Tweede Blad SWAN"- en „MONT-BLANC"- Wat moet St. Nicolaas brengen h| voor de kinderen |b Jan Geertzen, Inktstellen. Vloeidrukkers. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. hd.4764 Woeiisüao 30 Hpvemner Firma L. J. VEERMAN Firma L.J. VEERMAN Prijzen vanaf f 1.70. Firma L.J. VEERMAN Firma L.J. VEERMAN POSTPAPIER Firma L.J. VEERMAN OOK IN is ruime keuze voorhanden. Parlementair Overzicht. Prachtsorteering Kantongerecht flensden Timmerdoozen, Kaarten met Figuurzaaggereedschap, Houtsnij-Artikelen. Metalen Constructie-Bouwdoozen „Stable 1" OPGEJRICHT1S11 Plaatselijk Nieuws wmwmmwwwm Ruime auto- garage's Sint-Nicolaas Cadeau. Luxe doozen Sint-Nicolaas-Cadeau. BEHOORENDE BIJ HET Een stroom van wenschen en'grieven in de Kamer. Ministers die zich roeren. En een minister, die gevild werd, doch zich niettemin verdedigde. 's Gravenhage, 24 November. Eerst nog een opgewarmd hapje opmaken, restjes van de kamerpraat over «Marine* en «Algemeene Beschouwingen*. Waarbij nog even de aandacht dient gevestigd op een uitlating van dr. de Visser (c.h.) be treffende herstel der coalitie (ra de verkie zingen), waarbij dan eerst een kabinetsfor mateur zou moeten optreden, die een gemeenschappelijk pogram diende op te maken, terwijl voor de rest de fracties haar eigen pogram zouden behouden. Dan was er nog minister Lambooy, die in antwoord op geuitte voorstellen meende, dat er geen reden was, om thans hier te lande een overcompleet marine-personeel in reserve te houden voor Indië. En hij pleegde overleg met den Indischen vlootvoogd over een vliegtocht van marine-vliegers naar Indië waar hij heel veel voor voelde. Nu, voor de oud-gepensionneerde militairen, over wier lot in de Kamer geklaagd was, voelde hij ook. Maar daar bleef het by. Want dat «gevoel*, dat «voelde* de minister wel, zou geld kosten. En dan moet je by mij niet wezen, dacht hij, terwyl hij de vragers om herziening der pensioenen naar zyn eollega van «Financiën* verwees. En toen gingen we met zijn allen gezellig aan de begrooting van Binnenlandsche zaken kluiven, met die taaie hapjes van werke loosheid, arbeidsverruiming, en al die tal- looze wenschen en grieven, die nu eenmaal onder «Binnenland* thuishooren. Er werd geklaagd over het politioneel optreden van burgemeesters, waar by de minister er feitelijk op wees, dat de edelachtbare heeren eigenlijk door niemand ter verantwoording kunnen worden geroepen, noch door den raad en zeker niet door den minister. Al gaf de burgemeester in de praktijk meestal wèl rekening en verantwoording aan den raad. In dien geest wilde de minister het ook leiden en zoo luidde ook het voorstel tot wijziging van de gemeente-wet. De s.d. verweten den minister, dat er niet genoeg gemeenten samengevoegd werden hetgeen door anderen weer bestreden was en ook de minister zei, dat hij had getoond, niet tegen samenvoegingen te zijn, als die werkelijk onvermijdelijk waren. Was daar niet Haarlem en Breda Nog eiken dag kreeg de minister een anonieme briefkaart van iemand die tegen de Haarlemsche an nexatie protesteerde. Maar, dat wilde de minister wel toegeven, in het algemeen was by vóór samenwerking van gemeenten, desnoods gedwongen, boven samenvoeging van gemeenten. Daarom zou ook zoo'n dwang-samenwerkingsvoorstel worden inge diend. En den heer v. d. Bergb, die tegen de vernietiging door de Kroon van gemeen telijke huurverordeningen sputterde als zijnde de Kroon daartoe niet bevoegd, antwoordde de minister, dat er geen huurwetten meer waien, maar wel een Kon. Besluit, dat die wetten afschafte. Dus was het de gemeenten niet meer geoorloofd zich te begeven op een terrein, dat het Ryk bestrijkt door die K.B. Ook hadden we het over de burger wachten, omdat de minister het subsidie verminderde met (150.000, die hij aan Landbouw gaf. Wat door s.d. en v.d. werd toegejuicht, maar van de zyde van dr. de Visser, mr. Meemskerk, prof. v. Gyn, enz. critiek uitlokte. En er werd zelfs met 47 tegen 31 stemmen (s.d v.d., comm. enz.) een motie-v. d. Heuvel aan genomen, waarin de Kamer verklaarde, met de regeering de burgerwachten