Dit nummer üesteat uit 3 Hintten- KERSTMIS. Met Kerstmis S. D. LANKHÜYZEN Co's BANK Nieuwjaarsgroet A. BAAIJ KNS A. Verschuur-Baert Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4771. Vrijdag 23 December 1927, II ^ND VAN ALTERA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afaonderlyka nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar p!r*tsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In het nummer van 1 JANUARI wordt weder, evenals andere jaren, de gelegenheid geboden voor het plaatsen van een aan Familie, Vrienden, Kennissen en Cl'ëntèle. Tijdige opgave wordt verzocht. De Administratie. Vrede op aarde. Weder klinkt alom in beden en in zangen, het „Vrede op aarde" in den winternacht. Opnieuw geeft de menschheid in deze geweide uren uiting aan het vurig verlangen, waar van zij de vervulling verwacht. Het kerstfeest brengt de vredes- gedachte in de hoofden en de harten. Maar zal er werkelijk eenmaal een ongestoorde vrede komen, dan moet er allereerst zijn vrede tusschen de volkeren. Ruim negen jaren geleden ver stomden de kanonnen op het slagveld. De puinhoopen, door den gruwelijken oorlog veroorzaakt, zijn nagenoeg opgeruimd, maar de onafzienbare kerkhoven met de kille graven ge tuigen nog van den onuitsprekelijken jammer, welke in den wereldkrijg over het menschdom werd gebracht. Het staat vast dat, de mogelijkheid van een nieuwen wereldoorlog denk baar blijft, zoolang niet het verstand de overwinning op het geweld zal hebben behaald. Gelukkig is daar de Volkenbond, al staat hij nog in de kinderschoenen. Moeizaam schrijdt hij voort, want nog altijd zijn er talrijke machtigen der aarde, wier daden de pogingen tot volkerentoe- nadering verstorennog altijd is in het Oosten de revolutievaan hoog opgeheven en drijven communistische leiders krachtdadig tot geweld en opstand aan. Wij allen beseffen, dat wij, in navolging van de nobelsten onder ons, onze besten krachten in dienst moeten stellen van het inter nationaal vredeswerk, dat in Genève wordt verricht. „Vrede op aarde" ruischte eertijds door de ceders van den Libanon. „Vrede op aarde" is thans de internationale vredesklank welke zich vanuit Genève over de geheele wereld voortplant. Vrede op aarde. Kerstavond is de avond van her innering en verbeelding, het sprookje van schoonheid en dichterlijkheid. In aller hart heerscht de warmte der innige genegenheid, in aller gemoed de verteedering en de blijdschap van het familieleven. Het is de avond van vrede in eigen huis, die me nigmaal zoo gansch verschilt van de atmosfeer in den dagelijkschen werkkring. Immers, in hoe menige onderne ming valt aan de goede verstand houding nog heel wat te verbeteren In hoe menig geval wordt de be- drijfsvrede verstoord, doordat de actie zich niet richt op verhooging van het algemeen welvaartspeil, doch op het eenzijdig eigenbelang. Dit maakt het waarlijk niet gemakkelijk om den geest van de werkers in het bedrijf te verbeteren door maatregelen, die nu eenmaal onverbiddelijk rekening moeten houden met het economisch mogelijke. Heerscht er echter in een onderneming een geest van onderling vertrouwen, dan zijn allen spoedig doordrongen van de waarheid, dat de belangen van de partijen, welke in de productie samenwerken, in hoofdzaak parallel loo pen. Kerstmis wekt het verlangen, dat ook in het bedrijfsleven de ware vrede eenmaal werkelijkheid moge worden Vrede op aarde. Weder klinkt alom in beden en in zangen, het „Vrede op aarde" in den winternacht. Opnieuw vestigt de menschheid, in smachtend verlangen naar waren vrede, haar hoop op hoogere macht. Alleen degene echter, die de Kerst stemming van vrede en weemoed blijvend in het hart houdt, ziet aan de kim den lichtglans van een betere toekomst gloren I voor Vader, Broer, Verloofde of voor uw Man een kistje fijne Sigaren, een mooie Tabakspijp of een prachtige luxe Doos tabak uit het Sigarenmagazijn van Botermarkt 88 HEUSDEN. van Laboratorium »DE DENNEBIWM® te Rotterdam zija Terkrjjgbaar bij DROGISTERIJ HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. telef. No. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA voor bet Land van HëusHbh es Altena,deLengstraat ende erwaard Vergadering van den raad der gemeente EETHÉN op Dinsdag 20 December de« v.m. half tien. Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Brune. Secretaris WelEdel. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig alle leden behalve de lieer Vos een vacature wegens overlijden van den heer J. v. d. Heuvel. Do Voorzitter opent cle vergadering waarna, de Secretaris het formuliergeb d leest. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukben Adres.van den Bond tegen het schen den van Gods Heiligen Naam, door vloe ken waarin den raad wordt verzocht een z.g. vloekverbod in het leven te wil len roepen. De Voorzitter zegt dat dit adres ook in het Dag. Best. is besproken en dat B. en W. voorstellen, het voor kennisge- vinu' aan te nemen. Men kan wel betreu ren, dat dit kwaad nog steeds voor komt. doch B. en W. achten het in deze gemeente niet van dien aard, dat het beschouwd moet worden, als een alge meen kwaad waartegen maatregelen ge nomen dienen te worden, bovendien is een dergelijke verbodsbepaling moeilijk te handhaven. Zonder discussie wordt overeenkomstig het voorstel van B. eh W. besloten. Verzoek van A. Nieuwkoop te Hees been, die met vele anderen verzoekt be palingen in het leven te roepen, waarbij het voetballen onder Heesbeen des Zon dags wordt verboden. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op grond, dat het huiten de bevoegdheid van den Gemeenteraad ligt bepalingen vast te stel len die betrekking hebben op de Zondags rust. Iri de Zondagswet zijn door de re geering, hiervoor bepalingen opgenomen. Do heer v. Buuren vraagt of er vroeger niet, needs een verbodsbepaling is ge maakt. De Voorzitter stemt dit toe doch Ged. St. hebben toen den raad verzocht deze bepaling terug te nemen, wijl zij ze an ders aan de Kroon ter vernietiging zou den voordragen. Onderzoek geloofsbrieven. DeVoorzitter schorst de vergadering en wijst de heeren v. Buuren en Donken aan voor bet onderzoek. Na heropening ver klaart de heer v. Buuren dat alle in be hoorlijke orde is bevonden, zoodat du commissie tot toelating van den heer M. J. de Bruin als raadslid adviseert. Al dus wordt besloten. De Voorzitter deelt nog mede, dat pro cesverbaal van kas opneming bij den Ge meenteontvanger is ingekomen waaruit blijkt- dat alles in behoorlijke orde is be vonden en dat bleek in kas te zijn f2717.39. Verder is nog ingekomen goed keuring door Ged. St. van het raadsbe sluit tot wijziging der gcm~enfcebegrooting idem der begrooting 1928 en rekening 192G. Benoeming leden Burgelijk Armbestuur. Van het Burgelijk Armbestuur te Eethen is aftredend de heer J. W. Burghout. B. en W. bevelen behalve den aftredende ter benoeming aan de heer W. G. J. Branderhorst. De heer Vos komt ter vergadering. De beer J. W. Brughout wordt met a1- gemeene stemmen herbenoemd. Te B.