Geen Geweten. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4766, Woensdag 7 December 1927. Zij, die zich op dit Blad tcenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Jan verschijnende nummers GRATIS SEILIUSTBEEHO ZMDiGSBUD ffEOLLETÖl '&OOGPRUIME.R? ^ND VAN ALTEN* Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel kmt 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. GRATIS het Allen, die zich met ingang van 1 Januari a.s. als nienw ahonné voor het GEIL- LUSTREERD ZONDAGSBLAD epgeven, ontvangen de in December verschijnende afleveringen gratis. De prjjs van het Geïllustreerd Zondags blad, wekelyks verschijnende met een over vloed van foto's en met zéér interessante en boeiende lectuur, bedraagt slechts 57J cent per kwartaal. In plaatsen, waar onze courant per poet wordt bezorgd, wordt het Zondagsblad ook uitsluitend per post gele verd tegen den prijs van 85 cent per 3 maanden. GRATIS EEHT BOEKWERK. De nieuwe abonné's zullen tevens een spannend verhaal in boekvorm ontvangen, 't welk zal worden uitgereikt, zoodra het eerste kwartaal van 1928 is betaald. Abonneert U omgaand op de goedkoop ste illustratie van Nederland, zendt ons onderstaand bestel biljet of nog beter, zendt ons terstoed postwissel voor het eerste kwartaal 1928 met vermelding voor abon nement Zondagsblad met gratis nummers van December en boekwerk. Proefnummer op aanvrage gratis. BESTELBILJET. M. H. Verzoeke mij met ingang van 1 Januari 1928 te noteeren als abonné op het Ge- illustreerd Zondagsblad. Wil mjj de in December verschijnende nummers, alsmede het beschikbaar gestelde boekwerk gratis zenden. Naam Adres REINHOLD ORTMAN. ::o 21) «Neen, bovendien geheel afgezien van ket feit, dat ik er niet aan denk het te probeeren. Ik beschouw het eerder als ee» van mijn geniaalste ingevingen, dat ik op de gedachte kwam juist dezen voorbeeldigen jongeling in de bres te schuiven. De kleine doctor Giersberg bleef namelijk op zijn stok staan en wanneer je het genoegen had hem te kennen, dan zou je ook weten, dat hij verwenscht enaangenaim kan zijn. Ik was tamelijk radeloos, aangezien ai mijn collega's tot wie ik my met het verzoek wendde, myn opengevallen plaats te willen innemen botweg weigerden en ik liep reeds met allerlei wanhopige plannen in mijn brein rond, toen eindelijk deze glorierijke gedachte ket duister verhelderde. Doordat ik Valen tin Düringhoffen er toe wist te bewegen zich als sollicitant aan te melden, werd ik namelijk niet alleen van een lastige ver plichting ontslagen, maar ik ruimde tege lijkertijd een hindernis uit den weg, die ater voor my wel eens een steen des aan- toots had kunnen worden. Deze Düricg- Prikkelbaarheid hoften is tot nu toe de rechterhand van den professor geweest en hoewel hij gelukkig een slaapmuts is, zonder het minste ver moeden van de voordeelen, die hy zich met eenige slimheid door de bescherming van Wallroth gemakkelijk zon hebben kunnen verschaffen, was ik er tcch niet geheel zeker van, dat zijn droomerige oogen op zekeren dag niet zouden openen, waardoor hij voor mij een gevaarlijk tegenstander had kunnen worden. Nu is hij onschadelijk gemaakt en hij voelt zich bovendien tegen over mij tot de grootste dankbaarheid ver plicht. >0, wat je bekwaamheid op dit punt betreft, daaraan heb ik nooit den minsten twijfel gekoesterd,merkte zij spottend op. «Je hebt op dat gebied waarachtig wonder baarlijke vorderingen gemaakt.c «Ik heb dan ook de schoonste en ver standigste leermeesteres gehad in de moeilyke kunst van de omstandigheden te profiteeren,* antwoordde hij met een keerige buigirg. «Maar als het je goedkeuring kan wegdragen, dan zullen we na deze kleine afdwaling weer tot ons eigenlijke onderwerp terug- keeren. Ik herhaal, liefste Edith, dat er iets beslissends voor mij moet gebeuren.c Ongeduldig trok zij de