noodig te achten en dan ook de vermindering van den post te betreuren. De minister, die in een half uur tijd elf sprekers beant woordde, gaf nog te kennen, dat hy de Veel wenschen, en vry veel lof ook, kreeg minister Kan die zich in een vrijwel algemeene populariteit mag ver heugen te hooren. Meneer v. d. Heiden (s.d.) wilde partieele wyziging van de Krankzinnigenwet en haalde voorbeelden aaR van ontactvolle wyze van interneeren van z.g. krankzinnigen. De vryheid der menschen was niet voldoende gewaarborgd. Een goede regeling voor de observatie was noodig. Hij werd gesteund door mevr. de VriesBruins. De minister was bereid een wijziging van de krankzinnigenwet voor te bereiden. Meneer Gerhard (s.d.) voegde er nog aan toe een wensch voor maat regelen ter verbetering van het lot der blinden. De blinde vroegen om onderwys, voorlichting, opvoeding. En ze kregen maar een aalmoes en medelijden De heer de Visser (comm.) viel hem bij. Evenals mevrouw BakkerNort, die toch ook, evenals meneer de Visser, erken telijk was voor 's ministers toezegging inzake de krankzinnigenwet. En de Minister was weer blij, dat zijn toezegging in zee goede aarde was gevallen. Voor de blinden voelde hy zeer veel. Maar dat zou een nieuwe staatszorg scheppen en dat kon in dezen tyd van bezuiniging niet. Voor het blinden onderwijs zou hij ook wat willen doen, maar geld mocht bet niet kosten. Waarna we het onderwerp Drente en werkeloos heid aansneden. Meneer Sannes (s.d.) stelde de trieste toestanden in Zuid-Oost Friesland in het licht. Werkverschaffing en ook duurzaam werk was noodig. De heer Ebels (v d.) wilde de werkverschaffing helpen door ge bruik te maken van het aanslibbingsproces in de Groninger wadden voor het maken van nieuwe polders. De heer Weitkamp (c.h.) stelde ook werkverschaffing Jdoor ontwatering boven het in cultuur brengen van heidegronden. Meneer Stechuis (s.d.) zocht oplossing van werkloosheid in de steden, door het zoeken van werk-objecten ten nutte van de gemeenschap. De binnen landsche emigratie van werkelooze land arbeiders moest bevorderd worden. Verder moest het werk in het land blijven en g«en opdrachten voor overheidsorganen bij buiten- landsche ondernemingen geplaatst worden. Andere s.d.-sprekers sloten zich daarbij aan. Behalve meneer v. d. Waerden, die vond, dat men het buitenland niet absoluut van opdrachten moest uitsluiten. Daarvan zou wel eens inkrimping van den expert en grootere werkloosheid het gevolg kunnen zijn. We moesten bet Nederlandsch fabrikaat tot zoo groot mogelyken bloei zien te brengen, door propaganda en reclame. De heer van Voorts tot Voorts (r.k.) viel den minister by, die juist zooveel voor ont watering had gedaan. Hy maakte zfch niet den post «werkverschaffing*. Want werkverschaffing was maar een noodmaat regel. Ook meneer Bakker (c.h.) was waardeerend gestemd. En drong overigens met den heer Sannes, op een herstel-plan voor Z.O'-Friesland aan. En meneer Lou de Visser wist geen ander middel aan te bevelen voor de verdwyning van de werk loosheid, dan door vernietiging van het kapitalisme. Iets, waarop minister Kan echter niet wilde ingaan. Terwyl hij verder mededeeling deed van de verschillende in uitvoering zijnde en ontworpen onwaterings- werken. By landbouw kreeg de minister menige pluim op zijn hoed die hij nota bene nooit draagt, zoodat z.exc. die pluimen maar op zijn Indiaansch zal moeten dragen van meneer Hiemstra (s.d), zoowel als van den heer Ament (r.k) en diens party- genoten Deckers en van Voorts tot Voorts. Natuurlijk werd er weer aangedrongen op de oplossing van het pachtvraagstuk, terwijl meneer Bierema den depressie-toestand van den landbouw besprak. De kamer maakte er nogal werk van, om den minister van Arbeid levend te villen, in te zouten en in te maken. Figuur tijk gesproken natuurljjk. Er bleef weinig van het beleid van dezen minister heel. Van s.d. zyde werd eigenlyk te kennen gegeven, dat we met dezen minister in onzen maag zaten. By deed niets, meende men. Ten minste, dit betoogden de s.d. en eenige r.k. democraten, als Veraart Kuyper, c.s. Waarop