- Broek is aftredend de heer A. Vos Czn. naast deze wordt aanbevolen de beer W. Lankhaar. De aftredende wordt met op een na algemeene stemmen herbe noemd,een stem was in blanco uitge bracht. Te Dr ongel en is aftredend de heer M. de Haan. aanbevolen wordt de aftredende en de heer v. d. Stelt. De aftredende wordt met algemeene stemmen 'herbe noemd. Te Genderen is aftredend de heer A. Vos Hzn., naast deze wordt aanbevolen do lieer G. Vos Hzn. De heer A. Vos wordt met algemeene stemmen herbe noemd. Aantiedig rekeningen Rurgelijk Arm besturen. Rekening Drongelen ontvangst f2991.781/} uitgaaf f2588.91 batig saldo 102.87V2. Rekening B.-Broek ontvangst 1539.71 uitgaaf 1732.47 nadeelig saldo f 192.76. Rekening Genderen ontvangst f 3347.64 uitgaaf f 2630.61 voordeelig sal do f717.03. Deze rekeningen worden ter inzage gelegd en voor onderzoek in han den gesteld van de heeren v. Buuren en Donken. Voorstel tot onderhandsch huren van een stukje grond van het Rijk gelegen te Drongelen. De Voorzitter zegt, dat nabij de ge- meentelanderijen te Drongelen een klein perceeltje grond ligt, dat de ge meente in het belang van den uitweg van de pereeelen meent te moeten huren. De heer v. d. Schans licht het voor stel nader toe en zegt dat door het Rijk een dam is gelegd voor de burg en het de bedoeling is daarover voor de 5 bunder land die de gemeente daar heefi liggen uit te wegen. Het Dag. Best. heeft zich hiervoor gewend tot den Ontvanger der Regestratie te Werkendam, en deze heeft bericht dat de Minister wël genegen is de gemeente bij uitzondering dit per ceeltje onderhands te verhuren echter niet langer dan voor den tijd van G jaren en tegen een huur van f 10.— per jaar. De heer Donken vraagt hoe groot het, perceeltje is waarop de secretaris, na onderzoek, antwoordt dat het 10 are 59 c.a. groot is. De heer Donken vindt f 10.— nogal weel wat de Voorzitter toestemt te meer daar het altijd slechts ver huurd is voor f 6.-, doch de gemeente is er roede gebaat en daarom stellen B. en W. voor op bet aanbod in te gaan. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Voorstel aankoop brandspuit. Do Voorzitter zegt, dat de brands ouit voor het dorp Eethen in een al te slech ten toestand verkeerd, ze geeft weinig water f.s en niet te vertrouwen. Van Laarhoven heeft er nog aangedaan, wat hij kon. doch heeft er bijgezegd, dat ze in een slechten staat verkeert'. Het Dag. Best. heeft nu al eenigen tijd uitge keken, naar een gebruikte brandspuit en nu doet zich het geval voor dat de ge meente Breda 8 brandspuiten te koop heeft, prijzen zijn niet genoemd, doch men wacht een bod voor een of meer spuiten. Het Dag. Best. vraagt nu een blanco cre- diet. c>m met den deskundige van Laar hoven de spuiten eens te gaan bezich tigen en ze door dezen te doen taxeeren, om daarna een bod te doen. De heer Donken vraagt of de Voorzit ter ook kan zeggen, hoelang de spuiten reeds zijn gebruikt. De Voorzitter verklaart dit, niet te weten, de spuiten staan ter bezichtiging en worden verkocht, omdat er stoom- brandspuiten voor worden aangeschaft Als er 8 verkocht worden zullen er toch wt.1 een paar bij zijn, die goed zijn. De heer Donken meent, dat als men oud koopt, dit in den regel tegenvalt. De Voorzitter is het hiermede niet eens, dit gaat altijd niet op. In Heesbeen is indertijd een gebruikte brandspuit ge kocht voor f 250.— in Steenwijk, en deze is uitstekend. Voor Doeveren is er een ge kocht in Alfen a. d. Rijn, die ook goed is. In Eethen is indertijd ook een tweede fhansehe spuit gekocht voor f 100.