DiereDpeesmiddeleii S. D. LANKHÜYZEN Co's BANE Met Kerstmis A. BAAIJ KNS j)e langdurigheid van civiele processen. A. Verschuur-Baert Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4769. Vrijdag 16 December 1927, Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Jan verschijnende nummers GRATIS I Binnenland UND VAN Atf"^ Dit blad versehgnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, es franco per post beschikt fl.40. Afaonderlyke nummers 6 cent. Int- Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Ad verten tiën van 16 regels 90 cent. Elke regal meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Een jong advocaat kwam een bejaard ambtgenoot de hand van zijn dochter vragen. De aanstaande schoonvader stelt den candidaat een lijvig dossier ter hand en zegt„ziehier een moeilijke zaak tracht haar tot een goed einde te bren gen als ge slaagt, zult ge mijn dochter trouwen." Na e#n paar maanden komt de jonge man triomfcerend terughij heeft het proces gewonnen en naar hij hoopt ook de hand zijner geliefde. Doch hoe groot is zijn schrik, als de omde heer hem woedend toeroept„hoe, hebt ge deze zaak in twee méanden af gedaan daar zou i k minstens twee j&ar van gegeten hebbenmijn dochter zou armoede bij u lijdengij krijgt haar niet 1" Deze anecdote is al heel oud en zij dateert, voor zoover kan worden nage gaan, uit het begin der achttiende eeuw, maar mogelijk is zij nog ouder. Zij toont wel dat de klachten over den langen duur van processen niet als iets nieuws onder de zon moeten worden beschouwd. En ook toont zij dat het publiek de oorzaak van dien langen duur ziet in de baatzucht van de rechtsgeleerde raads lieden. Een feit is het dat civiele proceseen al heel lang kunnen duren en dat een duur van drie vier jaren heusch geen witte raaf is. Zelfs zijn er processen ge weest, waarover tien ja twintig jaren werd gedaan. Waarin moet nu de oor zaak van een en ander worden gezocht Ligt zij nu werkelijk, zooals het publiek zoo gaarne gelooft, voor het grootste deel in de eigenbaat der rechtsgeleerde raads lieden Deze laatste vraag moeten we met na druk ontkennend beantwoorden. Immers duren de pro-deo-zaken even lang als de betalende zaken en aan eerstgenoemde verdient de procureur in 't geheel niets, terwijl hij toch zeker niet uit louter ge noegen eene zaak zal trachten te rekken. Maar waar ligt de oorzaak van de lang durigheid van civiele processen dan wel En ons antwoord op die vraag luidt „In het systeem van ons privaatrecht." Laten we dit eens wat nader toelich ten. Het groote publiek kent bet onder scheid in de wijze van procedeeren in civiele zaken en in strafzaken allerminst. Men meent dat zoowel in civiele als in strafprocessen de advocaat met zijn cliënt voor de rechtbank komt, dat vervolgens getuigen worden gehoord, voorts wordt gepleit en ten slotte vonnis gewezen. Deze meening is absoluut onjuist. Im mers wordt het civiele proces in tegen stelling met het strafproces zoo goed als geheel schriftelijk behandeld en slechts bij de kantongerechtsprocedure is mon delinge behandeling toegelaten. De argu menten van de procedeerende partijen worden in schriftelijke stukken, die den najim dragen van conclusie's, neergelegd, en deze conclusie*» worden door procu reurs ingeleverd. Opgemerkt moge hierbij worden, dat me» bij eene civiele procedure, (behalve bij de kantongerechten) moet gebruik maken van een procureur, want doet de eischer zulks niet, dan wordt hij geacht afstand te doen van zijn eisch, ook al zou hij zelf verschenen zijn en de ge daagde zonder procureur wordt geacht het bij dagvaarding gestelde te erken nen. waardoor de zaak voor hem ver loren is. De terechtzittingen worden wekelijks gehoaden op bepaalde dagen, die men „roldagen" noemt. Op zulke dagen roept DROGISTERIJ HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. de deurwaarder de dienende zaken uit en dit zijn er bij sommige rechtbanken een zeer groot aantal. Zoo staan er b.v. bij de Amsterdamsche Rechtbank soms meer dan duizend zaken op de rol. Nu is het begrijpelijk dat niet alle stukken van een proces dadelijk kunnen worden bestudeerd en dat zij pas door de rech ters