een ander r.k., de heer Korten- horst, die den minister wel waardeerde, vroeg, wat meneer Stenhuis dan zelf wel had kannen uitrichten met de millioenen van zyn vakvereenigingskassen. Het was de economische werkelijkheid, die den minis ter de handen bond, hy had dus niet veel meer kunnen doen. De heer Bakker (c.h.) en anderen deden den minister verschillende voorstellen aan de hand, als afdoening der HEUSDEN. HEUSDEN. RUIME KEUZE VÜEPOTLOODEN zoowel io goedkoope als duurdere genre HHHMHni ziektewet, drankwet, winkelsluiting enz. En toen men den minister een paar uur lang gekapitteld had, kwam hy zich ver dedigen tegen de democratische aanvallen. Zyn werk was een zeer geleidelyk verder gaan in de richting der sociale ontwikkeling. Had hy niet de ziektewet in de Kamers ingediend En was deze in veilige haven, dan kwam de unificatie der ziekteverzeke ring. De werkloosheidsverzekering liet hij liggen, omdat hij van niemand een behoor- Ijjk plan hoorde. Maar allerlei ratificatie- ontwerpen (Gecéve) lagen gereed, en,ver klaarde de minister ten slotte, rekent men daarbij mijn werk voor de internationale organisatie van den arbeid, dan kan men toch moeilijk beweren dat ik niets gedaan heb.* «Nee, dat zou men eigenlijk ook niet kunnen. Maar de Kamer deed het toch. Zoodat wij maar zeggen willen, dat het een ondankbaar baantje is, om minister van Arbeid te zyn, in een tyd van be zuiniging, als de minister van financiën scheel kykt als men hem om een dubbeltje vraagt. De Kamer verwierp nog met 52 tegen 21 (s.d.) stemmen een motie Stenhuis tot onverwijlde ratificatie van de conventie van Washingthon en toepassing van de Arbeids wet tot alle bedrijven. POLITICUS. 't Is eene vry onbelaDgryke zitting met slechts 43 zaken. De eerste zaak in openbare zitting is die contra M. J. B., autobus-chauffeur te Wijk, die terecht staat omdat hij zijn concurrent Bouman te Haarsteeg niet zoude hebben laten passeeren, toen deze te Haarsteeg achter hem reed. De verdere behandelit g dezer zaak werd in de vorige zitting uit gesteld. Alsnu wordt als getuige gehoord A. Kant, reiziger te Woudrichem, die zegt dat verdachte de signalen van Bouman moet gehoord hebben, omdat het achterportier van zijn bus openstond. Voorts verklaart getuige Kant, dat verdachte reed met eene snelheid van plm. 20 K.M. Getuige tracht de onschuld van Bouman en de schuld van verdachte met een oratorisch talent aan te toonen, hetgeen den kantonrechter deed opmerken, dat het bepaald jammer is dat getuige zijn roeping heeft gemist, daar hy voor advocaat in de wieg is gelegd. De heer Ambtenaar merkt op, dat ook deze getnige verklaart, dat verdachte met eene snelheid van plm. 20 K.M. reed het geen aan de Haarsteeg de maximum-snel heid is en mitsdien vraagt hy viijspraak. De Kantonrechter kan zich hiermede ver eenigen en spreekt verdachte vry. Aan P. A. C„ timmerman te Sleeuwijk, werd ten laste gelegd, dat hij te Werken dam met een rywiel over de Hoogstraat had gereden met wilde vaart en sliDgerend, zoodat hy tegen eene vrouw was aange reden. De woestheid kostte hem f 10. of 5 dagen. H. S., kermisreiziger te Helmond, had op den Rijksweg te Hank op zyn rywiel gezeten twee dravende hitten voortgeleid en vervolgens, door den wachtmeester der Koninklijke Maréchaussee, van Koeveringe, naar zijn naam gevraagd, valschelijk op gegeven Elecricus Schtffers te heeten. Kantonrechter Waarom heb je een val- schen naam opgegeven Verdachte Ik dacht dat ik geen boete kon betalen. Kantonrechter Als je niet kunt betalen, moet je maar gaan zitten. Verdachte Ik schrok van den marechaus see en zei toen maar Scheffers, dat is de achternaam van mijne moeder. Kantonrechter Hoe je moeder heet, kan ons anders geen zier schelen. Je ziet er toch niet zoo erg schrikachtig uit. Verdachte Ik kwam van de markt te Gorinchem met twee hitten voor een man te Raamsdonksveer. Deze had my f 5, geleend, omdat ik voor aankoop van een eigen hit maar f 55.had en ik moest f 60.hebben. Dat leenen geschiedde onder voorwaarde, dat ik zyn hitten thuis zou brengen, wat ik ook gedaan heb. KantonrechterDat