—, die bet geld ook wel heeft opgebracht, daar bij als B. en W. gemachtigd worden de spuit in Eefhen te verkoopen dan zal deze, al is het misschien niet veel toch altijd ook nog wel wat opbrengen. De heer v. Buuren zou als het te veel moet kosten voor Eethen niet overgaan tot aankoop van een spuit, hij acht ge zien de bouwaard v. het dorp dit niet zoo noodzakelijk, bij brand kan dan mt de andere dorpen wel hulp worden verleend. Heeft spr. het goed, dan is de spuit van Drongelen ook niet veel waard. De Voorzitter acht voor Eethen eau spuit noodig, deze behoeft niet groot te zijn, doch men moet de middelen bij de band hebben om in geval van brand de eerste hulp spoedig te kunnen verleenen, moet deze van elders komen dan zal zij vaak te laat zijn, want de dorpen liggen veel te ver uit elkaar. Dc heer v. d. Beek merkt op, dat als het waar is dat de verschillende gemeen ten bij brand elkaar hulp kunnen ver- leenen, het dan op den weg zou liggen, de handbrandspuiten op te doeken en een stoombrandspuit aan te schaffen, doch spr. acht dit eerste niet moeelijk de gemeenten liggen te ver uit elkaar. Als hetzelfde aantal inwoners, meer bij elkaar woonden da,n zou dit idee slechts te verwezelijken zijn. Een spuit acht spr. in Eethen noodig, het is wel zoo het zijn alweer uitgaven, doch het is geeu luxe. Met algemeene stemmen wordt B. en W. hierop een blanco crediet toege staan. De heer v. Buuren vraagt hoe of het nu zit met de spuit te Drongelen, is deze nu bruikbaar of niet? De Voorzitter kan hierop thans geen antwoord geven, bij de rondvraag kan de heer v. Buuren daarop terugkomen. Voorstel wegverbetering te Drongelen. De Voorzitter deelt mede dat de heeren de !s cbrik niet om het hart behoeft te slaan, want spr. kan mededeelen, dat de gemeente dit niet geheel zelf be hoeft te bekostigen. Het betreft verbete ring van den weg in Drongelen naar de huisjes van de „Thor"* tot den dijk. De toestand is daar slecht en vroeger is reeds onderhandeld met de zuster v d. Rooij. om de stoep verlegd te krijgen, zonder dat men resultaat heeft bereikt. Nu is dc zaak weder ter hand genomen en notaris v. Herwijnen, die de nalaten schap in handen heeft, heeft zijn mede werking toegezegd. De bedoeling is den weg in schuine richting te leggen, ook roor deze zaak vragen B. en W. een blan co crediet. waarvan een zeer zuinig ge bruik zal worden gemaakt en waarbij spr. Ie verzekering geeft, dat d^ kosten niet groot zullen zijn. Voor deze wegverbete ring zal een beroep worden gedaan op het Waterschap de polder van Eethen, die het meeste belang er bij beeft, bij het Waterschap Drongelen en ook bij de A.N.W.B. en de K.N.A.C. (Koninklijke Ne der landsehe Automobieclub) Spr. acht do verbetering minstens zoo noodig als die in B.-Broek, die door iedereen gezien, mag worden. De beer v. Buuren vraagt of het niet gewenscht is 'oiok bij „Oorlog" aan te kloppen in de moblisatie was er een brug gelegd vooi een eventueele terugtocht en cök voor „Oorlog'" is dus verbetering gewenscht. De Voorzitter meent dat dit te probee- ren is. al verwacht hij er niet veel suc- ses van. De heer v. d. Schans merkt op, dat veel verbetert kan worden op het eigen ter rein, doch voor algeheele verbetering zal men ook terrein van Nieuwkoop noodig hebben er mag dus ook wel overgesproken worden, wat de heeren willen. De heer Donken acht het nemen van &en beslissing moeilijk zoolang niet mjt de belanghebbende is overlegd, als bet met het oog op de kosten doenbaar is, acht spr. afdoende verbetering het best. De heer v. d. Beek is het met den Heer Donken eens, dat alvorens een beslis sing kan worden genomen, eerst overleg met de belanghebbenden dient te worden gepleegd. B. en W. kunnen daarna met een afgegrond voorstel bij den raad ko men. De Voorzitter heeft hiertegen geen be zwaar. als de heeren slechts in beginsel willen besluiten, hunne medewerking te willen verleenen. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig dit voorstel be-: besloten. Rondvraag. De heer v*. Buuren komt thans nog maals terug op zijn vraag over de brand spuit te Drongelen. De heei v. d. Schans verklaart dat deze spuit zooals bij den jongsten brand ga-, bleken is, in goeden staat verkeerd en goed bruikbaar is. Niettegenstaande de nok van het dak op 4 plaatsen aan het branden was, en men moest tobben met water, beeft men het huis kunnen be-; houden. De Secretaris licht bierbij toe, dat de spuit wel klein is, doch daardoor het voordeel bezit dat zij gemakkelijk verplaatsbaar is. De Voorzitter merkt nog op dat B. en W. in onderhandeling zijn met de opper-i brandmeesters over verplaatsing van spui ten. In Doeveren en Heesbeen staan b.v. spuiten, die met het oog op gering be- dienings personeel te groot voor deze plaatsen zijn. Daar niemand verder het woord ver>> Langt, sluit de Voorzitter de vergadering. Openbare vergadering van den raad der gemeente WERKENDAM, op Maan-i dag 19 Dec. des n.m. 7 uur. Vooiz: E.Acbtb. Heer W. Beukenkamp. Secr: WelEd. Heer J. A. Timmermans. Na bet lezen van het formuliergebed door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onvers anderd vastgesteld. T)e Voorz. deelt mede a., dat bij schrijven van Ged. Staten d.d. 7 Deo. de goedkeuring is ontvan gen tot wijziging van de begrooting, dienst 1927: b. dat bij schrijven d.d. 23 Nov. 1927 van het zelfde college de goedkeuring is ontvangen tot het sluiten van een tweetal geldleeningen groot f75.000 en f 45.000. Ingekomen is een adres v. W. van Koorj brugwachter alhier, waarin deze ver zoekt zijn salaris te brengen van f 225.— op f 300.— per jaar, zulks in verband met de drukke vaart. Dit stuk wordt in handen van B. en W. gesteld voor advies. Naar aanleiding van een schrijven van den heer commissaris der Koningin in Noord-Brabant, wordt besloten een twee tal sebuinblusch brandapparaten aan te schaffen Een er van is bestemd voor Ie Openbare school in den Biesbosoh' omdat men daar verstoken is van alle trandbluschmiddelen, en een voor het gemeentehuis, zulks met het oog op heti archief. Deze apparaten worden gehuurd voor den tijd van 5 jaren. Een ingekomen nota van aanmerking gen op de begrooting dienst 1928 wordt voor kennisgeving aangenomen, daar deze allen van administratievenaard zijn. Door Ged. Staten zijn inlichtingen ge- vTaagd omtrent de afschrijving op den veerdienst De Voorzitter deelt mede dais het de bedoeling is elk jaar 2 pCt. af te schrijven, ook al is er geen winst ge maakt In dit laatste geval moet het op de gewone begrooting gevonden worden. Door het bestuur van de Chr. U.L.O. school is verzocht hen bedrag van f 600 toe te willen kennen voor het aanstellen; van een kweekeling. Later is een verzoek ingekomen otp dit bedrag te verhoogen tot f800 Het verzoek is gegrond op art. 55 der onderwijswet. B. en W. stellen voor op het eerste verzoek gunstig de adviseeren. De heer Bril vraagt hoe de Voorz. Jan.. 55 uitlegt. Volgens Voorz. laat da wet deze uitgaven toe voor de goede gang van zaken .van het onderwijs. De heer Visser is bang dat ook van andere scholen om vergoeding zal worden gevraagd. 2hiervoor bestaat echter geen vrees daar er maar een U.L'.O. school in

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1