worden nagegaan, zoodra alle con- clusie's zijn gewisseld. Bij dat rechterlijk onderzoek blijkt het soms noodzakelijk om b.v. getuigen te hooren en daarvoor is dan een apart vonnis noodig, dat een interlocutoir vonnis heet. Dit vonnis zegt dan, welke feiten bewezen moeten worden en waar en wanneer de getuigen moeten worden gehoord. Zulk een ge tuigenverhoor noemt men enquête en wanneer de tegenpartij ook getuigen wil laten hooren spreekt men van contra enquête. Na enquête (en contra-enquête) wisselen partijen opnieuw concluBie's en daarna komt pas het eindvonnis. Zoowel onmiddellijk vóór het interlocutoire als onmiddellijk vóór het eindvonnis kun nen de pleidooien worden gehouden, maar het houden van pleidooien is ech ter allerminst vereischt. aoq sceecLs OverfteerCyK.! Het vorenstaande geeft heel in het kort den gang van eene zeer eenvoudige civiele procedure, maar dikwijls is zij veel ingewikkelder. Binnen het raam van het proces kunnen zich over allerlei punten kwesties voordoen, die tot kleine procesjes leiden. Deze kwestieus noemt men „incidenten". Men wil b.v. een derde in het proces roepen, tegen wien volgens gedaagde de eisch had behooren te worden ingesteld d. i. in vrijwaring oproepen. Nieuwe conclusie's zijn er het gevolg van. Eerst als het tusschenproces geëindigd is, wordt het hoofdproces weer vervolgd. We zeiden hier boven dat de conclu sie's op de roldagen gewisseld worden door procureurs. Echter hebben deze laatste hun conclusie's niet steeds ge reed op den bepaalden roldag en een gevolg hiervan is, dat uitstel wordt ge vraagd en in den regel door de recht bank wordt verleend. Op zichzelf be schouwd is het geven van een of meer weken uitstel niet zoo heel erg, maar van dat uitstel-verleenen wordt schro melijk misbruik gemaakt, want in plaats van één keer uitstel te vragen gebeurt het somtijds verscheidene malen. Voor ééne conclusie is dus wel eens eene tijd ruimte van eenige maanden noodig en dit veroorzaakt natuurlijker wijs groote stagnatie. Vóór 1924 moest de rechter het uitstel verleenen als de tegenpartij daarin be willigde. Bij eene wet van dat jaar is echter bepaald dat de rechter het uitstel kan weigeren als dit zou lijden tot groote vertraging van het proces. Veel helpt deze wet niet, want nauwelijks was zij in werking getreden of middelen werden verzonnen om haar te ontduiken. En met succes. Zou er nu geen middel zijn te vinden om de langdurige kostbare procedure te bekorten Een antwoord op deze vraag willen we thans niet geven, omdat ons artikel dan te veel plaatsruimte zou vergen. Zeker is echter dat geene ver betering is te wachten indien niet rechters, advocaten en procureurs bevrijd worden van de papiermassa's die hen en dik wijls ook het Recht dreigen te verstik ken. I Samenwerkende Zendingscorporaties. Hoe dankbaar de Samenwerkende Zen dingscorporaties ook zjj«, dat vele gemeenten en vele personen krachtig hebben meege werkt in den loop van dit jaar en vooral ook in de Zendingsweek urn bet benoodigde byeen te brengen, toch constateeren zy ook met leedwezen, dat vele andere gemeenten en vele andere personen nog niets van zich lieten hooren. Gedurenda de maand Dec. zal nog ongeveer f 400.000.aan bizon- dere bijdragen moeten inkomen om zonder dreigend tekort te kunnen sluiten. Zy hebben daarom nogeens een krachtig beroep gedaan op allen, op wier medewerking zy meenen te mogan rekenen. Uit den aard der zaak konden zij by deze aanvraag geen scheiding maken tusschen degenen, die wel en die nog niet hebben bygedragen. Zij vertrouwen echter, dat allen gaarne naar vermogen meewerken om dit bedrag, dat op zichzelf niet zoo groot is an dat toch als tekort zoo bizonder hinderljjk kan wor den, bijeen te brengen. Als allen nog iets doen, zal het bedrag er spoedig komeD. Fabrieksbrand. Een felle uitslaande brand heeft gewoed in de fabriek van G. v. Hoeiiug, N.V. Eerste Haarlem Stoomververy en Chemische Wasschery. De drogery, spannery en strykery zijn uitgebrand. Naar de heer Van Hoeiing mededeelde, is de brand vermoedelijk op den droog zolder ontstaan, doordat enkele daar han gende lappen door ontvlamming van chemi caliën in brand zijn