ©p een aardbeving volgde, de kleine Zuid-Chiieenëche haven Perez Resa les heeft verwoest. Be vloedgolf drong ca. 90 Meter in het land. Boo- men en booten met zich meesleurend. ~3 DOODEN. Te Hyères, in Zuid-Frankrijk, wer den tijdens een hevigen storm vele daken van huizen afgerukt. Te Euchartgays werden 5 grondwerkers door een lawine verrast. Twee hunner werden gedood. Elders werd op 2000 meter hoogte een arbeider eveneens door een lawine verrast en gedood. DE SNELTREIN ONTSPOORD. Acht gewonden. De sneltrein Brussel-Calais is na bij Chislenghien ontspoord. Vijf wag gons liepen uit de rails en vielen om. Twee personen werden ernstig ge wond en 6 passagiers liepen kwets uren op. -O VLIEGONGELUK. Zes dooden. Een militair vliegtuig, dat fotogra fische opnamen deed is bij Todgea neergestort. Be piloot en de vijf in zittenden zijn allen gedood. o— PEST OP CEYLON. Volgens een bericht uit Colombo hebben zich bij leden van een Euro- peesche club eenige gevallen van pest voorgedaan. Vijf Europeanen en 25 inlanders zijn geïsoleerd. ONGELUK TIJDENS DE JACHT. Tijdens een jachtpartij reed de doch ter van lord Derby te Hingerton te gen 'n brug en werd met 'n schedel breuk opgenomen. O EEN AANSLAG OP SEITZ, BEN WEENSCHEN BURGEMEESTER. Te Weenen is een sneeuwpaleis met een roodelbaan van kunstsneeuw, dat het heele jaar geopend zal zijn officieel in gebruik genomen. Bur gemeester Seitz en andere autoriteiten weonden de opening bij. Toen de burgemeester na de plechtigheid per auto het gebouw verliet, werden vier revolverschoten op zijn auto af ge- U kunt het bekomen bjj Apoth. en Drogisten ir doozen van 30 en 60 ct. en in tuben van 80 ct. Vervolg Raadsverslag SPRANG-CAPELLE. Verheijden. Misschien werden ze niet bedeeld omdat ze hun kinderen niet naar de Christelijke school wilden sturen. Kraak. Er zijn menschen die den ge- heelen dag werken, wat de leden van het Armbestuug misschien niet weten, die ondersteuning ontvangen. v. Willigenburg. Ik geloof dat u zich zeer onvoorzichtig uitdrukt en dat u verstandige* had gedaan en waarschijn lijk ook meer doeltreffend als u uwe bezwaren kenbaar had gemaakt aan het Armbestuur zelf. Vooral waar u zegt dat de .mensehen misschien te goeder trouw niet goed bedeelen. Met een voor stel om andere leden te benoemen gaat u waarschijnlijk verder dan u zelf wilt. Verheijden zijn er nooit gsen klachten Voorzitter. Er zijn wellesns klachten geweest die rechtststreeks aan den Com missaris waren gericht, deze stuurt de klachten aan B. en W. ter onderzoek die dan het Armbestuur hooren. Verheijden. Sedert ds bijz. Schooier is, zijn er dingen gebeurd, die niet in den haak zijn, ik wil de bewering van den heer Kraak nog niet heelemaai ver werpen. v. d. Hoeven. Als er klachten zijn behoort men die bij B. en W. in te dienen. Michaël. Er zijn menschen die liever f 100.hebben als f 1,50 en als ze die dan niet krijgen maar direct een briefje schrijven of daarbij door iemand worden geholpen. Die klachten zijn steeds door het armbestuur op goede gronden weer legt. Als er menschen zijn, die het wel noodig hebben en niet geholpen worden dan ligt dit niet bij het armbestuur. Verheijden. Er zijn dingen gebeurd die niet in den haak zijn, dat weet je ook wel Rijken. Armmeester te zijn is een on dankbaar werk, wij moeten blij zijn, dat er menschen zijn die het willen zijn. v. Willigenburg. Uit ondervinding weet ik dat er uit Capelle klachten zijn geweest die beneden alle peil waren. Voorzitter. We hebben brieven ge had die beneden alles