schouders op. «Ben ik soms een helderziende, dat je je juitt tot my wendt met die verklaring «Een helderziende niet, maar een bemin nelijke en tot halp bereide vriendin toch wel, naar ik hoop. Je moet nog eenmaa| mijn voorspraak zijo bij den professor en wel in een aangelegenheid, die ongetwyfeld veel belangrijker is dan alle andere. Ik heb besloten zijn dochter tot vrouw te nemen, c Alsof de onverwachte verrassing haar verlamd had, staarde Edith stom en met wijd geopende oogen den spreker aan. Doctor Artois leunde in zijn stoel achter over en met dat half beminnelyk, half iro nisch glimlachje, dat sinds het begin van hun gesprek bijna voortdurend om zijn lippen gespeeld had, ging bij onverstoorbaar voort «Dat is toch een buitengewoon gelukkige inval, niet waar En een wonderlijke samenloop van omstandigheden. Wat zouden wij gelachen hebben, als iemand ons een jaar geleden voorspeld had, dat jij nog eens myn schoonmoeder zoudt worden. «Neen !c Met een wilde le weging was Edith over eind gesprongen en als een wanhoopskreet kwam dat eene woord over haar lippen. Doctor Artois echter kruiste de armen over de borst en vroeg oaverschiliig «Wat beteekent datNeen Je zoudt daarom dus niet gelachen hebbeR «Nooit zal dat gebeuren nooit I Eerder het allerergste dan dit «Hoe heb ik het nu Stem je niet ten volle in met mijn prachtig plan En ik dacht juist, dat het je buitengewoon veel genoegen zou doen. Wij zullen elkander voortaan niets meer te verwijten hebben en wij zullen onze vriendschap niet meer angstvallig als een ongerechtigheid voor de wereld behoeven te verbergen. Ik ben eigenlijk verwonderd, dat jyzelf niet eerst op dit lumineuze idee bent gekomen, c Edith's ademhaling ging stormachtig maar zjj verzamelde al haar wilskracht bijeen om zich te beheerschen. «Ik was er op voorbereid, dat je zoudt trachten je op mij te wreken wegens mijn vermeende trouw breuk,* hernam zij, «maar dat je je daarby van zulke duivelsche middelen zoudt bedienen kon ik onmogelyk vooruit weten. Je weet, dat het onmogelijk is, hetgeen je thans van mij verlangt en je kunt het voor geen ander doel verzonnen hebber, dan om mij te pij nigen en te kwellen. Kan het je dan wer kelijk zulk een groote bevrediging schenken, my voor je in het stof te zien «Maar wie spreekt daarover Ik geef je integendeel de verzekering, dat ik de echtgenoot van mijn schoonvader steeds met alle verschuldigde eerbied zal behandelen.* «Zwijg riep zij met fonkelende oogen uit. «Noem dat woord üiet nog eens, dat ik niet hooren kan en niet hooren wil Ingeborg Wallroth zal nooit jouw vrouw worden, zoolang ik nog de kracht bezit het te verhinderen.* «Ah, dat is bepaald een verrassing En je redenen daarvoor «Je kunt in werkelijkheid niet zoo eerloos zijn, dat ik ze je eerst moat noemen. Of wil je my wijs maken, dat je het meisja bemint «Myn genegenheid voor haar is in ieder geval niet geringer dan de hartstocht, die jjj voor haar vader gevoelt. Maar als ver standige menscben, die zich voorgenomen hebben in deze snoode wereld zoo gemak kelijk mogelyk vooruit te komen, moesten wij dit punt toch geheel buiten beschouwing laten. Ook ik zal wel nooit in staat zijn een ander vrouwelijk wezen zoo te beminnen zooals ik jou bemind heb, maar Zij snelde op hem toe en tóór dat hy het kon verhinderen, had zij zich «oor hem op de knieën geworpen. «Als dat waar is, Siegmund,* sprak zij op haastigen, half onderdrukten toon, die een gloed van hartstocht verried, die men in de gewoonlyk zoo koele, ru3tige Edith stellig niet vermoed zou hebben, «als er werkelijk nog een klein restje van die oude genegenheid in je hart voortleeft, laat mij dan uit barmhartigheid met langer lijden onder het denkbeeld, dat het je inderdaad ernst zou kannen zijn met dit verschrik kelijk voornemen. Zie, je hebt immers nu bereikt, waarom het