geraakt. Verzekering dekt de schade. Er zullen pogingen worden aangewend om het personeel aan het werk te houden. Overplaatsing van de Rubberfabriek te Maastricht. De directie van de Rubberfabriek te Maastricht denkt ernstig over overplaatsing van haar bedryf naar België, zulks omdat door de Arbeidsinspectie niet voldoende overwerk vergunningen meer worden ver leend. Hierdoor kunnen ongeveer 350 arbeiders buiten betrekking komen. Indien de over plaatsing werkelyk doorgaat zal bet bedrijf gevestigd worden te Lanaeken, dus even over de grens, in welke plaats reeds eea zusterbedrijf van deze fabriek bestaat. Men hoopt te Maastricht echter, dat nog een oplossing zal kunnen worden gevonden. o Snoepende inbrekers. In de Banketfabriek »De By« aan de Roomburgerlaan te Leiden is ingebroken. Eenig geld wordt vermist. Overigens hebben de inbrekers zich ruimschoots aan koek en banket tegoed gedaan. De politie is de daders nog niet op het spoor. telef. wo. is Raam sdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK.] BÊT" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA voor Vader, Broer, Verloofde of voor uw Man een kistje fijne Sigaren, een mooie Tabakspijp of een prachtige luxe Doos tabak uit het Sigarenmagazijn van Botermarkt 88 HEUSDEN. Door een wagen met steenen overreden. De jeugdige J. v. O. uit Naarden, reed per rijwiel op den Thierensweg. Juist wilde hg de brug oprijden, toen een zjjner klompen tusschen het wiel raakte, waar door hy kwam te vallen. Juist kwam eee zware wage* met steenen aanryden. De voerman kon niet stoppen, daar bij juist de brug afreed. De jongen kreeg de wielen over het lichaam. Hy werd naar het Maiellastichting ver voerd, waar zijn toestand hoogst urgelyk werd geacht. Gooische Kerstsparren. Het transport van Kerstsparren in het Gooi is in vollen gang. De meeste gaan oaar Engeland. Orders van 20 000 tot 40.000 boompjes zijn geen zeldzaamheid. Er vandoor gegaan. Een 14 jarige loopjongen te Seest was er met f 100.van zyn patroon vandoor gegaan. De politie te Baarn heeft hem aangehouden. Het geld was nog in zyn bezit. Auto-ongeluk. Toen dr. O. V. uit Zevenbergschenhoek met zyn echtgenoote en drie kinderen voor het huis van zyn schoonouders te Terheyden in zyn auto stapte, kwam een vrachtwagen met groote snelheid uit de richting Breda, en vloog in de zeer gevaarlijke bocht daar tegen een boom. Het rechtervoorwiel werd afgerukt en dwars over den weg zwenkte de auto, nu geheel naar links met Dog steeds groote vaart in de richting van de auto van de familie O. V. Hoewel in de vier remmen staande, werd die wagen enkele meters voortgescboven. Een klein meisje, dat reeds had plaats genomen, werd op de stoep van het huis geslingerd. Be houdens wat schrammetjes mankeerde de kleine wonderlyk niets. Mevrouw O. V., die juist wilde instappen kreeg zeer diepe snywonden in het gelaat en was geruimen tyd bewusteloos. Haar toestand is nog wel zorgwekkend, doch er bestaat geen levens gevaar. Yan het gezelschap kwam verder niemand letsel. De auto werd zoo goed als vernield. De vrachtwagen -bestuurder is in verzekerde bewaring genomen. Gevolgen van het stopverbod. Een waarschuwend, een bijna beangsti gend gevat heeft zich voorgedaan in een der bussen van de Z.H.A.M., die in Delft geen passagiers mogen opnemen en uitlaten. In de bus, die uit Scheveningen was ver trokken, zat o.a. een reiziger voor Over- schie. Toen de bus in Delft was gekomen op den Rotterdam8chen weg, kreeg deze reiziger een aanval van zijn hartkwaal, hartkloppingen, waarby hij het beoauwd had, en dringend behoefte aan frissche lucht. Zoodra de passagier de eerste symp tomen waarnam, verzocht hy den chauffeur om te stoppen, maar deze zeide, dat hy dit niet mocht doen. En hoe zichtbaar benauwd de man 't ook had, hy moest mee en kon iu Overschie pas het voertuig ver laten. De passagier heeft bij de justitie een aanklacht ingediend tegen de Z.H.A.M. wegens vrijheidsberooving. De inbraken te Heerlen. Te Heerlen zijn de drie Hongaarsche inbrekers ter beschikking der justitie ge steld. De inbreker C. E S., die ter beschik king werd gesteld, heeft thans bekend te Heerlen 11 en te Kerkrade 12 inbraken