waren. Kerst. En die ook niet in verband met de Bijzondere School stonden. Ik ben niet met het Burg. Armb. bekend, doch wel met de Diaconie en dan is mij bij ondervinding gebleken dat de men schen die het 't minst noodig hebben het lastigste zijn. Menschen die het werkelijk noodig hebben zijn meestal te bescheiden om te vragen. Om de Arm- meesters aan den dijk te zetten zooals de heer Verheijden wil, dat zou treurig zijn. Verheijden. Dat heb ik niet gezegd, het is niet mijn bedoeling die menschen aan den dijk te zetten. Ik heb alleen beweert dat er dingen gebeurd zijn die niet in den haak waren. Ik acht juist dat die menschen een moeilijk werk hebben. Met algemeene stemmen worden de heeren J. van Beek en A. J. Verhoeven hierop herbenoemd. Besluit tot het aangaan eener kasgeld- leening. Het raadsbesluit hiervan loopt met 1 Januari 1928 af. Besloten wordt een nieuwe kasgeld- leening aan te gaan bij de Boerenleen bank 5 pCt. Wijziging begrooting 1927. Wordt aangenomen zooals door B. en W is voorgesteld. Waarborgen rente en aflossing kas- geldleening Burg. Armbestuur. Besloten wordt een kasgeldleening groot f 5000.rentende 5 pCt. te waar borgen. De heer Verheijden bleef om conse quent te zijn, buiten stemming. Ook het vorig jaar bleef de heer Verheijden bui ten stemming. Voorloopige vaetstelling gemeente reten! Dg 1926. De heer Verheijden verklaart namens de Commissie van onderzeek dat alles I in orde is bevonden, zoodat de Comm. tot goedkeuring adviseert. Aldus wordt besloten. Vaststelling gemeentebegrooting 1928. De Voorzitter deelt mede dat het rapport der Commissie ter visie heeft gelegen. Dat B. en W. over dit rapport het volgende meenen te moeten opmer ken Wat gezegd wordt over den post onderhoud wegen en haven daarvan zullen B. en W. goede nota nemen er het college zal hierop toezicht houden Met het standpunt door de commissie ingenomen, inzake do belastingen daar mee kunnen B. ea W. zich niet vereeni gen. Tengevolge van de ongelijke schat ting der perceelen achten B. en W. het niet gewenscht. de derving van de be lasting door de nieuwe belasting-voor stellen van het Rijk, gedeeltelijk te vinden uit verhooging der opcenten voor de personeele belasting. De heer v. Willigenburg acht het op zijn weg de bedoeling der commissie nader uiteen te zetten. Deze meende de derving van f 1500.aan belasting te moeten vinden door verhooging der op centen van de vermogenbelasting tot een bedrag van f750.en f750.uit de inkomsten- belasting. De heer Michaël vindt de geheele per- soneele belasting uit den booze. Bij de belasting naar het inkomen wordt ieder gelijkwaardig behandeld. Als men de opcenten der personeele belasting, die nu 50 tot 80 bedraagt dan gaat brengen van 70 op 110, zullen er eenige inge zetenen zijn die dubbel worden belast. Wat de regeering gedaan heeft komt te goede aan de geheele gemeente en niet aan een catagorie, door de gemeentelijke inkomstenbelasting, die hier sterk pro gressief is. De heer Verheijden kan zich geheel met het voorstel van B. en W. vereeni gen. De heer Willigenburg merkt op dat het rijk de persoonlijke belasting met 25 pCt. verlaagd terwijl het voorstel van de commissie luidt ze met V6 te ver- hoogen zoo de belasting ongeveer het zelfde blijft. De heer Verheijden juicht het toe dat de personeele belasting lager wordt, zoo dat er verschillende ingezetenen, die wel in een groot huis kunnen wonen doch eigenlijk niet voldoende kapitaal daarvoor bezitten er buiten vallen. De hesr v. Willigenburg merkt op dat men als men