is allemaal goed en wel, maar 't was voor jou geen reden om een valschen naam op te geven. Voor het feit dat je op je rijwiel gezeten twee hitten op een drukken weg voortgeleidde krijg je f 5.of 3 dagen en voor het opgeven van een valschen naam f 20.of 10 dagen. H. C. B., autobus-chauffeur te Dussen, had gereden met een bus met een geheel defecte handrem 't ding werkte heelemaa) niet. De Kantonrechter zeide, dat zoo iets eene allergevaarlijkste liefhebberij is en ver oordeelde verdachte daarom tot f20. of 10 dagen hechtenis. M. T., chauffeur te Veer, kwam in verzet van een in de vorige zitting uitgesproken vonnis van f 15.of 10 dagen, omdat hy gereden had met een auto, waarvan de handrem niet werkte. Bij de verbaliseering had verdachte den wachtmeester der mare- chaustée o.m. toegevoegd «Het is beter dat je op andere dingen let, die van meer be lang zijn. Maak maar verbaal opik be weer dat de handrem goed is er. daarmede niet behoeft te remmen.* Verdachte Ik heb dat niet gezegd. Kantonrechter.: O, wou je den wacht meester weer eens voor leugenaar uitmaken Getuige G. van der MaadenNa de bekeuring heb ik de rem nagezien en deze werkte toen goed. Kantonrechter De wachtmeester Rooms weet zeer goed wat een al dan niet goed werkende rem is en aan zijn waarheidsliefde twijfel ik geen moment. Bovendien ver dachte is weer brutaal tegen de politie geweest. Alles by elkaar genomeD is er voor mij geen reden om mijn vroeger vonnis te wijzigen en bekrachtig het dus. CAPELLE. Naar men ons mededeelt zal de gemengde zangvereeniging „De Hei debloem" onder leiding van den heer A. v. d. Kolk in den loop der volgen de maand een uitvoering geven in de zaai van den heer L. F. v[. Dongen alhier. J.L Donderdagavond hield de heer Rijnsburger, Candidaat tot den H. D. te Utrecht, in het kerkgebouw alhier éen predikbeurt, welke, ge zien de mindere gunstige weersge steldheid, door een groot aantal be langstellenden werd bijgewoond. De j.l. Woensdag gehouden collecte in de Ned. Herv. kerk a.d. Loonschendijk ten behoeve van het Geref. Studiefonds heeft opgebracht f 26.85. SPRANG. J.l. Dinsdagavond kwam de A.R. Kiesvereen, alhier in openbare vergadering bijeen. Te ruim 7.30 uur werd deze goed bezochte vergadering door haar voorzitter de heer G. J. van "Willigenburg, met het lezen van een gedeelte uit den 119den Psalm en gebed geopend. Na een welkomstwoord verkreeg de heer mr. Lindeboom uit Den Haag het woord die zou spreken over «Politieke Rondblik*. Spr. begon met te zeggen wat de politieke toestand van de 20e eeuw merkwaardige verschillen vertoond met die v&n de 19e eeuw. In den breede staat Spr. stil by de wordings geschiedenis der A.R. party en de wordings- en verbrekings geschiedenis der Coalitie. Maakt vervolgens zyn gehoor duidelijk de noodzakelijkheid tot samen werken der Chr. partijen, waarbij ook ge wezen werd op de strijd die de A R. partij te voeren heeft tegen de kleine rechtsche partijtjes, waar b.v. Ds. Kersten geen ge loofsvrijheid erkent, en zegt dat alle wel vrij mogen denken, maar niet mogen uit spreken. Aan het slot wekt spr. op tot medewerking der verbreiding van de A.R. beginselen en versterking der plaatselijke organisatie. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen en debat wordt geen gebruik ge maakt. Na een woord van dank sloot de voorzitter deze vergadering en ging mr. Lindeboom in dankgebed voor. ra Bezoek van ouds bekend Hótel Café Billard Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Reclamewagens speciaal tarief. lln HEUSDEN. Ruime sorteering Schooltasschen, Schoolétuis, Schoolvulpenhouders. Luxe Zakmesjes. zeer geschikt voor HEUSDEN. zeer geschikt voor HEUSDEN. MOOIE SORTEERING Kimblad bargerwachten nog wel noodig achtte, maar niet in denzelfden omvaDg. PORTEFEUILLES SIGARENKOKERS PORTE MO NN Al ES ACTE-TASSCHEN STRAFZITTING VAN HET KANTON GERECHT TE HEUSDEN van Vrijdag 18 November 1927. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie: Jhr. Mr. J. Twiss Quarles van Ufford. Griffier: Mr. ,W. Ruitinga.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5