te hebben gepleegd en verder alle inbraken van den laatsten tyd te Vaals en Brunssum. Zwemmen in December. Een bezoeker van Groot Badhuis Loos- drecht, beeft nog den moed gehad in de plassen te gaan zwemmen. Militair vliegtuig vernield. Het leger-vliegtuig D 36, Jager-type, moest te Ridderkerk wegens motordefect een noodlanding maken. Het vliegtuig, bestuurd door korporaal vliegtuigmaker J. M. Zeegers, was opge stegen op bet vliegveld De Kooy te Helder, waarna het naar de WaalhaveB te Rotter dam was gevlogen. Op den terugweg weigerde boven Rid derkerk du motor. Bij de landing wist de bestuurder op het juiste moment uit het toestel te sprin gen. Hy bleef ODgedeerd. Het toestel is totaal vernield. NIEUWSBLAD ïoor liet Land vai Neusden ti Altena, ie Langstraat en He Bommelerwaard T9B Laboratorltm »DB DBMNËBOOMc te Botterdam zjji verkrijgbaar by o O— O— o Opium in beslag genomen. Aneta seint uit Batavia, dat te Tand jong Priok voor f 30.0000 opium in beslag is genomen. Door auto overreden. Toen de bijna 60-jarige G. Brand, werk-: zaam op d© scheepsslooperrj „De Koop handel' te Nieuw-Lekkerland, zich Maan-i dagavond per fiets naar zijn woonplaats Ammerstol begaf, werd hij door een auto van de Gebrs. Broere te Groot-Ammers overreden en gedood. Brand te Huizen. Om 6 uur is te Huizen afgebrand h©Ü fabrieksgebouw van N. Y. Vloerzeilenfa- briek Huizen. De schade wordt op 1 ton geschat^ Zij wordt door assurantie gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Een 30-tal arbeiders zijn door den brand werkloos. O Ongeluk met doodelijken afloop. In de schuur van den landbouwer J, de Koekoek, te F ij naar t, is de werkman H de Kok, die bezig was zakken droge pulp op te stapelen, gevallen. De man die ongehuwd was, doch kost winner van zijn bejaarde moeder, is spoe dig na zyn val overleden. In Groningen wordt schaats gereden. Uit Wes-terwolde wordt gemeld, dat daar sedert eenige dagen in den omtreki reeds druk schaats gereden wordt Het veel succes is een hardrydarij ge houden op de ijsbaan te Weende. Emigratie naar Canada. De Minister van Arbeid heeft tot da Gemeentebesturen een circulaire gericht krachtens welke de Gemeentebesturen over een zeker bedrag kunnen beschik ken om personen, die naar Canada willen emigeeren en die daartoe niet over de noodige geldmiddelen beschikken, de hel pende hand te bieden. Rywielbelastingwet. De heer Hiemstra c.s. heeft een amende ment ingediend op art. 1 van het weta- onntwerp tot wijziging van de Rijwiel belastingwet, strekkende om de belas ting te stellen op f 2 peT jaar. Het veTgiftigingsdrama in Den Haag. Majoor dr. G. van den geneeskundigen dienst der landmacht verscheen voor het' Hoog Militair Gerechtshof te 's-IIage. Hem is ten laste gelegd, dat hy op of omstreeks 10 April 1927 te Den Haag opzettelijk met voorbedachten rade ter uitvoering van zijn in klam beraad opge vat voornemen en van zijn in klam be raad gevormd plan om Mari Servaz Ro bert Queck van het leven te berooven,; dezen een doodelyke hoeveelheid vergift heeft toegediend, ten gevolge waarvan genoemde Queck nog dienzelfden dag is overleden. Voorts: dat hij althans op tyd en plaats vermeld opzettelijk aan de ge zondheid van voornoemden Queck zeer ernstig nadeel heeft toegebracht en zulk3 met voorbedachten rade door hem, ter uitvoering van zijn in kalm beraad op gevat voornemen en van zijn in kalm be raad gevormd plan, door vergif in een toestand van zinsverstering te brengen, welk feit den dood van voornoemden Queck ten gevolge heeft gehad. Alsmede: Dat het in ieder geval aan zijn grove schuld is te wijten geweest, dat voor noemde Queck op 10 April 1927 is over leden, hebbende hij bij het begaan dezer strafbare feiten gebruik gemaakt van gelegenheid of middelen, hem door zijn ambt van dirigeerend officier van gezond heid der 3e kl. geschonken. De eisch luidt levenslange gevange nisstraf. Moord en brandstichting te Roermond. Voor de Rechtbank te Roermond is be handeld de zaak tegen den coeffeur G. M., beschuldigd van moord op zijn echt genoote en brandstichting in zyn woning aan de Schoenmakersstraat te Roermond

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1