een groot huis erft waaraan men eigenlijk te veel heeft, men in Capelle net moet doen als in Sprang en een gedeelte ervan moet verhuren. De heer Verheijden zegt dat men dat wel in Sprang doet, doch in Capelle be houdt men gaarne zijn vrijheid, v. Willigenburg. Zonder belasting. Verheijden Men koopt thans wel eens een huis voor f3000.dat toen het gebouwd is f30 000 heeft gekost, dat is ?een luxe. Het voorstel der commissie wordt hierop in stemming gebracht en ver worpen met 4 tegen 7 stemmen Voor het voorstel stemden de heeren Sneep, Timmermans, Kraak en v. Willigenburg. Verdere opmerkingen heeft de comm. niet. De Voorzitter vraagt of misschien een der heeren nog iets heeft in het midden te brengen, waarop de heer Verheijden zegt: De cijfergroepeeringen heb ik eens ter dege onder de loupe genomen en aan de niet te ontkomen verlaging van inkomsten, zoowel bij den midden- en boerenstand als bij de werknemers, vraag ik mij nog steeds af wie bij eene algemeene verarming ten plattelands deze f61,000 moeten opbrengen. Nemen wij eens het onderwijs in deze gem. Bijz. gew. lager onderwijs ca. f 6200, Hoogere Burgerscholen 2100, Handelsonderwijs 800, Gymnasium 1750. Nijverheidsonderwijs 650,— Openbaar Lager 5000, te zamen f16500, Op te brengen door de belastingplich tigen dezer gemeente. Voege men hierbij c.a. f23000 nog door het Rijk te betalen voor de salarissen onderwijzend personeel of bijna f 40,000 voor eene plaats van nog geen 5000 zielen. Renten en aflos sing der scholen te Vrij hoe vt, Heistaat en Capelle, paraisseeren niet eens meer op deze begrooting. Werkelijk men houdt zijn hart vast en vraagt steeds, waar dit op uit moet loopen. Het ware te wenschen geweest, dat in 1920 Gilbert Parker aan de deur van Het Haagsche Binnenhof had gestaan an bij de aan vrage der Regeering om dollar- en pon- denleeningen niet thuis had gegeven, zooals hij op eenigszins andere manier heden te Berlijn optreedt. Het valt mij mede, dat de bijdragen in den woningbouw niet verhoogd be hoefden te worden. Zal men evenwel op dea duur hieraan kunnen ontkomen Verder wensch ik nog enkele woorden te wijden aan het nog steeds terugkeerende bedrag „Wachtgelden". Is het niet ongehoord, dat het Rijk eischt, dat onderwijzers-wachtgelders bij vacatnres solliciteeren, wat evenwel straal genegeerd wordt. Zie hiervoor het bin nenkort gebeurde op eene tamelijk wel gelegen plaats aan De Lek. Hiertegen over laat onze Regeering ons met een ex-Burgem. en een ex-Secretaris zitten. Volgens art. 59 wordt een Burgemeester voor 6 jaren benoemd en volgens art. 60 kan deze ten allen tijde worden ontsla gen. Wij burgers van SprangCapelle. kunnen 15 jaar lang deze twee Heeren den kost geven. Zooals bekend, ontving ik dezen zomer bericht uit Den Haag, dat aan Binnenlandsche Zaken geen termen waren gevonden om deze Heeren te herplaatsen. Ik vraag mij dan ook af, of men ons, indertijd zóó tegen annexatie gekant zijnde, als straf eene boete heeft opge legd van één ton gouds. Gasdirecteuren die steekpenningen aannamen, worden gelukkig aan den dijk gezet. Ministers, die zich voor bewezen diensten aan partybenoemingen schuldig maakten, wat feitelijk op hetzelfde neerkomt, worden gehandhaafd. Schreeuwt dit niet ten Hemel tegen over eene rustige, arbeidszame Protes- tantsche bevolking in deze provincie Zoolang deze Heeren niet herplaatst zijn, blijf ik als protest stemmen tegen iedere begrooting. De heer v. Willigenburg zegt, dat men niet altijd in kan gaan op hetgeen de heer Verheijden zegt, doch