je feitelijk te doen was. Ik verneder mij zoo diep voor je, zooals ik mij voor een ander nooit of te nimmer vernederd zou hebben waartoe zou je nog meer verlangen Ik heb geen rechten meer op je en ik mag je natuurlyk niet beletten naar de hand van een ryk meisje te dingen, als je denkt op deze wijze je geluk te kunnen vinden. Maar laat het in hemelsnaam niet dit meisje zyo, Sieg mund niet Ingeborg Wallroth r Ik zal mij er in weten te schikken, dat je een ander zult toehehcoren maar ik zou het niet kunnen verdragen, als ik je dagelijke aan de'zijde van die andere zou zien, misschien zelfs wel ge tuige moeten zyn van je iiefkoozingen en daarbij een rustigen moederlijken glimlach te moeten huichelen. Wordt vervolgd. MEIWSBLtB voor het Land van Heusden en AltseaJeLansstfast osifie Bommelerwaaril Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franeo per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Vergadering van den raad der gemexntr HERPT op Donderdag 1 December de3 Arm. 11 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer H. J. v. Bggelen. Secretaris: EdelAchtb. Heer E. v Liempt. Aanwezig alle leden met uitzondering van. Weth v. Bokhoven, die wegenr on- j gesteldheid verhinderd is. Do Voorzitter opent de vergadering waarna de Secretaris de notulen der beide voorgaande vergaderingen leest, die dare ROMAN VAN on onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat van Ged. St. de gemeentebegrooting 1928 is te rugontvangen met een paar opmerkingen en waarvar een opmerking oorzaak is, dat B. en W. den raad verzoeken de begroeting te wijzigen. Bij de opmaking der begrooting is geen rekening gehouden met het batig saldo groot f 36.81 van den kapitaal dienst der rekening 1926, die op de begrooting 1928 verrekend dient te worden. Verder werd door Ged. St. de vraag gesteld, waarom de opbrengst verkooping hakhout als een gewone ontvangst is opgenomen. Deze vraag klinkt vreemd merkt spr. op, want ieder weet toch dat opbrengst van hakhout een gewone en geen kapitaal-ontvangst is. Metalgemeene stemmen wordt hierop tot de voorgestelde wijziging besloten. De Voorzitter zegt da.t B. en W. ge bleken is. dat het hek voor de voor malige openbare school grondige herstel ling behoeft. Het is nog wel niet geheel versleten doch er komen belangrijke kos ten aan en daarom meenen B. en W. den raad te moeten voorstellen, het bestaan de hek niet te herstellen doch een ijzeren hek te plaatsen, zooals er een staat bij de MULO school te Heusden en da: buitengewoon geschikt wordt geacht door B. en W. Bij de beide alhier werkzaam zijnde smeden is door 't college prijsopgaaf gevraagd en nu schijnen deze heel broeder lijk overlegd te hebben wat zij zouden rekenen althans het verschil is zeer ge ring. J. A. Boelen geeft als prijs op 217.— en A Boelen 210.—. Deze prijs kwam B. er: W. zeer hoog voor, zoodat zij meen den verplicht te zijn ook eens prijs te vrager; bij een paar smeden te Hensdea Door E A. de Bruijn is voor hetzelfde opgegeven f 150.— en door P. v. Beers f 335.- prijzen die B. en W. beter lijken fen daarom stelt het college voor een ijzeren hek te plaatsen met twee poortjes er in, behoorlijk zwart geverfd en dit op te dragen aan den smid P. v Beers te Heusden. Nu zal bij het bedrag nog wel eer?, kleinigheid komen voor bijwerk want het bek moet op steenen voetjes worden geplaatst, doch dit kan niet zoo veel bedragen. De heer de Wilt zou het hek wat hon ger plaatsen b.v. l1/* voet dit acht spr. doelmatiger. Do heer v. Herpt heeft toen hij dit punt op de agenda zag staan het voorstel van B. er. W. ook eens overwogen en nu lijkt het: spr. beter, dat in plaats van een hek een heg werd geplaatst, dit is veel komt vaak voo^lult slechte spjs\te4tyftng, le spiJiveVtejnVgs- sfoqrnissen \ny>eten spoe8m zwich\envoor Foster^w Maagpillen, het