hij acht nu toch wel gewenscht een rectificatie aan te brengen, waar deze het laat voorkomen, dat de regeering de gemeente maar laat zitten met wachtgelders, want de heer Verheijden vergeet dat de heer v. d. Lely is geplaatst. De heer Valther was hier Secretaris, en over een derge lijke benoeming heeft de regeering niets te zeggen. Verheijden. Laat men hem dan be noemen tot Burgemeester. Ik zou wil len voorstellen, dat B. en W. nog eens op audiëntie gaan en gaan aandringen op plaatsing van onze wachtgelders. Men ziet nu, dat men Burgemeesters tusschen de 65 en 70 jaar herbenoemd. De Voorzitter zegt, dat hij aleens op audiëntie is geweest, spr. zou gaarne zien dat de heer Verheijden nu eens ging- Michaël. Waar is de Minister te vinden Hij is altijd op reis. Sneep. Zou het niet goed zijn een commissie te benoemen, die geregeld blijft gaan tot men het eindelijk moe wordt. De heer v. Wi'ligenburg zegt, dat onder de periode van zijn wethouders schap ook herhaaldelijk geschreven is, doch men bereikte niets, juist het tegen overgestelde van wat men bereiken wilde. De heer Kerst verwacht meer van een audiëntie dan van 10 keer schrijven. Gaat een commissie met den minister praten, dan is men in de gelegenheid zijn be langen kenbaar te maken aan den man die men hebben moet. Vooral op het oogenblik, nu de regeering er naar streeft zooveel mogelijk wachtgelders te plaatsen, acht spr. een audiëntie van belang. De heer Verheijden verklaart, het met den heer Kerst eens te zijn. De heer Middelkoop verwacht meer heil er van, als men een paar Kamer leden kan bewerken. Bij het ministerie heeft men er een handje van iemand met een kluitje in het riet te sturen. In den door den heer Middelkoop aangegeven zin zullen pogingen in het werk worden gesteld. De heer Sneep zegt, dat hij tot zijn genoegen heeft gezien, dat er een bedrag van 18C0 op de begrooting ,is gebracht voor de havens. Spr. hoopt, dat men nu ook wat zal bereiken was het echter niet beter, vraagt spr., om in eens een radicale verbetering tot stand te brengen, zooals men het tot heden doet, blijft het lapwerk. De heer Michaël zegt, dat B. en W. daaraan gaarne hun aandacht zullen schenken. De begrooting wordt hierop in stem ming gebracht en vaetgesteld zooals zij door B. en W. is aangeboden. De heer Verheijden blijft buitsn stemming, wat de heer Sneep de opmer king ontlokt, dat dit al heel gemakkelijk is, als echter alle raadsleden dachten als de heer Verheijden, dan kwam er niets tot stand. De heer Verheijden zegt, dat hij buiten stemming blijft, uit protest, omdat men de gemeente opgescheept laat zittten met wachtgelders. Voorstel tot het instellen van een be roep tegen de beslissing van Ged. St., inzake besshikbaarstelling van gelden voor aankoop van 6choolmeubelen en leermiddelen ten behoeve der Bijz. L. school te Capelle. De heer Verheijden vraagt, wie het lid der Ged. Staten is, die beslissing neemt in onderwijszaken. Want een ding begrijpt spr. niet, n.l. dat het raads besluit vernietigd is. De heeren die dit besluit vernietigd hebben, zullen in hun dagelijksch leven toch ook maar niet, als zij voor f 10.000 iets hebben gekocht, direct, als de ander dan f 12.000 vraagt, dit bedrag betalen. Spr. verkeert in de meening, dat, hoewel de redactie van het stuk uitstekend in orde is, de heeren de uiteenzetting der gronden niet goed begrepen hebben. De heer v. Willigenburg zegt, dat het vorige college van B. en W., toen het besluit gevallen was, voorstelden, het bedrag beschikbaar te stellen, omdat het meende, dat om wettelijke redenen niet anders kon. Het tegenwoordige college schijnt zich op het standpunt te plaatsen dat de aanvraag onwettig is. De heer Kert zegt, dat hij, toen hij deze agenda zag, met leedwezen consta teerde. dat B. en W. met dit voorstel kwamen. Spr. had werkelijk hoop ge koesterd, dat het nieuwe college bij den aanvang van zijn zittingsperiode met een ander voorstel zou zijn gekomen, nu Ged. Saten hebben beslist, dat voor weigering geen grond aanwezig is. Im mers de aanvraag vindt 6teun in de L. O. wet, dit is nu wel vast komen te staan, te meer daar de Hooge Regeering het Schoolbestuur reeds eerder in het gelijk heeft gesteld. Spr. zou de vraag willen stellen, of B. en W. zich niet moreel verplicht gevoelen een meer te gemoetkomende houding aan te nemen tegenover het Schoolbestuur, dat zoo tegemoetkomend is geweest en genoegen heeft genomen met de beschikbare ruimte der bestaande openbare school en niet verlangde dat een nieuw gebouw werd gezet. Spr. had zoo gehoopt, dat B. en W. uit eigen beweging de vrien denhand hadden toegestoken. Men staat aan het begin van een 4 jarige periode en een meer tegemoetkomende houding zou zoo'n geheel andere atmos feer hebben geschapen. Zoo gemakkelijk hadden B. en W. deze houding kunnen aannemen, omdat zij steunt op wettige gronden. B. en W. hebben thans zöo'n mooie gelegenheid en een betere atmos feer zou in het belang van de geheele gemeente zijn niet alleen voor het on derwijs, doch voor alle zaken. De heer Michaël zou gaarne den heer Kerst die een en ander zoo mooi gezegd heeft even willen antwoorden. De raad heeft zich altijd op het standpunt ge plaatst om zoo zuinig mogelijk met de ge- meente-financiën om te springen. Als B. en W. die lijn nu laten varen zou dat een rare schijn naar buiten werpen. Gezien de gronden waarop Gedep. Stat. het raadsbesluit hebben vernietigd, meen den B. W. te moeten probeeren om den raad in het gelijk gesteld te krijgen. De heer Kerst heeft wel heel mooi gezegd dat B. en W. een heel mooi figuur zouden slaan, doch B. en W. behooren consequent te blijven en hun standpunt te handhaven. Als het Schoolbestuur eerst met de aanvraag was gekomen, voordat tot de inrichting was overge gaan, dan was het iets andere geweest, doch nu werd de raad in eens voor het feit gesteld en daarom heeft de raad be sloten de f2000.te weigeren. De heer Kerst wil in de eerste plaats zijn waardeering uitdrukken over de wijze waarop Weth. Michaël deze zaak uiteen zet. Uit deze uiteenzetting blijkt dat B. en W. uit financieel oogpunt met hun voorstel zijn gekomen, ook dit oog punt heeft spr. op het oog. Hij gelooft dat men meer zal bereiken als men el kaar tegemoet treedt, dan wanneer men tegenover elkaar blijft staan, dit laatste acht spr. niet in het belang der ge meente. Spr. hoopt dat men dit als een eerlijk woord van hem wil aannemen en dat B. en W. hun voorstel zullen terugnemen. De heer Verheijden merkt op, dat als het op die manier moet gaan het hek van den dam is. Vandaag zal men dan met dit en morgen met iets anders komen. Als men iets voor f 10.000 koopt betaalt men toch geen f12.000. Kerst. Als het zoo was, dan was het verkeerd, maar zoo is het niet. Het voor stel is van de linkerzijde gekomen. Michaël. Pardon een linkerzijde be staat niet. De heer Kerst zet hierop uiteen dat de raad twee lokalen heeft toegestaan, of zooveel meer als zou blijkea noodig voor het Land nan Heusden en Altena,deLangstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1