laxeermiddel bij oitnemendhcw aster's ^Maagpiil Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacc mooier en minder kostbaar. De Voorzitter antwoordt dat dit mo gelijk zou zijn als een heg direct be hoorlijk in orde was doch daar gaan jaren over heen en dat is juist het be zwaar. Dhr. de Wilt gelooft niet, dat een heg daar ooit in orde komt. Do heer v. Herpt merkt op dat bn hetzelfde bezwaar heeft geopperd, toen het ging over het hek aan de Bijzondere school. De Voorzitter antwoordt dat het daar niet. zoo erg is, langs de openbare schooi loopt een zeer drukken verkeersweg, wat langs de Bijz school niet het geval is De heer van Herpt acht de toestand langs do Bijz. school ook gevaarlijk ook daar passeeren auto's. Do Voorzitter zegt dat het wel mogelijk is dat daa.r eenige auto's passeererrlocb in geen geval zooveel als langs de open bare school. De hee- v. Herpt zou zich wel met het voorste! van B. en W. kunnen vereemgen als ook langs de Bijz. school een zelfde hek werd geplaatst. Voorzitter: Daar zijn wij overheen ge stapt, de Inspecteur heeft het goedge keurd en het Schoolbestuur heeft er ge noegen mede genomen, die kwestie is afgewerkt De vraag is nu slechts of de raad kan goedkeuren, dat langs de O. L. Seh. een ijzeren hek wordt geplaatst. Een heg zal daar voortdurend vernield worden. De heer r. d. Broek merkt op dat hij 'in het ..Huisgezin" een advertentie heeft gelezen dat in den Bosch vakken ijzeren hekwerk ter lengte van 2 M. worden aan geboden a 31/2 gulden. Waar hier een leng te noodig is van 25 meter zou men dus met 1'. vakken kunnen volstaan en kostte het de gemeente dus slechts f 50.— spr. vraagt of het geen overweging verdient, eerst een onderzoek naar deze stukken in te stellen De Voorzitter zegt, dat B. en W. hier naar gaarne eerst een onderzoek zul len instellen. Mochten de aangeboden stukken evenwel niet doelmatig zijn, kan dan, aldus spr., de raad zijn goedkeuring verkenen om het aanbod van den smid v. Beers te 'accepteeren? De heer v. Herpt zegt, dat de toe stand bij de Bijz. school door het school bestuur slechts onder protest is aan vaard, wordt daar geen ijzeren hek ge plaatst dan kan spr. zijn stem niet aan het voorstel van B. en W. geven De Voorzitter zegt, dat het kerkbe- bestüur zich met de plaatsen van het te genwoordige hek hééft vereenigd van e?c protest heeft spr. nooit gehoord. Wethouder Verhoeven merkt op dat in. de vergadering van B. en W. hetgeen de heer v. Herpt aanvoert ook in overweging is geweest, doch met het oog op het mindere verkeer langs de Bijz. school achten B. en W. het bestaande hek voldoende. Bij de Openbare school is het verkeer wel 10 keer zoo druk. De heer v. Herpt blijft er bij dat nabij de Bijz. school ook gevaar voor de kin der en bestaat, doch wil zich te slotte wel bij her voorstel van B. en W. neer leggen. alleen zag spr. het hek gaarne doorgetrokken tot aan het brandspuit huisje, zoodat de donkere hoek daa? van de openbare straat wordt afgeslo ten. De Voorzitter belooft dat B. en W. de mogelijkheid van dit voorstel zullen on derzoeken. Hierop wordt met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Verder wordt besloten in de verorde ning van het Burgelrjk Armbestuur on bepaling op te nemen, dat bij uitbeste- 'ding van armlastingen, eerst een genees kundige verklaring moet worden overge legd, van de leden van het gezin, waarin deze armlastingen worden opgenomen. Van Ged. St. is verder nog ingekomen bericht over de nieuwe salaris regeling van 'Burgem., Secretarissen en Gemeen te-ontvanger bij gecombineerde betrek kir;gen. Van het zelfde college is goed keuring ingekomen van het raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting. Van de heer v. Bokhoven is een v.r- zoek i ngekomen rojm vermindering van schoqlgeld B. en W. stellen voor dit v r zoek in te willigen op grond van het feit dat adressant ook vermindering heeft ge kregen van zijn aanslag in de Rijks Lu komstenbelasting en er derhalve dus recht op heeft. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Verder is een mededeeling ingekomen dat door het Hoofd der school dezen winter weder een vervolgcursus wordt gegever. en nu wordt gevraagd om hier voor evenals het vorig jaar een subsidie te willen verleenen. Toen kende de raad een subsidie toe van f 50.— B. en W. stellen voor om als blijkt dat voor deze cursus dezelfde belangstelling bestaat als het vorig jaar ook thans dezelfde subsid e t_ verleenen. Thans wordt de cursus do.).' 16 a 17 leerlingen gevolgd. De heer Buijs vraagt of de leerlingen ook zelf aan de cursus bijdragen, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt, de subsidir is alleen bedoelt als een tege moetkoming voor hen die niet betalen kunnen. De heer v. d. Broek heeft niets tegen het verleenen van subsidie, een ver volgcursus acht hij van belang, doch vindt het niet goed, dat hieraan jongens van 20 a 21 jaar deelnemen, die dit uit sluitend doen om van huis te zijn en n:et uit lust om te leeren. De Voorzitter is het hiermede eens en zal dus ook onderzoeken of-er werkelijk zulke leerlingen zijn en deze kwestie met liet Hoofd der school overleggen. Over eenkomstig het voorstel van B. en W. wordt, hierop besloten. Schrijven van het Waterleiding Comité voor het Land van Heusden en Altena, waarin een subsidie wordt verzocht van 4 cent per inwoner om een plan te ont werpen waarhij de mogelijkheid, eenei wa terleiding voor genoemde streek onder de oogen zal worden gezien, voor Herpt vormt dit een bedrag van f 25.—. De Voor zitter licht toe dat alleen wordt onder zocht. of een waterleiding mogelijk is voor deze streek, zonder dat dit van de be woners te groote offers vergt en ook zon der dat het de gemeente geld zal kos- t.en. zou dit laatste het geval zijn, dan kan er van verwezelijking van het plan niets komen. B. en W. zijn eenstemraing van oordeel, dat het bedrag beschikbaar gesteld dient te worden. De heer v. Herpt zegt, dat hij het be lang van een waterleiding voor deze ge meente niet kan inzien. De Voorzitter vraagt of hij van den heer v. Herpt ook de gronden mag weten waarom hij het belang niet inziet. De beer v. Herpt. zegt dat hij een wa terleiding voor Heusden en meer plaat sen in het beneden land van grootbe lang «acht, daar lieerscht ten opzichte van de drinkwatervoorziening een ge brekkige toestand. Hier in Herpt is dat. niet het geval, daar ondervindt men wei nig last. en besmettelijke ziekten komen er gelukkig niet voor, zooals iu andere plaatsen van het Land van Heusden en Altena. Het drinkwater is hier goed, daarom kaD spr. het belang van een wa terleiding niet inzien. De Voorz. merkt op dat de heer van Herpt beweert, dat men hier goed drink water heeft en dat deze die bewering uit op dezelfde gronden als dhr. Sprengers in de Elshoutsche raadsvergadering, om- dal men uit ervaring weet dat een pomp zoo nu en dan goed drinkwater levert. Spr. zon willen vragen of men een onder zoek naar de deugdelijkheid van het wa ter kan instellen, door een glas water tegen het licht te houden en dan te be weren het water is goed als er geen beest jes in zijn. Ieder weet thans toch wel dat dit niet. zoo is en dat er een behoorlijk onderzoek voor noodig is. Spr. gelooft wel te mogen zeggen da,t de pompen bier geen voldoende goed drinkwater ople veren en dat is niet te verwonderen. D.t water is zoogenaamd oppervlakte water, dat afhankelijk is van de nukken vau d m dag en daarbij is het steeds onbetrouw baar, dat is ook hier het geval. Wanneei de heer v. Herpt zegt dat men bier geen last heeft van besmettelijke ziekte-, dan is dit zoover waar, dat men

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1